4 Levensgevaar lij ke monumentale treurwilg geveld door storm Jongeren zien toekomst in Dingus Zware storm zorgt voor overlast Regenboogroute Vlakwater geopend Jongeren slaags in St. Anthonis. I Boete voor 'adamskostuum' SKKRCHER Van de Vorle erelid Partij* Nieuw Limburg Coffeeshops INI E IG do. Ziekenhuis VERHAEGM Bromfietser aangehouden 'agin PEEL EN MAAS woensdag 31 mei 2000 - Pagina 5 (Vervolg voorpagina) Politieagent Dijkstra gaf toe dat beide gedoogshops veel toeloop in klanten zullen krijgen. "Maar it is een bewuste concentratie van ïbruikers. Dan kan de politie ook iakkelijker toezicht houden en iter optreden. Zo mag er niet meer tn vijf gram aan één persoon per ig verkocht worden. Verkoop aan Ingeren beneden achttien jaar is irboden. De maximale voorraad iftdrugs mag ten hoogste 500 gram ijn. Dus er zullen zich in de cof- ïshops geen bergen verdovende iddelen bevinden." Wim .rooymans voegde er aan toe dat ■■O iet gebruik van harddrugs absoluut rhoi lit den boze is. "Als we ook maar :n gram heroine aantreffen dan ordt de zaak direct gesloten en is ima ij zijn vergunning kwijt. Ik denk laarom dat beide vergunninghou- Jers dat risico zeker niet zullen lemen." Vanaf komende maandag liggen >p het gemeentehuis de beide ged- ogvergunningen voor Bicaksi (café lalicarnas) en Emekli (pizzeria 'avoriet) tot 26 juni ter inzage. )aarna kunnen de vergunningen linnen enkele dagen verleend wor- ien mits het pand aan alle eisen vol- "Onze buurt is er flink op achter- it gegaan. We wonen daar niet rus- Ig", zei mevrouw Van Mil die in en appartement aan de Gouden .eeuw woont. "De winkels in de lenseniusstraat zijn vertrokken en laar zijn alleen maar shoarmazaken ncafé's voor teruggekomen. Ieder veekend ondervinden we daar de roep van. Tot 's nachts laat zitten ze lij ons op de trappen." Venray telt traks de enige twee gedoogde cof- eeshops in noordelijk Noord- imburg. Toch vermoedt agent 'ijkstra dat de toeloop uit omrin- ;ende gemeenten niet erg groot zal ijn. "Gebruikers uit Gennep die uilen naar Nijmegen gaan en ebruikers uit Horst zullen vooral aar Venlo trekken", vermoedt )ijkstra. Men ;eel ram Jj var (Vervolg voorpagina) De reactie van de Venrayse huis- irtsen op de ontwikkelingen tot nu ne is ook duidelijk. In aansluiting juni ip hun verslag van de vergadering 7.30 !el onder andere college, directie penlo, GGD, VGZ stellen zij adrukkelijk: 'De huisartsen hebben uidelijk gemaakt dat de bestaande iverbelasting noopt tot een efficiën- herziening van de dienstenstruc- 'ur, een ontwikkeling die reeds lan- lelijk is ingezet en los staat van de foblematiek van het St. Elisabeth iekenhuis rondom de continuïteit an de EHBO-voorziening. Door nu jfcfnfi feEHBO-zorg van het ziekenhuis ttra op ons af te wentelen wordt eze werkdruk onaanvaardbaar oog en komt de kwaliteit van de org ernstig in het geding, luisartsen leveren huisartsenhulp n zijn niet in staat om de EH-zorg an het ziekenhuis over te nemen, ion sluiting van deze EHBO-post in ziekenhuis betekent een ernstige verslechtering van de huidige kwali tatief goede medische zorg voor de Venrayse mensen. De afdeling verloskunde van het Venrayse St. Elisabeth Ziekenhuis wordt al op 1 september gesloten. Dat concludeert Theo Michiels na het gesprek dat vorige week donder dagmiddag plaatsvond tussen een afvaardiging van het Platform Behoud basiszorg Ziekenhuis Venray en de heren Van der Vet en Peeters van de Raad van Bestuur van de Stichting samenwerkende Ziekenhuizen Noord-Limburg. Het gesprek ging, uiteraard, over de snode plannen om de zorg in het St. Elisabeth terug te snoeien. Overigens kreeg de afvaardiging ook te horen te horen dat van de leden van de Raad van Bestuur nie mand aanwezig zal zijn op de grote manifestatie voor hel behoud van het St. Elisabeth Ziekenhuis op zon dag 4 juni in Venray. "Ze hadden geen tijd", zegt een verontwaardig de Michiels, "maar uit het gesprek bleek ook dat de Raad van Bestuur eigenlijk weinig in de melk te brok kelen heeft. De specialisten