Pjing, Johan het spook en Appelmoes "We willen de dodelijke ziekte ALS 'op de kaart zetten Lintje Pjing Hï Test voor patiënten Maasziekenhuis Johan het spook Stamboomonderzoek via internet Versterking logistieke functie van Xerox Venray? 'Van blessure tot herstel' Uniforme openings tijden winkels Drie winnende sprookjes 'Groot Venrays Woordenboek' Maak eens tijd voor een sanitaire stop W* 1 DE GROOT B.V. Gratis doktersspreekuur bij Intratuin Lijntaxi komt te vervallen PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS agina PEEL EN MAAS Wethouder Bert Kersten van Venray maakte woensdagmiddag de drie winnaars van het Groot Venrays Sprookjesboek bekend. Naast Annika, David en Koen, die een kleine bundel kregen waarin hun sprookje is opgenomen, kregen zeven kinderen een eervolle vermel ding van de jury. Dit waren Anke Swaghoven. groep 7 Dr. Poelsschool met het sprookje De goede toverfee, Joyce Bakker, groep 7/8c van De Foekepot met Een prin ses, Kim van Ooyen, groep 6 De Kemp met De Kabouter die niet pra ten kon, Nilgun Tapanli, groep BI Focus met Er was eens een meisje. Rob de Jong, groep 8 Sl. Jan de Doper Merselo met Een sterke prins, Sanne Janssens, groep 8 De Hommel met Een goede heks en Shayesta Amini, groep 7 De Flierefluit met Er was eens een konijn. Alle 600 ingezonden sprookjes zijn inmiddels verzameld en gebundeld in het Groot Venrays Sprookjesboek. Het boek ligt vanaf heden ter inzage in de Bibliotheek 1 Venray en vanaf 1 juni wordt het ook uitgeleend. De gebundelde sprookjes van de tien prijswinnaars zijn vanaf nu te leen in de biblio- theek. Onderstaand de drie winnen de sprookjes van Annika, David en Koen Annika Kruithof Er was eens... heel lang geleden een jongetje. Hij heette Pjing en hij was een Chinees maar woonde in Nederland. Dat komt doordat zijn opa en oma vroeger naar Nederland waren verhuisd. Dat was één jaar voor de oorlog. Er was namelijk oorlog tussen China en Nederland hoe gek het ook mocht klinken. Niemand wist waar om. Pjing vond de oorlog helemaal niet leuk. Het was eng en hij wist niet voor wie hij was. Hij was een Chinees dus moest hij China het beste vinden maar hij woonde in Nederland. Op een dag toen hij alleen thuis was besloot hij dat hij iets tegen de oorlog wilde doen. Hij wilde vrede. Maar wat kon hij doen? Hij was pas 10 en de grote mensen zouden vast niet naar hem luisteren als hij zei dat er vrede moest komen. Hij zat een tijdje voor zich uit te staren en te denken toen hij opeens het hou ten draakje op de kast zag bewegen. 'Dat kan nooit!dacht hij bij zich zelf en wreef zijn ogen uit. 'Ik droomMaar dat was niet zo. De draak bewoog echt. Hij sloeg zijn vleugeltjes uit en vloog naar Pjing. Die zat verstijfd van schrik op de bank. De draak ging voor Pjing op de tafel zitten en zei: 'luister goed Pjing, jij bent een verstandige jon gen die aan vrede denkt. Daarom ben je mijn uitverkorene en jij mag de twee landen helpen. Morgenvroeg als de zon opkomt ga je op zoek naar de vredesbloem. Hij staat in een bos 100 kilometer hier vandaan. Maar pas op voor de oorlogsbloem. Als je die aanraakt, komt het hooit meer goed tussen beide landen. 'Maar wat moet ik met die bloem doen en hoe weet ik wanneer ik hem gevonden heb?' 