Kunst Openbare Ruimte in de startblokken "De zenuwen beginnen nu een beetje te komen" Contactlenzen? Jongeren Infotheek in het teken van (homo)sexualiteit Lionsclub Venray wandelt voor blinden in India en Nepal FRANSOL CONTACTLENZEN ZONWERINGEN Obligaties voor nieuwbouw Ons Genoegen Snelheids controles Venraynaar beboet Autodiefstal Verkeers- gewonde 'agin: PEEL EN MAAS donderdag 11 mei 2000 - Pagina 5 Een van de belangrijkste uit gangspunten bij het vorig jaar gepresenteerde Masterplan Beeldende Kunst was het betrek ken van de Venrayse bevolking bij het onderdeel 'kunst in de openbare ruimte'. Vanavond vindt, in het kader van 'Het debat over de Venrayse Ruimte', dit kunstdebat plaats in de foyer van de schouwburg. Cultuurwethouder Bert Kersten schrijft het heel mooi in zijn inlei ding voor dit debat: 'Kunst is net kinderen. En niet alleen omdat dat lekker bekt. Het is ook waar. Kinderen wil je beschermen. Je wilt ze koesteren, maar doe je dat te lang dan leg je ze aan ketenen. Je wordt voortdurend heen en weer gedreven tussen vasthouden en loslaten "Het masterplan heeft toen bloed, zweet en tranen gekost," lacht Jessie Riechelman bij de herinnering aan het samenstellen van 'haar' nota. ;Daarna kwam de fase waarin bekeken moest worden hoe alle voornemens gefinancierd zouden kunnen worden. "Maar het geld is er, de kaders zijn er en nu kunnen we beginnen." En er gaat nog al wat gebeuren de komende tijd. De voor bereidingen voor herplaatsing van een aantal kunstwerken zijn inmid dels van start gegaan. De /Ontmoeting' staat gepland voor het STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 itie p°( Ha Handboogvereniging Ons Genoegen uit Ysselsteyn gaat obli gaties uitgeven voor de (gedeelte lijke) financiering van een nieuw te bouwen accommodatie op een deel van het huidige ponyterrein aan de Gezellenbaan. De ruimte achter gemeenschaps huis Smelehof. waar de vereniging al vijftien jaar vertoeft, wordt stilaan te krap voor de vele activiteiten van Genoegen. De actieve hand boogvereniging wil haar activiteiten onder andere gaan uitbreiden met gerichte trainingen voor aspiranten, 'junioren en senioren en de organisa tie van grotere wedstrijden en lindoorcompetities. Dit alles om het tiuidige niveau van de leden ook in 1de toekomst te kunnen handhaven. UITBREIDING Uitbreiding op de huidige plek bleek niet mogelijk. Maar met medewerking van ponyclub De 'Welshruiters heeft de handboogver eniging een andere locatie weten te •vinden. Ons Genoegen wil een club gebouw van 20 bij 46 meter te bou- Iïn, met zestien schietbanen, dat lemaal voldoet aan alle eisen die oor de Nederlandse landboogbond aan alle bovenregio nale accommodaties gesteld wor den. Aan het plan hangt uiteraard een financieel plaatje, dat Ons Genoegen redelijk kan invullen door het gebruik van eigen midde len, hergebruik van materialen en veel zelfwerkzaamheid. De hand boogvereniging gaat echter ook een beroep doen op de gemeenschapszin van de inwoners van Ysselsteyn. Eind mei/ begin juni schrijft de ver eniging een obligatielening uit. Belangstellenden kunnen een obli gatie kopen waarmee ze dan een stukje van de nieuwbouw van hand boogvereniging Ons Genoegen financieren. 