FRANSOL Afscheid Jan Reintjes van 'zijn' dorpsraad [2® PAASDAG "Nihao jia he pengyou, hallo familie en vrienden" Venray blijft ramp gebieden steunen COA moet meer bijdragen in komst azc MOOIE ROLLUIKEN ERBIJ? MET PASEN BIJ ONS VOOR EEN APPEL EN EEN El "Communiceren met PMG is onmogelijk" Collecte Hersen stichting in Oostrum VIER HET BIJ PRAXIS! Pastoor Van Kempen viert jubileum Check-up middag Chiropractie Akkoord met horecar- egeling Bezwaar Martens Transport afgewezen UW ZONWERINGEN DOE HETPRAXTS Overtreders bekeurd PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF BEZORGEN? PEEL EN MAAS donderdag 20 april 2000 - Pagina 9 "Het COA is in het leven geroe pen om een landelijk probleem op te lossen. Venray moet nu én dit probleem mee oplossen en de financiële consequenties ervan dragen." Commissielid I. Busser (Samen werking) was het vorige week in de De praktijk Chiropractie aan de Patersstraat 60 in Venray houdt op zaterdag 27 mei een check-up middag voor kinderen van 0 tot 8 jaar. Er zijn die dag twee chiro- practoren aan het werk. Het is verstandig het kind jaarlijks een check-up te geven, dit ter voor koming van een slechte houding later. De check-up middag is bestemd voor kinderen met koliek, voor huilbaby's, voor slecht slapen de baby's/ kinderen. Ook worden de houding en de functie van de wer- velkkolom gecontroleerd. De regeling 'Geluidsnormen bij horeca-inrichting gebonden festivi teiten en bij evenementen' deed vorige week weinig stof opwaaien in de commissie Algemene Zaken. In de regeling wordt voorgesteld een eindtijd van levende muziek op festiviteiten en evenementen te han teren van 01.00 uur en dan nog alleen als op die avond een zaterdag, zondag of feestdag volgt. Indien de volgende dag een werkdag is, dan wordt in de regeling het tijdstip van 24.00 uur voorgesteld. "De Venrayse horeca kan zich helemaal vinden in de voorstellen", zei burge meester Waals in de commissie. De horeca had eerder een uniform tijd stip van 01.00 uur voorgesteld, maar dit werd uit vrees voor.klachten niet overgenomen in de regeling. Voor de fractievoorzitters was dat vol doende reden om akkoord te gaan met het voorstel. commissie Algemene Zaken niet mee eens dat Venray 600.000 gul den moet ophoesten om de aanleg van een asielzoekerscentrum (azc) in Venray-kom, Leunen of Oostrum voor te bereiden. Hij kreeg in de commissie Algemene Zaken de steun van verschillende andere frac ties die ook moeite hadden met het Eigenlijk baalt Jan Reintjes uit Leunen er zelf wel een beetje van. Vorig jaar zomer werd hij aan zijn hart geopereerd en sindsdien heeft hij zijn oude energie nog niet helemaal teruggekregen. Nou vond hij het toch ook al wel tijd dat de jongere garde een aantal zaken eens over zou nemen en daarom trekt hij zich langzamer hand wat terug uit diverse zaken. Onder andere uit de dorpsraad, waarvan hij een van de oprichters was. Op 17 april nam hij afscheid en, geheel in zijn stijl, werd het een gewoon agendapunt op een gewone vergadering. Natuurlijk kreeg hij een bloemetje en een cadeaubon als welgemeende dank voor zijn jaren lange inzet voor de Leunse gemeen schap, maar meer hoefde ook niet voor hem. Jan Reintjes was niet alleen lid van de dorpsraad 'omdat je samen iets wilde doen voor het dorp' hij zat ook bijna twintig jaar in de gemeenteraad. Eerst voor de Dorpslijst en daarna voor het CDA, de laatste jaren als fractievoorzitter. In 1990 stopte hij: "Ik had