'Je zult het aan alle dieren, bloemen, planten en bomen moeten vragen. Ik tover iets in je zodat je ze kunt ver staan. En haast je wel want over een paar dagen zal de vredesbloem ver welkt zijn. Stel verder geen vragen meer'. Het draakje spreidde zijn vleu gels. vloog naar de kast en een paar seconden later leek het als of er niets gebeurd was. Pjing staarde verbluft naar het draakje wat weer doodstil op de kast zat. Toen liep hij erheen en pakte het draakje op. Hij bekeek het aandachtig maar niets wees erop dat het houten beeldje van zijn plek was gekomen en had gesproken. De volgende ochtend stond Pjing vroeg op, pakte wat brood, stak een deel daarvan in zijn zak, at de rest op en liep naar de stal om zijn paard te halen. Wat hij nog niet had gedaan was uitproberen of hij echt met de natuur kon praten. Dus pro- ...en bekijk onze uitgebreide showroom! Een keer écht lekker sanitair ont ■w spannen? Bezoek onze show KI* 'W R room Daar vindt u een groot assortiment complete badkamers. Losse accessoires En deskundig advies. Ook voor het realiseren van uw badkamer De Groot NVOB BOUW CARAMT bouw - tegels - sanitair tyiooti in i*U& én uUuoeruny. Kloosterstraat 18, Stevensbeek. Telefoon: (0485) 38 23 05 Patiënten die in het Maasziekenhuis in Boxmeer zijn behandeld met een scoop die mogelijk onvoldoende is gedesin- Sfecteerd als gevolg van ondeugde- Mijk ontsmettingsmiddel van de I; leverancier, worden opgeroepen zich te laten testen op hepatitis B. Dinsdag zijn de patiënten aange- schreven bij wie de kans bestaat dat ze zijn besmet. In de periode van 23 februari tot en met 31 maart 2000 is het bewuste ontsmettingsmiddel in het Maasziekenhuis op beperkte schaal gebruikt. Zestig patiënten hebben in deze periode een behandeling ondergaan waarbij niet met zeker heid gezegd kan worden of de gebruikte instrumenten voldoende waren gedesinfecteerd. Overigens is de kans dat patiënten werkelijk zijn besmet erg klein, omdat de materia len zeer grondig zijn gereinigd. Conform het advies van de Inspectie voor de Gezondheidszorg zijn men sen die een risico lopen op besmet ting opgeroepen om zich te laten testen. Verder zijn alle huisartsen in de regio geïnformeerd. Bij Intratuin Venray kunt u zater dag 27 mei van 09.30 tot 16.30 uur met al uw 'zieke' planten gratis de tuindokter consulteren. Want nu het tuinseizoen volop in gang is, komt het voor dat tuinliefhebbers gecon fronteerd worden met diverse onprettige verschijnselen in en rondom de tuin. Bekende problemen, die ook voorkomen in het voorjaar en in de zomer, zijn schimmels en insecten die bloemen en planten aantasten. Daarbij blijft het onkruid welig tie ren, verschraalt het gazon door de zon en kan het zelfs zo zijn dat uw terras wordt omgeploegd door mie ren of dat uw stenen vies worden door groene aanslag. Gelukkig zijn er diverse producten op de markt waarmee deze problemen voorko men of bestreden kunnen worden. De tuindokter kan u hierbij advise ren. Toch is het vaak moeilijk te beoordelen hoe een aangetaste plant behandeld moet worden of hoe u andere tuinproblemen moet oplos sen. Daarom kunt u zaterdag 27 mei bij elke Intratuin kosteloos de tuin dokter raadplegen. Tip: neem in een afgesloten zak of tas een 'ziek' takje of blaadje mee zodat de tuindokter het probleem goed kan beoordelen. beerde hij het bij zijn paard en vroeg: 'vind je het erg dat ik je zo vroeg kom halen?' En het paard antwoordde: 'nee hoor, maak je maar niet drukDus stapte Pjing op en galoppeerde weg. David de Boer Er was eens een jongen hij heette Johan. Hij had met Lisa, een fee besloten te trouwen. Maar op de bruiloft had een slechte tovenaar genaamd Oegra Johan gedood en Lisa ontvoerd. Johan was nu een spook maar hij hield nog steeds van Lisa en besloot haar te gaan zoeken. Omdat Johan een spook was kon hij een beetje toveren. Net toen hij zijn knapzak