Paviljoen Vincent Paulo, een gebouw met historie. Rowwen Hèze fans steunen straatkinderen Rio Voorinschrijving Kennedymars en Skeeler Venray 60 Kinderen van Udavum Karangal vonden een sponsor Grandioos concert Zangerscollectief De Groote Peel Textielhuis Horst geheel vernieuwd! Reconstructie platteland van start Lentefeest 2000 Twee werelden onder een dak Vacaturebank vrijwilligers centrale Lentefeest PEE) EN MAAS donderdag 14 april 2000 - Pagina 2! Stichting Stadspark Venray (14) ONZEKERE TOEKOMST VOOR HISTORISCH GEBOUW Alle gebouwen van Sint Anna hebben hun eigen verleden en over elk paviljoen is wel een boek te schrijven. Paviljoen Eugène, de klasse afdeling, of paviljoen Jozef waar vroeger de gezinsverpleging haar pied-a-terre had of paviljoen Bernard waar het hoge hekwerk om de tuin nog altijd herinnert aan het verleden en ga zo maar door. In de Nota van Uitgangspunten m.b.t. de toekomstige herbestemming van Sint Anna, die onlangs door de gemeenteraad is vastgesteld, staat te lezen dat een deel van de gebou wen zal worden gehandhaafd. Maar of dat ook geldt voor paviljoen Vincent Paulo is allerminst zeker. En dat is erg jammer, want het is een gebouw met een zeer bijzondere geschiedenis. Meer dan vijftig jaar was dit de opnameafdeling. De eer ste patiënte werd opgenomen op 15 december 1908, het was Marie Piron en de annalen vermelden dat zij met open armen en met gejuich werd ontvangen. Duizenden vrou wen en meisjes zouden in de loop der jaren nog volgen en tot 1957 werden allen opgenomen op Vincent Paulo dat officieel eigenlijk "Sint Vincentius a Paulo" heet. ELEKTROSHOCK EN PERMANENTE BADEN Het paviljoen had vroeger een capaciteit van 120 plaatsen en een tijdlang werd dit zelfs verhoogd tot 140 plaatsen, verdeeld over twee woonvleugels wat in de praktijk tot gevolg had dat men elke vleugel een eigen naam gaf, de ene vleugel heet- Het zangerscollectief - bestaat uit 26 zangers/zangeressen van het befaamde Rimsky Korsakow Conservatorium uit St. Petersburg, gaf vrijdagavond een Concert in de parochiekerk te Oostrum. Het was voor de vele belangstel lenden - ca. 250 personen bevolkten de Parochiekerk - een prachtige muzikale avond. Het zeer geslaagde optreden van koor en solisten bestaand uit vertol king van meerdere Russische volks liederen, liturgisch getinte zang en solo's uit operette en opera viel in de smaak bij de vele aanwezigen. Dat bleek wel uit het ovationele Staande applaus op het einde van de het con cert!! De Aostrumse Zangkompeneej die er in slaagde dit uitmuntende zangerscollectief naar Oostrum te halen, kan terugzien op een zeer geslaagd concert. En wat ook meetelt: de netto opbrengst van deze avond bedroeg ƒ3000,— Dit bedrag kon door de penningmeester van de Aostrumse Zangkompeneej overhandigd wor den aan het zangerscollectief. Een interactief lespakket De Groote Peel is een digitaal les pakket voor scholieren in het voort gezet onderwijs. Het lesmateriaal en het veldwerkprogramma zijn speci aal toegespitst op de basisvorming. De kerndoelen van vakken als aard rijkskunde, geschiedenis en biologie zijn gebruikt als uitgangspunt voor de opzet van het lespakket. Ook kunnen leerlingen in het Studiehuis er goed mee werken. Het pakket biedt talrijke aanknopingspunten voor praktische opdrachten en veld werk. Daarnaast kunnen ook andere belangstellenden veel plezier bele ven aan de cd-rom. Het digitale lespakket met veld werk over en in het nationaal park De Groote Peel is zeer uitgebreid. In de algemene informatie over het nationaal park bevinden zich film pjes en animaties die de processen in het landschap