Gooit gemeente vier ton weg? 10 jaap Rocom! 10,00 Start opknapbeurt winkelcentrum Brukske Verlichting: prioriteit in 'oude' wijken Kiezen voor een vaste huur: Huur vast Onderzoek bestuurlijke samenwerking scholen JOB Veltum in de ijskast Skatebaan voor 'eredivisie' Gewond Activiteiten in De Locht BBEEZ33Z1S 2 Shirts nü voor 129,- VAN OORSCHOT MODt Oud papier 'Activiteiten voor integratie' EHBO-post nog geen stap verder Wereldwinkel Venray -Pag, PEEL EN MAAS donderdag 4 mei 2000 - Pagina 7 Snelle reparatie administratie lijkt overbodig De kranten brachten het met grote koppen: het bevolkingsre gister van Venray barst van de fouten. Een onderzoek naar de gegevens van 200 inwoners van Venray toonde aan dat in maar liefst 90 procent van de gege vens fouten zaten. Groot kabaal in de raad en vlot trok men daar de portemonnee om het foutenfesti- val te herstellen. Terwijl dat hele maal niet nodig is. Iedereen verkeert namelijk in de veronderstelling dat een aantal offi ciële instantie helemaal afhankelijk zijn van de gemeentelijke gegevens. Ga maar na. Als je gaat scheiden of gaat trouwen heeft dat vrijwel altijd belastingtechnische gevolgen, maar bij alle gecontroleerde inschrijvin gen van echtscheidingen en 85 pro cent van de huwelijken waren fou ten gemaakt. Dertig procent van de verhuizingsmutaties rammelt en dat is prettig als je daardoor geen bekeuring achter je aan gestuurd krijgt, maar minder leuk als de Sociale Verzekeringsbank de papie ren voor de kinderbijslag of het GAK je ziekteformulier niet meer kan toesturen. Het klamme zweet breekt je uit als je aan de gevolgen van al die foute gegevens denkt. 'GEEN PROBLEEM' "We hebben er geen problemen mee," meldt media-woordvoerder Bastiaans van het Amsterdamse kantoor van het GAK, "alle gege vens worden door ons gecontro leerd." De GAK-bestanden zijn niet rechtsstreeks aan de gemeentelijke basisadminstratie gekoppeld en er is dus geen 'kopietje' van de Venrayse gegevens beschikbaar. "Alleen als iemand voor de eerste keer een aan vraag in dient nemen we het gba als oorspronkelijke bron", verklaart Bastiaans. En dat is blijkbaar vol doende om fouten te voorkomen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) bevestigt dat als er adressen niet kloppen de post fout gaat. Over hoe echter de fouten uit het Venrayse systeem gehaald moeten worden bestaat geen duidelijkheid. "Als we uitvallijsten krijgen chec ken we dat bij de gemeente. En als er bij de gegevens staat dat ze uit de 'gba' komen dan moeten de mensen daar zelf de fouten melden", aldus een woordvoerder. Om hoeveel gevallen het hier gaat is bij het SVB niet bekend en er zijn ook nog geen meldingen binnen gekomen. Justie reageert bij monde van het kanton gerecht in Venlo erg afstandelijk, "Daar weten wij niets van." Vragen moeten schriftelijk ingediend wor den en het antwoord zal ook schrif telijk komen. Alleen bij de Gemeenschappelijke Gezondsheids Dienst blijkt men echt op de hoogte van de problemen in Venray. "De opkomst in Venray is bij onderzoeken een aantal pro centen lager." licht woordvoerder Boers toe, "maar of dat aan het gba ligt weten we niet omdat in alle gro tere gemeenten dat percentage iets lager ligt. Je krijgt wel telefoontjes dat dingen niet kloppen, maar echt veel is dat ook niet." Vervelender voor de GGD is dat soms achteraf blijkt dat mensen niet uitgenodigd zijn om deel te nemen aan een onderzoek, bijvoorbeeld borstkan ker of baarmoederhalskanker, die toch uitgenodigd hadden moeten worden. De GGD heeft wel al afspraken gemaakt met de gemeente Venray dat ze op de hoogte worden gesteld van fouten die in de gba worden ontdekt. Boers: "Dat krijgen we door en dan gaan we dat zelf weer controleren, herstellen en aan passen. Als mensen alsnog een uit nodiging moeten krijgen dan sturen we die." Dat de GGD, als enige instelling, deze afspraken met de gemeente gemaakt heeft komt door ervaringen uit het verleden. "Een jaar of zeven, acht geleden waren deze problemen er ook al", meldt woordvoerder Boers laconiek. De haast die raad en college nu maken lijkt dus wat voorbarig. Gewoon in de vrije tijd gegevens controleren en aanpassen scheelt een