Collectief V r aagafhankelij k Vervoer is voor iedereen 'Actie voor ziekenhuis loopt als een tierelier' Aad Turkenburg neemt afscheid met gouden KBO-speld Stopverbod opgeschort Ziekenhuis wil voor 3 mei duidelijkheid Nieuw! Gericht beleggen in IT met 4 RG ZelfSelect IT-Fondsen Vijf agrariërs uit Venray willen stoppen met bedrijf Tekening aanvaard, klus geklaard? ■SB Geen petitie richting Den Haag Dorpsraad Castenray van start Limburg zamelt het beste in Bejaarde gewond Golf gestolen Zonder helm Venray brengt fietsroutes in kaart DE GROOT B.V. PEEL EN MAAS donderdag 20 april 2000 - Pagina Meer dan 4000 handtekeningen binnen De eerste echte week van de handtekeningenactie voor behoud van het Venrayse Ziekenhuis heeft maar liefst 4.000 handteke ningen opgeleverd. In en om Venray liggen nog 600 lijsten om met 25 handtekeningen volgete- kend te worden. Initiatiefnemer Theo Michiels ziet nu zelfs al het aantal van 15.000 handtekeningen gloren, temeer omdat de actie in de kerkdorpen en omliggende dorpen zoals Horst, Holthees en Maashees nog van start moet gaan. "Er melden zich veel mensen spontaan aan," vertelt hij enthousiast, "En het is onvoorstel baar hoeveel adhesiebetuigingen we krijgen, ledereen tekent, huis aan huis en niemand zegt: ik doe het niet." Blij is hij ook met de steun vanuit het Venrayse bedrijfsleven, waarbij sommige bedrijven al aan gekondigd hebben zelf een stevige brief aan de Raad van Bestuur van de samenwerkende Ziekenhuizen Noord-Limburg te zullen gaan schrijven. En ook verschillende winkeliers hebben gevraagd om handtekeningenlijsten om in de win kel neer te leggen. Verder heeft hij inmiddels contacten met de Seniorenraad en initiatiefnemers van andere acties: "Ik ben er nog dagelijks mee bezig maar ik heb gelukkig al hulp gekregen van een aantal enthousiaste mensen." Opvallend is dat als er vrijwilligers langs de deuren gaan om handteke ningen op te halen ze uren weg blij ven. "Ze moeten overal binnenko men want iedereen wil zijn verhaal kwijt. Mensen zijn heel betrokken bij 'hun' ziekenhuis", licht Michiels toe, "En voor zover mij bekend is er geen ziekenhuis in Nederland dat 28 kilometer ver weg is!" Handtekeningenlijsten zijn nog steeds aan te vragen bij Theo Michiels, De Aldenweg 13, Venray. Tel. 585368. Graag even bellen, want het kan zijn dat Theo Michiels alsnog probeert zijn badkamer af te bouwen.... Het Venrayse college van b en w voelt er niets voor om gebruik te maken van het grondwettelijk recht van petitie aan de regering. Dit zei burgemeester Waals vorige week in de commissie Algemene Zaken op vragen van I. Busser (Samenwerking). Het idee van een petitie richting Den Haag voor het behoud van het ziekenhuis werd medio februari in een brief aan het college gelanceerd door de fractie Van de Vorle. Eind maart antwoord den b en w in een brief aan Van de Vorle dat geen gebruik wordt gemaakt van het petitierecht. Busser vroeg in de commissie of dit besluit heroverwogen kon worden. "Alleen als de raad dat wenst, dan zal dat gebeuren. Vooralsnog voelen we er niets voor", aldus Waals. De raads vergadering is op dinsdag 25 april. Sinds 1 maart heeft Castenray weer de beschikking over een vol waardige dorspraad van zeven personen. "Maandagavond heb ben we voor het eerst openbaar vergaderd. Voor Castenray is het belangrijk dat er weer een dorps raad is die de belangen van de inwoners behartigd", vertelt dorpsraadvoorzitter Louis Vroemen. De heer Sassen