verklaren. Ook bevat het pakket een aantal interac tieve onderdelen. Via de stamboom en de encyclopedie kunnen tal van onderwerpen over De Groote Peel duidelijk en snel toegankelijk gemaakt worden. In het fotoalbum worden allerlei wetenswaardighe den in beeld gebracht. Door het gebruik van interactieve toetsvor men kan men zijn kennis over De Groote Peel effectief testen. Alle veldwerkactiviteiten zijn op de cd-rom direct op te vragen. Men kan het materiaal in kleur of in zwart/wit (voor het kopiëren op school) gemakkelijk uitprinten. De cd-rom is voorzien van een duidelij ke handleiding voor leerling en docent en vereist geen bijzondere computertechnische voorzieningen. De cd loopt op elke pc en elk net werk met een intemetbrowser. De cd-rom is vanaf 11 mei 2000 voor ƒ40,- te bestellen bij het Consulentschap Natuur- en Milieueducatie Limburg, tel. 0475- 350990. Voor uitvoering van de veldwerkopdrachten bent u van harte welkom bij het bezoekerscen trum Mijl op Zeven. tel. 0495- 641497. Materiaal ten behoeve van het veldwerk staat gratis ter beschikking. te Vincent en de andere Paulo. Aldus ontstonden er twee afzonder lijk afdelingen die speciaal voor de opname- en behandelfunctie waren ingericht. Er was een apart zaaltje voor de insulineshock kuur en er waren voorzieningen voor andere behandelingsmethoden waaronder de bekende en later zo bekritiseerde elektroshock en de permanente bad- verpleging. Tot in de jaren vijftig werd deze vorm van behandeling nog toegepast. Patiënten verbleven daarbij overdag in een hoog bad dat met een stevig spanlaken was afge sloten. Alleen het hoofd was vrij. Elk half uur moest de temperatuur van het badwater worden gecontro leerd en regelmatig werd het badwa ter ververst. Deze watertherapie had een kalmerende werking op de vaak onrustige patiënten. Elektroshock, insulinekuur, cardiazolshock, per- De derde succesvolle fanclubdag van de Rowwen Hèze zondagmid dag (9 april) in Veldhoven heeft een bedrag van liefst 6.000 gulden opge leverd dat beschikbaar is gesteld aan de straatkinderen van Rio de Janeiro (Brazilië). De naar schatting twee duizend fans kwamen luisteren naar de officiële CD-presentatie van Rowwen Hèze nieuwste plaat Vandaag en konden tussen de bedrijven door meedoen aan een zeer bijzondere loterij. Jack Poels, Tren van Enckevort, Jan Philipsen, Martin Rongen, Theo Joosten en Jack Haegens, de zes die de succes volle band Rowwen Hèze uit het Limburgse Horst vormen hadden voor deze loterij speciaal voor de fans persoonlijke spullen beschik baar gesteld. Zoals spijkerbroeken en shirts van Jack en Tren, bijzonde re cowboy-laarzen, attributen, buhne-doeken en een van hun gou den cd's. De loten vlogen als koek jes over de toonbank want elke fan wilde wel een persoonlijk aanden ken van een van de Rowwen Hèze- mannen hebben. Het idee van deze loterij was van de fanclub Rowwen Hèze en op advies van Jacq Poels en zijn mannen werd de opbrengst beschikbaar gesteld aan het straat- manente badverpleging, het zijn allemaal behandelmethodes die van daag de dag niet meer worden toe gepast en waarover we alleen nog in de geschiedenisboekjes kunnen lezen, maar die vele jaren op pavil joen Vincent Paulo werden uitge voerd en waar veel patiënten baat bij hebben gevonden. Dit is psychia trische geschiedenis en gebouw Vincent Paulo getuigt daarvan en is daarmee een stukje geschiedenis van Venray zelf. Daarom is Stichting Stadspark Venray van mening dat dit historische gebouw eigenlijk een museum is dat we voor de ondergang moeten behoeden. We stellen uw mening zeer op prijs. De Stichting is bereikbaar op