Burger gaat 6,9 procent meer belasting betalen "^2ty r I Regen regeert Kennedymars Venray Wethouder Heidens: "De tijd dringt" Leesbril zoek??? In de duurste tijd laagste woonlasten! de Agrarisch bedrijventerrein na vijf jaar uit impasse Scooter rijders in centrum als eerste aanpakken' CONTACTLENZEN Automobilisten bekeurd Gewond in Bergen >55 Fotowedstrijd Debat over de Venrayse Ruimte Verkeers controle - Pa EL EN MAAS donderdag 25 mei 2000 - Pagina 5 net gaj D- ~®e gemeente Venray gaat in het ar 2001 de onroerendezaakbe- sting (OZB) met 6,9% verho- Dat vertelde wethouder jouba maandag tijdens de pre- ntatie van de Voorjaarsnota. In ijj 02 gaat de Venrayse burger 5,9 ocent, in 2002 5,9 procent en in 04 6,3 procent meer belasting talen. zoldf |Het college van de gemeente {cnray voelt zich genoodzaakt deze «lasting extra te verhogen om het «tussen de inkomsten en uitgaven lichten. "Om ons investeringsni- ju op peil te kunnen houden is AGDfrh oging van de OZB de enige jHtgcl'jkheid om de negatieve e|fecten van de aanpassing van het Imeentefonds te compenseren", Houba. Op basis van de vastge- :1de aanpassing viel de herverde- CHlfrc voor Venray ^6 gulden per ilwoner nadeling uit. In totaal is dit in|gerond 3.250.000 in vijfjaar. "We joeten ons neerleggen bij de kor- ig, hoezeer ons dat ook spijt", zei jouba. INFLATIE et collegeprogramma dat leert uit 1998 staat dat de OZB in tacipe jaarlijks aan de inflatie fcrdt aangepast. Slechts bij hoge uitzondering zou de belasting extra worden verhoogd. "Maar door de korting op de "uitkering uit het gemeentefonds is er nu sprake van een uitzonderlijke situatie. Verhoging van de afvalstoffen heffing en de rioolrechten is niet mogelijk, omdat die al kostendek kend zijn", vertelde Houba. De Voorjaarsnota is sluitend voor het jaar 2001 en op de lange termijn voor het jaar 2004. De jaren 2002 (negatief resultaat van 397.000 gul den) en 2003 (negatief resultaat 1.294.000 gulden) laten een negatief resultaat zien. "Het financiële beeld voor het komende jaar en op termijn ziet er goed uit. Alleen het jaar 2003 is een zorgenkindje", aldus Houba. Uit de Voorjaarsnota blijkt dat de gemeente Venray in 1999 een kleine 2,9 miljoen gulden heeft overgehou den. Verder is er één miljoen meer aan gronden verkocht dan verwacht. Van het overschot gaat een gedeelte, zoals ieder jaar, naar het grondbe drijf dat een miljoenentekort moet wegwerken. Ook gaat een deel naar de reservepot, maar dat is nog niet voldoende om aan de eis te voldoen die de provincie stelt aan de hoogte van de reserve. TROTS Houba zei er trots op te zijn dat er op de helft van de rit van dit college 'heel veel gerealiseerd is'. "Maar als tweede centrumgemeente van Noord-Limburg moeten we blijven investeren in kwaliteit. Er is nog het nodige te verbeteren." Het college wil het voorzieningenniveau voor de Venrayse burger veiligstellen en zo mogelijk vergroten. "We willen niet afdingen op ons ambitieniveau, omdat we dan terecht dreigen te komen in een negatieve spiraal", zei Houba. "Omdat wij in de laatste jaren door de opeenvolgende reeks zeer beperkte belastingverhogingen inmiddels tot ver onder het Limburgse gemiddelde lastenniveau zijn gedaald, achten wij het gerecht vaardigd de aanslag op onze inkom sten te compenseren door een even redige, gefaseerde belastingstijging. De laatste jaren is de OZB alleen voor inflatie gecorrigeerd." De Venraynaren betalen dit jaar 7 pro cent minder belasting dan de gemid delde Limburger. "Het voorstel de belasting te verhogen zal wel poli tiek gelazer geven, maar de voorge stelde verhoging is niet hemel- schokkend", aldus Houba. WEBSITE De gemeente Venray gaat volgens Houba zo snel mogelijk starten met het bouwen en inrichten van een eigen informatieve website op inter net. "Dit jaar willen we die side gerealiseerd hebben. Dat is gewoon een 'must'. We starten met een informatieve