en mevrouw Peeters van de gemeente Venray brachten een bezoek aan de verga dering. "We hebben met hen onder andere over het rapport Veiligheid in Venray gesproken en we onder schrijven de algemene conclusie dat Venray betrekkelijk veilig is." Vroemen wil wel dat er snel ver- keersremmende maatregelen geno men worden op de Horsterweg. "Want dat is net een racebaan", aldus Vroemen. Ook de openbare verlichting laat volgens Vroemen in Castenray te wensen over. "Zeker op de weg richting sportpark Heesakker is het veel te donker met maar drie lantaarnpalen langs de weg. Er fietsen toch veel sporters over die weg." In Venray ruim 3 mil joen kg. papier in 1998 "De Limburgers hebben in 1998 net als het jaar daarvoor een top prestatie geleverd bij het scheiden van hun afval." Dit zei milieu gedeputeerde C. de Waal van Limburg naar aanleiding van de meest recente cijfers over afval verwerking iri Nederland. Door papier, glas, textiel en der gelijke goed te scheiden, produceer de de gemiddelde Limburger slechjs 197 kilo restafval voor het stort of de verbrandingsoven in Moerdijk. De gemiddelde Nederlander produ ceerde in 1998 maar liefst 233 kg. niet-recyclebaar restafval. De Limburger stort nu per persoon ruim 15 procent of 36 kg. minder dan de gemiddelde Nederlander. De Waal: "Limburg scoort voor het tweede jaar als beste als het gaat om herge bruik van afval in Nederland. Dat is lerfect voor ons milieu en voor de 'eurs van onze burgers." In Venray hebben in 1998 twaalf verenigingen in totaal ruim 3 miljoen kg. oud papier ingezameld en werd verder 791.210 kg. glas ingezameld, ofte wel 21 kg. per inwoner. Voor wat betreft het inzamelen van textiel bleef Venray in 1998 achter. Door vier charitatieve instel lingen en in zes straatvoorzieningen werd in de gemeente in totaal ^6.375 kilogram bij elkaar gebracht. Na tien jaar voorzitterschap van ouderenbond Venray-centrum Aad Turkenburg legde, vorige week donderdag tijdens de jaar vergadering van de KBO-afdeling Venray, na tien jaar de voorzit tershamer neer. De 76-jarige Turkenburg werd door wethou der Jan Driessen onderscheiden met de gouden KBO-speld. "Vanwege zijn geweldige staat van dienst voor het ouderenwerk in Venray", zo prees Driessen de vertrekkende voorzitter. Ook Ad Hoogeveen, secretaris van de Seniorenraad, sprak lovende woorden. "Hij is de peetvader van het moderne ouderenwerk in Venray. Als voorzitter was hij een stimulerende factor en gaf hij impulsen. Behalve zijn leidingge vende kwaliteiten was hij vooral nauw betrokken bij de mens", zei Hoogeveen. Aad Turkenburg was in zaal "In den Engel" duidelijk ont roerd bij zijn afscheid. "Die gouden speld was een volslagen verras- Aad Turkenburg was duidelijk ontroerd toen hij de gouden KBO- speld kreeg van wethouder Jan Driessen sing", zei hij vol trots maar al snel vond hij zijn relativeringsvermogen terug. "Ach, zo gaat dat. Als je ver trekt worden er alleen maar mooie dingen over je verteld." Aad Turkenburg werd op 26 augutus 1923 in Haarlem geboren. "Mijn vrouw is even oud als ik want we zijn exact op dezelfde dag gebo ren. Maar dat we wisten we niet voordat we elkaar leerden kennen", grapt Turkenburg. Hij verhuisde in 1963 vanwege zijn werk, hij zat toen vaak in het buitenland, naar Limburg. Hij woonde eerst in Roermond en Weert voordat hij zich met zijn gezin in 1972 in Merselo vestigde. Turkenburg was inmiddels directeur geworden bij de Venrayse vestiging van Nelissen aan de De gemeente Venray heeft haar besluit om de fietssuggestiestro- ken in de Raadhuisstraat te ver anderen in fietsstroken, waardoor in de straat een stopverbod ont staat, opgeschort. Dat heeft de gemeente Venray de bewoners van de Raadhuisstraat vorige week in een brief laten weten. 