Venrode wil meer dan alleen liedjes zingen de Studio PEEL EN MAAS Pauselijke onderscheiding voor Joos Reintjes Prijsbeleid nachttarieven sportzalen heroverwegen Priesterwijding diaken William van Dijck Nieuwe directeur Muziekschool Venray Bende aangehouden Grote markt in Venray y Jenniskens Afscheid Beyers DONDERDAG 15 JUNI 2000 - NR. 24 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Australische choreograaf brengt dameskoor dans en beweging bij Venrode timmert flink aan de eg. Het dameskoor heeft zelfs de ustralische choreograaf Martin litchell weten te strikken om de enrayse zangeressen de kneepjes an dans en beweging bij te bren- en. j De veertig dames repeteren weke- jks fanatiek om de pasjes en dans- l :s onder de knie te krijgen. Want p 17 november wacht in de i chouwburg de presentatie aan het enrayse publiek. Tijdens een t vondvullend muzikaal programma, waarvan de inhoud nu nog een ver- issing is, wil Venrode zijn swin- ende en eigentijdse uitstraling I men. Het traditionele dameskoor I I an weleer, dat met een klassiek I :pertoire vooral in kerken optrad, is oorgoed verleden tijd. Martin II litchell beleeft er duidelijk lol aan. iedreven maar humoristisch pro- eert hij de Venrayse zangeressen et nummer 'Somebody to love' van lueen te laten uitbeelden. De ustraliër is woonachtig in msterdam en verblijft nu al acht lar in Nederland. Iedere woensdag- vond komt hij naar zaal Thielen an het Kennedyplein om de dames gf an Venrode te onderrichten. "Nee, 'I it soort koren heb ik nooit bege- :id. Het is heel leuk en leervol", egt hij lachend. Dirigent Max meets, luistert aandachtig. Vanaf ovember 1998 heeft hij Venrode ader zijn hoede. Smeets woont in ntwerpen en is muziekdirecteur I H an de musicalafdeling van het oninklijk Ballet Vlaanderen in Antwerpen. Daar ontmoette hij g,i lartin Mitchell die er als freelancer I ïusicals en balletgroepen begeleidt. 1 Ik moet er rekening mee houden at deze dames het puur uit hobby oen. Omdat ik gewend ben om met rofessionals te werken. Dan maken >55 k vaak dagen van 's ochtends tien 3t 's avonds tien uur. Bij Venrode y efenen we maar een avond in de 'eek. Dat vereist een heel andere I. anpak", heeft Mitchell inmiddels rvaren. GENERALE REPETITIE h De choreograaf heeft nu vijf efensessies in Venray achter de ug. Hij is tevreden over de progres- ie die de dames van Venrode in orte tijd geboekt hebben. Gisteren jÉ woensdag) kwam Mitchell voorlo- ig voor het laatst naar Venray. Vant nieuwe activiteiten in de dans- n balletwereld eisen de komende [lp! laanden zijn tijd op. Daarom wer- en vorige week video-opnamen mi emaakt. Dan kunnen de Venrayse angeressen thuis voor de tv oefe- i en zodat de lessen van Mitchell iet verloren gaan. "De groep is i norm enthousiast. Ze willen het llemaal heel erg goed doen. Voordat ik hier begon heb ik een video van het koor bekeken. Daarop stonden de dames heel statisch hun liedjes te zingen. Dat hebben ze jarenlang zo gedaan. Het is voor hen veel aantrekkelijker en interessanter om ook op de muziek te bewegen. Alhoewel de zang op de eerste plaats blijft staan", zegt Martin Mitchell die begin november weer van de partij zal zijn wanneer het dameskoor in Bleyerheide geduren de een weekend de grote generale repetitie houdt. "Het is voor de dames een kwestie van veel oefe nen. Ik zie iedere week verbetering. Ze moeten nog zekerder van zich zelf zijn en dan durven ze ook over die drempel heen te komen. En het is leuk dat ik mijn ervaring daarbij kan overbrengen." METAMORFOSE Venrode, opgericht in 1957, onderging vijf jaar geleden een complete metamorfose. Het koor kreeg een verjongskuur, het reper toire en de kostuums veranderden en met een nieuwe dirigent werd de