"In Venray noemt iedereen ons opa en oma PEEL EN MAAS Grote manifestatie voor behoud ziekenhuis de Studio KvK-directeur Wintels neemt afscheid ^>s www.awillems.nl 15.000 gulden voor restauratie kerk Leunen 55 rlessenactie voor Enschede tpelcircuit en luikse Markt in Veltum Programma tamboerkorps Oostrum Oud papier M£,PolIandér S"—»■-» 1495 S Belle de HoUande RIAGG verhuist 31 mei Dronken Vrijwillige terminale zorg Water, spannend en interessant Unie Van Vrijwilligers Jenniskens Hermien en Tjaka Saamena 50 jaar getrouwd DONDERDAG 25 MEI 2000 - NR. 21 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG [acharias Saamena (75) en nien Hitipeuw (68) uit fcray zijn op woensdag 31 mei Itig jaar getrouwd. Samen met h elf kinderen en 22 kleinkinde- L vieren ze hun gouden huwe- jsdag in familiaire kring, tij- een midweekvakantie in I-Limburg. "De band tussen Ifamilieleden is erg hecht", zegt lrmien Saamena. "De kinderen ^kleinkinderen komen veel bij k op bezoek. Het is mooi dat we Je feestelijk dag met eikaar pnen doorbrengen." jacharias Saamena werd op 22- 11924 geboren in het dorpje Sahia op het kleine eiland Nusa- ht. Dit eiland ligt in de buurt van Jbon. Zijn roepnaam is Tjaka. KNIL-SOLDAAT toen de Japanners Indië bezetten Tjaka op de landbouwschool in [bon. De leerlingen gingen naar k maar werden later opgeroepen [voor de Japanners te werken. Ze festen op het eiland Ceram vlak- met Japanse kamp groenten ver- Iwen voor de Japanse soldaten. Hat de Japanners capituleerden, n Tjaka een jaar later dienst in [KNIL. Na zijn opleiding kwam fin de Riauw-archipel terecht. Dit een eilandengroep vlakbij kapore. Bij de tweede politionele ie raakte hij echter ernstig pond. Nadat hij was opgeknapt locht hij de kaderschool in mahi bij Bandoeng. Vervolgens k hij in 1949 weer terug naar de juw-archipel. LEGERPLAATS lermien Hitipauw werd op 16- [l932 geboren in Tjimahi, een prplaats in de buurt van hdoeng. Haar vader was een flukse KNIL-soldaat en het hele |in woonde op de kazerne zoals [in die tijd gebruikelijk was. Imien was dus een kazernekind kk tangsi). Van daaruit trok ze haar familie naar Malang en polgens naar Rengat (binnenland I Midden-Sumatra). Hier woonde [amen met haar familie toen de mners Indië binnenvielen. )e Molukse mannen verdwenen :oncentratiekampen en de vrou wen en kinderen bleven alleen ach ter. In Rengat zaten meer Molukse gezinnen. Hermien was tien jaar en moest samen met haar moeder zor gen dat er brood op de plank kwam, ook voor haar drie kleinere zusjes. Enkele maanden na de capitulatie van Japan kwam haar vader terug uit het Japans krijgsgevangenschap, zo mager als een plank. Bij de tweede politionele actie in januari 1948 werd Rengat bezet door het Nederlandse leger en wer den de voormalige KNIL-soldaten weer ingelijfd door het KNIL. Van daaruit vertrok het gezin naar Janjung Ubang in de Riauw-archi pel. Hier leerde Hermien Tjaka ken nen en op 31 mei 1950 trouwden ze in Pankal Pinang in de Riauw-archi pel. NEDERLAND Omdat Indonesië zelfstandig was geworden werd het KNIL opgehe ven. De Molukse militairen zouden naar Ambon gebracht worden, maar daar was de Republiek Maluku Tjaka en Hermien Saamena zijn op woensdag 31 mei vijftig jaar getrouwd. Selatan, de vrije Zuid-Molukse Republiek) uitgeroepen. Sukarnu wilde niet dat de Molukse militairen naar Ambon gingen, want dan zou den ze zich aansluiten