'Kwaliteit van de zorg staat voorop' Politieke partijen verontwaardigd Geen vertrouwen in directie Ouderen presenteren ambitieus beleidsplan 'T VEINTROJS LAEVE GETAEKEND VERHAEG^ (Verhuis-)operatie geslaagd, patiënt overleden? natuurlijk bij peel en maas donderdag 24 februari 2000 - Pagina 5 Vervolg van voorpagina 'Uitholling dreigt voor Venray's ziekenhuis' De kwaliteit van de zorg staat voorop in de nota Oversteek en de Raad van Bestuur stelt nadrukke lijk dat kwaliteit en continuïteit alleen door schaalvergroting en taakverdeling gegarandeerd kun nen worden. Het aantrekken van bijvoorbeeld specialisten is een groot probleem, net als gewoon verplegend personeeel. Dat bete kent ook dat de ziekenhuizen alles in het werk zullen stellen om het personeel te behouden: "Het zou een ramp zijn als er nu mensen afhaken." erkent voorzitter Peeters, "dan helpen ze hun eigen ziekenhuis naar de afgrond." De toenemende zorgvraag, onder ^ndere door de vergrijzing, het ont staan van steeds meer subspecialis men en de vraag van de patiënten naar meer kwaliteit met ingrepen die 'bij de tijd' zijn, heeft geleid tot een situatie waarbij anders tegen ziekenhuizen aangekeken wordt. Men denkt niet meer in 'bedden' maar in 'kwaliteit'. Dr. van der Vet: "Voortbestaan van kleinere zieken huizen in Nederland is niet mogelijk met de huidige manier van tegen ziekenhuizen aankijken." Wat ieder een in Venray graag wil weten is 'wat blijft, wat gaat weg en wan neer?'. Vragen die niet echt duide lijk beantwoord worden in 'Oversteek' omdat er blijkbaar nog teveel overlegd moet worden. Een overzicht van wat er vertrekt, geheel of gedeeltelijk: - chirurgie - polikliniek, dagbe handeling en de 'laag complexe' oftewel de wat makkelijkere, weinig sicovolle ingrepen blijven, alleen de zware klussen (hoog complex) gaan naar Venlo - neurochirurgie - polikliniek blijft en een beperkte dagbehande ling wordt mogelijk. Voor moeilijke ingrepen moest men altijd al naar Venlo neurologie - polikliniek, dagbe handeling en kliniek-laag complex blijft, hoog complex gaat naar Venlo - keel, neus, oor - ook hier een verschuiving in de hoog complexe ingrepen naar Venlo. maar dan wel beperkt. De rest blijft - interne geneeskunde - kliniek - oog complex gaat naar Venlo, de st blijft - gynaecologie en kindergenees kunde - alle voor- en nabehandelin- ;en blijven in Venray aanwezig, alle bevallingen zullen in Venlo plaats vinden, of ze nu moeilijk zijn of niet - cardiologie - alleen polikliniek en dagbehandeling blijft, rest weg - longgeneeskunde - klinische longegeneeskunde zal in zijn geheel naar Venlo gaan - orthopedie - de hoog-complexe klinische zorg wordt geconcentreerd in Venlo Bijna anderhalf jaar geleden werden verschillende afdelingen nog ingrijpend gerenoveerd. - anesthesie - volgt de concentra tie in Venlo. Bij een aantal onderdelen veran dert er niets, urologie, reumatologie, psychiatrie, mondheelkunde en kaakchirurgie blijven gewoon in Venlo. Plastische chirugie, dermato logie, oogheelkunde en geriatrie kunnen eventueel in Venray gehuis vest worden. Voor de polikliniek en dagbehandeling van geriatrie gaat men uit van een groeimodel. Concentratie van neurochirurgie naar de locatie Venray is ook een optie, schrijft 'Oversteek'. TIJDPAD De EHBO is nog een verhaal apart. De schrikreactie in Venray is alsof de EHBO acuut gesloten wordt. De directie van het zieken huis benadrukt allereerst dat veran deringen pas over anderhalf tot twee jaar zullen plaatsvinden, en verder gaat zij in overleg met de huisartsen uit de regio om een 'moderne' oplossing te vinden. Men denkt dan aan zoiets als een huisartsenpost in het ziekenhuis. De verhuizing van gynaecologie en kindergeneeskunde staat voor deze zomer al op de rol. De eerste fase in het hele reorgani- satiegebeuren is de adviesronde, daarmee wil de directie