Gonzaga gelukkig met woningen REGIOKALENDER Cultuurhistorische rijkdom inspiratie voor ruimtelijke vernieuwing Is betaalde rente na 2000 nog aftrekbaar? 4 mei Doden herdenking Activiteit voor kinderen met kopzorgen PEEL EN MAAS on line r Kindervakantiewerk nog steeds driftig op zoek naar leiding en vrijwilligers PEEL EN MAAS BEZORGEN? PEEL EN MAAS donderdag 4 mei 2000 - Pagina 215 Stichting Stadspark Venray (17) Regelmatig ontvangt Stichting Stadspark Venray instemmende reacties met haar pleidooi voor behoud van het monumentale karak ter van Sint Anna. De inrichting is cultuurhistorisch erfgoed van uit zonderlijk formaat en daar dienen we met respect en uiterst behoed zaam mee om te gaan. De sluiting van deze psychiatrische inrichting betekent tevens de afsluiting van een belangrijke periode in de Venrayse geschiedenis, de periode van het Venrayse institutenland- schap. Vele jarenlang waren de kloosters en de onderwijs- en gezondheidsinstellingen bepalend voor onze lokale identiteit. Intussen zijn al die kloosters en instellingen nagenoeg allemaal verdwenen. Met de sluiting van Sint Anna wordt een belangrijk hoofdstuk in onze geschiedenis afgesloten. Maar het parklandschap en de gebouwen behouden hun kwaliteit als cultuur historische referentie. HOE KUNNEN WE HET PARKTHEATER BEHOUDEN? "Fracties willen parktheater behouden" kopte Peel en Maas op 16 maart j.l. Maar de vraag is natuurlijk hoe je dat moet doen. Een sympathieke suggestie deed J. van de Boom in een ingezonden brief in het Venrayse weekblad van 20 april. Hij of zij stelt voor om de overge houden CAI-gelden o.a. te bestem men voor de realisering van de ideeën van Stichting Stadspark, bij voorbeeld voor behoud van het mooie parktheater. En wij sluiten ons natuurlijk graag bij die sugges tie aan. EN WAT DOEN WE MET DAT MOOIE MUZIEKKIOSK? Wandelend over het Annaterrein wordt men keer op keer weer getrof fen door de aanwezigheid van tal van grote en kleine monumenten. Monumentale gebouwen, maar ook monumenten van bescheidener omvang zoals het schitterende muziekkiosk op het voormalige speelveld nabij het parktheater. We hebben nog niet kunnen achterhalen wanneer en door wie dit stukje nos talgie is gebouwd, maar het is niet uitgesloten dat het smeedwerk van een Venrayse smid afkomstig is. Het is namelijk exact gelijk aan het smeedwerk van het oude, verplaats bare muziekkiosk dat vroeger Venray's pleinen sierde. Zeker weten we het niet, maar we beloven u, dat zoeken we op. Bijgaande mooie foto's werden ons toegezon den door Joost Geeraedts voor wie het Sint Annapark een niet opdr ogende bron van inspiratie is. Sint Anna is geen cultuurhistorische hin derpaal, maar een rijke inspiratie bron. Graag stellen wij uw mening op prijs. Bel, schrijf of stuur een e- mail. Ons adres: Stichting Stadspark Venray, Engelenstraat 8, 5801 RT Venray. Telefoon 581191. E-mail tw.els@wxs.nl Veel kinderen vinden het lastig als een van hun ouders (ernstige) psychische problemen heeft. Wat is een psychisch probleem precies en hoe ga je ermee om? Kun het later zelf ook krijgen? Het GGZ Centrum Land van Cuijk start eind mei met een activi teit voor kinderen van 12 t/m 15 jaar die een ouder hebben met een dui delijke psychische 'ziekte', zoals bijvoorbeeld een ernstige depressie. In vijf korte bijeenkomsten kunnen kinderen herkenning vinden bij elkaar en leren wat een psychisch probleem precies is, hoe je ermee om kunt gaan en hoe je met je eigen gevoelens omgaat, kinderen hoeven zelf geen problemen te hebben om mee te doen. Het is geen therapie, maar een laagdrempelige activiteit, georganiseerd door de afdeling pre ventie. Deelname is gratis. Kinderen heb ben geen verwijzing nodig. De bij eenkomsten vinden na schooltijd plaats. Vooraf wordt een kennisma kingsgesprek gehouden waarin kind. ouder