Politiek meedenken via internet Wonen Venray hakt gemeente in tweeën Rotonde Noordsingel- Westsingel duurder FRANSOL Gildemis in Holthees Druk op begroting baart zorg "Totale renovatie De Meent niet aan de orde" WIJ GUNNEN NIEMAND HET LICHT IN DE OGEN! 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ZONWERINGEN Omwonenden VVD wil geld vrijmaken voor hazen Truus Kemmelings legt voorzitters hamer neer Bestuur bibliotheek moet eigen toko runnen Nieuwe informatiegids Maashees VERHAEG^ PEEL EN MAAS donderdag 10 februari 2000 - Pagina 5 Uniek initiatief Samenwerking Venray Samenwerking Venray neemt de stap tot echt interactief contact met de bevolking in Venray. Waar de gemeente nog de kreet gebruikt voor gewoon overleg met de bevolking, neemt de Venrayse politiek de stap naar het internet om de mening van de burger te kunnen peilen. 'Een discussieplatform voor Venrayse burgers via e-mail als ken nis- en informatiebron voor de Venrayse politiek' noemt Samenwerking Venray het idee in haar folder. Tijdens de laatste jaar vergadering kwam de vraag, die eigenlijk alle politieke partijen zich moeten stellen, 'hoe krijgen we structureel nog beter contact met de burgers van Venray' weer op. De oude manier van incidentele enquetes, schriftelijke vragen en telefoonbomen blijkt anno 2000 niet meer te voldoen. De behoefte om in korte tijd kennis te kunnen nemen van een veelheid van opvattingen over allerlei onderwerpen, zodat je in de plaatselijke politiek snel een standpunt kunt innemen, zette de creatieve geesten van Samenwerking aan het werk. MAIL-LUST Men besloot om via e-mail een mail-lijst te organiseren. Het idee werd verder uitgewerkt en door fractievoorzitter Ike Busser omgezet in een werkende mail-lijst. De bij zondere software en e-mailfacili- teiten worden gratis ter beschikking gesteld door Bussers eigen bedrijf. Dit betekent wel een unieke gelegenheid voor de bewoners van Venray om gewoon lekker thuis, relaxed achter de computer, mee te doen aan een discussieplatform over het wel en wee van de gemeente. Samenwerking Venray heeft dit pro ject opgepakt, enerzijds om de betrokkenheid van de burgers bij het plaatselijke bestuur te vergroten, anderszijds om zelf een beeld te krijgen van wat er leeft omtrent acturele politieke onderwerpen. IEDEREEN De lijst is er voor iedereen, maar het is niet de bedoeling dat het een discussiepunt wordt voor politieke partijen of stromingen. "Dat moeten ze maar in de raad en raadscommis sies doen." is de mening van Samenwerking Venray. Iedereen met een e-mail dres kan zich aanmelden en bijdragen inzen den, zolang deze inzendingen ten minste gericht zijn 'op een positieve bijdrage aan de beeld- en menings vorming ten behoeve van de ontwik keling van Venray'. Aanmelden is simpel: stuur gewoon een e-mail naar 'Iister@feniks.demon.nl', laat de regel 'subject' leeg en vermeldt als tekst 'subscribe svpublic' en een regel daaronder 'end'. Simpeler kan het niet. De eerste vraag voor het discussiepanel is: "Wat gaan we doen met de Vredeskerk?". Maar uiteraard zijn ook andere onderwer pen al welkom. STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 In ons artikel vorige week over de zitting bij de Raad van State over Nijsen Granico wordt in een zin gesteld dat volgens de omwonenden de overlast van stank en lawaai niet vol te houden is. Hiermee wordt gesuggereerd dat alle omwonenden deze mening zouden zijn toegdaan. Het betreft hier echter alleen de familie Manders, die de zaak dan ook bij de Raad van State heeft neergelegd. "Kunnen we geld vrijmaken vóór de drie hazen die nu in het Odapark staan en ze zo behouden voor Venray?" Fran Janssen (VVD) vroeg dit donderdagavond 111 de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. Cultuurwethouder Kersten vond de drie hazen "echt iets voor Venray-', maar wenste geen toe zeggingen