3 Restauratie Grote Kerk van Start 0 Platform Behoud Basiszorg een feit Bert Kersten ontevreden over Powerman Venray Ruimere sluitingsuren tijdens EK voetbal FRANSOL Overleg Venrays college en Raad van Bestuur ziekenhuizen In slaap Bijdrage voor ïuurdersvereniging Kermissen: verlies ruim 13.000 gulden Kunstwerk van drie hazen kost zes ton Eikenprocessierups in Venraygesignaleerd HOEZO NOG NOOIT EEN ZONS VERDUISTERING GEZIEN? 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND H ZONWERINGEN PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Gratis dokterspreekuur bij Intratuin VERHAEG kVJ - Pa >EEL EN MAAS donderdag 18 mei 2000 - Pagina 5 ide ;ebre, je Een delegatie van het college van #w van Venray, bestaande uit bur- emeester Waals en wethouder ieldens, heeft donderdagmiddag :n gesprek in Venlo. Directiewoordvoerder Link «vestigde dat Waals en Heidens l(j( laar zullen spreken met een delega- van het stafbestuur, de specialis- fn, en de Raad van Bestuur van de [lichting samenwerkende zieken- luizen Noord-Limburg. Onderwerp fan gesprek is met name de rol van je specialisten in het hele reorgani- alie-gebeuren. De specialisten van e moeder-kind afdeling lagen de afgelopen weken onder vuur vanwe ge hun harde opstelling in het con flict om de weekenddiensten in Venray. Door de verhuizing in de weekeinden van de spoedgevallen van deze afdeling naar Venlo lijkt een sluipende sluiting al op gang gezet, terwijl officieel dat besluit nog niet gevallen is. BEGRIP Het succes van de handtekenin genactie tot behoud van het zieken huis in Venray is ook op de Venlose burelen van de Raad van Bestuur niet onopgemerkt gebleven. "We kunnen heel goed begrijpen dat er vanuit de bevolking zo gereageerd wordt," verklaart Link, "Er gaat toch een deel van het vertrouwde gezondheidszorgpakket verdwijnen. "De Raad van Bestuur wijst ech ter met klem op het waarom van 'Oversteek': financiële problemen, te weinig verplegend personeel, krapte bij de specialisten, kortom de krapte op de arbeidsmarkt. "Als wij nu niets doen, dan komen er echt serieuze problemen," vervolgt Link, "en dan zal het ziekenhuis in Venray grotendeels of zelfs hele maal verdwijnen. Nu niets doen betekent dat het ziekenhuis in Venray er over enige tijd niet meer is." De Raad van Bestuur beseft dat dat geen plezie rige boodschap is en zij toont veel begrip voor de wijze waarop de mensen in Venray reageren, maar zij wijst er nogmaals op dat er bij 'Oversteek' niet over één nacht ijs is gegaan. "De definitieve besluitvorming moet nog plaatsvinden," aldus de woordvoerder, "en de Raad van bestuur doet er alles aan om zoveel mogelijk te behouden." HTf STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 um "Dat is me nog nooit gebeurd in te achttien jaar dat ik ui de poli- •k zit. Tijdens het kunstdebat in Schouwburg ben ik in slaap vallen". bekende Joost van de 'orle maandagavond tijdens dc •ergadering van de commissie 'ultuur. Onderwijs en Sport, ns Van de Vorle had airconditioning ;eld om te bezui- werd het er veel Afgelopen vrijdag is de restauratie van de toren van de Grote Kerk in Venray officieel van start gegaan. Dat gebeur de tijdens een korte bijeenkomst in de kerk. Daarbij werd het eerste exemplaar van een miniatuurtorentje, een kunst werk van Piet Hermans, aangeboden aan mevrouw Kousemaker. Haar inmiddels overleden echtgenoot was een van de eersten die zich inzette voor de restauratie van de toren. PEEL EN MAAS icht Het college van B en W van de pmeente Venray heeft besloten de Huurdersvereniging loord-Limburg een financiële ijdrage toe te kennen van 2500 ilden voor het jaar 2000 als tege- loetkoming in de kosten voor de •leiding en training van leden in de vereniging. De Huurdersvereniging Noord- iburg is sinds 1998 omgevormd It een zelfstandige vereniging die belangen behartigt van huurders woningen die eigendom zijn Woningstichting Wonen •rd-Limburg. Een en ander is •rtgekomen uit de verzelfstandi- ig van de woningbouwcoöpera- :s en de op 1 december 1998 in :rking getreden wet 'Overleg ïurders verhuurders'. Om aan- iraak te kunnen maken op hetgeen deze wet geregeld is dient de lurdersvereniging in ieder geval een stichting of een vereniging te zijn met als doel belangenbeharti ging van huurders. ONDERSTEUNING De Huurdersvereniging Noord- Limburg wordt financieel onder steund door Woningstichting Noord-Limburg, contributie van leden en een