altijd al gezegd, als ik 65 ben stop ik en dat heb ik gedaan." Hij is geboren en getogen in Leunen, in de tijd dat Leunen nog geen nieuwbouwwijken kende en de straatnamen niet bestonden: "Dat is pas in de jaren zeventig verandert met de bouw van Cor van der Cruijsen en Jack van Els zijn enkele weken geleden vertrokken voor een reis van bijna een maand naar China. Op uitnodiging van de Holiday-Inn keten spelen deze Venrayse trou badours ruim drie weken in twee hotels in Shanghai en Hangzhou. Voor Peel en Maas geeft het tweetal een indruk van hun bele venissen. "Deze keer willen we het eens hebben over de Chinezen zelf want daar heb je hier natuurlijk veel mee te maken. Vreemd he?", zegt Jack lachend, "Je zou de Chinezen, ten minste die in Hangzhou, wel een beetje kunnen vergelijken met Limburgers en Brabanders. Ze zijn heel gastvrij en als ze je een beetje menen te kunnen doorgronden, gaan ze heel ver in hun gastvrijheid en openheid. Zo gaan wij altijd onze biertjes in een winkeltje tegenover het hotel halen. In het begin waren de mensen daar wat terughoudend en keken ze verbaasd als we binnen kwamen." Cor vult aan: "Tegenwoordig worden we heel hartelijk begroet en moeten de oudere dames heel even over Jack zijn buikje wrijven alsof dit geluk brengt. Het mooie van Chinezen is, althans de meesten, dat ze zo klein zijn. We kunnen zo echt alles zien en van ons afkijken wat wel eens handig is b.v. in een winkel of op de markt of als we elkaar uit het oog verloren zijn. Behalve als we naar kleren op zoek gaan, want als ze Jack zien beginnen ze al van ver te gebaren dat ze die maat niet hebben. Mischien die van mij wel maar van Jack zeker niet, ze komen wel eens met een maatlint aanzetten om zich echt te overtuigen. Ze vinden zijn maat iets bijzonders. Jack doet dan financiële plaatje dat hoort bij de opvang van asielzoekers. Venray krijgt van het Centraal Opvangorgaan Asielzoekers (COA) een bijdrage van 25.000 gulden. Burgemeester Waals omschreef die bijdrage van het COA al eerder als 'een schijntje'. Waals zei de com- de nieuwe wijken." Hij heeft zijn hele leven in Leunen gewoond. Hij was lid van de toneelvereniging en verzorgt samen met nog twee men sen ook al dertig jaar het dorpsblad De Ruuper. "Het is de bedoeling dat ik ook daar mee stop, ik wil het rus tiger aan doen en het wordt tijd dat anderen het gaan doen." Zijn vrouw kijkt hem lachend aan: "Dat hoor ik je al een tijdje zeggen." Reintjes knikt resoluut: "We zitten er alle drie nog in en zijn inmiddels ook dik in de zeventig, en er is veel werk aan. Het wordt wat moeilijker na die operatie." INDIE Alleen in de periode 1946-1950 woonde Jan Reintjes niet in Leunen. Toen zat hij in voormalig Nederlands-Indi, als militair. Net als blijkbaar meer boerenzoons werd hij bij de geneeskundige troepen ingedeeld. Een spoedcursus van pakweg vier maanden, stoomcursus bloedtransfusie in Amsterdam en in september zat hij op de boot naar het oosten. De kapitein besloot gelukkig dat ze in de 28 dagen durende reis ook nog wat moesten zien van de wereld en zo kon Jan Reintjes ook nog foto's maken. In Indië zelf bleek nog familie van hem te wonen en die bezocht hij dus. Over de tijd van de politionele acties zelf weet hij nog heel veel te vertellen en hij staat net of hij moet huilen en ik troost hem dan. Als ze medelijden krijgen beginnen ze hard te lachen en liggen ze helemaal in een deuk. Ze komen dan en geven ons de hand en