Gemeente Venray sluit '99 in de plus af Feestelijke opening entree begraafplaats Gemeentelijke basisadministratie bevat veel fouten Milieu wachter nog niet actief Nieuwbouw Raayland College van start Deskundige verwerpt bezwaren tegen Jerusalem Venray, een stad? 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Opnieuw arbeids conflict De Artiest Gemeentelijke blunder administratie PEEL EN MAAS donderdag 20 april 2000 - Pagina 5' Wethouder Jan Houba toonde zich dinsdagmiddag tijdens een persconferentie in het gemeente huis tevreden over de jaarreke ning 1999. Netto boekte de gemeente Venray een bedrijfsre sultaat van 2,8 miljoen gulden. "Dat is een mooi resultaat, maar of we met dat geld wat leuke din gen kunnen doen? We hebben immers nog wat moeilijke jaren voor de boeg, met flinke financiële hobbels", vertelde wethouder Houba. Net als in 1998 sloot de gemeente Venray ook 1999 dus in de plus af. Twee miljoen gulden wordt gebruikt voor de aflossing van oude schulden van het grondbedrijf. Van de schuld van 45 miljoen gulden heeft de gemeente in de afgelopen jaren inmiddels 30 miljoen gulden afgelost. "Over drie tot vier jaar hopen we van de erfenis van het grondbedrijf te zijn verlost", aldus Houba. INVESTERINGSNIVEAU Uit de jaarrekening blijkt dat de algemene dienst, het totaal van de gemeentelijke producten en dien sten, een bijdrage van 1,4 miljoen gulden leverde aan het positieve bedrijfsresultaat. De 'zuinige omgang' met de reserves en voor zieningen leverde de andere helft op. Volgens Houba is het investe ringsniveau in 1999 hoog geweest. "We hebben als gemeente 31,8 mil joen gulden omgezet en letterlijk veel aan de weg getimmerd, denk aan de infrastructurele projecten aan de Leunseweg, de geluidswal in Brukske en de vrachtwagenparkeer plaats. Ook het Kunstencentrum Jerusalem is een bijzonder project dat we hebben gerealiseerd." Ook de kantoorautomatisering in het gemeentehuis is in 1999 afgerond. "Verder wil ik de bouw van de TBS-kliniek noemen. Een project dat er mag zijn, goed voor de econo mische uitstraling van Venray en góed voor de werkgelegenheid", aldus Houba. Verder maakte wethouder Houba bekend dat de gemeente Venray dit jaar de lijst met niet uitgevoerd werk, waarvoor 27 miljoen gulden gereserveerd is, gaat aanpakken. Sommige werken, zoals de 1,4 mil joen gulden kostende herinrichting van de Poststraat en Patersstraat, staan al jaren op de lijst. Welke wer ken uitgevoerd zullen worden, maakte Houba niet bekend. WIJ ZOEKEN: enthousiaste leergierige gezellige logistieke medewerkers voor verschillende bedrijven in de regio. JIJ ZOEKT: werknet uitzendbureau Schoutenstraatje 4 te Venray tel. 0478-541888 Vervolg voorpagina OVERUREN Met de komst van Franssen leek De Artiest in een rustiger vaarwater ;te komen. "Paul Franssen heeft mijn ikwestie ook aangekaart bij het bestuur. Hij kreeg dan als antwoord 'ben maar blij dat zij in die lage loonschaal zit, want dan kost je het ook niet zoveel'." Met het contract in de hand wil Ilse Hendriks nu over de afgelopen ianderhalf jaar haar salaris aange- ivuld zien. Zij zou dan recht hebben op een nabetaling van 27.000 gul den. "Maar het bestuur houdt"bij Ihoog en laag vast dat ik 'eerste Imedewerker'ben. Terwijl ik wel de laken van een assistentmanager deed. En zelfs in die functie heb ik recht op betaling van overuren, want idie zijn niet bij het salaris inbegre- jpen. Ik heb mijn exacte urenregis- tratie in bezit. En ik heb ik in totaal 1777 overuren gemaakt. Die is de werkgever dan verplicht uit te beta len. En dat komt neer op ongeveer 51.000 gulden." Het bestuur van de Schouwburg eeft inmiddels een jurist van de akbond ingeschakeld. Het steekt se Hendriks dat zij in de afgelopen aanden taal noch teken van haar erkgever heeft gehoord. "Zij eageren nergens op. Hun jurist eft op de brief van mijn advocaat el gereageerd. Zij geloven mijn overuren niet, zeggen dat ik eerste edewerker ben, ontkennen dat ik ssistentmanager ben en ze willen ij voor een