3 Wijkplatform Veltum na drie jaar weer ter ziele Op St.Annaterrein herrijst een wijk van bijna 400 woningen Zachte lenzen - l 3 - 3 é3 r FRANSOL s Weer en personeel spelbreker aspergesseizoen Zorgen over bureau communicatie VOOR NIKS GAAT DE ZON OP EN VOOR IETS MEER GAAT'IE OOK CONTACTLENZEN ZONWERINGEN Veulen wil nieuw ^emeenschaps huis Ontwerpbestemmingsplan Franciscaherpark gereed 3 Pas £EL EN MAAS donderdag 22 juni 2000 - Pagina 5 •aat et garag eving. on ustige HT ■bied •ving met Sociale vernieuwing kwam nooit van de grond Drie jaar geleden begonnen cht bestuursleden vol enthou- asme aan het pas opgerichte 'ijkplatform. Dinsdagavond esloot het bestuur unaniem om stichting weer op te heffen. De iciale vernieuwing, waaraan het eltumse Wijkplatform zijn estaansrecht ontleende, is nooit an de grond gekomen. t Bij de start in 1997 kreeg het 'ijkplatform van de gemeente een •J edrag van 240.000 gulden voor de aciale vernieuwing. "We hebben estuursleden aangezocht uit ouder- iden, de wijkvereniging en oude- mbonden. Want verenigingen zijn r verder in Veltum niet. Achteraf ezien hadden we misschien beter erkiezingen kunnen organiseren m zo een breder draagvlak in de wijk te krijgen", zegt bestuürslid Hans Beterams. Her en der werden in Veltum speel voorzieningen voor kinderen gerealiseerd. Daarnaast werd er een bedrag gereserveerd voor renovatie van wijkgebouw 't Schöpke. "We hebben wel wat leuke dingen voor de wijk kunnen doen maar die waren niet echt in de geest van de sociale vernieuwing. Er bleek ook weinig behoefte onder de bewoners om zaken te verfraaien. Blijkbaar was de Veltumnaar best tevreden over het woon- en leefklimaat", ondervond Beterams. Veltum telt ruim 4100 inwoners. De meeste problemen, zoals zwerf vuil, doen zich voor in de buurt rond de vijf flats aan de Haam- makerstraat en Veltumse Kleffen. "We moeten als wijkplatform niet de illusie hebben dat we de echte problemen in de flats, als die er al zijn, kunnen oplossen. Voor proble men op het sociale vlak is professio nele kennis van bijvoorbeeld de stichting Synthese vereist." Het bestuur van het Wijkplatform Veltum bemerkte ook sterk dat de meeste bewoners individualistisch zijn ingesteld. De komst van een aarden wal langs de Deurneseweg hebben de bewoners bijvoorbeeld zelf bij de gemeente aangekaart. Terwijl in Brukske de wal juist via het wijkplatform tot stand gekomen is. Het respons vanuit de wijk bleek onvoldoende omdat er schijnbaar niets meer te wensen was. De socia le vernieuwing is in Veltum zijn doel geheel voorbij geschoten. "Die sociale vernieuwing is komen over waaien uit de grote steden. Maar de problemen van daar, zoals vandalis me en drugsoverlast, zijn totaal niet te vergelijken met een wijk als Veltum. We hebben 'de zak met geld' onvoldoende kunnen uitgeven in de lijn waarvoor het eigenlijk bestemd was", moet Hans Beterams toegeven. Hij vindt dat de gemeente en welzijnsinstelling Synthese beter moeten kijken naar de behoeften die er in een wijk leven. "En niet behoeften gaan creëren als die er niet zijn." De stichting Wijkplatform Veltum wordt binnen kort officieel ontbonden. Hans Beterams en Hans Teunissen zijn door het bestuur aangewezen als vereffenaars. "Er zit nog 10.000 gul den in kas. Dat wordt overgeboekt naar Synthese die het bedrag kan bestemmen voor een project in de wijk." tcH >or u maa fspra larlijkT rsv.d echnielj 8-514(4 I STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 I0R )athie, idicure KUN[lDe bouwcommissie die streeft aar een nieuw gemeenschapshuis a Veulen gaat zo snel mogelijk en brief met daarin een aanvraag oor nieuwbouw van De Hoefslag -deRI co"e8e van B en W van de "n® emeente Venray indienen. Dit naar aanleiding van een esprek dat de commissie vorige 'eek woensdag had met wethouder