pron ken met ons want dat geeft ze een hogere status in de buurt. Ze kennen dan namelijk twee westerse mensen waar ze voor het oog heel vriend schappelijk mee om gaan." EIGENAARDIGHEDEN Jack: "Ze hebben wel wat eigen aardigheden, zoals het flink roche len en in het openbaar, het liefst vlak voor iemands voeten, een flin ke fluim op de stoep deponeren, smakelijk hoor. Maar iedereen doet het hier als gewoonte. Ook het eten is een hele ervaring, volgens ons gaat het erom, wie het hardst en het meest kan smakken. Ongelooflijk wat een geluiden zeg. Het eten is hier van een hoge standaard. We hebben navraag gedaan naar een specialiteit, de slang. Het smaakt als kipfilet zegt men en als je het bloed en de gal met een likeurtje erdoor drinkt schijnt dit goed te zijn voor de potentie. We kijken ze dan aan en zegggen dan....fijn ....leuk... met twee mannen op een kamer laat maar zitten. Nu hebben we in Shanghai allebei een aparte kamer maar ze hebben helaas geen slang op het menu. Van Hangzhou naar Shanghai Pudong een gedeelte waar zes jaar geleden alleen nog maar een paar boeren woonden en voorname lijk land lag (een beetje zoals de Hei). Nu staat er een wereldstad, prachtige gebouwen met een tvtoren van 456 meter waarbij de Eifeltoren verbleekt. Er is hier voornamelijk bedrijfsleven, banken, hotels, zaken, winkels die zo groot zijn dat de Bijenkorf er wel tien keer in kan. Als je bijvoorbeeld over de audio- missieleden toe de financiële bijdra ge aan de orde te stellen in een gesprek met het COA. Hij wil pro beren om meer dan de toegezegde 25.000 gulden bij het COA los te peuteren. De fracties waren het wel eens met het besluittraject dat voor afgaat aan de komst van het asiel zoekerscentrum. er ook nog steeds achter. Verbaasd is hij echter over hoe de publieke opinie in de loop der jaren ten opzichte van de gebeurtenissen toen veranderd is. In 1993 was hij met een heel gezelschap nog even terug in Indonesië, bij het 70-jarig pastoor sjubileum van pastoor Van Meegen uit Leunen, en aan dat bezoek bewaart hij goed herinneringen. MENSEN Terug in Nederland wilde hij graag in de medische sector blijven, maar de deur van het St. Elisabeth ziekenhuis zat potdicht voor man nen. De nonnen hadden het daar nog voor het zeggen. Een baan verder uit de buurt zag hij niet zitten en dus besloot hij thuis op het bedrijf te gaan werken. Na een paar maanden diende zich al een nieuwe werk kring voor hem aan: de KI. Daar kwam hij terecht en daar bleef hij tot aan zijn pensionering. "Ik heb dat altijd met plezier gedaan omdat je altijd met mensen contact hebt. Je maakt van alles mee, maar helaas minder 'wel' dan 'wee'." Jan Reintjes is nog steeds heel geïnte resseerd in het gebeuren in zijn dorp Leunen: "Ik zit er graag kort bij, ik wil graag weten wat er gebeurt." Voorlopig doet hij het wat rustiger aan, in de hoop dat met de zomerse zonnestralen weer wat energie terugkomt. en videoafdeling loopt, lijkt het meer op een beurs. Echt alles is te koop en alle topmerken zijn er te krijgen en anders maken ze er wel kopieën van "Shanghai Pudong is groots opgezet met de meeste bouw activiteiten van de wereld" steekt Cor zijn verbazing niet onder stoe len of banken, "Je kijkt hier je ogen uit. We zijn ook in Shanghai down town geweest en kregen gelukkig een gids mee, we waren daar zeker verdwaald zonder zijn hulp. In het oude gedeelte waar een prachtige tuin ligt met een riviertje en wat tempels, heb