Yenny Lie en Toon Evers vieren 1 gouden huwelijk de Studio PEEL EN MAAS Venrayse Vrouwen Beweging viert jubileum Open dag speciaal onderwijs Focus in Venray Schouwburg Sint Anna, een parktheater van formaat (4) 700 aanmeldingen Kindervakantiewerk 'Opzomer- morgen' in het Brukske Vacaturebank vrijwilligers- centrale Jenniskens_ - Pag» Voor Venrayse korporaal ging haar hart sneller kloppen DONDERDAG 16 APRIL 2000 - NR. 14 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Vijftig jaar lang deelden Yenny [Lie (69) en Toon Evers (74) lief en joral ook veel leed. De Indische chone en de knappe Nederlandse iraal keken elkaar eind jaren 40 het eerst diep in de ogen in het inhuis van Garoet, een stadje in _jnesië, het toenmalige iederlands Indië. Hian Nio Lie, de ifficiële naam van Yenny, was ziek i ontmoette tijdens haar verblijf in jt ziekenhuis Toon Evers, hospik t'an het Koninklijke Nederlands ndisch Leger (KNIL). "Het was jefde op het eerste gezicht", vertelt fenny Lie. Een zwart-wit foto uit die jaren preekt boekdelen. Verliefd staren z 19-jarige Lie en de 24-jarige jvers in de lens van de camera. "Ik yas tien jaar toen de Japanners in 940 het toenmalige Nederlands- ndië bezetten", vertelt Yennie Lie. Er brak een guerilla-oorlog uit en ele mensen werden vervolgd. Ook mijn geboortedorp Garoet was et erg rumoerig." Soms dwalen de edachten van Yenny nog wel eens f naar die wrede oorlogstijd. Garoet is omringd door hoge ber en, er werd altijd gevochten. Er ijnerg veel slachtoffers gevallen." HUWELIJK Hoe anders verliepen de jeugdja- en voor Toon Evers. Hij werd gebo- en in Vierlingsbeek, maar verkaste met zijn familie al snel naar de loenderstraat in Venray. Op veer- enjarige leeftijd ging hij aan het ierk, bij een bloemist in de choolstraat. "Er moest brood op de ilank komen", zegt de Venraynaar, want we hadden het thuis niet reed." Toen de nafhankelijkheidsoorlog in ederlands-Indië uitbrak, meldde vers zich aan bij het Koninklijk ederlands Indisch Leger. Hij werd d van de eerste chirurgische groep an het KNIL. Zijn werk bestond ne jaar lang vooral uit het leggen an verbanden, het beheer over de ledicijnvoorraad en het helpen in operatiekamer. Een medisch iploma voor dit werk had hij echter iet. "In die oorlogstijd werd je in in paar weken tijd klaargestoomd it hospik. Het was vooral veel nproviseren omdat er regelmatig :n gebrek was aan medicijnen, gips verband", vertelt Evers. HUWELIJK De geliefden deden op 24 novem ber 1949 bij de burgerlijke stand van Garoet aangifte van hun voorgeno men huwelijk. In januari 1950 keer de eerst de Nederlandse korporaal terug in Venray, in juni volgde zijn geliefde. "Net voordat ik naar Venray vertrok heeft Yenny nog nasi-goring klaargemaakt voor een groepje militairen. Ook Jan Reintjes uit Leunen, Hay Jacobs uit Oostrum, Fun Peeters uit Overloon en Piet Thijssen uit de Venrayse Gaststraat aten toen mee", herinnert Toon Evers zich nog als de dag van gisteren Eenvoudig had Yenny Lie het ech ter niet in haar eerste maanden in het koude en regenachtige Nederland. "Direct na de oorlog Toon en Yenny Evers-Lie:"We zij dankbaar dat we deze bijzondere dag nog mee mogen maken." hadden de Nederlanders het ook niet breed. Ik had de eerste maanden moeite om te wennen. Ander eten, koud en regenachtig weer, vreemde taal. Ja, ik had erg veel heimwee." Het verlangen naar Indonesië werd op een gegeven moment zo groot dat de ze zelfs besloot een brief naar de vrouw van de toenma lige Venrayse burgemeester Janssen te sturen, waarin ze vroeg om geld, hopende op een snelle terugreis naar haar vaderland. Geld voor de reis had ook mevrouw Janssen niet, maar door een brief met de tekst 'hier is uw land, hier is uw vrijheid' stak de burgemeestersvrouw haar toch een hart onder de riem. NASI-GORENG Na aankomst in Venray bereidde Yenny voor circa zestig oud- Indiëstrijders in het café-restaurant Brouwhuis in de Eindstraat op haar eigen traditionele wijze nasi-goreng. Op 12 april 1950 gaven ze elkaar het Ja-woord en gingen ze voortaan als het echtpaar