Stadswachten 'geaccepteerde ordehandhavers Uitzendbureaus verwachten groot tekort aan vakantiewerkers "Nederland mag trots zijn op voortrekkersrol" Opruiming Baby Boom in Zoo Pare Overloon PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Bibliotheek Coninxhofdag Kindercentrum 'De Nissehoff' gaat uitbreiden K-mail adres Peel&Maas Odamode is in een zeer gulle bui! EEL EN MAAS donderdag 22 juni 2000 - Pagina 11 Onze verslaggever Gerrit Band op pad met Sjaak Thuijls Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Het Europese kampioenschap voetballen is inmiddels begonnen. Dè bibliotheek Venray beschikt over een uitgebreide collectie boe ken over voetbal, met onderwerpen als de historie van het Nederlands elftal, persoonlijke herinneringen van ex-voetballers, beschouwingen over voetbal in het tijdschrift Hard Gras, de techniek van het voetbal en natuurlijk beschikt de bibliotheek over Voetbal International, hèt tijd schrift over voetbal waarin u alle uitslagen, interviews en standen van het Europese kampioenschap kunt lezen. Ook zijn er diverse cd-roms met spellen over voetbal te verkrij gen in de bibliotheek. Mocht u niet in voetballen zijn geïnteresseerd dan heeft de biblio theek gedurende de gehele maand juni nog een bijzondere actie voor u. Afgeschreven boeken worden met 50% korting op de normale ver koopprijs verkocht! Een ideale gele genheid om uw vakantielectuur aan te vullen! U vindt de bibliotheek aan de Merseloseweg in Venray. De openingstijden zijn als volgt: dinsdag 11.00-18.00 uur woensdag 11.00-18.00 uur donderdag 11.00-18.00 uur vrijdag 11.00-18.00 uur zaterdag 11.00-14.00 uur Zaterdag 24 juni Wie helpt ons aan een grote opknapbeurt van de speelplaats? Zaterdag 24 juni van 11.00 tot 14.00 uur organiseert basisschool Coninxhof een gezellige markt t.b.v. de speelplaats. Ouders, leerlingen en leerkrach ten hebben de nodige voorbereidin gen getroffen en willen tijdens deze markt hun resultaten aan de man brengen. Zo zijn er allerlei kunst werken gemaakt, waarvan enkele zelfs via een 'echte' veilingmeester verkocht zullen worden. Je kunt je laten Schminken of kij ken naar allerlei optredens door de leerlingen verzorgd. Voor een hapje en een drankje wordt ook gezorgd, zelfs internatio naal! Ook zijn er diverse doe-activi- teiten, van stoepkrijten tot doel- schieten. Of laat een portretfoto maken op een heuse jeep. Kortom er is van alles te doen en te beleven en dit alles legen een kleine vergoeding, zodat de speel plaats zijn hoognodige opknapbeurt kan ondergaan. Dus tot ziens op zaterdag 24 juni bij basisschool Coninxhof aan de Goudsmidstraat in Venray. op de grote vlakte (de Maidan), na een paar dagen hun nieuwe verblijf verkent te hebben, zijn ze nu al hele maal gewend. Heel bijzonder is de geboorte van een wallabie: een pas geboren wallabie is nog geen 2 cm lang, het lichaam is half doorschij nend en het enige volledig ontwik kelde aan de baby-wallabie zijn de 'handjes'. Na de geboorte hijst het jong zich via de vacht van moeder naar de buidel en klemt zich daar vast aan een tepel. No ongeveer vier maanden heeft het jong een pelsje gekregen en gluurt hij af en toe uit de buidel. In Zoo Pare Overloon is een ivare Baby Boom gaande. Er zijn lf wasberen, een muntjak, twee luessant schapen, twee Indische intilopen, vijf Tasmaanse Bennets ftallabies en een vosmangoeste leboren. En dat terwijl de ooie vaars nog binnen moeten komen. De wasberen baby's zijn al een ijdje geleden geboren, maar zij heb- >en zich pas deze week laten zien. Ze komen af en toe naar