1 Tijdens snelheidscontroles op de lyenrayseweg in Wanssum zijn vori- [ge week donderdagmiddag tussen j.15.50 en 16.20 uur 34 bekeuringen Bitgedeeld. In totaal passeerden 425 voertuigen het meetpunt. De hoogst (emeten snelheid bedroeg 74 In/uur waar 50 km/uur is toege- beoogde stadspark. en de 'Kringloop', een schenking van het Waterschap Limburg en gemaakt door kunstenaar Fons Bemelmans, krijgt een plek op het zogenaamde Albert Hein pleintje. Voor het beeld van 'De Venrayse Maagd', dat ooit op de hoek Oostsingel/Stationsweg stond, ziet de gemeente een fraai plekje bij de Boog aan de Akkerweg. "We doen dat uiteraard is samenspraak met de bewoners", licht Jessie Riechelman toe. En dat is ook de hele bedoeling van 'kunst in openbare ruimte' in Venray: de bevolking op alle niveau's en manie ren betrekken bij de uitvoering van het beleid. INSPRAAK Een goed voorbeeld van spontane betrokkenheid bij kunst in Venray is de actie om de dansende hazen van Sophie Ryder te behouden voor Venray. Jessie Riechelman, zelf heel enthousiast over de beelden in het Odapark: "Het is leuk om mee te maken dat mensen er zo betrokken bij zijn. Hoe we er mee omgaan moeten we nog bekijken, maar het is een mooi initiatief." Een ander fraai voorbeeld van de invloed van de Venrayse burgers is de keuze van welke schilderijen er aangekocht worden uit de tentoonstelling van de schilder Louis Penin. "We willen er drie van de zeven kopen, uit ver schillende perioden en via stem briefjes mag het publiek kiezen welke", vervolgt ze, "En dit is een typisch voorbeeld wat het anders maakt dan voorheen." Deze actie loopt tot 22 juni. Uit de inzendingen worden drie namen getrokken en de gelukkigen worden beloond met een zeefdruk. PROJECT Jessie Riechelman kwam driejaar geleden vanuit een heel andere baan in Venlo naar Venray toe. Ze wilde wat anders en met heel haar enthou siasme en passie voor kunst en kunstbeleid stortte ze zich op haar werk, in de inspirerende omgeving van het gemeentehuis. Haar grootste uitdaging vormt nu het Project Psychiatrie. Een grootschalig pro ject dat Venray in één klap op de kaart van kunstminnend Nederland zal zetten. Het wordt een project met en voor de bewoners van psyc hiatrische instellingen, en met en voor de gehele Venrayse bevolking. De Stichting Kunst en Openbare Ruimte is bovendien heel geïnteres seerd óm het project 'kunst en psy chiatrie' van de grond te tillen en heeft enthousiast haar intentie uitge sproken mee te doen. Ook vanuit de stuurgroep en het college van Venray is het sein op groen gezet. "Het was gepland voor september 2001, maar gezien de omvang ver plaatsen we het waarschijnlijk naar het voorjaar van 2002," licht Jessie Riechelman toe, "De Venrayse bevolking, psychiatrische patiënten en personeel erbij betrekken zodat het gedragen wordt door heel Venray en iedereen er actief een rol in kan spelen. Daar gaat het om." Het idee is dat een aantal kunste naars een paar maanden op het St. Anna/St.Servaas terrein komen te wonen en daar dan werken aan kunst die betrekking heeft op het onderwerp psychiatrie. De plannen moeten nog verder uitgewerkt wor den, maar ze heeft er alle vertrou wen in. "We hebben een fijne club mensen die er in geloven, veel steun van de afdeling en een hele gedre ven wethouder", zegt ze tevreden. "Misschien dat we met die kunst werken en de invulling van de rotondes wat kunnen doen. De opdracht naar de kunstenaars is nog niet exact geformuleerd, maar dat gebeurt binnenkort." Naast het pro ject met de kunstenaars is ook een groep hard bezig mef de geschiede nis van de psychiatrie in Venray. Ook daar is Jessie Riechelman heel erg druk mee: "Het begint eigenlijk nu pas," antwoordt ze op de opmer king dat het allemaal wel erg veel werk lijkt. "Maar dit is wel de leuk ste baan in