het secre tariaatsadres Engelenstraat 8, 5801 RT Venray. Telefoon 581191. U kunt ons ook per e-mail bereiken. tw.els@wxs.nl kinderproject Sao Martinho in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. "Een prachtig en goed project", liet Rowwen Hèze weten. Vijftien jaar geleden is dit project gestart op ini tiatief van de Limburgse carmeliet Martin Cox. De organisatie heeft al tweeduizend kinderen van straat gehaald en opgevangen. In Nederland worden de acties voor dit project georganiseerd en gecoördi neerd door vrijwilligers van de Stichting Sint Martinus. De Meerlose journalist René Poels, een van de vrijwilligers van de stichting, mocht uit handen van de Rowwen Hèze organisatie een cheque ter waarde van 6.000 gulden in ont vangst nemen terwijl het publiek tegelijk op een mammoet-scherm de film 'Ontmoet de straatkinderen" over de straatkinderen van Rio de Janeiro kon bekijken. "De nieuwe CD Vandaag van Rowwen Hèze is fantastisch. De muzikanten en jullie fans zijn dat ook. Ook morgen lig gen er in Rio de Janeiro weer dui zenden kinderen op straat die jullie vandaag een handje hebben gehol pen met deze actie", sprak René Poels duizenden fans toe. St Mar tinus is ook op internet te vinden www.sintmartinus.newsman.com Het Textielhuis in Horst heeft onlangs een grootscheepse verbou wing ondergaan en het resultaat mag er zijn. Het vloeroppervlak is uitgebreid tot een kleine 600 m2. Het interieur is geheel vernieuwd. Er is gekozen voor beukenhouten materialen die het geheel een rusti ge, verfrissende uitstraling geven. De collectie Kinderkleding wordt enorm enthousiast ontvangen. Er is veel aandacht besteed aan het samenstellen van combinatiesets. We zien deze zomer veel uitgewerk te jongensbroeken in diverse leng tes, ook skate-broeken met tunnels, stiksels, in nieuwe materialen zijn erg in trek, leuk te combineren met stoere shirts en sweaters. Voor de meiden brengt Het Textielhuis o.a. korte truitjes, getailleerde T-shirts, overjurkjes, voille vestjes, flower power broeken, rokbroekjes, kortom trendy items in populaire prijsklas sen. Op de Damesafdeling wordt een mooie collectie geïntroduceerd. Het biedt alle voordelen om te variëren. De artikelen kunnen qua lijn en sty ling goed met elkaar gecombineerd worden. Kleur: de hoofdkleuren zomer 2000 zijn wit, blauw, grijs en in kleine groep pastels. Daarnaast zien we een groep vrolijke kleuren zoals geel, roze, groen, oranje, deze completeren de mix. Een maatje meer: Nieuw: Het Textielhuis brengt een aparte vlotte grote maten collec tie, voor de vrouw met een maatje meer, ook weer met een keur van combinatiemogelijkheden. Young Generation: Op deze afdeling zien we een mix van romantische, spor tieve materialen, als voille, organza en andere transparanten worden als lagen over elkaar gedragen. Nacht- en ondermode: Een prach tige collectie nachthemden, pyja ma's, badjassen worden gepresen teerd in diverse stijlen, in een aantrekkelijke prijsklasse. Herenmode: Ook zeer prominent aanwezig is de schitterende heren modeafdeling. U vindt een groot aanbod in herenpantalons, stretch v.a. ƒ49,95 met o.a. bijpassende overhemden, polo's al v.a. ƒ24,95. Kortom het is zeker de moeite waard een bezoek te brengen aan de geheel vernieuwde zaak te Horst, natuurlijk bent u ook van harte wel kom in Het Textielhuis Venray. Vandaag gaat het project recon structie platteland Noord- en Midden-Limburg van start tij dens een bijeenkomst in de Kasteeltuinen te Arcen. Het pro ject heeft tot doel een kwaliteits impuls aan het landelijk gebied te geven. In onderlinge samenhang worden kansen opgepakt