bij de RMS. Daarom werden ze met een dienst bevel overgebracht naar Nederland. Bij aankomst werden ze vervolgens uit dienst ontslagen en in kampen ondergebracht, in totaal ongeveer 12.500 personen. De bedoeling was dat de militairen na korte tijd weer terug naar Indonesië zouden gaan, maar dat is er nooit meer van geko men. Bij aankomst in Nederland in mei 1951 kwamen Tjaka en Hermien in een kamp in Ommen terecht. Na een half jaar verhuisden ze naar een klooster in Glanerbrug bij Enschede en in december 1953 kwamen ze terecht in kamp Vlakwater in Venray. Hier woonden ze tot het najaar van 1968, het jaar dat zo'n tien Molukse gezinnen verhuisden naar de Houten Hoek. Hier wonen ze nog steeds. WERKEN De eerste jaren mochten ze niet werken omdat dat niet goed was voor de werkgelegenheid. Ze kregen zakgeld en het eten kwam uit een centrale keuken. Toen ze in de gaten kregen dat het verblijf langer ging duren kwam er in 1956 de zelfzorg regeling en moesten ze gaan wer ken. De centrale keuken verdween toen en Tjaka ging vervolgens onder andere werken bij Blitta en Inalfa. Vijf keer gingen ze terug naar hun geboorteland, maar eigenlijk hebben ze het altijd uitstekend naar hun zin gehad in Venray. "Als we in Venray over straat lopen, noemt iedereen ons opa en opa Saamena", zegt Hermien lachend. "Onze kinderen zijn, op één na, allemaal in Nederland geboren én zijn hier hele maal ingeburgerd. En ook wij voe len ons in Venray goed thuis." Sindstraat 12, tel. 581553 jratis parkeren voor de deur verschrikkelijke ramp in chede is ook de Venrayse jeugd ontgaan. Twee leerlingen van isschool De Kruudwis hebben s een initiatief genomen om geld e zamelen voor de gedupeerden de ontploffing van vuurwerkfa- ik S.E. Fireworks. "We zijn liddels gestart met het inzamelen lege flessen", zegt Sjoerd essen die samen met Rick hoeven het initiatief heeft geno- 1 voor de actie. flessen brengen we naar een )kel en het statiegeld dat dit ople- l storten we op Giro 777 (het ipenfonds Enschede/Den Haag, Op deze wijze hopen we een intje bij te dragen aan de lande- e actie", aldus Sjoerd. Wilt u e flessen afstaan, neem dan con- op met basisschool De ludwis, telefoon 582974. Sjoerd Rick weten wel raad met uw bij- ge. l>p zondag 25 juni besluit de lkvereniging het activiteitensei- |n met een spelcircuit voor de lisschooljeugd onder het motto Jltumse Spellenkampioen'. "naast wordt die dag van 11.00 116.00 uur een grote Luikse |rkt gehouden nabij wijkcentrum ichöpke. Pegenen, die hieraan deelnemen fnen voor het reserveren van een ktkraam terecht bij Piet Hanen, iwslagerstraat 14, tel. 587832. Het programma op zaterdagavond 27 mei bestaat uit een mini festival met de groepen Clover, Jelly Goose en Punch&Judy. Dit vindt plaats in het gemeenschapshuis te Oostrum. De entree bedraagt vijf gulden en de groepen spelen vanaf 21.00 uur. Op zondag 28 mei wordt er van 11.30 tot 14.00 uur een receptie gehouden. Aansluitend zal het jubi lerende korps een optreden verzor gen. Daarna vindt er een optreden plaats van de percussiongroep' Dutch Drums. In tegenstelling tot eerdere aan kondigingen zal het optreden van de drumfanfare van de Koninklijke Luchtmacht helaas niet doorgaan. Gezocht wordt naar een mogelijk alternatief. Het optreden van de drumfanfare wordt verschoven naar een nog nader te bepalen datum. VELTUM Vrijdag 26 mei wordt er door leden van DOS