klein bedrag ontslaan." p 26 april dient de schriftelijke agvaardiging van dit arbeidscon flict. Het bestuur van de Schouwburg kan hierop reageren waarna over een maand of twee een mondelinge rechtszaak volgt. EMOTIES Omdat zij momenteel ziek is, vindt Ilse Hendriks het moeilijk om het achterste van haar tong te laten zien. Ze is immers nog gewoon in dienst bij De Artiest 'en ik wil ook terugkomen indien er goede afspra ken gemaakt worden'. Maar alle toe standen van de afgelopen anderhalf jaar hebben haar diep geraakt. "Ik Ldie periode toen ik er alleen voor tand, zou ik ondersteuning krijgen, aar van het bestuur kreeg ik alleen maar negatieve reacties. Ik heb een jaar lang op mijn tenen gelopen.We tnoesten steeds zuinig zijn en zo min mogelijk personeel inzetten. Paul Franssen had dit goed voor elkaar maar sinds hij weg is, schijnt ineens alles te kunnen. Daarom zijn ook zes medewerkers opgestapt ■omdat ze daar op afknapten. Laatst was ik nog in De Artiest om enkele persoonlijke spullen, zoals kleding en mijn diploma's, op te halen. Ik merkte dat de mensen onder span ning werkten en de emoties af en toe hoog opliepen." Hendriks: "Ik vind het heel verve end dat het zover heeft moeten omen. Maar voor mij is er geen andere weg om mijn recht te halen. Als werkgever leeft de Schouwburg de horeca-cao slecht na, daar ben ik nu wel achter. De laatste tijd wordt er heel onregelmatig loon uitbe- laald. Daar kan soms wel zes tot ieven weken tussenzitten", zegl Ilse Hendriks. Waarnemend voorzitter Charles de Vilder wil inhoudelijk niet op het conflict ingaan. "Er loopt momenteel een procedure. Daaruit z<il straks wel blijken wie er in zijn recht staat. Daarover geef ik nu geen commentaar", aldus De Vilder die het betreurt dat dit geschil via de rechter moeten worden uitgevoch ten. "Jammer dat de bereidheid er "iet is om er met elkaar uit te komen. Want gerechtelijke procedu res zijn het laatste waar wij behoefte nan hebben. Als zij zegt dat zij niets van het bestuur hoort, dan kan ze nok zelf contact opnemen. Mijn deur staat elk moment van de dag voor ieder personeelslid open." De verwijten van Ilse Hendriks naar haar werkgever toe steken De Vilder: "Dat is allemaal klinklare zin. Natuurlijk komen wij de cao nl na. Nee, dit is gewoon met odder gooien. Zij vertelt allemaal ogen die kant noch wal raken." "Het is voor het eerst dat ik op een begraafplaats meemaak dat de vlag in top hangt". Zo typeerde Henk Raedts, voorzitter van de bestuurs commissie van de begraafplaats, de feestelijke bijeenkomst afgelopen zondag op Boschhuizen. Daar werd de nieuwe entree van de gemeentelijke begraafplaats offi cieel geopend. Piet Cöp, oud rector van het ziekenhuis schilderde daar bij de geschiedenis van het sterven en begraven worden. Cöp schilderde de rol van de familie in de vijftiger jaren, het meer afstandelijke in de zeventigerjaren en de persoonlijke inbreng van de nabestaanden in het heden. Geschiedenis die je terug kunt vinden in de diverse vakken op het kerkhof. Met de opening werd een fototentoonstelling geopend met als onderwerp de Dodendagen in Mexico, waar het herdenken van doden niet allen rouwen, maar ook feesten betekent. -_L- iUy-V- 'A\\ 2 7-; gemeentelijke basisadministratie (gba) le halen- Deze 'herstelactie' duurt zo'n anderhalfjaar. In de commissie Algemene Zaken bleek vorige week dat er heel wat mis is met hel geautomatiseerde systeem dat alle gegevens van de Venray se burgers bevat. Een steekproef onder 200 gegevens heeft uitgewezen,'dar maar liefst 90 procent van de gegevens fouten bevat. De gba vverd in 1996 in Venray ingevoerd en beval persoonlijke gegevens van alle 38.000 Venraynaren zoals adressen, geboortes, overiijdens, paspoorten, echtschei dingen en nationaliteiten. Instanties zoals justitie, belasting en de Sociale Verzekeringsbank maken veelvuldig gebruik van de gba. Sinds de start van de gba in Venray zijn er fouten gemaakt met de invoering van persoonsge gevens. Do fouten werden vooral gemaakt