en problemen opgelost op het gebied van ruimte lijke kwaliteit, veehouderij, milieu, natuur, water, landschap en toeris me. De ervaringen en processen als NUBL (Brabant-Limburg), WCL- Midden-Limburg en dergelijke heb ben geleerd dat alleen een aanpak waarin een combinatie wordt gemaakt tussen het invulling geven aan beleidskaders en het aanspreken van creativiteit van de mensen in de regio succesvol kan zijn. In recon structie gaat het om veel geld: enke le honderden miljoenen zullen aan plattelandsprojecten worden besteed. Dat geld komt niet alleen van Rijk en Provincie, maar ook van de EU, Gemeenten, Waterschappen en bedrijfsleven. Reconstructie is een gezamenlijk project van Provincie Limburg, gemeenten, Milieufederatie Limburg, Limburgse Land- en Tuinbouwbond LLTB, terreinbe heerders, waterschappen en uitvoe ringsdienst DLG. De partijen heb ben zich verenigd in een Reconstructiecommissie Limburg i.o. die zodra de Reconstructiewet door het parlement is vastgesteld een Reconstructieplan gereed wil hebben. In dat plan staan maatrege len en projecten die ervoor moeten zorgen dat die kwaliteitsimpuls er ook echt komt. Dat plan wil de Reconstructiecommissie samen met de streek maken. Daartoe worden zes Regionale Contactgroepen ingesteld die in hun district bouwstenen moeten maken voor het Reconstructieplan. Voor elke Regionale Contactgroep is een gemeentelijke portefeuillehouder bestuurlijk verantwoordelijk. De Regionale Contactgroepen bestaan uit drie professionals van gemeente, Provincie Limburg en DLG, bijge staan door aanspreekpunten van de overige partners. Zij treden in con tact met plaatselijke belangengroe pen, bewoners, dorpsraden, lopende projecten en dergelijke. Zij hebben een provinciale handreiking recon structie ter beschikking. Daarin staat wat de Provincie Limburg voor heeft met de reconstructie. Dat is het kader waarbinnen de Regionale Contactgroepen opereren. De Regionale Contactgroepen hebben als opdracht om voor eind december de bouwstenen gereed te hebben. In deze korte tijd kan er geen onderzoek, inventarisatie e.d. plaatsvinden. Dat is ook niet de bedoeling, want het werk moet gebeuren met het bestaande materi aal en de voorhanden zijnde kennis. Daarna gaat de Reconstructie commissie aan de slag om van de bouwstenen één Reconstructieplan te njaken. De Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereldlanden uit Venray heeft al enkele malen uw hulp ingeroepen voor het werk van Steven Vidykar in Chennai de hoofdstad van Tamil Nadu (India). Recentelijk is om sponsoring verzocht voor kinderen die bij Udavum Karangal opgroeien en aldaar op school gaan. Zij hebben per jaar 120 gulden nodig voor kleding en schoolbehoeften. Wij hebben tot dusver 60 kinde ren aan een sponsor kunnen helpen. Zowel nog op school gaande jon gens en meisjes als ouderen hebben hieraan meegedaan. Van drie kinde ren die voor sponsoring in aanmer king komen zijn foto's en een korte beschrijving beschikbaar. In de afgelopen jaren is zeer veel aandacht aan de opvoeding van de kinderen besteed. Het begon in een kamertje waar een vrijwilligster aan de op de grond zittende kinderen, met lei en griffel, de eerste beginse len van taal en rekenen trachtten bij te brengen. Daarna werd een school met vijf lokalen gebouwd die door de toe stroom van nieuwe kinderen al spoedig met drie lokalen werd uit gebreid. Vorig jaar kwam nog een schoolgebouw gered zodat momen teel ruim 1000 kinderen onderwijs kunnen ontvangen. Hiervan zijn 425 kinderen van Udavum Karangal zelf, de andere komen uit de gehuchten en dorpjes uit de omge ving. Het onderwijs