Commissie eist hardere opstelling gemeente Zweten voor het verkeersexamen m Zachte lenzen Actie tegen reorganisatie ziekenhuis f Steun de handtekeningactie VI Privatisering De Hoefslag voor ons geen optie" De Peel centrum grootscheepse NAVO-oefening HET KOST EEN PAAR CENTEN, MAAR DAN HER JE OOK WAT! CONTACTLENZEN bec Meesterdak Extra snelheids controles 'EN MAAS donderdag 13 april 2000 - Pagina 5 rfxirh;- in ichtii iback n vatte *alt' n. len? een bakje en s kk acI College moet brief richting ziekenhuis aanscherpen o/| k( De leden van de Commissie erkgelegendheid, Milieu en ilksgezondheid vinden bijna aniem dat de ontwerpnota van t college over de reorganisatie- gnnen voor het Venrayse zie nhuis te slap is. Het steekt de jen dat de Raad van Bestuur tot i toe niet bereid is enig financië- inzicht in het 'waarom' van de annen te geven. Derks (Fractie an de Vorle) verwoordde het als |gt: "De weigering door het zie nhuis geeft het gevoel dat er ken zijn die het ziekenhuis lie- rniet openbaar wil zien." Voor het begin van de vergade- ig vorige week donderdag maakt i heren Van Trier en Ewalts bruik van het inspreekrecht. Van jer complimenteerde de gemeente et haar aanpak maar drong er op waakzaam te blijven. Hans lts vond de conclusies van de aneente te zwak geformuleerd. De ngen die in Venray blijven noem- hij een 'doekje voor het bloeden. woordvoerders van de diverse icties gingen er daarna eens goed li (of zitten. De vraagtekens die mw. >ster (CDA) bij het niet beschik- ar zijn van een financiële onder- uwing van de reorganisatieplan- zette, werden gedeeld door alle ;ties. "Zouden de verliezen in iray liggen dan zouden de cijfers ist wel gepubliceerd zijn om aan te tonen dat het ziekenhuis Venray onrendabel is", vervolgde ze verbol gen. Verder wenste ze de Raad van Bestuur te houden aan de garantie bij de fusie dat Venray als basis voorziening zou blijven bestaan. De Raad van Bestuur heeft ook de Fractie van de Vorle nog niet vol doende kunnen overtuigen van de noodzaak van 'Oversteek', zo meld de mw. Derks. "De zorg moet zo dicht nogelijk bij de burger blijven. En dat betekent dat zowel EHBO als de moeder/kind afdeling gehand haafd moet blijven." Ze vroeg de wethouder of het college de raads- motie naar de Tweede Kamer over wil nemen in de notitie. GEVAAR Henk de Visser (D66) sprak zijn ernstige zorg en verontrusting uit over de voorgenomen reorganisatie plannen van sZNL. Met name de negatieve consequenties voor de patiënten en het personeel van het St. Elisabeth ziekenhuis baart D66 grote zorgen. De sluiting van de EHBO-post buiten de kantooruren, de verdwijning van de afdelingen gyneacologie, kindergeneeskunde en de afdeling cardiologie noemde hij onverantwoorde ingrepen in de basisgezondheidszorg in Venray en omliggende regio. Hij riep het colle ge op niet alvast de handdoek in de ring te gooien. Pvd A-fractie voorzitster Truus Kemmeling ging er in haar betoog vanuit dat 'alles wat we zeggen invloed zal hebben op uw notitie eind april'. Ze vroeg zich af of het college door de Raad van Bestuur op het verkeerde been was gezet omdat men zo lang deed alsof er niets aan de hand was. "De houding van de Raad van Bestuur is dat ze geen enkele bemoeienis accepteert", sprak ze verbaasd. Toch zag ze nog mogelijkheden omdat de directie had gezegd dat 'Oversteek' slechts richtinggevend was. Mw. Clarke van Samenwerking Venray was niet echt tevreden met de notitie van het college en vroeg ook om aanpassing van de notitie aan de motie van de raad. Ze wees op het gevaar dat er bij alleen laagcomplexe zorg