heleboel geld. Het kan ook want de krakkemikkige toestand van de gemeentelijke gegevens heeft ken nelijk weinig effect op officiële instanties. kei* en-ai jrketvf. r teriasf en v.vi id- oost! 9.Hl 2e >iler C9I t.begU rkoof De heer Emonts (PvdA) vroeg zich vorige week woensdagavond in de commisie Welzijn af hoe het gesteld is met de jeugdontmoe- tingsplek in de wijk Veltum. "Er is een redelijk debacle ont staan nadat de geachte vestigings- ,plek bekend werd gemaakt", verte 1- !de Frits Vossen, hoofd van de afdeling Welzijn van de gemeente IVenray. "De locatie was na samen- S spraak met de buurt tot stand geko men, maar als achteraf een enkeling met een grote verbetenheid begint te iprotesteren, houdt alles op. Inmiddels bestaat het groepje jonge ren dat wilde meewerken aan een succesvolle opzet voor het JOP niet meer. Naarmate de tijd verstrijkt verdwijnt de bereidheid bij jongeren om nog langer te wachten." WIJKPLATFORM Volgens wethouder Driessen zit ook het wijkplatform Veltum 'in het slop'. "Het wijkplatform heeft zich ingezet voor een JOB in de buurt. Maar na dit debacle heeft het bestuur het wel gezien en verkeert het wijkplatform in personele pro blemen. Het is jammer dat waarde volle krachten die zich ingezet heb ben voor de realisatie van de JOP er nu de brui aan hebben gegeven." Volgens Driessen heeft Synthese nog een poging gedaan om contact te zoeken met andere jongeren. "Maar daar is weinig respons op gekomen. Met Synthese en de afde ling Welzijn is de afspraak gemaakt dat we niet iets kunstmatig in stand gaan houden. We hebben er de afge lopen tijd zo hard aan getrokken, dat we nu eerst wachten op een signaal juit de wijk. Misschien is de behoefte |voor een JOB er op dit moment wel |niet." Binnenkort wordt op sportpark F De Wieën een 'spectaculaire' ska- tebaan voor de beter geoefende skater geplaatst. Dit maakte wet houder Driessen vorige week woensdagavond bekend in de commissie Welzijn. "Er is vanuit de jeugd de behoefte ontstaan voor een ander soort toe stellen, voor de 'eredivisie' van de skaters. Ook komt er binnenkort een tweede mobiele skatebaan", aldus Driessen. De wijken Brukske en Landweert beschikken al over een 'vaste' skatebaan. "Maar de wereld is erg in beweging", stelde wethou der Driessen, "je ziet ook steeds meer skaters op straat. Het is tot een sport uitgegroeid. Binnenkort gaat ik eens met de klankbordgroep overleggen over het skaten in het centrum, want hoe bewegen mensen zich voort op skates. Dat is belang rijk om te weten voor het Verkeersplan. Is de skate een ver voermiddel geworden? Duidelijk is dat de skater steeds meer bezit van Nederland neemt." Bij een verkeersongeval op de A73 onder Boxmeer is maandag morgen rond 9.00 uuur een 23-jari- ge inwoonster van Ysselsteyn gewond geraakt. Ook een passagier is met onbekend letsel naar het zie kenhuis gebracht. Door onbekende oorzaak raakte de auto in een slip en kwam op de kop in een sloot terecht. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis in Venray gebracht. De gemeente Venray is onlangs begonnen met een gedeelte van de opknapbeurt aan het winkelcen trum Brukske en de directe omge ving. "Aannemer NBM is bezig met het bestraten van openbare verhardingen rondom het winkel centrum", vertelt gemeente woordvoerster Silvia van Nispen. Er wordt dus niet in het winkel centrum, eigendom van Schuitema Vastgoed, gewerkt. Eind juni wor den de wegen naar de drie parkeer havens en de parkeerhavens zelf door de aannemer onder handen genomen. "De parkeerhavens wor den één voor één verhard. De werk zaamheden rondom het winkelcen trum zullen naar verwachting tot Aannemer NBM is onlangs gestart met een gedeelte van de opknapbeurt aan het winkelcentrum Brukske. half juli duren", aldus Van Nispen. OPKNAPBEURT Het groot onderhoud wordt uitge smeerd over vijf jaar en voorziet in een nieuw dak, nieuwe verlichting en bestrating, opknappen van het binnenterrein, nieuw schilderwerk en de uitbreiding van de Cl000. Deze supermarkt behoort tot het Schuitema-concem. Er komen geen extra parkeerplaatsen en er komt evenmin een doorgaande weg langs het complex. Het complex is gebouwd in de jaren zeventig