"Carpe diem, pluk de dag PEEL EN MAAS KONINGINNEDAG 95 Nellissen uit raadzaal gezet Officieel verzoek om hazen te behouden VIER }j*ET BIJ PRAXIS! 4 mei Dodenherdenking "Liefde o j het eerste gezicht" Aantal leerlingen Muziekschool Venray gedaald Eerste paal nieuwbouw Raayland de grond in vdëYexs Jenniskens DOE HET PRAXIS Over de kop Ruit vernield Snoepdieven aangehouden Louis Ferdinand Tourtoise, het eudoniem van Gerard istiaans, presenteerde afgelopen g twee nieuwe dichtbun- fs: Un Bundel Lang Zwichten Grauw Gebed. De Venraynaar aakte twee jaar geleden een joureuze ommezwaai in zijn 'en. Van de een op de andere g gaf hij zijn fulltime baan als inisleraar op. Sindsdien leidt erard Bastiaans een bestaan als erver. Hij is dakloos, staat ner- ns ingeschreven en geniet ook en uitkering. "Ik leef van de nd", zegt hij. Spijt van zijn beslissing heeft de -tennisleraar nog geen moment had. 'Spijt is gemakzucht', zo lidt immers een spreuk van hem. en jaar geleden publiceerde Gerard astiaans de roman 'Scheetje in het nd der winden'. "Daarna heb ik n poos niets gedaan. In december irig jaar vond ik dat het tijd werd n weer te gaan schrijven. Dé 200 dichten voor beide bundels had ik en binnen twee weken af." De ihrijfsels van Gerard Bastiaans itonen een kritische kijk op mens .maatschappij. Behalve gedichten aakt hij ook een soort affiches, hilderingen voorzien van een iffende spreuk. Vooral burgerlijk lid moet het bij Tourtoise ontgel- Huisje?, boompje?, beest?... jg-wam-gezwam' en 'het hu we lt, een rollenspel' zijn enkele van jn gezegdes. "Ik schrijf over het ven. Wat ik zie, daar schrijf ik •er. Nee, mijn gedichten zijn zeker et vrolijk te noemen." Zijn schuilnaam heeft een tweede- ce betekenis. Gerard Bastiaans «ft veel bewondering voor Franse chters uit de negentiende eeuw. e voornamen Louis Ferdinand zijn itleend aan de Franse schrijver ouis Ferdinand Celine. De naam aurtoise is afgeleid van het ngelse woord tortoise, wat schild- ad betekent. "Schildpadden zijn scinerende dieren.Zij maken zich jrgens druk over. Ze zijn zo lekker isy"\ vindt hij. 'TIEPER' In de dichtbundel Grauw Gebed Schrijvende zwerver brengt twee dichtbundels uit DONDERDAG 27 APRIL 2000 - NR. 17 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG valt direct het ouderwetse lettertype van een typmachine op. Tourtoise heeft het boek ook opgedragen aan zijn goeie ouwe 'tieper'. "Mijn computer ging stuk. En toen heb ik de typmachine weer voor de dag gehaald. En direct ging het schrijven een stuk beter. Ik kan niet niet over weg met computers, ik heb iets tegen die apparaten." Gerard Bastiaans kwam op de titel Grauw Gebed na het zien van een film over de voormalige popgroep The Doors. "Vlak voordat-ie stierf bracht zan ger Jim Morrison een dichtbundel uit, genaamd American prayer. Daar is mijn titel vanaf geleid." De bun del Un Bundel Lang Zwichten is opgebouwd uit vier vergelijkingen. Horen is zien, zwijgen is zwelgen, zwelgen is zwichten en zwichten is de maatschappij. ZIELEVREUGD Tourtoise houdt de oplage van zijn beide 'kindjes' bewust laag. De twee bundels zijn in een oplage van dertig stuks verschenen. "Ik zie die boeken inderdaad als mijn kindjes. Met alle zielepijn en zielevreugd. Aan de ene kant wil ik het klein schalig houden. Maar aan de andere kant wil ik ook dat iedereen ze kan lezen. Ik weet eigenlijk nog