Leunse jongerensoos laat oude tijden herleven "De situatie in de kindertehuizen is erg schrijnend' ISeminar 'Het realiseren van doelen' Harold H LENSSEN Regiokalender PEEL EN MAAS BEZORGEN? Gedetineerden opleiden *)nyey<Mdett Inbraak in loods Bedrijfs- inbraak Kwaliteitskeurmerk meubel en timmerbedrijven Steekpartij EN MAAS donderdag 11 mei 2000 - Pagina 9 Initiatief Serviceclub Ronde Tafel 160 Venray-Horst TB •rage lveld erne toek, oya- Serviceclub Ronde Tafel 160 enray-Horst houdt op donder dag 8 juni een seminar met als onderwerp 'Het realiseren van doelen'. Sprekers op die avond zijn fysicus Marines Knoope en bewegingsdeskundige Jan Pieter van Lieshout. De bijeenkomst in Schouwburg Venray duurt van ie 20.00 tot 22.15 uur. MCT. i. in jnen hou- lood, .ren, drie Op de avond zal Knoope op een errassend eenvoudige en heldere wijze een beschrijving geven van de manier waarop de mens voortdu rend zijn gewenste of ongewenste werkelijkheid zelf creëert. De deel nemers leren wat nodig is om doel stellingen te realiseren en tevens zullen zij zien welke technieken worden toegepast om de realisatie van bepaalde doelstellingen keer op keer te laten mislukken. Op basis van een dynamische voordracht vol her- ioop- UIr sn 4 dou- •aaie iden •rijs: Lard, en naar eert, snelheid, ernst en humor krijgen zij inzicht in de processen en valkuilen die bij het realiseren van wensen en verlangens een rol spelen. Het reali seren van doelstellingen vereist dat mensen dingen in beweging zetten. Marines Knoope houdt zich al jarenlang bezig met de vraag in hoe verre en op welke wijze de mens invloed heeft op zijn eigen levens omstandigheden. Hij werd gefasci neerd door het natuurkundige ver schijnsel dat werkelijkheid pas lijkt te ontstaan zodra ze wordt waarge nomen. Knoope werkt als adviseur op het gebied van teambuilding, managementtraining en bij het ondersteunen vann veranderings processen. MEESLEPEND In het tweede deel van het semi nar zal Jan Pieter van Lieshout laten zien hoe u dingen in béweging zet, of hoe u uzelf er juist van weerhoudt om dat te doen. Van Lieshout studeerde in 1977 af als bewegings- deskundige. Zijn specialiteit is het zich in beweging laten zetten van mens en organisatie. In zijn werk toont hij weerstand en neemt deze spelenderwijs weg. Indien weerstan den eenmaal zijn weggenomen ont staan nieuwe mogelijkheden die creatieve processen van hget indivi du en het invoelingsvermogen ten opzichte van anderen bevorderen. Van Lieshout werkt met vele men sen en organisaties, zowel in de par ticuliere sector als voor de overheid. De inspirerende, meeslepende en motiverende wijze waarop beide inleiders het realiseren van doelen in een nieuw perspectief weten te plaatsen, staat garant voor een bruis ende avond die u niet snel zult ver geten. Serviceclub Ronde Tafel 160 Venray-Horst is een serviceclub voor jongeren die inzicht willen ver schaffen in de wijze waarop anderen zich, zowel persoonlijk als in beroep, ontplooien en die elkaar willen stimuleren bij de ontwikke ling van de eigen persoonlijkheid. Ook het bevorderen van onderlinge en van internationale vriendschap en wederzijds begrip behoort tot de doelstellingen van de Ronde Tafel. Daarnaast stelt de Ronde Tafel zich ten doel het besef bij haar leden te versterken dat ieder op zijn eigen wijze de gemeenschap behoort te dienen. Vanuit deze gedachte ver richt de Ronde Tafel serviceprojec ten voor minderbedeelden in de wereld. Kaarten voor het seminar zijn te bestellen bij alle leden van de Ronde Tafel 160 Venray-Horst, of bij Rühl Haegens van Aar, telefoon (0478)584333. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray u De Arbeidsvoorziening Limburg 'iso- een Prov'nc'ale subsidie van 1100.000 gulden voor het project 'Binnen Beginnen'. Dit project moet (ex)gedetineerden toeleiden tot de reguliere arbeidsmarkt. In detentie worden personen opgeleid voor regulier werk. Het project moet ertoe leiden dat ex-gedetineerden niet terugvallen in crimineel gedrag en daarmee tegelijkertijd de kosten van detentie worden verminderd, lij het voorkomen van recidive (het irugvallen in crimineel gedrag, in e praktijk zo'n 70%) is het hebben van werk cruciaal. Het is de bedoe- ing dat de komende vijf jaar 120 jedetineerden in een beroepsoplei ding of regulier werk worden geplaatst. De totale kosten van het project bedragen ruim 650.000 gul- Jen. L.F. Tourtoise Met enige neiging tot braken heb ik afgelopen week in Peel en Maas een artikel gelezen over L.F. Tourtoise. Ik ken Gerard Bastiaans. ben ik namelijk zelf. Ik ken me niet enkel als bassist van de Southern Bluesrockband en ook niet enkel van zien om het zo maar even te zeggen. Door de jaren heen kreeg ikeen vriendin (meerdere zelfs) en een kind. Vervolgens lees ik in Peel en Maas een artikel waarin allerlei cliché's staan van een naar mijn jidee egocentrische en egoïstische ban die niet in staat is verder te kij ken dan zijn eigen burgerlijke [leventje. En vervolgens kraakt hij iemand af die lacht om ditzelfde burgerlijke leventje. Behoorlijk slap. Hans, ga met twee benen op de jrond staan, wat een cliché zeg, en lou op met het schreeuwen van jdiché's en probeer maar eens of de [grenzen van je eigen burgerlijke denken kunt verleggen. Dan pas ben je een echte vent! Alweer en cliché. Gerard Bastiaans, Venray Bij een loods aan de Meerloseweg in Oirlo is in de nacht van donder dag op vrijdag ingebroken. Toegang werd verschaft door een slot te for ceren. Bij de inbraak werd onder meer gereedschap weggenomen voor een nog onbekend bedrag. Bij een loods aan de Rouwkuilenweg in Ysselsteyn is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Toegang werd ver schaft door een slot te forceren. Bij de inbraak werd onder meer elec- tnsch gereedschap ontvreemd voor een nog onbekend bedrag. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Ruim 200 Puree-gangers ontmoeten elkaar tijdens renie op 20 mei Het is alweer twintig jaar gele den dat de jongerencentrum Puree zijn deuren sloot. In de jaren zeventig groeide de Leunse jeugdsoos uit tot een begrip in de wijde omgeving. De geest van de voormalige Puree-gangers is ech ter blijven voortleven. Op zater dag 20 mei is het de hoogste tijd voor de vijfjaarlijkse renie die nu voor de vierde keer wordt gehou den. Ed Stevens (45) stond beginjaren zeventig aan de wieg van de ooit zo roemruchte jongerensoos. Hij is nu een van organisatoren van de renie en heeft Puree zelfs op internet ingezet. Wie de site www.puree.xl.nl aanklikt vindt een prachtige homepage over het voor malige jongerencentrum. Onder de klanken van het nummer 'Drunken sailor' van Hobo String Band wor den de bezoekers teruggevoerd naar de jaren zeventig. De talrijke foto's uit die tijd spreken boekdelen en schetsen een treffend beeld van de jongeren van zo'n 25 jaar geleden. De immense schildering die in het gebouw aan de Albionstraat de wand boven het podium opsierde, zal iedere bezoeker van toen zich nu nog herinneren. Ook dit prachtig kunstwerk staat op internet afge beeld. Ed Stevens: "Dat schilderij is gemaakt door een in Venlo woon achtige Duitser. Hij heette Claus Loetje en hij is jarenlang een vaste bezoeker geweest. Hij heeft die wandschildering gemaakt aan de hand van de hoes van een LP van Pink Floyd. Helaas zijn we hem uit het oog verloren. Ik heb ook geen adres meer van hem kunnen achter halen." 