het hele gemeentehuis!" Eindexamenleerlingen Raayland College zijn er klaar voor Stephanie Janssen (18) uit Venray, Dorien de Waard (18) uit Venray en Erik Rijshouwer (18) uit Oostrum zijn drie van de 104 VWO-leerlingen van het Venrayse Raayland College die woensdag gaan beginnen aan hun eindexamen. Spannend? *'Ja, toch wel", zegt Stephanie Janssen, "de zenuwen beginnen nu een beetje te komen. Maar ik weet zeker dat ik slaag." Ook Dorien de Waard heeft het volste vertrouwen in een voor haar goede afloop van het eindexamen. "Ik heb me al ingeschreven voor de opleiding geneeskunde in Groningen en Utrecht. Wil je direct tot die studie toegelaten worden dan dien je gemiddeld voor alle vakken een acht te hebben, maar dat is voor mij helaas niet meer haalbaar. Ik moet nu hopen op een gunstige loting." Erik Rijshouwer wil volgend jaar technische informatica in Eindhoven gaan studeren. Wil, want helemaal gerust op een positief resultaat is hij nog niet. "Ik zal blij zijn als ik op 30 juni mijn diploma ontvang. Veel is afhankelijk van de cijfers die ik volgende week haal", zegt Erik. CIJFERS Toch hoeft de Oostrumse VWO- De politie heeft maandagavond een 28-jarige automobilist uit Venray aangehouden op verden king van rijden onder invloed. De man reed rond 20.00 over de Andersonweg in Roermond toen hij werd gecontroleerd. Een ademana lyse op het bureau wees uit dal hij teveel gedronken had. Tegen de Venrayse man is proces-verbaal opgemaakt. Hij kreeg een rijverbod voor 10 uur. In de nacht van vrijdag op zater dag is een blauwe Opel Kadett gestolen vanaf een parkeerplaats aan de Stationsweg in Oostrum. De eigenaar is een 24-jarige man uit Hegelsom. De waarde van de auto is circa 3.500 gulden. Stephanie Janssen, Dorien de Waard en Erik Rijshouwer beginnen volgende week aan het centraal schriftelijk. Op vrijdag 30 juni hopen de leerlingen hun VWO- diploma te ontvangen. leerling zich niet al te druk te maken, want het percentage geslaagden op het Raayland College is hoog. Vorig jaar behaalde liefst 93% van de VWO-leerlingen. 91% van de HAVO-leerlingen. 99% van de MAVO-leerlingen en 98% van de VBO-leerlingen het felbegeerde papiertje. "Maar tot de leerlingen op woensdag 14 juni de officiële uit slag ontvangen, heerst er binnen de muren van het Raayland College toch een 'uniek gevoel'", zegt mevrouw Loonen, afdelingsleidster van de middenbouw van het Raayland College (HAVO 3 en VWO 3) en docente geschiedenis van 6 VWO. Volgens mevrouw Loonen is de eindexamenperiode niet alleen voor de leerlingen 'spannend'. "Ook de leraren en leraressen hopen natuur lijk op positieve resultaten, want iedereen wil graag dat zijn of haar leerlingen het diploma behalen. Je hebt toch een bepaalde band met je leerlingen opgebouwd." OP KAMERS 104 VWO-leerlingen. 124 HAVO-leerlingen, 115 MAVO- leerlingen en 149 VBO-leerlingen beginnen woensdag met hun eerste examen. Voor Stephanie Janssen start het centraal schriftelijk echter een dag eerder, met het examen Grieks. "Met nog acht andere leer lingen", lacht de Venrayse, die vol gend jaar jaar in Delft technische bestuurskunde gaat studeren. En dus 'op kamers gaat', net als Dorien. "Je sluit nu toch weer een periode in je leven af', meent Stephanie, "ja, ik vind het wel leuk om zelfstandig te gaan wonen." De ouders van Erik lijkt het daar entegen verstandiger dat zoonlief eerst een jaar op en neer gaat reizen. "Met de bus en de trein naar Eindhoven, totdat ik mijn propedeu se gehaald heb", zegt Erik met een