"Flink lobbyen om Venray beter op de kaart te krijgen" We beginnen ons plekje in het kindertehuis te vinden" Het hoofdgebouw van Sint 'Anna: een paleis in een park (1) kader LOZV-regeling in het van mestbeleid Dierenartsassistenten beantwoorden vragen over voeding en gezondheid hond Inschrijflijden peuterspeelzalen - PacflSEL EN MAAS donderdag 22 juni 2000 - Pagina 19 Venray is zeer ontevreden over i ondergeschoven rol die het rijgt toebedeeld in het rovinciaal Omgevingsplan imburg. Als reactie op het voor- itwerp van het POL dringt het >llege van B en W erop aan om e functie van Venray als cen- umgemeente op te waarderen, et POL ziet voor Venray slechts in aanvullende rol weggelegd issen de steden Venlo, indhoven, Arnhem en Nijmegen, het plan wordt de woningbouw i de Limburgse steden en dorpen in een maximum gebonden. Dit >mt het stedelijk centrum van enray in zijn groei van dorp iar stad. "De beperking van de woning- juw is voor Venray een pijnlijk nt", verduidelijkte Gijs Frencken, iofd afdeling Ruimtelijke irdening, tijdens de commissiever- idering Stedelijke Ontwikkeling, rëöstërslpit betekent een halvering van ons toningbouwprogramma. lomenteel bouwen we 250 wonin- n per jaar. Volgens het nieuwe lan wil de provincie jaarlijks nog lechts 128 nieuwe woningen." Het DL hecht aan de bescherming van ituurlijke en cultuurhistorische aarden. De steden worden omge- jn door harde lijnen (groene con- luren) die niet overschreden logen worden. Voor Venray vor en de Loobeek en de Oostrumsche :ek de natuurlijke begrenzingen in het stedelijk gebied. Het Provinciaal Omgevingsplan .imburg verkeert nog in een voorlo- ige fase. In september wordt het ~'L in de gemeenteraad behandeld Slechts bijrol voor Venray in Provinciaal Omgevingsplan Limburg Pieter-Jan Tacken leert Roemenië beter kennen Venraynaar Pieter-Jan Tacken vertrok begin maart voor onge veer twee jaar naar Roemenië, waar hij samen met negen andere vrijwilligers als projectmedewer ker in vijf kindertehuizen werkt voor de Nederlandse 'Stichting Buna Ziua kinderen in Roemenië'. Pieter-Jan maakte voor Peel en Maas het volgende (tweede) verslag. De vorige keer heb ik al wat over Barlad geschreven. Wat me nog elke dag opvalt, is de vuilnis die hier overal verspreid ligt op straat, op pleintjes, in hoeken, kortom overal waar je kijkt. Inmiddels heb ik het vuilnisophaalsysteem begre pen. Vuilnis wordt dus niet opge haald. Nadat mensen, honden en katten het voor hen voldoende eet bare eruitgehaald hebben, wordt de container in brand gestoken. Een uur of wat later is de container vol doende leeg om weer bijgevuld te kunnen worden. ZIEKENHUIS In heb het ziekenhuis, het kinder ziekenhuis en de psychiatrie bezocht vanwege zieke kinderen en jongeren van mijn tehuis. De bin nenkant ziet er over het algemeen goed uit. De muren zijn netjes wit of lichtgroen. De gangen zijn breed en ik heb kamers gezien met zes bed den. Het ziet er schoon uit; alle keren dat ik op bezoek was, waren mensen bezig met schoonmaken. Maar als iemand wat wil drinken, dan komt dat uit een bak die de indruk wekt daar al iets te lang te staan. Het water gaat in een mok en die mok blijkt voor iedereen te zijn. Dit zag ik op de afdeling met infec tieziektes. De cliëntvriendelijkheid van het verplegend personeel laat ook enigszins te wensen over. Toen iemand op de po moest, gaf de zus ter geen krimp. De zuster ging rustig verder met het lezen van haar 'Privé'. In de psychiatrie was was het beeld iets anders. Hoewel er tien bedden op nog geen veertig vierkan te meter stonden, was er wel een prachtige speelkamer voor de kinde ren. Bovendien hielpen daar vrijwil ligsters van een Engelse organisatie om de kinderen te vermaken. Verder heb ik inmiddels een die