staat op hoog niveau en het gaat tot 8th grade British Standerd, te vergelijken met ons lager onderwijs tot groep 8. In tegenstelling tot de vrijwilli gers, zonder welke Udavum Karangal niet zou kunnen bestaan, krijgen de onderwijskrachten een maandsalaris van 50 gulden. U heeft nog tot en met 13 mei 1000 de tijd om tegen gereduceerd tarief in te schrijven. De voorin schrijving voor de Kennedymars Venray kost tot en met deze datum ƒ17,50 en voor Skeeler Venray zijn de lagere kosten ƒ10,- (tot 16 jaar) en ƒ15,- (vanaf 16 jaar). U kunt voorinschrijven bij het VVV-kan- toor in Venray, Henseniusplein 13. Hier kunt u ook telefonisch inschrijfformulieren opvragen. Het telefoonnummer is 0478-510505. Binnenkort kan er ook via internet worden ingeschreven. Hiervoor kunt u terecht op de site van de Stichting Kennedymars Venray: www.kennedymarsvenray.nl. Tijdens het Kennedymars-weekend zal de stichting proberen om de internetsite up to date te houden. De daginschrijving van de Kennedymars Venray is zaterdag 20 mei tussen 14.00 en 20.30 uur en kost ƒ27,50. De wandeltocht start hierna om 21.00 uur en de deelne mers moeten zondagmiddag om 17.00 uur weer terug zijn om in aan merking te komen voor de herinne ringsmedaille. De daginschrijving voor Skeeler Venray is op zondag 21 mei van 10.00 tot 13.00 uur voor de 50-kilo- metertocht en van 10.00 tot 14.00 uur voor de 25-kilometertocht. De hieraan verbonden hogere kosten zijn ƒ15,- (tot 16 jaar) en 20,- (vanaf 16 jaar). Skeelers en skaters die een SBN-licentie hebben krijgen ƒ5,- reductie op de inschrijfkosten. De 50-kilometertocht start om 13.00 uur en de 25-kilometertocht om 14.00 uur. Ook deze deelnemers moeten uiterlijk 17.00 uur weer bin nen zijn en ontvangen een mooie herinnering. De Kennedymars en Skeeler Venray staan dit jaar in het teken van de veiligheid. Voor de wande laars houdt dit in dat ze er voor moeten zorgen duidelijk zichtbaar te zijn door bijvoorbeeld 's nachts reflecterende kleding of reflector banden te dragen, ook moeten ze zich aan de geldende verkeersregels houden, maar de toeschouwers van hun kant mogen ook begrip tonen voor een wandelaar die al, noem maar iets, 90% van zijn afstand erop heeft zitten, op zijn tanden loopt en het daarom iets ruimer neemt met deze verkeersregels. Jaagt u deze mensen niet de berm in, maar pas seer ze rustig met gepaste afstand. Per slot van rekening is deze wande laar bezig met een bijzondere pres tatie die hij zo goed mogelijk wil volbrengen. Voor de skeelers en skaters is het dragen van een helm verplicht. In het inschrijfbedrag zit een speciale verzekering voor skeelers en skaters begrepen en deze verzekering stelt als voorwaarde dat een valhelm moet worden gedragen. Verder zijn beschermende hand-, elleboog- en kniebeschermers zeer aan te beve len. Denk maar eens aan de massale valpartij vorig jaar in Amsterdam. Ook onze gewielde deelnemers val len volgens de wet onder de wande laars en hebben zich te houden aan de gelden verkeersregels. Ze zijn echter heel wat sneer dan echte wandelaars, daarom, voor de toe schouwers langs, en andere ver keersdeelnemers op de route van Skeeler Venray: benader ook deze sporters met respect. Wees, als u niet mee doet aan De kinderen hebben allemaal een ding gemeen, ze zijn als baby in een vuilnisbak of op straat aangetroffen of als ongewenst (meestal meisjes) ergens achtergelaten, b.v. bioscoop of station. Het probleem dat jongens en meisjes, die 10-12 jaar oud zijn geworden, van elkaar gescheiden moeten worden opgevoed, wordt steeds nijpender. De zeven huizen die in de afgelopen drie jaar zijn