deze zomer klaar zijn zodat de definitieve besluitvorming plaats kan vinden. In de tweede fase wordt de structuur van de sectoren in het ziekenhuis vastgelegd en begint men met wer ven, selecteren en benoemen van de managers. In de derde en laatste fase gaan de managers de diverse secto ren inrichten, zo efficiënt mogelijk over beide ziekenhuizen. Directeur Peeters: "Er moeten nog wel veel bouwaanpassingen in Venlo gebeu ren. Je hebt een 'going concern', dus je moet tegelijk bouwen en toch de zorg laten doorgaan." Venlo gaat nu beginnen met de verbouwing, de verbouwing in Venray was twee jaar geleden klaar. Ziekenhuisbestuur heeft nog veel uit te leggen i Het rapport 'Oversteek' vakt [niet goed bij de Venrayse politiek. Alhoewel nog niet alle partijen leen officiële reactie hebben gege ven, valt uit de reacties tot nu toe [duidelijk het ongenoegen richting 'Venlo' te bespeuren. Een dag nadat ze het rapport in handen kregen, met mondelinge toe- [lichting, reageerde de gemeente Venray. In een brief aan de leden van.de raad en van de commissie Kociale Zaken, jWerkgelegenheidsvoorziening en Volksgezondheid, spreekt het colle ge zijn zorg uit over de voorgestelde zorgdifferentiatie. Het college vindt de splitsing tussen laagcomplexe zorg, die in Venray blijft, en hoog- complexe zorg, die naar Venlo gaat, [niet voldoende uitgewerkt. iMoeilijk aanvaardbare kwaliteits vermindering van de gezondheids zorg in de regio Venray' op het kebied van gynaecologie, kinderge neeskunde en cardiologie consta teert het college. I Verder spreekt men het 'onaccep tabel' uit bij de beperking van de [bereikbaarheid van de EHBO-post. Alleen als er de garantie is van 24 jiur per dag huisartszorg gaal de meente akkoord. Ook het niet vol- nde uitwerken van de gevolgen de differentiatie voor het ver- oer van ouderen en minder mobiele rgers naar Venlo stuit op verzet bij het Venrayse college. Niet duidelijk ook vindt men de gevolgen van de plannen voor het aantal bedden en de werkgelegenheid. De hlije conclusie van Venray in de brief dat neurochirurgie, plasti sche chirurgie, dermatologie, oog heelkunde en geriatrie naar Venray komen lijkt wal voorbarig omdat het rapport zelf stelt dat het opties zijn die nog onderzocht moeten worden. STERFHUIS De brief van de Fractie van de Vorle aan het college van b w over het rapport zet meteen dik aan met de kop 'Van ziekenhuis naar stcrfhuis(constructie)'. De fractie vraagt zich af hoe het zit met 'de [uur m i oer rp grondwettelijke verplichting van de overheid ten aanzien van de gezondsheidszorg, waaronder de zorg voor het ziekenhuis Venray'. De brief schrijft: 'De noodzakelijke kwaliteit in de ziekenzorg wordt door de inkrimping ernstig aange tast en treft Venray en de laagst betaalden in het hart waar het hoog waardige dienstverlende zorg aan gaat'. De zorg voor moeder en kind, patiënten met hart- en vaatziekten, de EHBO en het vervoer voor oude ren naar Venlo toe zijn punten waar Van de Vorle op wijst. Nog meer verliezen per bed zal, volgens de brief, uiteindelijk leiden tot volledi ge sluiting, 'ondanks afgegeven eer dere garanties'. Fractievoorzitter Lemmens vraagt twee dingen aan de gemeente. Ten eerste dat b&w een petitie aan de regering aanbiedt over de kwestie, en ten tweede dat het college keiharde garanties eist van de raad van bestuur dat 'de hoog waardige zorg niet verder wordt aangetast en Venray hetzelfde te wachten staat als Deume en Horst is overkomen'. Dit naar aanleiding van geruchten dat het ziekenhuis in Venray in 2001 wordt gesloten omdat het tekort per bed na de inkrimping nog verder toeneemt. DOODSTEEK De CDA fractie Venray noemt 'Oversteek' de 'Doodsteek' en spreekt aan het eind van haar pers bericht over: 'Geen sterfhuiscon structie naar Horster model'. Het steekt de christen-democraten voor al dat er, ondanks