325 voormalige Puree-bezoekers kregen in de afgelopen maanden wel een uitnodiging in de bus. De brieven gingen het hele land door. Ed Stevens verwacht op 20 mei zo'n 200 renisten terug te zien in caf De Evenaar. "De eerste renie in 1985 was een groot succes. Er waren toen wel 350 mensen. De laatste keer in 1995 waren er slechts 175. Maar dat kwam omdat Ajax op die avond de Champions League finale tegen AC Milan speelde." Tijdens de renie zal een discjoc- key muziek uit de jaren zeventig ten gehore brengen. Om de bezoekers weer in de stemming van vervlogen tijden te brengen. De Leunse disc- jockey Jos Gommans zal als gast ook enkele nummers draaien. "We hebben bewust niet voor livemuziek gekozen. Want we zijn allemaal mid-lifers. En die komen vooral om bij te praten en oude herinneringen op te halen. We draaien muziek van allerlei stromingen uit die lijd zoals protestmuziek. funk. punk en noem maar op. Dus van Wishbone Ash tot de Golden Earring en natuurlijk de Stones." Eind jaren zestig ontstonden de zogenaamde kippenhokbars. Het De bedrijven C+S Keuken uit Oostrum, Ambachtelijke Meubelmaker uit Venray, Timmerfabriek PJ van Duijnhoven BV Timmerfabriek Peter Janssen uit Leunen, Meubelmakerij Peter Linskens uit Wanssum, Meubelmakerij Jan Maessen BV uit Ysselsteyn, Modelmakerij VOF P. Reijnders uit Wanssum, Stevens Hout VOF uit Venray en Verhoeven Timmerfabriek Nederland BV uit Venray ontvangen op vrijdag 16 juni uit handen van Baron van Voorst tot Voorst, gouverneur van de provincie Limburg, het kwaliteitskeurmerk Erkend Leerbedrijf. De bedrijven zijn werkgevers uit de meubel- en timmerindustrie in de regio Noord- en Midden-Limburg, Stichting Samenwerkingsverband Opleiding Houtbewerking (SSOH). Samen met een aantal andere aange sloten bedrijven uit de regio ontvan gen ze tijdens de bijeenkomst het kwaliteitskeurmerk. Het landelijk orgaan voor beroepsonderwijs, de Stichting Hout en Meubel (SH&M), heeft de aan gesloten bedrijven bij het samen werkingsverband SSOH erkend als leerbedrijf. Met het verwerven van dit kwaliteitskeurmerk onderstrepen de aangesloten bedrijven in de regio dat zij hun maatschappelijke verant woordelijkheid serieus nemen als 'veiligsteller' van toekomstig vak manschap. Zij leveren daarmee een belangrijke bijdrage in de werkge legenheid en economische ontwik kelingen van de regio. OPLEIDING De Stichting Samenwerkings verband Opleiding Houtbewerking SSOH in de regio Noord- en Midden-Limburg voor de meubel en timmerindustrie is een vereni ging van werkgevers in deze bran ches die zich in samenwerking met het landelijk orgaan voor beroeps onderwijs, de Stichting Hout en Meubel, ten doel hebben^gesteld om gezamenlijk het opleiden van jonge vakmensen in deze regio ter hand te nemen. Zij doen dit door collectief jaarlijks 30 tot 35 leerlingen aan te nemen die voornamelijk als voorop leiding het diploma VBO algemene bouwtechniek behaald hebben. Na een positief verlopen sollicitatiepro cedure krijgen deze leerlingen een opleiding- en werkgarantie geduren de de eerste twee jaren van hun opleiding in het kader van de Wet Educatie Beroepsonderwijs (WEB). waren schamele onderkomens waar in de jeugd zich terugtrok. Begin jaren zeventig waren er in Leunen zelfs twaalf van zulke bars. Er gin gen toen steeds meer stemmen op voor een eigen onderkomen. Ed Stevens: "We kwamen meestal in de bar achter het fietsenhok bij de win kel van Lucassen of bij Nel Geurts in het Veulen. Van Toon Koonings in de Gussenstraat kregen we in 1972 in een schuur ons eerste echte onderdak", weet Ed Stevens zich nog al te goed te herinneren want hij was een van de initiafnemers van het eerste uur. "Ik heb vrijwel alle functies doorlopen. Van de barcom- missie tot het voorzitterschap. Maar mijn hart lag het meest bij de actvi- teitencommissie. De eerste ander halfjaar was het nog allemaal onge organiseerd. Van de gemeente moesten we een stichting gaan vor men. We hadden toen wel meer dan 300 leden die allemaal n gulden contributie betaalden." De ruimte in de Gussenstraat werd al spoedig te klein en in 1974 verkaste Puree naar een pand bij de melkfabriek aan de Zuivelweg. Ook daar zou het jongerencentrum slechts twee jaar blijven. Vanaf 1976 vond Puree onderdak in de voormalige meisjesschool aan de Albionstraat. "Daar trokken we de meeste bezoekers en hadden ook de ruimte om