gebouwd bieden niet voldoende plaats voor doorstroming en afzon dering in een eigen campus. Vidyakar vindt het ongewenst dat zij voortdurend in aanraking komen met ouderen, terminale of geestelijk gestoorde inwoners of aids-patiën- ten. Het Venray House, dat mede met financiële hulp van inwoners van Venray werd gebouwd en vorige herfst plechtig werd ingewijd, biedt plaats aan 85 geestelijk gehandicap te jongens. Zij worden gescheiden van de andere jongens opgevoed. Met de bouw van drie huizen voor elk 20 kinderen met begeleiding kunnen de problemen voorlopig worden opgelost. Alle schoolgaande kinderen kunnen dan in het kinder dorp, Gokulam, worden gehuisvest. De bouwkosten van één huis bedra gen 30.000 gulden. De Stichting wil trachten hiervan een gedeelte te financieren en zoekt hiervoor steun van particulieren en bedrijven. Misschien is het een goed doel voor bijdragen ter gelegenheid van feestelijke gebeurtenissen. Over de mogelijkheid van naam geving en verdere inlichtingen over Udavum Karangal staat de secreta ris van de Stichting gaarne ter beschikking. Adres: Bergkwartier 29, tel./fax 0478-585783, 5801 PT Venray. Bankrelatie: ABN- Amrobank, Julianasingel Venray, rek.nr. 50.53.89.843. deze evenementen, een sportieve toeschouwer. Vorig jaar hield de organisatie onder haar deelnemers een enquête. De resultaten waren bevredigend en vooral bemoedigend. De meeste wandelaars en skeelers/skaters waren tevreden over hetgeen hen geboden werd. Soms werden toch wel kritische kanttekeningen geplaatst. Als deze opmerkingen wat vaker terug kwamen heeft de organisatie bekeken of er iets aan de punten van kritiek gedaan kan wor den. Zo is een stuk van de Kennedymarsroute tussen Ysselsteyn en Overloon aangepast omdat de eerdere route saai, eento nig en lang werd gevonden. Sommige wandelaars klaagden dat er een te hoog krentenbolgehalte was, dit wordt waar mogelijk ook veranderd. Voor degenen die nog twijfelen zijn hier wat trainingstips en -moge lijkheden voor de Kennedymars. Ze zullen u helpen om de zware wan deltocht te volbrengen en de uitda ging te volbrengen. Namelijk: Ik kan 80 kilometer binnen 20 uur lopen! Begint u tijdig met het regelmatig wandelen van kleine afstanden en bouw dit uit tot tochten van 30 a 40 kilometer. Probeer een keer of drie per week te trainen. Oefent u ook eens een keer 's nachts om te wen nen aan het lopen in het donker. Pauzeert u niet té lang, de spieren worden dan stijf en u zult dan wat losmaakoefeningen moeten doen. Tijdens het wandelen moet u ook oefenen in eten en vooral drinken. De maag moet eraan wennen om tij dens inspanning door te werken. Gebruik bij voorkeur ieder half uur iets, maar geen koude en het liefst koolzuurvrije dranken. Dit was de wandeltraining. Nu iets over de kleding en meer specifiek de schoenen en sokken. Koop niet vlak voor de tocht nieuwe schoenen want deze hebben niet meegetraind. In de schoenen moet voldoende ruimte zijn voor de tenen, maar de voeten mogen niet gaan schuiven. Het schoeisel moet ook weer niet zo meegetraind heb ben dat het te dunnen zolen heeft, je voelt dan ieder steentje en ieder randje. De sokken kunnen het best van een natuurlijk materiaal gemaakt zijn, bijvoorbeeld katoen. De zoge naamde Noorse sokken zijn af te raden vanwege de grove groeven van het breiwerk. In de volgende plaatsen in de buurt van Venray zijn wandeltoch ten (onder auspiciën van de KNBLO) waar u kunt oefenen. Op 16 april in Boekei, afstanden van 5 tot 30 kilometer, informatietele foonnummer 0492-322939. Op 24 april in Asten, afstanden van 10 tot 40 kilometer, 0413-475467 of 0413- 211978; op 30 april in Merselo, afstanden 5 tot 40 kilometer, 0478- 586556 en tenslotte op 7 mei in Cuijk-Katwijk, afstanden 5 tot 52 kilometer, 0485-313086. Voor meer data, startplaatsen, afstanden en starttijden kunt u con tact opnemen met de KNBLO in Nijmegen, tel. 024-3655575. De internetsite staat onder. http//www.4daagse.nl, het e-mail- adres is: knblo@4daagse.nl en het faxnr. is 024-3655580. De traditie wordt voortgezet. 