rentuin bezocht met de kinderen van het tehuis. Begrijpelijk is dat in een land waar het al moeilijk is goed voor de inwoners te zorgen, het voor de dieren niet riant is. Maar wat ik hier zag, vond ik ronduit schokkend. Tijgers. Leeuwen, beren, wolven, veel honden, roofvogels, andere vogels, vele soorten runderen; veel dieren liepen en zaten er uitgemer geld bij, alsof ze in geen dagen te eten gehad hadden. AARDBEVING En dan heb ik mijn eerste aardbe ving meegemaakt: 5,5 op de schaal van Richter. Een forse aardbeving dus met het epicentrum op nog geen Onlangs werd de nieuwe Regeling inkomensvoorziening voor oudere gewezen zelfstandi gen in de veehouderij (LOZV) opengesteld. Zelfstandigen die een bijdrage op grond van de LOZV willen ontvangen, moeten al hun bedrijfsactiviteiten staken. De regeling is één van de flankerende maatregelen in het kader van het mestbeleid van minister Brinkhorst. De LOZV biedt veehouders rui mere mogelijkheden dan de bestaande Wet inkomensvoorzie ning oudere en gedeeltelijk arbeids ongeschikte gewezen zelfstandigen (LOAZ). Op drie punten is de LOZV ruimer dan de LOAZ: 1) De inkomensgrens over de referentiejaren wordt met 50% ver hoogd met 42.000 gulden naar 63.000 gulden. 100 kilometer afstand, maar daar was niet veel van te merken. Het was 's nachts om een uur of drie en ik werd er weliswaar wakker van, maar de lamp aan het plafond bewoog niet eens. Er bleek achteraf geen enkele schade. Wel zijn men sen hier erg bang voor aardbevin gen. De zeer zware aardbeving van 1977 die vele mensenlevens gekost heeft, staat hen nog vers in hun geheugen gegrift. Barlat is overi gens ook op internet te bezoeken. De websites zijn: www.apropo.ro en www.spectral.ro JONGERENTEHUIS Onze observatieperiode zit erop. We hebben een redelijk goed beeld hoe alles (ongeveer) in elkaar zit, wie waar werkt, wat de dagstructuur is van de kinderen en jongeren, wat ze in hun vrije tijd doen en hoe de sfeer zoal is. Na 19.00 uur kunnen de kinderen en jongeren niet meer in de studie kamers blijven, omdat de groep- leid(st)ers dan naar huis gaan. Het werk wordt dan overgenomen door 'nachtwachten'. Deze mensen wer ken van 19.00 tot 07.00 uur, zeven dagen in de week, twee maanden achter elkaar. Dan hebben ze maar liefst twee weken vrij. Het is echt een heel zwaar beroep. Ook nog eens. omdat ze de verantwoordelijk heid hebben voor een hele etage. Een hele etage bestaat uit meerdere groepen en er slapen gemiddeld zo'n dertig kinderen en jongeren. Individuele aandacht is dan bij voorbaat uitgesloten. Kinderen en jongeren krijgen eens in de drie maanden hun zakgeld van nog geen vijftien gulden. Omdat hen niet geleerd wordt hoe ze met geld om moeten gaan, brassen ze dat er in een dag doorheen (snoep, sigaret ten, alcohol). Waarna ze weer drie maanden wachten op hun zakgeld. ACTIVITEITEN Wat doen we nu zoal dagelijks? We bezoeken dagelijks één of meer dere groepen (er zijn er 17 in totaal), waar we dan proberen te helpen bij het huiswerk maken. Ons gaat het er vooral om aan de groepsleid(st)ers te laten zien dat je met rust en posi tieve bekrachtiging van kinderen meer bereikt dan met hun methode. Hun methode is als volgt: een kind zit al vijf minuten boven een som. De leid(st)er merkt dat op en zegt dat hij of zij flink moet doorwerken. Het kind begrijpt de som echter niet. De leid(st)er wordt ongeduldig en wijst aan waar hij/zij verder moet gaan. Het kind geeft dan maar een antwoord, waarop de leid(st)er licht geïrriteerd zegt dat dat niet goed is. De leid(st)er geeft vervolgens een uitleg die het kind niet begrijpt. De leid(st)er wordt nog onmgeduldiger en zegt op forse toon dat het kind dit soort sommen nu toch wel snapt. Het kind geeft nog maar een keer een mogelijke