bepalen alles." Na zes weken handtekeningen verzamelen is de lijd gekomen voor een grote manifestatie voor het behoud van het ziekenhuis. Initiatiefnemer Theo Michiels: "Ik ben hartstikke blij met de geweldige steun die is gegeven door de ruim 30.000 handtekeningen en de hulp bij het ophalen van tientallen vrij willigers. Mensen bedankt alvast, maar nu komt het echte werk. Laat ons niet in de steek!" Michiels roept alle ondertekenaars van de petitie op om zondagmiddag 4 juni om 15.00 uur naar het Schouwburgplein in Venray te komen om de Raad van Bestuur met hun aanwezigheid te laten zien dat elke handtekening menens is. Al om half drie start orkest Lucky Aces met muziek uit de sixties en seventies. Vanaf drie uur zal door diverse sprekers het woord gevoerd worden waaronder de CD A-Tweedekamerleden Stroecken en Buys, de laatste is lid van de vaste kamercommissie voor de gezondheidszorg. Provinciale Staten is vertegenwoordigd door Ger Driessen en Jan Houben (CDA), Martinet Rolink (D66), John Oosterbeek en Ted Versteegh (VVD). De namen van de PvdA politici waren nog niet bekend. Verder zijn uiteraard burgemeester Waals en zijn wethouders aanwezig en de gemeenteraadsfracties, wet houder Heidens zal ook het woord voeren. Uitgenodigd zijn ook de Cliëntenraad, Raad van Bestuur én de Raad van Toezicht van de samenwerkende Ziekenhuizen Noord-Limburg. Tussen de toespraken door zullen optredens verzorgd worden. Na afloop om ongeveer vier uur zullen de Lucky Aces nog een uurtje door spelen. Alle groepen en koren tre den overigens geheel belangeloos op omdat zij helemaal achter het doel van de manifestatie staan. Theo Michiels besluit met de hartstochte lijke oproep: "Mensen, laat de wereld weten dat alle basisfuncties in ons ziekenhuis in Venray moeten blijven! Laat ons nu niet in de steek en kom zondag 4 juni naar het Schouwburgplein in Venray!" De uitzonderlijk zware storm heeft zondag in de politieregio Limburg-Noord gezorgd voor tal loze meldingen van omgewaaide bomen en afgerukte takken waar door straten werden geblokkeerd. Er was sprake van verkeersge- vaarlijke situaties waarin de poli tie verkeersregelend is opgetre den. Ook ontstond op grote schaal materiële schade aan voertuigen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Surfers, zeilers en duikers werden door de politie verboden om op het water van de Maasplassen te recreë ren en organisatoren van festivitei ten in feesttenten in de regio wer den gewaarschuwd voor het zware weer. "De politie en de brandweer zijn in de regio Noord-Limburg de hele dag in touw geweest om tientallen meldingen af te werken van omge waaide bomen", vertelt een politie woordvoerster. "Normaal gespro ken worden de politiewagens tijdens een dienst door twee perso nen bemand, maar om op zoveel mogelijk plekken tegelijk te kunnen zijn, werden de auto's zondag door één agent bestuurd. Ook zijn de diensten van de agenten met een uur verlengd." Politie en brandweer in Limburg kregen bijna duizend meldingen. Naar schatting zijn in heel Limburg vele duizenden bomen omgewaaid. Tientallen auto's werden in Limburg beschadigd door vallende takken. Op de A73 ter hoogte van Venray en Groeningen werden twee auto's met caravans van de weg geblazen. Ook in kermisvierend Heide zorgde de zware storm voor overlast. De feesttent werd door een windvlaag gegrepen en stortte gedeeltelijk in. Alle festiviteiten in de tent werden afgelast. Gemeenschapshuis De Wis in Castenray verloor enkele pannen en van drie bomen aan de Matthiasstraat in Castenray werden de toppen gekortwiekt. De bladeren lagen her en der over de straat ver spreid. Wethouder Jan Driessen van Venray opende woensdagmiddag 31 mei (vandaag) om drie uur de nieuwe 'Regenboogroute' in de bossen van Vlakwater. Deze Regenboogroute is een demonstratiepad in en over het bos. Marion de Bresser is de gemeentelijke beheerder van de bossen en zij is nauw betrokken bij het ontstaan van de Regenboogroute. Deze is ontwik keld door De Marke, de Stichting voor