Raayland College Venray OPEN HUIS Veel regionaal talent in theatershow Klatergold PEEL EN MAAS 'Persoonlijke verhalen maken grote indruk" V - de Studio EOC-er Doreleijers zet punt achter loopbaan kansen chances - Chancen ans j-&\ Praktijkonderwijs -VWO - HAVO ATHENEUM - GYMNASIUM ,1^ terdag 26 f. ruari 14.00u Junior College Minister Charles Ruysstraat 1 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING iel t feit fsPtcT fysut-ssie. j mtmWm Jenniskens installatie Lambert Laurensse overleden U tfnfct tfr *Am iftK woo- ftooiWr. 'agini ■,4kLï i alculatie 3bied ple- zig is: rbeids- Succesvolle productie met amateurs wordt geprolongeerd DONDERDAG 24 FEBRUARI 2000 - NR. 8 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG 'Luisteris': NS-project over de gevolgen van agressie Elke week staat er wel een bericht in de krant over jongeren die betrokken raken bij een vecht partij, over scholieren die een medeleerling, een leerkracht, een onschuldige voorbijganger of een buschauffeur bedreigen. Of over vernieling en mishandeling. Er staat, kortom elke week wel iets in de kranten over agressief gedrag van jongeren. En heel soms wordt er in zo'n bericht ook nog melding gemaakt van materiële schade of straffen voor de daders. "Maar de slacht offers van agressie komen niet of nauwelijks aan bod. Terwijl juist zij heel lang blijven worstelen met de lichamelijke en psychische gevol gen van agressie", vertelt NS-con- ducteur Peter Konings. uit Tegelen. LUISTERIS Samen met zijn collega Wiel Pijpers uit Tegelen bracht Konings in het kader van het Luisteris-pro- ject, een voorlichtingsproject van NS Reizigers dat kinderen bewust wil maken van de gevolgen van agressief gedrag, in de afgelopen dagen een bezoek aan het Raayland College. "Ook NS-medewerkers, vooral conducteurs, hebben tijdens hun werk regelmatig te maken met agressief gedrag", zegt Wiel Pijpers. "Eén van hen, Ted Boeree. werd enkele jaren geleden door een groep jongeren zwaar mishandeld. Dat had grote gevolgen voor hem maar ook De conducteurs Peter Konings en Wiel Pijpers vertelden de leerlingen van het Raayland College woensdag over hun ervaringen. voor mensen om hem heen. Ted kan sinds die mishandeling zijn oude beroep niet meer uitoefenen. Vandaar dat hij in 1994 het initiatief nam voor het Luisteris-project." Liefst vijftig conducteurs en der tig machinisten brengen in het kader van 'Luisteris' regelmatig een bezoek aan leerlingen in de leeftijd van twaalf tot en met achttien jaar. "We vertellen gewoon ons eigen verhaal. We leggen uit wat agressie met ons heeft gedaan en nog steeds doet. En het blijkt dat door die directe en emotionele benadering jongeren zich persoonlijk aange sproken voelen", aldus Konings. AGRESSIE De bedoeling van 'Luisteris' is om de leerlingen te laten zien hoe agres sie in groepsverband onstaat. Maar vooral om duidelijk te maken wat slachtoffer worden van agressie betekent. Voor het slachtoffer en zijn of haar omgeving. Met behulp van een rollenspel maakten de twee conducteurs duidelijk wat ze in hun dagelijks werk zoal meemaken. Zwartrijders, verbaal en lichamelijk geweld kwamen onder andere aan de orde."Agressie, respect en luiste ren staan tijdens de bijeenkomsten op de scholen centraal", vertelt Pijpers. "Het project 'Luisteris' is veel meer dan alleen voorlichting over agressie in de trein. 'Luisteris' gaat over agressie in het algemeen, over meedoen met de groep, over de angst om nee te zeggen en over keu zes maken. 'Luisteris' hoopt op deze manier bij te dragen aan het tegen gaan van agressie. Niet alleen in de trein maar ook daarbuiten." GEVOELENS De twee conducteurs van NS Reizigers vertoonden woensdag onder andere de video 'Smakeloos'. Daarnaast hadden ze een cd bij zich, met daarop het lied Ik ben de groep'. "In de les besteden we veel aan dacht aan groepsgedrag", zegt Pijpers. "De video laat zien hoe het kan ontstaan en escaleren. Maar ook dat het meedoen aan dat groepsge drag niet altijd vrijwillig is. De bedoeling is dat daarna een gesprek op gang komt waaraan jongeren actief deelnemen. De ervaringen met het project zijn positief. Vooral de persoonlijke verhalen maken over het algemeen grote indruk op de leerlingen." Aan het einde van de les kregen de Raayland-leerlingen het boekje 'Samen moet het lukken' mee, dat is geschreven door Ted Boeree. Een indringend boek dat een goed beeld schetst van de gevolgen van agres sie. "Gevolgen waar jongeren vaak niet bij stil staan", aldus Koonings. "Vanmorgen zei mijn vrouw nog: Gabriël doe deze keer extra voorzichtig". Aan het woord is Gabriël Doreleijers (55), Luitenant Ruimer Explosieven. Afgelopen zaterdag liet hij voor de laatste keer een granaat knal- len...in Venray. Nog een paar dagen en dan zet hij officieel een punt achter zijn werk bij het Opruimingscommando (EOC). Doreleijers ging 29 jaar terug aan de slag bij het EOC in Culemburg. Na onder andere de oorlogsgebie den in Cambodja, Bosnië en Irak 'granaat-vrij' gemaakt te hebben, neemt Doreleijers afscheid. "Tja. ik heb heel wat van de wereld gezien, mooie en minder mooie dingen. Maar aan Venray bewaar ik eigenlijk alleen maar goede herinneringen. EOC'er Gabriël Doreleijers liet zaterdag