in Venray een leegloop van goed gemotiveerd personeel kan ontstaan. "De basisvoorzieningen moeten blijven", stelde ze met klem. ARGUMENTEN VVD-er Van Hoof sprak over 'lichte teleurstelling' over het gebrek aan publieke belangstelling bij dit onderwerp. Hij was ook nog steeds bozig over het arrogante optreden van de Raad van Bestuur op 2 maart. "Laat de Raad van Bestuur maar eens uitleggen wat bijvoor beeld de verhuizing van moeder/kind afdelingen financieel oplevert", foeterde hij, "College en raad moeten financiële argumenten eisen en harder en feller tegen de Raad van Bestuur optreden. De toon van uw brief is veel te vriendelijk!" Wethouder Heidens deelde de zorgen van de commissieleden. Hij gaf aan dat het college al veel tijd in het overleg met allerlei instanties had gestoken. "Maar", zo wees hij de raad, "Wij kunnen niets afdwin gen. Het college zet zich in voor het handhaven van de basisvoorzienin gen omdat zij een maatschappelijke verantwoordelijkheid heeft naar de bewoners toe. EHBO alleen tijdens kantooruren is bijvoorbeeld voor het college niet acceptabel tenzij er een oplossing komt van de kant van de ziekenhuizen zelf. Wij nemen hier een voortrekkersrol in", zegde hij toe, net zoals bij het kijken naar de, ook regionale, vervoersstromen. Wat betreft de eis van de leden om inzicht in het financiële reilen en zeilen van de ziekenhuizen te krij gen zegde hij toe deze eis mee te nemen in het college. Op verzoek van mw. Derks zegde hij toe een 'hardere' versie van de notitie naar de Raad van Bestuur vóór de raads vergadering ter inzage te leggen. Van Hoof was nog niet echt tevre den: "Een zinsnede als 'wij willen graag leggen ze gewoon naast zich neer! U moet wat de mensen beweegt veel harder overbrengen!" 0. In de gemeente Venray legden 563 kinderen van de groepen 7 van de basisscholen woensdag en don derdag het verkeersexamen af. Wethouder Jan Driessen en ver keersagent Frans Coumans gaven woensdagmorgen op basisschool Petrus Banden het officiële start schot voor het examen dat er een steentje aan moet bijdragen dat de kinderen veilig aan het steeds druk ker wordende verkeer deelnemen. Driessen deed een dringend beroep op de kinderen om in het verkeer goed op te letten want "helaas raken nog altijd regelmatig kinderen betrokken bij verkeersongelukken. Omdat ze sommige verkeersregels vergeten zijn of omdat ze het stoer vinden zich er niet aan te houden. Als gemeente doen we er alles aan dat jullie veilig aan het verkeer kun nen deelnemen. De aanleg van fiets stroken maar ook punten realiseren waar jullie veilig kunnen overste ken. Ik hoop in ieder geval dat iedereen voor het verkeersexamen slaagt en zich voortaan in het ver keer gedraagt zoals het hoort." De wethouder toonde zich verheugd dat er sinds lange tijd weer scholen deelnemen aan een praktijkexamen. Bouwcommissie wil nieuw gemeenschapshuis in Veulen "Privatisering van gemeen- ihapshuis De Hoefslag is voor ns geen optie. Gezien de slechte aat van het gebouw is het in lze ogen zelfs goedkoper om een l-jpp heel nieuw gebouw neer te zet- Q. Wij hebben het schetsont- wonn erp en de offerte al klaar. Voor isola M-000 gulden kan Veulen eschikken over een multifunctio- eel gemeenschapshuis, waarvan deur- nder ander peuterspeelzaal ,|j inkeltje en diverse verenigingen Tbruik kunnen maken." Aan het woord is Bert Smets, ofiel jd ai sl.coi wrzitter van de verenigingsraad in 5423! .199 rt. mer, ime ;t. iv mi er. )m; eulen en één van de leden van de luwcommissie, waarin verder ook iele dorpsraadleden en de plaat- ilijke aannemer Piet Leijssen zit- ng hebben GESPREK GEMEENTE Gisteren (woensdag, red.) stuurde E bouwcommissie een brief naar el college van B&W van de Emeente Venray met het verzoek 'm een gesprek. "Wij willen het ollege duidelijk maken wat onze lannen zijn", vertelt Bert Smets. 