V. NAYO-examen in rakettenoorlog Harold tSL LENSSEN Onderzoek woningbehoefte Ysselsteyn Veulen heeft Kern met Pit Officiële opening begraafplaats Boschhuizen Werkzaamheden Leunseweg worden na Pasen hervat Peuter speelzalen fuseren vdeYeis Woninginbraak Dronken automobilist Meisje mishandeld Bonnen Stopverbod Bromfietser bekeurd Horeca: eindtijd festiviteiten om 01.00 uur MAAS donderdag 13 april 2000 - Pagina 7 Groep Geleide Wapens De Peel oefent in Denemarken -2, KEUKENINRICHTING (0478) 539 op afspraak, Stayerhofi Wanssum 020 ook 's avonds weg 2b Tijdens de dorpsraadvergadering Ysselsteyn gaf studente Wittebrood van de Hogeschool Wageningen maandag informatie over het onder zoek dat ze gaat uitvoeren naar de woningbehoefte in Ysselsteyn. "Het onderzoek vindt plaats in opdracht van de dorpsraad Ysselsteyn, Wonen Venray en gemeente Venray", vertelt dorpsraadvoorzitter Nijssen. "We willen onder andere graag weten wat de woningbehoefte onder 50+'ers is, zodat we ook het beleid voor de komende tien jaar hierop kunnen afstemmen." De dorpsraad vindt echter ook dat het onderzoek informatie over de behoefte van jongeren op het gebied van wonen en leefbaarheid naar boven zou moeten krijgen. "Wittebrood wil nu een discussie avond voor de jeugd houden om inzicht te krijgen in hun wensen en behoeften." Over vijf maanden dient de studente het onderzoek afgerond te hebben. De Nederlandse Heidemij heeft in het kader van de leefbaarheids wedstrijd Kern met Pit onlangs de door de Veulense gemeenschap nieuwe aangelegde parkeerplaats bij de kerk in Veulen bekeken. "De Heidemij controleerde of het tweejarig project inderdaad op de juiste manier gerealiseerd is", vertelt dorpsraadvoorzitter Hay van Rijswijck. "In de maand sep tember wordt de uitslag van de wedstrijd bekendgemaakt, maar ga er maar vanuit dat we het geld bedrag van 1000 gulden die aan de wedstrijd verbonden is in ont vangst mogen nemen. We hebben aan alle voorwaarden voldaan." De dorpsraad van Veulen is overi gens op zoek naar een nieuw bestuurslid. "We hebben vier perso nen op het oog die we gaan benade ren", vertelt dorpsraadvoorzitter Hay van Rijswijck, "we zoeken iemand die bij de leden van de hui dige dorpsraad past." De leden van de dorpsraad willen binnenkort met Wonen Venray gaan praten over een ander systeem voor de bewoning van de bejaarden wo ningen in Veulen. "Die worden nu namelijk door jongere stellen bewoond, dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn", meent Van Rijcwijck. Op het speelterreintje in Veulen wordt binnenkort een nieuw speeltoestel voor de Veulense kin deren geplaatst. De gemeentelijke begraafplaats Boschhuizen wordt zondag 16 april officieel in gebruik genomen. Het thema van de opening is 'Leven met de dood'. Aan de opening is een fototen toonstelling verbonden, gemaakt en samengesteld door de Nijmeegse journalist/fotograaf Paul van Laere. Hij geeft een overzicht hoe in Mexico het kerkhof tijdens de Mexicaanse dodendagen tot leven wordt gewekt. Het programma begint zondag om 14.00 uur. Tijdens de opening houdt oud-zie kenhuispastor Piet Cöp een inlei ding over dood, begraven en rouw verwerking in Nederland tijdens de afgelopen eeuw. Mevrouw Margriet van Glabbeek draagt een passend gedicht voor, terwijl Paul van Laere een toelichting geeft op de exposi tie. Het programma wordt muzikaal begeleid door Mariska Rijk en Sander Hendriks. Direct na het Paasweekeinde worden de werkzaamheden aan de Leunseweg hervat. Uitvoerder Heijmans denkt nog zes weken nodig te hebben om het gedeelte tussen het viaduct en de Zuidsingel geheel af te werken. Vanwege de winterperiode heeft het werk een aantal maanden stil gelegen. In de eerste drie weken, tussen 25 april en 15 mei, zal de Leunseweg geheel voor het verkeer worden afgesloten. Er zal dan een omlei dingsroute komen