nieuwe weg ingeslagen. Venrode begaf zich voortaan op het pad van de lichte muziek. Het repertoire bestaat uit Engelstalige liedjes van Kirby Shaw, Queen, Mariah Carey, Manhattan Transfer en George Gershwin. Voorzitter Jeanny Jenniskens heeft al elf jaar zitting in het bestyur. Na zes jaar secretaris te zijn geweest hanteert ze vanaf 1 januari 1995 de voorzittershamer. Vol enthousiasme vertelt ze over de ambitieuze plannen van het dames koor. "Zo hebben we pas een nieu we kleurrijke folder ontworpen. Die sturen we naar bedrijven toe in de hoop dat we voor een optreden wor den uitgenodigd. Want de kosten van een professionele dirigent als Max Smeets en het inhuren van Martin Mitchell zijn hoog. Venrode heeft geen sponsors die dat kunnen bekostigen. De contributies en het organiseren van activiteiten, zoals een vlooienmarkt en het verkopen van soep, zijn onze enige inkom sten", zegt Jeanny Jenniskens. JUBILEUMSHOW De veertig leden van Venrode tre den nu zo'n tien keer per jaar op bij festivals en op uitnodiging van andere koren. Traditioneel is het jaarlijkse optreden op het Engelse kerkhof in september. Het zondag ochtend concert in de schouwburg is echter van de baan. "Helaas wil de schouwburg dit niet meer. Heel jam mer want het was gratis er kwamen toch zo'n 300 mensen naar luisteren. Nergens anders in Venray is er een zaal met zo'n mooie akoestiek als in de schouwburg. Voor onze voorstel ling op 17 november moeten we van der Velpen is pr 1 september 2000 de nieuwe directeur van .'kschool Venray. Van der Velpen is afgestudeerd aan het conservato- n te Utrecht, en is nu theaterdirecteur te Houten. Hij heeft en suing als >fd afdeling dans. toneel en beeldende kunst, alsmede ais hoofd afdeling lüziek in Kunstencentrum De Kom te Nieuwegein. De Venrayse muzïek- 'ïool denkt in Van der Velpen de gedreven professional 'die het wstencentruia Venray verder op dc kaart zet' te hebben gevonden. - INTERIEURSTYLISTEN wij werken graag met u samen, om in alle rust een interieurplan te maken, dit kan een kleurenplan zijn, H jecombineerd met onze collectie gordijnen en §8 vloerbedekking, ook een kompleet interieurplan met vf tekeningen van onze interieurarchitect is mogelijk. Ma - op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. 71 tamara martens interieurarchitect 3 I :or reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 huur betalen dus zijn we ook wel verplicht om entree te heffen." Volgens voorzitster Jenniskens staat dit jaar vooral in het teken van 'meer uitstraling en een beter repertoire'. In het jaar 2001 starten de voorbe reidingen op de viering van het 45- jarig bestaan in 2002. "Dan komt er een grote jubileumshow. We hopen met sponsorwerving en de inkom sten uit optredens deze show te bekostigen. We willen daarom ook kwaliteit bieden. We werken er hard aan om het niveau van het koor omhoog te brengen. Ondanks de welhaast professionele benadering willen we het ook gezellig houden. Want we zijn allemaal dames die gewoon plezier beleven in het zin gen. Maar de tijd van een zingend huis vrouwengroepje ligt al ver ach- Lovinckplein 2 5813 CC Ysselsteyn Tel. 0478-541221 YSSELSTEYNSE KERMIS 30 iuni 1-2-3-4 juli Met o.a. Frans Theunisz - Wild Voice - Network - Neet oet Lottum - Band Zon der Banaan - My Grain - Van Dik Hout - Clover Kaarten voor Band Zonder Banaan en Van Dikhout in de voorverkoop www. roelanzia. ril De politie heeft donderdagmid dag een onderzoek afgerond waarbij in totaal zes verdachten zijn aangehouden. Het zestal wordt in verband gebracht met twaalf autodiefstallen, enkele pogingen tot auto-inbraak en vier bedrijfsinbraken. De strafbare feiten zijn gepleegd in de periode van maart tot mei 2000 in onder andere