j Vanaf heden Nokia Service Point in Venray Samen onderweg naar Lourdes J Zangers van St. Frans zoeken j ongensstemmen Jonge boeren positief Fusierapport VVV's Noord- en Midden- Limburg gereed Onderzoek naar patiëntenrechten HEMELVAARTDAG DONDERDAG 1 JUNI GEOPEND tj intratuin Omroep Venray VAN 11.00-17.00 UUR HET GROENE WARENHUIS "1 Juliana Welzijn Fonds helpt woonzorgcomplex met inrichting meer mobiele mogelijkheden Acaciastraat 17 Venray Tel 0478 521 000 wwvu.rocom.nl woensdag 31 mei 2000 - Pagina 11 Grote belangstelling vanuit regio Venray ■Zaterdag 3 juni a.s. vertrekken Jter veel zieke en gezonde pelgrims ■ar Lourdes, een Zuid-Franse devaartplaats. De afdeling nray van de Limburgse devaart organiseerde, vooraf- ande aan de pelgrimstocht, een orlichtingsbijeenkomst in lunen. Maandag 15 mei celebreerde deken anssen uit Venlo een plechtige charistie, die werd opgeluisterd or Seniorenkoor Crescendo, dat de ïutsche Messe uitvoerde. Het bleek n goede start voor een succesvolle ond. Na de kerkelijke viering ver- aatste men zich naar het gemeen- hapshuis in Leunen, alwaar voor- hting werd gegeven over hetgeen raks onderweg en/of in Lourdes te achten staat. Voorzitter mevr. J. v. Stiphout- nnings van de Venrayse afdeling, ocht ruim 250 belangstellenden ver- :lkomen, onder wie de adjunct- recteur E. Sabel uit Maastricht, aarnaast gaven afgevaardigden en langstellenden uit Velden, Arcen, ings ill, Maashees en elders aan, dat der- lijke bijeenkomsten ook voor hen langrijk zijn. Het gesproken woord betreffende ittige tips en noodzakelijke raadge- ngen kwam voor rekening van de ren G. Philipsen en E. Sabel. Tijdens een korte pauze was er gele- iheid om persoonlijke, ofwel alge- me vragen te stellen. Het tweede deelte van deze bijeenkomst itond voornamelijk uit een duidelij- Lourdes dia-vertoning, gepresen- rd door Sraar Philipsen. Tijdens een dergelijke bijeenkomst lijkt dat het Lourdeswerk in Venray nEnh erd jriis 150/ •50/ •50/ 150, 150, 1154 nog steeds zinvol is. Het voordeel van een voorlichtingsavond is ook dat de aspirant-pelgrims elkaar leren kennen en er soms al afspraken worden gemaakt om in Lourdes samen op te trekken, tafelgenoot te zijn en zeker niet in de laatste plaats om behulp zaam te zijn. VERTREK Zaterdag 3 juni a.s. vertrekt de bedevaartstrein naar Lourdes. De treinreizigers kunnen in Venlo op de Lourdestrein stappen, die hen op zon dag 4 juni in de morgenuren in Lourdes zal brengen. Hoewel da aan komst- en vertrektijden nog onder voorbehoud zijn bekend gemaakt, wil len wij die niet onthouden aan de pel grims. De Lourdestrein arriveert op zater dag 3 juni om 14.49 uur in Venlo. De reizigers krijgen ruimschoots de tijd om hun gereserveerde plaatsen op te zoeken. De Lourdestrein vertrekt vanaf station Venlo om 15.40 uur. Aankomst in Lourdes zondagmorgen 4 juni om 10.00 uur. Alle bedevaartgangers krijgen een kleine week voor vertrek alle reisbe- scheiden thuis gestuurd. Zorg wel voor een geldig paspoort of identi teitsbewijs. Er is ook gelegenheid om per vlieg tuig of touringcar te reizen, mits men zich hier tijdig voor heeft opgegeven. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot dhr. G. Philipsen, tel. 583575 of mevr. Van Stiphout, tel. 586721. De belangstelling voor Lourdes, de bedevaartplaats van O.L. Vrouw, blijkt ook in deze tijd in ruime mate aanwezig. Het Jongenskoor De Zangers van int Frans heeft dringend nieuwe jon- tnsstemmen nodig? iongens van groep 6, 7 en 8 van de isisschool kunnen zich aanmelden elke dinsdag- en vrijdagavond om 9.00 uur in de Galmhut (voormalige Poelsschool aan de Langeweg 92). basisscholen zullen een dezer agen bezocht worden door de diri- cnt. In het verleden hebben de basis talen steeds hun medewerking ver end. Naast het bestaande koor wordt een ieuw koor opgericht waar zowel jon- sns als meisjes deel van kunnen uit- Bken! Jongens en meisjes van groep 3, 