omdat de medewerkers de ken nis ruisten om op een juiste wijze de persoonsgegevens tri te voeren. Ook de moeilijkheidsgraad van het samenstellen van de gba werd onderschat. Het openen van de eenloket functie voor burgers in het gemeentehuis leid de ertoe dat medewerkers zonder specialistische kennis van de basisadmi nistratie ook eis moesten invoeren. .Omdat controle onl eed, d de. d -e ee médey/erkgr: vaix.de:ge;a';e:e>:re;Vdóo;v edeegd-v'^ee^Oe-v; ede-e^,- '- ve ring had opgedaan met de invoering van gba's, ontdekte al in 1997 dat het mis was in Venray. Zij stelde dat aan de orde bij de sectordirecteur. die overigens niet meer bij dc gemeente Venray wérkt, maar pas heel laat kwam het debacle aan het licht. De commissie Algemene Zaken reageerde verbijsterd: 'verbazing, ongeloof en geschrokken' waren enkele reacties vanuit de politiek. Toch steunden zij hel voorstel om ruim vier ton uit te ^rekken voor het realiseren van een deugdelijke gba.j De gemeente Venray heeft nog geen controleur met buitengewo ne opsporingsbevoegdheid (BOA) aangesteld die zich dient te gaan bezighouden met de problematiek van het illegaal storten van huis houdelijk afval. De 'milieuwachter' zou eigenlijk op 1 april in functie treden, maar de gemeente Venray heeft de sollicita tieprocedure nog niet afgerond. "Er zijn enkele kandidaten waarmee op dit moment nog gesproken wordt", vertelt Ingrid Molenaar, voorlicht ster van de gemeente Venray. "Wanneer de milieuwachter begint, is nu nog niet te zeggen." De eerste paal van het nieuwe gedeelte van het Raayland College gaat binnenkort de grond in. Maar dat is niet de hele klus, want als dat klaar is volgt een groot scheepse renovatie van het 'oude' Bosveld-gedeelte. Het schrikbeeld dat dan één grote 'leer-fabriek' ontstaat wordt echter juist door deze verbouwing tegengegaan. De kosten van de totale operatie zijn ongeveer 30 miljoen gulden en deze kosten worden geheel gedra gen door de overheid. Tegen woordig gaat dit soort budgetten wel via de gemeente, en in dit geval hebben Venray en een aantal omlig gende gemeenten hun financiële krachten gebundeld naar het school bestuur toe waardoor zij met een groter budget gebouwen kunnen neerzetten. Het bouwen zelf gaat door tot juli 2001dan moet het nieuwe gedeelte in ieder geval af zijn. Daarna volgt een bijna nog grotere operatie, want dan moet het oude Bosveld-gedeelte helemaal gerenoveerd worden. Het opvallende van de plannen is dat het Raayland College uitgaat van een indeling met drie ingangen. "Om massaliteit in te dammen hebben we gekozen voor drie ingangen," legt persvoorlichter Teeuwen uit, De school is organisatorisch in drie sec toren opgedeeld, en daarom krijgen we drie recepties en drie overblijf- plaatsen." Sector 1 bestaat uit de brugklassen en de tweede klassen, sector 2 is VMBO 3/4 en sector 3 is Havo/VWO 3/6. Teeuwen: "Sommige ouders bekijken de ontwikkelingen met de nieuwbouw met argusogen, maar wij proberen met deze indeling dui delijk te maken datje de school niet moet zien als één instituut. Op deze manier bestrijden we 't gevreesde beeld van de 'massa-school', alhoe wel je natuurlijk altijd bedenken moet dat voor de leerling zelf zijn of haar klas de leefwereld is." Bij Rien van Mierlo Tuinen kunl u zich verbazen over een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toekomst te ont werpen. Het resultaat is verbluffend. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weerbestendig en superkwaliteit. Een combinatie van teakhout met gietaluminium in een strakke vormgeving voor alle weersomstandigheden geschikt. Tijdloze vorm geving in combinatie met een fraaie tuin of serre? U bent welkom bij Rien van Mierlo. Rlen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur 1 1 1 5751 PH De urne Tc). 