voortdurend vra gen, nooit enige informatie vanuit het ziekenhuis verstrekt is over de komende plannen: 'Niks informatie, niks overleg, niks inbreng'. Men betwijfelt of het mogelijk is om, op basis van de voorgestelde organisa tie. een aanvaardbare basiszieken huiszorg te bieden aan de 60.000 inwoners van de regio Venray. Acute medische hulp en ingrepen, bepaal de operaties, gynaecologie en derge lijke moeten in Venray mogelijk blijven: 'is de zorg voor de patiëent echt of 'zoveel mogelijk' priori teit?,' vraagt het CDA zich af. Het CDA begrijpt en aanvaardt dat niet alle, vooral dure, disciplines in Venray gehandhaafd kunnen blij ven. Maar het moet mogelijk zijn een breder basispakket in Venray te behouden. Tot slot roept het CDA de Venrayse bevolking op tot actie: 'Het kan niet zo zijn dat Venray zon der slag of stoot met dit voorstel instemt.' Het CDA wil niet berusten in de plannen en roept de bevolking op om maandag 2 maart om 18 uur met z'n allen aanwezig te zijn bij de commissievergadering in de raads zaal van het gemeentehuis. BEZORGDHEID De eerste reactie van de PvdA is nog kort: 'De toekomst van het St. Elisabeth ziekenhuis ziet er somber uit. De in de nota 'Oversteek', over de toekomst van het ziekenhuis, voorgestelde veranderingen zijn vooral versoberingen van datgene wat het ziekenhuis nu nog te bieden heeft. Op 2 maart heeft de politiek een gesprek met de directie van het ziekenhuis. Wij zullen serieus lui steren naar datgene wat het zieken huisbestuur ons te vertellen heeft, maar vooralsnog zijn wij zeer bezorgd over de toekomst van het ziekenhuis in Venray.' Ook fractie-voorzitter Hans Teunissen van D66 spreekt zijn zorg uit: "Wij vinden het een zeer zorge lijke ontwikkeling, met name wat betreft de EHBO. Maar ook oude ren, de minder mobiele mens en bij voorbeeld jonge gezinnen die met het openbaar vervoer naar het zie kenhuis moeten, worden zwaar gedupeerd. Daar zullen we zeker vragen over stellen volgende week." De aantasting van het voorzienin genniveau in de regio Venray weegt zwaar bij de Democraten, "We moe ten de kwaliteit en de basisvoorzie ningen proberen te behouden." D66 beseft dat de locale politiek geen financiële inbreng in het ziekenhuis heeft en dus ook geen rechtstreeks inbreng, maar gezien het belang voor Venray en omgeving vindt men het toch niet meer dan billijk dat de Venrayse politiek inspraak heeft in de veranderingen. fyyi HOGEDRUKREINEGERS WEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 Personeel vreest algehele sluiting ziekenhuis Een groot deel van het verple gend personeel van het St. Elisabethziekenhuis heeft geen vertrouwen meer in de toekomst van hun werkplek. 'Het begin van het einde' wordt er gezegd, en 'wij moeten bloeden voor het wanbe leid van een paar jaar geleden'. Werken in Venlo lijkt voor velen ook geen optie en dus wordt er al uit gekeken naar ander werk. Wordt het ziekenhuis opgeheven of heft het zichzelf op? Veel afdelingen van het zieken huis in Venray zijn nog bezig met het formuleren van hun reacties op de nota Oversteek. De met opheffing bedreigde afdeling Kindergeneeskunde komt volgende week weer bij elkaar voor een definitief standpunt. Leg je je oor te luisteren op deze altijd drukke afde ling dan merk je binnen drie zinnen dat elk vertrouwen in het voortbe staan van het St. Elisabeth weg is. Een verdieping lager bij Urologie hetzelfde gevoel van onmacht. Daar geven personeelsleden ook aan geen zin te hebben om in Venlo te gaan werken. De indruk ontstaat, zowel hier als bij kindergeneeskunde, dat het verplegend personeel al op zoek gaat naar ander werk. De betrokken heid is groot bij het wel en wee van 'hun' ziekenhuis en het laatste woord is nog niet gezegd over 'Oversteek'. SLACHTOFFERS Ook de Venrayse huisartsen blij ken niet echt gelukkig te zijn met de gevolgen van 