homepage die in een latere fase zal doorgroeien naar een interactieve website", aldus Houba. De gemeente trekt verder 500.000 gulden uit om het Venrayse centrum aantrekkelijker te maken. Ook gaat de gemeente inhoud geven aan pro jecten uit het Sociaal Economisch Plan, waarvoor 250.000 gulden beschikbaar is. "Uit het SEP blijkt dat bijvoorbeeld dat we een achters tand hebben in bedrijven die in de zakelijke dienstverlening actief zijn. We willen meer kantorenlocaties gaan ontwikkelen." De gemeente heeft tevens 1 miljoen gulden gere serveerd voor een alternatief gebouw of nieuwbouw voor een open jongerencentrum. "De jeugd heeft behoefte aan een open jonge rencentrum", zei Houba, "we kun nen niet wachten op de uitkomst van de juridische procedure met Dingus. We moeten wat anders verzinnen, maar het wordt ongetwijfeld een gevoelig project." De voorjaarsnota wordt in de maand juni uitgebreid in de gemeentelijke commissies en de gemeenteraad behandeld. AY 5nel Betrouwbaar ^MERU I REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. {KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN urn Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 IDe politie heeft maandagmid- |g tussen 12.00 uur en 13.00 uur een snelheidscontrole op de St. psqlastraat in Venray dertien fino nobilisten bekeurd. 'an de 275 gecontroleerde voor- jgangers was de hoogst gemeten elheid 65 km per uur, terwijl 50 i per uur is toegestaan. Bij een ntrole op de Merseloseweg zijn aandagmiddag tussen 14.45 uur en i.15 uur 32 automobilisten keurd. Van de 235 gecontroleerde lorbijgangers was de hoogst meten snelheid 86 km per uur, wijl 50 km per uur is toegestaan, j een controle op de 'erloonseweg zijn maandagmid- g tussen 15.30 uur en 16.30 uur automobilisten bekeurd. Van de 7 gecontroleerde voorbijgangers is de hoogst gemeten snelheid 84 i per uur, terwijl 50 km per uur is igestaan. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Het aantal deelnemers aan de Kennedymars Venray lijkt zich te stabiliseren. Aan ee gestage afna me in de afgelopen jaren werd dit jaar een halt toegeroepen. Er lie pen afgelopen weekeinde 333 mensen de tocht over 80 kilome ter. Een jaar eerder lag het deel nemersaantal met 359 nog iets hoger. "Gelukkig hebben we de neer waartse spiraal een halt toe kunnen roepen', aldus voorzitter Arie Liebregts. Het aantal deelnemers had zelfs nog hoger kunnen liggen als de weergoden de organisatie van de 17e Kennedymars Venray gun stiger gezind waren geweest. "Ja, helaas heeft het weer niet meege werkt. Met name de skeelertochten hebben geleden onder het slechte weer. Skeelers zijn heel zuinig op hun materialen en blijven bij slecht weer dan ook thuis", zegt Liebregts. De skeelertocht over 25 kilometer kende 44, de tocht over 50 kilometer 16 deelnemers. Voor de deelnemers aan de Kennedymars Venray leek het regenachtige weer een zegen. Zondagmorgen om 6.44 uur pas- irmd ;oed Blijven vechten voor behoud Venrays ziekenhuis Wethouder Lei Heidens Venray i niet blijer geworden van zijn esprek vorige week met een dele- atie van de Raad van Bestuur an de gezamenlijke iekenhuizen Noord-Limburg en e medisch specialisten. Verdere iformatie dan dat 'men' in Venlo e zogenaamde houtskoolschets .rder uitgewerkt heeft, kreeg hij ik niet. "Ik heb hen met nadruk hun verantwoordelijkheid wezen," zegt Heidens, "maar ik op hun communicatiever- !"Zeg eens in gewone-mensen-taal it er blijft, leg nou eens onze bur- 'rs uit wat je wil, zodat ze het lappen. Dat heb ik gevraagd", Idus de wethouder. Heidens heeft jijdens het gesprek zijn grote onge- oegen kenbaar gemaakt over het jnü dat directie en Raad van Bestuur I Jol nu toe nog geen enkele handrei- Hl ing naar Venray gedaan hebben: 'eef Venray een signaal dat Way belangrijk is. dat je bepaalde Idere fdelingen wilt behouden." De Raad /onjf i'an Bestuur maakte echter duidelijk lat de