'De reden van deze opschor ting is onder andere dat dit stopver bod in tegenspraak is met de aan u verstrekte informatie op 15 juni 1999 met betrekking tot de recon structie Raadhuisstraat. Wij hebben ons besluit in heroverweging geno men en afhankelijk van die uiteinde lijke beslissing zal uw bezwaar ver der worden afgehandeld. U ontvangt hierover verder bericht', zo schrijft de gemeente Venray in de brief. Overleg met gynaecologen De berichten dat de gynaecologen van het Venlose Ziekenhuis en de Raad van Bestuur van de samenwer kende ziekenhuizen elkaar in de haren vliegen over de werkdruk en weekendbezetting worden in Venray met argusogen gevolgd. Bij een aanrijding zondagmorgen om 10.20 uur is een 87-jarige •inwoonster van Venray gewond geraakt. Zij liep een hersenschud ding, een schedelfraktuur en een gebroken schouder op. De aanrijding ontstond op de krui sing Kennedystraat Langeweg, doordat de vrouw per fiets rijdend vanaf de Kennedystraat zonder stoppen de Langeweg opreed. Hierbij werd zij aangereden door een personenauto bestuurd door een 24-jarige inwoner van Venray. In Venray werd vrijdagmiddag tussen 14.00 en 16.30 uur een grijze Volkswagen Golf GTI weggeno men. De 24-jarige Venrayse eige naar stalde de wagen op de onver harde parkeerplaats aan de Hoenderstraat Het voertuig heeft een waarde van 3000 gulden. Vooral de woorden van 'een zegs man' dat het conflict zich vanzelf oplost als van de zomer de betreffende afdeling 'toch naar Venlo verhuist' deed op tal van plekken de wenkbrauwen fronsen. Zeker bij wethouder Lei Heidens. Navraag bij de officiële woordvoer der van de Raad van Bestuur, de heer Link, leert echter wat anders: "Dat is geen goede weergave van onze woorden. In de nota Oversteek hebben we het over een voorgeno men besluit tot concentreren, maar dat kan nog door diverse zaken wor den hein vloed. Binnenkort zal het definitieve besluit genomen wor den." De Raad van Bestuur voert inmiddels wel interne gesprekken met de gynaecologen om voor 3 mei uit de problemen te komen. "We hebben huiswerk meegekregen en zullen dus tot een oplossing moeten komen. Zo niet, dan gaal de zaak weer terug naar het scheidsrechter lijk college", aldus de heer Link. Wethouder Heidens is blij dat het bericht over de definitieve verhui zing fout geciteerd is, maar hij plaatst wel een kanttekening: "Je hebt een afdeling en je moet zorgen dat deze voldoende mensen heeft om te draaien, dat is je verantwoor delijkheid als ziekenhuisbestuur. Als het voortbestaan afhangt van de bezetting, dan moetje daaraan iets doen." Stationsweg. "Wij hadden een paar paarden. Want mijn vrouw en doch ter zijn echte paardenliefhebbers. Vandaar dat we een woning met ruimte rond het huis zochten. En dat vonden we in Merselo." VOETBALLIEFHEBBER Turkenburg raakte al snel bij het Venrayse verenigingsleven betrok ken. Want in 1973 werd hij gestrikt als voorzitter van SV Venray. "De voetbalclub zat toen behoorlijk in de problemen", weet hij zich nog te herinneren. Onder het bewind van Aad Turkenburg klom de Venrayse hoofdmacht op vanuit de kelder van de derde klasse naar de hoofdklasse. Na twaalf jaar voorzitterschap