en begeleider kunnen bekijken of deze activiteit goed bij het kind past. Ouders kunnen hun zoon of dochter aanmelden door contact op te nemen met mevrouw D. Ebbeng, GGZ Centrum Land van Cuijk. Het telefoonnummer is 0485- 567890. Op donderdag 4 mei heeft in den lande de jaarlijkse Nationale Dodenherdenking plaats. Ook in Venray wordt deze herdenking zoals jaarlijks gebruikelijk gehou den. Om 19.00 uur vindt een herden kingsbijeenkomst plaats in de Grote Kerk. Tijdens deze bijeenkomst zullen burgemeester Waals, pastor G. Maesen en leden van de Oecumenische Werkgroep Venray het woord voeren ter herdenking van alle mensen, die in de Tweede Wereldoorlog en daarna, waar ook ter wereld, het slachtoffer zijn geworden van oorlogen of oorlogs handelingen. Ook zullen kinderen van basis school De Kruudwis uit Landweert, die dit jaar het Oorlogsmonument bij het Kerkpad hebben geadop teerd, aan deze herdenkingsplech tigheid bijdragen. Verder verzorgen de fanfare "Ons Genoegen" uit Oirlo en het Collegium Vocale uit Venray de muzikale opluistering van deze her denkingsplechtigheid Na afloop van de bijeenkomst in de Grote Kerk zal men in stille tocht via de Grote Markt, de Hofstraat en de Raadhuisstraat naar het Oorlogsmonument aan het Kerkpad trekken, alwaar militairen van de Groep Geleide Wapens De Peel de Erewacht houden. Aldaar wordt, na het spelen van de Last Post, twee minuten stilte in acht genomen, waarna kransen en bloemen gelegd worden door onder andere de Commandant GGW de Peel, de burgemeester en de voorzit ter van het Oranjecomité, de Bond van Wapenbroeders en de kinderen van De Kruudwis. De herdenking wordt besloten met het spelen van het Reveille en het Wilhelmus. Belastingadvies van de maand Men hoort de laatste tijd vaak de opmerking dat betaalde rente niet meer aftrekbaar zou zijn. Dit is in beginsel niet juist. Rente is aftrekbaar maar de bijdrage van de fiscus is afhankelijk van het doel waarvoor de financiering is aangegaan. ONDERNEMING Winst uit onderneming is vanaf 2001 belast in box 1 tegen een tarief dat afhankelijk is van uw inkomsten in box 1variërend van 32,55% tot 52%. Indien u een ver mogensbestanddeel in uw onderneming financiert met vreemd vermogen kan de betaalde rente in mindering worden gebracht op uw winst. Dus de rente is aftrekbaar tegen het progressieve tarief van 32,55% tot 52%. ONROERENDE ZAKEN B@all-mag-inspr:ij onroerende zaken dient men een onderscheid te maken tussen de volgende categorieën: 1. Eigen woning. Ook de eigen woning is belast in box 1met een varia bel tarief van 32,55% tot 52%. Indien de financiering is aangegaan voor de aankoop of verbetering van de eigen woning is de rente aftrekbaar tegen genoemd tarief. 2. Een verhuurde onroerende zaak. welke is verhuurd aan uw eigen B.V., uw kinderen, kleinkinderen of ouders, die hierin een onderneming exploiteren. De huuropbrengsten die u ontvangt zijn belast in box 1 en dus weer tegen het variabele tarief van 32,55% tot 52%. Indien u de verhuurde onroerende zaak heeft gefinancierd met vreemd vermogen is de rente tegen het variabele tarief aftrekbaar. 3. Verhuur van een onroerende zaak aan anderen, of met een andere bestemming, dan genoemd in categorie 2. Deze huuropbrengsten zijn niet belast in box 1, maar in box U bent in deze situatie 30% inkomsten belasting verschuldigd over 4% van de waarde van de onroerende zaak. In beginsel zijn de kosten niet meer aftrekbaar. Indien de onroerende zaak is gefinancierd met geleend geld kan de hoogte van de lening voor de bepaling van de verschuldigde inkomstenbelasting in mindering worden gebracht op de waarde van de onroerende zaak. In feite is in deze categorie de rente-aftrek beperkt tot 4 Verder is deze 4 rente slechts aftrekbaar tegen een tarief van 30 Een voorbeeld ter verduidelijking. U