Politiek stemt in met tijdelijk AZC i "Vakantie vieren en teambuilding kweken Politie Limburg-Noord voert geweldsprotocol in FRANSOL n U laat 't bedrijf keurig achter. En uzelf ook. Vele biotopen uit Zuidoost-Azië, zowel dieren als planten 0 15 ip VOOR NIKS GAAT DE ZON OP EN VOOR IETS NIEER GAAT'IE OOK WEER WEGI Deel Hulst II archeologisch monument ZONWERINGEN Lucassen nieuwe gemeente secretaris j Aat Hartevelt Venray Onder invloed Dubbel N jubileum gaat niet door Speeltuin in de startblokken Onder invloed Gewond lgina peel en maas donderdag 27 april 2000 - Pagina 7 Alle fracties konden zich dins dagavond vinden in het voorstel van het college van de gemeente Venray om gedurende vijf jaar een asielzoekerscentrum met 375 asielzoekers te huisvesten in stacaravans op één locatie in of nabij het stedelijk,gebied. Fractievoorzitter Van Hooft (VVD) vond het net als de overige fractievoorzitters wel 'onaanvaard baar' dat de landelijke kosten op de schouders van de Venray se burger lerecht komen. Venray krijgt van het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) een bijdrage van 25.000 gulden. Het asielzoe- kertscentrum kost Venray zes ton. INSTEMMEN De heer Teunissen (D'66) kon ook instemmen met de realisering van het AZC in Venray. "Maar we zullen nog heel wat hobbels moeten nemen. Goede communicatie is uitermate van belang", aldus Teunissen, die ook van burgemees ter Waals wilde weten of het over leg met het COA over de financiële bijdrage van Venray al wat opgele verd had. Ook Busser (Samenwerking) vond de financiële bijdrage van het COA onaanvaard baar. "Een druppel op een gloeiende plaat", zei Busser. Ook de PvdA gaf groen licht voor de realisatie van een tijdelijk AZC. "We kunnen inhoudelijk instemmen met de nota. Wél zouden wij graag zien dat de realisatie op kortere termijn wordt geregeld. "Welke mogelijkheden zijn er", vroeg Linskens zich af. Lemmens (Fractie van de Vorle) zei dat de communicatie naar de burgers optimaal dient te zijn om voldoende draagvlak onder de Venray se bevolking te creëren voor het tijdelijk AZC. "De toekomstige bewoners moeten niet het gevoel krijgen dat ze niet welkom zijn. Wel vinden wij dat de politieke vluchte lingen in Venray zoveel mogelijk uit gezinnen en familie zouden moe ten bestaan. En het dienen politieke vluchtelingen te zijn. geen geluks zoekers", aldus Lemmens. Lemmens hoopt dat het college snel met de locatie voor het tijdelij ke AZC op de proppen komt. "Het gaat om hooguit drie of vier plekken in de gemeente Venray die geschikt zijn voor de realisatie van het tijde lijke AZC. Gissen maakt het onno dig spannend. Ik vraag u dan ook om zo snel mogelijk met de locatie voor de dag te komen." Ook het CDA benadrukte bij monde van fractievoorzitter Michiels de positieve insteek. "Ook in andere plaatsen, denk aan Heerlen en Meijel, zijn de ervarin gen met een AZC erg positief. Indianenverhalen, daar hebben we niks aan. Die staan helemaal los van de realiteit." WELKOM Burgemeester Waals vond het positief dat het CDA en de Fractie Van de Vorle benadrukten dat de asielzoekers welkom zijn. "Verder heb ik vorige week een gesprek gehad met het COA over de finan ciële bijdrage, maai' daar zijn verder nog geen uitkomsten over." Op de kwaliteit van de populatie in het AZC heeft het college vol gens Waals niet veel invloed. "We kunnen aandringen op een 'bepaal de kwaliteit' in de populatie, maar hel toelatingsbeleid is volstrekt in handen van het COA." Ook het college wil volgens Waals snel de locatie voor het tijde lijke