buiten, waarna moeder ze bij het nekvel >akt en weer naar binnen sleept. De wee jonge Indische antilopen blij den nog dicht bij hun moeder lopen. »e kudde loopt sinds vorige week -fan het werk van een stadswacht Venray. Niet alleen omdat je et wat hij doet maar meer ndat je hoort wat stadswachten ig méér doen. Want met alleen indjes lopen in het centrum van enray ben je er niet. Drie fulltime en één parttime adswachten telt de gemeente enray. Sjaak Thuijls is er vanaf het igin in 1995 al bij. "We zijn igonnen met twee mensen in rukske, de eerste twee jaar als oef', vertelt hij, "We kregen een ileiding van drie maanden, drie *en in de week, met onder andere :hts en wetskennis, EHBO en inflictbeheersing." Later volgden nog meer mogelijkheden om cur- Issen te volgen, bijvoorbeeld ngaan met publiek en agressie. En iel stadswachten halen ook 'even' n beveiligingsdiploma erbij. Het irk van een stadswacht is puur jeventief, vertelt Sjaak Thuijls en it merk je ook. In het zonnige cen- ïm stappen veel mensen alvast in de fiets af als ze ons zien. Bij !t postkantoor rijden twee automo- listen door naar een parkeerplaats :wijl ze eigenlijk van plan waren fretjes op de stoep te parkeren bij :t geld pinnen. Mensen reageren ik niet boos of verontwaardigd als gevraagd worden om in de itestraat of De Bleek van de fiets te stappen. Er wordt natuurlijk leens wat gemopperd, erkent adswacht Thuijls, maar men ziet 15 redelijkheid van zijn verzoek wel i. "Je merkt dat de stadswacht als rdehandhaver geaccepteerd is." De >1 van de stadswachten in de wij- en Brukske, Veltum en Landweert belangrijker dan in het centrum, p—«De mensen in de wijk kennen ons, ^Hmdat we er vaak zijn maar ook ^Bmdat ik bijvoorbeeld veel mijn ezocht op vergaderingen laat zien", egt Sjaak Thuijls, "We hebben contacten met het wijkplatform, die vertelt ons wat er staat te gebeuren en stippen dingen aan. Verder lopen we weieens een winkel binnen of het wijkgebouw. Met beheerders vart flats van de woningbouwvereni ging spreek je dingen door. En we hebben ook elke week een spreek uur, maar de mensen spreken je toch gewoon het meest op straat aan." ACTIE Thuijls roemt ook de samenwer king met de politie. "Die samenwer king is echt perfect. Ze pakken onze opmerkingen goed op en zorgen ook voor een vervolg." Hij denkt verder met groot plezier terug aan een actie twee jaar geleden, samen met de politie en supermarkten, om winkel wagentjes terug te halen. De stads wachten keken waar de wagentjes stonden, ze stuurden de brieven rond en controleerden daarna of de wagentjes inmiddels terugggebracht waren. Zoniet dan kon de politie aan het werk. Het feit dat stadswachten niet mogen verbaliseren vindt Thuijls soms wel jammer. "Je zou soms wel de mogelijkheid willen hebben net iets meer te kunnen optreden." zegt hij, "Maar zoiets is landelijk beleid." Voorlopig draaien de stadswachten hun diensten in de drie wijken en het centrum van Venray. Tegenwoordig worden ze ook 's avonds ingeschakeld, twee tot drie keer per week, en vraagt de politie hun ondersteuning bij evene menten. Sjaak Thuijls vindt dat wel prettig en hij ziet dat ook als een logisch vervolg van het werk van de stadswachten. Zijn enige wens nog is uitbreiding van het aantal stads wachten in Venray, maar hij beseft dat dat een financiële zaak van de gemeente is. "Ik werk heel graag in de wijk," zegt hij aan het eind van onze rondwandeling, "Er zijn daar heel veel nationaliteiten, je komt daar bij de mensen thuis, en dat maakt het leuk." Genoeg vakantiewerk in Venray Na vele reacties