niet goed welke kant ik als dichter uit wil. Wat ik wel zeker weet is dat ik voor het gewone volk schrijf. Ik pas niet bij boekenbals of literaire cafés." Gerard Bastiaans voelt zich happy in het bestaan dat hij nu leidt. Gelukkiger dan in de tien jaar dat hij tennisleraar was. "Mijn motto is carpe diem, pluk de dag. Ik ben totaal niet materialistisch. Ik wil puur 'basic' bezig zijn. Nu geniet ik veel meer van een zonnestraal of de geur van de lente." De schrijver wil niet zeggen waar hij overnacht en hoe hij in zijn levensonderhoud voorziet. "Ik kan terugvallen op enkele goede vrienden", luidt zijn ontwijkende antwoord. RATACHTIG In zijn beroep als tennisleraar zegt Gerard Bastiaans afgeknapt te zijn op 'ratachtige bestuursleden die konkelen'. "Tennisles geven vond ik wel leuk. Maar mensen daarom heen die macht uit willen oefenen, daar kon ik niet mee overweg. Ik moest ooit tennissers beoordelen voor een of andere selectie. Ik kwam toen met een voorstel met namen van wie ik vond dat die de besten waren. Daar ging de club niet mee accoord omdat het zoontje van een bestuurslid er ook in moest." Het besluit om zijn baan op te zeggen en zonder verdere inkom sten door het leven te gaan was een bewuste keuze. "Ik wil daarom per se geen uitkering. Want ik vind niet dat andere mensen moeten opdraai en voor mij. Ik wil helemaal vrij zijn en niemand mag last hebben van de keuzes die ik maak." Cor Nellissen maakte dinsdag- 'ond bij aanvang van de raads- irgadering weer eens gebruik in het spreekrecht "Ik heb een ief met enkele vragen gezonden lar het college van B&W van de !tneente Venray, maar ik heb ig steeds geen antwoord gehad", elde de Venrayse agrariër. Wij hebben u een brief gezonden et daarin ons antwoord", repli- :erde burgemeester Waals. "We innen er nog lang of kort over de vestie praten. Na overleg met de actievoorzitters heeft het college sloten niet meer in te gaan op uit- iprocedeerde zaken", stelde raals. Daarna vond burgemeester Waals het welletjes. Hij gaf twee bodes de opdracht Nellissen uit de raadzaal te verwijderen en schorste de vergadering. "Ik ga niet. Bel de politie maar", zei Nellissen, die uit eindelijk, na een korte woordenwis seling met Waals en raadslid Joost van de Vorle. toch de raadzaal ver liet. Nellissen ligt al jarenlang met de gemeente Venray in de cfinch, waaraan hij in 1996 6000 vierkante meter grond verkocht. Later onstond een conflict over het schoonmaken van de grond, die vervuild bleek te zijn. Omdat de Venraynaar alle pro cedures over die kwestie heeft ver loren. wil de gemeente daarover niet meer met hem praten. De werkgroep die zich inzet om hazen uit het Odapark voor Venray te behouden heeft de emeente Venray in een brief evraagd of zij" dit initiatief eunt. Deze week heeft de werk- roep haar ideeën bij de gemeente enbaar gemaakt. Het aantal binnengekomen reac ts is voor de werkgroep aanleiding iweest om de gemeente officieel te inaderen. De werkgroep maakt uit i reacties op dat er in Venray vol- oende draagvlak is om de hazen te ehouden. In haar brief aan de emeente vraagt de werkgroep of de emeente het verzoek serieus wil verwegen. Bovendien wil de werk- oep haar beweegredenen kenbaar laken tijdens Het Debat op 11 mei s. Tijdens Het Debat staat deze ter kunst in de openbare ruimte centraal. Volgens de werkgroep zijn de hazen een mooi voorbeeld