AZC aanwijzen. "Maar het creëren van draagvlak is op dit moment belangrijker dan snelheid", aldus Waals. r te r 3 STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 izellfl n bij- ui de ild ii ehee! hoek roya- over il '"uwet derni unei I her grote ie ei taard ;amei )m e: lijkeu maai veert. De heer Piet Lucassen (44) is dinsdagavond (met 24 stemmen voor en 1 blanco) door de gemeen teraad officieel benoemd tot nieuwe gemeentesecretaris van de gemeente Venray. De heer Lucassen is thans directeur van de sector Stedelijke Ontwikkeling bij de gemeente Venray en fungeert sinds 1 decem ber 1999 als waarnemend gemeen- jtesecretaris. De benoeming gaat in op l mei 2000. IttyeyoticLeti Ziekenhuis Ik ga nu ongeveer een week langs deur om handtekeningen op te halen. Het huilen staat je soms nader dan het lachen. Vooral oude mensen hebben problemen met wat ze nu willen doen. Ik heb reacties gekre gen zoals: 'Mijnheer, is het niet vre selijk wat ze willen doen? Denkt u l0°P' dat het nog tegen te houden is?' Of: 'Mijnheer, hartelijk bedankt voor wat jullie voor ons willen doen'. Er is sprake van een onderdrukte angst ionder oude mensen. Jonge mensen zijn over het algemeen verontwaar digd of kwaad. De gemeenteraadsleden moeten zelf eens langs de deur gaan om de mening van mensen te peilen. Hier in Venray heerst de arrogantie van de macht. In de stijl van: 'wij maken wel uit wat goed voor jullie is'. Ik sprak in Wanssum met een Engelse vrouw die zei: 'Prima actie van jul lie, in Engeland hebben wij al een tijd een systeem van grote zieken huizen. De wachttijd voor een ope ratie kan oplopen lot twee jaar. Hierdoor sterven regelmatig mensen 'die gered hadden kunnen worden'. Het gaat de directie in Venlo niet om een goed gezondsheidsbeleid. Er worden alleen maar goede dingen kapot gemaakt. En maken de men sen die zich inzetten voor patiënten alleen maar onzeker. Ik zag in de Peel Maas een artikel waarin stond dat Venray naar een stad toe moest groeien - een lachertje: een stad zonder ziekenhuis zeker. De politie heeft donderdagoch- md rond 04.30 uur op de Twistweg een 38-jarige bestuurder van een lr<iktor uit Oostrum aangehouden wegens rijden onder invloed. Een ademanalyse op het bureau wees uit dat de man teveel gedronken had. 38-jarige kreeg een rijverbod van 12 uur opgelegd en zijn rijbe wijs werd ingevorderd. Maandagavond bekeurde de poli- de Land van Cuijk een 45-jarige inwoner van Vierlingsbeek wegens r|jden onder invloed van alcohol. De nian werd gecontroleerd op de Dokter Verbeecklaan in Sint Anthonis. Na de blaastest kreeg hij een rijverbod van twee uren en een - boete van 400 gulden. oed Zeventien leraren De Toverbal naar Turkije 59 Zeventien leraren van de Venrayse fusieschool De Toverbal vertrekken vrijdag 28 april voor een zevendaagse reis naar Turkije. Het uitstapje is een ini tiatief van Kahir Parlar, die als OALT-leraar les geeft aan de Turkse kinderen op De Toverbal. Parlar heeft in het verleden al vaker Venraynaren uitgenodigd voor een. bezoek aan zijn woning aan Arsuz, een dorpje aan de Middellandse Zee in het uiterste zuiden van Turkije. Zo nodigde hij enkele jaren geleden al eens de leer krachten van de Dr. Poelsschool uit om naar Turkije te komen. Het bleef bij een uitnodiging vanwege de fusieplannen tussen die school en basisschool De Kemp. Nu die uit eindelijk gestalte hebben gekregen en beide scholen samen zijn gesmolten tot basisschool De Toverbal, kwam het idee opnieuw op de proppen. Directeur Theo Hoebergen van De Toverbal: "Nu de fusie zijn