uitkomst, die helaas 2) De leeftijdsgrens wordt ver laagd: zelfstandigen die nu nog jon ger zijn dat de voor de toetreding voor de LOAZ vereiste leeftijd, 55 jaar, maar uiterlijk op 1 januari 2003 deze leeftijd bereiken, kunnen in aanmerking komen voor een bijdra ge op grond van de LOZV. 3) De vermogensgrens wordt met 50% verhoogd van 219.500 gulden naar 329.250 gulden. CRITERIA Om voor de LOZV in aanmerking te komen, dient een veehouder deel te nemen aan de Regeling Beëindiging Veehoudertakken en een bedrijf te hebben met een bepaalde minimum-omvang in de veehouderijtakken die voor de rege ling in aanmerking komen. De LOZV heeft een beperkte wer kingsduur, tot 31 december 2002. Het is de bedoeling dat de gewezen veehouders die een bijdrage op ook niet goed is. Vervolgens zegt de leid(st)er bijna boos: "Nou, schrijf op!" en vervolgens wordt de uit komst voorgezegd. Doordat mijn Roemeens nog erg gebrekkig is, kan ik de leid(st)ers nog moeilijk uitleg gen wat ik precies bedoel met mijn methode. Hopelijk gaat dat de komende tijd beter lukken. Verder hebben we in kaart gebracht welk kind van welke groep deel uitmaakt en waar het slaapt. Toen we dat afhadden, was de direc tie zeer verheugd. Natuurlijk was het een mooi schema geworden, keurig uitprint en zeer gestructu reerd. Maar de verheuging kwam vooral uit het feit dat zij iets van ons kregen wat zij helemaal niet had den; zij wisten niet wie waar nu pre cies sliep of in welke groep zat. Bovendien hebben we de indruk dat sommige kinderen wel in drie groe pen zitten, andere in geen enkele. Met andere woorden: wie nou voor wie verantwoordelijk is, is niet dui delijk. COLLEGA'S Mijn Nederlandse collega's zijn inmiddels ook goed gewend. Het loopt natuurlijk niet bij iedereen even gemakkelijk, maar iedereen begint haar of zijn plekje te vinden en de grote lijn begint zichtbaar te worden in ieders werk. Onze Roemeense projectmedewerkers zijn inmiddels redelijk goed voorbe reid. We hebben ze al een aantal keren ontmoet en het zijn enthou siaste jonge mensen. Sommigen hebben al flink wat ervaring, ande ren zijn nog bezig met het afronden van hun studie. De afgelopen week hadden we nog een gezamenlijke voorbereidingsweek, waarin we de puntjes op de I moesten zetten.Nu werken we daadwerkelijk mee in de tehuizen. Ik ben erg benieuwd, want dat betekent voor ons ook een grote ver andering. Bovendien zijn wij Nederlanders verantwoordelijk voor het inwerken van onze Roemeense collega's, terwijl zij natuurlijk per fect Roemeens spreken. DONATEUR Pieter-Jan Tacken hoopt dat veel mensen als donateur een bijdrage willen leveren aan het project Buna. Ziua. Dit kan in de vorm van een eenmalige bijdfrage, maar ook in maandelijks af te schrijven bedrag. Wie minimaal 30 gulden per jaar overmaakt, krijgt vier keer per jaar de informatiebrief van de stichting. Zo blijven donateurs op de hoogte van de activiteiten van de stichting en kunnen ze lezen dat hun geld goed wordt besteed. Giften aan een ideeël doel als deze stichting zijn aftrekbaar voor de belasting. Stichting Buna Ziua kinderen in Roemenië. Postbus 31, 7587 ZG De Lutte, Rabobank 38.03.28.836 onder vermelding van Pieter-Jan Tacken grond van de LOZV krijgen op 1 januari 2003 doorstromen naar de LOAZ. De gewezen zelfstandigen die aan de LOZV deelnemen, vol doen niet aan alle toetredingscriteria van de LOAZ, omdat zij hun bedrijf al beïndigd hebben. Daarom zal de minister van SZW zorgdragen voor een tijdelijke wet om de toetredings criteria zodanig aan te passen dat doorstroming naar de LOAZ kan plaatsvinden. Voor de regeling is veertien miljoen gulden beschik baar, er kunnen hoogstens 350 zelf standigen aan deelnemen. Aanvragen worden behandeld in volgorde van binnenkomst