gemeenschappelijk bos- en natuur beheer. De route is verdeeld over twee lussen, de eerste loopt via het Odapark en het oude zwembad, de tweede is bij en rond de 'Perdstal'. "Samen vormen deze twee lussen de Regenboogroute", vertelt Marion de Bresser, "En er zijn zeven thema's over deze twee lussen verdeeld." De zeven thema's hebben allemaal hun eigen kleur gekregen, vandaar de benaming 'regenboog'. Elk thema zit in een lus, de boomsoortroute bijvoorbeeld zit in de Odaparklus. Een bord met folders laat zien hoe het systeem werkt en waar de wandelaar precies staat. De folders zijn verder ook nog bij het gemeen tehuis en de VVV te verkrijgen. "Als je rustig wandelt ben je een uur bezig, wie echt stevig doorstapt doet een lus in een half uurtje", volgens Marion, "Er is echter ook een verkorte 'Met stok of stoelroute'. Die heb ben we speciaal aangelegd voor mensen die moeilijk ter been zijn of voor mensen met kinderen in buggy's." Voor deze route is ook een speciale fol der beschikbaar met korte themaatjes. Kinderen kunnen zich overigens op de gewone Regenboogroute uitleven op de speelobjecten die her en der staan. Voor de toekomst staan nog twee folders op stapel, voor de twee nieuwe 'geschiedenis-routes'. Marion de Bresser: "Na verloop van tijd gaan we natuurlijk ook de thema's wisselen, wat meer naar de jeugd en misschien met ook wat meer ^speelmogelijkheden." Een 30-jarige man uit Venray is zaterdagmiddag op het Schouwburgplein aangehouden in het kader van schennis van de eerbaar heid. De man was door vrienden in het kader van een vrijgezellenfeest gekleed in een vleeskleurig stoffen 'adamskostuum' cn stond ondereen parasol te zingen.De man kreeg een boete opgelegd voor 350 guldén. En daar zitten vaak mensen in te wachten. Je moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren. Kijk maar in de krant hoe het in Helmond afgelopen is." Toen de boom het zondagmiddag begaf verbleven de tandarts en zijn vrouw achterin de woning. "Maar de kinderen waren voorin de woonkamer. Die zijn enorm geschrokken van het gekraak en ze zagen daarna de boom met eigen ogen omvallen", vertelt mevrouw Vallen. Zo'n zes jaar gele den brak bij een storm op een woensdagmiddag al de kruin uit de boom. De tandarts vroeg toen aan de gemeente of de treurwilg niet hele maal gekapt kon worden. "De boom was wel mooi maar het was een bron van onrust. Het was een struc tureel gevaar want de bast was zacht en de boom had amper wortels. Die treurwilg had gewoon zijn tijd gehad", meent tandarts Vallen. Er kwam een boomchirurg aan te pas die vond dat de boom na behande ling weer helemaal goed was. De treurwilg werd van al zijn takken ontdaan. "Wat overbleef was een totempaal. Daarna is de boom weer mooi uitgelopen. Vorig jaar is ie zelfs op de monumentenlijst geplaatst. Toen konden we de kap- vergunning helemaal vergeten", weet mevrouw Vallen. De omgeval len treurwilg ligt inmiddels in stuk ken gehakt langs de weg. Het onder ste gedeelte hangt nog over het geruineerde tuinhek. Duidelijk is te zien dat de boom weinig wortels had en het hout lijkt wel een spons, zo zacht is het. Mevrouw Vallen: "De mensen vinden het jammer dat de boom weg is. Want ze vonden het zo'n mooi aangezicht van de Oostsingel. Maar waar wij altijd bang voor waren dat is nu gebeurd. Gelukkig is dat risico nu geweken." De 65 jaar oude treurwilg in de rtuin van tandarts Vallen aan e Oostsingel heeft de meistorm t overleefd. Zondag rond 13.00 r sneuvelde de pontificale boom ■ie zelfs op de monumentenlijst itond. De familie Vallen is blij en opge licht. "Godzijdank is er verder niets [ebeurd. Want die boom was evensgevaarlijk", zegt mevrouw /allen. "Gelukkig was zondagmid- lag net het spreekuur afgelopen. iVant de boom viel over de weg vaar dan normaal de auto's staan. HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOM REINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN iiifmrmill Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 In de nacht van vrijdag op zaterdag vond