pakte kwam er een raaf door het raam met een briefin zijn bek. Johan las de brief waar op stond: 'Beste Johan. Ik heb Lisa ontvoerd om met haar te trouwen. Als je haar gaat zoeken komt er iedere dag een vervloeking op haar. Dus dat zou ik maar laten. Johan kende Oegra wel en wist waar zijn schuilplaats was: Op het Roereiland. Johan vertrok gelijk. Hij was al acht dagen onderweg toen eindelijk het Roereiland in zicht kwam. Hij landde op een steen op het Roereiland en uit zijn knapzak haal de hij een kokos macron voor de lekkere honger. Net toen hij een hap wou nemen stond Oegra voor hem. Hij zei: 'Ben je Lisa toch gaan zoe ken tut tut. Laten we een toverduel houden, wie er wint mag met Lisa trouwen Ze begonnen gelijk. Oegra spoot giftig water uit zijn handen maar omdat Johan een spook was ging het dwars door hem heen. Nu tover de Oegran een Taran: de gevaar lijkste soort draak van de wereld. Johan toverde een reuze uil. De draak spuwde vuur uit zijn bek maar de uil sloeg het vuur met zijn gepantserde vleugels terug. Het vuur spoot terug naar de draak die toen het vuur raakte gelijk dood op de grond viel, op Oegra. Oegra leefde nog maar hij was zo zwak dat hij niet meer kon toveren. Johan betoverde hem in een kikker die gelijk door het zware gewicht van de draak in elkaar kwakte? Hij ging gauw Lisa zoeken. Hij vond al snel een lelijke vrouw, ze had allemaal rimpels op haar huid en ze had een pukkel op haar neus enzovoorts. De vrouw zei met kras sende stem: 'Johan! Herken je me nog?' Het was Lisa. Ondanks ze zo lelijk was wou hij toch nog met haar trouwen. De bruiloft ging dus door en toen de ringen om gingen kwam er ineens een blauwe lichtflits en Lisa was ineens weer een knappe fee omdat de liefde toch nog alles had overwonnen! En Johan en Lisa leefden nog lang en gelukkig.! Koen Claessens Er was eens een héle grote beer die zó graag appelmoes at, dat hij van alle appels over de hele wereld appelmoes maakte en die zelf opat. En nu begrijp je het al, er waren helemaal geen appels meer op de wereld. De beer werd razend, hij bonsde op alle deuren die hij kon vinden en gromde: Hebben jullie nog appels!!! En altijd werd er geantwoord: 'Nee meneer de grote beer, alle appels van het land zijn verdwenen Nou de beer was woedend, hij dacht bij zichzelf: Wat moet ik nu toch eten. Hij reed met zijn auto naar de groenteboer. Daar vroeg hij wat hij nog meer kon eten. 'Eh eh zei de groenteboer, 'ik heb het, je kunt peren eten'Zijn die dan lek ker' vroeg de beer. 'Ja zeker die zijn net zo lekker als appels' zei de groenteboer. 'Dan geef me alle peren die je hebt en snel want ik heb honger!' zei de beer. De groente boer gaf de beer zijn peren. Maar de beer wou zo weggaan zonder te betalen dat pikte de groenteboer niet en zei: 'hé je moet nog betalen?' Maar de beer luisterde niet en liep de winkel uit. Tóen pakte de groen teboer zijn geweer en riep: 'betalen of ik schietMaar weer luisterde de beer niet. Toen werd de groenteboek kwaad en schoot een kogel in de lucht en riep: 'handen omhoog of ik schiet?' En hij dacht bij zichzelf: wat ben ik toch stoer dat zal wel meiden aantrekken. Maar ja. Ondertussen had de beer het op een rennen gezet en stond al bij zijn BMW en stapte in. Hij startte de motor en scheurde richting zijn villa. Dat was niet zo slim van de beer want de groenteboer wist waar de beer woonde. Maar de beer was niet van plan lang te blijven. Hij ging alleen maar zijn koffers pak ken. Toen hij daarmee klaar was ging hij met zijn personenvliegtuigje naar Australië. Want