beslag heeft gekregen kwam een van de leerkrachten opnieuw met de vraag 'wat doen we met Turkije?' Een eerste inventari satie onder de leerkrachten was heel positief. Twaalf leraren zeiden zon der omwegen ja tegen het voorstel, uiteindelijk zijn het er zelfs zeven tien geworden." CULTUUR SNUIVEN Vrijdagmorgen gaat het gezel schap richting het vliegveld in Düsseldorf om van daaruit naar Turkije te vliegen. In en om Arsuz krijgen de docenten een gevarieerd programma voorgeschoteld. Cultuur snuiven en ontspanning wisselen elkaar gedurende de trip af. Parlar: "We brengen een bezoek aan Sint Petruskerk in Antakya, een van de belangrijkste plaatsen voor christe nen, een heel oude handelsstad met veel mozaïek. Ook gaan we naar het havengebied van Mersin en naar Capadokya, een 'wonder van de natuur' met heel veel grotten en ander natuurschoon." Er is echter ook tijd voor een strandbezoek en een dagje pierewaaien langs de bou levard. De Nederlandse afvaardi ging wordt verder ontvangen op het gemeentehuis in Arsuz en er worden twee scholen in het lager en voort gezet onderwijs bezocht. Beide scholen krijgen van de gemeente Venray het representatieve kunst beeldje en een bedrag van 500 gul den. VAKANTIE Volgens Hoebergen heeft de reis naar Turkije een tweeledig doel. Een onderwijsaspect en het kweken van teambuilding tussen de leer krachten van de Dr. Poelsschool en De Kemp die nu samen op De Toverbal les geven. "Het is een cul turele uitwisseling waarbij we ken nis maken met de tradities en gewoontes van het land. Dit kunnen de leerkrachten terug vertalen in hun omgang met de allochtone kin deren op school. In de klas zullen zij bepaald gedrag van kinderen her kennen en er mee om kunnen gaan. Daarnaast willen we een stukje teambuilding kweken. Fuseren is samengaan, dit schooljaar is er al hard gewerkt om de beide scholen en hun leerkrachten naar elkaar te laten groeien. We zijn hard op weg binnen dit proces om er iets moois van te maken. Deze reis kan het onderlinge begrip voor elkaar alleen maar stimuleren, de leerkrachten motiveren om van de fusieschool iets moois te maken. Maar na een jaar hard werken is het natuurlijk ook een beetje vakantie vieren. Want dat heeft iedereen wel ver diend." Korps wil (im)materiële schade verhalen op dader Vanwege de toenemende agres sie gericht tegen politieambtena ren in Limburg-Noord, een trend die in het hele land is waar te nemen, is de behoefte ontstaan aan een geweldsprotocol. Sinds enige tijd wordt bij dergelijke agressiedelicten de opgelopen materiële en immateriële schade civielrechtelijk verhaald op de daders. Omdat de korpsleiding er veel waarde aan hecht dat betrokken medewerkers in zo'n geval niet aan hun lot worden overgelaten en op een deskundige wijze worden ondersteund, is in Limburg-Noord het geweldsprotocol vastgesteld. In het protocol wordt uiteengezet hoe de Politie Limburg-Noord en het Openbaar Ministerie in Roermond als organisaties optreden tegen agressiedelicten gepleegd tegen politieambtenaren. VUIST TEGEN AGRESSIE Met de invoering van het geweld sprotocol wil de Politie Limburg- Noord een vuist maken tegen agres sie gericht tegen politiefunctionarissen, door duide lijk te maken dat geweldplegers naast de strafrechtelijke vervolging ook een civiele procedure van poli tiezijde kunnen verwachten, waarbij de materiële en immateriële schade van de politieambtenaren op hen wordt verhaald. De korpsleiding en het openbaar ministerie willen van uit hun verantwoordelijkheid de hel pende hand bieden aan de politie