Basisschool De Hei bestaat 75 jaar iiSBlfc >*ÉM 'Iedere streek zijn eigen smaak' Politie houdt fakkelloop Natuur in pocketformaat Schoolkinderen ontvangen boek 26 Venrayse boeren willen stoppen Nieuwe bussen voor Monumentenwach Politiek debat over handhavingsbeleid Politiek debat Internationale oefening op GGW De Peel Waals tegen oefencentrum brandwee PEEL EN MAAS BEZORGENfi PEEL EN MAAS donderdag 18 mei 200C tEL Vrijdagavond grote reünie met ruim 400 deelnemers r~P fl'AfK ;:'v< t - -*••-•4 De school na de laatste renovatie in 1997 Komend weekend staat Heide in het teken van het 75-jarig bestaan van Basisschool De Hei. Ruim 75 jaar geleden werd de eerste aan zet gegeven voor het realiseren van een eigen lagere school, zodat de kinderen van Heide niet meer naar Leunen naar school hoefden te gaan. Uiteraard had het nog heel wat voeten in aarde voordat de school uiteindelijk gerealiseerd was. Niettemin konden de plan nen verwezenlijkt worden, zodat op 11 oktober 1924 de lagere school haar deuren kon openen. In het begin van de vorige eeuw, na het instellen van de leerplicht, gaan alle kinderen uit Heide in Leunen naar school. Deze school is in 1853 gebouwd, maar rond de jaren twintig wordt zij te klein voor het grote aantal kinderen en wordt besloten tot de bouw van een nieu we meisjesschool. Er volgt protest uit de andere dorpen, die graag zelf een school willen hebben. Op 3 maart 1919 vinden de eerste bespre kingen met de gemeente Venray plaats. Uiteindelijk resulteren de inspanningen van Heide in de bouw van een nieuwe school op de plaats net achter het huidige gemeen schapshuis, de Gelderkoel. Op 11 oktober 1924 wordt de lagere school in gebruik geno men, dus de onge veer 60 Heidse kin deren hoeven niet meer te voet naar Leunen. Het hoofd van de school is meester Driessens, die woont in het 'meestershuis' naast de school. ZWAAR BESCHADIGD Tijdens de Tweede Wereldoorlog, op bevrijdingsdag 18 oktober 1944, wordt de school getroffen door twee voltreffers van Duitse makelij en daarbij zwaar beschadigd. Een lokaal werd opge knapt, zodat de 5e, 6e en 7e klas kun nen worden onder gebracht. Klas 3 en 4 moeten naar café de Nachtegaal van de fam. Willems aan de Deurneseweg, klas 1 en 2 gaan naar café van Dijck, ook aan de Deurneseweg. In 1945 wordt beslo ten een noodkerk te bouwen met drie schoollokalen. Dit gebouw wordt in 1946 in gebruik genomen en vanaf 1975 is het de Gelderkoel, het huidi ge gemeenschapshuis. Er wordt hard gewerkt aan de realisering van een nieuw schoolgebouw en op 29 juni 1953 wordt de nieuwe lagere school, de St. Bernadetteschool, ingezegend. In 1957 vertrekt mees ter Driessens naar Venray, het 'meestershuis' wordt het huis van de rector. Op 7 december 1959 wordt naast de lagere school de nieuwe kleuterschool, de Mariaschool, in gebruik genomen. Meester Driessens wordt opgevolgd door meester Staal, die in 1982 afscheid neemt, en op zijn beurt wordt opgevolgd door Thom :rf. In 15 lagere school en de kleuterschool bij wet samengevoegd tot basisschool. In 1987 worden de beide scholen naar aanleiding daarvan ingrijpend verbouwd en daadwerkelijk samen gevoegd en krijgt de school de naam Basisschool De Hei. Thom Langerwerf wordt in 1989 opge volgd door Theo Custers die in 1994 de scepter doorgeeft aan de huidige directeur John Hellegers. VERANDERINGEN Op onderwijskundig gebied heb ben de afgelopen 75 jaar de nodige veranderingen plaatsgevonden. Met name de laatste decennia