'Oversteek'. De door de directie aangegeven gewoonte in Venray dat slachtoffers van een ongeval 'altijd' eerst naar hun huis arts gaan, voordat ze richting EHBO gaan, blijkt niet te kloppen. Het is precies andersom: bij een ongeval gaan de slachtoffers direct naar de EHBO door. En daar zien de Venrayse huisartsen knelpunten ont staan, want verdwijnen van de EHBO in het weekeinde betekent voor hen beduidend meer werk. Een situatie waar de weekenddiensten zoals die nu functioneren niet op berekend zijn. De plannen voor een nieuw bereikbaarheidsysteem voor de avond, nacht en het weekeinde, blij ken in principe niet op de nieuwe situatie afgestemd te zijn. De Venrayse Huisartsenvereniging was op geen enkele manier betrokken bij de plannen voor het St. Elisabethziekenhuis en is daar, voorzichtig gezegd, niet blij mee. Op de vraag of de plannen voor het nieuwe bereikbaarheidssysteem in te passen zijn, antwoordde F. Schmeetz, voorzitter van de Venrayse huisartsen: "Vanavond (woensdag, red.) hebben we een gesprek met de ziekenhuisdirectie. We wisten al langere tijd van een op handen zijnde reorganisatie. Daarover hebben we regelmatig contact opgenomen met de directie, maar die heeft ons nooit concrete zaken ingelicht. Maar het is duide lijk dat wij ons sterk maken om een verdere afbouw van functies te voorkomen. We moeten tot een ade quate oplossing komen." De Venrayse huisartsen zullen per weekend minstens dertig gevallen meer moeten behandelen, zo schat Smeetz in. Het is volgens hem onmogelijk om deze eerste hulp te verlenen in de huidige weekend dienst, waarbij in Venray twee huis artsen stand-by zijn. HELDER De Ondernemingsraad Ziekenhuizen Noord-Limburg (OR) onderschrijft in een reactie op Oversteek de noodzaak tot verande ring in de organisatie. De missie zoals die omschreven staat in het rapport noemt de OR helder. De OR is met name te spreken over de ver betering van de managementspro- cessen en verwacht bovendien dat de positie van de stichting in zijn geheel versterkt zal worden door de nieuwe structuur. Er wordt volgens haar uitgegaan van een gelijke zorg van eenzelfde hoog kwali teitsniveau op beide locaties, waar mee de kwaliteit en de continuïteit en de kwaliteit voor patiënt en medewerker niet in gevaar komen. De OR verheugt zich verder dat budgetten doelmatig ingezet zullen gaan worden, zodat problemen die zich de afgelopen jaren hebben voorgedaan vermeden kunnen worden. Een kritische kantteke ning zet de OR bij de verdeling van de specialistische functies. Zij is van mening dat door een goede verdeling zowel Venray als Venlo uitdagende toekomstperspectieven dienen te hebben. De OR gaat hierover in overleg met de Raad van Bestuur van de Ziekenhuizen Noord-Limburg. Er is wel begrip voor de onrust onder met name het personeel van het ziekenhuis in Venray. De OR zegt in een brief de medewerkers toe hen voortdurend op de hoogte te houden van de gang van zaken, maarf doet daarin tevens een oproep om de voorge stelde structuur te steunen. 'De medewerking en inzet van ieder een is noodzakelijk, wil de stichting zich uiteindelijk kunnen ontwikkelen tot een gezondheids centrum van hoge kwaliteit', aldus de OR in de brief aan het perso neel. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ Seniorenraad timmert aan de weg voor groeiende doelgroep Een betere busverbinding naar het ziekenhuis, het tegengaan van leeftijdsdiscriminatie en aandacht voor de kruispunten op de Langeweg. Enkele speerpunten in het beleidsplan 'Senioren met visie en ambities' dat wethouder Jan Driessen woensdagavond in de commssie Welzijn kreeg aange boden door Charles de Vilder, voorzitter van de centrale van ouderenverenigingen. Alle ouderenverenigingen in de gemeente Venray zijn vertegen woordigd in de Centrale. De senio renraad vormt het dagelijks bestuur van de centrale van ouderenvereni- Serve On-Site SPAS®*!