0| donderdag 8 juni a.s. zal in de feest- tent te Merselo weer het Lentefee? voor senioren uit Venray en uit dt kerkdorpen plaats vinden. De ga? ten zullen om half twee met koffit en vlaai ontvangen worden. He Seniorenorkest o.l.v. de heer Wie van Osch zorgt voor de muzikali omlijsting. Er zal weer een Rad vat Avontuur zijn met de ervarei spreekstalmeester, Geert Muidei Pierre van Helden zal de aanwezi gen in zijn onovertreffelijke fundi van buutereedner aan het lachen ei aan het denken zetten. Ook zal Flo« van der Giessen met medewerkt van Ad de Haan optreden. Het Lentefeest zal duren tot hal vijf. Het organiserend comité rekec op een grote opkomst. Kaartjes zullen tegen betaling va 5,= op de voorverkoopadresset verkrijgbaar zijn. Op de dag zelf zal de entree ƒ7,kosten. Consumpties zijn ƒ2,50. Nederland wordt steeds populair der. Steeds meer jongeren uit het de wereld komen naar ons land oc meer te weten over onze typisch; gebruiken en gewoontes Uitwisselingsorganisatie Travel Active helpt tientallen scholieren ui Brazilië, Amerika, Australië ei België bij hun Nederlands avontuui Als echte Nederlandse jongerei gaan deze buitenlandse scholierei hier straks met de fiets naar schoo en wonen ze bij een Nederland gezin. De scholieren (15 tot 19 jaar blijven een half of heel schooljaat Travel Active is hard op zoek naz gezellige gezinnen die nog een plek je over hebben in hun huis. Haal de wereld in huis! Schaatsen met een Braziliaan kangoeroe steak bij het avondeten dit kan je overkomen met een bui tenlandse jongere in huis. Het i leuk om van dichtbij meer te wete te komen over een andere cultuur e; te ontdekken dat bepaalde Oei Hollandse gewoontes helemaal me zo vanzelfsprekend zijn. Laatje vei rassen door een buitenlandse jonge re die voor het eerst in zijn leve; sneeuw ziet of nog moet leren fiet sen op zijn 15e! Persoonlijke begeleiding Gezinnen die tijdelijk een buiten landse jongere in huis willen nemen staan er niet alleen vooi Uitwisselingsorganisatie Trave It- Active zorgt voor zorgvuldige ei n persoonlijke begeleiding. Voord gezinnen en buitenlandse jongere n is er een persoonlijke begeleider di voor hen klaar staat bij vragen ei problemen. Daarnaast organised Travel Active diverse leuke excui sies naar bijvoorbeeld Volendam Amsterdam of Parijs. Travel Active Travel Active is Nederland grootste uitwisselingsorganisali i met internationale werk-, studie- e n Au Pair programma.s. De organist tie wil zoveel mogelijk jongeren! staat stellen een internationale ere ring op te doen om daarmee begrii te kweken tussen de verschillend culturen in de wereld. Travel Activ bestaat al meer dan elf jaar en heel in die tijd al zo'n 25.000 jongere; I geholpen bij hun buitenlandse avoi tuur. Gezinnen die geheel vrij blij ven meer informatie willen ontvanger kunnen contact opnemen met Travi Active, telefoonnummer: 0478 - 55 900. De vrijwilligerscentrale va Synthese is regelmatig op zoek nas vrijwilligers voor diverse activi teiten. In Peel en Maas zal regelrns tig een oproep hiervoor geplaal! worden. VROUW/MA! Synthese zoekt voc Asielzoekerscentrum Bergerheid en Zonnestraal iemand voor hf geven van Nederlandse taalles vol gens methode 'Ysbreker' aan asiel zoekers; het geven van maatschaf pelijke oriëntatie d.w.z. wegwij maken over de gang van zaken i Nederland, in Well. Men moet openstaan voor ander culturen, opvattingen en religies zelfstandig kunnen werken; creatie en flexibel zijn. De werktijden zijn in overleg. Meer informatie Vrijwilligerscentrale, Marktstraat l 5801 BM Venray, tel. 0478-51699.' De traditie wordt voortgezet. 