over de Deurneseweg, Langstraat en Zuidsingel. Het fietsverkeer zal van de Leunseweg gebruik kunnen blij ven maken. Medio mei moet het eerste gedeelte, tussen het viaduct en de Acaciastraat, gereed zijn. Het verkeer hoeft vanaf dan niet meer de grote omleidingsroute over de Langstraat te volgen. Maar wordt via de Acaciastraat en Plataanstraat Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur naar de Zuidsingel geleid. In de tweede week van juni wor den de wegwerkzaamheden afge rond en gaat de Leunseweg weer open voor alle verkeer. Na de bouwvakvakantie wordt begonnen met de aanleg van een rotonde op het kruispunt Leunseweg- Zuidsingel. Daarna wordt de recon structie verder voortgezet richting het centrum. De buurtbewoners die dinsdag op het gemeentehuis bij de informatiebijeenkomst aanwezig waren, konden vrede hebben met de uitvoeringsplannen. Het enige bezwaar vormde het planten van acht eikenbomen vlak voor de hui zen aan de oostzijde van de Leunseweg. De bewoners klaagden al over veel overlast van bladafval afkomstig van de groenstrook aan de rand van sportpark De Wieën. Ook vonden ze dat de bomen ver keerd geplaatst worden, omdat het de lichtinval in hun huizen flink zal belemmeren. Projectleider Ger Beijers zegde toe het planten van de acht bomen te heroverwegen. Onbekenden hebben dinsdag tus sen 09.30 en 16.30 uur ingebroken in een woning aan de Spurterdijk. Toegang tot de woning werd ver schaft via een raam. Er werd onder meer een collectie kristallen beeld jes met een waarde van meerdere duizenden guldens ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Op 15 april is het precies dertig jaar geleden dat de eerste peuter speelzaal in Venray zijn deuren opende. Momenteel telt Venray vijf speelzalen. Vrijdagavond tij dens de feestelijke viering van het 30-jarig bestaan wordt in De Paddestoel aan de Beukenlaan ook een fusieovereenkomst gete kend. Want Merselo en Oostrum gaan samen met de vijf Venrayse peuterspeelzalen. "Dan maken zeven peuterspeelza len deel uit van de stichting. Daardoor kan een verdere professio nalisering in Venray worden voort gezet", zo luidt het persbericht van Stichting Peuterspeelzalen Venray (SPV). De vijf locaties bevinden zich in Landweert (De Blokkendoos), Hubenhof (De Mierenhoop), Beukenlaan (De Paddestoel), Brukske (Hummeltjeshoek) en bij de Flierefluit (Raffiki). De laatste is pas opgericht, in oktober 1999, en is een zogenaamde peuterspeelzaal 'plus'. "Dat betekent dat deze zaal apart gefinancierd wordt omdat ze bestemd is voor allochtonen die de Nederlandse taal niet spreken", zegt Toos de Gier, coördinator van de SPV. In 1970 vond de eerste Venrayse peuterspeelzaal zijn onderkomen in het gebouw van De Hoebert. Later werd verhuisd naar het pand waarin zich nu de Rabobank bevindt. Vervolgens kreeg de peuterspeel zaal onderdak bij het Groene Kruis. Het eerste eigen lokaal, vlakbij het Groene Kruis gebouw, werd in 1991 door brand verwoest. Sindsdien zetelt de hoofdlocatie van de SPV in De Paddestoel aan de Beukenlaan. De vijf Venrayse peuterspeelzalen herbergen momenteel zo'n 400 peu ters in de leeftijd van 2,5 tot vier jaar. Zij brengen twee of drie dagde len in de week een bezoek aan de peuterspeelzaal. VERRUKING De stichting heeft 25 mensen in dienst, allemaal parttimers. Daarnaast kan een beroep worden gedaan op zo'n dertig vrijwilligers. De Venrayse kerkdorpen hebben ieder een eigen peuterspeelzaal die vrijwel louter op vrijwilligers draai en. "Een totale fusie in de gemeente Venray zou eigenlijk het beste zijn", vindt De Gier. "Maar wij gaan daar voor niet actief de markt op. Merselo en Oostrum hebben zelf toenadering gezocht omdat ze ook willen professionaliseren. Bij het in dienst nemen van betaalde krachten komt veel kijken, zoals de toepas sing van de CAO en opleidingsre- gels." Toos de