van ouders die nog steeds dringend op zoek zijn naar verschillende vormen van kin deropvang, heeft Kindercentrum De Nissehoff het plan opgevat te gaan uitbreiden. Vooral is er behoefte aan particuliere voorschoolse en naschoolse opvang. Ook blijkt er een grote vraag naar flexibele en verlengde opvang te zijn vooral voor werknemers in de zorgsector die onregelmatige werk tijden hebben evenals werknemers met ploegendiensten. In het Rooijse land is er binnen de reguliere en particuliere kinderop vang een wachtlijst van ruim een jaar. Veel reacties komen er van zwan gere vrouwen die graag zo vroeg mogelijk hun kinderopvang willen regelen zodat zij na hun zwanger schapsverlof met een onbezorgd gevoel hun werkzaamheden kunnen hervatten. Om aan deze vragen te kunnen voldoen probeert dit Kindercentrum op zeer korte termijn een tijdelijke uitbreiding te realiseren op hun per ceel aan de Bosweg als voorlopige voorziening van nieuwbouw in de toekomst. De plannen zijn om de deuren te openen van 07.00 tot 22.00 uur bij voldoende aanmeldingen. Eenieder die behoefte heeft aan opvang of informatie over kinderop vang in De Nissehoff kan contact opnemen met Kindercentrum De Nissehoff, Opvang op antroposofi sche grondslag, Bosweg 44, 5804 AK Venray, tel./fax 0478-589314. peelenm@tref.nl Het vakantiewerk begint langza merhand op gang te komen. De scholieren melden zich in steeds gro tere aantallen bij de uitzendbureaus aan en bij de bureaus komt, na twee kalme weken, de stroom vacatures ook op gang. Zo eind juli en de eer ste weken weken van augustus ver wachten de uitzendbureaus echter een groot tekort aan vakantiewer kers. Een rondje langs de uitzendbureaus geeft wel een goede indruk van de stand van zaken, maar met soms toch opmerkelijke verschillen. Monika Lucassen van Adecco aan de Schoolstraat meldt wel veel vacatures voor vakantiewerk, "We kunnen ze aardig invullen. Het aanbod van banen en mensen is goed. Het gaat lekker." Voor schoolverlaters blijkt het makke lijker te zijn om werk te vinden dan voor de leeftijdsgroep van 15-17 jari gen. Deze hebben natuurlijk te maken met beperkingen wat betreft werk zaamheden op hun leeftijd. Je mag tegenwoordig al licht vakantiewerk doen vanaf je 13e. Tot hun 16e zijn hef echter wel alleen maar hand- en span diensten en klusjes rond het huis. Dus vakken vullen, groenten en fruit pluk ken, helpen in de horeca en recreatie. Productiewerk in de fabriek is absoluut verboden en onder de 16 mag je ook niet werken tussen 7 uur 's avonds en 7 uur 's morgens. De 16- en 17-jarigen mogen wat meer, maar bijvoorbeeld niet met giftige of kankerverwekende stoffen werken. Nachtarbeid en wer ken op zondag zijn voor deze categorie ook niet toegestaan. GROOT AANBOD Uitzendbureau Dactylo aan de Grote Markt registreert dat de vakantiekrach ten uit een enorm aanbod aan banen kunnen kiezen. "Het is iets moeilijker dan andere jaren om vakantiekrachten op hun juiste plaats te krijgen. Ze heb ben gewoon een ruim aanbod om te kiezen", zegt AnielTSmeets er van. Zij signaleert een aantal echte 'jobhoppers' die eerst uitgebreid kijken waar ze het meest kunnen verdienen. Patricia Meertens van 'buurman' Intervention Uitzendbureau bevestigt dat veel scho lieren eerst rondkijken waar ze het meest kunnen verdienen. "Maar er is op het ogenblik niet zoveel wat ze kun nen doen, dus ze pakken ook wel de gewone baantjes." De speciale acties van diverse uitzendbureau's om vakan tiewerkers te lokken helpen volgens haar niet zoveel. Patricia: "Ze willen gewoon een goed loon en laten zich