grote feesten met live optredens te organiseren. Er kwam toen zelfs jongeren uit Baarlo, Blerick en Venlo wekelijks naar Puree. Maar qua sfeer en gezellig heid was de periode aan. de Zuivelweg het hoogtepunt", vindt Ed Stevens. Eind jaren zeventig verminderde de populariteit van de Leunse jonge rensoos. De bezoekersaantallen lie pen evenals de inkomsten terug. Puree kreeg het steeds moeilijker om het hoofd boven water te hou den. In 1980 viel definitief het doek. "De fout die we toen gemaakt heb ben is dat wij te lang zijn blijven zit ten. Acht jaar lang hebben vrijwel dezelfde mensen de soos geleid. Zoals Piet Bistervelts, Sjaak Koenen, Jan Hendriks, Jan Voermans. Peter Muysers, Ton Smets en ik. We hadden eerder op moeten stappen om plaats te maken. Die jongere groep kreeg nooit de verantwoordelijkheid omdat wij er nog steeds zaten. Uit financile nood zaak werden we daarna gedwongen om Puree te sluiten." Voor de renie zal Ed Stevens zijn priv-archief met ordners vol kran tenknipsels en ander materiaal uit de gloriejaren van Puree naar caf De Evenaar sjouwen. Ook heeft hij ledenlijsten uit de beginjaren die zo'n 300 tot 400 namen tellen. En van ieder jaar zijn foto-collages gemaakt die tijdens de renie worden opgehangen. "Puree leeft nog steeds want de animo blijft groot. De harde kern van toen die komt sowieso naar de renie. En ik heb via e-mail al aanmeldingen van mensen uit Amsterdam en Arnhem." "P-N KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Een 30-jarige vrouw uit Venray is donderdagavond rond 19.50 uur op de Fagotstraat ernstig gewond geraakt nadat zij naar aanleiding van een woordenw isse- ling door een 17-jarige vrouw uit Venray was gestoken met een mes. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis waar zij met spoed werd geopereerd. De ver dachte heeft zich vrijwillig gemeld bij de politie in Venray en is na ver hoor ingesloten in het bureau. Pieter-Jan Tacken kijkt zijn ogen uit in Roemenië 19? Venraynaar Pieter-Jan Tacken vertrok begin maart voor onge veer twee jaar naar Roemenië, waar hij samen met negen andere vrijwilligers als projectmedewer ker in vijf kindertehuizen werkt voor de Nederlandse 'Stichting Buna Ziua kinderen in Roemenië'. Pieter-Jan maakte voor Peel en Maas het volgende verslag vanuit Roemenië. Na het uitzwaaien op Schiphol hadden we een voorspoedige vlucht. De taxi stond klaar en bracht ons naar het treinstation in Boekarest. De eerste indruk van Roemenië was: grauw, slechtere wegen dan in Nederland veel gebouwen die in aanbouw zijn maar niet afgemaakt, vuilnis langs de weg en heel veel Dacia's (Oost-Europese auto's). We reisden nog anderhalf uur in het licht waardoor we een deel van, wat ik dan maar noem. een krottenwijk in Boekarest zagen: huisjes van hout en golfplaten, sommige zelfs deels van zeil leek het wel. Het deed mij denken aan de beelden uit zuidelijk Afrika en Midden-Amerika. In de trein kwamen verschillende kinde ren bedelen. Ze zagen er vuil en vies uit. Een van de kinderen begon zelfs met het kussen van onze voeten. Hoe nederig kun je gaan in het bedelen? DE STAD Aangekomen in Barlad, de stad waar ik nu dus woon, werden we hartelijk begroet door Anneke en Ninian. de twee projectmedewer kers die hier al bijna een jaar ver blijven. De stad heeft zo'n 70.000 inwoners. Er staan veel flats, varië rend van vier tot acht etages hoog. Deze flats staan om het centrum. Daarbuiten bevinden zich de wijken die bestaan uit laagbouw. Grotendeels zijn dit slechte huizen, deels zoals ik hierboven al beschreef over Boekarest. De Roemenen die ik tot nu toe ontmoet heb, zijn uiterst hartelijk. Begroeten is een waar ritueel en vindt uitgebreid plaats. Met name oudere mannen die een vrouw begroeten, kussen daarbij de hand van de dame. De Roemenen zijn ook uiterst gastvrij. Ze nodigen ons bij het minste of geringste uit. En bijvoorbeeld bij het overhandigen van de sleutel van