je honderden kraam pjes waar je allerlei souveniers kunt kopen, we hebben er twee uur rond gelopen en nog niet de helft gezien. De gids die bij ons was regelde voor ons de prijs als we wat wilden kopen. De 'locals' weten precies hoe de handel werkt en krijgen ook meer korting. Je valt van de ene ver bazing in de andere. In het hotel is veel lof over onze optredens, een krant schreef zelfs dat de muziek body en soul had. Double Dutch zoals ze ons hier noemen met de grootste klompen aan die ze ooit hebben gezien maken deze promotie tot een levendig gebeuren. Nog een paai' dagen en wij zijn weer terug in Venray." De groeten van Cor en Jack. PEEL EN MAAS on line www.vaiidenmunckhof.ntl/ nieuws De heer Manders (Fractie van de Vorle) is absoluut niet te spre ken over de manier waarop PMG Milieuservices informatie vers trekt aan burgers die vragen heb ben over hun rekening voor het gescheiden inzamelen van groen en restafval. "Als ik met PMG wil communice ren is dat onmogelijk. Ik kom niet verder dan de telefoniste van het bedrijf', klaagde Manders vorige week in de commissie AEM. Per 1 april is de Brabantse afvalverwer kingsmaatschappij Razob hoofdaan nemer van het diftarproject. Daarmee is de rol van PMG Milieuservices in het door tegensla- In de week van 23 tot 30 april wordt voor de achtste keer de Nationale Hersenweek georgani seerd. Voor het eerst wordt er nu ook in de gemeente Venray voor de Hersenstichting Nederland gecollecteerd, in Oostrum en een beetje in Venray zelf. Elke dag krijgen ongeveer 80 mensen in Nederland een beroerte, dus pakweg 30.000 mensen per jaar. Éénderde daarvan overlijdt binnen een jaar en daarmee is de beroerte, na hartziekte en kanker, de derde doodsoorzaak in de westerse wereld. De gevolgen van een beroerte zijn heel verschillend, maar altijd ingrij pend. Er kunnen spraak- en taalpro blemen ontstaan, concentratiestoor nissen, geheugenproblemen, verlammingen en zelfs veranderin gen in de persoonlijkheid. Maar niet alleen de getroffenen zelf, ook voor de partner, kinderen, vrienden en collega's kan een beroerte grote gevolgen hebben. Vooral het omgaan met de veranderingen in het gedrag en de emoties van de getroffenen is vaak heel moeilijk. COLLECTANTEN Op 19 april is de Nationale Hersenweek officieel van start gegaan met een persconferentie in Den Haag. De Hersenstichting Nederland ambassadeur Ursul de Geer presenteerde de nieuwste wetenschappelijke ontwikkelingen op het gebied van beroerte: een nieuwe test om de gevolgen van een Geijsteren viert op zondag 30 april een dubbel gouden jubileum. Die dag wordt herdacht dat de kerk 50 jaar geleden werd ingeze gend en in gebruik genomen en dat pastoor-aalmoezenier W. van Kempen tot priester werd gewijd. Wim van Kempen (74 jaar) werd geboren in Blitterswijck als oudste in een boerengezin. Vader en moe der Van Kempen verhuisden naar Leunen waar zij een landbouwbe drijf runden. Pastoor Wim denkt nog met plezier terug aan zuster Imelda van de bewaarschool, mees ter Jansen van klas 3 en 4 ("Die man had gezag") en bovenmeester Vissers die de leerlingen extra les sen gaf zoals Franse taal. De sfeer thuis en het klimaat op school en het aanstekende enthousiasme van de kapelaans deden bij hem het verlan gen ontstaan om priester te worden. Na de 7e klas bezocht Van Kempen het gymnasium in Venray waar een leerling uit Leunen viel onder het regime van de 'binnen-extemen'. Het laatste jaar van zijn