4 en 5 zullen worden benaderd en kun nen zich ook opgeven op bovenge noemd adres. De repetitie voor de nieuw op te richten groep zal zijn op dinsdag om ongeveer 16.00 uur. Deze groep krijgt een eigentijdse, speelse, moderne muzikale opleiding. Dirigenten en verdere medewerkers staan klaar om een invasie van nieuwe angers te ontvangen! Het ligt in de bedoeling om hel nieuwe jongens- en meisjeskoor te beginnen in de maand juni 2000. Voor de aanvulling van het bestaande koor geldt het parool: Hoe eerder hoe liever! Greogiaanse mis Merselo Omroep Venray zal op 2e pink sterdag vanaf 10.30 uur de Greogiaanse mis uitzenden vanuit de feesttent in Merselo. Sjaak Harrie in Merselo De bekende opa's Sjaak en Harrie van de omroep zullen op 2e pink sterdag een kijkje gaan nemen bij de Aid Mersele dag. Ze zullen tussen 12.00 en 14.00 uur op hun eigen manier verslag doen van de diverse activiteiten in Merselo. Stopwatch Het sportprogramma Stopwatch is tot het nieuwe sportseizoen weer begint te beluisteren zijn tussen 14.00-15.00 uur. 'n Wandeling dur 't Rooise Land Donderdag beginnen we aan een heel ander onderwerp. We gaan niet de natuur in maar we gaan naar de Grote oftewel St. Petrus Banden Kerk in Venray. Sinds kort is de Grote Kerk in het bezit van een zandstenen altaar dat ontworpen is door de architect Cuypers, dezelfde architect die de kerk eind 19e eeuw gerestaureerd heeft en toen ook een altaar voor de kerk ontworpen heeft. Het door Cuypers ontworpen houten altaar is in de 2e wereldoorlog ver woest, en nu, zo'n 100 jaar nadat Cuypers een houten altaar voor de kerk ontworpen heeft, is de Grote Kerk weer in het bezit van een hoofdaltaar van Cuypers. Hoe dit allemaal zo gekomen is hoort u de komende 2 weken. Natuurlijk is er donderdag ook weer 'n Venrods Ketierke. Donderdag 18.00-19.00 uur, herhaling maandag 18.00-19.00 uur. Ger gedoan Waar zijn de troubadours gebleven? Stef en Annelies uit Tegelen zijn te gast van 21.00 tot 22.00 uur in het programma "Waar zijn de trouba dours gebleven?". Zij zijn in 1993 begonnen met het schrijven en zin gen van vastelaovesliedjes en op 28 mei presenteren Stef en Annelies uit Tegelen hun eerste CD, waarvan de titel Özzen Druim" is. Het pro gramma wordt vooraf gegaan door "Gèr Gedoan" van 20.00 tot 21.00 uur. Beide programma's worden gepresenteerd door Oscar Hovens en kunnen worden bijgewoond in de studio aan de Langeweg (voormali ge Dr. Poelsschool). U kunt ook telefonisch reageren op tel. nr. 0478-51 23 62. Ziekenhuis in Praatcafé Op zondag 4 juni is het weer tijd voor praatcafé. Ook deze keer komt het programma Praatcafé weer live uit het Theatercafé De Artiest. En het onderwerp op deze dag van de grote manifestatie is natuurlijk het ziekenhuis. Onder de gasten leden van het Platform "behoud basiszorg Ziekenhuis Venray". Ook het publiek kan meepraten dus U bent van harte welkom bij deze live uitzending van Omroep Venray. Verder natuurlijk het column en het gedicht van de week. Voor de muziek zorgt de band Cleech uit Venray. Praatcafé 4 juni live om 11.00 uur vanuit theatercafé De Artiest. Manifestatie ziekenhuis rechtst reeks bij Omroep Venray Qp zondag 4 juni zal Omroep Venray rechtstreeks verslag doen van de manifestatie tegen de voor genoemde sluiting van een aantal afdelingen in het Venrayse Ziekenhuis. Na het sportprogramma Stopwatch zal Omroep Venray over schakelen naar het Schouwburgplein in Venray waar de manifestatie plaatsvindt. Deze speciale uitzending begint om 15.00 uur. Het Juliana Welzijn Fonds heeft ƒ12.500,- toegekend aan Sint Joriskwartier te Venray. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het belangrijk, dat mensen zelfstandig zijn en blij ven, zich kunnen redden in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te nemen; jongeren die hun draai moeten vinden in de samenle ving, mensen die zelfstandig in hun eigen huis en omgeving oud willen worden, buurtbewoners, die de han den ineenslaan en zich inzetten voor een leefbare buurt, dak- en thuislo zen een kans geven op een mens waardig bestaan, werklozen en andere uitkeringsgerechtigden tot hun recht laten komen in de samen leving. Waar het in al die situaties om gaat, is dat mensen een volwaar dig lid van de samenleving kunnen zijn, dat ze erbij horen. In 1999 verstrekte het Fonds bijna 1.750 bijdragen voor ruim 26 mil joen. Bijdragen voor bijvoorbeeld tijdelijke personeelskosten, investe ringen in inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten, deskundig heidsbevordering, werkvernieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij, de Lotto en giften van particulieren en bedrijven. VERSE ASPERGES VERSE AARDBEIEN IEDERE DAG "Boer" Hans Deurneseweg 40, tel. S85225 Openingstijden: zondag: 10.00 -13.00 uur ma-vr 13.30-18.00: za 9.00-17.00 Wij bezorgen ook aan huis GROTE OPRUIMING OP=OP Een nog grotere kor ting op onze superlage prijzen. Geraniums geen 1,50 maar 1,-. Vlijtig Liesje, Petunia, Salvia, Ageraten, Leeuwebekje enz. 50% korting Hangbaskets 40% korting. Kuip-terras- Hangplanten. 40% korting. Iedere dag geopend tot 18.00 uur LIFRA Lorbaan 12a Veulen - Venray Nabij Meerdal(Centerparcs) TE KOOP Rotstuinplanten - Fuchsia's - Kuipplanten. Elke werkdag tussen 10.00 en 18.00 uur J. Heesen Horsterweg 11 Leunen OOK VOOR GRENEN, rotan, loom zijn wij het juiste adres. Kom zeker eens kijken. Complete Woninginrichting Van Hout en Janssen BV t.o. de molen, Hoofdstraat 25, Liessel Tel. 0493-341277 WIJ HEBBEN 150 bankstellen op voorraad van 1295.- tot 9200.-. Inruil mogelijk. Complete Woninginrichting Van Hout en Janssen BV t.o. de molen. Hoofdstraat 25, Liessel Tel. 0493-341277 TE KOOP Zeer mooie tuinlan- taarn in antieke stjjl met 1 kap, hoogte 2,5 meter, oud donker groen gemoffeld geheel compleet fl.495,- tel.nr. 077-4745810 Sinds 1995 heeft een aantal jonge boeren in de Peel deelgeno men aan een experiment met de 'productie' van natuur tegen bet aling. Daarbij werden ze beloond voor het aantal nesten van ver schillende soorten weidevogels op hun land en ook voor het aantal bijzondere planten in de randen van hun percelen. Ze blijken enthousiast over dit systeem van boerennatuurbeheer en willen ook dat het wordt voortgezet. Dat is de conclusie van een rap port dat onlangs over het experiment is uitgebracht. Dit rapport werd van de week door Sjaak Jenniskens namens de deelnemers overhandigd aan mevrouw O.M.T. Wolfs, gede puteerde Natuur en Landschap van de provincie Limburg. Het experiment is vijf jaar gele den gestart op initiatief van het Jong Agrarisch Peel Initiatief (JAPI), omdat de jonge boeren in de Peel het imago van de landbouw wilden verbeteren en meer aan natuurbe heer wilden doen. Het experiment is vervolgens uitgevoerd met steun van de provincies Noord-Brabant en Limburg en Milieubiologen van de Leidse universiteit. Tijdens het experiment stond het iedere deelnemer vrij natuur te pro duceren op de manier die hem het beste uitkwam; alleen het resultaat werd beloond. En dat resultaat kwam er. De deelnemers wisten de bijzondere planten op hun bedrijf te houden, terwijl die soorten op ande re bedrijven achteruitgingen. Bij de weidevogels heeft vooral de kievit van het experiment geprofiteerd: het aantal nesten van die soort nam op de deelnemende bedrijven veel ster ker toe dan op bedrijven die niet meededen. Jammer genoeg vertouwden de Peelboeren de overheid niet hele maal (en omgekeerd!). Een betere samenwerking tussen boeren, gemeenten en provincie zou het boerennatuurbeheer zeer ten goede komen. Toch raakten de boeren - door mee te doen aan het experi ment - steeds meer betrokken bij de natuur. Daardoor gingen ze zich bij voorbeeld ook richten op de bescherming van andere soorten planten en dieren. De kosten voor de overheid ble ven in het experiment binnen de per ken: per bedrijf werd er gemiddeld ƒ425,- uitgekeerd voor de aanwe zigheid van weidevogelnesten en ƒ160,- voor de aanwezigheid van bijzondere plantensoorten. De VVV's, gemeenten en toeris tische bedrijven uit de regio's Noordelijke Maasvallei en Land van Peel en Maas hebben op 13 december 1999 een intentie-over eenkomst getekend om gezamen lijk een ondernemersplan op te stellen voor een nieuwe regionale WV-organisatie. Deze regio-VVV zal ontstaan uit een fusie tussen de huidige lokale VVV's. Naar ver wachting zullen ook de VVV's uit het Midden-Limburgse Maasplassengebied zich hierbij aansluiten. Na de ondertekening in 12999 werd een Bestuurlijk Platform ingesteld, dat het afgelopen half jaar het ondernemers- cq. fusie plan heeft opgesteld. Onlangs is dit fusierapport door het Bestuurlijk Platform formeel vastgesteld en naar alle gemeen ten en VVV-besturen gestuurd met het verzoek vóór 1 juli akkoord te gaan met de inhoud van het plan. Het waarborgen en versterken van de lokale identiteit is een van de belangrijkste uitgangspunten van het plan. Het toeristisch product moet immers op lokaal niveau, in de bestaande vestigingen, in de markt worden gezet. Op centraal niveau zullen ondersteunende diensten worden ontwikkeld, zoals adminis tratie, marketing en promotie. Het huidige aantal medewerkers op FTE-basis van 21 (vast dienst verband en jaarcontract) zal in de nieuwe situatie worden uitgebreid naar 24, om de voor de regio zo belangrijke inhaalslag te maken op het gebied van productontwikke ling, marketing en promotie. Het budget hiervoor zal in het eerste jaar verhoogd worden van ƒ130.000,- naar ƒ600.000,- per jaar. Om een en ander te kunnen Financieren wordt in het ondernemingsplan aan de Provincie Limburg, de gemeenten en de toeristische bedrijven een meerjarige structurele bijdrage gevraagd in de vorm van susidie resp. contributie. De bijdrage van de provincie is reeds zeker gesteld. OPERATIONEEL Indien de betrokken partijen voor 1 juli aangeven akkoord te gaan met de voorgestelde plannen, zal het Bestuurlijk Platform vervolgens overgaan tot het benoemen van een toekomstig werkbestuur. Dit werk- bestuur zal door alle VVV's formeel gemandateerd moeten worden om de nieuwe organisatie te implemen teren in de periode augustus-decem- ber 2000. Een eerste taak daarbij zal zijn het benoemen van de nieuwe directeur. De regio-VVV zal per 1 januari 2001 operationeel moeten zijn. Door de vereniging van Patiënten/Consumentenorganisaties in Limburg (PCL) wordt in de periode van maart tot september 2000 in samen spraak met de Universiteit van Maastricht een onderzoek verricht naar de medische dossiervorming in zieken huizen en huisartsenpraktijken in de provincie Limburg. Het onderzoek heeft als doel de medische dossiervorming binnen ziekenhuizen en huisartsenprak tijken in Limburg in kaart te brengen en te vergelijken met de bepalingen die de Wet op de geneeskundige behandelings overeenkomst (Wgbo) bevat ten aanzien van het medisch dossier. De resultaten zullen verwerkt worden in een rapport van aanbevelingen. Centraal in het onderzoek staan de patiëntenrechten betreffende het medisch dossier. De Wgbo bepaalt dat de arts een dossier van de patiënt moet aanleggen, waarin alleen gegevens die noodzakelijk zijn voor een goede hulp verlening mogen worden vastgelegd. Inzake het medisch dossier heeft de patiënt een aantal rechten, zoals het ver nietigingsrecht, het inzagerecht en het recht op afschrift van zijn dossier. De Wgbo bepaalt tevens dat de arts toe stemming dient te krijgen van een volle dig geïnformeerde patiënt voor het ver richten van een behandeling. Artsen dienen hiervan aantekeningen te maken in het dossier. De doelstelling van het onderzoek en eventueel vervolgonderzoek is te komen tot betere medische dossiervorming. E-mail adres Peel&Maas peelenni@tref.nl

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11