van vol ledig ingevulde aanvragen. De bij dragen worden verleend onder voor behoud van goedkeuring door de commissie van de EG. Meer infor matie is te verkrijgen via het Mestloket, tel: 0800-2233322, via internet: www.mestloket.nl en bij Laser Diemen, tel: 020-4953666. Op vrijdag 23 juni staat namens Pedigree Principal in supermarkt Edah aan De Bleek 30 te Venray een team van dierenartsassisten ten klaar om alle vragen over de voeding en gezondheid van de hond te beantwoorden. Aanleiding hiervoor is de intro ductie van Principal, een nieuw merk droogvoer voor honden. Principal is een complete en uitge balanceerde voeding voor de hond, gebaseerd op zorgvuldig geselecteerde hoogwaardige ingrediënten. Het droogvoer is bereid met verse kip als hoofdin grediënt en bevat geen kleurstof fen en conserveringsmiddelen. Dierenartsen en voedingsdeskun digen van Waltham, éen van de toonaangevende onderzoeksinsti tuten op het gebied van voeding en verzorging van gezelschapsdie ren ter wereld, hebben het pro duct speciaal voor Pedigree ont wikkeld. Ook advies over kattenvoeding De dierenartsassistentes in de winkel zijn speciaal getraind op het gebied van dierenvoeding. Naast vragen over hondenvoeding beant woorden zij ook vragen over een nieuw merk hoogwaardige katten voeding, Whiskas Top. Whiskas Top is bereid met verse kip of zee vis als hoofdingrediënt en draagt bij aan de ideale lichaamsbouw van de kat. Zowel met Principal als Whiskas Top zijn monsters ver krijgbaar bij de dierenartsassisten tes. Op de laatste donderdag van de maand, op 29 juni. is er gelegenheid om op de peuterspeelzalen in Venray gelegenheid uw peuter op té seven. U kunt uw peuter inschrijven vanaf de" leeftijd van 2-jaar. Vanaf 2,5 Jaar wor den de peuters geplaatst op de peuterspeelzaal. De inschrijfkosten bedra gen 15.-. s.v.p- gepast betalen. Plaatsing van de peuters op de peuterspeel zalen gebeurt in volgorde van inschrijving. Voor sommige groepen bestaat een lange wachtlijst, zodat uw peuter <d drie jaar kan zijn ais hij/zij aan de beurt komt. De mogelijkheid bestaat om uw peuter op een peuterspeelzaal zonder bf met een kléine wachtlijst aan te melden. Alle peuterspeelzalen hanteren dezelfde werkwijze en hebben dezelfde voorzieningen. Ook wordt op alle peuterspeelzalen dezelfde financiële bijdrage geheven. Zeker de bewoners uit Landweert en Anthoniusveld adviseren wij hun peuter aan re melden bij peuterspeelzaal de Hummeltjeshoek of 't Rommelhöfke in Oostrum. 1> ouders in de omgeving van het ziekenhuis, kunnen hun peuters ook aanmelden bij de Rakkertjes vn Merselo. Dus persoonlijk inschrijven op 29 juni óp: peuterspeelzaal de Blokkendoos. Kruidenlaan 161 van 19.00-20.00 uur. peuterspeelzaal de Paddestoel. Beukenlaan 6a van 15.30 tot 16.30 uur; peuterspeelzaal de Mierenhoop. Hubenhof 67 van 16.00 tot 17.00 uur en peuterspeelzaal de Hummeltjeshoek. Bachstraat 14a van 19.00 tot 20.00 uur. Telefonische inschrijven voor: peuterspeelzaal 't Rommelhöfke, Valkenkampstraat 2, tel. 581356 en peuterspeelzaal de Rakkertjes, Coppelenberg 3. tel. 546781 VJ waarna in juni 2001 het plan door Provinciale Staten definitief wordt vastgesteld. Het POL is een belang rijk instrument want het vervangt alle bestaande beleidsplannen in de provincie op het gebied van milieu, water, ruimte, verkeer en vervoer, welzijn en economie. FORSE KORTING In een negen pagina's tellende brief aan de Gedeputeerde Staten van Limburg uiten B en W hun ongenoegen over de ondergescho ven rol van Venray. "We zullen het lobbycircuit in moeten gaan om Venray veel beter op de kaart te krijgen", verwoordde wethouder Kersten in de commissievergade ring. "De grootste zorgpunten zijn een forse korting op de woning bouw in zowel Venray als in