Venray gulden wil 1,9 miljoen van provincie Ben Winants Nederlands kampioen FRANSOL Meer dan 1000 muzikanten treden vrijwillig op SL w Lopen voor geld Venray in top-10 duurste gemeenten Miniplaybackshow tijdens Venray Muzikaal Totaal Resultaten burgeronderzoek begin juli bekend Venray's Mannenkoor wint in Meijel NIET ALLEEN VOOR ZON- EN FEESTDAGEN! ZONWERINGEN V 3°/ 5 :n 1J PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? Zin in zingen Gepromoveerd Milieucontroles tijdens avonduren en weekends Zeskamp Maashees 'agin EEL EN MAAS woensdag 31 mei 2000 - Pagina 7 Eerste lustrum Venray Muzikaal Totaal ke JVrijdag 23 juni vindt tussen |00 en 01.00 uur alweer de vijf editie plaats van Venray juzikaal Totaal. Dit muzikale [ektakel telt dit jaar 32 optre- jns met meer dan 1000 muzikan- een record aantal deelne- j vijf verschillende locaties zul- jicle muzikanten, allemaal afkom- uit Venray en omgeving, hun zikale creativiteit uiten. Zij doen [allemaal zonder geldelijke ver- feding. Dat maakt deze avond tot h bijzondere happening; ioekers kunnen volop genieten p uiteenlopende genres en tussen- br nog Midnight Shoppen tot 1,00 uur in het Venrayse winkel- Intrum. Ook Euro 2000 heeft reke- gehouden met Venray juzikaal Totaal en geen wedstrij den gepland op 23 juni. dus kom naar Venray en geniet. De basis voor Venray Muzikaal Totaal werd gelegd bij de 50e verjaardag van de VVV in Venray. De VVV organi seerde voor de bevolking van Venray en de regio een muzikaal feest met plaatselijke muzikanten, aangevuld met enkele grotere namen. Die avond was zo'n succes, dat de organisatie besloot om jaar lijks een dergelijk festijn te organi seren. De VVV zocht daarbij de samenwerking met de Venrayse muziekverenigingen, horeca en win keliers. Dat resulteerde in Venray Muzikaal Totaal. Ondanks het feit, dat de organisatie de muzikanten financieel niets kan bieden, groeit het aantal muzikanten elk jaar. Ook de combinatie van muziek en win kelen, is een doorslaand succes. GEVARIEERD De muzikanten treden tussen 17.45 uur en 01.00 uur op vijf ver schillende locaties: Schouwburgplein, Grote Markt, De Bleek, bij De Bonte Koe en dit jaar voor het eerst ook bij 't Podium aan de Kruisstraat. Vanaf januari van dit jaar is de organisatie volop bezig om ervoor te zorgen dat de avond goed verloopt Een vast onderdeel is de miniplaybackshow voor de Venrayse jeugd aan het begin van de avond op de Grote Markt. Ook deze show mag zich jaarlijks ver heugen op een toenemende belang stelling. Kortom, wie wil genieten van al het muzikale wat Venray te bieden heeft, variërend van close harmony tot rock en van Egerlander tot jazz, kan op vrijdag 23 juni zijn hartje ophalen op Venray Muzikaal Totaal. va [ATI0NSWEG 13 VENRAY 0478 515010 pifestatfe Ziekenhuis Venray torg. onze zorg i;." burgplein Venray U komt toch ook! sn Menno en Irene van Boven uit Venray liepen vorig weekend de Kennedymars voor een goed doel. Door zich per kilometer te laten sponsoren wilden ze zoveel moge lijk geld bijeen lopen voor de Stichting Oncologische Vakantiekampen, een stichting die zich ten doel stelt jonge kankerpa tiëntjes eens een onbezorgd dagje- uit aan te bieden, danwel deel te laten nemen aan meerdaagse vakan tiekampen."We zijn bezig met het innen van het bedrag", zegt Menno van Boven, "en hebben nu reeds 400 gulden geïncasseerd. Maar als de financiële toezeggin gen nagekomen worden, hébben we toch 1500 gulden bijeen gelopen." Wie wil deelnemen aan deze actie, kan een bijdrage overmaken op het voor dit doel gereserveerde girore kening 6223471. Irene en Menno willen het totaalbedrag graag uiter lijk 30 juni aan genoemde stichting aanbieden. De gemeente Venray wil graag mil joen gulden hebben van de ovincie Limburg voor