Evers-Lie door het leven. "De koningin moest destijds nog haar goedkeuring aan ons huwelijk geven", vertelt Yenny Lie. Na hun bruiloft vestigde het echt paar Evers-Lie zich in een noodwo ning aan de Kempweg. "Daar heb ben we vijf jaar gewoond", zegt Toon Evers. "In die tijd heerste in Nederland grote werkloosheid. En als je geen werk had kreeg je ook geen uitkering. Een moeilijk tijd voor veel Nederlanders." KINDEREN Toon was enkele jaren arbeider in De Peel. "Ik heb de ontginning van Vredepeel nog meegemaakt", zegt hij. Van 1954 tot 1966 werkte hij in de Venrayse zuivelfabriek, daarna ging hij voor vier jaar aan de slag in een betonfabriek in Venlo en in augustus 1970 begon hij bij de tele foondienst van de PTT. In 1981 werd hij na liefst acht operaties aan zijn bloedvaten volledig afgekeurd. Hij deed veel vrijwilligerswerk, zo collecteerde hij jarenlang voor het Lourdes-comité. Voor zijn inzet ont ving hij in 1986 een koninklijke onderscheiding. Het echtpaar woon de 32 jaar in Merselo naast de kerk en tien jaar in een woning aan de Langstraat. Sinds enkele jaren zijn Yenny en Toon woonachtig in een pand aan de Bevrijdingsweg. Ze kregen zeven kinderen, waarvan er twee op tragische wijze overleden. "Onze kinderen werken allemaal in de zorgsector, in een ziekenhuis of als doktersassistent. Ik ben vooral dankbaar dat onze kinderen zoveel bereikt hebben", zegt Yenny Lie, "ook wij hebben allebei altijd graag andere mensen geholpen. Dat mis ik wel eens in de huidige maatschap pij. Je kent je eigen buurman bijna niet meer. De tijden zijn veranderd, maar wij mogen niet klagen. Na alle ontberingen die wij hebben meege maakt zijn we blij dat we ons vijf tigjarig huwelijksfeest nog mogen vieren", zegt Yenny Lie. Kinderen van de basisscholen De Dekepot en De Flierefluit nemen rijdag 7 april deel aan een Ipzomermorgen' in de wijk rukske": De kinderen gaan tussen I.OO en 12.00 uur alle rotzooi tus- n het struikgewas in de hele wijk iruimen. De schoonmaakactie is n initiatief van het Wijkplatform rukske in samenwerking met de imeente Venray. Wethouder eldens van Venray heeft toegezegd e morgen een kijkje te komen men. Na afloop krijgen de kinde in een tractatie. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur De vrijwilligerscentrale van ynthese is regelmatig op zoek naar njwilligers voor diverse activi- iten. In Peel en Maas zal regelma- een oproep hiervoor geplaatst orden. VROUW/MAN Synthese zoekt iemand voor het iven van informatie en advies aan- aande vrijwilligerswerk; vraag en nbod van vrijwilligerswerk op kaar af te stemmen; inschrijven an vacatures en bemiddelen van ijwilligers; om mee te denken 'er de verdere ontwikkeling van de njwilligerscentrale in Venray. Men moet goede contactuele !ardigheden en omgangsvormen Ebben; met een computer kunnen erken; zowel zelfstandig als in Zinverband kunnen werken. De werktijden zijn in overleg - 's Uddags van 14.00 tot 18.00 uur.. .Meer informatie: rijwilligerscentrale, Marktstraat 8, !01 BM Venray, tel. 0478-516995. Zaterdag 8 april Zaterdag 8 april organiseert Focus, de school voor speciaal basisonderwijs in Venray, van 11.00 tot 14.00 uur een open dag. In die tijd kunt u op uw gemak eens rondkijken en in gerenoveer de gebouw en u door de medewer kers laten informeren over de gang van zaken op school. Onlangs is de renovatie van de school en de speelplaats van Focus afgesloten. Dat wordt op school gevierd met een feestelijke activiteit voor de leerlingen op vrijdagmid dag. Op deze middag zal ook in het bijzijn van bestuursleden, directies van bij de renovatie betrokken bedrijven, leden van de ouderraad, medezeggenschapsraad en perso neelsleden de naam van de speel plaats onthuld gaan worden. Op zaterdag volgt dan de open dag. SPECIAAL BASISONDERWIJS Focus is de naam voor de school die in 1995 ontstond uit een fusie van de twee scholen voor speciaal onderwijs in Venray: De Essel en 't Groenewold. Bij het begin van dat schooljaar gaf de toenmalige staats secretaris voor Onderwijs en Wetenschappen, mevr. Netelenbos, op