te doen. "Laat uit de :$amenleving maar de discussie ontstaan of de hazen wei'of niet gewenst zijn." "Aan dè hand van de reacties dienen we te bezien of het haal baar en betaalbaar is om de hazen voor Venray te behouden", aldus Kersten. De wethouder meldde verder dat De Ontmoeting, het kunstwerk dat bijna anderhalf jaar geleden werd vernield, weer gemaakt is en op vrij korte termijn een plaatsje in Venray krijgt. Het door Zuiveringschap Limburg geschonken kunstwerk wordt geplaatst op het pleintje voor Albert Heijn. zo zei Kersten. Truus Kemmelings-Verheijen draagt het voorzitterschap van de PvdA-fractie in de gemeenteraad van Venray per 1 maart 2000 over aan de heer Bert Linskens. Truus Kemmelinsg heeft, in goed i overleg met de fractie, gekozen voor dit moment teneinde haar opvolger optimaal in de gelegenheid te stellen zich in te werken en hem daarbij desgewenst gebruik te laten maken van haar ruime ervaring en deskun digheid. Truus Kemmelings blijft lid i van de gemeenteraad van Venray en I wordt plaatsvervangend fractievoor zitter. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ In de geheel gerestaureerde Mariakapel te Holthees werd afgelopen zondag de traditionele Gildemis gehouden. Om 9.00 uur precies droeg rector Wauben de heilige mis op in de kapel, waarbij het Onze Lieve Vrouwegilde uit Holthees met vliegend vaandel en slaande trom aanwezig was. Het gilde vierde in haar biauw-witte kostuum de jaarlijkse Maria Lichtmis, een traditie die al terug gaat naar 1340, toen het gilde Het Onze Lieve Vrouwe Gilde vierde afgelopen zondag de traditio nele Gildemis. reeds bestond. De feestdag van Maria Lichtmis of Onze Lieve, Vrouwe Lichtmis is op 2 februari of veertig dagen na Kerstmis. Het is een van de oudste Mariafeesten in de kerkgeschiedenis en dateert vermoedelijk al uit de vijfde eeuw na Christus. Vroeger werden op deze dag de kaarsen gewijd, die dan in de rest van het jaar tijdens de liturgie brandden. De kaarsen werden dan in processie meegevoerd. De laatste jaren wordt het feest gevierd op de zondag na 2 februari. De Mariakapel heeft het laatste halfjaar een ware metamor fose ondergaan. De officiële opening van de geres taureerde kapel in Holthees vindt plaats op 20 en 21 mei. De 'oude' woningcorporaties bestaan niet meer. "De wereld om je heen verandert en je moet je annoo 2000 anders profileren." zegt Ger Houben, directeur Wonen Venray. "De corporaties bouwen zich om tot 'leveranciers van woondiensten' en Venray loopt daarbij voorop." Deze omslag vereist echter wel wat aan passing in de organisatie. De huurwoning is tegenwoordig nog maar een van de producten die Wonen Venray voert: "We werken toe naar een leverancier-zijn. waar bij we meer bieden, zoals een make laarskantoor en een eigen afdeling voor projectontwikkeling." Daarnaast heeft Wonen Venray 'huurvast' en 'de eigen huurwoning' in haar pakket. Bij het voortdurend zoeken naar nieuwe diensten bleek er ook behoefte te zijn voor een 'service-abonnement'. De huurder kan zich dan voor het klein dage lijks onderhoud bij Wonen Venray verzekeren. Voor de toekomst zitten hypotheken en verzekeringen in het vat. Veranderingen "Alles bij elkaar voldoende reden om te kijken naar de organisatie in zijn geheel." licht directeur Houben toe. Onlangs vertrokken ook drie 'coryfeeën' tegelijk met de VUT, dus er kwam ruimte voor verande ring. Men besloot om te gaan wer ken met vaste aanspreekpunten op kantoor met vaste contactpersonen. Venray werd als het ware in twee stukken geknipt en voor ieder deel werd een groep medewerkers veran- woordelijk. Een medewerker soci aal beheer, een rayonopzichter, een vaste medewerker voor de huurad ministratie en een medewerker ver huur. Ze zitten ook letterlijk bij elkaar. Vroeger zat elke dienst apart maar nu komt alle informatie over woningen en klanten binnen het zelfde