riessen en Ger Last (Welzijn), iigenlijk kunnen we het gehele iject weer van voren af aan begin- :n", zegt dorpsraadvoorzitter Hay in Rijswijck. Het college wil ook in blik werpen op de bouwteke- Ing, de begroting en de exploitatie- izet voordat er een besluit over eventuele nieuwbouw van De fslag genomen wordt. BEGROTING jOp de begroting 2000, die eind eze maand in de gemeenteraads- lergadering behandeld wordt, is 'een geld voor een 'nieuwe' loefslag gereserveerd. "Maai' wet- ouder Driessen heeft ons aangera- ,len om ook de politieke partijen aan ft e schrijven, zodat onze plannen och in de gemeenteraadsvergade- ing van juni bediscussieerd kunnen vorden". zegt Van Rijswijck. GOEDKOPER Privatisering van gemeenschaps- luis De Hoefslag is voor de bouw- )ommissie geen optie. Gezien de ilechte staat van het gebouw is het volgens de commissie zelfs goedko- ler om een geheel nieuw gebouw leer te zetten. Voor 450.000 gulden ;an Veulen volgens de commissie J«schikken over een multifunctio- leel gemeenschapshuis, waarvan =!iJnder andere de twintig peuters van Syeuterspcelzaal Pinkeltje en diverse verenigingen gebruik kunnen oaken. De bouwcommissie wil het lieuwe gebouw op het speelveldje laast de huidige lokatie aan De Vlies en achter het kerkhof in het lentrum van het Venrayse kerkdorp aten verrijzen. "Het is eigenlijk het «kende verhaal van de kip en het :i", zegt Van Rijswijck. "Er wordt iltijd gevraagd hoeveel inwoners Veulen heeft. Als Veulen meer nwoners zou hebben, zou nieuw- iouw wellicht wél mogelijk zijn. vlaar in Veulen mag niet gebouwd ivorden, dus jongeren kunnen zich üoeilijk vestigen. We hebben ook laar mogelijke andere oplossingen «keken, zoals een aanpassing van «n ruimte in de kerk, maar dat mag oor ran het bisdom weer niet. En de indere mogelijkheden zijn of duur- ier, of niet mogelijk. Ik hoop dat ms plan doorgaat, want voor de eetbaarheid van Veulen is een lieuw gemeenschapshuis van groot lelang." I. fax PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Uniek project 'wonen in een stadspark' binnen vijfjaar voltooid Vijftig belangstellenden kwa men afgelopen maandag op een snikhete namiddag naar zaal De Tambourin op St. Servatius aan de Stationsweg. Daar vond de pre sentatie plaats van het 'globaal stedenbouwkundig plan' van het St. Annaterrein. Tussen nu en vijf jaar worden op het veertig hecta re tellende grondgebied aan de Noordsingel tussen de 335 en 400 woningen gerealiseerd. Zowel nieuwbouw als woningen in de bestaande monumentale gebou wen. Door de inkrimping van het Vincent van Gogh Instituut (VVGI) wordt de locatie aan de Noordsingel binnen enkele jaren door het insti tuut verlaten. De 350 bewoners die nu nog op St. Anna verblijven ver huizen naar St. Servatius of vertrek ken naar elders. Landschapsarchitecte Sylvia Karres en architect Theo van Esch hielden maandag een presentatie over de toekomstige plannen van het St. Annaterrein. Het project 'wonen in een stadspark' streeft naar het behoud van het parkachtige en besloten karakter van het gebied. In het project werkt het bureau Architecten Werkgroep uit Tilburg samen met een projectgroep gevormd door de gemeente, het VVGI en de Sanering Ziekenhuis Voorzieningen. "Een heel bijzonder gebied", zo omschreef Sylvia Karres het terrein. "Zowel land schappelijk als psychologisch. Het weerspiegelt de geschiedenis van de instituten. Het karakteristieke gebied bezorgt de Venrayse inwo ners een warm gevoel. En het is ook een fantastisch terrein. Die prachti ge monumentale gebouwen en bomen vormen een heel mooi geheel." De bosrijke randen langs zowel de oost- als westkant blijven behouden. Evenals het stuifduinen- gebied en de hoogteverschillen in het terrein aan de westzijde als de dassenburcht aan de noordkant bij de Overloonseweg. De