"Hazen roepen warm gevoel op" Politiezorg niet in de knel tijdens EK Voetbal N Alternatief jeugddebat in Dingus "Verzelfstandiging en samenwerking schoolbesturen schept afstand" Manders krijgt geen contact met PMG Extra uitstel GBA-controle Afvalheffmg 1999 afgewikkeld 'Doe effe normaal' binnenkort in Venray Relschoppers tijdelijk vasthouden Aandacht voor volle afvalbakken Euro 2000- actie VVV/ANWB Venray Lentefeest 2000 "Stadswachten worden uitgelachen" UW agina EEL EN MAAS donderdag 18 mei 2000 - Pagina 11 Financiële injectie voor behoud hazen VVV-directrice Betty Bradley roeg donderdagavond tijdens het lehat over de Venrayse Ruimte Schouwburg Venray aandacht oor de bronzen hazen van kun- tenares Sophie Ryder, die jomenteel in het Venrayse jdapark te bewonderen zijn. "We hebben ontzettend veel reac- j es gehad op een artikel in de Peel n Maas, waarin we de mensen roegen om hun mening te geven ver de hazen. Bijna iedereen vindt at de hazen behouden moeten blij- en voor Venray, omdat ze een arm gevoel oproepen." PROMOTIE Hazen hebben volgens Bradley mmers een duidelijke relatie met /enray naren, dat zijn immers iëlhazen. De VVV-directrice ver- elde dat er een werkgroep is gefor- teerd, waarin onder andere naast jetty Bradley ook Jan Fleurkens en •ran Janssen zitting hebben, die zich gaat inzetten voor het behoud van de hazen.. Volgens Bradley pas sen de hazen ook uitstekend in het Venrayse dierenrijk. "We hebben immers al de Gouden Leeuw en De Zwaan. De bronzen hazen passen daar uitstekend bij. Verder zijn de hazen ook een symbool voor samen werking, want de drie hazen houden elkaar staande. Misschien symboli seren de hazen ook wel dat wij, gemeente, provincie en bedrijven moeten samenwerken om de hazen voor Venray te behouden." De hazen, die 600.000 gulden kosten, zijn volgens Bradley ook de bood schappers van de lente. "Denk aan de Paashaas. De hazen komen jong en levenslustig over. uitstekend voor de promotie van Venray." BEHOUD HAZEN De werkgroep, die zich inzet voor het behoud van de hazen, het kunst werk van Sophie Ryder dat momen teel nog in het Odapark staat, heeft onverwacht een financiële onder steuning gekregen. Het gaat hierbij om een bedrag van 10.000 gulden, dat onderdeel vormt van de Prix d'Asperge. De Prix d'Asperge is een prijs, beschikbaar gesteld door Veiling ZON, de Kamer van Koophandel Noord-en Midden-Limburg en de LLTB. De prijs wordt jaarlijks toe gekend aan personen of bedrijven wegens bijzonder ondernemerschap in het belang van de regionale eco nomie. Dit jaar werd de prijs toege kend aan de 'Kasteeltuinen Arcen'. Afgelopen vrijdag werd de prijs overhandigd aan oud-directeur John Meuffels, die vanaf de ontwikkeling van de Kasteeltuinen bij het project betrokken was. De prijs bestaat uit een kunstwerk en een bedrag van 10.000 gulden, dat ten goede komt aan een regionaal initiatief. De Kasteeltuinen Arcen koos in dit geval voor het Odapark, als bijdrage in de aanschaf van het kunstwerk van Sophie Ryder. POSITIEF De werkgroep is bijzonder ver heugd met deze geste. "Het verrast ons dat ons initiatief ook buiten Venray leeft", aldus woordvoerder Jan Fleurkens. "Wij hebben via de bonnen in Peel en Maas al een groot aantal reacties binnengekregen. Die zijn nagenoeg allemaal positief met een breed scala aan suggesties waar het kunstwerk in Venray geplaatst zou kunnen worden. Om financiële steun hebben wij niet gevraagd. Ons doel is in eerste instantie bekijken of er in Venray voldoende draagvlak voor is. Maar we zijn wel erg blij met deze geste." Volgens de werk groep is er, gezien de reacties, in Venray wel degelijk een draagvlak om de hazen te behouden. Daarom willen de leden van de werkgroep een gesprek aanvragen bij de gemeente om te bekijken welke inspanningen er verder gedaan kun nen worden om het kunstwerk voor Venray een permanente plek te geven. Richard de la Roy (Fractie van Vorle) vroeg vorige week roensdagavond in de commissie tgrarische Economie en Milieu andacht voor de problemen van e overvolle glasbakken bij het rinkelcentrum Veltum. "Dit probleem speelt vooral in het reekend", vertelde De la Roy, "ik graag zien dat er maatregelen enomen worden voordat de bur- ers het recht in eigen hand gaan emen." Volgens De la Roy zorgen ooral jongeren voor overlast door net het glas dat bij de volle contai- ergeplaats wordt te gaan gooien." 