hij had gehoord dat je daar lekker kan luie ren op het strand. Nadat hij 4 uur had gevlogen was hij op zijn vakan tiehuis geland. Hij stapte uit zijn vliegtuig en pakte zijn helikopter die langs zijn vliegtuig stond. Daarmee steeg hij op en vloog in zijn tuin, daar landde hij. Precies langs zijn zwembad. Daarna moest hij nog 1.5 km lopen naar zijn huisje. Eenmaal bij zijn huisje aangeko men zag hij het. Hij zag een appel, dat moest de enige op de hele wereld zijn dacht hij. Die ga ik ope ten. Maar zijn mooie uitzicht werd door de beren F.B.I. verbroken. Ze hadden een plan bedacht toen ze van de groenteboer gehoord hadden dat de beer naar zijn villa was gereden, waren zij er ook meteen naar toe Venrayse Ans Gooren zet zich in voor stichting Valscherm Vincent Straatman (31) lijdt aan de ziekte Amyotrofische Lateraal Sclerose (ALS). Speciaal voor ALS-patiënten heeft Straatman de stichting Valscherm opgericht om zijn droom te reali seren: de ziekte nationale bekend heid geven. Hij krijgt daarbij de hulp van Legacy Holland, een groep van 44 Nederlanders die zich heeft verenigd om Vincent's droom uit te doen komen. Onder hen de contactpersoon voor deze regio, Ans Gooren uit Venray. ALS is een spierziekte die meestal binnen een periode van twee tot vier jaar alle spierfuncties van het men selijk lichaam stillegt met uiteinde lijk een dodelijke afloop. De ziekte begint bij armen of benen, maar kan ook bij de tongspier beginnen waar door slikken en praten onmogelijk wordt. Na het stellen van de diagno se ALS hebben mensen gemiddeld nog drie jaar te leven. Vincent Straatman kreeg op 11 augustus vorig jaar zijn doodvonnis te horen. Driekwart jaar eerder kwam hij met klachten van vreemde spiercontrac ties in zijn bovenarm bij de huisarts terecht en vervolgens bij allerlei specialisten. Uiteindelijk stelde een In de Peel en Maas van donder dag 4 mei staat dat de heer Jip van Goinga uit Venray een lintje heeft ontvangen. De heer Van Goinga heet echter niet Jip maar T.E. tTjipke Eibele) van Goinga, ofte wel zoals iedereen hem in Venray en omstreken kent: Sip. Onze excuses voor deze storende fout. De redactie neuroloog in Utrecht de diagnose: ALS. Sindsdien takelt zijn lijf snel af. Een klein jaar geleden deed de informatietechnoloog nog aan atle tiek, nu kan hij niet meer lopen. "Maar Vincent is niet bij de pakken neer gaan zitten", zegt Ans Gooren, "Hij verbaasde zich bijvoorbeeld over de onbekendheid van de dode lijke aandoening. Zo kwam hij op het idee om hier iets tegen te doen." Na de eerste ontdekking in 1869 is slechts één enkel medicijn ontwik keld dat het leven een paar maanden kan verlengen. Verder is er niets. Die wetenschap bracht Straatman tot het inzicht dat er actie nodig is. Straatman heeft zijn zinnen gezet op een groots opgezette tv-actie die de aandacht vestigt op dé ziekte. Hij heeft voor dat doel de stichting Valscherm in het leven geroepen. Inmiddels heeft hij medestanders verzameld die hem bij zijn initiatief helpen. DROOMDAG Een groep van 44 mensen in Nederland, Legacy Holland, heeft zich verenigd en zich ten doel gesteld om Vincent's droom te realiseren. Ans Gooren: "We zijn vastbesloten om ALS in Nederland 'op de kaart te zetten'. En dat moet snel. want bij Vincent en alle ALS- patiënten telt iedere dag." Donderdag 18 mei vindt in Safaripark Beekse Bergen een grote landelijke manifestatie om ALS onder de aandacht te brengen. Deze Droomdag wordt volgens Gooren "Een groot feest. Met veel muziek, voorlichting over ziekte ALS en, wat uiteindelijk het