zijn deze in een stroomversnelling terechtge komen. Er wordt onder andere deel genomen aan het Combinatiepakket Noord-Limburg, er wordt voortaan gewerkt met drie groepen per leer kracht, computers worden in het onderwijs ingevoerd en in het kader van Weer Samen Naar School wordt steeds meer aandacht geschonken aan kinderen die extra hulp nodig hebben. Dit is slechts een greep uit de vele ontwikkelingen die binnen het onderwijs hebben plaatsgevon den en nog steeds plaatsvinden. Gaandeweg de jaren heeft de school zich verder ontwikkeld, de leerstof wordt zoveel mogelijk afge- Langerwerf. door 1985 worden de Een spellendag op Basisschool De Hei in de beginjaren 80 stemd op de verschillende mogelijk heden die de kinderen hebben. Een goede begeleiding van de ontwikke ling van de kinderen en een sterke betrokkenheid van alle participanten staan hierbij hoog in het vaandel. De leerlingen gaan dan ook goed toege rust naar het voortgezet onderwijs en vinden daar doorgaans goed hun weg.De ouders zijn door de jaren heen altijd sterk betrokken geweest bij het reilen en zeilen op de school. Zonder hun steun zouden veel acti viteiten niet verwezenlijkt zijn. Nooit wordt er tevergeefs een beroep op de ouders gedaan. Of het nu gaat om verbouwingsactiviteiten of ondersteuning bij het onderwijs leerproces. altijd staat men klaar om te helpen. De Ouderraad vervult hierbij een zeer actieve rol en neemt bij tal van activiteiten het voortouw. Het is bijzonder prettig om op deze manier samen aan de toekomst van de kinderen te kunnen werken. FUSIE Ook de school in Heide ontkomt niet aan de tegenwoordige fusie- drang. Schoolbesturen fuseren en alle zeilen worden bijgezet om de onderwijsvoorzieningen in de dor pen te behouden. Op dit moment bezoeken 61 kin deren de school. Dit zijn er evenveel als bij de start in 1924! Voorwaar een stabiel leerlingenaantal. Dit geeft eens te meer aan dat Heide met recht kan stellen dal de basis school een plek verdient in het dorp die zeker ook naar de toekomst behouden dient te worden. Voor de leefbaarheid van het dorp is de onderwijsvoorziening pure nood zaak. FEESTWEEKEND Op vrijdag is het voor de kinderen natuurlijk feest. Onder deskundige begeleiding gaan de kinderen in groepjes een circusvoorstelling instuderen, 's Middags van 14.15 tot 15.15 uur tre den de kinde ren op voor ouders, familie en dorpsbewo ners. Het optreden is in de tent voor de school. Het belooft een spetterend spektakel te worden dat een bezoek meer dan waard is. 's Avonds om 20.00 uur gaat de tent open voor een grote reünie van oudleerlingen en -leerkrach ten. Ruim 420 deelnemers hebben zich ingeschreven voor deze reü nie, in leeftijd variërend van 12 tot 82 jaar. Van 19.00- 20.30 uur is de school geo pend voor belangstellen den. Er is een fototentoon stelling inge richt met vele foto's van vroeger. Ook zijn er ouder wetse school materialen te bezichtigen en krijgen de bezoekers een impressie van het onderwijs zoals dat heden ten dage verzorgd wordt. OPEN HUIS Zaterdag 20 mei is de school van 14.00-17.00 uur geopend voor alle belangstellenden. De bezoekers krijgen dan tevens een impressie van het hedendaagse onderwijs. Deze middag vinden er tevens een aantal optredens plaats. Om 19.00 uur worden de festiviteiten afgeslo ten met een gezinsviering die in het teken staat van het 75-jarig jubi leum van de school. Na de viering vinden er nog enkele officiële han delingen plaats. Vorige week woensdag werd in