functionaris als slachtoffer omdat ze vinden dat politiemannen en üvïou- wen consequent steun verdienen bij de veelal moeilijke taakuitoefening. Naast het civielrechtelijke schade verhaal is ook de vervolging van de geweldsplegers door het openbaar ministerie van groot belang. Zowel voor de bescherming van het alge meen belang als vanuit het oogpunt van individuele genoegdoening voor het slachtoffer. Sinds 1 september vorig jaar ver werkt de afdeling Juridische Zaken van de politie Limburg-Noord alle civièle vorderingen in strafzaken. Sinds die tijd heeft de organisatie zich in twintig strafzaken als civiele partij gevoegd voor een totaal scha debedrag van fl. 11.500,In der tien zaken is de verdachte inmiddels door de rechtbank veroordeeld tot betaling van de schade, wat neer komt op een totaalbedrag van 10.000 gulden.. Enkele andere voor beelden van veroordelingen tot bet aling van materiële schade aan dien- steigendommen van Limburg-Noord zijn: vernieling matras cellencomplex, vernieling van een ruit van het politiebureau en vernielingen aan dienstauto's waar bij een bedrag werd geëist variërend van 75 gulden tot circa 1700 gul den.Een verdachte van mishande ling van een politieambtenaar is inmiddels door de rechtbank veroor deeld tot betaling van 1500 gulden voor immateriële schade. Aan een andere politieambtenaar is een ver goeding toegekend van 1.000 gul den wegens immateriële schadever goeding als gevolg van een bedreiging. Het kan ook voorkomen dat de gederfde loonkosten en medi sche kosten voor het korps op de dader worden verhaald. Het salaris van de ambtenaar wordt veelal doorbetaald wanneer de politieman of -vrouw slachtoffer wordt van een geweldsdelict en om medische rede nen korte of langere tijd zijn of haar werk niet kan uitvoeren. Ook medi sche kosten komen meestal voor volledige vergoeding in aanmer king. Het korps lijdt hier dus schade door en zal een procedure .starten. In eerste instantie zal worden getracht de schade te verhalen door de dader/schadeveroorzaker in de gele genheid te stellen op basis van vrij willigheid de schade te laten ver goeden. Als dat niet lukt wordt het Centraal Justitieel Incasso Bureau of de deurwaarder ingeschakeld. In alle gevallen zal tot het laatste stadi um geprobeerd worden de verschul digde bedragen binnen te halen. AANGIFTE STIMULEREN Het korps Limburg-Noord huldigt het standpunt dat de door daders toegebrachte schade aan het korps en de individuele politieambtenaar zoveel mogelijk wordt verhaald op de plegers. De medewerkers van Limburg-Noord worden dan ook gestimuleerd om van elk strafbaar feit dat tegen hen wordt gepleegd, aangifte te doen. Portefeuillehouder Jac Rooijmans, districtschef Venlo licht dit nader toe: "Ónze collega's mogen van de korpsleiding ver wachten dat die het in voorkomende gevallen voor hen opneemt. Van onze collega's mogen we vervol gens verwachten dal ze in voorko mende gevallen aangifte doen. De organisatie heeft alles geregeld om het traject uit te zetten en dat ver dient de steun van de medewer kers". Volgens het protocol dient het rechercheonderzoek in zaken gericht tegen politieambtenaren uit gevoerd te worden door functiona rissen met voldoende objectiviteit en distantie. In de praktijk betekent dit dat het onderzoek in handen komt van medewerkers met vol doende ervaring die niet betrokken zijn geweest bij de zaak en in een andere basiseenheid c.q. afdeling werkzaam zijn. Het Openbaar Ministerie zal de betrokken politie ambtenaren als éen regulier slacht offer behandelen. Dat betekent het informeren van de betrokken poli tieambtenaar, het toesturen van een voegingsformulier en mogelijk een- slachtoffergesprek met de officier van justitie. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard In een eigen zaak stop je je hart en ziel. En je vermogen. Daarvan wil je na de overdracht of beëindiging van je bedrijf wel wat terug zien. Hoeveel dat is, bepaalt u zelf. Nu al. Door een per soonlijk financieel advies op te stellen, dat voldoet aan uw verwachtingen van nu en die van de toekomst. Onze advi seurs doen dat samen met u. En bij dit alles betrekken we graag uw accoun tant, fiscalist of notaris. Meer weten? Maak een afspraak met onze bedrijven- adviseur. Die helpt u graag verder. Het Rabobank Persoonlijk Financieel Advies. Voor een realistisch en door dacht plan. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530 247 tel. (0478)530 490 rabobankvo@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl Gemeente Boxmeer is zo trots als een aap op Zoo Pare "Vandaag is een historische dag voor Zuid-Nederland, voor de gemeente Boxmeer en in het bij zonder voor Overloon", vertelde wethouder Frans Fleuren van de gemeente Boxmeer bij de officiële opening van het Zoo Pare in Overloon, afgelopen vrijdag. "De twaalfde dierentuin van Nederland en de eerste in Zuid- Nederland opent de poorten in Overloon, dat al een naam heeft binnen Nederland, dankzij het Nationaal Oorlogs-en Verzetsmuseum en diverse toeris tische voorzieningen." Wat tot voor kort nog een bescheiden botanische tuin was van bijna drie hectaren is nu een fantastisch die renpark van bijna twaalf hecta ren met uitstraling. Vanaf 1997 is Peter Wolters, directeur van Palmary Pares BV en Zodiac Zoos BV, intensief betrok ken bij het vormgeven van het revi taliseringsplan van Route IV. Met een kracht van negen op de schaal van Richter heeft hij zich bezigge houden met het realiseren van zijn droom. Een toeristisch product dat de naam kreeg Zoo Pare Overloon, met als kernbegrippen: natuurlijke ontwikkeling, educatie, kleinscha ligheid en spannend voor families met kinderen tot dertien jaar, basis scholen en senioren een botanische tuin. KWALITEIT Kwaliteit staat voorop bij dit die renpark. Duurzame kwaliteit wel te verstaan, wal duidelijk te zien is aan de diverse landschappen, de dieren verblijven, de speeltuin en het pavil joen met diverse terrassen. Ook de speciale inzet voor bedreigde dier- Zoo Pare Overloon is de twaalfde dierentuin die in Nederland haar poorten opende. soorten valt zeker onder deze noe mer. "De gemeente Boxmeer is zo trots als een aap op dit Zoo Pare. "Het past uitstekend in onze visie om het toeristisme en recreatie krachtig te ontwikkelen in met name Overloon, de mooiste parel aan de 11-dorpen ketting van Boxmeer", aldus Fleuren. "Bijna twintig arbeids krachten komen te werken bij dit Zoo Pare, met in de zomer een uit groei naar vijftig. Ook de spin-off is niet onaanzienlijk met werk voor diverse lokale en regionale bedrij ven." KINDEREN "Het dierenpark is vooral ook gericht op kinderen, onze toe komst", vertelde Fleuren, "dieren hebben immers een magische aan trekkingskracht op kinderen. Of het nu panda's, kraanvogels, lama's, wasberen, stokstaartjes, sikaherten, dwergklauwotters, beermaners, muntjakken of apen zijn....Niet min der dan 50.000 bomen en struiken geven vorm aan een klein stukje Zuidoost-Azië in Nederland. Ik heb er alle vertrouwen in dat vele dui zenden recreanten en toeristen uit binnen- en buitenland dit dierenpark zullen weten te