Jeugdmonitor speerpunt voor 2000 Sjeng en Mien Vullings vieren gouden huwelijk D Venrayse accountant scoort landelijk met systeem Eenduidige uitstraling zorgt voor krachtig merk Kinderen De Landweert bakken hun eigen brood Schoolkinderen ruimen de wijk op Werkgroep wil zich inzetten voor kunstwerk PEEL EN MAAS E3 JOURNAAL QB rrr 1EZORGEN? Afscheid van Jan Reintjes n Diefstallen in Holthees Help de hersenen! Fietsster gewond Venraynaar valt in slaap Veulen op internet Digi-dag in Kunsten centrum Jerusalem Beregenen op Maat is met ingang van 2001 ver agma i PEEL EN MAAS donderdag 13 april 2000 - Pagina 11 In het beleidskader integraal eugdbeleid 'Jeugdbeleid geen onderspel' uit 1997 zijn de hoofd- ijnen van het jeugdbeleid in de gemeente Venray vastgelegd. De emeente Venray heeft zich in laar beleid ten doel gesteld om joor middel van het vergroten en iet stimuleren van de eigen iracht van jeugdigen de maat- ehappelijke participatie, het matschappelijk perspectief, de ociale binding en de sociale inte ntie te bevorderen'. Jeugdbeleid is gericht op het ver- lerken van ontwikkelingskansen en jp het bevorderen van zelfredzaam- jeid en zelfstandigheid van de eugd. Hierbij is extra aandacht nodig voor jeugdigen en gezinnen met problemen. SPEERPUNTEN 2000 Voor 2000 zijn er drie ontwikke lingen die in het oog springen. Allereerst is dit de uitwerking van een participatietraject. Er wordt gezocht naar een vorm waarin gemeente, jeugd en Venrayse samenleving bij elkaar betrokken worden en blijven. Voor 2000 resul teert dit in de verankering van jeugd- en jongerenparticipatie. Daarnaast wordt medio 2000 tevens een nota met betrekking tot de ont wikkeling van het open jeugd- en jongerenwerk aan het college voor gelegd. Daarnaast wordt de regionale intergemeentelijke samenwerking verder uitgewerkt om op deze manier de aansluiting van het preventieve jeugdbeleid op de pro vinciale jeugdzorg vorm en inhoud te geven. Het monitoren van het jeugdbeleid komt in samenwerking met jongeren, organisaties en instel lingen tot stand. In de Blauwdruk Infrastructuur Jeugdzorg Limburg, zoals die door de gezamenlijke instellingen voor jeugdhulpverlening, jeugdbescher ming eri (jeugd)geestelijke gezond heidszorg begin april 200o aan de provincie gepresenteerd werd, staat ook dat in Venray een volwaardig bureau Jeugdzorg gevestigd kan worden. Voor de periode 200-2002 is door het Overhedenoverleg tussen Rijk, Interprovinciaal Overleg (IPO) en Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) een gezamenlij ke visie op jeugdbeleid ontwikkeld: 'Jeugd in bal(an)s. Deze visie richt zich op de versterking van de samenhang in voorzieningen van het lokale jeugdbeleid. 'Jeugdbeleid in balans' wordt uitgevoerd in drie fasen: voor 2000 krijgt het aanbod van voorzieningen voor de categorie jongeren van 0 tot 6 jaar een impuls, in 2001 wordt de aandacht gericht op de jeugdvoorzieningen voor 6- tot 12-jarigen en in 2002 op voor zieningen voor 12- tot 18-jarigen. De gemeente Venray volgt de richt lijnen zoals ze landelijk zijn opge steld. Wil jij of andere bladen zoals ti7nnïm*Tr\T Ann ■l DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray ...-itjes neemt tijdens de penbare dorpsraad vergader; ng uin (Maandag 17 april afscheid de Dorpsraad Leunen. Jan is if de oprichting 'onafgebroken >nden geweest aan de dorps- Hij was ruim 30 jaar. aktief adviseur vanuit zijn lidmaat van tic gemeenteraad en de jaren als vertegemvoor- de ouderen lid van de l Leunen. Het afscheid 'Jan Reintjes is een van de inten tijdens de dorps- igenda onder andere I van de diverse afgeva. srd£ rondvraag. I i gege- nadert chik- ig op frijk. sse in wel I. Ilcime :et vol kom Js revens -s je de >nje s baan slijk- ERUIT. - Donderdagavond werd op de Gildestraat in Holthees een rode Opel Kadett gestolen, kenteken TX-54-RZ. Later op de