een feestelijke bijeenkomst een nieuwe gids over de Limburgse natuur gepresenteerd. Gouverneur van Voorst tot Voorst ontving uit handen van de voorzitter van Stichting het Limburgs Landschap, de heer Huberts, de eerste 'Natuur dicht bij'-pocket. Het Limburgs Landschap is één van de twaalf provinciale land schappen die als particuliere organi saties in Nederland actief zijn op het gebied van natuurbescherming en - ontwikkeling. Samen beheren ze meer dan 600 natuurgebieden met een totaaloppervlakte van 83.000 hectare. In de kleurrijke pocket staan de hoogtepunten uit de door de stichting beheerde natuurgebieden beschreven. De fraaiste natuurterrei nen worden belicht met aantrekkelij ke foto's. In de meer dan 100 pagi na's dikke pocket is veel aandacht voor achtergrondinformatie van men sen die de Limburgse natuur een warm hart toedragen. In de pocket is ook aandacht voor praktische Er-op- uittips Symposium Culinair Erfgoed Peel Maas Samenwerking en innovatie zijn van levensbelang voor de toe komst van de niet-stedelijke regio. Culinair Erfgoed Peel Maas is een bewijs van geslaagde platte landsvernieuwing. Het symposi um "Culinair Erfgoed: iedere streek zijn eigen smaak", op vrij dag 23 juni, stelt anderen in staat om te leren van de ervaringen in dit gebied en levert kennis om in eigen regio toe te passen. Het sym posium vindt plaats in Recreatiecentrum De Schatberg te Sevenum (aan de A67 van Eindhoven naar Venlo). Culinair Erfgoed Peel Maas is de eerst aangesloten regio in Nederland bij het Europese netwerk Culinary Heritage Europe. Een net werk van 30 Europese regio's met een gezamenlijke visie en een her kenbaar gezicht naar de markt, op het gebied van "regional foods". De stichting Dynamisch Platteland in Horst, die staat voor een leefbare regio met levensvatbare activiteiten, nam twee jaar geleden het initiatief tot oprichting van Culinair Erfgoed Peel Maas. Binnen deze groep werken 29 bedrijven uit de gehele voedselketen samen aan de afzet, promotie en marketing van het voedsel van de streek. Met een gezamenlijke filosofie, een nauwge zette samenwerking en een eendui dige profilering. Producenten en boerderijwinkels, voedselverwer- kers, delicatessenbereiders en res taurants bedienen daarmee de con sument die het streekeigene weet te waarderen. Tegelijkertijd ontwikke len en realiseren zij concepten waar mee hun toekomst een uitdaging wordt, zoals een eigen distributie centrum dat geheel commercieel gaat draaien. AANMELDING Culinair Erfgoed biedt een uitge lezen mogelijkheid voor samenwer king tussen agrarische en andere bedrijven in een formule die veel ruimte biedt, zonder dwingende stu ring van bovenaf. Een formule die ook in andere Nederlandse regio's toepasbaar is. De snelle groei van het Europese netwerk bewijst dat de formule in zeer uiteenlopende gebieden resultaat oplevert. Het opzetten van het project in de regio Peel Maas en het eerste functio- neringsjaar van de deelnemersgroep hebben een schat aan ervaringen en ideeën opgeleverd, waar andere regio's, maar ook andere lopende projecten, hun voordeel mee kunnen doen. Tijdens het symposium op 23 juni worden de deelnemers volledig geïnformeerd over het functioneren van Culinair Erfgoed. Sprekers zijn onder andere de heren Thord Ohlsson, initiatiefnemer en coördi nator van het Europese netwerk, en Ger Driessen, gedeputeerde voor plattelandsontwikkeling van de Provincie Limburg. De deelnemen de bedrijven van Peel Maas ver