van een herkenbaar kunstwerk dat in Venray een fraaie plek verdient waar iedereen van dit kunstwerk kan genieten. Ook afgelopen week kwamen er weer vele reacties binnen. Daarbij valt op dat naast de link die wordt gelegd met de Venrayse Piëlhazen er ook reacties zijn van mensen die de positieve uitstraling van het beeld memoreren. Verder wordt voor een eventuele plaats met name het Schouwburgplein en de rotonde bij Heide als een uitstekende plek genoemd. Venraynaren kunnen overigens nog steeds reageren door onder staande bon in te vullen en bij de VVV of in het Odapark in te leve ren. ben van mening dat de hazen wel/n et voor Venray behouden moeten blij- :n omdat Is geschikte locatie van dit kunstwerk stel ik de volgende plek voor: laam: Idres: bstcode Woonplaats - eze bon kunt U inleveren bij de VVV, Henseniusplein 13 of in het Odapark. n s t a II a t i e 'erwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum [el. 0478-532441fax 0478-532645 ^T)ail: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Hanging basketvuilers Keuze uit asperge, acopa, begonia, bidens, brachycome, euryops of super geraniums (hangend of staand). De Gouden Leeuw 10 Venray Op donderdag 4 mei heeft in den lande de jaarlijkse Nationale Dodenherdenking plaats. Ook in Venray wordt deze herdenking zoals jaarlijks gebruikelijk gehou den. Om 19.00 uur vindt een herden kingsbijeenkomst plaats in de Grote Kerk. Tijdens deze bijeenkomst zullen burgemeester Waals, pastor G. Maesen en leden van de Oecumenische Werkgroep Venray het woord voeren ter herdenking van alle mensen, die in de Tweede Wereldoorlog en daarna, waar ook ter wereld, het slachtoffer zijn geworden van oorlogen of oorlogs handelingen. Ook zullen kinderen van basis- Bij een ongeval op de Deurneseiveg zijn maandagmid dag rond 16.00 uur een 29-jarige automobiliste uit Helmond en een inzittende, een plaatsgenote waar van de leeftijd nog onbekend is, gewond geraakt. Door nog onbekende oorzaak is de bestuurster de macht over het stuur verloren waarna zij vermoede lijk in de rechterberm terecht is gekomen, vervolgens de weg is overgeschoten naar links waar de vangrail werd geraakt. Hierna is de auto waarschijnlijk weer naar rechts geschoten waarna de auto in de rechtsgelegen greppel op zijn kop tot stilstand is gekomen. De slacht offers zijn met diverse kneuzingen overgebracht naar hel ziekenhuis. Ze konden na behandeling weer huiswaarts keren. Onbekenden hebben bij een bedrijf aan het Keizersveld in Venray een deur vernield. De daders gooiden met een bloempot de ruit van een toegangsdeur kapot. Het schadebedrag is niet bekend. school De Kruudwis uit Landweert, die dit jaar het Oorlogsmonument bij het Kerkpad hebben geadop teerd, aan deze herdenkingsplech tigheid bijdragen. Verder verzorgen de fanfare "Ons Genoegen" uit Oirlo en het Collegium Vocale uit Venray de muzikale opluistering van deze her denkingsplechtigheid. Na afloop van de bijeenkomst in de Grote Kerk zal men in stille tocht via de Grote Markt, de Hofstraat en de Raadhuisstraat naar het Oorlogsmonument aan het Kerkpad trekken, alwaar militairen van de Groep Geleide Wapens De Peel de Erewacht houden. Aldaar wordt, na het spelen van de Last Post, twee minuten stilte in acht genomen, waarna kransen en bloemen gelegd worden door onder andere de Commandant GGW de Peel, de burgemeester en de