bezit een onroerende zaak met een waarde van 400.000, waarop een schuld rust van 200.000. U betaalt over deze schuld 6% rente (i.e. 12.000) en de overige kosten bedragen 5.000. De huuropbrengst bedraagt 30.000. Het tarief in box 1 bedraagt 42% - Verhuur aan uw B.V. of uw kind die daarin een onder neming exploiteert. Uit dit voorbeeld kunnen een aantal conclusies worden getrokken: - Verhuur in box 3, dus aan een derde, heeft de voor keur boven verhuur aan uw B.V. of kinderen die daar in een onderneming exploiteren. - Bij verhuur in box 3 is de rente slechts voor een deel namelijk 4 aftrekbaar, terwijl deze bij verhuur aan uw B.V. volledig aftrekbaar is.. OVERIGE ZAKEN Hierbij kan men denken aan een financiering van aan delen maar ook aan de financiering van uw auto, boot etc. Voorzover de waarde van uw bezittingen groter zijn dan de vrijstelling van 37.463 per persoon kan de schuld in mindering worden gebracht op de waarde van de bezittingen. Over het meerdere is 30% inkomstenbelas ting verschuldigd over 4% van deze waarde, (box 3) Dit betekent dus dat 4% van de betaalde rente slechts aftrek baar is. Wederom een voorbeeld ter verduidelijking. U bent gehuwd en bezit samen met uw echtgenoot een vermogen van 400.000. U heeft een persoonlijke lening afgesloten van 100.000 tegen een rente van 10%. Zonder lening bedraagt de verschuldigde inkomstenbe lasting: Waarde van de bezittingen 400.000 Af: vrijstelling 2 x 37.463 74.926 Belast 325.074 Verschuldigde inkomstenbelasting: 30 van 4 van 325.074 3.900 Met inbegrip van de lening bedraagt de verschuldigde inkomstenbelasting: Waarde van de bezittingen 400.000 Af: schulden 100.000 Af: vrijstelling 74.926 Huuropbrengst Af: Rente Af: Overige kosten Netto huuropbrengst Inkomstenbelasting 42 5.000 30.000 12.000 17.000 13.000 5.460 Huuropbrengst na inkomstenbelasting 7.540 Zonder rentelasten zou de verschuldigde inkomstenbe lasting 42% van 30.000-5.000 of 10.500 zijn geweest. Het verschil in verschuldigde inkomstenbelasting van (10.500-5.460) 5.040 is gelijk aan de inkomstenbelasting over de betaalde rente, namelijk 42% van 12.000. - Verhuur aan een derde. Huuropbrengst 30.000 Af: Rente 12.000 Af: overige kosten 5.000 17.000 Netto huuropbrengst Inkomstenbelasting: Waarde onroerende zaak 400.000 Af: schuld 13.000 200.000 Waarde bezittingen 200.000 Verschuldigde inkomstenbelasting: 30 van 4 van 200.000 2.400 10.600 Indien u de schuld op de onroerende zaak niet zou heb ben gehad bedroeg de verschuldigde inkomstenbelasting 30% van 4% van 400.000 of 4.800. Als gevolg van de financiering is derhalve 2.400 minder aan inkomstenbe lasting verschuldigd. Dit bedrag is gelijk aan 30% van 4% van de schuld in casu 200.000. Conclusie: van de betaalde rente van 6% heeft 4% slechts invloed op de verschuldigde inkomstenbelasting. 174.926 Belast 225.074 Verschuldigde inkomstenbelasting: 30 van 4 van 225.074 2.700 In dit voorbeeld bent u 3.900-2.700 of 1.200 minder aan inkomstenbelasting verschuldigd indien u een lening heeft van 100.000. Dit is gelijk aan 30% van 4% van 100.000. Conclusie: 4% van de rente is aftrekbaar. Netto betaalt u 10.000 aan rente terwijl de belastingdienst slechts voor 1.200 bijdraagt aan deze financieringslasten. CONCLUSIE Uit het voorgaande kan worden geconcludeerd dat de rente, afgezien van vrijstellingen aftrekbaar is, maar dat de bijdrage van de zijde van de belastingdienst afhanke lijk is van het doel waarvoor de financiering is aange gaan. De rente in verband met de financiering van een deel van de onderneming, de eigen woning of een gebouw dat wordt verhuurd aan uw B.V. c.q. kinderen die daarin een onderneming exploiteren (box 1) is volle dig aftrekbaar en de overige rente (box 3) slechts voor 4%. Derhalve is het nu reeds verstandig op eerstge noemde leningen (box 1) niet