avond kreeg de politie bericht dat het voertuig was aangetroffen in Horst. Ook trof de politie in dezelfde straat een andere Opel Kadett aan, waarvan na onderzoek bleek dat die donderdagavond was gestolen in Nijmegen. Tenslotte werd in de Gildestraat nog geprobeerd in te breken. Men heeft een raam van een woning geforceerd, doch men is niet binnen geweest. Sjeng (82) en Mien Vullings (74) uit Leunen zijn op maandag 18 april 50 jaar getrouwd. Samen met hun drie zoons en twee doch ters en hun elf kleinkinderen vie ren ze hun gouden huwelijksdag op zaterdag 29 april met een eten tje in de Witte Hoeve in Venray. "Gewoon een gezellig feestje met de familie", zegt Sjeng Vullings. Het gouden bruidspaar ontmoette elkaar voor het eerst op Castenrayse kermis en ze bleven elkaar altijd trouw. Sjeng is geboren en getogen in Sevenum, Mien in Castenray. CASTENRAY Na hun huwelijk hebben ze tot twee jaar geleden altijd in Castenray gewoond. Sjeng was boer/tuinder en spendeerde menig uurtje aan zijn paarden, Mien zette zich in op het bedrijf en verzorgde het huishou den. "Ook de kinderen hebben altijd meegewerkt in het bedrijf, maar nie mand heeft het bedrijf overgeno men", vertelt Mien. Lachend: "De kinderen zijn slimmer geweest." Sjeng en Mien hebben voldoende hobby's om hun vrije tijd in te vul len. "We hebben bijvoorbeeld jaren lang meegedaan aan de Fietsvierdaagse Venray, maar dat doen we nu niet meer. Donderdag is het nog wel vaste prik dat we samen gaan kaarten, in Castenray natuur lijk", zegt Mien, "want dat blijft toch ons dorpje. We hebben er nog erg veel vrienden en kennissen zit ten." Sjeng en Mien Vullings zijn op maandag 18 april 50 jaar getrouwd. "De belangrijkste taak van de accountant is ondernemers te begeleiden bij hun bedrijfs voering", aldus Lau Haegens, directeur van Rühl Haegens van Aar. "Maar om dat te kunnen, heeft de accountant wel 'gereedschap' nodig. Het blijkt dat veel van het 'gereed schap' dat voorhanden is met name geschikt is voor grote bedrijven". Dat is voor Rühl Haegens van Aar de reden geweest het ManagementKompasSysteem te ontwikkelen, een uniek systeem waarmee ondernemers kunnen wor den begeleid naar het behalen van een hogere winst. "Het ontwikkelde systeem slaat enorm aan, niet alleen bij bedrijven, maar ook bij bran cheorganisaties", vertelt Haegens. "Dit heeft tot gevolg dat meer en meer landelijk relaties worden bediend. Hierdoor ontstaat inzicht in de landelijke ontwikkeling in diver se branches. En dat is belangrijk voor een goede advisering." Het ManagementKompasSysteem is ontwikkeld in nauwe samenwerking met de Rijksuniversteit Groningen. De werking van dit systeem is bij circa 100 ondernemers onderzocht door Frank Verschuren, organisatie adviseur bij Rühl Haegens van Aar. Op grond van dit zeven jaar durende onderzoek zal op donderdag 13 april (vandaag) door de Rijksuniversiteit Groningen aan Frank Verschuren de graad doctor worden verleend. Grootschalige omkleuring naar TOPIGS De nieuwe varkensfokkerij- groep TOPIGS is gestart met een enorme omkleuroperatie. De komende weken zal de complete huisstijl van 200 subfokkers ver nieuwd worden. In Merselo werd inmiddels het eerste subfokbedrijf voorzien van een splinternieuw TOPIGS-bedrijfs- bord. De ervaringen met TOPIGS zijn positief. '!Het product zit in de lift w^t betreft het aantal groot gebrachte biggen per zeug per jaar. De samenwerking binnen TOPIGS levert genetische vooruitgang en beheersing van kosten op", verdui delijkt de Limburgse subfokker Van Dijck uit Merselo. Maatschap Van Dijck is het eerste subfokbedrijf dat aansluit bij de kenmerkende TOPIGS-uitstraling. Van Dijck is 23 jaar subfokker geweest voor Dalland. Het bedrijf bestaat uit 230 zeugen die gemiddeld 23,5 biggen per jaar afleveren. De subfokker vindt de toekomst tamelijk onvoor spelbaar. Met name op het gebied van