huidige hoofdingang blijft de enige toegang. De beide Tanen worden éénrich- tingsstraten voor het komende en uitgaande verkeer. Doorgaand auto verkeer is niet mogelijk. Er komen wel aantrekkelijke paden voor fiet sers en wandelaars. De villa's aan de St.Annalaan en het plantsoen tussen de Noordsingel en de ingang wor den in stand gehouden. Het monu mentale hoofdgebouw blijft ook bestaan. Alleen moet daar nog een bestemming voor gevonden worden omdat het niet geschikt te maken is voor woningen. PARKEERKELDERS Tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn de meeste gebouwen verwoest en daarna weer opgebouwd. De meeste panden, waaronder alle rijksmonumenten, blijven staan. Enkele bedrijfsgebouwen, Benoit, bibliotheek, centrumgebouw, aan bouw van het hoofdgebouw, schu ren en stallen bij de boerderij en het gebouw naast Santa Maria worden gesloopt. Deze veelal leegstaande panden zijn niet voor hergebruik geschikt. In plaats hiervan komt nieuwbouw die heel divers wordt en bestemd is voor alle prijsklassen. Van een woontoren van negen hoog tot eensgezinswoningen, vrijstaande woningen en appartementen toe. Want wonen wordt de hoofdfunctie van het terrein. Uitgangspunt is de 'ensemblegedachte' waarmee de oude gebouwen in het parkland schap geintegreerd zijn. "Er komen woonsituaties die uniek zijn", vindt architect Theo van Esch. "De nieu we gebouwen zijn luchtig en trans parant en vormen daarmee een con trast met de bestaande 'zwaardere' gebouwen." Parkeerplaatsen komen er ruim voldoende want voor iedere woning komen twee vakken die veelal in parkeerkelders aan het zicht onttrokken worden. De dieren weide en het speelterrein met de carrousel en de muziektent worden opgeknapt. Want dit open gebied wordt straks het hart van het stad spark. Het is ideaal om er bijvoor beeld manifestaties te houden. De boerderij, die wordt voorgedragen als rijksmonument, wordt geschikt gemaakt om als atelier, expositie ruimte of werkruimte te dienen. Het oude melkhuisje blijft bewaard. Rond het erf komen woningen in combinatie met een werkruimte of atelier. Op het voetbalterrein, dat met acacia's wordt beplant, herrij zen vrijstaande woningen. PRIVETUINTJES Wonen op het St. Annaterrein betekent wonen in een stadspark dichtbij het centrum maar toch ook in het buitengebied. De projectgroep reserveert tevens ruimte voor kan toorgebouwen. In de bestaande pan den zullen veelal appartementen komen. De verwachting is dat er tussen de 220 en 250 nieuwe wonin gen gerealiseerd worden. Terwijl in de bestaande gebouwen minimaal 125 en maximaal 150 woningen komen. Een snelle rekensom leert dat het gebied straks zo'n 800 bewo ners zal tellen. Volgens Gijs Frencken, hoofd Stedelijke Ontwikkeling van de gemeente Venray, kan volgend jaar al met de Vierhonderd woningen op het St. Annaterrein, hier visueel gemaakt in een maquette. bouw gestart worden. Het project zal in totaal drie tot vijf jaar vergen. De meeste belangstellenden toon den zich uitermate positief over de gepresenteerde plannen. Vooral de grote maquette van het toekomstige stadspark oogstte bewondering. Maar nadelen kent het wonen in het nieuwe stadspark ook. Er zal name lijk bij de meeste woningen geen ruimte zijn voor privétuintjes. "Want het gehele park is een tuin. En we willen zeker geen Gamma afscheidingen in het gebied", stelde architect Van Esch. De diverse groepen van bebouwingen, de 'ensembles', komen in eigendom van een vereniging van eigenaren. Deze heeft ook de zorgplicht om de omgeving in stand te houden. ZORGVULDIGE KEUZE Wellicht zullen drie projectont wikkelaars in het gebied actief wor den. Er zal een uiterst zorgvuldige keuze van architecten gemaakt wor den. "Bijvoorbeeld rond het gebouw van twee hoog dat ligt ingebed in de duinen is maar anderhalve meter