een vechtpartij plaats in een horeca-gelegenheid in Sint-Anthonis. Twee groepen jongeren, één uit Venray en één uit Snit-Anthonis, raakten met elkaar slaags. De reden was dat een van de jon gens uit de ene groep een meisje uit de andere groep had vastgepakt. Drie jongeren, twee van 17 en één van 19 jaar uit Venray. werden aangehouden. Na verhoor zijn ze weer ^jteengezonden.J Alternatief debat: geen behoefte aan nieuw jongerencentrum Het alternatieve jeugddebat in Venray maakte afgelopen zater dag één ding overduidelijk. De 33 aanwezige jongeren hebben geen enkele behoefte aan een nieuw open jongerencentrum waarvoor wethouder Driessen een miljoen gulden wil uittrekken. De jonge ren, die pas sinds kort vaste bezoekers zijn geworden, willen dat Dingus behouden blijft. Als tegenhanger van de 'geregis seerde' debatten van de gemeente en Synthese organiseerde OJC Dingus een alternatief debat. Ondanks de korte voorbereiding stijd vonden 33 zestienplussers de weg naar het pand aan de Hoenderstraat. De vaste groep vrij willigers werd voor even buitenspel gezet om vooral de nieuwkomers aan het woord te laten. In het twee uur durende debat stonden twee onderwerpen centraal: het jongeren centrum en de afgelopen serie jeugddebatten. Alhoewel iedereen zaterdagmiddag in Dingus z'n zegje kon doen, eiste voorzitter Pieter Gijsbers toch de meeste spreektijd op. Op zijn bekende bevlogen wijze deed Gijsbers de treurige geschiede nis van het ooit zo bloeiende jeugd centrum uit te doeken. Het gemeen tebestuur, het CDA en de PvdA en welzijnsinstelling Synthese werden door de Dingus-voorzitter zwaar onder vuur genomen. Want zij heb ben Dingus aan de rand van de afgrond gebracht, vindt hij. "Het is zeer ernstig hoe de lokale overheid en Synthese de jongeren behandeld hebben", waarschuwde Gijsbers. POLITIEK De politieke partijen lieten het zaterdag afweten. Hans Teunissen (D66) was het enige raadslid die zich in het hol van de leeuw begaf. Van Samenwerking Venray was commissielid Jac Lamers'van de partij. Het noodlijdende jongeren centrum ligt al jaren in de clinch met de gemeente. In augustus 1997 stelde de gemeenteraad nog 750.000 gulden beschikbaar om het pand te isoleren en te renoveren. De Venrayse politiek stelde daarbij als voorwaarden dat er een nieuw en breder bestuur moest komen en dat ook de jeugd van 12 tot 16 jaar er onderdak zou krijgen. Met die twee eisen is het bestuur van OJC Dingus nooit akkoord gegaan. Sindsdien verhardde de strijd tussen beide par tijen. De gemeente trok de subsidie in, stuurde de jongerenwerker weg en erkende het huidige bestuur van Dingus niet meer. Anno 2000 is Dingus op sterven na dood. Geldproblemen, een bouwvallig onderkomen en een steeds kleiner wordende achterban zorgden ervoor dat Dingus alleen nog maar op vrij dag- en zaterdagavond geopend is. Hel bestuur is inmiddels naar de rechter gestapt. "Dingus telt nog steeds 84 vrijwilligers die de overle- vingsstrijd tot het bittere einde wil len voeren", zei Gijsbers strijdlus tig DINGUS LEEFT Ongewild hebben Synthese en de gemeente in de afgelopen maanden Dingus een nieuwe achterban bezorgd. Tijdens de serie jeugdde batten' vroegen enkele jongeren her haaldelijk om een open jongeren centrum. Maar dit onderwerp was niet bespreekbaar. De verongelijkte groep werd daardoor in de armen van Dingus gedreven. "En dat was ook het enige positieve van die jeugddebatten. Het was allemaal heel frusterend want we werden het woord geweigerd. Maar gelukkig hebben we daardoor wel Dingus ontdekt", zei Bo Jeuken treffend. "Het is heel jammer dat de gemeen te vandaag niet gekomen is", vond Andel. "Want we willen niet alleen maar praten over een skatebaan en een basketballveldje. Maar juist over een jongerencentrum." De nieuwe groep jongeren biedt Dingus een grotere overlevingskans. Als vrijwilliger hebben de nieuwe bezoekers zich al ingezet voor de beide uitgaves van DIK (Dingus Info Krant) die zaterdag werd uitge reikt. 