brede grijns op zijn gezicht, "mijn ouders zijn een beetje bang dat er anders bar weinig van studeren terechtkomt, door het studentenle ven ja." STUDEERSCHEMA Ondanks de zomerse temperatu ren zitten de drie Raayland-leerlin- gen dagelijks enkele uren met hun neus diep in de studieboeken. Stephanie en Erik studeren vooral binnen op hun slaap- en studeerka mer. terwijl Dorien zich ook af en toe buiten in de zon voorbereidt op de stof voor de examens Nederlands, Engels, geschiedenis, biologie, scheikunde, wiskunde A en natuurkunde. Een strak schema met 'vaste' studeertijden heeft het trio niet. "Nee. de tijden dat ik leer zijn wisselend. Het ligt er natuurlijk ook aan welke vakken je de volgen de dag hebt. Het ene vak vergl nu eenmaal meer voorbereiding dan het andere", zegt Erik. ORGANISATIE Mevrouw Loonen volgt het gesprek geamuseerd. Ze kent door haar jarenlange ervaring als lerares, mentoren afdelingshoofd de situatie waarin de eindexamenleerlingen verkeren. "Ja, ik denk dat bij de meeste leerlingen de zenuwen nu toch een beetje beginnen te komen. Leerlingen die erg zenuwachtig zijn, begeleiden we zoveel mogelijk. Het zou immers doodzonde zijn als ze tijdens een examen volledig dich- klappen." Om stresssituaties te voorkomen doet het Raayland College er werke lijk alles aan om te zorgen voor een perfect verloop van het centraal schriftelijk examen. "Veel mensen staan er niet bij stil wat er allemaal komt kijken bij de organisatie van een dergelijk groot examen", zegt mevrouw Loonen. "Je moet bijvoor beeld zorgen voor voldoende sur veillanten, want zelfs bij het examen Grieks (8 eindexamenleerlingen) dienen twee surveillanten aanwezig te zijn." Dit jaar moest de organisa tie echter ook rekening houden met geluidsoverlast door de bouwwerk zaamheden aan het nieuwe school- pand. pal naast het huidige gebouw. "En tijdens de pauzes proberen we de andere leerlingen ook tot kalmte te manen. De kleinste dingen kun nen immers tot irritaties leiden bij de eindexamenleerlingen, want die zijn natuurlijk toch wat zenuwachti ger dan normaal." Het liefste zou mevrouw Loonen zien dat iedereen op vrijdag 30 juni zijn diploma ontvangt. "Maar een honderd procent score is natuurlijk niet reëel. Als we dezelfde hoge per centages geslaagden hebben als vorig jaar, denk ik dat wij als Raayland College erg tevreden mogen zijn." WIJ HEBBEN RUIME ERVARING EN HOOG OPGELEIDE CONTACTLENSSPECIALISTEN KU RSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Wie door de Schoolstraat langs de Jongeren Infotheek loopt valt direct de pamfletten met leuzen voor de ramen op. "Wat is nu precies veilig vrijen?", "Kun je als je iemand zoent een SOA krij gen?", "Ik ben 14 maar nog nooit ongesteld geweest, HELP!?!". Met deze en andere indringende vragen hoopt de Infotheek de jon geren letterlijk over de drempel te trekken. Want de maanden april en mei staan in het teken van (homo)sexualiteit. "We merken dat de aankleding van onze etalages werkt. Want er blijven nu veel vaker voorbijgan gers even stilstaan voor ons gebouw. Zowel jong als oud. Onze doelgroep, jongeren tussen de 12 en 25 jaar, worden ertoe aangespoord om binnen te lopen en hun vragen te stellen over alles wat met sexualiteit te maken heeft. 