Venray wederom het oud papier opgehaald in de wijk Veltum (gedeelte omsloten door de straten Westsingel, Langstraat, Weg in den Berg en Kempweg). Verzocht wordt om het papier vóór 13.00 uur gebundeld aan de straat kant gereed te zetten. DE WIEËN, MOLENKLEF, VLAKWATER Iedere laatste woensdag van de maand haalt Atletiekvereniging Venray-Regio oud papier in de buurtschappen De Wieën, Molenklef en Vlakwater e.o. De bewoners van de straten Zandakker, Schutsboom, Vendel, Groenewoltsepad, Kruisstraat, St. Franciscuslaan, St. Antoniusstraat, Paterslaan en de straten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o., worden verzocht om op woensdag 31 mei om uiterlijk 18.30 uur oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00 tot 14.00 uur de gelegenheid om oud papier gebundeld of in dozen, te deponeren in de papier container van AV Venray-Regio die is geplaats aan de Weg in den Berg, hoek Veltumse Kleffen/Kulutweg. Nadere informatie, tel. 583529 of 582842. Met ingang van 1 september 2000 neemt Venraynaar Antoine Wintels afscheid als directeur van de Kamer van Koophandel voor Noord- en Midden-Limburg. Wintels (43) trad in 1984 m dienst bij de toenmalige Kamer van Koophandel voor Noord-Limburg. Sinds 1996 was hij directeur van de gefuseerde Kamer van Koophandel voor Noord-en Midden-Limburg. Met ingang van 1 september zal Wintels toetreden tot de directie van de SNS-bank Limburg. geitenkaas j-. 0 «acht belegen kilo J 095 1 0 ook bij u op de markt maandags: Xl.00-I6.00 u. markt voor Schouwburg, vrijdags: 09.i0-18.00 u. op het Henseniusplein De RIAGG Venray is al jarenlang gehuisvest in de Clockert te Venray. Vanaf 1 juni a.s. zal dit gaan ver anderen voor de afdeling Volwassenen- en Ouderenzorg. Deze afdeling verhuist naar een ruimte in het voormalige klooster St. Anna, aan de Noordsingel 39 in Venray, op het terrein van het Vincent van Gogh Instituut.Op deze locatie wordt een begin gemaakt met het realiseren van een Regionaal Centrum voor Geeste lijke Gezondheidszorg. Het tele foonnummer van de afdeling Volwassenen- en Ouderenzorg blijft zoals het was, te weten: 0478- 582900. De afdeling Jeugdzorg van de RIAGG Venray blijft nog enige tijd vanuit de Clockert, Merseloseweg 108, werkzaam. Deze afdeling zal naar verwachting over ca. 8 maanden verhuizen naar nieuwbouw elders in Venray. Het telefoonnummer van de afdeling Jeugdzorg is, vanaf 1 juni: 0478- 568500. Nu is het een prima tijd om graszoden te leggen! Gra&zoden-Kweekb DIRECT GAZON «,t Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn De politie heeft maandagmid dag een 49-jarige automobiliste uit Venray aangehouden op ver denking van rijden onder invloed. De vrouw reed rond 15.15 uur over de Venloseweg in Horst toen zij betrokken was bij een kleine aan rijding. Een ademanalyse op het politiebureau wees uit dat zij teveel gedronken had. De vrouw kreeg een rijverbod voor tien uur. Daarnaast is haar rijbewijs ingevorderd en is een onderzoek naar de rijvaardigheid aangevraagd bij het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen. Zondag 4 juni op het Schouwburgplein Het Platform 'Behoud basiszorg ziekenhuis Venray' heeft haar eerste vergadering achter de rug. De conclusie na deze eerste bij eenkomst is echter geen vrolijke. Uit een inventarisatie van contac ten tussen leden van het platform en de Raad van Bestuur van de gezamenlijke ziekenhuizen