de uit ering van haar I' vesteringsbudget Stedelijke srnieuwing, ISV, maar de uit- imst van de toetsing van de nrayse plannen aan de provin- mue uitgangspunten kan ook ,l tekenen dat er slechts 1,3 mil- n overgemaakt wordt. Tijdens vergadering van de commissie edelijk Beheer op 5 juni komen plannen van de gemeente ter ake. Venray kiest bij haar plannen Kir stedelijke vernieuwing voor *aliteitsverbetering van het staande', vanuit de drie pijlers: urzame ontwikkeling, kwaliteit leefbaarheid, en kennis, innova- en vernieuwing. De subsidie irdt aangevraagd voor vijf gebie- n. Als eerste wil men verbeterin- ,nin het centrum van Venray, met IC nie het Gouden Leeuw terrein, FW gr. Goumansplein/Eindstraat en iBlekersveld. Ook voor de woon- IM ijken rond het centrum wil de Ij» meente extra geld: Oranjebuurt, irggraaf, Veltum, Zuid en ukske. Bijdragen aan de concen- lie van het voortgezet onderwijs, Jozefweg 2 en Mgr, Nolenstraat, de herstructurering van de bedrij- nterrein De Brier en De Hulst I ook op het Venrayse verlang - itje. De herontwikkeling en her stemming van het St. Anna- en St. Servatiusterrein, met inacht- ming van de cultuurhistorische en dschappelijke waarden van het rein noemt het college ook Irukkelijk. Voor het St. Anna-ter- n mikt het college tot 2010 op O-woningen en 3.300 m2 'com- rciële ruimte'. Het St. rvatiusterrein zal tegen die tijd uwbouw voor 200 woningen en disatie van ongeveer 5.000 m2 nmerciële ruimte moeten herber- In september 2000 wil het col- e het globale stedenbouwkundige m hiervoor rond hebben, eind dit moet voor beide gebieden het initieve besluit genomen worden. VERKEERSVEILIGHEID 'm de verkeersveiligheid op dat té verbeteren stelt dé gemeente om op het kruispunt •dsingel/Leunseweg een rotonde realiseren. De verkeerslichten dwijnen dan en tegelijkertijd tót het riool aangepakt, 'angrijkste reden om tot aanpas- 'van dit punt over te gaan is de |W van de unilocatie van het tyland College. De grote stroom scholieren kan met een rotonde beter afgewerkt worden verwacht het college. De stoplichten op de kruising N277, Lovinckplein, P.Tulpstraat in Ysselsteyn hebben hun technische en economische levensduur over schreden en moeten dus vervangen worden. De gemeente Venray betaalt hiervan de ene helft, de pro vincie de andere helft. De regelauto- maat, het verkeersregelprogramma en de verkeerslantaams worden ver nieuwd, het overige bestaande bui tenmateriaal wordt zoveel mogelijk hergebruikt. De totale vervangings- kosten bedragen toch nog de lieve duit van f 247.352. Het college van B&W van Venray stelt de leden van de commissie Stedelijk Beheer verder voor om een subsidie van 1500 gulden te ver lenen aan de 'Brassica Party 2000'. De Harmonie St. Catharina Leunen, Veulen, Heide bestaat 80 jaar en de carnavalsvereniging 't Kn'lleke in Leunen 4x11 jaar. Daarom organi seren ze samen op 25 juni deze party voor de bewoners van alle drie de dorpen. 'Een lokaal dorpsfeest met een cultureel karakter' noemt de gemeente het en zij wil dat graag ondersteunen. O Venray bezet de zevende stek in de top öett van duurste Limburgse gemeenten. De inwoners van Venray betalen 1384 gulden aan gemeen- JDc bedragen hebben betrekking op een gemiddelde woning van een meerpersoonshuishouden. Uit het onderzoek van het Centrum voor t( OCLO- blijkt dat de gemeente Landgraaf tT448 guldent de duurste gemeente is, voor Thorn (1428 gulden.), Sdbnnen f 1411 gulden), Valkenburg aan de Geul (1406 gulden). Gulpen- Witfe.m (1390 gulden) en Venlo (1384 gulden). Sevenum 1384 gulden), Mqok en Middelaar (1383 gulden) en Heerten 1365 gulden) staan respec tievelijk achtste, negende en tiende. In vergelijking met de rest van 'Nederland beialen de Limburgers gemiddeld meer gemeentelijke