voorzit ter van het Oranjecomité, de Bond van Wapenbroeders en de kinderen van De Kruudwis. De herdenking wordt besloten met het spelen van het Reveille en het Wilhelmus. Café-Restauraiu Lovinckpleïn 2 5813 CC Ysselsteyn Tel. 0478-541221 Even voorstellen Partycentrum ROELANZIA Al bijna 75 jaar het vertrouwde adres voor uw bruiloften, partijen, familiefeesten, vergaderingen of personeelsfeesten. Tevens kunt u in ons restaurant genieten van een goed verzorgd diner, lunch, brunch, koud/warm buffet, gourmetten of bolle jaap. 14 mei moederdagbrunch Roelanzia gewoon goed Henk en Nell van Veen vijftig jaar getrouwd "De eerste ontmoeting tussen Henk van Veen en Nell Boom vond plaats vlak na de oorlog. Verwarmingsmonteur Henk uit het Brabantse Berlicum werkte mee aan de wederopbouw van de Sint Anna-gebouwen in Venray. En daar kwam Venrayse Nell regelmatig langs. "Ik zag hem en meteen sloeg de vonk over", ver telt Nell lachend. "Het was liefde op het eerste gezicht." Binnenkort vieren Henk van Veen (78) en Nell van Veen-Boom (70) hun gouden huwelijksdag, op zater dag 20 mei om precies te zijn. "We zijn op 3 mei voor de wet getrouwd, maar hebben onze trouwdag altijd gevierd op de 20ste, de datum waar op we voor de kerk het Ja-woord gaven", vertelt Nell. KINDEREN Nell en Henk kregen vijf kinde ren, drie dochters en twee zoons. "Ons eerste kind, Ria, was gehandi capt en overleed op haar twintigste. We hebben haar elf jaar thuis met veel liefde verzorgd", zegt Nell. De andere kinderen zijn allen gelukkig kerngezond. "We hebben zeven kleinkinderen. Gelukkig wonen de kinderen in de regio, in Venray, Helmond en Venlo, en komen ze nog regelmatig op bezoek. De band tussen ons is erg hecht." Tijd besteden aan de kleinkinde ren is voor Nell en Henk dé grote 'hobby'. Maar Henk werpt in de zomerdagen ook nog graag een hen geltje uit in het water van de Ballonzuil in Venray, de jachthaven van Wanssum of het kanaal in Helenaveen. "Gelukkig heb ik nog steeds mijn rijbewijs en ben ik voor vervoer van niemand afhankelijk", zegt Henk. die voor de kinderen ook regelmatig allerlei klusjes opknapt en jarenlang kanaries kweekte. FEEST Nell, een rasechte Venrayse, bezoekt al jaren één keer in de week het bejaardentehuis Schuttersveld in Venray, als vrijwilligster. "Ik heb vroeger eigenlijk altijd voor de kin deren gezorgd, met vijf kinderen toch ook geen geringe taak. Zeker in de jaren vijftig en zestig hadden we het niet breed." Samen met vier vriendinnen komt Nell en Henk vein Veen: "Gelukkig komen de kinderen en kleinkinderen nog regelmatig bij ons over de vloer. ze één keer in de week bijeen om alle familiegebeurtenissen en overi ge 'Venrayse' zaken te bespreken. "Gezellig bij een kopje koffie, mooi dat die band tussen ons altijd hecht is gebleven", meent Nell. De receptie van het gouden paar vindt plaats op zaterdag 20 mei in De Perdstal. Van 19.00 tot 20.00 uur is iedereen van harte welkom. Vanaf 20.00 uur vieren Nell en Henk feest met de kinderen, klein kinderen, familie en overige geno digden. Het aantal leerlingen en cursis ten aan de Muziekschool Venray is in 1999 opnieuw gedaald. In vergelijking met 1998 daalde het aantal leerlingen (mensen die wekelijks les krijgen) van 1423 naar 1345. Een jaar eerder, in 1997, had de Muziekschool Venray nog 1482 leerlingen. Ook het aantal cursisten (mensen die om de week