Noord-Limburg blijkt dat er nog niets helder is met betrekking tot de veranderingen die in 'Oversteek' voortgesteld zijn. "Een open en eerlijke discussie over de achtergronden en motieven met betrekking tot de voorgestelde veranderingen in de 'houtkool- schets' heeft niets op geleverd," aldus woordvoerder Theo Michiels van het platform. "Je zou toch ver wachten dat zo'n houtkoolschets een keer aangepast wordt naar aan leiding van op- en aanmerkingen en kritiek. Maar het lijkt er op als die schets gewoon het definitieve plan is." Het platform is van mening dat het uiterste geprobeerd moet wor den om tot een dialoog te komen omdat er, zoals de Raad van Bestuur van de ziekenhuizen zelf heeft laten weten, 'voor veranderingen een breed maatschappelijk draagvlak nodig is'. Het platform vindt dat zij, gezien haar samenstelling, het juiste instituut is om dit overleg te voeren maar de directie en Raad van Bestuur vinden dat dus blijkbaar niet. Het platform voelt zich ver plicht tegenover de inwoners van de regio noordelijk Noord-Limburg, die bijna 30.000 handtekeningen hebben gezet, om dit signaal af te geven aan het Ministerie van Volksgezondheid, de Haagse en de Limburgse politiek. Dit zal dan gebeuren in de vorm van een grote publieksmanifestatie op 4 juni op het Schouwburgplein, en door mid del van het aanbieden van een peti tie aan minister van Volks gezondheid mevrouw Borst. MASSAAL Theo Michiels vindt eigenlijk dat elke handtekeningplaatser ook aan wezig moet zijn op 4 juni op het Schouwburgplein. Alleen zo kun je laten zien dat het Venray menens is, vind hij. Het Platform Behoud Basiszorg is in onderhandeling met personen uit diverse geledingen om het woord te Voeren tijdens de mani festatie. Inwoners uit de regio die met een spandoek willen verschij nen zijn meer dan welkom. "Hoe meer hoe beter", vindt Theo Michiels. Een van de sprekers zal in ieder geval drs. Siem Buys zijn, woordvoerder in de tweede kamer commissie voor volksgezondheid voor het CDA. Verder zal het Promokoor een aantal liederen ten gehore brengen. "Het is een beetje kort dag, daarom is niet iedereen beschikbaar op 4 juni", verklaart Michiels het feit dat er nog niet meer namen bekend zijn. "We zijn wel met een aantal mensen bezig, maar het is nog te vroeg er nu wat over te zeggen." Om de bevolking op de manifestatie te wijzen worden volgende week duizenden posters in Venray en wijde omgeving opge hangen en zal er boven elke toegang tot Venray een vijf meter breed spandoek komen. Met betrekking tot het aanbieden van de petitie in Den Haag hoopt men op korte ter mijn de wijze waarop dat kan plaatsvinden bekend te kunnen maken. Het zal in ieder geval na de manifestatie gebeuren. Wie nog vra gen, opmerkingen of ideeën heeft kan contact opnemen met Theo Michiels, contactpersoon 'Platform Behoud Basiszorg ziekenhuis Venray, tel. (0478)585368. Toekenning Wilhelmina Sangersprijs Het kerkbestuur van de St. Catharinakerk in Leunen heeft maandag een geldbedrag van 15.000 gulden ontvangen van de Stichting Wilhelmina Sangers. Het bestuur krijgt deze cultuur prijs als bijdrage in de restauratie van de kerk. De Stichting Kruisen en Kapellen in Venray heeft een bedrag van 5000 gulden gekregen. De Wilhelmina Sangers Cultuurprijs wordt jaarlijks uitge keerd op de geboortedag van deze oud-inwoonster van Venray en oprichtster van de toenmalige huis houdschool in Venray. Dit jaar wer den in totaal acht prijzen uitgekeerd, waarvan twee in Venray. Het kerkbestuur van de H. Catharina in Leunen nam in maart van dit jaar de kerk na een grondige restauratie officieel weer in gebruik. Zo werd het hele kerkdak van lei steen voorzien en aan de buitenkant van de kerk werd op een aantal plekken het voegwerk onder handen genomen. De schilderingen van Daan Wildschut, die de oude kapel uit 1432 zo prachtig verfraaien, zijn allemaal schoongemaakt. 