werkruimte. Wij zullen architecten kiezen, en wellicht ook uit het bui tenland, die in staat zijn om onze plannen ook daadwerkelijk vorm te geven", zei Theo van Esch. Buurtbewoner Lei Janssen vroeg of er vanaf de dr. Kortmannweg een ingang komt. Hij kreeg als antwoord dat ter hoogte van de huidige poort fietsers vanaf die straat het terrein opkunnen. Karei Beerkens vroeg aandacht voor de unieke bouwstijl op het St.Annaterrein. "Dit is zelfs uniek voor Nederland. Waarom wordt die stijl niet doorgetrokken. Die hyper moderne gebouwen dat vloekt toch met de omgeving", vond hij. Architect Van Esch verklaarde dat door de bosrijke omgeving geen twee gebouwen tegelijk zichtbaar zijn. "Er zullen geen brutale dozen in het landschap verschijnen zoals speelgoedwinkel Coenen dat in het centrum is", beloofde hij. Alle rapporten en het globaal ste denbouwkundig plan van het St. Annaterrein liggen bij de gemeente ter inzage. Tot 1 augustus kan nog schriftelijk op het plan gereageerd worden. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN KU RSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 WD HEBBEN RUIME SPARING EN HOOG OPGELEIDE CONTACTLEHSSPECI. lALISTENl 1 .T ,*N •<- T' 3 v- J r Vervolg pagina 1 Maatschap Van Casteren uit Castenray spreekt van een slecht seizoen. De lage prijs en de hoge personeelskosten speelden de telers parten. "Het was abnormaal. Ik heb grote problemen gehad door te wei nig personeel. Dat heb ik in het ver leden nog nooit gehad." Van Casteren had via een uitzendbureau negen Duitse Polen in dienst maar ze haakten één voor één af. "Misschien vonden ze het werk te zwaar. Want zij kunnen momenteel overal aan de slag." De Turkse ste kers die hij in het verleden had die kwamen niet meer. RISICO Sinds de overheid de aspergevel- den streng controleert is het gedaan met het 'zwart' steken. Daardoor haakten veel stekers af omdat hun inkomsten voortaan werden doorge geven aan de fiscus. Voor de telers was het eveneens nadelig want zij waren, door de sociale premies en loonbelasting, het dubbele bedrag per uur aan hun arbeiders kwijt. De tuinders voelen zich flink geremd door de overheidsmaatregelen. "Als deze tendens zich voortzet dan zal over 5 tot 10 jaar de aspergeteelt in deze regio geheel verdwenen zijn", waarschuwt Van Casteren. "Het risico voor de telers om nieuwe aspergevelden aan te leggen wordt te groot." Ook Van Casteren kampt met een tegenvallende omzet. De belasting dienst betrad enkele keren zijn vel den om de paspoorten van de ste kers te controleren. Voor de Castenrayse teler is de lol er vanaf. "Door alle zorg en angst die je tij dens het aspergeseizoen hebt. De druk wordt steeds groter. De toene mende concurrentie uit Duitsland en B. Linskens (PvdA) maakte zich in de commissie Algemene Zaken bezorgd over de bezetting van het bureau communicatie van de gemeente Venray. "Wanneer is de bezetting van die afdeling weer op peil?" Burgemeester Waals erkende dat de situatie 'zorgelijk is' en dat er een andere visie op communicatie 'in deze tent moet komen'. "We zit ten nu in een overgangssituatie waarin de communicatiefunctie conservatief is ingevuld." Volgens Waals moet er in de nieuwe situatie een specifieke scheiding komen tus sen interne en externe communica tie. Op het bureau communicatie werken nu nog maar twee medewer kers, waarvan een slechts twee dagen per week. De fulltimer gaat begin augustus bovendien met zwangerschapsverlof. "We moeten een kwaliteitsslag maken", zei Waals, "Zeker als we vanuit de voorlichting willen werken aan Venray-promotie. Voorlopig is een extern bureau ingeschakeld om de zaak draaiende te houden." PEEL EN MAAS on line www.vandenniunckhof.nl/ nieuws doordat er geen stekers meer te krij gen zijn zie ik het somber in." Huub Muijsers uit Merselo lijkt een van de weinige telers die wel voldoende stekers kan krijgen. "Dat komt ook omdat er in Merselo ver schillende telers zijn gestopt. En mijn veld ligt vrij centraal tussen Merselo en Venray in. Ik had zelfs nog wel meer stekers kunnen krij gen". zegt Muijsers die ook blij is dat het seizoen erop zit. "Het zijn vanaf eind april weken met lange dagen geweest. Want ik ben ook al 54 jaar. 