niet gek maken door die cadeautjes. Ik heb niet de indruk dat ze daar sepciaal voor komen." Ellen Mertens van Manpower registreert op het ogenblik wel voldoende werk voor de vakantie werkers en ze heeft ook voldoende aanbod om de vacatures op te vullen, behalve voor de 15- en 16-jarigen. "Het is wel wat moeilijker dan andere jaren," erkent ze, "maar het loopt wel. Het vakantieproject wat we bij Xerox hebben loopt goed." PIEKVRAAG "Eind juli, begin augustus bij de bouwvak is het aanbod aan vakantie werkers klein terwijl de vraag naar mensen erg groot is", bevestigt ook Camilla de Greeff van Randstad. "Het hele beeld klopt op zich wel, het gaat best aardig. De scholieren stellen wel eisen, maar ook weer niet teveel. Sommigen willen ook werk dat ze later op hun cv kunnen zetten." Wel merkt ze dat een aantal vacatures, met name in de agrarische sector en bijvoorbeeld poetswerk, moeilijk ingevuld kunnen worden. "Klopt, scholieren geven aan geen zin te hebben in land- en tuin- bouwwerk." zegt Angelien Dekkers van Tempo Team. "We hebben op zich wel zat werk, het enige is dat het niet allemaal in de directe omgeving van Venray is, maar bijvoorbeeld in Horst, bij Meerdal, en dat is voor sommigen lastig." Angelien vindt werk voor 15- jarigen moeilijk te vinden, voor 16- en 17-jarigen is dat iets beter. Daarentegen zijn ze zelf nog op zoek naar meer schoolverlaters van 18 en ouder. "Bij Inalfa is het heel druk en we zijn dringend op zoek naar vakan tiewerkers voor de productie daar," wil ze wel even kwijt. Vedior Van Eijk in de Schoolstraat is gespecialiseerd in werk in de agrarische sector. Vestigingsmanager Aukje Poels weet dat het imago van de landbouw 'min der' is. "Veel scholieren weten echter niet," zegt ze, "dat de lonen in de agra rische sector een stuk hoger liggen dan bij de rest. Je moet er weliswaar vroe ger beginnen, maar dat heeft ook als voordeel dat je op tijd klaar bent om 's middags nog even te zwemmen." Vedior is op tijd begonnen met het werven van vakantiekrachten en invul len van de vacatures gaat ook wel, maar rond Horst bijvoorbeeld is dat moeilijk. Scholieren die dus nog op zoek zijn naar een baantje, vooral vanaf eind juli, kunnen dus nog aan alle kanten werk vinden. Zelfs als je nog maar 15 of 16 bent. GGW De Peel in de ban van NAVO-oefening JPOW U herinnert zich vast nog wel de beelden uit de Golfoorlog in 1991, toen Irak bijna dagelijks Israël en Saoudi bestookte met tactische ballistische raketten, beter bekend als Scuds. Deze aanvallen, en de inzet van Patriot-raketten tegen Scuds, maakte wereldwijd diepe indruk. De door de Koninklijke Luchtmacht opgezet te oefening Joint Project Optie Windmill (JPOW), die twee weken geleden op basis De Peel werd gehouden, is de grootste en belangrijkste oefening in Europa op het gebied van luchtdreiging. "Met name het bestrijden van toe komstige dreigingen zoals tactische ballistische raketten heeft grote aan dacht", vertelt generaal-majoor Franklin Oliemans, commandant van de tactische luchtmacht, waar van alle operationele onderdelen van de Koninklijke Luchtmacht deel uit maken, tijdens de persdag. "Door een combinatie van daadwer kelijke systemen en virtuele syste men kunnen we nu reeds oefenen in toekomstige scenario's. Door de grote aandacht voor analyse en nabespreking is het leereffect erg groot. Dit alles met het overkoepe lende doel het uitvoerende niveau, de planners, vliegers en wapensys teembedienaars voor te bereiden op een mogelijke daadwerkelijke inzet, waar ook ter wereld." INFORMATIE Duizend