Blerick, Venlo, Reuver en Venray. De groep heeft hierbij in wisselende samen stellingen gewerkt en heeft voor duizenden guldens weggenomen. Een gedeelte van de buit is inmid dels teruggevonden en zal worden teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. AANHOUDINGEN Op 26 april hield de politie de eer ste verdachte, een 20-jarige inwoner van Blerick, aan op verdenking van autodiefstal. Dit gebeurde na een achtervolging waarbij twee auto's waren betrokken. Politiemedewerkers wilden twee bestuurders controleren die met zeer hoge snelheid over de Grote Koelbroekweg reden, maar het tweetal ging er vandoor. Bij de ach tervolging verloren beide bestuur ders de macht over het stuur. De 20- jarige werd aangehouden, de andere verdachte, een 19-jarige jongen uit Blerick, wist in eerste instantie te ontkomen. Hij is op een later tijdstip alsnog aangehouden. Gaandeweg het onderzoek zijn vervolgens nog een 18-jarige jongen, een 17-jarig meisje en twee 15-jarige meisjes uit Blerick aangehouden. Op dit moment zitten de 20-jarige en 19- jarige verdachte nog in gevangen houding. De overige verdachten zijn in afwachting van de verdere afwik keling van de zaak in vrijgheid gesteld. De Kiwanis Club Venray e.o. organiseert op zondag 17 septem ber 2000 een grote markt midden In Venray, op het Schouwburgplein. Op die zondag zijn ook alle winkels open dus het wordt gezellig druk. Op de markt mogen boeken;,- blodnuooek. grammofoonplaten, asichtküarten, geboortekaartjesv connnunieprem- jes en dergelijke. Antiquariaten uit Gelderland. Brabant en Limburg zijn ook uitgenodigd. Kiwanis Club heeft de activiteit overgenomen van Venray 1 ni abel i cnis Club wil geld inzamelen voor goede doelen. De club zal z.cll ookeen of meerdere kramen bemannen waar boeken en Ip's uit eigen voorraad verkocht worden. Die voorraad is een beet je krap dus Kiwanis Club doet een beroep op lezers om eens in dé kast te kijken en wat spullen beschikbaar te stellen. Er wordt niks weggegooid, wat niet ver kocht wordt gaat in de opslag. Informatie tel; 641709 oF-y installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Joos Reintjes uit Leunen heeft afgelopen zondag de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice in ont vangst mogen nemen. In de heilige mis werd hem de onderscheiding opgespeld door pastoor P. Ewals van de H. Catharinaparochie. Reintjes maakt al 29 jaar deel uit van het kerkbestuur en heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt als het gaat om 'bouwzakenZo ook bij de restauratie van de kerk in Leunen. Verzoek Red Caps aan gemeente Venray Baseball Softball club Red Caps Venray verzoekt de gemeen te Venray het prijsbeleid ten aan zien van de nachttarieven van de sportzalen t<e heroverwegen. Het bestuur van Red Caps schrijft dit in een brief aan de wethouders van Cultuur en Sportzaken. Sedert 1990 organiseert Red Caps Venray in het najaar een groot, tweedaags, internationaal toernooi. Hieraan nemen over het algemeen 10 buitenlandse teams deel, tezamen rond de 150 personen. Aan de voor gaande toernooien hebben teams uit onder andere Denemarken, Zweden, Tsjechië, Duitsland, België, Frankrijk, Engeland en Italië mee gedaan. Ook dit jaar hebben wij reeds toezeggingen die ervoor zor gen dat Venray op de Europese landkaart wordt geplaatst. De mees te teams komen op vrijdag aan en overnachten dan in de gymzaal in het Brukske. Op de zaterdagavond wordt in de kantine van MHCV, de Mixed Hockey Club Venray, een feestavond georganiseerd die rond 01.00 uur ten einde komt. De gasten kunnen dan overnachten in de gym zaal De Wetteling. "Beide genoem de gymzalen kunnen wij van de gemeente huren tegen het normale tarief, 19 gulden per uur voor het Brukske (van 21:00 tot 09:00) en 55 gulden per uur voor de Wetteling (van 17:00 tot 09:00).