deze school het startsein voor de nieuwe school voor speciaal basis onderwijs. Een nieuwe ontwikke ling, want de tot dan toe bestaande mik- en lom-school verdwenen als aparte scholen en werden samenge voegd tot de huidige school voor speciaal basisonderwijs. Aanvankelijk nog ondergebracht in twee gebouwen, maar sinds 1998 op één adres: het Groenewoltsepad in Venray. Focus verzorgt het speciaal basis onderwijs voor leerlingen uit de gemeentes Venray en Meerlo/Wanssum. In dit gebied werken alle basisscholen en Focus samen aan Weer Samen Naar School. De bedoeling van Weer Samen Naar School is om meer leerlingen met leerproblemen in het gewone basisonderwijs op te vangen en minder snel te verwijzen naar het speciaal basisonderwijs. Het verwij zingspercentage is in de afgelopen jaren sterk afgenomen: van 3.4% in 1995 tot 2.4% nu. Dat vergt een grote inspanning van de basisscho len; er wordt van de scholen gevraagd om verantwoord om te gaan met de verschillen tussen de leerlingen. DE LEERLINGEN Op dit moment heeft Focus 135 leerlingen. De leerlingen worden pas op de school geplaatst als ze daarvoor een beschikking hebben gekregen. Er wordt eerst nagegaan welke hulp er nodig is. Kan de hulp verantwoord plaatsvinden in het basisonderwijs dan blijft de leerling op de basisschool. Soms is onder steuning van de basisschool nodig en kan er besloten worden om de school een handje te helpen: ambu lant begeleiders van Focus gaan dan naar de school om leerkrachten en of kinderen met praktische handrei kingen bij te staan. Het kan ook gebeuren dat de basisschool niet in staat is om een kind verantwoord verder te helpen. Dan kan de ouders geadviseerd wor den om hun zoon/dochter naar het speciaal basisonderwijs te laten gaan. PROBLEMEN De leerlingen van Focus onder- INTERIEURSTYLISTEN PATERSLAAN 5 VENRAY. 047 5 8 0 1 AS 5 8 2 0 2 5 Alleen een kleurenadvies of een kompleet interieurplan? Of misschien een andere indeling van uw interieur? Bel voor informatie of loop eens binnen op vrijdag of zaterdags. Tamara Martens interieurachitect vinden allemaal zo hun eigen pro blemen in hun ontwikkeling. Er zijn leerlingen die in een langzamer tempo leren vanwege zwakkere intelligentie; er zijn kinderen met speciale leerproblemen (bijvoor beeld bij het leren lezen en schrij ven, o.a. dyslexie genoemd); weer anderen hebben moeilijkheden in hun sociaal-emotionele ontwikke ling; er kan sprake zijn van werk- houdingsproblemen; sommige kin deren hebben moeite om zich te concentreren op taakjes, weer ande ren laten veel bewegingsonrust zien. Het gaat bijna altijd om kinderen met een combinatie van o.a. deze problemen. DE VAKKEN Op Focus houden de leerlingen zich met dezelfde vakken bezig als op de basisschool. Om goed te kun nen omgaan met de grote verschil len tussen de leerlingen, wordt er voor een aantal vakken gewerkt in zogenaamde niveau-groepen: leer lingen van eenzelfde niveau werken in eenzelfde groep aan bijvoorbeeld rekenen of lezen. Binnen deze groe pen is er weer sprake van een onder verdeling van de leerlingen, om ieder zo veel mogelijk op zijn of haar niveau te kunnen laten leren. Naast het gewone lessenpakket zijn er op Focus lessen sociale vorming. MEDEWERKERS Focus telt op dit moment negen groepen. De gemiddelde groeps grootte is vijftien leerlingen. Naast de groepsleerkrachten en de direc teur, zijn er vergeleken met de basis school meer medewerkers in de school: intern begeleiders; een remedial teacher; een leerkracht die werkt met kinderen met taalachters tanden; een vakleerkracht voor gymnastiek, die de gymlessen ver zorgt en daarnaast motorische reme dial teaching geeft aan leerlingen die op dat gebied extra leerhulp nodig hebben; een Cesar-therapeute die op school (gedeeltelijk) haar praktijk uitoefent; een vakleerkracht muziek, die wekelijks de muziekles verzorgt; logopedistes, die zich rich ten op de hulp bij spraak-/taalpro- blemen van leerlingen. Daarnaast kan de school een beroep doen op de ondersteuning van de jeugdarts, de orthopedagoog-psycholoog en de schoolmaatschappelijk werkster. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws De Venrayse Vrouwen Beweging bestaat drie jaar maar eigenlijk al veertig jaar. Dat klinkt voor een buitenstaander wat vreemd, maar is het natuurlijk niet. Drie jaar geleden namelijk maakte de Venrayse afdeling zich los van de Limburgse Vrouwen Beweging, maar omdat er behalve de naam feitelijk niets veranderde, telden de dames gewoon door. En dus is het feest op dinsdag 2 mei. Dat jubileumfeest grijpt de VVB ook aan om duidelijk te maken dat zij geen klein clubje oudere, alleen maar kienende dames zijn. Voorzitter Miep Wilmsen: "Ons ledental schommelt rond de 80 en we hebben leden vanaf 27 jaar. Het jubileum is een mooie gelegenheid om te laten zien dat we er voor alle leeftijden zijn." Ieder jaar organi seert de VVB negen bijeenkomsten. Het eerste deel is een vergadering, daarna komen allerlei onderwerpen aan de orde. "Ons programma is emancipatorisch, educatief en ont spannend", zeggen ook de bestuurs leden Dieneke Wijkniet en Riet de Jong. Tijdens de bijeenkomsten in de vaste vergaderplaats De Witte Hoeve is al een notaris op bezoek geweest, een apotheker, een missio naris, oogarts, specialisten van het ziekenhuis, het Groene Kruis, de Sociale Dienst, en er is uitleg geweest over het milieu en de poli tiek. Een keer per jaar gaat het hele gezelschap, inclusief geestelijk adviseurdeken Coenen, met de bus op reis. Miep Willemsen: "Iedere keer komen er toch 60 tot 70 vrouwen, komen er minder dan 50 dan ligt dat meestal aan het weer en soms aan het onderwerp." De onderwerpen zelf dragen de leden aan via de ideeënbus. Alledrie de bestuursle den roemen de onderlinge verbon denheid in de vereniging. Riet de Jong: "Het is een hele hechte club zonder kliekjesvorming. Nieuwe leden worden goed opgenomen en iedereen zit gewoon bij elkaar, jong en oud, uit alle lagen van de bevol king." FEESTPROGRAMMA Oorspronkelijk is de vrouwenbe weging uit boerinnenbonden ont staan, zo pok de Venrayse afdeling van de Limburgse Vrouwen Beweging. Het afsplitsen drie jaar geleden was, volgens het bestuur, hoofdzakelijk een financiële kwes tie. "We moesten een heleboel beta len, maar kregen er eigenlijk weinig voor terug", meldt Miep Wilmsen. "Maar het was nog een heel gedoe om los te komen. Volgens de regle menten waren we veertien dagen te laat met onze brief en dus eiste men nog de gehele afdracht van 1700 gulden voor dat jaar." Een wat war rige en moeizame periode volgde, met aangetekende brieven, monde linge toezeggingen die weer werden ingetrokken en termijnen die verlie pen. Uiteindelijk werd de Helft van de afdracht betaald. "De rest hebben we in de pot voor het jubileumfeest gestopt", constateert bestuurslid Dieneke Wijkniet nog steeds tevre den. Voor een jubileumfeest is altijd veel geld nodig, en dat is nu geluk kig makkelijker bij elkaar te sparen, "Maar we houden ons altijd aanbe volen voor meer sponsors." Het feestprogramma op dinsdag 2 mei begint 's middags om drie uur met een Heilige Mis in de Grote Kerk onder leiding van beschermheer deken Coenen en met medewerking van het Vrouwenkoor. Dan om 16.30 uur volgt de huldiging van de leden die 25, 40 en 60 jaar lid zijn. Om half zeven is er een receptie en vanaf acht uur volgt het gezamenlij ke diner. Stichting Stadspark Venray (13) De gevel van de schouwburg op Sint Anna, inmiddels omgedoopt tot "Parktheater Sint Anna", wordt opgesierd door een monumentaal hoogreliëf bestaande uit twee meis jesfiguren die hun armen uitstrekken naar een groepje vogels hoog in de lucht. Kleurige bloemenguirlandes completeren het geheel. Het kera misch kunstwerk is geglazuurd in verschillende kleuren blauw, zwart, geel en rood en beslaat een opper vlak van 5 bij 8 meter. De maker van het werk is de Arnhemse kun stenaar Auguste Manche. EEN GESCHENK VAN DE VENRAYSE BEVOLKING De onthulling van het monument vond plaats op maandag 2 septem ber 1963. Het was een geschenk van het Venrayse gemeentebestuur en de Venrayse burgerij ter gelegenheid van het gouden jubileum van