belastin- ten, Huishoudens zijn in Limburg' bijna honderd gulden duurder utf. De etastingen stijgen ieder jaar omdat gemeenten steeds meer ge-Id kwijt zijn aar; afval verwerking, milieu en riolering.1 Op vrijdag 23 juni 2000 organiseert de VVV/ANWB Venray weer Venray Muzikaal Totaal. Vorig jaar deden er 1000 mensen aan mee. Net j als afgelopen jaren begint dit evenement ïnet een Miniplaybackshow op de Grote Markt voor leerlingen van de basisschool. i Dus, als je bijvoorbeeld met je vrienden wilt rappen, of je bent fan van I Destiny's Child of van een andere groep, schrijf je dan in om je favoriete iartiest te imiteren. Formulieren zijn verkrijgbaar bij de VVV/ANWB j Venray, Henseniusplein 13, 5801 BB Venray. Voor meer informatie kan je altijd bellen: 0478 515155. Om een goedé planning te maken, is het handig om zo snel mogelijk te weten of we op je mogen rekenen. Schrijf je in ieder geval in voor 9 juni. Stuur een briefje naar: Venray Muzikaal Totaal. Postbus 555. 5800 AN Venray Wilt u meer informatie? Bel dan even met j Brabantse bierbrouwer brouwt het best Manifestatie Ziekenhuis Venray Basiszorg, onze zorg Zondag 4 Juni 15.00 uur Schouw burgplein Venray komt toch ook! Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Veertien topkoren uit binnen- en buitenland namen afgelopen weekeinde deel aan het Zuid- Nederlands Mannenkoorfestival in Meijel. Het Venray's Mannenkoor zette een fantasti sche prestatie neer door als over winnaar uit de bus te komen. Onder leiding van dirigent Hans Noyens werden door het Venray's Mannenkoor de werken Ave Maria. Veni Creator en Serenade d'hiver gebracht, ter beoordeling van de internationale jury. De uitvoering, in sporthal De Korre f, benaderde de perfectie en boeide de honderden toeschouwers tot de laatste noot. Na het muzikale deel van het korentref- fen werd dé avond gezellig vervolgd in Gemeenschapshuis 't Kloster. Tegen negenen werd, na diverse toespraken, door de jury de uitslag bekend gemaakt aan de ongeduldige zangers. Het Venrays Mannenkoor werd uitgeroepen tot Beste Koor van het Toernooi onder luid gejuich van de aanwezige koorleden. Voorzitter Harrie Francken nam trots het juryrapport in ontvangst. Een mooie prestatie en een pluim op de hoed van dirigent Hans Noyens. De rapporten vermeldden onder andere de al veelzeggende uitdruk kingen als: ausgezeignet, gefühlvoll en prima dynamische verschillen. Het koor werd als winnaar uitgeno digd als deelnemer aan de concerten voor prijswinnaars van Nederlandse en Vlaamse koorfestivals te Arnhem in juni 2001. Het resultaat symboli seert het vernieuwende beleid van het actieve bestuur van het koor, welk de laatste jaren bijzonder aan de weg heeft getimmerd voor kwali teitsverbetering van het koor in de breedste zin. Het Venray's Mannenkoor viert dit jaar haar 90-jarig bestaan en het resultaat van afgelopen zaterdag past derhalve uitstekend in een periode van de feestelijkheden welke in het verdere verloop van dit jaar zullen plaatsvinden met onder andere een 10-daagse concertreis naar Spanje in oktober. Geinterresseerde jongeren tussen 20 en 50 jaar, welke belangstelling hebben voor zang en gezelligheid, zijn weer welkom om als lid toe te treden. Neem op donderdagavond gerust een kijkje bij onze repetitie in zaal In den Engel. Half maart begon de gemeente Venray met een onderzoek om in beeld te krijgen of zij haar werk wel goed doet. Centrale vraag was wat er in de ogen van de burger nog verbeterd kan worden aan de werkzaamheden van de gemeente Venray. Nu, tien weken later, is dat onderzoek afgesloten. Na het eerste onderzoek in 1994 veranderde al het een en ander: aan de publieksbalie in de hal konden een aantal veelgevraagde diensten afgehandeld worden, er kwamen nieuwe