'olgens PvdA'er Van de Borg peelt in Landweert hetzelfde pro- eem en CDA'er Claessens stelde at ook in Ysselsteyn de glasbakken rgelmatig overvol zijn. "Het is dus veral volle bak", grapte wethouder leldens, "en het is dus duidelijk een iructureel probleem. Op zich is het ositief dat mensen bereid zijn hun las naar de containers te brengen, laar dat neemt niet weg dat we loeten kijken hoe we dit probleem p kunnen lossen. Het signaal is uidelijk." Iedere klant van de /ANWB Venray ontvangt in 2 tot en met 9 juni bij aan- 'P van minimaal 50 gulden een iulier met drie voetbalvragen. agen, die voor de echte 'enrayse voetbalfan geen pro- ileem moeten zijn. Naast allerlei euke Euro 2000-prijzen maken leelnemers kans op de hoofd- irijs: twee kaarten voor de wed- trijd Nederland-Frankrijk. De redstrijd wordt gespeeld op roensdag 21 juni in de Imsterdam Arena. De actie is tot tand gekoken met de inzet van de luro 2000 TM organisatie en uit- endbureau Adecco. Op vrijdag 9 uni verricht Edward Linskens de irijsuitreiking onder toeziend oog an Benelucky, de mascotte van iuro 2000. De dagelijkse politiezorg in de regio Limburg-Noord komt tij dens het Europees kampioen schap voetbal niet in de knel. In de periode van 5 juni tot 7 juli 2000 zijn, zoals gevraagd door de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, door het korps 10.000 uren gereserveerd voor specifieke EK-taken. Slechts een klein deel daarvan (2.000 uur 250 diensten van 8 uur) wordt daadwerkelijk op de speeldagen ingezet in de speelsteden. Het gaat daarbij vooral om ME- taken. motorrijders en de inzet van zogeheten 'platte pelten'. De overi ge capaciteit van 8.000 uur 1.000 diensten van 8 uur) is gereserveerd voor politiemensen die toezicht houden op een ordelijk verloop in de regio zelf, zoals: supportersver- blijf op campings en in hotels, de 'feestende' thuissituatie (Nederlanders. Turken, Spanjaarden enz.), het verblijf van het Spaans elftal in Tegelen en het transitver- keer van en naar de speelsteden van (buitenlandse) supporters. VERLOVEN INGETROKKEN Zolang er geen verstoringen zijn, kan de capaciteit van 8.000 uren worden ingezet voor het dagelijkse politiewerk. Dat betekent dat de reguliere politiezorg in Limburg- Noord tijdens de EK-periode hoger zal zijn dan normaal. Dat kan alleen maar omdat alle verloven zijn inge trokken en er in deze periode geen cursussen worden gegeven. Hel ministerie van Binnenlandse zaken en Koninkrijksrelaties heeft als compensatie een budget ter beschik king gesteld van ruim zeventigdui zend gulden. De gemaakte uren hoe ven daarom na het EK niet in vrije tijd te worden terug genomen, zodat ook na het EK de politiezorg niet in de knel komt. RISICO'S Het risico op incidenten en versto ringen in de regio zelf wordt op dit moment als beheersbaar en over zichtelijk ingeschat. Er is tot nu toe nauwelijks sprake van boekingen door buitenlandse supporters in accomodaties in Midden- en Noord- Limburg. Ook vervoersproblemen met buitenlandse supporters op bepaalde speeldagen worden als 'gemiddeld risico' bestempeld, met uitzondering van de wedstrijd Engeland - Duitsland op 20 juni in Charleroi. De politie is er op voor bereid dat zij voor het overige zo goed mogelijk zal inspelen op de waarschijnlijk steeds wisselende actualiteit. VERORDENINGEN In zijn vergadering van 24 maart heeft het Regionaal College (verga dering van alle burgemeesters in Midden- en Noord-Limburg met het dagelijks bestuur korpsbeheerder, hoofdofficier van justitie en korps chef politie) besloten om de maatre