bijdrage van de gemeenten Venray, Horst en Grubbenvorst. Een eventuele conti nuering van de subsidie is afhanke lijk gemaakt van de besteding van het toegekende bedrag. Nu de ver zelfstandiging een feit is is het ook van belang dat de organisatie ook goed kan functioneren. Een goed geschoold kader is hiervoor noodza kelijk. De vereniging kan op deze wijze als belangenbehartiger een bijdrage leveren aan een positieve ontwikkeling van de woonomge ving en de positie van de huurders. In totaal leed de gemeente enray op de kermissen in enray-centrum en de kerkdor- Tn in 1999 een verlies van 13.379 ilden. De kermis in het Venrayse intrum leverde de gemeente een •sitief saldo op van 66.723 gul- n, maar de kermissen in de enrayse kerkdorpen kostten de emeente geld, in totaal 80.102 ulden. De gemeente Venray verwacht at de inkomsten van de kermissen i de kerkdorpen de komende jaren °g minder worden, omdat de inte nse van exploitanten voor de «kermissen tanende is. Diverse psraden hebben in 1999 aanvul de promotionele activiteiten lom de kermis georganiseerd die je attractiviteit van de kermis posi- V3 ef beïnvloed hebben. Uitgangspunt 'lijft het behoud van de kermissen n de kerkdorpen. VOLKSFEEST Dit jaar stonden in totaal 54 ttracties opgesteld op de centrum- 'leinen, het Raadhuisplein en de badhuisstraat in Venray. Er stond *eer een gevarieerd, aantrekkelijke 1 goed verzorgde kermis met als r°te trekkers de Trueno, eachparty. Big Apple en Jurassic River. De opstelling is volgens de gemeente Venray door het publiek goed ontvangen, er zijn geen knel punten in de doorstroming geweest. Van de zijde van de exploitanten hebben enkele exploitanten aange geven minder gelukkig te zijn geweest met hun plaats vanwege verminderd zicht op hun attractie. EVALUATIE Bij de evaluatiebspreking van de kermis met onder andere het bestuur van de plaatselijke horecavereni- ging. politie en wethouder Driessen is de relatie tussen de terrassen en de opstelling van de attracties uit voerig besproken. Het verzoek van de horeca is om de attracties zoda nig te plaatsen dat er geen dichte achterzijdes voor de terrassen zijn. Tijdens de evaluatie is door de gemeente aangegeven dat dit ver zoek niet altijd ingewilligd kan wor den, omdat veel grote attracties dichte achterwanden hebben. Ondanks de drukte, vooral 's avonds, heeft de kermis weinig overlast veroorzaakt. De genomen maatregelen om overlast zoveel mogelijk te beperken zijn volgens de gemeente toereikend. Er hebben zich afgelopen jaar geen grote pro blemen voorgedaan, mede door het adequate optreden van de ingezette politie. De drie bronzen hazen die momenteel tijdelijk in het St. Odapark verblijven kosten de gemeenschap bij aanschaf 600.000 gulden. Dat antwoordde cultuurwet houder Bert Kersten maandagavond in de commissievergadering op vra gen van Joost van de Vorle. Betty Bradley, directeur van het Venrayse VVV/ANWB. en Jan Fleurkens, uitbater van café De Evenaar, hebben het initiatief geno men tot een actiegroep die de drie hazen voor Venray wil behouden. Joost van de Vorle stoorde zich eraan dat het de burgers niet bekend was welk prijskaartje aan het kunst werk van de Britse Sophie Ryder hing. "Ik heb bedragen gehoord die oplopen tot maar liefst zes ton. Terwijl mijn taxatiewaarde 50.000 gulden is", opperde Van de Vorle. "Het bedrag van 50.000 gulden wordt gezegd door iemand die er geen verstand van heeft. Dat kunst werk kost inderdaad 600.000 gul den", bevestigde wethouder Kersten. "Het enthousiasme vanuit de samenleving om de drie hazen te behouden is mooi. We hebben hier over al contact gehad met de provin cie. Maar het is nog niet duidelijk of zij een financiële bijdrage leveren. Ik vind dat de discussie ook niet alleen over geld moet gaan. Het moet ook passen in ons masterplan Beeldende Kunst." Na afloop van de vergadering zei Van de Vorle dat hij zes ton een belachelijk hoog bedrag vond. "Wie gaat dat betalen", vroeg hij zich af. "Daarvoor kan ik een mooie bungalow neerzetten. Laat die hazen dan maar mooi in het bos staan. Ik heb dan wel niet veel ver stand van kunst maar de hazen zijn niet eens mooi. Want de verhoudin gen van de beesten die kloppen niet. De poten die zijn veel te groot want die lijken wel van een olifant", meende Joost van de Vorle. De afgelopen dagen is de eiken- processsierups weer gesignaleerd in Venray en omgeving. Ook dit jaar zal het diertje dus