belangrijkste is, we proberen dromen van ALS- patiënten uit te laten komen. Zo wordt bijvoorbeeld een bedlegerige ALS-patiënt naar zijn oma vervoerd om met haar thee te drinken. Dat deden ze vroeger heel vaak, maar nu diegene met ALS is geconfronteerd, kunnen we deze wens op deze wijze nog een keer in vervulling laten gaan." Mensen die de droom van Vincent Straatman mee willen reali seren, of die van een van de vele andere ALS-patiënten, kan ook geld storten naar Legacy Holland, bank rekeningnummer 1704.58.814 Rabobank Oss o.v.v. ALS Droomdag 18 mei. Voor meer infor matie over deze actie kunt u contact opnemen met Ans Gooren, telefoon opi (04 1478)511471. De Nederlandse genealogiever eniging, afdeling Overkwartier van Gelre, organiseert op donder dag 25 mei in Hotel Wilhelmina in Venlo een lezing. Het thema van de lezing luidt: 'Stamboomonderzoek kan vanaf 2002 via Internet'. Spreker is de heer Luykx. die om 20.00 uur met zijn lezing begint. De heer Luyks is als projectleider werkzaam in het rijksarchief van Limburg te Maastricht. Momenteel houdt hij zich bezig met de vervaar diging van een digitale database, met als basis gegevens uit de bur gerlijke stand van alle Limburgse gemeenten. De naam van dit project is Genlias. GENLIAS Genlias is een landelijk project. Per provincie heeft het rijksarchief deze taak op zich genomen. Het doel is om vanaf 2002 een digitale database in de studiezaal te hebben. De database dient in de toekomst ook via internet beschikbaar te zijn. De onderzoeker kan zijn stamboom hiermee samenstellen tot ongeveer 1780. Het Overkwartier van Gelre omvat de regio Duitse grens, Echt, Weert en Venray. De vereniging heeft momenteel 141 leden, die alle maal belangstelling hebben voor stamboomonderzoek in de ruimste zin van het woord. gegaan. Daar zagen ze de beer opstijgen en hadden hem tot zijn huisje gevolgd. Vervolgens hadden ze de deur ingetrapt en wilden nu de beer oppakken wegens opeten van alle appels op de wereld op één na en natuurlijk op peren stelen. Het plan lukte en de beer werd opge pakt. De appel die op de tafel lag werd opengesneden en de pitjes werden gepoot en een paar maan den later waren er weer miljoenen appels en die waren veilig want de beer zat achter de tralies en de groenteboer kreeg zijn geld en iedereen leefde nog lang en geluk- kig. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Vanaf 2S mei maakt de lijntaxi plaats voor vaste kleine bussen óp de verschillende busroutes in Noord-Limburg. Dit gebeurt omdat de vraag voor sommige lijntaxi's toch zodanig is dat de diverse vaste busverbindingen nodig blijven. Bij het omzetten van deze lijntaxi naai vaste busritten is de vraag vanuit het publiek dus een belangrijk cri terium geweest. Overigens gaan niet alle ritten één-op-één over haar vaste lijnen. In bepaalde gevallen zijn de vervoersaanvragen over de afgelopen jaren zo gering geweest dat de lijn in de loop van oktober 2000 komt te vervallen. Buiten de omzetting van het vraagafhankelijk vervoer zijn er voor Noord- Limburg geen grote wijzigingen. De veranderingen hebben vooral te maken met andere tijden en fre quenties. V ^4 U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Cummunicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeent@flyers.nl Werkbezoek Waals en Houba aan Xerox en Nelipka in Ierland Het werkbezoek van burge meester Waals en wethouder Houba aan Xerox en Nelipak in Ierland heeft 4443 gulden gekost. Doel van het werkbezoek (op 14, 15 en 16 maart) aan Xerox was het versterken van de bestuurlijke