gel van 'bestuurlijke ophouding' ook in de regio Limburg-Noord beschik baar te maken. Daarvoor moeten alle plaatselijke verordeningen worden aangepast; voor zover dat inmiddels nog niet is gebeurd, zullen de gemeenteraden dat uiterlijk nog deze maand (mei) doen. Ook moeten er (boven)lokale ophoudlocaties wor den aangewezen. De ministerraad en Eerste Kamer hebben er mee inge stemd dat dit ook bovenlokale loca ties mogen zijn. In Limburg-Noord worden daarom een of twee ophoud- lokaties per district aangewezen. Die locaties zijn momenteel nog niet bekend. UITWERKING Een regionale werkgroep waarin bestuur, justitie en politie zijn verte genwoordigd werkt momenteel nog aan de tolerantiegrenzen, die gelden voor de toepassing van deze bijzon dere maatregel. Behalve de grenzen die door de minister van binnen landse zaken en koninkrijksrelaties zijn aangegeven, moeten deze gren zen nog verder regionaal worden ingevuld. De landelijke tolerantie grenzen spreken veelal over de situ aties in en rond de speelsteden en voetbalstadions; in Limburg-Noord moet derhalve verder worden uitge werkt voor welke situaties in de regio de bestuurlijke ophouding kan worden toegepast. Op zaterdag 27 mei vindt in het gebouw van OJC Dingus vanaf circa 15.00 uur een alternatief jeugddebat voor jongeren van zestien jaar en ouder plaats. "Aan de door de gemeente Venray en Synthese georganiseerde jeugdde- batten in De Evenaar en Brukske hebben veel jongeren een ontevre den gevoel overgehouden", vertelt Dingus-voorzitter Pieter Gijsbers. "Die jongeren hebben geen enkel vertrouwen meer in Synthese en de gemeente Venray en wilden een eigen debat, vandaar deze bij eenkomst." De gemeente Venray en Synthese houden komende zondag van 14.00 tot 17.00 uur in De Witte Hoeve het centrale jeugddebat. "Maar de demagogische en manipulerende wijze waarop de gesprekken tijdens de vorige debatten verlopen zijn, deed bij veel jongeren de vraag rij zen of het niet beter was om een eigen jeugddebat te houden. Ook voor hen is de maat vol", zegt Gijsbers. Het bestuur van Dingus bemoeit zich verder niet met de organisatie van het debat. Een onafhankelijk panel gaat dieper op vragen van jon geren in. Na afloop van het jeugdde bat kunnen bezoekers genieten van optredens van tal van regionale bands, die een mix van diverse muzieksoorten (hard-core, punk, R&B. etc) ten gehore brengen. "We hopen dat veel jongeren het jeugd debat in Dingus bezoeken, maar realiseren ons dat het kort dag is. Gezien de festivals Dynamo Open Air en Pinkpop die begin juni plaatsvinden, was zaterdag 27 mei de beste optie. De dag moet ondanks alle perike len die er spelen tussen het bestuur van OJC Dingus, de gemeente en Synthese een feestelijk karakter dra gen", aldus Gijsbers. Commissielid Franken (CDA) prak maandagavond zijn lezorgdheid uit over de op han- len zijnde verzelfstandiging en samenwerkingsstichting tussen de choolbesturen in het openbaar en lijzonder onderwijs. "Voorheen had iedere school zijn lestuur. De betrokkenheid was [root want iedereen wist precies wat ir speelde. Door de fusies is de ifstand tussen het bestuur en de «holen te groot geworden. Ik vrees lat vooral de kleine scholen te wei- i'g aandacht krijgen", opperde 'ranken tijdens de commissieverga dering Cultuur, Onderwijs en Sport, énkele jaren geleden vond een grote asie binnen het katholiek onderwijs 'laats. Het SKPOV (Stichting katholiek Primair Onderwijs Venray) bestuurt momenteel zeven basisscholen in Venray en de negen «holen in de kerkdorpen. Sinds 1 'ugustus vorig jaar fuseerde het lasisonderwijs met het speciaal 'nderwijs. De drie openbare scholen Landweert, De Keg en De "lierefluit) vallen nu nog onder het Ksiuur van de gemeente. Het colle ge van B en W heeft het bureau CBE Consultants opdracht gegeven °m een bestuurlijke verzelfstandi ging van het openbaar onderwijs te mderzoeken. Daarna moet er een tömenwerkingsstichting voor het openbaar en bijzonder onderwijs