militairen, waarvan het merendeel uit Nederland, Duitsland en Amerika afkomstig was, deden in de afgelopen weken mee aan de oefening. Daarnaast werden honder den telefoons, computers, voertui gen en kilometers kabel 'ingezet'. Het is de bedoeling dat de militairen zo snel mogelijk informatie inwin nen over een ergens in de wereld afgeschoten raket. Ze moeten de raket zo snel mogelijk uit de lucht halen, voordat die de grond raakt. Op het beeldscherm van de patriot installatie laat een Duitse militair zien hoe dat in zijn werk gaat. Tientallen (gesimuleerde) vliegtui gen, schepen en raketten zijn op het beeldscherm te ontwaren. Mal pro bieren? vraagt hij vriendelijk. Met de muis bewegen we in de richting van de virtuele scud en 'klikken' de raket aan. Een druk op de starttoets en we zien dat de patriot in een strakke boog de scud uit de lucht haalt. "Ganz einfach nicht", zegt de militair lachend. "Uit latere analyses bleek dat de patriots in de Golfoorlog toch min der succesvol waren dan aanvanke lijk leek", vertelt Oliemans. Daarmee werd de aanzet gegeven tot vele verbeteringen aan het Patriotsysteem en de operationele procedures in de strijd tegen deze wapens. Zoals u weet, zijn ook de Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht ingezet tijdens de Golfoorlog en wel in Turkije en Israël. Zodoende raakte de Koninklijke Luchtmacht van meet af aan betrokken bij de verdere ont wikkeling van technieken, tactieken en doctrines in de strijd tegen de ballistische raketten." GOEDKOPE WAPENS Tactische ballistische raketten zijn relatief eenvoudige en goedko pe wapens. Het wapen bestaat uit een raketmotor voor de lancering, en een lading. Meer geavanceerde TBM's zijn uitgerust met een gelei dingsmechanisme waardoor de nauwkeurigheid toeneemt. De lading kan bestaan uit explosieven, maar ook uit chemische of biologi sche strijdmiddelen. Verdediging tegen TBM's is een zeer complex probleem, onder andere vanwege de korte beschikbare reactietijden, het grote aantal lucratieve doelen bin nen het bereik van de TBM's en de beperkte middelen die voor de ver dediging ter beschikking staan. Omdat TBM's relatief goedkoop en simpel zijn, bestaat het reële gevaar dat zij op ruime schaal door de wereld verspreid raken, ook onder landen die minder economisch gefortuneerd of ontwikkeld zijn. Momenteel beschikken onder ande re Irak, Iran, India, Pakistan, Noord- Korea en Libië over TBM's. Door het bereik van de huidige TBM's vormen deze een potentieel gevaar voor de flanken van de NAVO-lan- den, met name Turkije en Italië. Bekend is dat TBM's met langere dracht worden ontwikkeld en reeds operationeel zijn, waardoor grotere delen van West-Europa binnen bereik komen. "Deze zogenaamde profileratie van TBM's baart inter nationaal grote zorg", zegt Oliemans. "Ook bij de Nederlandse regering. In de Defensienota 2000, die eind vorig jaar door de minister van Defensie is gepubliceerd, wordt deze zorg en de politieke intentie nationaal over middelen ter verdedi ging tegen TBM's te beschikken uitgesproken." Zoals gezegd, staan de ontwikke lingen voor het ontwikkelen van mogelijkheden voor het bestrijden van TBM's niet stil. Al tijdens de Golfoorlog werden softwarewijzi- gingen voor het Patriotsysteem ont wikkeld en geïnstalleerd en werden wijzigingen aan de Patriot-systemen aangebracht. "Na analyse van de onderscheppingen van Scuds in de Golfoorlog, bleek ook dat wijzigin gen aan de Patriot-radar nodig waren. De Nederlandse Patriot-sys temen zijn steeds aangepast aan de nieuwste technische ontwikkelingen en