gymnasi umstudie voltooide hij op Rolduc, waar hij in 1944 het eindexamen behaalde. Vervolgens studeerde hij filosofie in Weert en de vierjarige studie theologie aan het grootsemi narie in Roermond. Op 25 maart 1950 volgde de priesterwijding door monseigneur Hanssen. Nog in dat zelfde jaar ging Wim van Kempen naar Rome om aan de pauselijke gen gekenmerkte project uitge speeld. "Wellicht dat PMG minder intensief communiceert dan goed zou zijn omdat het afscheidstraject al is ingezet", stelde wethouder Heidens. "Maar natuurlijk dient u een fatsoenlijk antwoord op uw vra gen te krijgen." Wethouder Heidens wil vooral zijn blik op de toekomst richten. "Met Razob als hoofdaan nemer ga ik ervan uit dat u fatsoen lijke antwoorden krijgt op al uw vragen." Manders vroeg zich echter af waar hij Razob telefonisch kan bereiken. Wethouder Heidens beloofde snel het telefoonnummer van Razob aan de Venrayse burger kenbaar te maken via de gemeente pagina in Nieuwsblad Peel en Maas. beroerte te (h)erkennen, nieuw onderzoek naar hersenbeschadiging door hoge bloeddruk, en een nieuwe 'nazorgpoli' voor slachtoffers van hersenletsel. ERFENIS De vierde nationale collecte 'Hersenziekten en Psychische ziek ten' wordt in dezelfde week gehou den. Voor de gemeente Venray is het een bijzondere week, omdat er dit jaar voor de eerste keer voor de Hersenstichting gecollecteerd gaat worden. Mevrouw Künen uit Oostrum had zich dit jaar voor het eerst aangemeld als collectante: "Ik doe het vooral om de taboesfeer er af te halen en om er mee naar buiten te komen. Je kunt wel alleen wat geld overmaken als donateur, maar zo kun je meer bij dragen." Ze was wel wat verbaasd dat ze gebeld werd door de Hersenstichting met het verzoek om contactpersoon te worden voor Venray, 'want er is helemaal niks in Venray'. Mevrouw Künen gaat dus enthou siast collecteren in Oostrum en er is iemand die zich bereid heeft ver klaard om in de Mozartstraat en Bachstraat in Brukske rond te gaan. Ze hoopt eigenlijk dat nog meer mensen zich spontaan aanmelden om in een paar straten, of \yijken, te collecteren: "Dat moet toch moge lijk zijn, we hebben hier tenslotte zo'n instituut voor psychische ziek ten zitten in Venray." Aanmelden kan bij mevrouw Künen, tel. 585186. universiteiten het Angelicum te gaan studeren. Hij promoveerde er drie jaar later tot doctor over de opname in de geloofsgemeenschap door het doopsel en de eucharistie in de door Thomas van Aquino geci teerde teksten van de kerkvaders. Na zijn terugkeer in Nederland gaf hij godsdienstlessen aan het meis jesinternaat in Valkenburg en een lyceum in Geleen, in 1966 werd hij benoemd tot personeelsfunctionaris van het bisdom Roermond en rector van het bejaardencentrum in Roermond. In 1973 volgde zijn benoeming tot aalmoezenier van Sociale Werken van de noordelijke keten in het bisdom en was hij tot 1981 tevens docent aan de pedago gische academie in Venlo. In december 1991 verruilt Van Kempen het rectoraat van het bejaardenhuis in Roermond voor de pastorie van Geijsteren. Hij wordt opvolger van pater Jan Peters. Met eenvoudige middelen brengt hij een vernieuwende inspiratie in de litur gie. De Sint Willibrorduskapel en het kerkdak worden gerestaureerd en worden de beelden en de kruis wegstaties hersteld. Pastoor Van Kempen wordt op zondag 30 april PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Het college van B&W van de gemeente Venray heeft besloten het bezwaarschrift