weer voor de nodige overlast zorgen. Een volledige uitroeiing van de rups is nog steeds niet haalbaar, maar de gemeente Venray zal de overlast zoveel mogelijk proberen te beperken. De gemeente gaat de kolkenzui- ger, een soort stofzuiger waarmee larven en rupsen tot vijftien meter hoogte uit de bomen kunnen worden weggezogen, inzetten. Die worden daarna opgevangen in een ton met water waarin ze verdrinken. De gemeente wil de rupsen zo op een milieuvriendelijke manier - dus zon der bestrijdingsmiddelen - te lijf gaan. NESTEN De rupsen vormen na een aantal vervellingen steeds grotere nesten. Deze hangen aan de takken van eikenbomen, waarvan er vooral in het buitengebied veel staan. De nes ten bestaan uit een dicht spinsel van draden, vervellingshuiden en uit werpselen. Aan de vervellingen zit ten brandbaren die bij mensen kun nen leiden tot irritatie van huid, ogen en luchtwegen. De lichamelijke reacties, die direct of indirect na contact met zo'n brandhaar op kunnen treden, zijn zeer divers. Behalve klachten aan huid, ogen en bovenste luchtwe gen, kunnen ook klachten van alge mene aard optreden. Over het alge meen verdwijnen deze symptonen spontaan na een paar dagen. Om te voorkomen dat de brandharen zich verder over het lichaam verspreiden, is het van belang om de huid goed met water te wassen en kleding met water te reinigen. Bij hevige jeuk kunnen anti-jeuk- middelen verlichting geven. Als de klachten ernstiger worden is het raadzaam om een huisarts te raad plegen. Mensen die rupsen in bomen zien worden verzocht niets te doen. maar de plek bij de afdeling Publieksdiensten (telefoon: 523333) te melden. Aangeraden wordt bij bezoeken aan gebieden met rupsen de hals, armen en benen goed te bedekken. Na aanraking met de rup sen of haren niet krabben of wrijven maar de huid goed wassen of spoe len met water. Klachten (jeuk, huid irritaties e.d) verdwijnen over het algemeen binnen twee weken. Donderdag 18 mei (vandaag) wordt het platform Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray opgericht. De vergadering is geor ganiseerd door Theo Michiels, de initiatiefnemer van de handteke ningenactie. Aanwezig zullen een hele rits vertegenwoordigers van belangengroepen uit de gemeente zijn. Michiels heeft afgevaardigden uitgenodigd van onder andere de brandweer/rampenbestrijding, dorpsradenoverleg Venray, fysio therapeuten Venray, Gehandicaptenplatform Venray, de gemeenteraad, huisartsen Venray e.o., Seniorenraad/ouderen, verlos kundigen Venray, vrouwenraad, werkgeversorganisaties en het wijk- radenoverleg. Als adviseur is mr. G. Thijssen bereid gevonden belange loos zijn medewerking te verlenen. Ook wethouder Lei Heidens zal aanwezig zijn. Ter sprake komen onder andere een petitie aan minis ter Borst, ondersteund door maar liefst 26.500 handtekeningen, en de organisatie van een grote manifesta tie in Venray. Deze manifestatie zal op korte termijn moeten plaatsvin den. Het grote aantal handtekenin gen ziet Michiels als een enorme ondersteuning uit de regio, 'een geducht wapen tegen de afbraak van het ziekenhuis' noemt hij het. Boos kan Michiels zich ook maken over de kille, zakelijke manier van den ken bij sommige verantwoordelij ken van het ziekenhuis, met name bij de Raad van Toezicht. "Een zie kenhuis is geen fabriek waar alleen maar rationeel over hoeft te worden gedacht. Nee, hel is voor de hele regio ook een emotioneel gegeven", zegt hij met nadruk, "Wij hebben niet te maken met de productie van machines, maar met mensen met problemen, anders kwam men niet in een ziekenhuis!" GEEN BEGRIP De houding van de specialisten kan niet op enig begrip bij Michiels rekenen. "Ze hebben de keus gemaakt in de zorgsector te functio neren, daarbij een opleiding gevolgd die door de staat, oftewel onze belastingcenten, is betaald en dus dienen het woord 'zorg' te koeste ren." vervolgt hij, "Het slechts een maal in de zes weken een weekein de te willen functioneren op één locatie terwijl men in dienst is van een ziekenhuis met twéé locaties, is eigenlijk diep treurig te noemen, zeker als men dit vergelijkt met de werkroosters van verpleegkundi gen." De uitspraken van Cliëntenraadvoorzitter Peerbooms in de ziekenhuiskrant van de samen werkende ziekenhuizen waren ook geen bron van vreugde voor Michiels. Hij vraagt zich af hoe iemand die moet opkomen voor de belangen van de patiënten zo kri tiekloos achter 'Oversteek' en de