0493 31 459: Dé'scfrtild krijgt WsTberftl/; Als 4-jarige Somalische bootvluchteling zou ik maar eens snel een baan gaan zoeken anders sturen we u terug naar Afghanistan, mevrouw, met dat al in 1835 ovonen mag trouwens al helemaal niet I Vervolg voorpagina BEZWAREN De heer Post deelt de bezwaren van de appellanten niet. Zo vindt hij dat het woon- en leefklimaat van architect Ruyten niet op onaan vaardbare wijze aangetast zal wor den door uitvoering van het plan en meent hij, net als Gedeputeerde Staten, dat de woning van mevrouw Bexkens-Van den Berg niet past in de stedenbouwkundige opzet van het plangebied. 'Het is mijns inziens moeilijk de woning te handhaven en tegelijkertijd in dit deel van het plangebied een hoogwaardig woon- en verblijfsmilieu te creëren. Vanuit stedenbouwkundig oogpunt ver dient het naar mijn mening de voor keur het perceel van appellanten onbebouwd is, waardoor vanuit noordelijke richting vrij zicht bestaat op het Ribgebouw. Déze zichtlijnen vind ik met name van belang vanwege de langwerpige vorm varrher Ribgebouw en de gerichtheid van de Raadhuisstraat op het centrum', stelt Post in het onderzoeksrapport. De heer Post merkt daarbij op dat onder het Ribgebouw minimaal 125 parkeerplaatsen aangelegd dienen te worden, waarvan vermoedelijk de helft van de bewoners van het Ribgebouw de toegang bij het huis van appellanten gebruiken. 'Deze auto's zullen, als appellanten een deel van hun perceel afstaan, waar toe zij eventueel bereid zijn, op enkele meters van de tuin en op vijf tien meter van hun huis rijden. Verwacht mag worden dat mevrouw Bexkens-Van den Berg als bewoon ster hinder zal ondervinden van het lawaai en de uitlaatgassen van deze auto's. Daar komt bij dat het uitzicht vanuit de achtertuin in zuidelijke richting belemmerd zal worden en de privacy aangetast kan worden', aldus Post. Gelet op de situering van het Ribgebouw mag volgens hem verwacht worden dat in de middag en avond aanzienlijk minder zon licht toe zal kunnen treden tot de achtertuin van de woning van appel lanten. Hij meent dat het woon-en leefklimaat van mevrouw Bexkens- Van den Berg door uitvoering van het plan dan ook aanzienlijk aange tast zal worden. De woonsituatie van mevrouw Bexkens-Van den Berg is volgens Post niet vergelijkbaar met die van de bewoners van andere, in of net buiten het plangebied gelegen, woningen. Ook deze bewoners zul len volgens hem weliswaar gecon fronteerd worden met een aantasting van hun uitzicht of hinder ondervin den van de toename van het verkeer, maar dat zal naar zijn mening niet in die mate zijn als bij mevrouw Bexkens-Van den Berg. Verder merkt hij nog op dat door de gemeente en de projectontwikkelaar verschillende pogingen zijn onder nomen om tot een oplossing van de kwestie te komen. LEEFKLIMAAT Volgens de heer Post heeft de gemeente Venray voldoende zorg vuldig onderbouwd waarom op het onverharde parkeerterrein een appartementencomplex gebouwd kan worden. De gemeente motiveert in de toelichting, het raadsvoorstel en het stedenbouwkundig ontwerp volgens Post voldoende uitgebreid dat Jerusalemstaete de rustige Engelse tuin zal afscheiden van het noordelijker gelegen, drukkere deel van het plangebied. 'Het komt naar mijn mening meer voor in stedelijk gebied dat op een afstand van 19 meter van bestaande bebouwing nieuwbouw wordt gerealiseerd. Ik meen al met al met Gedeputeerde Staten dat het woon- en leefklimaat van appellant (Ruyten, red.) niet op onaanvaardbare wijze aangetast zal worden door uitvoering van het plan. De kanttekeningen die appel lant plaatst bij de overwegingen van Gedeputeerde Staten kan ik niet delen. Gedeputeerde Staten hebben onderzocht of het plan in het provin ciale beleid past, hebben beoordeeld of de geprojecteerde bebouwingen ruimtelijk aanvaardbaar is en heb ben de directe omgeving bij hun overwegingen betrokken', stelt Post. Architect Ruyten wilde nog niet al te veel kwijt over de conclusies van het deskundigenrapport. "We kun nen nu op het verslag reageren, maar ik moet alles eerst even laten bezinken. Ik verwacht dat Verhoeven Bouwgroep me binnen kort zal vragen om de voorlopige voorziening tegen het bestemmings plan Jerusalem op te heffen, zodat de