in de gemeente Venray worden opge richt. Het vooronderzoek is inmid dels afgerond. CBE gaat nu de bestuurlijke mogelijkheden verder onderzoeken. Volgens onderwijs wethouder Kersten is een verder gaande professionalisering van de schoolbesturen noodzakelijk. "Vroeger bemanden alleen maar vrijwilligers het schoolbestuur. Maar een professioneel bestuur neemt van de directie veel adminis tratieve en financiële ballast uit han den. Daardoor kan de schooldirectie zich veel meer met zijn eigenlijke onderwijstaken bezighouden. Zij worden daarbij ondersteund door professionele mensen", verklaarde Kersten. De heer Manders (Fractie van de Vorle) stelde vorige week woensdag in de commissieverga dering AEM dat hij nog steeds heel moeilijk contact kan krijgen met PMG Milieuservices. "Ik ver telde dit in de vorige commissie vergadering ook al. We zijn nu vier weken verder en er is hele maal niks gebeurd." Wethouder Heidens vertelde dat PMG Milieuservices de financie- ringsvragen en de Brabantse afval verwerker Razob voor containervra- gen verantwoordelijk is. "In feit zou dat moeten werken", aldus Heidens. Manders was met dit antwoord ech ter niet tevreden. "Er zou een tele foonnummer gepubliceerd worden waar mensen met vragen naartoe kunnen bellen. Dat is niet gebeurd." Wethouder Heidens stelde dat hij het nu nog te vroeg is om een nieuw telefoonnummer te publiceren, sim pelweg omdat burgers met hun vra gen het huidige nummer van PMG en Razob kunnen bellen. "Als het nummer verandert, dan zullen we uiteraard het nieuwe 0800-nummer publiceren. Publicatie van het nieu we telefoonnummer zou nu slechts tot verwarring wekken." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ Het Lentefeest is een feest voor senioren. Een Venrayse traditie /lie ook in 20ÖÖ wordt voortgezet. De feesttent van de Stichting Muziekfeesten Merselo is op donderdag 8 juni weer beschikbaar voor dit leest. Het wordt een feest van de ontmoeting van leeftijdgenoten. Artiesten van eigen bodem zullen hun medewerking verlenen. De feesttent is om 13,00 uur geopend, waarna, oin 13.30 uur, ontvangst met koffie/thee en vlaai. Om 14.00 uur wordt u welkom geheten door de voorzitter van de werkgroep. Ad Hoogeveen en wethouder Jan Driessen zal de opening verrichten waarna het optreden van buutcreedner-kampioen Pierre van Helden. Floor v.d. Giessen m.m.v. Ad Haans. het Seniorenorkest o.l.v. Wim v. Oseh en spreekstaimeester Geert Mulders, presentator van het Rad van Avontuur. Om 16 30 uur is hei feest afgelopen. Entreekaarten zijn te verkrijgen op de voorverkoopadressen, herkenbaar aan de gele Lentefeest-affiches met vooiverkoopstrook. Prijs ƒ5,- per stuk. Op 8 juni zijn de entreekaarten ook verkrijg- baar aan de kassa van de feesttent maar de kosten bedragen dan ƒ7.- per stuk. Het college van B en W van de gemeente Venray stemt in met het voorstel van minister De Vries van Binnenlandse Zaken om de gemeente Venray tot medio 2001 uitstekte verlenen voor het uitvoeren van een GBA-onderzoek. De gemeentelijke basisadministratie van de gemeente Venray voldoet niet aan de wettelijk gestelde kwaliteitsnormen. Om het GBA-bestand op het landelijk gestelde kwaliteitsniveau te krijgen, start de gemeente Venray met een hersteloperatie die een doorlooptijd kent van 18 maanden. Een hersteloperatie waarvoor de gemeenreraad inmiddels 400.000 gulden beschikbaar beeft gesteld. Per 1 oktober 1994 is de wetGBA in werking getreden. De gemeente Venray was voor dit wettelijk verplicht onderzoek ingepland voor de tweede helft van 1999, maar heeft toen op basis van een ouden proef-audit al uitstel gekregen tot medio 2000. Volgens wethouder Heidens heeft PMG Milieuservices in de laatste week van april de afval heffmg 1999 afgewikkeld. "Er waren toch nog wel wat perikelen over terugbetaling van het door de burgers teveel betaalde bedrag, maar dat is nu door PMG in orde gebracht", vertelde wethouder Heidens vorige week woensdag in de