Sint Anna dat in 1961 werd gevierd en bij welke gelegenheid de aanbieding van dit geschenk werd aangekon digd. Het zou echter nog twee jaar duren alvorens het zover was. Boze tongen beweren dat het organise rend comité veel moeite had om het benodigde geld bij elkaar te krijgen wat uiteindelijk lukte mede dank zij giften van familieleden van patiën ten. "HOOGDELIJKE WAARDERING EN INNIGE VERBONDENHEID" En zoals te doen gebruikelijk ging de onthulling gepaard met de nodige toespraken. Dokter Kortmann, de toenmalige geneesheer-directeur, bracht dank aan het organiserend comité voor hun werk "dat door de gehele gemeenschap van Sint Anna "hoogdelijk" werd gewaardeerd" waarna hij de burgemeestersvrouw verzocht het kunstwerk te onthullen en nadat zulks was geschied droeg burgervader Custers het Venrayse huldeblijk over aan Sint Anna daar bij de hoop uitsprekend "dat hel tot in lengte van dagen zou mogen getuigen van de innige verbonden heid tussen de Venrayse gemeen schap en Huize Sint Anna", aldus Peel en Maas van 6 september 1963. LENTEBODE De kunstenaar, die als opdracht had meegekregen "iets feestelijks en iets blij's" te maken, noemde zijn Detail van het keramisch hoogreliëf van de Arnhemse kunstenaar Auguste Manche. werk "Lentebode". Deze titel inspi reerde Zuster Laetitiae tot het schrij ven van een "lenteliedje" dat ze samen met haar medezusters Anne José en Jovita regelmatig ten gehore bracht. Dit trio genoot destijds bekendheid als "'De Zingende Zusters van Liefde" met optredens voor radio en televisie. Met hun liedjes trachtten ze de medemensen te inspireren en in die zin waren ook zij "lentebodes". Op het prachtige Sint Annapark is thans de lente overal voelbaar en zichtbaar en een wandeling over dit mooie landgoed is een waar genot. Stichting Stadspark Venray beijvert zich voor het behoud van dit belangrijk cul tuurhistorisch erfgoed en rekent daarbij graag op uw steun. Voor meer informatie kunt u zich wenden tot het secretariaat van de Stichting, Engelenstraat 8, 5801 RT Venray. Telefoon 581191. E-mail adres: tw.els@wxs.nl "Lentebode". Dit fraaie kunstwerk siert de gevel van het parktheater op Sint Anna. Een geschenk van Venray's bevolking. De inschrijvingstermijn van het Kindervakantiewerk in Venray is voorbij. Er hebben zich 700 kinde ren ingeschreven om ook dit jaar weer een leuke week vol spel, sport en spanning te beleven. Het aantal aanmeldingen is te vergelijken met het aantal kinderen wat vorig jaar meegedaan heeft. Daarom heeft de organisatie nu ook weer moeten beslissen dat verdere aanmeldingen NIET meer in behandeling genomen kunnen worden. NU DE LEIDING NOG... Zonder leiding is er geen kinder vakantiewerk. Er hebben zich nu ongeveer 25 personen aangemeld als leiding. We zijn dus nog steeds hard op zoek naar meer leiding. Wat zijn onze eisen: Je moet ouder zijn dan 15 jaar, je hebt nog niets te doen van 03 tot en met 07 Juli, en je bent bereid om je deze week vrijwillig in te zetten voor een sroep kinderen. Iedereen kan mee doen. Broers, zus sen, ouders, ooms, tantes, etc Iedereen kan namens een kind lei ding zijn, wat betekend dat dit kind gegarandeerd van deelname is. Is er niet genoeg leiding, zit er voor de organisatie helaas niets anders op dan kinderen af te wijzen. Dit omdat veiligheid bij het Kindervakantiewerk nummer 1 is, en dit alleen maar gegarandeerd kan worden met voldoende leiding. VRIJWILLIGERS OOK NOG WELKOM... Buiten de leiding (die zich een hele week inzetten) zijn we ook nog op zoek naar vrijwilligers voor 1 of 2 dagen. Je moet hier denken aan activiteiten als brigadieren, opbou wen en afbreken van grotere activi teiten en het begeleiden van spellen op Woensdag en Donderdag. Ook zijn we nog steeds op zoek naar iemand die onze T-shirK oednrende de week will wassen en drogen. Natuurlijk worden hiervoor de onkosten door ons vergoed. Heb je interesse om leiding te zijn of als vrijwilliger mee te helpen, neem dan contact öp met: 0478- 587560, 0478-588606 of 0478- 584687. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13