les krijgen) liep terug van 85 in 1998 naar 81 vorig jaar. Dat is wel meer dan in 1997 toen de Muziekschool 73 cursisten telde. Aan de IVM-opleiding (Instrumen taal Vormend Muziekonderwijs) werd in 1999 door 379 kinderen en volwassenem deelgenomen. Zo bezochten 14 leerlingen van groep 2 van de basisschool een eenjarige cursus en namen respectievelijk 62 en 116 leerlingen deel aan de 1- en 2-jarige IVM. De basis IVM-oplei- ding voor volwassenen werd gevolgd door 18 leerlingen, terwijl 21 leerlingen deelnamen aan de IVM-vervolgopleiding voor vol wassenen. In totaal volgden 164 leerlingen (152 kinderen en 12 vol wassenen) een proefcursus van vijf lessen op de diverse instrumenten. In totaal volgden 304 leerlingen de HaFa-opleiding aan de Muziek school Venray. Van de verschillende verenigin gen leverde harmonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide met 80 leer lingen het hoogste aantal, gevolgd door Euterpe Venray (6f), Ons Genoegen Oirlo (41) en Sub Matris Tutela Oostrum (40). Van de HaFa- leerlingen slaagden er 93 voor hun diploma (A. B. C en D) en bij de Graden-leerlingen werden 175 diploma's (eveneens A, B. C en D) uitgereikt. Jacqueline van Gasselt, Jeffrey Willems en Saar Bloemers, drie leerlingen van het Venrayse Raayland College, lieten dinsdag middag door één druk op de knop op het instrumentenpaneel van een immense heimachine de eerste paal van de nieuwbouw van het Raayland College de grond in zakken. Plaats van handeling was het bouwterrein aan de Zuidsingel, pal naast de huidige locatie Zuid van het Raayland College. Iets waar bij de grote onderwijsfusie in 1995 al over werd gesproken, namelijk een nieuw schoolgebouw voor het voortgezet onderwijs in Venray, ging dinsdag eindelijk van start. Volgens planning is de oplevering van het nieuwe gebouw in juli 2001 Direct daarna begint de groot scheepse renovatie van het bestaan de gebouw aan de Zuidsingel. "We wensen de toekomstige bewoners, het personeel en de leerlingen, veel succes. We hebben een groot ver trouwen in een succesvol verloop van het proces en hopen elkaar weer te treffen over 1,5 jaar. als de nieuwbouw gereed is", zei B. Jacqueline van Gasselt, Jeffrey Willems en Saar Bloemers lieten de eerste paal van de nieuwbouw de grond in zakken. Oolthuis, voorzitter Curatorium Raayland College. "Iedereen kan dan kennismaken met een modern gebouw, dat wervend zal zijn voor docenten en leerlingen en waarin de De politie heeft maandagavond rond 20.30 uur drie jongens alt Vènray aangehouden op verdenking van inbraak. De jongens, in de leeftijd van 16 en 17 jaar, hadden één grote hoeveelheid snoepgoed «gestolen uit een pand aan de Kempweg. Oplettende getuigen zagen de jongens ervan door gaan en zagen kans de gestolen waar veilig te stellen en de politie te waarschuwen. Aan de band van getuigenverklaringen werden de drie jongens even later aangehouden in de buurt van de Kempweg, Nader onderzoek in het pand wees uit dat er grote schade was verricht door vernielingen die mogelijk in verband gebracht kunnen worden met de drie verdachten. Zi j zijn inmiddels inge sloten voor nader onderzoek. leerlingen een goed onderwijsaan bod krijgen. De nieuwbouw levert verder een bijdrage aan de infrast ructurele verfraaiing van de zuide lijke ontsluitingsweg in Venray." .ut* Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13