werd hij in 1985 opgevolgd door Jan de Bruijn. Hij is een echte voetballief hebber. Na zijn verhuizing naar Roermond meldde hij zich aan bij Swift'36. "Daar speelde ik in het vijfde elftal. Een fantastisch team was dat. Ze noemden ons 'de zwarte schapen' en we werden menigmaal kampioen. Ook toen ik in Weert en later in Merselo woonde, bleef ik voetballen in Roermond. Ik heb daar een geweldig fijne en gezellige tijd gehad. Totdat ik in 1974 door een slechte knie helaas moest stoppen." Behalve SV Venray en de KBO Venray-centrum zat Turkenburg ook in de Seniorenraad. Tevens maakte hij deel uit van het bestuur van scholengemeenschap Jerusalem. Momenteel is hij nog lid van de financieel/economische commissie van de KBO Limburg. Tevens heeft hij nog zitting in het districtsbestuur. MOEILIJKE BESLISSING Enkele jaren geleden was Aad Turkenburg nog bijzonder actief in de Ouderenpartij. Hij was zelfs enige tijd landelijk voorzitter. Wethouder Driessen noemde dat in zijn speech 'een dwaling'. "Want hij heeft in het verleden altijd gewei gerd om in de politiek te gaan. Want daarvoor was hij te eigenwijs en te rechtlijnig, zei hij altijd. Daarom snap ik die stap naar de inmiddels opgeheven Ouderenpartij niet", opperde Driessen die denkt als ouderenwethouder nog niet hele maal van Aad Turkenburg verlost te zijn. "Want ik heb begrepen datje het ombudswerk zult blijven doen. En anders blijven we via de inge zonden brieven in Peel en Maas wel van je horen." De laatste negen jaar bij Nelissen/Van Egteren werkte Turkenburg in Arnhem. Daar bleef hij tot 1988 toen hij op 65-jarige leeftijd met pensioen ging. Wie dacht dat Aad Turkenburg toen van zijn rust en vrije tijd ging genieten, die had het mis. "Nog geen jaar heb ik de vrijheid gekend. Want de Arbeidsvoorziening klopte toen bij me aan. Ze hadden een klusje voor hooguit drie maanden, zeiden ze. Maar ik ben er in totaal wel zes jaar als interimmanager gebleven." Aad Turkenburg kijkt uiterst vol daan terug op zijn voorzitterschap van de KBO-Venray in de afgelo pen tien jaar. "Er is in die periode enorm veel gebeurd. De KBO is in tijd uitgegroeid tot een volwassen organisatie. Ik word bijna 77 jaar en je moet er ook voor waken te lang in hetzelfde kringetje te blijven zitten. Daarnaast zijn er nieuwe en goede bestuursleden bijgekomen. Ik was aftredend en daarom heb ik me niet meer herkiesbaar gesteld. Hoewel het toch een heel moeilijke beslis sing was." Goed Nieuws van de Rabobank als u wilt beleggen in de 'sector van de toekomst': De Robeco Groep introduceert 4 nieuwe IT-fondsen. RG ZelfSelect Communication Technology Fund RG ZelfSelect E-Business Fund RG ZelfSelect IT-Hardware Fund RG ZelfSelect Software Services Fund. Elk fonds speelt in op de kansen en ontwikkelingen binnen een deelgebied van IT. Hiermee belegt u voortaan nog gerichter in kansrijke IT-aandelën. Informeer snel bij uw adviseur van de Rabobank of kijk op Internet (www.rabobank.nl) en bepaal welk fonds uw voorkeur heeft. Kosteloos inschrijven kan tot en met 19 mei 2000 (17.00 uur). De introduc tieprijs bedraagt €25 per aandeel. Inschrijven kan natuurlijk ook via de gratis Rabo Orderlijn (0800- 0705). Een prospectus is verkrijgbaar bij de Rabo bank. Informeer snel bij uw adviseur van de Rabobank. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530216 tel. (0478)530496 rabobankvo@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl Gemeenten, gewest en provincie bundelen krachten Collectief Vraagafhankelijk Vervoer is een vorm van open baar vervoer die alleen wordt uit gevoerd als er vervoervraag is. Reizigers geven daarom van te voren (telefonisch) door wanneer ze vervoerd willen worden. De beschikbaarheid van het open baar vervoer staat steeds meer onder druk door dalend gebruik. Daardoor dalen de opbrengsten en nemen de kosten toe. Het Rijk neemt steeds meer maatregelen om deze toene mende kosten in het openbaar ver voer tegen te gaan. Dit betekent dat wordt bezuinigd op OV-lijnen die onder druk staan. Een andere ont wikkeling voor gemeenten is het onbetaalbaar worden van het doel- groepenvervoer. De provincie, het gewest Noord-, Limburg en de gemeenten springen nu echter in op deze 'vervelende' ontwikkeling in door de krachten te bundelen. BEREIKBAARHEID Het grootste probleem dat is onderkend, is dat dit gebied wordt gekenmerkt door een landelijke omgeving met relatief kleine woon kernen, waar niet voor iedereen toe gankelijk openbaar vervoer naartoe rijdt. Kortom, de bereikbaarheid laat te wensen over. Bovendien neemt de vergrijzing van de bevolking toe. Voor ouderen is het bestaande ver voer niet altijd goed toegankelijk. Naast het reguliere openbaar ver voer, zoals treinen, bussen en taxi's, is sinds kort ook het openbare CVV- systeem een alternatief voor gecon stateerde problemen. Collectief Vraagafhankelijk Vervoer biedt door zijn aard een goede voorzie ning voor doelgroepen die niet van het reguliere vervoer gebruik kun nen maken (ouderen, gehandicap ten). Daarnaast wordt het ook inge zet om het openbaar vervoer te ondersteunen en aan te vullen. Denk bijvoorbeeld aan het vervoe ren van en naar het NS-station of een bushalte. Door integratie van doelgroepenvervoer en openbaar vervoer in één systeem onstaat een betere bereikbaarheid en leefbaar heid in gebieden waar het reguliere openbaar vervoer is verdwenen of dreigt te verdwijnen. Ook daar waar wel een levensvatbaar lijndienstver- voer rijdt, kan het CVV een welko me aanvulling betekenen op de ver- voermogelijkheden. Deze twee vormen van openbaar vervoer bestaan dan naast elkaar. GEBRUIKERSBIJEENKOMST Naast bestuurders en ambtenaren van provincie en gemeenten, is het belangrijk dat de stem van toekom stige gebruikers wordt gehoord. Om ideeën, wensen en problemen van gebruikers goed in kaart te kunnen brengen, organiseerde de project groep woensdagavond in het Venrayse gemeentehuis een bijeen komst. In deze eerste bijeenkomst werd het probleem geanalyseerd, terwijl tijdens de tweede serie bij eenkomsten het plan wordt bespro ken. Voor de bijeenkomsten werden vertegenwoordigers van diverse belangenverenigingen van toekom stige gebruikers uitgenodigd, zoals bewonersgroepen, dorpsraden, ouderen- en gehandicaptenorganisa ties, etc. CVV-SYSTEEM Collectief Vraagafhankelijk Vervoer is voor iedereen. Toch kan de reden om gebruik te maken van dit vervoer variëren. Het vervoer is goed toegankelijk voor bijvoorbeeld gehandicapten en ouderen en het is een kwalitatief goed systeem dat betaalbaar blijft doordat individuele reisaanvragen kunnen worden gecombineerd. Belangrijk kenmerk van CVV is dat het vaak gaat om vervoer van deur tot deur, dat de rei ziger een uur voor vertrek telefo nisch bestelt. Daarnaast kan het voor frequent openbaar vervoerrei- zigers ook dienen als vervoer waar mee overgestapt kan worden op een openbaar vervoer, zoals de trein en de bus. Over het tarief heeft de