- Tot het gebruik van deze twee gymzalen zijn wij min of meer gedwongen, daar het tarief voor de Wetteling dermate hoog is, dat het niet te financieren is. De sporters betalen zelf hun overnachting. Op ons verzoek om de tarieven te her zien heeft de gemeente diverse keren mondeling en op 7 juni schrif telijk negatief geantwoord. De aan gevoerde redenen, een vaststaand reglement en de toepassing in het verleden, lijken ons voldoende indi catie om het beleid ten aanzien van de sportzalen te herzien", aldus het bestuur van Red Caps in de brief. FACILITEITEN Red Caps Venray is de menig toe gedaan, dat het gebruik van de faci liteiten betaald moet worden. In concreto dus zaalhuur. Dat de huur prijs in de daluren (ruwweg tussen 23:30 uur en 08:30 uur) even hoog moet zijn als tijdens reguliere uren is echter iets waar Red Caps Venray - het niet mee eens is. "Economische principes leren, dat het gebruik van overcapaciteit tegen een lagere prijs per eenheid aangeboden kan wor den. De eerder genoemde daluren zijn in onze ogen gelijk aan overca paciteit", zo meent het bestuur in de brief aan de verantwoordelijke wet houders Kersten en Houba. Een bij komend argument is het minimale gebruik van de faciliteiten. "Toegegeven, er zal gebruik gemaakt worden van de douchefaci liteiten, maar de meeste sportartike len zullen niet gebruikt worden. Bovendien zal gedurende het groot ste gedeelte van het gebruik van de zalen geen elektriciteit verbruikt worden ten behoeve van verlichting. De argumenten zijn voor beide sportzaien, Brukske en De Wetteling, van toepassing. Een argument dat alleen van toepassing is op De Wetteling is de openbare orde en de veiligheid. Zoals eerder vermeld wordt op de zaterdagavond een feestavond georganiseerd. Het beschikbaar zijn van de gymzaal De Wetteling, op loopafstand op het sportpark, draagt bij aan de eerder genoemde openbare orde en veilig heid. Zouden wij de sporters elders in de gemeente Venray moeten onderbrengen, bestaat de mogelijk heid dat openbaar dronkenschap of rijden onder invloed op 'grote' schaal voorkomt. De sporters zullen immers, na het feest, terug naar hun slaapplaatsen moeten", zo staat in de brief. Bij de gemeente Venray was woensdag niemand bereikbaar voor commentaar. Op zaterdag 17 juni wordt in de kathedraal in Roermond de in Melderslo geboren William van Dijck door Mgr. Wiertz tot priester gewijd. De volgende dag zal de neomist om 10.30 uur in zijn geboorteplaats zijn eerste H. Mis opdragen. Omdat kapelaan van Dijck Venray als zijn werkgebied toege wezen heeft gekregen, wordt de plechtigheid van de eerste H.Mis in Venray gevierd op zaterdag 24 juni om 19.00 uur in de Grote Kerk en op zondag 25 juni om 10.30 uur in de Paterskerk. Na de plechtigheid in de Paterskerk volgt een receptie in zaal In den Engel. Kapelaan William van Dijck werd op 27 juni 1969 in Melderslo geboren. Zijn vader is afkomstig uit Venray en zijn moeder (G. Geurts) uit het Venrayse kerkdorp Heide. Na de lagere school in Melderslo te hebben gevolgd, ging hij naar de Mavo in Horst. Daarna volgde hij de Middelbare Laboratoriumopleiding in Blerick, met de bedoeling micro-bioloog te worden. In het vierde leerjaar liep hij stage bij de Gezondheidsdienst voor Pluimvee in Doorn. Omdat het eentonige werk hem niet beviel haakte hij af en besloot na het MLO-examen in Utrecht een aanvullende studie HLO te vol gen. In de Domstad had hij echter meer belangstelling voor het stu dentenleven dan voor zijn saaie studie, waarvoor hij steeds minder gemotiveerd raakte. 