commissievergadering Agrarische Economie en Milieu. Toch ging er ook nog iets mis, want het bedrijf heeft de Venrayse burger recent per ongeluk voor het jaar 2000 vier, in plaats van zes voorschotnota's gestuurd. "Em dat is natuurlijk tegen de afspraak", stelde wethouder Heidens. "We zijn nu in gesprek met PMG en er wordt naar oplossingen gezocht. De heer Van de Borg (PvdA) reageerde iet wat verbaasd, want hij had nog geen terugbetaling van het door hem teveel betaalde bedrag ontvangen. Marcel Barents, verantwoordelijk voor de afvalinzameling bij de gemeente Venray. kon dat eenvou dig verklaren. "De meeste mensen hebben het bedrag in week 17 terug gestort gekregen, maar met teleban kieren of per e-mail betalen zou iets niet goed zijn gegaan. PMG heeft ons echter verzekerd dat alles zo snel mogelijk in orde zou komen." Voorbereidingen scholenproject in volle gang Voor het derde jaar op rij orga niseerde het politiedistrict Venlo een eindmanifestatie in het kader van het scholenproject 'Doe effe normaal'. Dit keer voor de leerlin gen van de groepen 8 van de deel nemende scholen uit de gemeen ten Arcen en Velden, Belfeld, Helden, Kessel, Maasbree, Tegelen en Venlo. De manifestatie vond plaats op donderdag 11 mei op het voormalig racecircuit nabij subtropisch zwembad de Berckt in Baarlo. DEMONSTRATIES Er was een gevarieerd programma samengesteld bestaande uit demon straties van de mobiele eenheid, politie te paard en met politiehon den. Na de demonstraties waren de opgestelde politievoertuigen en een pofitieboot te bezichtigen. Een grote politie-informatiebus was volledig ingericht met het thema jeugdcrimi naliteit en het Mobiel Jeugdteam van de Politie Regio Limburg- Noord gaf de kinderen uitleg over zijn taak in het voorkomen van deze vorm van criminaliteit. Tevens kon den de leerlingen met vragen terecht bij medewerkers van bureau HALT en de GGD. PROJECT In september 1997 is het school adoptieproject 'Doe effe normaal' in het politiedistrict Venlo van start gegaan. Het project duurt 10 jaar en in die periode nemen 67 scholen eraan deel met in totaal 20.000 leer lingen van de groepen 7 en 8. Tijdens het schooljaar 1999/2000 deden 54 scholen met ongeveer 4000 leerlingen mee en er is goede hoop dat in het komend schooljaar (2000/2001) alle 67 scholen in het district Venlo betrokken kunnen worden bij het project. Dat zou een jaar eerder zijn dan gepland. Zo'n vijftig schoolagenten van de vijf basiseenheden uit het district Venlo verzorgden de lessen in samenwer king met de partners Bureau HALT, Consultatieburo voor Alcohol en andere Drugs, GGD en de Onderwijs begeleidingsdienst. De eerder genoemde gemeenten partici peren ook in het project. REGIONAAL Met ingang van het schooljaar 2000/2001 wordt het schooladoptie project 'Doe effe normaal' ook in de districten Roermond, Weert en Venray ingevoerd. De voorbereidin gen hiervoor zijn in volle gang, in elk district is een projectleider hier mee bezig. De aanleiding was de landelijke politiedag op 9 oktober vorig jaar. De basisscholen die tij dens die dag waren uitgenodigd voor een speciale projecties, waren zo enthousiast dat alles in een stroomversnelling kwam. Het zal misschien nog even duren maar uit eindelijk zullen alle basisschoolleer lingen van groep 7 en 8 in de 32 gemeenten van Noord- en Midden- Limburg (van Mook tot Echt) 'effe normaal doen'. In Noord-Limburg wordt een locatie aangewezen waar rel schoppers tijdens het EK voetbal in Nederland voor de duur van ten hoogste twaalf uur door de politie vastgehouden kunnen wor den. Burgemeester Waals maakte dit vorige week bekend in de commis sie Algemene Zaken. Waals vroeg de commissie in te stemmen met een aanpassing van de APV die het mogelijk moet maken dat hij groe pen mensen, die dreigen de orde te verstoren, kan aanpakken. I.. Busser (Samenwerking) had grote moeite om de bestuurlijke ophouding struc tureel in de APV op te nemen. "Voor een beperkte periode zoals tijdens