project groep nog niets beslist. Bij veel CV V-systemen ligt het tarief rond 2 gulden per zone. Voor WVG-geïn- diceerden geldt doorgaans een lager tarief. Vijf agrariërs in Venray willen met hun bedrijf geheel of gedeel telijk stoppen en gebruikmaken van de 'Ruimte voor ruimte'- regeling. Daarbij worden de opbrengsten van de bouw van extra woningen gebruikt om de mestproblematiek te reduceren. "Vanwege de privacy zijn de namen van de agrariërs niet bekend, maar informeel weten we dat vijf agrariërs uit Venray zich hebben aangemeld", zei dhr. Clement van de gemeente vorige week in de commisssie AEM. "Inderdaad een laag aantal. Hoe dat komt is gis werk, maar het is wel zo dat het voor bedrijven die flink gefinan cierd zijn wellicht niet interessant is om te stoppen. Verder trekken de varkensprijzen juist weer een beetje aan en hebben de agrariërs mis schien hoop op betere tijden." Het ministerie wil met een nieuwe aan pak van de mestproblematiek de mestproductie terugdringen waar- Een 18-jarige jongen uit Venray is zondagmorgen om 09.20 uur op de Horsterweg staande gehouden omdat hij zonder helm op een bromfiets reed. Bij controle bleek de bromfiets niet te zijn verzekerd. Deze werd in beslag genomen, waarop de jongen aangaf dat hij deze geleend had. De eigenaar wordt in kennis gesteld van de in beslagname en kan zijn voer tuig binnen twee weken na het over leggen van geldige verzekeringspa pieren terug krijgen. Tegen de jongen uit Venray is proces-verbaal opgemaakt hetgeen hem op een boete van 90 gulden (zonder helm) en een door de officier van justitie aan te geven boete voor het rijden zonder verzekering. door de belasting van het milieu met mineralen vermindert Bovendien wordt een vermindering van de uit stoot van ammoniak voorzien van 50%. Verbetering van het landschap vindt plaats door de sloop van stal len die niet meer gebruikt worden. Schattingen wijzen uit dat er in Limburg ter grootte van 90 hectare sloop van bebouwing kan gaan plaatsvinden. "Het aantal agrariërs dat zich tot nu toe aangemeld heeft is echter minder dan het ministerie dacht", aldus Clement. "Minister Brinkhorst heeft wel te kennen gegeven dat het voor agrariërs juist nu aantrekkelijk is om te stoppen. Des te later agrariërs zich aanmel den voor de regeling, des te lager worden de bedragen die de boeren voor hun stallen krijgen." Venray gaat het netwerk van fiets routes in de gemeente in beeld bren gen. In opdracht van de gemeente Venray is het ingenieursbureau Oranjewoud in Oosterhout gestart om de belangrijkste fietsroutes in de gemeente in kaart te brengen. Op 24 punten in Venray werden afgelopen dinsdag op primaire en secundaire wegen het aantal passe rende fietsers geteld. De telling moet uitwijzen waar de fietsers van daan komen en waar ze naartoe gaan. Ook dient het een beeld te geven wat de belangrijkste fietsrou tes in Venray zijn, waar vrijliggende fietspaden nodig zijn of hoe breed fietsstroken moeten zijn. De uitslag van het onderzoek wordt binnen twee tot drie maanden verwacht. Zet het bouwbedrijf aan het werk lUVOB BOUW CARAMT Uw plannen staan nu einde lijk op papier, ook de architect is tevreden over het resultaat. Maar hoe worden deze ideeën werkelijkheid? Wees gerust. Ook voor de bouw hebben wij een compleet antwoord: De Groot. bouw - tegels - sanitair ópyvots ca (Xj&z- £a Kloosterstraat 18, Stevensbeek. Telefoon: (0485) 38 23 05

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7