bouw kan beginnen. In 80% van de gevallen is de eindbeslissing van de voorzitter overeenkomstig het advies van de deskundige. Vermoedelijk is het zo dat de aanne mer en de gemeente de bestellingen voor de bouw van Jerusalemstaete kunnen doen", aldus Ruyten. PARKEREN Gedeputeerde Staten sluiten zich naar de mening van de heer Post niet ten onrechte aan bij de opvat ting van de gemeente dat in het plangebied in voldoende mate in parkeergelegenheid zal worden voorzien. Hij meent dat, ook bij een hogere dan al verwachte parkeer druk in het plangebied door de bouw van meer woningen dan waar mee in de pafkeërbal'ans rekening is gehouden en door het gebruik van delen van het appartementencom plexen als kantoor of voor dienst verlening, niet direct sprake zal zijn van parkeerproblemen. 'Ik wijs erop dat het, gelet op het aantal woningen dat al gebouwd is en de uitgewerkte bouwplannen voor de appartemen tencomplexen, niet waarschijnlijk is dat het in de parkeerbalans genoem de aantal woningen overschreden zal worden. Ik wijs er verder op dat deze bouwplannen niet voorzien in het gebruik van de begane grond voor kantoor- en dienstverlenings activiteiten, maar in woningen. Een grotere parkeerbehoefte is mijns inziens dan ook niet waarschijnlijk. Naar mijn mening heeft de gemeen te voldoende parkeervoorzieningen geprojecteerd op het Jerusalemterrein voor de bewoners van de nieuwe woningen, de bezoe kers van het centrum en.de mensen in de directe omgeving van het plan gebied werken. Voor het geval in weerwil van de verwachtigen toch parkeerproblemen zullen ontstaan in het plangebied, kan naar mijn mening gebruik worden gemaakt van (een deel van) het nieuwe par keerterrein ten zuidwesten van het gemeentehuis', stelt de heer Post in het onderzoeksrapport. Ingezonden brief Als onderbouwing van het bestemmingsplan Jerusalem betoogde de gemeente in haar pleitnota bij de Raad van State tijdens de zitting op 10 december 1999, dat: 'voor het centrum van Venray wordt ingezet op een ver dere omslag van dorp naar stad. Herstructurering en verdichtin gen moeten leiden tot een com pact, attractief, herkenbaar en bereikbaar stadscentrum, dat kan functioneren als het visitekaartje van Venray. Het plan Jerusalem is daarbij een eerste aanzet.' Deze argumenten hebben ook gegolden ten tijde van de eerste pre sentatie van dit plan in juni 1997. De Peel en Maas kopte toen in een artikel: 'De plannen met het 3,5 hec tare metende Jerusalemterrein moe ten Venray een stadser aanblik geven dan voorheen, zonder dat daarbij het pastorale verloren gaat.' Daarna zijn in Venray twee debat ten gevoerd die handelden over het thema 'de Venrayse Ruimte'. Het eerste debat vond plaats op 18 juni 1998. het tweede op. 28 januari. 1999. Gedurende deze debatten is allerminst vast komen te staan, dat Venray als een stad zou moeten uit groeien. Meerdere deskundigen en andere aanwezigen gaven duidelijk te kennen dat Venray niet moet stre ven naar een stedelijke 'allure' maar dat grote waarde gehecht moet wor den aan een groei, waarbij het groe ne en het eigen karakter van Venray behouden blijft. Het bestemmingsplan Jerusalem is echter nauwelijks getoetst aan de uitkomsten van deze debatten en is verder ongewijzigd gebleven. Dit plan is uiteindelijk toch door de gemeenteraad op 27 oktober vastge steld. Naar aanleiding van de bij haar ingediende bezwaren heeft de Raad van State het nodig gevonden om een nader onderzoek uit te voeren naar de gevolgen van deze geplande hoogbouw voor het woon- en leef klimaat aan de Raadhuisstraat, als ook naar de bezwaren van de LOZO (Limburgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers) en van mevrouw Bexkens voordat zij een besluit gaat nemen. Wélke gevolgen deze hoogbouw heeft voor het zicht op de Grote Kerk en het gemeentehuis toont u de schets. Het zicht is genomen in zui delijke richting, zowel de bestaande als nieuwe situatie. Ernest Raedts en Frits Ruyten

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5