'LATE ROEPING' Overigens wees niets er op, dat de Melderslose student zou kiezen voor het priesterschap. In zijn Utrechtse studententijd was hij niet bepaald kerks, maar wanneer hij in de weekends naar huis ging. ontdekte hij dat zijn vader, moeder en zus zich steeds meer verdiepten in het geloof. In de weekends ging hij met zijn familie mee naar de eucharistievieringen en geleidelijk aan begon hij zich meer voor het geloof te interesseren. In de zomer van 1992 ging hij met een aantal jongeren naar Rome. De kennis making met de wereldkerk raakte hem zeer. In dat jaar ging hij op verzoek van zijn moeder op retrai te in het Gelderse Leuvenheim bij de Foyer de Charité, een door een priester geleide lekeninstituut met een mariale spiritualiteit. Daar kreeg William van Dijck, tot zijn eigen verbazing, het gevoel "Ik moet priester worden'. Op een middag pakte hij zomaar het boek "Boodschappen van Moeder Maria in Medjugorje" uit de boe kenkast. Het boek viel open op bladzijde 21 en William van Dijck las het antwoord van Maria op éen vraag van de zieners: "Wat wilt u dat wij later doen?". Het antwoord liet William niet meer los. Het was of Maria zelf hem de bevestiging gaf van zijn priesterroeping: "Ik zou graag hebben, dat jullie pries ter of religieus worden. Maar alleen als jullie het zelf willen. Jullie moeten daar zelf over beslis sen." Toen stond het voor hem vast. Na een gesprek met pastoor v.d. Munckhof van Melderslo, beëindigde hij zijn studie in Utrecht en in januari 1993 meldde hij zich aan bij de rector van het seminarie Rolduc. Omdat de stu die pas in september begon werd hem aangeraden in tussentijd Duits te gaan studeren, omdat op Rolduc van Duitse studieboeken gebruikt wordt gemaakt. Hij liep stage in Petrusheim bij de opvang van daklozen, waarna hij aan zijn achtjarige priesteropleiding kon beginnen. Tijdens de opleiding liep hij stage bij het jeugdwerk. Hij was o.m. trainer van een voet balclub en leider bij een scouting groep. In zijn vijfde studiejaar begon hij aan zijn theologische scriptie over de bemiddelende rol van Maria met de titel: "Maria, Icoon van Gods Barmhartigheid". In zijn laatste studiejaar liep hij een dag per week stage in de H. Lambertusparochie in Kerkrade. INZETBAAR De jonge priester heeft de parochies van Venray als zijn werkgebied heeft toegewezen gekregen. Hij wordt daar vooral belast met de zorg voor de kinder en jongerencathechese. In eerste instantie wil hij zich inzetten voor het kinder- en jeugdwerk. De in de parochie bestaande jon gerengroep, die zich bezighoudt met geloofsverdieping, mag reke nen op zijn begeleiding. Verder denkt hij aan het opstarten van een tienergroep en een knutselclub voor kinderen. Behalve dat het geven van gods dienstonderwijs op tien basisscho len in Venray tot zijn hoofdtaak behoort, is de nieuwe kapelaan overal inzetbaar, zoals bij doop- plechtigheden, huwelijksmisseri en uitvaartdiensten. Ondanks de vele taken, die op hem wachten, zegt kapelaan van Dijck er echt zin in te hebben. "Ik ben jong, gezond en idealistisch en zal met al mijn energie en inzet deze mooie uitdaging aangaan!" Vicky Bevers (D'66) nam woensdagavond afscheid ais lid van de commissie Welzijn. Ze gaat binnenkort drie dagen aan de slag bij een ontwikkelingsorganisatie in Amsterdam. Bij die organisatie zal Beyers zich vooral gaan bezighouden met vrou wenprojecten in Afrika. "Ik heb er enorm veel zin in", zei Beyers lachend. Wethouder Driessen noemde Beyers een kleurrijk en ontwapenend persoon. "Vicky, je bent twee jaar lid geweest van de commissie Welzijn. Door je openhartigheid en eigen inkleuring van ideeën heb je in deze commissie zeker accenten gezet. We willen je ontzettend voor je inzet bedanken en pensen je veel succes toe met je nieuwe baan."

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11