zullen ook in de nabije toekomst verder technisch worden aangepast. Zo heeft de Nederlandse regering besloten de zogenaamde PAC-3 raketten aan te schaffen. Deze raket ten zijn speciaal ontwikkeld voor het onderscheppen van geavanceer de TBM's. Door het gebruik van PAC-raketten kan met een grotere trefzekerheid een groter gebied door een Patriot-systeem worden verde digd", aldus Oliemans. SIMULATIE In de NAVO-oefening Joint Project Optic Windmill is door een bundeling van nationale en NAVO- middelen een netwerk ontstaan waarin een uiterst realistisch scena rio kan worden beoefend. Voor de militair belast met het uitvoeren van de verdediging tegen TBM's, is er geen verschil zichtbaar tussen simu latie en werkelijkheid. "Simulatie maakt het mogelijk dat alle deelne mende eenheden hier vanaf het onderdeel opereren, terwijl ze hun operatie virtueel vanuit heel Europa uitvoeren", legt Oliemans uit. "De concentratie van deelnemers op het onderdeel maakt het mogelijk elke dag een diepgaande analyse te maken van de uitvoering van de onderscheppingen en deze uitvoerig door te spreken met de deelnemers. De opgedane ervaringen worden vervolgens de volgende dag toege past. Daardoor ontstaat een enorm leereffect voor de deelnemers. Zonder noemenswaardige belasting voor de omgeving kan op relatief goedkope wijze veel oefenrende ment worden behaald. Toch zal het tactisch oefenen ter velde en het daadwerkelijk afvuren van raketten noodzakelijk blijven om een allround trainingstandaard te behou den." In de Verenigde Staten is in opdracht van de hoogste militaire commandanten een onderzoek opgestart naar mogelijke verbeterin gen op het gebied van verdediging Tegen TBM's. Het programma richt zich met name op de verbetering van de zogenaamde interoperationa- liteit. Dit is het vermogen om op technische en tactisch gebied inte graal samen te werken. Uniek te noemen is dat JPOW door de Amerikaanse bevelkhebbers is uit gekozen als één van de onderzoeks instrumenten. Ook in Amerikaanse ogen behoort JPO tot de drie belangrijkste oefeningen ter wereld op het gebid van verdediging tegen TBM's. "Door de tijdens JPOW opgedane ervaring en de hoge trainingsstan daard van het personeel, staan de Geleide Wapens-eenheden van de Koninklijke Luchtmacht internatio naal hoog in aanzien", zegt Oliemans. "Ook bij onze grote broer, de Verenigde Staten." Zozeer zelfs, dat tijdens de nieuwe crisis in de Golfregio begin 1998, de Koninklijke Luchtmacht al in een vroeg stadium door de Verenigde Staten gevraagd werd te ontplooien naar Kuweit om een bijdrage te leveren aan de verdediging tegen Irakese TBM's. "De crisis werd tij dig bezworen zodat ontplooiing niet meer nodig was, maar het Amerikaanse signaal was voor de Koninklijke Luchtmacht duidelijk", stel Oliemans. "De Geleide Wapen eenheden van de Koninklijke Luchtmacht spelen in de Champions League en zijn een serieuze finale kandidaat. Overigens geldt hetzelf de voor onze F-16 eenheden. JPOW is toonaangevend binnen de wereld van de TBM's. Nederland mag als klein land trots zijn op deze voor trekkersrol." De bestrijding van de raketten blijkt erg ingewikkeld te zijn, en het wordt nog ingewikkelder als JPOW verder gaat als onderdeel van de grote NAVO-oefening Clean Hunter (drie weken geleden al begonnen, red.). Dan stijgen in plaats van de virtuele vliegtuigen echte straaljagers op om Noord en West-Europa te beschermen tegen de Scuds. Alleen de raketten blijven nep. O E> A. ÏVl O E> E Schoutenstraatje 16 - 5801 BS Venray - tel. 583422

Peel en Maas | 2000 | | pagina 10