mestverwerking zijn er nu pro blemen. Toch wil hij doorgroeien naar een gesloten bedrijf (zeugen opfok) van 360 zeugen. "De snelle technologische ontwikkelingen zul len nieuwe oplossingen brengen", aldus Van Dijck. TOPIGS combi neert de fokkerij programma's van Stamboek, Dalland en Fomeva. De fokkerijgroep is actief in 25 landen en zet per jaar bijna 700.000 gelten (voor het eerst dragende zeugen) af. Gedwongen door de huidige fusie golf en uitgedaagd door ontwikke- lingsdrang kwam het tot de nieuwe naam TOPIGS. Progress, knowhow, doen waar je voor staat, global part ner en respect voor mens en dier vormen het fundament voor de slo gan 'Progress in Pigs'. Met dit frisse merk heeft de Nederlandse varkens fokkerij een sterke positie op de wereldmarkt. Onlangs is het eerste nieuwe TOPIGS-bedrijfsbord geplaatst bij Mts. Van Dijck te Merselo. Van 24-29 april houdt de Hersenstichting Nederland en het Nationaal fonds Geestelijke Gezondheid de jaarlijkse huis-aan- huis collecte in de gemeente Venray. De opbrengst gaat naar het wetenschappelijk onderzoek, verbe tering van de zorg en voorlichting op het gebied van hersenaandoenin- gen en psychische ziekten. De twee organisaties zijn op zoek naar betrokken mensen die tijdens de eerstvolgende collecte enkele uur tjes van hun tijd kunnen missen om een huis-aan-huis collecte te lopen dan wel te organiseren op lokaal niveau. Wilt u meehelpen? Meldt u dan aan bij het Collecte Coördinatiepunt, tel. 030-2971197 of bij K. Künen, tel. 0478-585186. Een 35-jarige fietsster uit Venray is maandagmiddag rond 16.30 uur het slachtoffer gewor den van een doorrijding na een ongeval. De vrouw reed over het fietspad van de rotonde van de Maasheseweg toen een onbekende bestuurder van een witte bus, die vanuit de richting Stationsweg aan kwam rijden, haar geen voorrang verleende op de rotonde waarna een aanrijding ontstond. Het slachtoffer werd van rechts geraakt en kwam ten val waardoor zij diverse kneu zingen opliep. De onbekende bestuurder reed na de aanrijding gewoon rechtdoor de Maasheseweg op zonder zich te bekommeren om het slachtoffer. De politie stelt een onderzoek in en zoekt getuigen. Zij kunnen zich melden bij de politie Venray, telefoonnummer 0478 - 531111. Van vrijdag op zaterdag is op de Rijksweg A73 in Sambeek een auto met drie inzittenden over de kop geslagen. De 18-jarige uit Venray afkomstige bestuurder verklaarde in slaap te zijn gevallen. Hij reed op de westbaan Nijmegen-Venray en schrok wakker toen hij bijna tegen de vangrail reed. Door een abrupte stuurbeweging reed hij aan de ande re zijde van de rijbaan door aan afrastering, sloeg over de kop en kwam in een sloot tot stilstand. Wonder boven wonder liep slechts één van de inzittenden een paar pijnlijke ribben op. Ook Veulen .stoomt mee in de aart der volken. Sinds kort is er ook over Veulen eer. website op Internet, Daarop vindt u onder andere algemene informatie, ichkdenis, foto's, Veulcnsc Ijes en dorpsacfiviteHen van het 'enrayse kerkdorp. Ook de volle dig brieven van het Veulens thuis front aan de militairen in Indtë zijn via de website op té vragen. De site is nog volop tn ontwikke ling en er komen de komend- nog nieuwe rubrieken bij. adres is: \v \v w.veulenmy web.nl. Stichting Kunstzinnige Vorming Noord-Limburg houdt op zaterdag 20 mei een Digi-dag, een praktische informatiedag over digitale fotografie en beeldbewerking. Het programma duurt van 09.30 tot 16.00 uur. De Digi-dag is een introductie voor amateuifotografen die zich willen verdiepen in de mogelijkhe den van digitale technieken in de fotografie en is speciaal bedoeld voor mensen die nog geen digitale ervaring hebben. Op een instructie ve wijze maakt u in een gevarieerd programma kennis met alle aspecten van digitale fotografie, beeldver werking en uitvoermogelijkheden. Na afloop van de Digi-dag hebben