en bestaat uit een aantal honingraarvor- mige winkelunits rondom een bin nenplaats. Het gebouw is niet publieksvriendelijk en vanaf de bui tenkant zijn niet veel meer dan muren te zien. Het winkelcentrum kampte in het verleden met leeg stand en wisselde een paar keer van eigenaar. Vorig jaar waren er plan nen voor een grootscheepse verbou wing, inclusief een forse uitbreiding van Aldi, maar die ketsten af. Nu zet eigenaar Schuitema een stuk lager in. Meer dan een opknapbeurt is niet haalbaar. Het omkeren van de win kels is niet mogelijk zonder het hele centrum af te breken en daar wil het bedrijf niet aan. De gemeente Venray laat een onderzoek uitvoeren naar de mogelijkheden om het openbaar onderwijs in de gemeente bestuurlijk te verzelfstandigen. Het bureau CBE Consultants gaat dit onderzoek uitvoeren en zal daarbij ook kijken of de oprich ting van een samenwerkingsstich- ting voor het openbaar en bijzon der onderwijs in Venray haalbaar Door de decentralisatie van rijk staken naar de gemeente op het gebied van onderwijshuisvesting, gemeentelijk onderwijsachterstan denbeleid, onderwijs in allochtone levende talen en de onderwijsbege leiding heeft de gemeente een rol gekregen ten behoeve van het gehe le onderwijsveld. Tegelijkertijd dient de gemeente als schoolbestuur van het openbaar onderwijs de belangen van de openbare scholen veilig te stellen. Volgens de gemeente kan deze dubbelrol leiden tot tegenstrijdige belangen en is het gewenst om het openbaar onderwijs bestuurlijk te verzelfstandigen. Venray geeft daarbij de voorkeur aan een bestuurlijke samenwerking tussen het openbaar en bijzonder onderwijs in de gemeente. Beide schoolvormen werken nu al samen op onderwijsinhoudelijk gebied. Door het beleid Weer Samen Naar School, waarbij de basisscholen gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de instandhouding van de school voor speciaal basisonderwijs en de zorgverbetering van de basis scholen is deze samenwerking ver sterkt. Ook op andere terreinen groeit de samenwerking, zoals bij de gezamenlijke inrichting van een vervangerspool en het opzetten van het project Informatie en Communicatie Technologie. Die samenwerking gebeurt volgens de gemeente 'met respect voor eikaars belangen en er is geen sprake van een concurrentiestrijd tussen open baar en bijzonder onderwijs'. Venray acht een bestuurlijke schaal vergroting nodig omdat het bestuur van het openbaar onderwijs qua schaal (ongeveer 850 leerlingen) te klein is om de risico's op financieel en personeel gebied op te vangen. Zeker niet omdat de schoolbesturen door de rijksoverheid steeds meer verantwoordelijk worden gesteld. Ook de besturen van het katholieke en protestants-christelijke onderwijs staan open voor een bestuurlijke samenwerking op 'Venrayse schaal'. Het bureau CBE Consultants verzorgt .op maandag 15 mei een presentatie in de com missie Cultuur, Onderwijs en Sport (COS). Op zondag 7 mei worden in het museum twee oude handwerktech nieken gedemonstreerd. Het betreft hier het patchwork en het quilten. Via beide technieken worden deco ratieve werkstukken gemaakt. Het patchwork is een techniek waarbij kleine gekleurde lapjes wor den gecombineerd tot een veelkleu rig geheel. Bij het quilten worden de gekleurde lapjes op een dragerstof aangebracht. Beide technieken ver eisen veel geduld en leiden tot een prachtig resultaat. De S treekboerderij en het Nationaal Asperge- en Champignonmuseum (Koppertweg 5 te Horst-Melderslo), zijn in mei en juni iedere dag geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Groepen kunnen op afspraak ook op andere tijden terecht. amÊÊ/mmssssammmmmmssamÊmatm mm z PEEL EN MAAS f on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws Daarom tijdelijk: Nokia 5110 Siemens C25 Panasonic GD30 Ericsson A1018s Icm 2-jarig kpn abonnement meer mobiele mogelijkheden Acaciastraat 17 Venray Tel 0478 521 000 www.rocom.nl De gemeente Venray streeft in haar uitvoeringsprogramma openbare verlichting voor het jaar 2000 een gebiedsgerichte aanpak na, waarbij de prioriteit ligt bij de wijken en buurten van voor 1973, omdat deze wijken en buurten het slechtst verlicht zijn. Dat