'Het laat ste avondmaal' is weer in zijn glorie hersteld, net als de boog van de kapel. De Wilhelmina Sangersprijs van 15.000 gulden werd uitgekeerd omdat de gemeenschap in Leunen in grote mate heeft bijgedragen aan de restauratie van de kerk. Door zelf werkzaamheid en het houden van diverse acties, waaronder een grote loterij, werd het benodigde geld voor de restauratie binnengehaald. Een prijs van 5000 gulden ging naar de Stichting Kruisen en Kapellen in Venray. Deze stichting zet zich al jaren in voor het behoud van de kruisen en kapellen in de gemeente Venray. Onlangs hebben weer twaalf vrij willigers een cursus afgerond ten behoeve van de vrijwillige termina le zorg. Veertien avonden hebben zij lessen gevolgd die betrekking hebben op deze zorg. Zij zullen in de toekomst ingezet kunnen worden in noordelijk Noord-Limburg. De vrijwilligers/sters komen uit diverse plaatsen, met name: Broekhuizenvorst. Wanssum, Bergen. America, Meterik, Horst, Geysteren, Venray, Leunen, Lottum en Tienray. In totaal kunnen nu 30 vrijwilligers/sters ingezet worden. Welke hulp bieden zij? Voor de te bieden hulp zijn de wensen van degene die gaat sterven en van haar/zijn naaste omgeving het uit gangspunt. De door de vrijwilligers geboden hulp is een aanvulling op de zorg die door familie, vrienden en kennissen wordt verstrekt. Hierbij gaat het om: 'er zijn'; waken'; hulp bij de verzorging; tij delijk aflossen van de naaste betrok kenen; anderszins ondersteunen. Uiteraard is het van groot belang dat er een goede samenwerking is met het Kruiswerk, Thuiszorg en andere hulpverleners. Onze vrijwil ligers voeren geen professionele werkzaamheden uit, maar zijn er ter aanvulling van de naaste omgeving. De vrijwilligers zijn gewone men sen die naast hun dagelijkse bezig heden hiervoor tijd willen vrij maken. Voor de naaste omgeving kan de verzorging een zware opgave zijn. INTERIEURSTYLISTEN wij werken graag met u samen, om in alle rust een interieurplan te maken, dit kan een kleurenplan zijn, gecombineerd met onze collectie gordijnen en vloerbedekking, ook een kompleet interieurplan met tekeningen van onze interieurarchitect is mogelijk. op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 Soms nauwelijks vol te houden. Het is immers nooit te overzien hoe lang het gaat duren. De vrijwilligers kun nen daarbij hulp verlenen. Men kan gratis gebruik maken van deze diensten. Zij zijn te berei ken via de professionele hulp en via het tel.nr. 06-55790271. De coördinatoren zijn Anneke Vervoordeldonk en Bep Brugmans. Zij zijn 24 uur per dag bereikbaar. Zij houden spreekuur in de Clockert. Bergweg 4 te Venray elke maandag van 10.00 tot 12.00 uur en elke donderdag van 13.00 tot 14.00 uur. Tel.nr. Clockert: 0478-512412. Als je je realiseert hoeveel belang de mensen door de tijd heen aan water hebben gehecht, dan is het niet verwonderlijk, dat de inventie ve