meer af te lossen en de financiële ruimte die daardoor ontstaat aan te wenden voor de aflossing van laatstgenoemde leningen (box 3). Ook bij het afsluiten van een nieuwe financiering dient men met bovenstaande rekening te houden. Drs. H.J.M.J. Verbaandert Belastingadviseur A A Venray. www.vandenmunckhof.nl/ nieuws Het lijkt allemaal nog zo ver weg. Vakantie... wat zullen we eens gaan doen... Word leiding bij het Kindervakantiewerk!!! Dit jaar hebben weer zo'n 700 kinderen zich opgegeven bij het Kindervakantiewerk en net als andere jaren zijn we nu weer op zoek naar leiding voor deze 7Ó0 kinderen. Enkele jaren geleden hebben we helaas een hondertal kinderen van deelna me uit moeten sluiten omdat er niet voldoende leiding was. Dat willen we dit jaar weer voorkomen. Helaas ziet het er op hei moment nog niet zo goed uit. Er hebben zich nu ongeveer 30 personen aangemeld om als lei ding mee te doen. Er zijn dus nog heel wat meer mensen nodig om de 700 kinderen op een veilige manier te kunnen begeleiden. Leiding zijn bij het Kindervakantiewerk betekend dat je je in de week van 03 tot en met 07 Juli vrijwillig inzet om een groepje van 10 kinderen te begeleiden. Het pro gramma begint iedere dag om 09.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Er staat knutselen op het programma, zwemmen, sporten en nog veel meer. Deze week is niet alleen leuk voor de kinderen, maar ook de leiding heeft ieder jaar erg veel plezier. Lijkt ie dit dus iets en ben je ouder dan 15 jaar, neem 'dan contact met ons op via: 0478-588606,0478-584687.0487-587560. Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Uit Brazilië ontving het bestuur van de Stichting een uitgebreide fax (acht kantjes!), waarin over het wel en wee van de diverse lopende projecten verslag gegeven wordt. Gezien de in Venray leven de interesse voor het prachtige werk van Jacqueline Eibers, volgt hier een korte samenvatting van de inhoud. SAAE GONZAGA In goed Nederlands: de waterzui vering Gonzaga. Er is een bestuur en een financiële toezichthouder gekozen. In dit bestuur zijn drie groepen vertegenwoordigd, name lijk: De bewoners van Gonzaga, de gemeente en de Stichting Venray Divmolandia (met o.a. Jacqueline Eibers). Tot voorzitter is gekozen Acir Duarte Quintao (zie bijgaande foto). Verder is er een directeur benoemd door het gemeentebestuur. Een betaalde kracht dus.. Ook de gekozen secretaresse krijgt een onkostenvergoeding. De rest van het bestuur werkt volledig pro deo. Financieel begeleider is tenslotte geworden Oduvaldo de Oliveiros. Bij de volgende vergadering zijn de problemen besproken aangaande de energiekosten voor de pomp(en). Inmiddels is dat opgelost en draait alles naar wens. Er is gesproken over voorlichting met betrekking tot watergebruik. Te geven op de scho len; de pater en de dominee, elk in zijn eigen kerk. Vooraf is er best wel opgezien tegen de organisatorische afwerking van de verschillende projecten. De eerste voorzitter, Acir Quintao, Jacqueline Eibers en de vrouw van Acir, Edilene. Zij begeleidt het onderwijs in Divinolandia op het gebied van de benodigde leermidde len en coaching leerklachten. Maar dit horende kan de Stichting niet anders dan tevreden zijn met deze gang van zaken. Technisch liep het al goed, organisatorisch blijkt het nu ook in orde te komen. De laatste vergadering was op 4 april. Vastgesteld werd dat de admi nistratie al veel beter loopt; maar het is nog geen 100%. Ook moet de afrastering rond de barragem (stuw meer ongereinigd water) gemaakt worden (betaalt de SAAE) en er moet een dak komen op de ETA (zuiveringsapparatuur) (rekening Stichting). Als er na een jaar een volledig saldo overblijft zou dat ingezet kun nen worden voor een gedeeltelijke renovatie van de riolering of voor een toilet en/of douche in huizen die het nu