's Avonds ging ik pas tegen half twaalf naar bed nadat de asper ges gekoeld waren. En 's ochtends ging om vijf uur de wekker alweer af." De stekers hebben goed ver diend bij Muijsers die een veld van 3,25 hectare groot heeft. "Door het warme weer in het begin en de con currentie uit het buitenland was de prijs dit jaar wel zo'n 20 procent lager. Maar de opbrengst was ook wel 20 procent meer. Ik heb de oogst maar net binnen kunnen krij gen. Door gebruik van het wit-zwar- te plastic konden we ook 's avonds steken. Maar de kwaliteit van de asperge wordt wel minder omdat het onder het plastic wel 60 graden heet kan worden. De aspergekoppen blij ven dan niet vast en worden losser." Dinsdagochtend werd bij Muijsers voor het laatst gestoken. "Ik kan nu eindelijk eens uitrusten want ik heb heel wat slaap te weinig gehad." Het college van B en W van de gemeente Venray stemt in met het ontwerpbestemmingsplan Fran ciscanerpark. Het plangebied is gelegen aan de zuidzijde van het centrumgebied van Venray. Het bevat het terrein van het (voor malig) Interven College en de aanpalende openbare ruimte: het parkje aan de Paterslaan, het speelterrein aan de de St. Franciscuslaan en een kleinpar- keerterreintje aan de Kruisstraat. @All-mag-inspr:Aanieiding voor het plan is het leegkomen van het gebouwcomplex van het Interven College. In het stedenbouwkundig ontwerp voor het gebied is een combinatie gezocht van gestapel de en grondgebonden woning bouw. In totaal gaat het om circa 100 vrije sectorwoningen. BOMEN Doel van het plan is het bieden van mogelijkheden voor het creëren van een hoogwaardig en aantrekke lijk woonmiïieu, waarbij met name de monumentale bomen zoveel mogelijk worden behouden. De bestaande toegang vanaf de Leunseweg wordt gehandhaafd, maar enigszins verlegd naar het noorden, recht tegenover de Beukenlaan, voor een betere ver keerskundige aansluiting. Een ande re verbetering is dat de weg niet meer uitkomt op de achtertuinen van de woningen aan de St. Franciscuslaan. De St. Antoniusstraat wordt evenwijdig aan het andere deel van deze woon straat doorgetrokken richting park. De aansluiting van de St. Antoniusstraat op de Paterslaan komt te vervallen, waardoor de ver keersafwikkeling deels via de Kruisstraat op de Paterslaan zal plaatsvinden en deels via de Kruisstraat op de Zuidsingel. PARKEERPLAATSEN Het stratenpatroon wordt ter ont sluiting van de nieuwe bebouwing aangevuld met een meanderende weg langs de rand van het park. Het appartementengebouw wordt vanf de nieuwe aansluiting op de Leunseweg ontsloten. Het plange bied kent geen gescheiden wegen voor langzaam en snelverkeer. Er worden in het gebied 58 parkeer plaatsen aangelegd. In het apparte mentencomplex kunnen maximaal 55 woningen worden gerealiseerd. Dit resulteert in een parkeerbehoefte van 61 parkeerplaatsen, waarvan een groot deel in een halfverharde parkeerkelder wordt aangelegd. Het plan lig vier weken ter inzage bij de afdeling Publieksdiensten van de gemeente Venray. Als lid van Tophoveniers' staat Rien van Mierio garant voor een hoogwaardig tuinontwerp en dito aanleg. Vakmanschap en artistiek inzicht bepalen het eindresultaat: Een strakke vormgeving, zo u wilt, met subtiele accenten. Die elke tuin, groot of klein, zo'n heel eigen sfeer geven. Rien van Mierio geeft uw tuin een eigen signatuur 111 7 S I f> H Oeurne Tri 0493 JUS»!

Peel en Maas | 2000 | | pagina 4