in Venray voor de laatste keer een granaat ontploffen. Hij zet een punt achter zijn loopbaan Mijn eerste granaat liet ik binnen de gemeentegrenzen van Venray explo deren", vertelt Doreleijers."En dan band is altijd hecht gebleven. Politieagent Anne Beuving heeft als één van de weinige politiemensen ook verstand van explosieven... (Lachend) denk hij." ERVARING Er zijn volgens Beuving drie plaatsen waar het EOC om de twee weken komt. Dat zijn Groesbeek, Renkum en Venray. "Vanwege de hoeveelheid explosieven die hier zijn blijven ligggen na de Tweede Wereldoorlog komt het Explosieven Opruimingscommando regelmatig in Venray", vertelt Beuving. "Doreleijers ken ik al jaren. Hij is één brok ervaring. Omdat hij nu stopt, leek het ons aardig om hem voor de laatste keer een granaat te laten ontploffen binnen de grenzen van Venray, waar hij zijn loopbaan jaren geleden begon." Anne Beuving zorgde er zaterdag samen met twee collega-EOC'ers voor dat Doreleijers zijn laatste gra naat niet licht zal vergelen. Het pro jectiel, een Engelse 25-ponder, was zolang op een veilige plaats opge borgen bij de Maasheseweg. De ervaren EOC'er moest heel wat gra ven voordat hij die eindelijk te pak ken had INTERIEURSTYLISTEN PATERSLAAN 5 58 0 1 AS VENRAY 0478 - 582025 Het Mannenkoor tijdens Eige Volk. die het theater kent in één productie te krijgen." Het definitieve programma van Klatergold wordt medio dit jaar bekend gemaakt. Vast staat dat er weer veel kwaliteit te zien is op het gebied van dans, zang, humor, klas siek, entertainmentblues, cabaret en smartlappen van een wel heel bij- 11(3,1 Schouwburg Venray presenteert ledio september weer een grote >ionale show met amateurartie- n op hoog niveau. De naam van wervelende show is Klatergold wordt liefst drie opeenvolgende agen op de planken gebracht. Wat twee jaar geleden begon als aardigheid bij gelegenheid van heropening van Schouwburg :nray belooft uit te groeien tot een et meer weg te denken tweejaar- kse regionale artiestenparade, ïder de naam Eige Volk toonden en tientallen regionale topama- aan het Noordlimburgse ubliek hoeveel talent er in deze igio is. Dat het Noord-Limburgse /^iubliek vertrouwen had in de for- ule bleek wel uit het feit dat de ie voorstellingen binnen een maal waren uitverkocht. Dit ikoppeld aan de vele positieve acties van publiek en artiesten ren voor schouwburg directeur 'j de Neef reden genoeg om deze [ionale artiestenparade tweejaar- ■s te programmeren. De tweede editie van deze artie- ishow Klatergold vindt plaats op zaterdag en zondag respec- relijk 15, 16 en 17 september, luwburgdirecteur De Neef heeft lfde groep vrijwilligers, die het igramma toen produceerden, :r bereid gevonden om ook deze [ionale amateur artiestenshow te "Deze groep organisa- die hun sporen op vele terrei- al hebben getoond in de regio, garant voor een puike show hoog niveau", weet De Neef. leiding van Ten Duijf van onder meer hel duo en Petran) hebben Milton René Poels, Jos van den en Willy Lemmen bijna twee gewerkt aan Klatergold. "We hebben het afgelopen jaar in de regio gescout en het beste van het beste uit de regio gecontracteerd", legt Ten Duijf uit. "We zetten een volstrekt nieuw programma op de planken en geven weer veel topama- teurs de kans om zich aan een groot publiek te presenteren. We hebben er geweldig veel plezier aan beleefd om nieuw amateurtalent in de vere regio te ontdekken. Onze doelstel ling hierbij is om de vele gezichten zondere soort. De bekende groep Gruun Voer uit Ysselsteyn tekent dit jaar voor de rode draad van de regionale theatershow. De entree gaat 25 gulden kosten en de verkoop start. Klatergold wordt opgenomen in het totale theaterprogramma van Schouwburg Venray en kaartjes kunnen dus via een abonnement worden gekocht. De vrije verkoop is op zaterdag 19 augustus tussen 9 en 12 uur. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Op 82-jarige leeftijd is vorige week woensdag Venraynaar Lambert Laurensse overleden. Laurensse heeft nadrukkelijk zijn stempel gedrukt op het na-oorlogse Venray. Voor al zijn verdiensten werd hij benoemd tot Ridder en Officier in de Orde van Oranje Nassau en Ridder in de Orde van Sint Sylvester. Lambert Laurensse was onder andere jarenlang lid van Provinciale Staten, president van Koninklijke Harmonie Euterpe en voorzitter van het Dekenaal Charitatief Centrum, Cultureel Centrum De Beejekurf, St. Elisabethziekenhuis en Industriële Kring Venray. Tevens vervulde hij onder andere bestuursfuncties bij de Industriële Club Venray. Stichting Werkplaats Venray, de Limburgse Katholieke Werkgeversvereniging, Adelbertvereniging, Culturele Raad Limburg en Anjerfonds Limburg. Bovendien was hij erelid van SV Venray. Lambert Laurensse, direc teur van de Nederlandse Credietbank, was met name ook in de gezondheidszorg zeer aktief. Hij maakte onder andere deel uit van de besturen van Maria Roepaan in Ottersum, het Vincentiushuis in Venray en het Psychiatrisch Centrum Venray, legenwoordiger het Vincent van Gogh Instituut. Laurensse werd afgelopen maandag begraven. a# Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur PEEL EN MAAS 'n abonnement waard

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13