Gier is in dienst bij de SPV als coördinator, dit is verge lijkbaar met een directeursfunctie. "Mijn taken zijn vooral personeels zaken, beleidsvoorbereiding en uit voering." Het bestuur bestaat uit een onafhankelijk dagelijks bestuur van drie personen dat wordt aangevuld met vertegenwoordigers uit de oudercommissies. Iedere peuter speelzaal heeft zijn eigen ouder commissie waarvan de voorzitter automatisch in het bestuur van de SPV vertegenwoordigd is. De Gier denkt dat de fusie met Merselo (De Rakkertjes) en Oostrum ('t Rommelhofke) een verrijking voor de stichting wordt. "Die beide peu terspeelzalen bestaan ook al dertig jaar. Zij zijn echt in een dorpsge meenschap verankerd terwijl de Venrayse zalen meer wijkgebonden zijn. Daarnaast hebben Merselo en Oostrum alleen maar met vrijwilli gers, met hun eigen werkwijze, gewerkt." Een 43-jarige automobilist uit Gennep is vrijdagmorgen aange houden op Klein Oirlo met teveel drank op achter het stuur. De man werd gezien door een sur veillanceauto op het moment dat hij van de weg af raakte en in de berm tot stilstand kwam. De man kreeg na ademanalyse aan het bureau een rij verbod opgelegd voor twee uur en tegen hem wordt proces verbaal opgemaakt. De politie heeft zondagavond rond 20.30 uur twee jeugdige inwoonsters van Venray in hun woning aangehouden op verden king van mishandeling. De 13-jarige meisjes hadden eer der die avond rond 19.30 uur een 13-jarig plaatsgenootje klemgere den op het fietspad aan het Antoniusveld en vervolgens her haaldelijk geslagen. Het slachtoffer is met verwondingen aan haar gezicht, knie en nek overgebracht naar het ziekenhuis waar zij zich onder doktersbehandeling heeft moeten stellen. De jeugdige ver dachten zijn na verhoor op het poli tiebureau in afwachting van de ver dere afwikkeling van de zaak weer in vrijheid gesteld. Tijdens verkeerscontroles vorige week dinsdagmorgen zijn elf pro cessen-verbaal uitgereikt in verband met het negeren van de afsluiting van de Westsingel en de Beekweg. »ud, t ïrt. lt zuid badi nis ed JUTLAND Het radarscherm en de command- de k|opost van de Patriot-vuureenheid staan open en bloot in het verlaten Deense land. Luitenant-kolonel Peer Oppers heeft de leiding over 550 manschappen en 300 voertuigen van de Groep Geleide Wapens De Peel, die op het rustieke platteland van Jutland de tweejaarlijkse NAVO- test afleggen. "We moeten op elke plaats in de wereld ingezet kunnen worden, daarom zijn we nu hier. In 'de afgelopen jaren hebben we bij voorbeeld in Turkije, Griekenland en Italië geoefend, maar dit is een Noordflankoefening. De helft van onze militairen is op dit moment in Vorige week vermelden wij abu sievelijk op de voortpagina van Peel en Maas dat twaalf bewoners van de Raadhuisstraat bezwaar hebben aan stekend tegen het besluit van J&W om de fietssuggestiestroken in de straat te veranderen in fiets- troken, waardoor in de badhuisstraat een stopverbod ont staat. Het blijkt echter zo te zijn dat alle bewoners van de straat, op één na, het niet eens zijn met het besluit van de gemeente Venray. De politie heeft maandagmid dag rond 16.35 uur een 16-jarige bromfietser uit Venray aangehou den. De jongen kwam de politiemede werkers met hoge snelheid tegemoet toen hij tegen het verkeer in, in ver boden richting, over de Hensenius- straat reed. De jongen zag de poli tiewagen en remde zo sterk af dat hij een aantal meters voor de auto ten val kwam, waardoor hij schaaf wonden opliep. De jongen werd overeind geholpen en samen met de bromfiets overgebracht naar het bureau. Een controle op de roller- testbank wees uit dat het voertuig teveel vermogen had. De bromfiet ser kreeg hiervoor ƒ130,- boete. zet kunnen worden. De militairen uit Duitsland en de VS zijn juist héél specialistisch opgeleid. Onze militairen hebben bijvoorbeeld bijna allemaal