wachtruimtes en de routes werden duidelijk gemaakt met gekleurde lijnen. Dit nieuwe onder zoek is er om te weten te komen of de veranderingen ook verbeteringen zijn. Tevens wil de gemeente graag haar burgers intensiever en in een vroeger stadium betrekken bij de besluitvorming. De gegevens van de 300 onder vraagde bezoekers van het gemeen tehuis, 100 telefonische klanten en 150 briefschrijvers worden op dit moment geanalyseerd door een Haagse onderzoeksbureau. Eind juni zullen de resultaten intern besproken worden aan de hand een interne 'verbeter-agenda'. In de eer ste week van juli zal de gemeente bekend maken op welke punten zij haar organisatie gaat aanpassen aan de wensen van de 'gebruikers', de bewoners van Venray. 'We hebben een bezoek aan Zin in Zingen jammer genoeg te lang uit gesteld', aldus enkele bezoekers na afloop van onze vorige avond. Ruim 100 zangïiefhebbers genoten van die 21e avond in successie. Nu in het zesde jaar hebben we nog drie avonden te gaan. Dan vieren we ons 25e en zilveren Zin in Zingen-feest. Zondag 4 juni is zaal In den Engel al om 19.00 uur open omdat de vier de uitgave aangeschaft kan worden. Tevens volledige zangbundels met ruim 200 titels zijn ook bij de info balie te bekomen... Tot ziens in zaal In den Engel in Venray vanaf 20.00 uur te samen met Piet Huys en Wim Smits. 'Zingende mensen, gelukkige men- -,sen'. Oud-Venrayer Eric Luijpers (32) is 26 mei 2000 gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen aan de universiteit van Utrecht. Hij heeft een proefschrift geschreven over: Intentie tot exploratie, sociale binding en delinquent gedrag van Nederlandse jongeren. De provincie Limburg gaat samen met de politie, de Algemene Inspectie Dienst en het Zuiveringschap Limburg in de komende tijd weer avond- en weekendcontroles uitvoeren op de naleving van milieuregels in het buitengebied. Precieze plaats, datum en tijdstip van de controles worden niet bekendgemaakt. De controles zijn gericht op: bodembedreigende activiteiten zoals de wijze van bemesten, zwerf vuil, illegale afvalstortingen ed; gebruik van bestrijdingsmiddelen; lozingen van bedrijfsafvalwater: hel kappen van bomen; de aantasting van landschapselementen. De controles worden in teamver band uitgevoerd en ondersteund met milieuvluchten. Soortgelijke contro les hebben dit jaar al enkele keren eerder onaangekondigd plaatsge vonden. Hobby bierbrouwer Ben Winants uit Holthees heeft de hoogste eer op amateur-briebrouw gebied behaald Ben Winants uit Holthees is algemeen kampioen amateur bierbrouwen van Nederland geworden. Hij weet dat hij lek ker bier brouwt, maar als je hem vraagt waarom hij beter is dan de andere bierbrouwers dan blijft hij het antwoord eigenlijk schuldig. Totdat je in de schuur komt waar het bier gebrouwen wordt. Ben Winants blijkt namelijk driekwart van de tijd die hij aan zijn hobby besteedt, te gebruiken om zelf zijn materiaal te verbete ren en te vernieuwen. Dus heeft hij een ketel speciaal voor het gisten gemaakt, die tot op een tiende graad nauwkeurig afgesteld kan worden. En iedereen weet dat het gistingsproces heel belangrijk is bij bierbrouwen. "Een stuk van het antwoord zit toch achter in de schuur." erkent hij bescheiden. Eigenlijk kwam Ben Winants via zijn vrouw Paulien aan zijn nu zo succesvolle hobby. Paulien Winants maakt wijn, likeur en kaas gewoon voor de lol, via de hobby vereniging Dionysos in Horst. Deze vereniging met meer dan 200 leden organiseert regelmatig aller lei cursussen voor de leden, onder andere zeven jaar geleden voor de eerste keer een bierbrouwcursus. En bij dat begin van de bierafde ling van de vereniging stapte Ben ook in. "Zelf leren bierbrouwen is goed te doen, maar wel in een club," legt hij uit, "Je