de dor pen en er worden te strakke stads grenzen gehanteerd. Dit doet geen recht aan de centrumfunctie van Venray." Bert Kersten haalde fel uit naar het, in zijn ogen, te vage en te theoretische plan. "We zullen hier fors in moeten sturen. Vanuit Maastricht wordt een dirigistisch en te gedetailleerd plan opgelegd. Het POL had met meer overleg en in een open dialoog gebracht moeten wor den", meent wethouder Kersten. Gedeputeerde mevrouw Wolfs, afgelopen vrijdag op bezoek in Venray, erkende dat het vooront werp van het POL op fikse bezwa ren vanuit de Limburgse gemeenten stuit. "Er is nogal wat commentaar op gekomen", verklaarde zij zonder op de specifieke Venrayse situatie in te gaan. "Het plan zal bijgesteld worden om het draagvlak bij de gemeenten te vergroten." Het college van B en W zegt in de brief aan Gedeputeerde Staten zich grote zorgen te maken over de toe komst 'door de ondermaatse wijze waarop het stedelijk gebied Venray in het POL is opgenomen. Dit doet geen recht aan Venray'. Het college verwerpt dat voor Venray slechts een aanvullende rol in de regio is weggelegd. Terwijl Venray toch een regio van 75.000 mensen bedient. Venlo mag volgens het POL door groeien naar een complete centrum stad. Venray wordt samen met Gennep, Horst en Helden in één adem genoemd als concentratiege bied voor economische activiteiten op het platteland. B en W vinden dat de rol van Venray als tweede cen trumstad in de regio daarmee flink wordt onderschat. Daarnaast wordt de relatie met Noord-Brabant onder belicht. Terwijl bij de andere stede lijke gebieden de relaties met het aangrenzende Duitsland en België wél wordt benoemd. Vanuit Zuid- Oost Brabant (Overloon, Holthees) wordt gebruik gemaakt van de cen trumvoorzieningen in Venray. De aanwezigheid van een belangrijk kenniscentrum (TU Eindhoven en research Philips) op relatief korte afstand is voor onze bedrijven van net zo groot belang als de A73, zo schrijft Venray aan de provinciale beleidsbepalers. B en W pleiten daarom voor meer armslag op het gebied van woningbouw, centrum- voorzieningen, bedrij venterreinen, zakelijke dienstverlening en infrast ructuur. EXTRA DRUK De gemeente vindt dat het huis vestingsprobleem in Venray groter is dan elders in de provincie. Omdat Venray tien dorpen telt waarop 25 procent gekort wordt op de toekom stige woningbouw. Het college vreest daardoor een extra druk op het centrum van Venray. Dat wordt nog versterkt door de uitbreiding van defensietaken op luchmachtba- sis De Peel. Hier komen 1000 nieu we arbeidsplaatsen waardoor naar verwachting 150 gezinnen huisves ting in Venray zullen zoeken. Het POL voorziet in de versterking van de kwetsbare en eenzijdige econo mische situatie in Venray. Venray zit erg ver onder het provinciaal gemiddelde wat betreft de zakelijke dienstverlening. Het accent zal daar om komen te liggen op uitbreiding van de kantorenbranche. Het nieuw te ontwikkelen bedrijventerrein in Venray moet geen overloopgebied worden van logistieke bedrijven die elders niet terecht kunnen, schrijven burgemeester en wethouders. Het Venrayse college vreest dat Horst op economisch gebied een te prominente plaats gaat innemen. Voor het agribusiness cluster in Zuid-Oost Nederland wordt Horst als centrum genoemd. Tevens wor den Gennep, Horst en Helden in Noord-Limburg aangewezen voor regionale bedrij ven verzamel terrei nen. B en W protesteren tegen deze plannen en zij willen er voor waken dat Venray alleen nog transport- en distributiebedrijven 'aan de onder kant van de markt' kan aantrekken. Op donderdag 29 juni wordt het voorontwerp van het POL in de gewestraad besproken. Stichting Stadspark Venray (20) inleidingen over de Venrayse bak steenarchitectuur en over 100 jaar architectuur