de deelnemers voldoende inzicht in de mogelijkheden en de actuele stand van zaken, zodat zij een wel overwogen keuze kunnen maken bij de eerste stappen in de digitale foto grafie. Er worden in eerste instantie de technische aspecten van de digi tale fotografie en beeldverwerking besproken en getoond. Aan de orde komen onder meer: hardware zoals digitale fotocamera's, computer, printer en scanners; opslagmedia zoals floppy's, cd-rom, MO, Zip enz. Het verwerkingsproces van opname tot toepassing wordt getoond op een groot scherm. Dit gebeurt in realtime zodat de deelne mers stap voor stap de werkwijze kunnen zien en volgen. Ook is er aandacht voor enkele creatieve aspecten en de gebruikte software. Tijdens de Digi-dag wordt een klei ne tentoonstelling ingericht van werk dat gemaakt is door professio nele- en amateurfotografen/kunste naars, die digitale fotografie of beeldbewerking in hun werk toepas sen. Aan de Digi-dag kunnen maxi maal 50 personen deelnemen. De kosten bedragen 15 gulden per per soon. Aanmelden kan alleen schrif telijk bij: Kunstencentrum Jerusalem t.a.v. de heer G. Thomassen, Heuvelstraat 4a, 5801 CS Venray. Het nieuvfé beleid voor Beregenen op Maat gaat vanaf 2001 in en de landbouw krijgt een jaar om zich op de nieuwe eisen voor te bereiden. Bedrijven die de regels overtreden kunnen vanaf 2001 wor den geconfronteerd met sancties in de vorm van boetes dan wel verbo den om te mogen beregenen. Gedeputeerde Staten (GS) hebben besloten om vooruitlopend op het nieuwe beleid geen vergunnings aanvragen op basis van 'oude' wet geving meer in behandeling te nemen. Mede om die reden heeft het college besloten om in 2000 niet meer handhavend op te treden tegen overtredingen van onttrekkingsver boden voor beregening. De door GS voorgestelde beleidslijn voor dit jaar wordt eveneens gevolgd door het Openbaar Ministerie. In mei van dit jaar start er een grote voorlichtingscampagne waar de doelgroep uitgebreid zal worden geïnformeerd over de nieuwe eisen en regels. Het door Provinciale Staten vastgestelde beleid is tot stand gekomen middels een inten sieve samenwerking tussen de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond. de waterschappen, de stichting milieufederatie en de Provincie Limburg. Provinciale Staten hebben in februari van dit jaar het te voeren beleid voor grondwateronttrekkin gen voor beregening in de landbouw vastgesteld. Alle 3500 beregenaars moeten hun onttrekkingspunten melden bij het bevoegd gezag en beregenen volgens het beregenings- adviessysteem 'Beregenen op Maat'. Hierdoor wordt het mogelijk dat niet meer wordt beregend dan strikt noodzakelijk is. Het meten en regis treren van de onttrokken hoeveel heid grondwater vormt een onlos makelijk onderdeel van het eisenpakket. Voor onttrekkingen door pompen met een capaciteit van meer dan 60 m3 per uur, binnen zones rondom 28 kwetsbare natuurgebieden is er een vergunningsplicht. Met name rondom die kwetsbare natuurgebie den gelden er strengere eisen, waar bij alleen grondwater mag worden onttrokken indien men kan aantonen dat de schadelijke effecten voor de natuur worden gecompenseerd. "Hazen moeten behouden blijven" Enkele Venraynaren zijn bereid om zich in te gaan zetten om de Hazen in het Odapark voor Venray te behouden. Naar aanlei ding van de oproep van VVV- directeur Betty Bradley meldden zich o.a. Jan Fleurkens, uitbater van café De Evenaar en Fran Janssen uit Venray zich om te kij ken wat zij kunnen doen om het fraaie kunstwerk voor Venray te behouden. "Veel publiek vanuit het Odapark komt ook bij mij in de zaak. Dat hoort dan uitsluitend positieve geluiden over het park en de hazen zijn veelal een van de gesprekson derwerpen" weet Jan Fleurkens te vertellen. Volgens hem is er in Venray voldoende ondersteuning om dit beeld voor de gemeente te behouden. Fran Janssen is diezelfde