tellen zelf over hun ervaringen. Het symposium staat open voor agrari sche en andere ondernemers in de Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op me 4 Gl %mne: lat uv ijn er evert an u< jeboc intvai <euke Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray voedingssector; initiatiefgroepe op culinair, recreatief en agrarisc (YLJ gebied; organisaties en instellinge broi voor plattelandsontwikkeling e Rar betrokkenen op bestuurlijk niveai 2 m Het programma loopt van 09.30 ui liekt tot 17.00 uur; de catering is gehedVeegl in handen van Culinair Erfgoe fenra Peel Maas. Voor aanmelding e Qet nadere informatie kunt u contat SEM opnemen met Mw. Truus Cox, te 0478 584535 Gedeputeerde Martin Eurlings ontving maandag het eerste exem plaar van een unieke onderwijs methode. In de methode is de regionale geschiedenis van Limburg vastgesteld. Tegelijk met de overhandiging van het eerste boek kregen ongeveer 100 schoolkinderen het boek 'Geschiedenis van Limburg, deel I' uit handen van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap. Dit gebeurt tijdens een ludieke manifesfatie in de feest zaal van het gouvernement. De jeugdigen vertegenwoordigen het voortgezet onderwijs in Limburg, waar ruim 5000 boeken gratis door de provincie worden verspreid. 26 varkens- en kippenhouders uit de gemeente Venray en vier uit de gemeente Meerlo-Wanssum hebben zich tot nu toe gemeld voor de opkoopregeling van minister Brinkhorst (Landbouw). Dat vertelde wethouder Heidens vorige wek woensdagavond aan de leden van de commissie Agrarische Economie en Milieu. "Die hebben zich opgegeven, maar dat wil niet zeggen dat dit leidt tot verkoop", waarschuwde Heidens. Sinds 17 maart biedt Brinkhorst de boeren een vergoeding. Zijn doel is om het aantal dieren te verminde ren en daarmee het mestoverschot te verkleinen. Geïnteresseerde agra riërs kunnen tot 20 mei bellen met een speciale helpdesk in Roermond, tel; 0800-0231531. De Koninklijke Luchtmacht houdt op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel van maandag 24 mei tot en met 31 mei 2000 een inter nationale oefening in het opspo ren en vernietigen van aanvallen de raketten, kruisvluchtwapens en vliegtuigen, genaamd 'Joint Project Optic Windmill V'. De basis wordt hiervoor tijdelijk met ongeveer 1000 militairen uit de Verenigde Staten, Duitsland, Denemarken en Nederland uitge breid. De oefening die dit jar voor de vijfde keer gehouden wordt, is wereldwijd toonaangevend voor het ontwikkelen van samenwerking op het gebied van luchtverdediging. JPOW-V is een mix van computer simulatie en werkelijkheid. Dit jaar wordt zij samengevoegd met de grootste vliegoefening van de NAVO in Europa 'Clean Hunter'. Aan Clean Hunter wordt door vrij wel alle NAVO-lidstatèn deelgeno men. Clean Hunter vindt plaats van 14 mei tot en met 16 juni, van Noorwegen tot aan Frankrijk. Meer dan 150 politiemensen van de politie regio Limburg- Noord (gebied: Midden- en Noord-Limburg) hebben zich aangemeld om op dinsdag 23 mei in hun vrije tijd deel te nemen aan de Torch Run. Samen met verstandelijk gehandi capten gaan de politiemensen lopen, wandelen, fietsen, skaten, skeeleren enzovoorts ter promotie van de Special Olympics. Dit is een wereldwijde organisatie die in 146 landen samen met een half miljoen vrijwilligers het gehele jaar zorg draagt voor sporttrainingen en wed strijden voor meer dan 1 miljoen mensen met een verstandelijke han dicap. De politiemensen van de politie