zonder moeten doen. Op deze vergadering waren elf personen aanwezig en dat is lang niet slecht; enthousiasme genoeg. Volgens Jacqueline Eibers kan je merken dat er nu een bestuur is; het loopt duidelijk beter. In een plaatse lijke winkel betalen de mensen hun waterrekeningen. Dat kost extra geld, maar er is nu eenmaal geen bank. Overigens, een bank doet het ook niet voor niets!!! Maandelijks wordt er een over zicht gemaakt dat wordt opgehan gen in het gemeentehuis en in de kerk. Een soort openbare controle dus, waardoor men er zeker van is dat het geld terecht komt waar het voor bedoeld was. HUIZEN Ze zijn allen bewoond: de huur is tien Real ofwel ca. ƒ17,50. Wie te laat is met betalen riskeert een boete van twee Real en wie drie maanden niet betaald heeft krijgt de deur waarder aan huis. Tot nu toe, de derde maand, heeft iedereen betaald. Soms vragen ze een politie ke kandidaat om huurgeld en belo ven dan op hem te zullen stemmen! Het is duidelijk te zien dat de bewoners gelukkig zijn met hun woning. Het huurgeld staat op een rekening en een gedeelte wordt gereserveerd voor onderhoud. Ook worden er soms medicijnen gekocht, etenswaren, etc. Dit komt ten goede aan mensen die in het bin nenland wonen. De straat is nog niet verhard maar men is bezig met de stoepen. Waarschijnlijk wacht men hiermee tot vlak voor de verkiezing stijd om er de kiezers mee te kunnen paaien en zo wat stemmen te win nen! MUUR BEJAARDENHUIS Men is nog niet begonnen; eerst moet er gezorgd worden voor de afvoer van het overtollige water. Hiertoe moeten er buizen gelegd worden die op de riolering worden aangesloten. In een volgende nieuwsbrief zal meer over de huisjes verteld wor den. De organisatie, hoe men er leeft, etc,; met foto's. Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omgeving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij »n onze redactionele kofommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Donderdag 4 mei: In America vindt de traditionele Dodenherdenking plaats. Oud verzetsdeelnemers van de Zwarte PlaWBrabantse Peel'organiseren jaarlijks deze plechtigheid die om 19.00 uur begint met een gebedsdiens! in de parochiekerk. Donderdag 4 mei: Stichting Zelfhulpsroepen voor mensen met fobieën houdt een voorlichtingsavond in gemeenschapshuis Ostenriekske aan de $oordsingel 75 in Horst. Aanvang 20.00 uur; Vrydag 5 mei: In OOG Perron 55 in Venlo vindt een disco-avond plaats met de dj's BC Boy, Boozemaster en M.T. Pocket. Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 5 en zaterdag 6 mei: Op het Nederlands Hippisch Centrum in Deume vinden de Europese kampioenschappen hoefsmeden plaats. Meer dan 50 smeden uit in totaal tien landen hebben zich inmiddels ingeschreven. Vrijdag 5 tot en met zondag 7 mei: De zestiende editie van de Tour d'Asperges staat weer op het programma. Deze driedaagse fietstocht voor lek kerbekken voert langs de aspergebedden in Noord-Limburg, door De Peel, Nationaal Park De Hamert en Duitsland. Inschrijving kan bij de regionale WV's. Zondag 7 mei: Jone Nederland Zeilberg houdt van 10.30 tot 17.00 uur een vrije markt bij haar accommodatie aan de Hanenbergweg 3 in Zeilberg. Zondag 7 mei: Op liet Zoemhukske, de modelbijenstand van de Imkersvereniging Horst e.o.. vindt een themabijeenkomst plaats waar de solitaire bij centraal staat. De bijeenkomst duurt van 11.00 tot 13.00 uur. Zondag 7 mei: De Vereniging Vrienden van het Lied verzorg! het tweede concert in CC 't Heljes Keteen in Panningen. Op het programma staan werken van R. Strauss. H. Wolf en R. Schumann. Het concert begint om 11.00 uur. Zondag 7 mei: Staatsbosbeheer verzorgt weer een vroege vogelwandeling door De Peel. De start is om 06.00 Uur bij bezoekers centrum Mijl op Zeven in Öspel.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 31