het EK is dit nog wel te prui men." Volgens Waals is de maatre gel met name bedoeld om tijdens het EK alles in de hand te kunnen houden. "In Venray vinden normaal gesproken geen manifestaties van een dergelijke omvang plaats die het toepassen van deze maatregel recht vaardigen", aldus Waals. Overigens kan een burgemeester hier ook niet alleen over beslissen, daarvoor heeft hij toestemming nodig van de rech- ter-commisssaris. "Niemand trekt zich iets aan van stadswachten. Fietsers rijden gewoon door als ze worden aange sproken." Joost van de Vorle zette in de commissie Algemene Zaken vraagtekens bij de inzet van stadswachten in het centrum van Venray. "De stadswachten worden gewoon door de burgers uitgela chen. Dan kunnen ze beter thuisblij ven", aldus Van de Vorle die vroeg om de stadswachten meer bevoegd heden te geven. Zover wilde burge meester Waals echter niet gaan. "Ik geef toe dat dit probleem in het cen trum speelt, maar in de wijken Veltum en Brukske functioneren de stadswachten uitstekend. In een nieuw overleg met de politie gaan we vragen om een extra agent in het centrum in te zetten." Dit verzoek was twee jaar geleden ook al door de gemeente gelanceerd, maar door te weinig capaciteit kon de politie extra toezicht in het centrum toen niet waarmaken. PEEL EN MAAS WEEKBLAD "Een tragisch verhaal" Reactie op het bericht op de kabel krant van 27-03-2000 naar aanleiding van mededelingen van wethouder Driessen over een nieuw jongerencen trum in Venray. De wethouder van Welzijn van de gemeente Venray doet voorkomen als zou het gaan om (bestuurlijk) probleem. Dat is mijns inziens volstrekt bezijden de waarheid, het dient hier als strategisch middel. Het werkelijke probleem is dat deze wethouder van Welzijn niet in staat blijkt zijn eigen jongeren serieus tc nemen. Een dergelijke houding is en kan geen basis zijn voor samenwerking met jongeren van welk pluimage dan ook en biedt wat dat betreft ook geen enkel per spectief voor de toekomst. Een oproep van de wethouder aan de politiek tot een ruimhartig meedenken aan een nieuw jongerencentrum, is geen andere dan hen medeplichtig maken met toekomstig wanbeleid en de aandacht af te leiden van het huidige wanbeleid. In een situatie, waar de veroorzakers en/of handhavers (lees de wethouder) van het huidige con flict als architect gaat optreden voor een nieuw beleid, is met een welhaast aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, het onvermogen van de huidige bestuur ders om een werkelijke dialoog aan te gaan, de slechtst denkbare basis voor de jeugd dat het tot een werkelijk jeugdbe leid zal komen waar de jeugd ook wat aan heeft. De uitspraak van de wethouder dat een en ander tot de Raad van State zal worden bevochten zie ik dan ook als een aankondiging en een weerslag van de bereidheid van hem om uit de gerezen impasse te komen. U begrijpt dat dit cynisch bedoeld is. Het zogenaamde (bestuurlijk) probleem dient als basis voor het strategisch plan dat de wethou der hier heeft uitgedacht en om zijn werkelijke redenen te verbloemen. Immers op deze wijze kan hij trachten door te gaan met zijn wil dwingend op te leggen overigens op kosten van en/of ten koste van de Venrayse gemeenschap. Of de gemeente Venray met haar wethouder een dergelijke proeve van bekwaamheid ten aanzien van de eigen jongeren wil afleggen spreekt voor mij boekdelen en zal een precedent scheppen voor de in de toekomst te volgen overleg nog afgezien van de sfeer waarin deze noodgedwongen zullen moeten worden gevoerd. Ook de Venrayse gemeenschap zal de gevolgen van deze crisis nog lang met zich mee sle pen en dat zou voor een werkelijk zinnig wethouder allang een keerpunt zijn geweest. Je moet wel heel erg van je geloof af zijn als je als wethouder van Welzijn op een dergelijke wijze op een verziekte sfeer doelbewust aanstuurt. Dat een en ander dramatische gevolgen heeft voor het welzijn en welbevinden van de jongeren van de gemeente Venray