'Goh, ik wist niet dat je die vragen kunt stellen', hoor ik vaak als reactie", zegt Maaike van der Putten. Zij is een van de mede werkers van welzijnsinstelling Synthese die de Jongeren Infotheek bemand. "We werken steeds met verschillend thema's die de jeugd aanspreekt. Zoals zinloos geweld, verslaving, werken. Nu vlak voor de vakantieperiode hebben we voor sexualiteit gekozen. Via de vereni ging COC hebben we homosexuali- teit er nadrukkelijk bij betrokken. Vooral omdat jongeren in Venray hier nergens met hun vragen terecht kunnen. Dan moeten ze naar Venlo, Eindhoven of Venlo toe." INLOOPAVOND De Jongeren Infotheek organi seert twee inloopavonden in samen werking met het COC. Twee weken geleden was de avond speciaal bedoeld voor de jongeren. Op vrij dag 12 mei is de inloopavond bestemd voor ouders en andere vol wassenen. Maaike van der Putten: "Tijdens die avonden zijn er van 19.00 tot 21.00 uur twee mensen van het COC aanwezig. Iedereen kan dan vragen stellen, praten of meer te weten komen over activi teiten van het COC of Synthese. Ook'kunnen ze natuurlijk altijd ano niem bellen. Vooral voor jongeren die twijfelen over hun geaardheid is het heel belangrijk om erover te pra ten. We willen ook hun omgeving, zoals ouders en leraren, erbij betrek ken." Op vrijdag 26 mei wordt samen met de GGD een infoavond gehouden over sexualiteit en gezondheid, zoals SOA (geslachts ziekten) en veilig vrijen. Etappe Swolgen-Venlo van Pieterpad Lionsclub Venray is zaterdag 20 mei een van de deelnemers aan de Lions-Pieterpad-Estafette. Verschillende Lionsclubs in Nederland leggen die dag het Pieterpad, een wandelpad voor langeafstandslopers van 480 kilo meter van Pieterburen in Noord- Groningen tot op de Pietersberg in Zuid-Limburg, in estafette vorm af. De Lionsclub Venray neemt de route Swolgen-Venlo over 21 kilometer voor haar reke ning. De opbrengst van de estafet te is bestemd om blindheid in India en Nepal te bestrijden. Lions is een internationale organi satie die actief is onder het motto 'We serve'. Jaarlijks worden er dan ook talrijke acties voor goede doe len over de gehele wereld georgani seerd. Nederlandse Lionsclubs steu nen al een aantal jaren de actie 'Fight for Sight', deze nationale actie is opgezet door de Stichting Lions Werkgroep Blinden (LWB) samen met de Wilde Ganzen. De Pieterpad-Estafette, georganiseerd door Lionsclub Overbetuwe, moet geld opbrengen om blindheid in India en Nepal te bestrijden. De LWB werkt nauw samen met Lions India die ter plekke intensief betrok ken is bij de uitvoering van die pro jecten. Zo zijn van de 20 miljoen Een 44-jarige automobiliste uit Wanssum is donderdag rond 12.15 uur ernstig gewond geraakt op de Lorbaan. Zij is met bot breuken en kneuzingen opgeno men in het ziekenhuis. De vrouw wilde een auto links inhalen en raakte daarbij van de lin kerweghelft af. Zij verloor daarbij de macht over het stuur, begon te slingeren en werd door het zandta- lud links van de weg gelanceerd. Na enkele omwentelingen door de lucht kwam zij met de voorkant van de auto terecht in een sloot. Getuigen van het voorval hebben de vrouw uit de auto gehaald. De auto is totaal vernield. De brandweer heeft maat regelen genomen voor de vrijgeko men olie en benzine uit het wrak die in het water terecht was gekomen. inwoners van Nepal ongeveer 450.000 mensen staarblind. Deze veelal straatarme mensen zijn vol komen afhankelijk van de al even arme mensen in hun omgeving voor wie ze eigenlijk een niet te dragen extra belasting zijn. Blindheidbestrijding is een effectie ve vorm van ontwikkelingshulp. De kosten-baten-verhouding is erg gun stig. Naast het opheffen van mense lijk leed worden afhankelijken immers weer onafhankelijk waar door zij beter in hun dagelijkse onderhoud