aanvangsstandpunten zoals 50la! frioemd in 'Oversteek' niet gewij- jt loc *igd zijn. De medisch specialisten *'ezen er op dat de grote problema tic achter het geheel het grote )fielé ebrek aan specialisten is. Voor de d an JWsch specialisten staat het waar- I rol 8en van kwaliteit hoog in het '•C01 vaandel. Heidens: "Maar dat gaat 4232 wel ten koste van de locatie 'Way!" De specialisten kiezen voor hoogwaardige zorg en gaven aan dat de wens van Heidens, en de Venrayse bevolking, om de basis zorg op alle gebieden voor Venray te behouden, niet mogelijk is. De Raad van Bestuur is nu in het stadi um dat ze de 'houtskoolschets' uit gewerkt heeft, rond de maand juli gaat men de organisatiestructuur inrichten en afhankelijk van de definitieve besluiten de rest. Het opheffen van de moeder en kind zorg, cardiologie en de eerste help blijft echter voor het Venrayse col lege 'overteerbaar'. Heidens: "Ons standpunt blijft overeind, we blijven vechten voor behoud." KETENZORG Het Venrayse college is ook actief richting Haagse politiek. Heidens:. "We zijn de zaak flink wakker aan het schudden. We weten dat de minister veel veel waarde hecht aan het behoud van de ketenzorg." Daarmee bedoelt de minister de 'keten' van de eerste lijns zorg van de huisartsen, de tweede lijn van de ziekenhuizen en de derde lijn van de verpleging. Als de tweede lijn uit valt, de moeder-en-kind zorg in de ziekenhuizen bijvoorbeeld, dan kan dat voor grote problemen zorgen. Voor de zomer zal ook een notitie van minister Borst verschijnen over de bereikbaarheid van ziekenhuizen. Lei Heidens: "We hopen dat er belangrijke uitspraken in staan die van belang zijn voor de situatie hier. Maar", erkent hij, "De lijd dringt." Heidens blijft zijn verbindingslijnen naar Den Haag open houden en hij zal blijven proberen de minister bepaalde uitspraken te laten doen met name met betrekking tot de concentratie van ziekenhuizen. "Landelijk lijkt er een kentering te komen, maar ja, dat heeft tijd nodig en die hebben wij niet zoveel." Bij een verkeersongeval op de Rijksweg in Bergen is in de nacht van vrijdag op zaterdag kort voor 04.00 uur een 23-jarige inwoner van Venray zodanig gewond geraakt dat hij per ambulance moest worden overgebracht naar het ziekenhuis en daarin is opge nomen. Het ongeval gebeurde toen de auto, waarin de man zat, door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en in de rechter berm in bot sing kwam met een lichtmast. Volgens zijn verklaring is de bestuurder na het ongeval weggelo pen. De politie onderzoekt nu de exacte toedracht en de eventuele identiteit van die bestuurder. Omdat de politie vermoedt dat het slacht offer had gedronken is van hem in het ziekenhuis een bloedproef geno men. De uitslag daarvan is pas over enkele weken te verwachten. seerden namelijk twee lopers al het finishlint van de 80 kilometer lange wandeling. Andre Boom uit Well en L. Krabbendam uit Nijmegen gin gen samen over de streep. Zes jaar geleden was Andre Boom ook al eens de snelste wandelaar in Venray. De eerste vrouw die de tocht voltooide was D. Schuurmans- Van Duijn die om 8.49 uur binnen kwam. "Het is inderdaad een snelle mars geweest', meent Liebregts. Het aantal uitvallers viel ook mee. Slechts 64 wandelaars wisten niet de eindstreep te halen. Dit is iets meer dan 20 procent van het totale aantal (333). De datum van de 18e editie van de Kennedymars Venray •is ook al bekend: zaterdag 19 en zondag 20 mei 2001 BIJ ONS VINDT U BIFOCALE CONTACTLENZEN MET EEN VERAFLEESDEEL KURSTJENS venray - noorderhof 20 tel. 0478 - 550630 wu hebben ruime ervaring en hoog opgeleide .ctfti'l icontactuensspecausten.i Ontsluiting en wegenaanleg eindelijk van start Twee weken geleden zijn einde lijk de eerste bouwactiviteiten op het nieuwe agrarische bedrijven terrein in Ysselsteyn van start gegaan. Het gebied wordt momen teel ontsloten en de wegen worden aangelegd. Na