0| donderdag 8 juni a.s. zal in de feest tent te Merselo weer het Lentefecs voor senioren uit Venray en uit d kerkdorpen plaats vinden. De gas ten zullen om half twee met koffr en vlaai ontvangen worden. Het prt gramma kent een grote muzikai omlijsting. Het Lentefeest zal dure tot half vijf. Het organiseren comité rekent op een grote opkom? Kaartjes zullen tegen betaling vt 5,= op de voorverkoopadressö r verkrijgbaar zijn. Op de dag zelf de entree ƒ7,kosten. Peel en Maas is een blad dat zich richt op Vtnra) en directe on ving. We willen tm/e le/er-- echter ook de acü iki' regio plaatsvinden niet onthouden, Daarom is er de Peel ta t Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van e en activiteiten uit een i in onze kolommen gèed uitgebreide aandacht kunnen schenken. Vrijdag 14 Aprih In johgersncehtrunt OOC Perron in Venlo treedt op. Berend Pubbe, het brein achter Bauer, re vooral bekend als toer van Bettie Serveert. Hes optreden in hei jongerencentrum am de Kaldenkerkerwcg 55 begint om 21.00 uur. Vrijdag 14 April: In ÖJC Gael Jus in Ttcnrax vuu.it re. .t>. nk.ats ion behoeve van een aan te leggen -p - Eoflv en Given. Tot en met vrijdag 14 aprih Kunstenaar Hans Gamtsen exposeert in de poliklinieken van het Maasziekenhuis in Boxmeer tekeningen en schilderijen in olieverf, Zak-fdag 1 In Horst vinden ais opening van het nieuwe menwedsuijdseizoep de tweedaagse men wedstrijden cnkelspannen. tweespannen, vterpstmnen m jandems plaats. Plaats vm handeling is- - om De kasteel se Bossen aan de n5? suur begint zaterdag om 1)8.30 uur en de Zaterdag 15 april: I» G3C Niks in Horst vindt fiet popfestival Kodenpop 28Ö0 plaats. Er zijn optredens an ondei andere No Compromise uit Sevesum en 01 Man TV*mKt#* uit KNim#>tfr>n - 3 tussen Venlo en Veorav. st vindt het popfestival Koeienpop WtÊÊKÊÊ Ier andere No Compromise uit Seve Zaterdag In april: De twee topdarters Phil Taylor ets Roland Schoften brengen een bezoek aan café The Shuffle in Horst. Voorafgaand aan de dartbcmoöstraüe is er een koppeltoernooi, aanvang 17.00 uur Zaterdag 15 aprih Filatehsté!»vereniging Boxmeer en omstreken houdt van 10,00 tot 16.00 uur een ruiUlag in Hotel van Diepen in Boxmeer. Zaterdag 15 m zondag 16 april; Op her terrein van de Kastedw Bosses w Horst vindt traditioneel de opening va» het nieuwe paardensci/oert plaats. Zaterdag zijn er van 08.30 tot 15.30 uur dressuarwedstrijden en een vaardigheidsproef. terwijl zondag vanaf 09.30 ut# de marathon wordt verradenB| Zaterdag 15 m zondag lfkaprib m lit de Met thai in Horst vindt het Tielen-Toernooi plaats, een vernieuwen de HAhA-wedstrijd in de lichte muziek. Twee dagen tijd treden elf muziekgezelschappen voor het voetlicht. Zaterdag start het toernooi om 13.30 uur en zondag wordt het vanaf 15.30 uur vervolgd. Zondag 16 april: In het bakhuis van museum De Locbc worden palmpasenhaantjes gebak-, ken. Her museum is open van 14.00 tot 17,00 uur. Zondag 16 april; Cob la La Principal d'Amsterdam verzorgt om 16.00 uur een concert m Museum Van Bommel Van Dam in Venlo Een eobfa is een orkest dat Catalaanse volksdansen speelt, met name tie sardana.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 20