wijze, waarop men in vroeger tij den dat water moest zien te verwer ven, buitengewoon interessant is. Interessant, omdat men in onze stre ken veelal gebruik heeft moeten maken van datgene wat er al was, namelijk de voorraadschuur in de bodem: het grondwater. Dat grond water was vroeger weliswaar vrij zuiver, maar écht bruikbaar werd het pas als je het door een of ander filter heen zou kunnen leiden. En de mensen van tóen, ontdekten op welke manieren zij dat konden bewerkstelligen. De overzichtstentoonstelling die dat laat zien, is, tot nu toe, vrij druk bezocht. De belangstelling richtte zich in belangrijke mate op de waterput, die drie jaar geleden bij archeologisch onderzoek is opge graven in het Antoniusveld. Nu is dat door zijn eenvoud en originali teit ook een opmerkelijke put. waar naar je peinzend staat te kijken en denkt: 'Hoe is het mogelijk'. De tentoonstelling is zijn laatste week ingegaan en is nog in het Freulekeshuus te bewonderen tot en met zondag 28 mei. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Lovinckplein 2 5813 CC Ysselsteyn Tel. 0478-541221 Wij beschikken over een 4-tal zalen die alle voorzien zijn van airco en een eigen geluidsinstallatie. Meelzolder- tot 100 personen Kleine zaal - tot 40 personen Grote zaal - tot 350 personen Houtwerf - tot 750 personen Voor al uw feesten en partijen Roelanzia gewoon goed Op 11 mei jl. bestond de vereni ging Landelijke Unie Van Vrijwilligers 55 jaar. De afdeling Limburg had hiervoor een twee honderd vrijwilligers uit de tien afdelingen in het Cultureel Trefcentrum te Nuth uitgenodigd. Van de Venrayse afdeling namen veertien vrijwilligers deel aan de manifestatie. Zij luisterden in de ochtenduren naar gedeputeerde m. Eurlings van de provincie Limburg, mevr. prof. dr. I. Weeda en mevr. E. v.d. Abbeele. Vooral de inleiding van mevr. Weeda die inging op het thema'Liefde, relaties en vrijwilli gerswerk' was boeiend en tegelijk zeer humoristisch. Zij hield de vrij willigers een spiegel voor om daar door meer voldoening en kracht te putten om het vrijwilligerswerk met enthousiasme te kunnen blijven vol houden. Zeker in deze tijd die steeds technischer wordt en het sociaal maatschappelijke aspect vaak sluit post dreigt te worden. Sinds de oprichting in mei 1945 hebben in eerste instantie veel vrou wen "puin geruimd' onder de naam Unie Van Vrouwelijk vrijwilligers. Pas in 1977 werden mannen toege laten en de naam gewijzigd in Unie Van Vrijwilligers met als doel: 'Het bevorderen en verlenen van maat schappelijke hulp door vrijwilligers, met menselijk contact en continuï teit in het werk als voornaamste kenmerken. Na de gezamenlijke lunch traden troubadour Jos Meitz en buutne- reedner Pierre Knoops op. Zij zorg den elk op hun eigen wijze voor de vrolijke noot die door de aanwezi gen evenzeer bijzonder gewaar deerd werd. Om 16.00 uur kon de voorzitter, mevr. E. Coenen-Vaessen, iedereen met een dankbaar gevoel uitzwaaien en de toezegging dat het jaar 2001 wat is uitgeroepen tot het jaar van de vrijwilliger, eveneens met een extra cachet gevierd gaat worden. Voor de diverse instellingen in Venray blijft hier de roep om nieu we vrijwilligers nog steeds groot. Mocht men belangstelling hebben, dan kan met contact opnemen met mevr. Mien Spreeuwenberg, tel. 0478-586237. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl

Peel en Maas | 2000 | | pagina 12