onze apparte menten door de eigenaren, komt onmiddellijk de fles sterke drank op tafel. Dit geldt overigens voor veel situaties, waardoor ik al de smaak van cognac, vodka en tuica (Roemeense sterke drank) verschil lende keren heb mogen proeven. De gastvrijheid bestaat ook daar uit, dat mensen iets meenemen als ze bij elkaar op bezoek gaan. Zo gaven wij aan het gastgezin waar we door de week dagelijks eten een fles tuica die dan onmiddellijk geopend en vervolgens gedeeld wordt met zijn allen. Daar kunnen wij Nederlanders nog wat van leren. Over het gastgezin gesproken, we noemen hen Doamna Mama en Domnuï Tata (mevrouw moeder en meneer vader). Domnul Mama kan heerlijk koken. We hebben al ver schillende Roemeense gerechten gehad en ik vond het allemaal heer lijk. Doordat wij hen relatief veel betalen voor het eten. zijn deze maaltijden ook erg gezond. Elke dag verse groente, iets wat voor veel Roemenen een uitzondering is. JONGERENTEHUIS Het tehuis waar ik werk, heet Centrul de Plasament nr 2. Het tehuis bestaat uit twee flats; een meisjes- en een jongensflat. In totaal Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zaterdag 13 en zondag 14 mei: De Oudheidkamer in Horst staat twee dagen in de belangstelling van een weekeind voor genealogie en regionale geschiedenis. De Oudheidkamer aan de Steenstraat 2 in Horst is zaterdag van 11.00 tot 17.00 en zondag van 14,00 tot 16.30 uur ópen. Zondag 14 mei: In Geijsteren vindt opnieuw een internationale kunstmanifestatie plaats. De kern van het rustieke dorpje dient als achtergrond voor het werk van een vijftigtal internationale kunstenaars, waarbij vrijwel alle soorten beeldende kunst vertegenwoordigd is. De manifestatie begini om 11.00 uur. Zondag 14 mei: De Vereniging van Boxtelse Verzamelaars houdt van 10.30 toe 13.00 uur een verzaraelbeufS in Zaal Bellevue aan de Bosseheweg 34. Zondag 14 mei: In het City Theater in Venlo vindt CinceConcert plaats, een Limburgse, filmmagie met live muziek en met zelden vertoonde filmbeelden van Venlo in 1930 en de kermis in 1965. Aanvang 14.30 uur. Zondag 14 mei: Thci Vitllings verzorgt in strcekboerderij Dc Locht in Melderslo een demons!ratio smeden in dc smederij van liet mu-mem. Het museum is open Van 1 i .00 tot 17.00 uur Donderdag 18 mei: Het Arbeidsongeschikten Platform Limburg houdt van 13.30 tot 16.00 uur een informatiemiddag over ziekte en arbeidsongeschiktheid in de Volksuniversiteit aan de Leutherweg 8 in Venlo. Donderdag 18 mei: Alliance Francaise heeft de slotavond in het gemeenschapshuis aan de Kerkstraat 8 in Asten. Aanvang 20.15 uur. V rijdag 19 mei: In wijkgebüuvy Horsterweg in Blerick vindt een Pools-Nederlandse ont moetingsavond plaats. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 20 mei: In Horst wordt voor de derde keer een truckrun voor mensen met een handicap gehouden. De opening op industrieterrein Hoogveld in Horst is om 13.00 uur door wethouder jPJenniskens. Zondag 21 mei: De Ven lose afdeling van SLIM (Stichting Limburgse geïmproviseerde Muziek) en Perron 55, poppodium in wording, starten een jazzserie met een optreden van een van de beste latin-jazz bands ter wereld: Nueva Manteea. Aanvang 14.00 uur. Zondag 21 mei: Bij ESG Den Asseldonk in Bergen vindt een Afrika-festival plaats met zang, dans. poppenkast en een Afrikaanse markt. Het festival duurt van 12.