regio Limburg-Noord nemen dins dag de landelijke fakkel over van de collega's van Limburg-Zuid en dra gen deze later op de dag weer over aan politiemensen van de regio Brabant-Noord. Maar dat is lang niet alles. Politiemensen uit de 15 basiseen heden en van regionale diensten van de regio Limburg-Noord voel den zich geroepen om meer te doen dan alleen de landelijke Torch door hun gebied te dragen. Samen met verstandelijk gehandi capten uit hun bewakingsgebied hebben ze diverse activiteiten geor ganiseerd met als uiteindelijke doel met z'n allen te finishen in Venlo. Tevens zijn de politiemensen bezig sponsors en donateurs te werven om de organisatie van de Special Olympics ook financieel te onder steunen. Hiervoor is speciaal bij de ABN/AMRO een rekening geopend onder nummer: 56.27.79.329 ten name van Regiopolitie Limburg- Noord, inzake; Torch Run. WANDELROUTE Door de politie in het district Venray is zowel een wandel- als een fietsroute uitgezet. De fietsroute is ongeveer 60 kilometer lang en start in het centrum van Gennep om 10.00 uur. Vervolgens wordt door de plaatsen Heijen, Afferden, Bergen, Nieuw-Bergen, Well, Blitterswijck, Meerlo, Tienray, Swolgen, Broekhuizenvorst, Broekhuizen, Lottum, Grubbenvorst. Velden en Venlo. De finish is zoals voor alle Torch Runners bij het regiobureau van de Politie Regio Limburg-Noord aan de Rijnbeekstraat te Venlo tussen 14.30 uur en 15.00 uur. De wandelroute heeft een lengte van ongeveer 22 kilometer en start in Horst bij het politiebureau om 09.00 uur. Van daaruit wordt er gewandeld naar Melderslo, Lottum, Lomrn, Velden en tussen 14.30 uur en 15.00 uur is de finish bij het politiebureau aan de Rijnbeekstraat te Venlo. Hoe het iANb Get 200 lob E fcnnei Ion in 1803 1 el_04 Dol 13 i zoo Marti ,insk Mr H 1864 hes isg 13 i ,onn lom Per lemp Son Op woensdag 17 mei droeg gedeputeerde Eurlings namens de provincie, samen met drs. Overweel van het Prins Bernard Cultuurfonds, twee nieuwe bussen over aan de Monumentenwacht Limburg. De nieuwe bussen geven een belangrijke impuls aan de verdere uitbouw en professionali sering van de Monumentewacht Limburg. De monumentenwacht heeft als doel het verval van historische bouwwerken in de provincie te voorkomen door het nemen en bevorderen van preventieve maatre gelen. Monumentenwachters inspecteren objecten en maken daar van rapport op. DIGITAAL De nieuwe bussen zijn voorzien van speciale aansluitingen voor lap- Wij blij tops zodat de inspectiegegevi onz digitaal en op locatie kunnen w JESP den verwerkt. Groot voordeel da 15 bij is dat de eigenaar van het ge Bic specteerde monumentale pa iuzai sneller het bouwkundige inspeel >era rapport ter beschikking heeft. >Pre( sluit naadloos aan bij het pilotp ject 'uniforme rapportage' dat gedurende een jaar door Monumentwacht wordt uitgevoe i:r!' Als het project voldoet, nemen a monumentenwachten in den lan deze vorm van uniforme rapporti over. Dit betekent dat alle wach dan een rapport afleveren dat fssel Pet vorm en inhoud uniform is op{ SIGI steld en slechts op één manier k De worden uitgelegd. Binnen de mor ËiQ! mentenwacht lopen nog twee pi fessionaliseringsprojecten: de ri co-inventarisatie en geautomatiseerde objectregistratie bij: Da "Ik ben falikant tegen een regio naal oefencentrum voor de brand weer. Venray zal daar dan ook geen cent insteken." Dit zei burge meester Waals vorige week in de commissie Algemene Zaken bij de behandeling van het 'Project ver sterking