relatie tussen de gemeente Venray en de grootste industriële werkge ver in de gemeente. Xerox Manufacturing Nederland BV. Met name de vraag in hoeverre de ontwikkeling van een nieuwe indus triële productievestiging in Ierland kansen en bedreigingen inhoudt voor de werkgelegenheid bij Xerox in Venray stond bij dit bezoek cen traal. Doel van het werkbezoek aan Nelipak Thermoforming wa relatie beheer met een bedrijf dat momen teel in Venray fors investeert en uit breidt en om strategische redenen een kleine productievestiging in Ierland heeft. LOGISTIEKE FUNCTIE Uit het verslag dat burgemeester Waals en wethouder Houba van de dienstreis maakten blijkt dat ze tij dens een diner met de managing director van Xerox Ierland, de heer Engels, te horen kregen dat de er tussen Xerox, Sharp en Fuji een strategisch samenwerkingsovereen komst tot stand is gekomen voor de ontwikkeling en productie van een nieuwe generatie deskjetprinters, waarbij Xerox Ierland de inkt-car- tridges zal gaan maken. In Ierland zijn al belangrijke investeringen gedaan, onder andere de bouw van een nieuwe fabriek voor de productie van de inkt-car- tridges. De verwachting is dat een deel van de logistieke handeling voor deze nieuwe generatie deskjetprin ters in Venray gaat geschieden, het geen naar alle waarschijnlijkheid tot een toename van werkgelegenheid zal leiden omdat de overige logistie ke functies van Xerox Venray onge wijzigd blijven. Op 20 mei aanstaande organi seert het Sport Medisch Adviescentrum Noord-Limburg (SMA) in college Den Hulster aan de Waterhoenstraat 4 in Venlo een open themadag met als titel: 'Van Blessure tot Herstel'. De themadag begint om 9.30 uur en duurt tot 12.30 uur. Jaarlijks vinden er ongeveer drie miljoen sportblessures plaats, onge veer 30-40% heeft hiervoor medi sche behandeling nodig. Vroeg of laat krijgt iedere actieve sporter met een blessure te maken. Niet alleen verschillende behandelaars spelen een rol in het traject van blessure tot herstel, ook andere personen spelen een rol. Tijdens het traject zullen diverse vragen boven komen drij ven: Hoe ben ik zo snel mogelijk weer hersteld? Wat zijn de gevolgen voor de sportloopbaan op de langere termijn? Hoe kan ik de kans op (nieuwe) blessures beperken? Om de vragen goed beantwoord te kunnen krijgen heeft het SMA een aantal mensen met ervaring op dit gebied uitgenodigd enkele van deze zaken te belichten: een geblesseerde sporter, sportverzorger. sportmas seur, huisarts, fysiotherapeut, spor tarts. Deelname aan de themadag is gra tis. Aanmelding via: SMA Noord- Limburg, Postbus 862, 5900 AW Venlo, tel: 077-3543842. De heer Theeuwen (CDA) uitte maandagavond in de commissie Financiën zijn ergernis over de openingstijden van de winkels in Venray met Bevrijdingsdag. "Het is meer dan bedroevend. De ene winkel was vrijdag wel open, de andere niet, de een laat, de ander nog later. En dat terwijl heel Nederland van een vrije dag geniet. Het is gewoon kleuterge drag. Als dit de kwaliteit is om de klant te binden..." @all-mag- inspr:Wethouder Houba was het helemaal met Theeuwen eens. "Uniforme openingstijden is ook de eerste doelstelling die de Stichting Centrummanagement zich gesteld heeft, niet alleen met Bevrijdingsdag maar voor het hele jaar. Maar het is niet alleen een Venrays probleem en het is natuurlijk ook een moeilijke materie. Ik ben het echter hele maal met u eens dat een situatie als afgelopen vrijdag van de gekke is, om het zo maar eens uit te drukken."

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7