*. Mer te ««cpiwik U/llTW., «E.HcMu£I Get>9.°BCC*p ma** MA Vuf 046&M 2J61* Ajot, Sreepj een vla* Novell Projecten Opleidingen Systeembeheer Windows 95/98 - NT Flexibele medewerkers Bezoek ook onze Internetshop: WWW.S-O-S.NL meer dan 20.000 computer artikelen on-line gingen. In 1998 kwam de senioren raad met het eerste beleidsplan dat de door Piet Vosbeek bedachte titel "senioren met visie en ambities" meekreeg. Nu twee jaar laten kan voorzitter De Vilder vol trots de tweede versie van het beleidsplan presenteren. De tijd staat immers niet stil en de Venrayse ouderen wil len actief op de maatschappelijke ontwikkelingen inspelen. "Door dit beleidsplan krijgt onze achterban een beter begrip waar we mee bezig zijn. Het verschaft ons zelf ook een beter inzicht in wat we eigenlijk willen. Daarnaast worden we als gesprekspartner veel serieuzer geno men door de gemeente en andere instanties", lichtte Charles de Vilder toe. SPREEKBUIS De gemeente telt vijftien ouderen verenigingen. Tien op de kerkdor pen (KBO's) en.vijf in Venray. Samen tellen zij 2.255 leden. Dat betekent dat 53% van de ouderen in de gemeente lid is van een ouderen vereniging. Maar de seniorenraad is er ook voor de ouderen die niet georganiseerd zijn. "Ook voor hen willen wij een spreekbuis zijn", meldde De Vilder. De centrale van ouderenverenigingen kent vijf com missies (educatie en vorming, huis vesting, politiek, pr en welzijn) die het dagelijks bestuur, de senioren raad, bijstaan. ZIEKENHUIS De voorzitter refereerde aan enke le doelen die afgelopen jaar verwe zenlijkt zijn zoals de verbouwing van De Kemphaan tot een volwaar dig ontmoetings- en activiteitencen trum en de benoeming van een 'ouderenadviseur'. Maar liever nog blikt de seniorenraad vooruit. Het beleidsplan vermeldt liefst 22 aan dachtspunten. Tevens wordt omschreven doe die beleidsdoelen gerealiseerd moeten worden. Tijdens de presentatie gaf Charles de Vilder een toelichting op enkele speerpunten. Zoals het tegengaan van leeftijdsdiscriminatie, armoede- en eenzaamheidsbestrijding, uitbrei ding van de dagopvang, een meer gelijke subsidiëring door de gemeente van de diverse ouderen verenigingen en toezicht op betere woonvoorzieningen. De recente om wikkelingen rond het Sint Elisabethziekenhuis, dat enkele afdelingen naar Venlo ziet verdwij nen, baart de seniorenraad zorgen. "Meer dan 50% van de 'klanten' van het ziekenhuis is 65-plusser. Wij streven dan ook naar een goede zie kenhuisvoorziening in Venray. Wat er nu gebeurt is uitermate zorgelijk. We gaan een werkgroep oprichten die met de directie van het zieken huis in gesprek gaat", belooft De Vilder. SUFFIGE BOEL Ook willen de ouderen een betere busverbinding naar het ziekenhuis. "Want dat is abominabel slecht. Er is niet eens een reguliere busverbin ding naar het ziekenhuis toe." Wat het verkeer betreft heeft de senio renraad nog meer wensen. De ver warring rond de kruispunten op de Langeweg is de ouderen een doorn in het oog. Daarnaast is er nog geen oversteekplaats voor voetgangers van het Schuttersveld naar het cen trum. Voor de komende gemeente raadsverkiezingen willen de Venrayse ouderen actiever hun stem laten horen. Ze streven daarbij niet naar een afzonderlijke ouderenpar tij- "Alhoewel daarvoor wel eens stemmen zijn opgegaan. Maar lan delijk hebben we geen goed voor beeld gezien. We willen daarom de bestaande partijen overtuigen van ons belang en proberen daar invloed te krijgen", opperde voorzitter De Vilder. De ouderenverenigingen hopen op een instroom van meer 55- plussers. Want deze 'jongeren' kun nen nieuwe ideeën en activiteiten inbrengen. "Zij moeten zich daar voor niet te jong voelen. Want het is hier geen suffige boel", besloot Charles de Vilder strijdvaardig.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5