hebt hard de tips van anderen nodig. Je weet nooit wat je fout doet en samen die cursus meemaken, daar leer je van." UI I DAGING De bierbrouwers van de club hebben ook geen geheimen voor elkaar wat recepten betreft. Ben: "Het is leuk om elkaar plezier te doen met ideeën. Je zit er tenslotte om te leren van anderen. Maar je moet het toch wel in je vingers hebben, een beetje feeling heb ben." Het geheim blijkt dus te zit ten in secuur en schoon werken, goed een logboek met gegevens van de brouwsels bijhouden én goed proeven. Kortom het hele brouwproces grondig volgen en 'in bedwang' houden. En in het schuurtje. "Heb je een bepaalde lekkere smaak dan wil je die con stante kwaliteit houden", vervolgt kampioen Ben, "Op zich is diezelf de smaak voor ons niet zo van belang, dat is meer iets voor grote brouwers. Bij amateurs is belang rijker dat er geen afwijkingen in zitten." Dat betekent dat het bier niet vies mag ruiken bijvoor beeld.Op de vraag of hij als kam pioenbierbrouwer nu zelf een pro fessionele bierbrouwerij opent kan Ben Winants nog niet echt ant woord geven. Aan de ene kant wil hij het heel graag, maar aan de andere kant vergt het helemaal zelf op grotere schaal brouwen een investering van een heleboel geld, tot aan het half miljoen toe. Hij is in het verleden al eens benaderd door café's uit Venray en Boxmeer, maar met zijn eigen 40 liter ketel kan hij niet genoeg brou wen. Met het naderen van de VUT is het idee aantrekkelijk, maar hij twijfelt nog hevig. GLN1LILN Voorlopig zit hij nog na te genie ten van zijn eigen lekkere biertjes en van de wijn die zijn vrouw maakt, van de eerste prijs in de klasse D, donker gekleurde bieren, de eerste prijs klasse A, lichtge kleurde bieren»en het algemeen kampioenschap. Aan wedstrijden doet hij nu niet meer mee: "Ik heb wel vaker een kampioenschap behaald bij onze federatie, maar als je bij deze wedstrijd wint dan hoor je bij de top. Ik stop dan ook met wedstrijden want ik heb nu geen uitdaging meer, iets hogers is er niet te behalen." Het bier dat Ben Winants brouwt gaat de weg van al het bier dat amateurbier brouwers brouwen: weggeven, zelf gebruiken, bij de club samen proe ven. Verkopen mag beslist niet. Maar wie weet, wat de toekomst voor het bier van Ben Winants brengt. Misschien het 'Holthese kapelbier'? Op Hemelvaartsdag, 1 juni, vindt in Maashees de gemeentelijke zes kamp in het kader van de millenni umactiviteiten plaats. Een tiental ploegen zullen om de titel van zes kamp kampioen van de gemeente Boxmeer strijden. De aanvang van de wedstrijden is om 13.00 uur op het sportterrein aan de Venneweg. Overdag zullen de spellen afgewerkt worden en 's avonds zal om 20.00 uur. onder lei ding van burgemeester O. Bouwmans het quizgedeelte plaats vinden. Om 22.00 uur zal de zes kamp kampioen bekend gemaakt worden. De organisatie van deze zeskamp is in handen van de Gilde en de Dorpsvereniging uit Maashees. Van 10.00 tot 19.00 uur hebben ze als bijzonder bijprogramma rond vluchten. die door de leden van de ULV vereniging Brabant worden uitgevoerd (ULV ultra licht vlie gen. Zij vliegen met drie-assige ULV's twee- en driezitters, zwaarte- puntbestuurde (delta's) en deltavlie gers. De vereniging bestaat uit een 40-tal leden. Daarvan zal het groot ste gedeelte in Maashees aanwezig zijn. De tijdelijke air strip ligt even buiten het dorp, aan de Broekweg. De mogelijkheid om mee te vliegen is aanwezig, dit tegen een geringe vergoeding. Voor de jongere jeugd is er de hele dag een springkussen beschik baar. Voor alle locaties geldt dat er vol doende parkeerruimte beschikbaar is. Ook is er in de tent en de diverse terrasjes de mogelijkheid om een hapje of drankje te nuttigen.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7