vijf jaar touwtrek kerij met provincie en gemeente kunnen er zich in de loop van dit jaar de eerste bedrijven vestigen. De aanleg van een agrarisch bedrijventerrein, in de hoek van de Jan Poelsweg en de Deurneseweg, was in de afgelopen jaren een heet hangijzer. Horst was namelijk de gemeente die in deze regio de agra rische activiteiten kreeg toebedeeld. Daarnaast stond het bestemmings plan het niet toe dat in de Venrayse kerkdorpen een bedrijventerrein mocht verrijzen. De procedures ver gden ettelijke jaren maar in decem ber 1999 werd het bestemmingsplan dusdanig gewijzigd dat het agra risch bedrijventerrein verder ont wikkeld kon worden. Lei Potten uit Ysselsteyn is, naast de aannemers bedrijven Nieuwenhuizen-Daandels uit Uden en Smits uit Nistelrode, een van de drie grondeigenaren van het terrein van 6,5 hectare groot. Zij hebben samen een BV opgericht die als een ontwikkelingsmaatschappij het terrein gaat exploiteren. Potten is opgelucht dat de slepende proce dures nu eindelijk achter de rug zijn. "Er zijn momenteel zeven of acht bedrijven die serieus geïnteresseerd zijn. Gebroeders Keijsers is er een tje van. De bedrijven moeten eerst door de gemeente gescreend wor den. Want zij moeten namelijk vol doende affiniteit met de agrarische sector hebben", legt Lei Potten uit. Als de bouwvergunningen verleend zijn en de potentiële bedrijven aan de milieuwet voldoen dan kunnen binnen enkele weken de bouwacti viteiten beginnen. De verwachting is dat rond de jaarwisseling de eer ste agrarische bedrijven van start kunnen gaan. "Gelukkig is het nu bijna zover. Maar het heeft allemaal veel te lang geduurd. Het is door ambtenaren te lang opgehouden", vindt Potten. 55 Venraynaren over gemeentelijk handhavingsbeleid Voor de zomer vindt in Venray een politiek debat plaats over het gemeentelijk handhavingsbeleid. De uitkomsten van dit debat die nen als leidraad voor het stellen van prioriteiten in het te ontwik kelen handhavingsbeleid. Nu al worden in discussiebijeen komsten de meningen van diverse maatschappelijke groeperingen gevraagd waar volgens hen de meeste aandacht moet uitgaan als het gaat om het handhaven van beleid. Maar wat vindt de burger dat de speerpunten voor het beleid moe ten zijn? We peilden maandag tij dens de weekmarkt de mening van enkele Venrayse burgers. BROMMERS "Gevaarlijk rijdende scooters, die moeten ze als eerste aanpakken" zegt mevrouw Peters uit Venray. "Ik erger me dood aan het roekeloze gedrag van de scooterrijders. Ook vandaag heb ik al een keer opzij moeten springen om een botsing te voorkomen. Zet dat maar bovenaan mijn lijstje." Een voorbijganger, die het gesprek van dichtbij gevolgd heeft, vult aan. "En van mij mogen er ook meer snelheidscontroles in het centrum gehouden worden, want er wordt bijvoorbeeld op de Julianasingel en de Westsingel veel te hard gereden. Ik weet dat de poli tie al veel controleert, maar dat mag nog best wat regelmatiger. Dan weten de automobilisten tenminste dat ze op moeten letten. Misschien dat dat helpt, want ook de agressie in het verkeer is mij een doom in het oog." WILDPLASSEN Even later, na tal van niet- Venraynaren zonder mening over dit onderwerp aan de jas te hebben getrokken, komen we meneer Janssen uit Venray tegen, die hoopt dat er meer gedaan wordt aan de overlast in de horeca. "Geluidsoverlast, muziek die tot diep in de nacht doorgaat, en wild- plassen zijn voor mij een probleem. Ik woon vlakbij een horeca-gele- genheid, en kan 's morgens de rot zooi die achtergelaten wordt in mijn tuin zelf opruimen. Friteszakjes, kauwgum op de deur en jongeren die tegen de muur van mijn woning plassen. Dat is niet zo fris, kan ik je vertellen. Ik hoop dat er geld vrij komt voor de politie. Ik zou graag zien dat er wat meer blauw op straat verschijnt." Voor mevrouw Hermans heeft een heel ander probleem eerste prio riteit. "Hondenpoep. Ik hoop