brandweer'. Het project, waarin de regionale brandweer opgetuigd wordt, gaat de gemeente Venray jaarlijks 285.00 gulden meer kosten. In het rapport 'Project versterking brandweer' is een wensenlijstje opgenomen zoals een huisvesting voor alle korpsen, een verbeterde piketregeling, blus- brc AAR Wilh Aa me Hi bic boten en twee extra duikteams. "W willen als gemeente voordelen hale als het gaat om het totale veilij ^an heidsbeleid, want het gaat immei|(n0j niet alleen om brandblussen", zo n Waals. Hij weigert echter pertinei om klakkeloos ieder voorstel in h( eindrapport van het project over nemen. Een oefencentrum voor d regio is volgens hem niet aan d orde. Waals: "In heel Nederland zij gespecialiseerde oefencentra. Als geoefend moet worden in een brand kjkj bunker dan kunnen we bijvoorbeel naar Vlissingen. Dat soort zake; kunnen we beter inkopen." 9 r Je: Le Ni Rosr 5807 Nog voor de zomer vindt in Venray een politiek debat plaats over het gemeentelijk handha vingsbeleid. De uitkomsten van dit debat dienen als leidraad voor het stellen van prioriteiten in het te ontwikkelen handhavingsbe leid. Nu al worden in discussiebijeen komsten de meningen van diverse maatschappelijke groeperingen gevraagd waar volgens hen de meeste aandacht moet uitgaan als het gaat om handhaven van beleid. De leden van de commissie Algemene Zaken kregen vorige week een voorproefje op het debat. Zij konden ieder voor zich zeggen waar de gemeente prioriteit moet geven aan de handhaving van beleid. 'Wildplassen', 'snelheids controles'. horeca-overlast' 'gevaarlijk rijdende scooters' 'bedreiging door allochtone jeugd' de fractievoorzitters, burgemeeste: Waals en de mensen op de publieki tribune deden veel moeite om alle 'ellende' in Venray in beeld te bren- gen. Alle zaken werden daarop it diverse hoofdgroepen verdeelti zoals onder andere verkeer en over last. Door het opplakken van drie gele stickers konden de fractievoor zitters hun voorkeuren uitspreken. "Deze methode hebben we inmid dels bij diverse groeperingen zoals horeca en bedrijven en wijk- en dorpsraden. Alle uitkomsten worden meegenomen in het te ontwikkelen voorstel voor handhavingsbeleid", aldus ambtenaar I. Starmans van d< gemeente. 12 Niet Nog voor de zomer vindt in Venray een politiek debat plaats over het gemeentelijk handha vingsbeleid. De uitkomsten van dit debat dienen als leidraad voor het stellen van prioriteiten in het te ontwikkelen handhavingsbe leid. De leden van de commissie Algemene Zaken kregen vorige week een voorproefje op het debat. Zij konden ieder voor zich zeggen waar de gemeente prioriteit moet geven aan de handhaving van beleid. 'Wildplassen', 'snelheids controles', horeca-overlast', 'gevaarlijk rijdende scooters', 'bedreiging door allochtone jeugd'; de fractievoorzitters, burgemeeste! Waals en de mensen op de publieke tribune deden veel moeite om alk 'ellende" in Venray in beeld te bren gen. Alle zaken werden daarop in diverse hoofdgroepen verdeeld zoals onder andere verkeer en over last. Door het opplakken van drie gele stickers konden de fractievoor zitters hun voorkeuren uitspreken. "Deze methode hebben we inmid dels bij diverse groeperingen zoal! horeca en bedrijven en wijk- en dorpsraden. Alle uitkomsten worden meegenomen in het te ontwikkelen voorstel voor handhavingsbeleid", aldus ambtenaar I. Starmans van de gemeente. 5: rei w WJ en|0485 'EE NOl B< lel. Keyl TE R F K E 1( J.H Leu:

Peel en Maas | 2000 | | pagina 24