een chauffeursdiploma en zijn dus flexibeler inzetbaar", aldus Oppers. SNELLE LEGERMACHT In 1994 verliet de Groep Geleide Wapens de stellingen in Duitsland, waar de luchtafweer permanent oostwaarts was gericht. Tijdens de Golfoorlog werden daar de Scudraketten van Saddam Hoessein opgewacht. In De Peel groeide het onderdeel uit tot een snelle leger macht, waarvan de voorste gelede ren op orders van de NAVO binnen vijf dagen bij brandhaarden moet zijn. In gevechtstenue leidt majoor Ben Kamstra zijn gevolg van de lanceer- inrichting naar het grote radar scherm, dat signalen van indringers waarneemt en ze doorgeeft aan de commandopost. In een donkere kamer op wielen turen operators op de radarbuizen. Omgeven door zeeën van knoppen. De stippen op het scherm zijn overkomende ver keersvliegtuigen. "Als de oefening echt begint, worden vijandige raket ten gesimuleerd", zegt Kamstra. Bij de oefening in Denemarken is simuleren nodig, anders moeten echte 'missiles' worden afgevuurd. In de lanceerinrichtingen zitten dummy's, de echte raketten liggen opgeslagen in depots. Jaarlijks wordt één Patriot of Hawk-raket afgeschoten, tijdens oefeningen op Kreta of in de woestijn bij El Paso in Amerika. "Een Patriot kost een miljoen gulden, je begrijpt dat we daar zuinig mee omgaan", aldus Kamstra. TERUGREIS Nadat Kamstra en Oppers nog een laatste keer voor de diverse came ra's hebben geposeerd, nemen ze afscheid van het journaille. Het werk wacht, en er moet nog veel geregeld worden voor de actie begint. De delegatie journalisten stapt weer in de militaire bus en begint, ietwat onder de indruk van de hele operatie, aan de terugreis. Het is opvallend stiller dan 's mor gens. be één doet een middagdutje, de ander typt reeds snel het één en ander in op zijn computer. Want de volgende dag moet er immers een verslag in de krant verschijnen. Om 19.00 uur stopt de militaire bus weer voor het Informatiecentrum van GGW De Peel. Het was voor ieder een een hele belevenis, deze persreis naar Denemarken. Vluchtig en in een strak tempo, maar indrukwek kend. DE VROUW VAN NU KOOPT HAAR NIEUWE VOORJAARSMODE BIJ.. VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Roosendaal, Boxmeer, Oss Horeca Venray bepleit in een reactie op de concept-regeling 'Geluidsnormen bij horeca-inrich- ting gebonden festiviteiten en bij evenementen' omwille van de een duidigheid een eindtijd van 01.00 uur voor levende en mechanische muziek in de open lucht en/of tent op alle dagen. In de ontwerp-rege- ling wordt voorgesteld het tijdstip van 01.00 uur voor festiviteiten en evenementen alleen te hanteren indien op die avond een zaterdag zondag of feestdag volgt. Indien de volgende dag een ande re, dus een werkdag is, is in de ont werpregeling het tijdstip van 24.00 uur voorgesteld. Dit voorstel is overeenkomstig de al jarenlang toe gepast praktijk. De afdeling Openbare Orde en Veiligheid van de gemeente Venray is van oordeel dat met deze onderscheiden tijdstip pen een evenwichtig beleid wordt gevoerd met het oog voor enerzijds het evenement en anderzijds het woon-/leefklimaat. Bij het door de horeca voorgestelde uniforme tijd stip van 01.00 uur op alle dagen worden klachten gevreesd die niet of niet in voldoende mate bij klagers kunnen worden weerlegd, c.q. waarvoor bij klagers geen of onvol doende begrip bestaat. Het voorstel is woensdag 12 april besproken in de commissie AZ. De Groep Geleide Wapens De Peel houdt met Patriot-Hawk- en Stinger-raketten permanent in de gaten of vijandige Scuds onze net galrichting opkomen. Ongeveer acht j uits minuten doet een Scud-raket ero- besc ver om een afstand van zeshon derd kilometer te overbruggen. Maar goed dat militairen van De Peel af en toe oefenen, want in die seconden dienen ze de raket ■op te sporen en te onderscheppen. Hoe dat allemaal precies in z'n