vinden en zullen terugkeren. Zo kunnen dan ook de streefcijfers van 150.000 bezoekers over enige jaren gehaald worden. Ik ga afsluiten met een uitspraak van de Engelse historicus John Ruskein. die leefde van 1819-1900: "Kwaliteit is nooit een kwestie van toeval; het is altijd het resultaat van intelligente inspanning." Op zes stukken land op het toekomstige bedrijventerrein De Hulst II mag niet gebouwd worden zonder toestemming van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort. :De ROB: jwei: do eorur- seeretans van onderwijs, cultuur en wetenschappen gevraagd de percelen aan te wijzen als '.rijks-beschermd archeologisch monument'. Een jaar of vijf geleden kwamen de eerste vondsten naar boven tijdens de aanleg van de A73. Op het stuk tussen de A73 en de Henri Dunantstraat zijn toen spo ren gevonden van een Romeins grafveld en resten van boerderijen uit de vroege- en late middeleeuwen. B W van Venray zien in de beslissing geen aanleiding hun plannen te wijzigen en financieel zal er voor de huidi ge eigenaren van de percelen niets veranderen. Het college stemt wei in met de beschermde status, alhoewel er volgens hen opëè n stukmiets van waarde gevonden is; Voor een andere stuk had Venray al besloten dat het beschikbaar moest blijven voor archeologisch onderzoek. Op 8 mei komt het besluit in de commissie stedelijke ontwikkeling op tafel, op 30 mei in de raad. De viering van hel dubbele 50- jarig jubileum van pastoor-aal moezenier W. van Kempen cn de parochiekerk in Geijstereu op zondag 30 april gaar niet door. In verband met het overlijden van een broer van pastoor Van Kempen zijn alle festiviteiten, op die dag uitgesteld. Tezijnertijd wordt het jubileum alsnog k gevierd. De Stichting Speeltuin Venray is weer een stapje verder in de realise ring van het plan om in Vlakwater een speeltuin te krijgen. Vorige week was het eerste gesprek met de J. Bros, adviseur woonomgeving Speelruimte, die het schetsontwerp voor de speeltuin gaat maken. Samen met Richard de la Roy en Jan Jegen van de Stichting Speeltuin nam hij een kijkje op de locatie waar de speeltuin moet komen. Aangezien ongeveer de helft van het oppervlak begroeid is met bomen en het terrein ook nog tamelijk heuvel achtig is, zal het eerste ontwerp tamelijk vrij worden. De ontwerper kan, omdat de kaarten van het gebied niet de exacte heuveltjes aangeven, vanaf zi jn tekentafel niet bepalen of een speeltoestel of -voor ziening precies in een dalletje of heuveltje terecht gaat komen. Het plan biedt gelukkig de vrijheid om, bij de aanleg, ter plekke op de situ atie te kunnen inspelen. Aan de hand van het bezoek, het verslag van de kinderinspraak en foto's van alle inzendingen gaat de ontwerper nu proberen alle ideeën en wensen zo goed mogeli jk te realiseren. Op de Theobaldusweg in Overloon heeft de politie in de nacht van zaterdag op zondag een 51-jari ge inwoner van die plaats aangehou den omdat hij onder invloed reed. De blaastest bij de man lukte niet, daarom onderging de Overloner een bloedproef in het Maasziekenhuis. De man gaf toe alcohol te hebben gebruikt in combinatie met medicij nen. Hij kreeg een rijverbod van tien uur. Bij een verkeersongeval op de kruising DeurnesewegV Ossendijk i.s woensdag rond 13.00 uur een 58- jarige automobiliste uit Venray gewond geraakt. De vrouw liep nek- klachten en een pijnlijke knie op. De aanrijding ontstond toen de vrouw op de kruising geen voorrang ver leende aan een 30-jarige automobi list uit Helmond.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7