schrijft de gemeente Venray in een brief als antwoord op vra gen van de Seniorenraad. d'. De Seniorenraad vindt het zeer terecht dat in het rapport veel aandacht wordt besteed aan de aspecten van openbare verlich ting en verkeer, maar wijst het college in de brief op het belang van een snelle aanpak van de knelpunten op het terrein van de openbare verlichting. Verder vroeg de Seniorenraad het college de mogelijkheid te openen tot het aandragen van nog niet gesignaleerde knelpunten met betrekking tot openbare verlichting die ook een snelle aanpak vergen. De gemeente antwoordt de senio renraad in de brief dat 'daar waar mogelijk reeds concrete acties wor den ondernomen'. In de loop van 2000 wordt de doorkijk 'openbare verlichting' gerealiseerd voor de jaren 200Ï tot 2005. Met de afde ling Openbare Werken, de afdeling die openbare verlichting in haar por tefeuille heeft, heeft het college van B en W afgesproken dat schriftelijk gesignaleerde knelpunten op dit punt bij deze afdeling kunnen wor den aangedragen. Voor huurders van Wonen Noord Limburg Het experiment van een half jaar met het aanbieden van huur- vast aan een select aantal huur ders heeft voldoende positieve reacties opgeleverd. Reden om dit nieuwe product aan te bieden aan alle huurders van Wonen Noord Limburg. Hiermee wil zij haar huurders de zekerheid bieden van vaste woon lasten voor vijf of tien jaar. De huurder bepaalt zelf of hij hiervoor kiest. Wonen Noord Limburg is hiermee een van de eerste corpora ties in Nederland waar huurders kunnen kiezen voor Huurvast. Gedurende een half jaar is aan huur ders van een beperkt aantal com plexen de mogelijkheid geboden om te kiezen voor huurvast. In totaal koos 16% van deze huurders voor huurvast. De deelname verschilde sterk per huuder: bij de oudere huur ders was dit 6 en bij huurders van Brixon shirt normaal 89,- Grotestraat 73, Venray Breda, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss eengezinswoningen 21%. Redenen voor oudere huurders om niet deel te nemen zijn de hoge leeftijd en het recht op huursubsidie. Dit laatste blijkt ook voor de andere huurders een belangrijke reden te zijn om niet te kiezen voor huurvast. Huurvast is een nieuw product van Wonen Noord Limburg waarbij huurders kunnen kiezen voor een vaste huur prijs voor vijf of tien jaar. De aan- vangshuur is met Huurvast wat hoger dan normaal. Daarom is Huurvast alleen aantrekkelijk als de huurder de woning voor een langere periode huurt. Met huurvast is de onzekerheid over een jaarlijkse huurverhoging voorbij. Uit onder zoek blijkt dat huurders dit het grootste nadeel van huren vinden. Wonen Noord Limburg wil met het aanbieden van Huurvast het huren aantrekkelijker maken. Nog voor het einde van het jaar krijgen alle huurders persoonlijk bericht via de vestigingen in Venray, Helden en Horst. LANDWEERT I+II Elke 2e woensdag van de maand halen de Zangers van St. Frans oud papier op in Landweert I+II. Op woensdagavond 10 mei vanaf 18.30 uur wordt het oud papier opgehaald. U kunt uw oud papier vanaf 18.00 uur goed gebundeld aan de straat zetten. Alvast bedankt voor uw medewerking. WIJK ZUID Tafeltennisvereniging Red Stars komt iedere eerste vrijdag van de maand oud papier ophalen in wijk Zuid (tussen Zuidsingel en Bernhardstraat) tussen 18.00 en 20.00 uur. De eerstvolgende datum is vrijdag 5 mei. Wij verzoeken u vriendelijk oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zakken of gebundeld. Ook kunt u oud papier brengen bij de container op dinsdagavond van 18.00 tot 20.00 uur en op zaterdag morgen van 09.00 tot 12.00 uur. Tevens kunt u dan spullen kwijt t.b.v. de nog te houden Luikse markt. Ons adres: Kiosk la, wijk Brukske (links van basisschool De Foekepot). Bij voorbaat- hartelijk dank voor uw medéwerking. Nadere info bij Jac Linders, tel. 588411 of Peter Bouwmans, tel. 589134. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Ed Cadirci (CDA) nodigde namens het bestuur van het Multicultureel Platform de leden van de commissie Welzijn uit voor een bezoek aan de Multiculturele Manifestatie op zaterdag 3 juni in juni. "Het begint om 13.00 uur en duurt tot ongeveer 18.00 uur', vertelde Cadirci. "We zijn druk bezig met de organisatie van de manifestatie. Alle multiculturele groeperingen zullen er zijn en er worden tal van mooie activiteiten opgezet, met onder andere dansen, eten en een buikdan seres." Vicky Beyers (D66) zei te hopen dat er ook activiteiten geor ganiseerd worden om de integratie Te bevorderen. Driessen was het met haar eens. "Naast het eten en het drinken is het inderdaad belangrijk dat het een interactieve manifestatie wordt. Het moet een wisselwerking zijn van deze zaken. We moeten ook wat kunnen leren van elkaar", zei Driessen. Voorzitter cliëntenraad steunt 'Oversteek' Het gesprek op initiatief van de gemeente Venray met huisartsen en ziekenhuis over de 24-uurs bereikbaarheid van de eerste hulp is 'in een constructieve sfeer' ver lopen. Dit bevestigde wethouder Heidens en hij gaf tevens aan dat de diverse partijen nog wel wat huis werk te doen hebben over zaken die nog uitgewerkt moeten worden. Van een eventuele patstelling met de Venrayse huisartsen is voFgens hem geen sprake. In een interview in de 'Ziekenhuiskrant' van april stipt ook de voorzitter van de Cliëntenraad. Harry Peerbooms, de EHBO-problematiek aan. Hij vindt het een goede zaak dat de maatrege len van Oversteek niet te koste gaan van de kwaliteit van de zorg. Wel wil Peerbooms een discussie over de manier waarop men dat alles wil realiseren, bijvoorbeeld de functie van de Venrayse EHBO. De voorzitter van de Cliëntenraad geeft in het interview overigens blijk van een volledige overgave aan de uitgangspunten van Oversteek. Hij noemt het feit dat patiënten en bezoekers uit Venray bijna dertig kilometer verdere moe ten reizen ('mobiliteit') een 'relatief probleem als je er betere zorg voor terug krijgt' en hij vindt dat de raad zich bij het bepalen van een stand punt niet te veel moet laten 'meesle pen' door de publieke opinie. Een officiële reactie heeft de cliënten raad nog niet, maar de voorzitter neemt alvast een voorschot door te ventileren dat het om een 'zorgvul dig opgesteld rapport' gaat waarbij de zorg voor de patiënt, ook voor de langere termijn, centraal staat. Peerbooms erkent in het interview weliswaar dat hij nog niet zo bekend is met de gezondheidszorgorganisa- tie, maar dat weerhoudt hem blijk baar niet om alvast een eigen voor schot op het standpunt van de gehele Cliëntenraad te nemen. Cadeaushop en kleine supermarkt Steeds meer lijkt de Wereldwinkel op een cadeaushop. waar mensen graag binnenlopen om iets leuks uit te zoeken en dan graag iets exotisch, met de garantie dat producenten in de ontwikkelings landen er ook een rechtvaardige prijs voor krijgen. Velen slagen in hun keuze voor iets groots of kleins en gaan tevreden weg. Maar naast cadeaushop is de Wereldwinkel bij uitstek een soort kleine supermarkt met een groot aantal voedselproduc ten, zowel voor ontbijt, lunch, diner als er tussendoor. Het is immers begonnen met de Max Havelaar koffie. Wist u. dat sinds kort alle Rabobanken in Nederland overgaan naar Max Havelaar koffie? Een prachtige stimulans voor wie nog niet over de streep is. De laatste tijd zijn er veel, ook exotische producten bijgekomen, inclusief sauzen voor de barbecue. Wereldwinkel Venray wil de hele maand mei haar voedselproducten speciaal onder de aandacht brengen met als hoogtepunt de Europese Wereldwinkeldag op zaterdag 20 mei. De hele maand mei kunt u uit gebreid kennis maken met wat er aan voedsel en drank te koop is. En u kunt voordelige aanbiedingspak ketjes kopen, voorzien van een receptenboekje om bij te watertan den. En zoals met alle producten in de Wereldwinkel snijdt het mes aan twee kanten: u kunt er extra van genieten in de wetenschap dat de producenten er ook iets meer door kunnen eten en daarnaast beter onderwijs en medische zorg voor h et hele gezin realiseren. In onze tijd van grote welvaart is er meer dan ooit reden om die welvaart een beet je te delen met mensen die het min der hebben, maar van wie wij voor veel producten wel afhankelijk zijn. Kom dus eens wereldwinkelen op het adres Henseniusstraat 3a. tel. 588571. Vlag uit. winkel open.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7