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 27 mei: lo Arcen vindt Funpop, het openluchtfestival voor mensen met een ver standelijke handicap. Het festival is nü al uitverkocht en er zullen dus 4000 betalende bezoekers de toegangspoort bij Klein Vink in Areen passeren. Tot 31 mei: Vijf verstandelijk gehandicapte bewoners van centrum Vizier/Saamvliet exposeren kunstwerken in de poliklinieken van het Maasziekenhuis in Boxmeer. Maandag 12 juni: Scouting Deurne houdt voor de negentiende keer een rommelmarkt. De markt in scoiuinegebouw De Muggenhof aan de Albert Schvveitzerstraat duurt van 09.30 tot 16.00 uur \_40d wonen er ruim 200 kinderen, jonge ren en adolescenten. De jongsten zijn acht jaar oud. Normaal gespro ken verblijven ze tot hun achttiende in het tehuis, maar omdat velen dan nog geen definitieve woonplaats hebben, kunnen ze ook langer blij ven. Als ze 26 jaar zijn, moeten ze weg. De flats bestaan uit vier etages met lange gangen. De gangen zijn erg donker doordat er nauwelijks lampen zijn. Bij daglicht kun je zien dat er een paar schilderijtjes aan de muur hangen. De muren zijn grauw wit. Aan die gangen liggen slaapka mers van ongeveer vier bij vijf meter of kleiner. Er slapen tussen de twee en acht kinderen op een kamer. Sommige kamers zijn heel erg kaal. andere hangen vol met posters van de Back Street Boys, Leonardo di Caprio of de Spice Girls. Wat dat betreft is het westen hier al goed doorgedrongen. Kinderen hebben een eigen kast voor wat kleding, maar die kast kunnen ze niet afslui ten. Een echt veilig plekje waar je iets veilig kunt bewaren, hebben deze kinderen dus niet. Verder zijn er kamers van dezelfde grootte inge richt als studièkamer. Dit houdt in dat er een paar tafeltjes staan, waar kinderen en jongeren aan kunnen zitten om hun huiswerk te maken. Maar ook als ze geen huiswerk heb ben, moeten ze in zo'n kamer ver blijven. Jullie begrijpen dat dat voor zo'n acht tot twaalf kinderen per studiekamer nogal eens niet mee valt. De kinderen gaan 's ochtends, of 's middags of 's avonds naar school. Tijdens de andere dagdelen verblijven ze dus in studiekamers. Iets wat lijkt op een huiskamer heb ben we niet gezien. Wel hebben we gezien dat er een tv-kamer is. In de weekenden doen overdag niet veel meer dan tv-kijken. De kinderen staan allemaal om 6.00 uur op en ontbijten tussen 7.00 en 8.00 uur, in het weekend is dat een uurtje of' twee later. PERSONEEL Het ontbijt bestaat uit brood, jam. thee en biscuits, 's Middags is er warm eten. Het ziet er matig uit en de kinderen geven aan dat het rede lijk smaakt. De kinderen zien er veelal niet heel erg verzorgd uit. Kleding hebben ze vele dagen aan en veel kleding is vuil en stuk. Nogal wat kinderen stinken naar zweet. De toiletten zien er ronduit goor uit. Er is geen water om door te spoelen; de drollen stapelen zich dus letterlijk op. Het personeel lijkt ons zeker niet negatief te ontvangen. Hoewel we van tevoren gewaarschuwd zijn voor de scepsis van de Roemenen jegens ons, valt dat alleszins mee. Althans dat is onze eerste indruk. Ze vertellen redelijk open over hoe het er aan toe gaat en ze geven vooral ook aan dat het werk zwaar is, ter wijl ze weinig betaald krijgen. Veel Roemenen verdienen slechts onge veer tussen de 100 en 200 gulden per maand. En het loon wordt niet altijd uitbetaald. Jullie kunnen je voorstellen dat deze mensen niet altijd met evenveel plezier naar hun werk gaan, óm het eufemistisch uit te drukken. PROJECTMEDEWERKERS Mijn Nederlandse collega's zijn op de andere tehuizen ook gestart met hun werk. De situatie is daar vaak erg schrijnend. Dit komt ook doordat in de andere tehuizen de kinderen jongeren zijn dan acht jaar. En een kind van nog geen vijftig centimeter zien liggen dat niet kan zitten en dat de hele dag in dezelfde poepluier ligt en dan horen dat dat kind drie jaar is, is zeer schokkend. Ook valt bij die leeftijdscategorie des te meer op hoe ruw er soms met de kinderen omgegaan wordt. Wat dat betreft hebben we elkaar hard nodig om ook van ons af te kunnen praten en ervaringen te kunnen delen. Ik kan zeggen dat de eerste weken vrij goed zijn bevallen. Blijkbaar hebben we een goed voorbereiding gehad waardoor mijn verwachtin gen nu reeuel gebleken zijn. Ik ben niet echt geschokt door wat ik hier allemaal zie, hoor, ruik, proef, voel en ervaar. Binnenkort horen jullie via Peel en Maas meer van mij, Pieter-Jan

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9