v werk gaat, zag Nieuwsblad Peel jl Maas vrijdag in Denemarken, «aar het NAVO-examen Tulip Mermaid werd gehouden. Om 05.00 uur wachten majoor Jan Rijnhart en adjudant Willem Roos de journalisten van Nieuwsblad Peel Maas, LI TV, LI Radio en De Gelderlander grijn- 4sl tend op. "Is het een beetje vroeg heren", vragen ze, terwijl ze het eer- mdeii ste lunchpakketten van die dag aan de journalisten en cameramensen overhandigen. Een klein uurtje later arriveert de delegatie per militaire bus op vlieg- jasis Eindhoven. Een paspoort is niet nodig, na een tweede bakje kof fie met een plakje cake, stapt ieder- zan ai Een nog ietwat slaapdronken in de en êfgereed staande Fokker F50, en zet de piloot koers naar vliegveld Eelde. Een half uurtje later, na de lan- °Pding op vliegveld Eelde, stappen nog wat journalisten van vooral militaire vakbladen in het vliegtuig, die in Denemarken een oefening van een detachement van vliegbasis Leeuwarden op de voet gaan vol- ge gat (gen. ixijea Even later stijgt de F50 weer met met °l ronkende motoren op, op weg naar Denemarken, naar vliegbasis Garup °fora precies te zijn. Vliegbasis Garup ligt er een uurtje later tamelijk verlaten bij, en blijkt niet meer echt in bedrijf te zijn. "Net als in Nederland heeft ook de nse krijgsmacht te maken met izuinigingen", verklaart majoor ijnhart, terwijl we plaats nemen in er. militaire bus, die de journalisten tndeli ionder politiebegeleiding in ijltempo naar de eindbestemming brengt: Oksbol. EXAMEN De eenheid wordt gedurende de oefening Tulip Mermaid op de vin gers gekeken door liefst 150 Navo- waamemers die gedurende de oefe ning meer dan honderd items onder De lanceerinrichting van de Patriot-raket wordt tijdens de oefe ning in Denemarken geïnspecteerd door manschappen van GGW De Peel. de loep nemen. De internationale 'scheidsrechters' bekijken onder andere of de Nederlandse Patriots vijandelijke raketten uit de lucht halen. "We hebben geen last van examenvrees. De ambitie is om een goed rapportcijfer in de wacht te slepen", had commandant Peer Oppers eerder uitgelegd. Met het simuleren van vluchtelingen, encla ves, terroristen, zal zich een com plete oorlog afspelen. "We weten dat de hoofddreiging vanuit het zui den komt", vertelt Oppers, "we moeten dit deel van Denemarken beschermen tegen luchtaanvallen en/of aanvallen met chemische wapens. Natuurlijk is deze situatie niet helemaal reëel, maar een oefe ning van vier tot zes weken is gewoon veel te kostbaar." Om de kosten te drukken werkt GGW De Peel met beduidend min der militairen dan haar collega's uit Duitsland en de Verenigde Staten. "Dat komt vooral omdat onze mili tairen voor twee of drie taken inge- Luitenant-kolonisten Peer Oppers vertelt de journalisten over de oefe ning Tulip Mermaid. Denemarken. Je moet dan onder andere denken aan operationele mensen, logistieke mensen, een medische dienst van circa 25 men sen en een eigen keukenploeg", ver telt Oppers tijdens de briefing. De oefening Tulip Mermaid is zes weken terug al begonnen. "We heb ben toen de eerste inlichtingen over het 'dreigingscenario' in Denemarken ontvangen", zegt Oppers. Twee weken terug heeft de commandant zijn eerste verkenners naar Denemarken gezonden om 'de grond bouwrijp te maken'. "Dit houdt bijvoorbeeld in dat ze contac ten leggen met ziekenhuizen, gara ges en leveranciers van levensmid delen om alles tot in de puntjes voorbereid te hebben voordat wij arriveren." Twee weken geleden zette de ver- kennersploeg het signaal op groen en vorige week maandag vertrok een groot militair konvooi vanuit GGW De Peel over de weg naar het Deense Oksbol. Het konvooi arri veerde woensdag op de plaats van bestemming. "Donderdagmorgen was alles het veld in en hebben we de omgeving verkend", aldus Oppers.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7