kunnen voorzien. Een staaroperatie kost in het kader van de actie Fight for Sight nog geen 25 gulden. "We rekenen door deze actie dat duizenden mensen het licht weer in de ogen krijgen. Het lopen van de Pieterpad-Estafette is goed voor onze beentjes en goed voor de blinden in India en Nepal", zegt de heer Van der Meulen van Lionsclub Venray. De Nationale Commissie voor internationale samenwerking en Duurzame Ontwikkeling (NCDO) verdubbelt de opbrengst van de Pieterpadactie. SFEER 24 leden van de Lionsclub Venray lopen het traject Swolgen-Venlo. Zij zorgen voor mensen en organisaties MANHATTAN, KLOPPE METROPOOL NEW YOR TABOE Maaike van der Putten vindt het thema (homo)sexualiteit nu al een succes. "Want er rust nog altijd een taboe op. Door onze openheid, zoals met de affiches voor de ramen, mer ken we dat de jongeren steeds vaker met gerichte vragen binnenkomen. We willen heel laagdrempelig zijn. Want de meeste jongens en meisjes vinden het heel moeilijk om rechtst reeks vragen over sexualiteit te stel len." Alhoewel de doelgroep van de Jongeren Infotheek, die sinds okto ber 1997 aan de Schoolstraat huist, vrij ruim is is de toeloop van jonge ren van 16 tot 22 jaar het grootst. Via de Gilde-opleidingen en het Raayland-college komen scholieren ook vaak binnen voor hun werk stukken of spreekbeurten. Maaike van der Putten merkt ook dat steeds meer jongeren de Infotheek weten te vinden. "We willen een vraagbaak zijn. We geven informatie en advies. Vaak kunnen we de vragen stellers zelf al voldoende helpen. Maar we als we het niet weten dan kunnen we terugvallen op instanties als de GGD, Rutgersstichting, CAD of we verwijzen ze door naar bij voorbeeld de huisarts of maatschap pelijk werk." die hun wandeling willen sponsoren en nodigen familie, vrienden en bekenden uit om met hen mee te lopen. Van der Meulen: "Iedere deelnemende wandelaar werft naast eigen sponsors ook nieuwe wande laars, die op hun beurt weer nieuwe sponsors en wandelaars zoeken. Zo ontstaat een sneeuwbaleffect." Op zaterdag 20 mei zullen er dan ook honderden Lionsleden met vrienden en bekenden zich van noord naar zuid op het Picterpad begeven. In een gezonde en ontspannen sfeer ontmoeten mensen elkaar tijdens de wandeling door de meest prachtige natuur- en cultuurgebieden van Nederland. "Dat moet voor de deel nemers niet alleen een vrij, maar ook een goed gevoel opleveren, want de sportieve prestatie maakt het mogelijk om duizenden blinden in bijvoorbeeld de Indiase woestijn- staat Rajasthan de ogen te openen." Aan het einde van ieder traject wor den de wandelaars ontvangen door de niet-wandelaars van de Lionsclub die de actie op het vol gende, zuidelijk gelegen traject heeft georganiseerd. Voor meer informatie over de Lions Pieterpad- Estafette kunt u contact opnemen met de heer Van der Meulen, tele foon (0478)584145. V" Bij Rien van Mierlo Tuinen vindt u Amerikaans comfort voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toekomst te ontwerpen. Vernieuwend, dynamisch, verbazend en indrukwekkend zijn slechts enkele uitdrukkingen om een predikaat te geven aan dit bijzondere ont werp. Manhattan, zeer exclusief design, comforta bel, absoluut weerbestendig en sfeervol. Zeer goed toe te passen zowel binnen als buiten. Voor exclusieve tuinmeubelen met een vleugje Amerika 'find your way to' Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmond se weg;"M 1 5 7 5 1 PH Deürne Tel. 049 3 3 1 4 5 9 3

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5