gevolgen voor de Venrayse zorg kan staan. Michiels vindt het overi gens opvallend dat men in Groot- Brittannië en Zweden weer hele maal terugkomt van de mega-ziekenhuizen, en weer terug grijpt op de zorg dicht bij de men sen. Organisatie verbaasd over kritiek Venrayse wethouder Wethouder Bert Kersten toonde zich maandagavond tijdens de commissievergadering Cultuur, Onderwijs en Sport niet tevreden over de organisatie van het open NK duathlon. Deze internationale wereldbeker wedstrijd, georganiseerd door Powerman Holland, vond vorig weekeinde in Venrays centrum plaats. Kersten uitte zijn kritiek na een opmerking van commissielid Janssen (VVD) die organisator John Raadschelders feliciteerde met het binnenhalen van het WK duathlon in september 2001. "Er was veel te weinig publiek ondanks dat het wel haast uitmuntend weer was. Daarnaast moet het evenement in promotionele en wervende zin flink verbeteren. Powerman moet de sub sidie die het krijgt ook zien waar te maken. De organisatie moet en kan beter", oordeelde wethouder Kersten die vooral teleurgesteld was over de gebrekkige samenwerking met de horeca en winkeliers. "Powerman zal hiervoor initiatieven moeten nemen. Om tot een veel sfeervoller en attractiever program ma te komen", vond Kersten VERBAASD "Wij zijn nogal verbaasd over de uitlatingen van wethouder Kersten", zegt Angelique Jansen namens de Stichting Powerman Holland. Zij doelt daarmee op de opmerkingen over promotionele verbeteringen die volgens Kersten bij de organisatie van het evenement doorgevoerd die nen te worden alsmede het gebrek aan samenwerking met horeca en winkeliers in Venray. "Powerman onderstreept het belang van samen werking met Venrayse'ondernemers en horeca. Het evenement is juist promotie van Venray die verder gaat dan de gemeentelijke grenzen getuige de (inter)nationale mediabe langstelling alsmede topdeelnemers uit de gehele wereld. Onzerzijds zijn er gedurende de voorbereidingen veel inspanningen geleverd om het Venrayse bedrijfs leven en horeca bij het evenement te betrekken; dit heeft ook geresul teerd in betrokkenheid van diverse Venrayse ondernemers bij de voor bereiding en uitvoering van het eve nement. Het is echter jammer dat het mobiliseren van bedrijven en horeca in Venray nogal moeizaam verloopt. Voor het eerst hebben wij dit jaar randactiviteiten georgani seerd, vooral gericht op de jeugd. Wij hebben van de Venrayse bevol king veel complimenten gekregen over deze activiteiten en zijn zeker van plan volgend jaar deze trend door te zetten". Over het publiek zegt zij het volgende: "Ondanks het hete weer is er toch verspreid over de gehele dag veel publiek geweest getuige de belangstelling tijdens de diverse wedstrijden en de belang stelling voor de randactiviteiten. Kortom, wij kijken terug op een geslaagd evenement en hopen uiter aard dat in 2001 onze inspanningen tot samenwerking in Venray vruch ten zal afwerpen en nodigen wet houder Kersten dan ook graag uit om hierin een bijdrage te leveren om te komen tot een optimale samenwerking in het Venrayse." Tijdens het Europees kam pioenschap voetbal geldt geen sluitingsuur voor horecabedrij ven, met uitzondering van de paracommerciële instellingen, op de avonden dat de twee halve finales (woensdag 28 en donder dag 29 juni) en de finale (2 juli) worden gespeeld, ook al is Oranje uitgeschakeld. Op de avonden dat de drie groeps wedstrijden van het Nederlands elf tal gespeeld worden (zondag 11 vrijdag 16 en woensdag 21 juni) mag de geluidsnorm door de hore cabedrijven tot 24.00 uur worden overschreden, mits er geen overma tige hinder ontstaat. Ook op de avonden van de twee halve finales en de finale mas, ongeacht of de mannen van bonds coach Frank Rijkaard zover reiken, de geluidsnorm worden overschre den, tot 02.00 uur. De politie houdt één en ander scherp in de gaten. Eventuele aanwijzingen van de politie met betrekking Tot de open bare orde of veiligheid (sluiten van het bedrijf, aanpassen geluidniveau) dienen stipt te worden opgevolgd. Indien er toch misstanden optreden, kan het gemeentebestuur de verrui ming van hel sluitingsuur en de geluidnorm wijzigen of intrekken. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard a deoste* HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOM REINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN lU'lllUM K& vy Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5