'iet Leijssen heeft een eerste Wetsontwerp gemaakt voor een oednieuw gebouw dat helemaal oldoet aan de eisen van deze loderne tijd, maar ook betaalbaar i. Niks geen poespas, een functio- sel gebouw, dat eenvoudig te üderhouden en goed geïsoleerd is. |ekijk de tekening maar eens." amen met de verslaggever buigt mets zich over de ontwerpteke ning. De bouwcommissie wil het nieu- VENRAY Vo&r «I aw dakwarkzaamheden! Tel.; 0478-64 0S69 we gemeenschapshuis op het speel veldje naast de huidige lokatie aan De Vlies en achter het kerkhof in het centrum van het Venrayse kerk dorp laten verrijzen. "Het gebouw bestaat uit een apart gedeelte voor peuterspeelzaal Pinkeltje en een zaal waarvan de diverse Veulense verenigingen gebruik kunnen maken. Door een schuifwand kun nen deze twee ruimten tot één gemeenschappelijke zaal omgeto verd worden. Verder krijgt het pand ook een fatsoenlijke keuken, een kleine bar en een mooie entree", zegt Smets, terwijl zijn vinger langs de diverse getekende 'onderdelen' van het gebouw glijdt. ZELFWERKZAAMHEID "Wij denken dat de gemeenschap door zelfwerkzaamheid 100.000 gulden op kan hoesten. Voor het resterende bedrag van 350.000 gul den willen we een beroep doen op diverse fondsen, zoals het Wilhelminafonds, en de gemeente Venray. We hopen van het college het groene licht te krijgen voor nieuwbouw. Voor de leefbaarheid van Veulen is een nieuw gemeen schapshuis van groot belang", meent Smets. Vorige week woensdag had de bouwcommissie een gesprek met Peter Zuurbier van bureau Oranjewoud, die in het hele privati seringstraject voor onder andere de gemeenschapshuizen in de gemeen te Venray bemiddelt. "Van Peter Zuurbier kregen we te horen dat nieuwbouw uit een ander potje van de gemeente Venray betaald moet worden. Hij adviseerde ons in gesprek te gaan met het college." Bert Smets verwacht dat het gesprek op korte termijn gaat plaats vinden. "We realiseren ons dat we over een fiks geldbedrag praten, maar er moet toch een nieuw gemeenschapshuis in Veulen gere aliseerd kunnen worden. Het huidi ge pand voldoet absoluut niet meer aan de eisen van deze tijd. Het tocht vreselijk binnen, de muren zakken van ellende bijna in elkaar. We hopen het college te kunnen overtui gen van het belang van een nieuw gemeenschapshuis voor onze gemeenschap. Wat het gaat worden, ik weet het niet. Maar hoop doet leven. Zet de gemeente het licht op groen, dan springen we een gat in de lucht." Bert Smets: "Gezien de slechte staat van De Hoefslag is het goed koper om een geheel nieuw gemeen schapshuis te bouwen. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN K R S T J E M S VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL- 0478 - 55063O IcontactSIspeoausten'; Gemeente wijst gebruik petitierecht af De oproep van Venraynaar Theo Michiels vorige week in dit blad heeft voor veel reacties gezorgd. Honderden bonnetjes werden bij hem in de brievenbus gegooid en mensen kwamen spon taan handtekeningenlijsten bij hem ophalen. Zondag en maan dag wilde hij eigenlijk wat aan zijn badkamer doen, maar daar kwam hij door de vele telefoontjes niet aan toe. "Ik wil toe naar 10.000 handteke ningen, dat is dan één op de vier mensen uit Venray en omgeving die de actie steunen", meldt Michiels, "Dan heb je een bepaalde rugdek king en dan kun je een goede