's Avonds tijdens het minip- opconcert draaiden zij bardiensten en zorgden voor de bonnenverkoop. Voorzitter Pieter Gijsbers was zater dagavond aan het eind van zijn Latijn. Na een slopende week wilde hij voordat de laatste band optrad nog een afsluitende toespraak hou den. Maar Gijsbers kwam niet ver der dan enkele dankwoorden. Liefst 202 jongeren bezochten het popcon cert dat uit vier totaal verschillende optredens bestond. Bo Jeuken keek rond mindernacht terug op een geslaagde dag. "Er hangt een gewel dige sfeer. Ondanks dat er zoveel verschillende jongeren binnen zijn. Wat mij vooral opvalt is dal de tolerantie zo groot is", zei ze terwijl ze met vriedin Bernice de laatste bonnen verkocht. De tekst aan de voorgevel "Dingus leeft nog steeds" was zater dag heel toepasselijk. BLOWEN Raadslid Teunissen vroeg 's mid dags tijdens het debat of er behoefte was aan een nieuw jongerencentrum op een andere plek. Andel: "We wil len geen jongerencentrum zoals de gemeente dat wil." Bo: "De sfeer is hier goed dus we willen hier niet weg." Ook zagen de jongeren er niets in om hun onderkomen te delen met de jeugd van 12 tot 16 jaar. "Er ligt bij de gemeente acht ton op de plank. Maar hoe komen we uit de impasse?", vroeg Teunissen zich af. Andel: "De enige oplossing is een gesprek tussen de jongeren en de gemeente. Met Dingus als enig gespreksonder werp." H^ns Teunissen gaf toe wei nig te zien in een nieuw onderko men zoals de wethouders Driessen en Houba onlangs lieten doorsche meren. "Die één miljoen gulden kan beter in dit gebouw geinvesteerd worden. En ik vind het terecht dat jullie geen behoefte hebben aan de betutteling van een instelling als Synthese. De gemeente is er nu van doordrongen zat er zo snel mogelijk een nieuw jongerencentrum moet komen. Wellicht al eind dit jaar. Jullie moeten de gemeente ervan overtuigen dat zij nu niet op de goede weg zijn", stelde het D66- raadslid. Het onderwerp blowen kwam ook ter sprake. In de vroege avonduren is er een kleine groep die regelmatig blowt. "Maar hier zijn nog nooit softdrugs verkocht en dat zal ook nooit gebeuren. We hebben zelfs regelmatig complimenten van de politie en het CAD gehad over ons drugsbeleid", zei Pieter Gijsbers. De jongeren gaven aan er geen punt van te maken als sommi ge bezoekers willen blowen. "We hebben hier onze huisregels waar aan iedereen zich dient te houden. Zo wordt er ook geen sterke drank geschonken. Het is hier zeker geen vrijstaat", hield Gijsbers zijn gehoor voor. Over enkele weken volgt er een tweede alternatief jongerende- bat in Dingus. Manifestatie Ziekenhuis Venray Basiszorg, onze zorg Zondag 4 juni 15.00 uur Schouwburgplein Venray U komt toch ooki Een 17-jarige bromfietser uit Venray is vorige week aangehou den op de Stationsweg voor het rijden zonder helm. Nader onder zoek wees uit dat de bromfiets bovendien niet was verzekerd en de Venraynaar niet in het bezit was van een bromfietscertificaat Ook de bijrijder, een 16-jarige Venraynaar, werd bekeurd van wege het niet dragen van een helm. De bromfiets is in bewa ring genomen. Joost van de Vorle Is niet alleen oprichter van de Fractie van de Vorle, hij heeft ook aan de wieg gestaan van de Partij Nieuw Limburg, de vereniging van samenwerkende lokale politieke partijen en groepe ringen in de provincie Limburg. Joost van de Vorle was twaalf en een half jaar bestuurslid van het alge meen bestuur en District 5. Voor al zijn werkzaamheden werd hij afgelo pen zaterdag, tijdens een algemene ledenvergadering, benoemd tot lid van verdienste van de PNL. "Een actieve lokale politicus die onze slogan: Terug naar de mensen in Limburg, dagelijks uitdraagt. Een vraagbaak voor iedereen in Noord-Limburg op het gebied van aandacht voor sociaal zwak keren en leefbaarheid", zo schrijft PNL-voorzitter Frans Aerts in zijn besluit om Van de Vorle de erepenning te verlenen. Als teken van bijzon dere erkenning is aan deze benoeming een speciale zilveren speld verbon den die voor de eerste keer wordt toegekend

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5