op Servaas en Sint Anna. Ook de Grote Kerk van Venray had zijn bijzondere belang stelling waarover hij een boek schreef dat nog steeds in de boek- Het middendeel met hoofdingang. Boven de ingang de pilasterstelling met de nis waarin het beeld staat van Moeder Anna die Maria onder richt. (Foto: Frans de Roos) handel verkrijgbaar is. Verder ont vingen we afgelopen week een uit gebreide reactie van de heer Jos Janssen die enkele interessante ideeën ontvouwt over de bereik baarheid van het Sint Annapark. Zijn visie willen we u zeker niet onthouden en we komen daar een volgende keer graag op terug. Nu eerst het woord aan Harrie Vriens. HOE HET BEGON Op 8 januari 1907 werd bij Koninklijk Besluit aan de Zusters van Liefde uit Gent vergunning ver leend voor de bouw van een "Geneeskundige Inrichting voor R.K. Vrouwelijke Krankzinnigen" te Venray. Als bouwontwerp voor het hoofdgebouw gebruikte men dezelfde tekeningen die de Belgische architect Josef César Haché (1859 - 1934) had getekend voor Huize Caritas te Melle in België waar de Zusters eveneens werkzaam waren. Kort na het ver krijgen van de vergunning begon men op een terrein ten noorden van het dorp Venray te bouwen. De Belgische aannemers brachten 150 bouwvakkers mee en dat aantal werd nog eens uitgebreid met 150 arbeidskrachten uit Venray. Een groots bouwproject ging van start. TOTAALINDRUK VAN HET GEBOUW Het hoofdgebouw, ook wel "het klooster" genoemd, is grotendeels opgetrokken in rode baksteen. Tussen de natuurstenen banden, die de scheiding aangeven tussen de begane grond en de eerste verdie ping, zijn figuren in gele baksteen aangebracht. Het gebouw is afge- "Vooraanzicht van het fraaie hoofd gebouw. Foto: Joost Geeraedts) dekt door middel van zadeldaken met leien bekleed. Er zijn vier dak kapellen. De totale lengte van de voorgevel bedraagt ruim 46 meter. We beperken ons tot het exterieur van het gebouw. ARCHITECTONISCHE GEGEVENS In de voorgevel bevinden zich drie vooruitspringende delen (risa- lieten): twee boekdelen en een cen traal middendeel met hoofdingang. Deze drie geveldelen lopen uit in een topgevel met "chaletinvloed". Boven de hoofdingang bevindt zich een rechthoekig vlak van natuur steen. Zo'n vlak noemt men een "cartouche". Gewoonlijk staat er op zo'n cartouche een tekst, maar hier is dat achterwege gebleven. Hier had bijvoorbeeld kunnen staan; "Huize Sint Anna". Rechts en links van de cartouche zien we een "hoorn des overvloeds", omwikkeld met sierlijke linten die zich voortzetten in de aansluitende reliëfs. Boven de cartouche bevindt zich een hardstenen pilasterstelling. Daarin dragen vier pilasters met Ionische kapiteelmotieven een dub bele architraaf met rondboog. Op de uiteinden van de architraaf staan vazen in Lodewijk 16e stijl, met een handgreep naar boven gekeerd. HEILIGE MOEDER ANNA Centraal in de pilasterstelling staat in een hoge slanke nis het beeld van de heilige Moeder Anna die haar dochter Maria onderricht. Dit beeld heeft in haar patronage de naam gegeven aan de hele instelling in die parkachtige omgeving. Sint Anna. Volgende week volgt deel 2 van deze publicatie over het hoofdge bouw van Sint Anna. Stichting Stadspark Venray beijvert zich voor het behoud van dit cultuurhistorisch monument. Wilt u graag meer weten over onze doelstellingen of heeft u vragen of opmerkingen n.a.v. onze publicaties, bel of schrijf naar: Stichting Stadspark Venray, Engelenstraat 8, 5801 RT Venray, telefoon 581191. E-mail: tw.els@wxs.nl Van de bekende kunsthistoricus larrie Vriens ontvingen we onder- taande bijdrage over het hoofdge- >ouw van Sint Anna dat hij imschrijft als "een paleis in een lark". Vriens geniet in Venray lekendheid door zijn populaire

Peel en Maas | 2000 | | pagina 18