petitie samen stellen en naar Den Haag brengen. Vanuit de bewoners, van uit de gebruikers van het zieken huis." Michiels heeft inmiddels ook gehoord dat er nog wat mensen bezig zijn of bezig zijn geweest om handtekeningen op te halen, en hij wil graag met deze mensen in con tact komen. "Dan kunnen we samen gaan doen, het moet tenslotte van de bewoners uit gaan." BRIEVEN Michiels kreeg ook brieven waar in inwoners hun steun aan zijn ini tiatief toezegden. Sommige brieven, en ook telefoontjes, waren nogal emotioneel, omdat mensen zo betrokken zijn bij 'hun' ziekenhuis. Zelfs uit Deurne kwam een brief, maar daarin stond een waarschu wing: 'Laat de kaas niet van het brood eten! Venray let op uw tellen en vecht voor het behoud van uw ziekenhuis voor het te laat is.' De briefschrijver wijst op de slechte ervaringen in Deurne bij het samen gaan met het Helmondse zieken huis. Er werden beloften gedaan over een nieuw gebouw tussen Helmond en Deurne in, maar daar kwam niets van terecht. Wat over bleef in Deurne was bloed prikken en foto's maken. Uit Oosterhout kwam ook een reactie. Daar werd het ziekenhuis ook met sluiting bedreigd. Allerlei acties werden gevoerd, waaronder handtekenings acties, en het geheel werd afgesloten met een demonstratieve optocht door de stad. Daar deden maar liefst 20.000 mensen aan mee! Resultaat was wel dat het ziekenhuis behou den bleef. PETITIE Het idee van een petitie richting Den Haag werd op 18 februari al gelanceerd door de Fractie van de Vorle. In een brief aan b w stelde de fractie vragen 'voor het houden van een handtekeningactie voor het behoud van het ziekenhuis Venray om gebruik te maken van het grond wettelijk recht van petitie aan de regering'. Pas op 28 maart kwam het antwoord van de gemeente 'Hoewel het college betreurt dat binnen de huidige financiële kaders in de tweedelijns gezondheidszorg con centratie van hoogcomplexe zorg noodzakelijk is, is het college niet van plan om gebruik te maken van haar grondwettelijk recht tot het aanbieden van een petitie aan de regering'. "Het zou toch gedragen moeten worden door het college", reageert Van de Vorle teleurgesteld, "We hebben direct de gezamenlijke motie van de raad gesteund. En een sterke nota van de gemeente met een petitie zouden samen een krach tig wapen zijn in de zaak voor het behoud van het ziekenhuis." Steun van de gemeente bij zo'n petitie is altijd beter, volgens de Fractie van de Vorle, omdat dan in alle openba re gebouwen lijsten voor handteke ningen neergelegd kunnen worden. "Het zou inderdaad heel sterk zijn als je een unaniem standpunt inneemt als raad, met daarbij een heel pakket handtekeningen." is ook de mening van fractievoorzitter Ike Busser van Samenwerking Venray. Busser vindt het wat vreemd dat het college wel de raadsbrede motie tegen aantasting van het ziekenhuis overneemt maar tegelijkertijd, op vragen van Van de Vorle, 'nee' tegen het petitierecht zegt. "Maar het is eigenlijk logisch dat er zo'n petitie komt," vervolgt hij, "Je moet natuurlijk afwachten of dit voor alle partijen geldt, maar de fractievoor zitters zouden toch wel één lijn uit moeten kunnen zetten. Het behoud van het ziekenhuis gaat toch voor alles." Theo Michiels ziet inmiddels lie ver vandaag dan morgen dat er vele duizenden handtekeningen richting Den Haag gaan. Hoe het pakket aan geboden moet worden weet hij nog niet. Joost van de Vorle ziet dat wel zitten: "We gaan gewoon met een heleboel bussen richting Den Haag en een afvaardiging levert dan het hele pakket persoonlijk in bij minis ter Borst." Ma. ik ben het volledig eens met het in stand houden van bet zeer belangrijke St. Elisabeth ziekenhuis in Als u bereid bent om u in te zetten voor een actiegroep Vul dan ook uw telefoonnummer in. Lever hel bonnetje in. of stuur het op. na:u J> A kien weg 13. Venray. Informatie tel 585368. 