van Martens Transport niet ontvankelijk te verklaren. Het bedrijf maakte bezwaar tegen de gemeentelijke weigering om ontheffing van het parkeerverbod voor vrachtwa gens van het Venrayse transport bedrijf. Feitelijk gaat het om een ont heffing voor de directe omgeving van het poand Tuinstraat 2. Martens Transport voert aan dat voor het onderhoud van voertuigen en het stallen van hulpmaterialen niet wordt beschikt over parkeerruimtes op het eigen bedrijventerrein aan de Tuinstraat 2 te Venray. Martens Transport Venray diende op 4 oktober 1999 een verzoek om ontheffing in van het parkeerverbod voor vrachtwagens. Op 20 decem ber 1999 besliste de gemeente Venray hierop afwijzend. Op 8 fen- ruari 2000 ontving dé gemeente een bezwaarschrift tegen de weigering van de ontheffing, terwijl de bezwaartermijn van zes weken einigde per 2 februari 2000. De commissie voor bezwaar-, beroep en klachtschriften adviseerde op 28 februari de gemeente het bezwaar van Martens Transport niet ontvan kelijk te verklaren. "Het is geen gemeentelijke taak om financiële bijdragen te leveren aan gebieden in nood. Dat kunnen burgers best zelf regelen." VVD- er Van Hooft wilde vorige week in de commissie Algemene Zaken duidelijk maken dat voor hem Venray geen geld hoeft uit te trek ken voor steun aan rampgebieden in de wereld. "Iedere dag, overal in de wereld is er wel wat aan de hand. Wie bepaalt waar we moeten helpen", aldus Van Hooft. Juist Van Hooft had eerder diverse malen aangedrongen op een nota waarin de hulp van Venray aan rampgebieden zou worden vastge legd. Hij kon zich er niet in vinden dat Venray te pas en te onpas geld gaf aan gebieden waar zich een ramp had voltrokken. In de nota die daarop is samengesteld staan geen concrete voorstellen. Bij de gemeenteraad ligt de beslissing of er in dergelijke gevallen wel of niet geld wordt gegeven. Het college heeft het bedrag vastgesteld op een gulden per inwoner, een bijdrage die naar boven of naar onderen bijge steld kan worden. "De hoogte en het feit of we iets doen, heeft alles te maken met de betrokkenheid van de Venrayse bevolking bij het rampge bied. De emoties die meespelen. Doen we niets dan vervreemden we ons als gemeentelijke overheid van de burger en stel je jezelf op ach terstand", aldus burgemeester Waals. De nota werd dan ook aan genomen. PEEL EN MAAS WEEKBLAD door de gemeenschap in Geijsteren bedankt voor zijn inzet gedurende de afgelopen jaren. Om 10.00 uur is er een plechtige eucharistieviering en om 13.00 uur begint de receptie in zaal De Kei. Pastoor Wim van Kempen viert zijn 50-jarig priesterjubileum (Foto: Rini v.d. Leur, Venray). STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Tuinpottenset Bijpassende schotelset 7-delig. In 3 kleuren. 19?5 5-delig. 17mS De Gouden Leeuw 10 Venray Manders: Veertien weggebruikers hebben afgelopen zaterdag een proces-ver- )aal gekregen voor diverse overtre dingen. I Tussen 19.00 en 22.30 uur werd in het centrum van Venray een ver keerscontrole gehouden. Hierbij kregen negen automobilisten een boete voor verkeerd parkeren, twee voor niet in orde zijnde verlichting en drie bromfietsers werden bekeurd voor het rijden zonder belm, en zonder certifikaat. PEEL EN MAAS 'n abonnementwaard Wil jij of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Cor en Jack Nederlandse ambassadeurs in China (2) Tweemaal goud in Geijsteren

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9