zal hem kennelijk een biet zijn. De wethouder heeft ook buiten de waard gerekend als hij er vanuit gaat dat het door hem afgelopen jaren gevoerde wanbeleid ten aanzien van de jongeren en OJC Dingus niet op zijn conto zal worden geschreven. Wat mij betreft heeft hij alle normen van fatsoen al reeds lang overschreden. Op een dergelijke wijze ga je niet met je "eigen" kinderen om. Dit is geen overheid waarmee een jongeren- c.q. jeugdbeleid enige toekomst heeft. Ook conflicthante ring lijkt niet aan hem te zijn besteed, in tegendeel, hij ziet er wel brood in. Ik en vele jongeren met mij hebben schoon genoeg van de paternalistische houding van de wethouder. De huidige bestuur ders zijn niet instaat om jongeren anders dan met de 'neiging tot bekering' te bena deren. Een conclusie die de "Raad voor het openbaar bestuur" in een van haar adviezen "De relatie tussen jongeren en de overheid" zeer terecht opmerkt. De wethouder en de gemeente Venray mogen rekenen op harde strijd en een die niet alleen via de rechter gevoerd zal gaan worden. Overigens reken ik erop dal hij een zeer scheve schaats zal gaan rijden, maar laten we hopen dat hij de Venrayse gemeenschap niet in zijn val meesleept. Ik hoop dan ook dat zij inmiddels de ernst van deze situatie inzien en dat zij niet achteraf verrast zullen zijn. Wel reken ik erop dat hij dan met onmiddelijke ingang zijn biezen zal pakken en de Venrayse gemeenschap verdere blamages zal besparen. Ik roep de Venrayse politiek op om onafhankelijk van deze wethouder een jeugd en/of jongerenbeleid te gaan ont wikkelen. Een die ook recht doei aan alle jongeren van de gemeente Venray en die niet beperkt blijft tot bepaalde groepen of dorpskernen. Ook een die recht doet aan de begrippen: culturele rechten van jon geren, cultuur, overleg, inspraak om er maar eens enkele te noemen. Ook een die recht doet aan de intenties waarmee de landelijke overheid is overgegaan tot decentralisatie. Van een objectieve weergave van het onderhavige conflict van de zijde van de wethouder is ook al geen sprake. Zolang de gemeente Venray en haar wethouder op geen enkele wijze het recht aan haar zijde weet dient zij zelf de verantwoorde lijkheid te dragen voor het door haar gevoerde wanbeleid. Derhalve eis ik van de gemeente Venray, dat de wethouder zich voortaan verre houdt van de propaganda daar waar het gaat om de verdediging van haar belangen. Mij is vooralsnog nergens uit gebleken dat de gemeente Venray op eni gerlei wijze hieromtrent het recht aan haar zijde zou hebben, integendeel. Ook de gemeente en haar wethouder zijn ver plicht zich aan de regels van het spel te houden en als lichtend voorbeeld te die nen voor haar onderdanen. Ik stel derhal ve de gemeente en de wethouder direct aansprakelijk voor de gevolgen van de door haar ingezette koers en wijs alle daaraan gerelateerde gevolgen toe aan de verantwoordelijkheid van beiden. Zo kan er geen sprake zijn van het overhevelen van het bovenwijks jongerenwerk zonder dat aantoonbaar is vastgesteld dat het OJC Dingus hier enige verantwoordelijk heid draagt voor het in gebreke blijven. Het getuigt van goed besturen als zaken pas dan worden overgeheveld als aan toonbaar verwijten kunnen worden gemaakt aan het adres van de huidige ver zorgers van deze taak. Maar het heeft er ook hier weer alle schijn van dat de wet houder nieuwe omgangsvormen wenst te creëren die 'zijn' werk niet in de weg staan. De opmerking dat de jongeren niet de dupe mogen worden komt veel en veel te laat en is bovendien niet het gevolg van de uitkomst van procedures maar een direct gevolg van het handelen van de wethouder zelf. Overigens gaat hij daar mee ook voorbij aan het feit dat de jonge ren allang de dupe zijn van zijn wanbe leid. Dus als de wethouder zich voortaan verre van volksverlakkerij zou willen houden zou mij dat een lief ding waard zijn. Wordt vervolgd. Henk Elegeert, Venray.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11