mening toegedaan. "Bij dit beeld komt bij mij het Piëlhazenbloed boven water. Ik vind zelfs dat dit beeld het nieu we symbool van Venray moet wor den. De bijen (in het wapen van Venray red.) zijn in het Venrayse inmiddels al lang uitgevlogen. Bovendien denk ik dat Venray behoefte heeft aan een mooi monu ment dat herkenbaar is, waar de Venraynaar zich mee kan identifice ren. Het drietal wil de komende weken diverse acties ondernemen. De eer- Ik ben van mening dat de hazen wel/niet voor Venray behouden moeten blij ven omdat ste actie is een bon, onder aan dit artikel. De Venraynaren worden gevraagd om hun mening over het beeld te geven, positief of negatief. Ook wil de werkgroep weten of het beeld voor Venray behouden moet blijven en zo ja, waar dat beeld dan in Venray zou moeten komen staan. Uit die reacties hoopt de werkgroep af te kunnen leiden of er voldoende draagvlak bestaat in het Venrayse om het beeld te behouden. Het beeld, dat onderdeel vormt van de huidige tentoonstelling, staat in ieder geval tot begin juli in Venray. De werkgroep is daarom van mening dat enige haast op zijn plaats is. "Verder zou dit kunstwerk een mooi onderwerp kunnen zijn tij dens "Het Debat", dat op donderdag 11 mei wordt gehouden in de schouwburg. Daar staat dan kunst in de openbare ruimte centraal" aldus Janssen. De werkgroep wil daar actief aan deelnemen als blijkt dat er in Venray voldoende belangstelling voor het beeld is. Belangstelling is er in ieder geval wel. De afgelopen weken kwamen er diverse reacties binnen op de redactie van Peel en Maas die uit sluitend positief waren. De bon, hieronder afgedrukt, zal overigens ook op het VVV kantoor aan het Henseniusplein en in het Odapark liggen. Daar kan de bon ook ingeleverd worden. Als geschikte locatie van dit kunstwerk stel ik de volgende plek voor: Naam: Adres: Postcode Woonplaats Deze bon kunt U inleveren bij de VVV, Henseniusplein 13 of in het Odapark. Als voorbereiding op de Heilige Communie namen zestien kinderen van groep 4 en enkele ouders van de openbare basisschool Landweert afgelopen maandag een kijkje in bakkerij Ummenthun in America. Het is een van de activiteiten in het kader van de viering van de Heilige Communie op zondag 21 mei. Zo knutselen de kinderen op school zelf ook de versieringen voor die dag en zijn ze eind maart aanwezig geweest bij de (verlate) doop van een van de kinderen. Voor bakkerij Ummen thun (die ook twee zaken in Venray heeft) is de komst van kinderen een jaarlijks terugkerende gebeurtenis. Bakker Bemie: "Het is al een jaren lange traditie dat kinderen van diverse scholen als voorbereiding op de communie kijken hoe hier brood wordt gebakken." Voor de zestien kinderen bleef het niet bij kijken en luisteren. Uiteraard bakten ze ook hun eigen brood Kinderen van de groepen 7 en 8 van de basisscholen De Foekepot en De Flierefluit gingen vorige week vrijdag de wijk Brukske in om alle rotzooi tussen het struikgewas in de hele wijk op te ruimen. De schoon maakactie was een initiatief van het Wijkplatform Brukske in samen werking met de gemeente Venray. Het idee voor deze zogenaamde 'opzomermorgen' kwam van de 10- jarige Rowya van groep 7. "Ik heb van zo'n actie in een boekje gelezen en vond het een idee om ook hier te doen", zei Rowya trots. Het idee werd overgedragen aan haar juf frouw Hannie, waarna de carrousel in beweging werd gezet en de actie gestalte kreeg. Wethouder L. Heidens, aanwezig tijdens de actie, genoot van het initiatief: "Ik ben trots op jullie inzet kinderen en hoop dat dit initiatief een vervolgt krijgt in andere wijken", zo liet hij weten. Om de actie symbolisch kracht bij te zetten, werd de aan hangwagen met in het Brukske opgehaalde rotzooi als eerste aange boden bij de opening van het nieu we milieustation op Smakterheide.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11