dat de aan te stellen milieuwachter van de gemeente Venray er wat aan kan doen, door flinke boetes uit te delen aan mensen die zich niet aan de regels houden. Bij mij in de tuin kom ik regelmatig een drolletje tegen, omdat de hondenbezitter zich niet aan de regels houdt. Puur een mentaliteitskwestie. Iedereen mag van mij een huisdier houden, maar daar hoeft een ander toch geen over last van te hebben." VERKEER Meneer Van Soest vindt het ver keer in de gemeente Venray het meest bedreigend. "Onoverzichtelijke kruisingen, onduidelijk aangegeven fietspaden en voorrangssituaties en te hard rij den in de woonwijken, daar moet de gemeente wat aan doen. "Ik woon zelf in een woonwijk waar 30 km per uur mag worden gereden, maar niemand die zich er aan houdt. Ik Rabobank Hypotheek een halfjaar rentevast, nu maar 4,6%! De eerste tijd in uw nieuwe huis is het duurst. Daarom is er nu al een Rabo bank Hypotheek met maar 4,6% rente, een half jaar gegarandeerd. Na zes maanden kiest u. Of weer een half jaar vast met de dan geldende rente. Of een langere rentevastperiode. Zo hebt alle vrijheid en kunt u altijd de voor u voordeligste keus maken. Wilt u weten hoeveel u dat in maand lasten scheelt? Ga rekenen op internet: www.rabobank.nl of bel (0800) 0502 (gratis). verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530216 tel.(0478)530430 rabobankvo@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl hoop ook dat er meer op snelheid geontroleerd gaat worden." Volgens mevrouw Reijnders is de overlast van rondhangende jeugd groot. "Vooral in de grotere woon wijken van Venray-kom klagen veel mensen over overlast, vooral door jongeren die rondhangen bij winkel centra, sporthal, op speel- en schoolpleinen. Ook ik heb daar regelmatig last van, omdat de jonge ren voor mijn deur rondhangen. Maar ook de drugsoverlast baart me zorgen, zeker nu er twee gedoogde koffieshops in het centrum van Venray komen. Het is te hopen dat er meer politieagenten in het cen trum verschijnen, anders denk ik dat de overlast alleen maar zal toene men, ondanks de mooie woorden van de gemeente Venray." In het kader van Het Debat over de Venrayse Ruimte organiseert Het Debat in samenwerking met Fotoclub Venray een fotowed strijd. Onderwerp voor deze wed strijd is de openbare ruimte van Venray. Leden van Fotoclub Venray zullen de inzendingen beoordelen. Voor drie winnaars zijn er abonnementen op een foto tijdschrift naar keuze te winnen. De ingezonden foto's zullen een rol spelen in de vormgeving van de expositie "Niets komt zomaar tot stand'. Deze expositie geeft een beeld van de kwaliteiten van de Venrayse openbare ruimte. De expositie moet duidelijk maken wat de gemeente Venray vanuit een Venrayse traditie kan en bovendien wil bouwen en later de moeite van het behouden waard zal zijn. In een advertentie die deze en volgende week verschijnt in de Peel en Maas spoort Het Debat niet-professionele fotografen aan openbare Venrayse plekken die typisch zijn voor Venray te fotograferen. Bijvoorbeeld: wegen, water, velden, gebouwen, parken, pleinen, tuinen, beelden, bomen, het gebruik van de openbare ruimte en ga zo maar door. Er gelden een aantal voorwaarden aan het meedoen met de fotowed strijd: U woont in Venray U bent niet professioneel werk zaam in de fotografie U maakt een foto van een Venrayse plek U staat gebruik van uw foto toe in het kader van Het Debat over de Venrayse Ruimte U bent geen lid van de jury of van de organisatie U levert uw foto in: - vóór 15 juli a.s. - mét negatief - bij Jansen Houbiers, Postbus 350 - 5800 AJ Venray. De politie heeft vrijdag tussen 10.00 en 12.00 uur op de Langstraat zeven personen bekeurd voor het niet dragen van de autogordel. Het is niet bekend hoeveel personen gecontroleerd werden. De boete voor het niet dragen van de autogor del bedraagt 90 gulden.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 4