'Naam Straat Plaats 'Handtekening 1 - 4 Te bereiken onder tel nr Op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel wordt vanaf 15 mei de militaire oefening Joint Project Optic Windmill, een oefening van eenheden die Europese dorpen en steden moeten beschermen tegen (raket)aanvallen, gehouden. "Nederland behoort samen met Duitsland en de Verenigde Staten tot de vooraanstaande landen op het gebied van de bestrijding van Ballistische raketten: Scudraketten. Het wil wat zeggen dat de Verenigde Staten naar Nederland komen om mee te oefe nen", vertelde majoor Rijnhart vrijdagmorgen in de Fokker F 50 op weg naar een Navo-oefening in Denemarken. De high-tech luchtafweeroefening in mei staat helemaal los van de oefening Tulip Mermaid in Denemarken. "Liefst tweeduizend Dé politic Venray ga. snelheidscontroles houdei 1;aat extra j|jH en in ver mot de werkzaamheden en omleiding op de Noord- en Westsinge! in Venray. Het is gebleken dat automobilisten juist op die wegen te hard tijden. Tijdens een uur durende controle op dinsdag 112.30-13.30 uur) word op de St Ifcsolastraat de snelheid van 204 passerende auto's gemeten. Tien automobi listen overschreden de maximum snelheid van 50 km/uur. De hoogsfgemcicn snelheid bedroeg ,&2lbwtutr. HHHU militairen uit Nederland, Duitsland en de Verenigde Staten opereren vanaf half mei gedurende vijf weken vanaf onze basis. Een unieke oefening, want ook het verplaatsba re hoofdkwartier van de NAVO, inclusief 180 personeelsleden, komt vijf weken naar Vredepeel", aldus Rijnhart. SAMENWERKING De militairen worden onderge bracht in hotels en kazernes in de regio Venray. "De oefening is geor ganiseerd door de Koninklijke luchtmacht en heeft tot doel de jongste technieken en procedures van luchtverdediging in de praktijk te beproeven en de samenwerking tussen de drie landen te verbeteren", zegt Rijnhart. Optic Windmill wordt voor de vijfde keer gehouden, maar is dit jaar groter en belangrijker dan de afgelopen jaren. Geoefend wordt niet alleen in het simuleren van het neerhalen van raketten, maar ook het waarschuwen van de burgerbe volking en het vroegtijdig opsporen van het lanceerinstallaties worden getest. De oefening is uitgegroeid tot een internationale aangelegen heid. Nieuw zijn de integratie in de grotere NAVO-exercitie en de com binatie van simulatie en werkelijk heid: de oefening begint met virtu ele vliegtuigen en raketten, maar na verloop van tijd worden de virtuele vliegtuigen door echte vervangen. Bij de oefening zijn voor het eerst ook burgerautoriteiten (gemeenten, politie en brandweer) betrokken. Bij Rien van Mlerlo Tuinen vindt u Amenkaans com fort voor tuin of serre. Nederlandse topontwerpers bogen zich over de tafel om de klassiekers van de toe komst te ontwerpen. Vernieuwend, dynamisch, verba zend en indrukwekkend zijn slechts enkele uitdrukkin gen om een predikaat te geven aan dit bijzondere ontwerp. Manhattan, zeer exclusief design, com fortabel, absoluut weerbestendig en sfeervol. Zeer goed toe te passen zowel binnen als buiten. Voor exclusieve tuinmeubelen met een vleugje Amerika 'find your way to' Rien van Mierlo. Rlen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur MANHATTAN, KLOPPEND HART VAN METROPOOL NEW VOR

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5