team aan de orde. Zo hoopt men dat de contacten met de bewo ners intensiever worden. Volgens hoofd woondiensten Ger Verstegen gaat er met deze manier van werken minder informatie ver loren. Ger Houben vult aan: "Het is niet echt een cultuuromslag, maar meer gewoon een andere, logischere manier van werken. De verandering maakt dat je de uitbreiding van je woondiensten pakket beter kunt aanpakken. Bovendien wordt je pro filering naar buiten toe heel anders. We zijn niet meer naar binnen toe gericht, maar we timmeren aan de weg en laten zien wat voor voorde len dat voor de klanten brengt." Ger Verstegen: "Leuke bijkom stigheid is dat de mensen hier het zelf ook heel leuk vinden. Ze krij gen hun eigen verantwoordelijk heid." Verbetering Wat er niet verandert is de sociale functie die een woningbouwcorpo ratie nu eenmaal heeft. Ook de meeropbrengsten, bij bijvoorbeeld verkoop van woningen, moeten altijd binnen de corporatie blijven. Onrendabele projecten worden zo gefinancierd door andere projecten. Ger Houben: "De huurders ver langen ook steeds meer kwaliteit, en daarom is het soms beter om te ver kopen dan te renoveren. Strategisch woonbeheer dus om de huurwo- ningvoorraad aantrekkelijk te hou den voor de consument." Het blijkt elke keer weer dat de nieuwbouw van sociale woningen Wonen Venray geld kost maar aan de Plataanstraat kan men de huren laag houden door de winst op andere activiteiten. De komende jaren zal er vooral veel energie gestoken wor den in de verbetering van de woon omgeving. Houben: "Het verschil met bijvoorbeeld een projectontwik kelaar is, is dat wij veel geld steken in de woonomgeving. In samenwer king met de gemeente uiteraard." Al die veranderingen moeten nu nog aan 'Venray' bekend worden gemaakt. Door middel van grote advertenties en brochures worden de gezichten van de mensen waar mee gebeld wordt aan de huurders voor gesteld. In maart worden de beide teams op een informatie-avond offi cieel voorgesteld. Alle bewoners commissies. huurverenigingen en uiteraard bewoners worden uitgeno digd. Hierna zal een belangrijk punt voor veel huurders worden bespro ken: 'Overname'. Wat doet Wonen Venray aan overname, wat mag wel, wat mag niet. wat wordt er gerepa- reert en wat juist niet. Rayon Oost bestaat uit Brukske, Landweert, Antoniusveld en de kerkdorpen, Raoyn West is Veltum, Centrum. Smakterheide, Brabander. Ter bevordering van de door stroming van het verkeer en het verhogen van de verkeersveilig heid dient op het kruispunt Noordsingel-Westsingel een rotonde te worden gerealiseerd. Er zal in het kader van de nieuwe wijk 'De Brabander' ook een aan sluiting op de rotonde worden gemaakt voor de toekomstige ont sluiting van de wijk. Daarnaast dient het rioolstelsel te worden aangepast. Naast het opheffen van achterstal lig onderhoud en het aanleggen van een bergingsriool zal de Noordzijde van de Westsingel worden heringe richt conform de uitgangspunten Duurzaam Veilig. Tevens zullen de openbare verlichting en de ANWB bewegwijzering ter plaatse worden aangepast. GROEN Het is als gevolg van de ontslui ting naar de Brabander noodzakelijk circa 1700 m2 groen aan de westzij de van de Westsingel te rooien. De noodzakelijke herplant is elders bin nen Venray reeds voorzien in het kader van de verleende kapvergun- ning. Als gevolg van de aanleg van de rotonde dient het tracé van de Westsingel over circa tien meter te worden verschoven. De genoemde extra werkzaamheden brengen aan zienlijke meerkosten met zich mee. die ertoe leiden dat de projectkosten sterk afwijken van de standaard'- kosten. De totale projectkosten wor den geraamd op 1.465.000 gulden. Overeenkomstig het beleidsplan beeldende kunst zal er een kunst werk op de rotonde worden geplaatst na de zomer van 2001. Als dekking is hiervoor 80.000 gulden gereserveerd. De werkzaamheden beginnen op 10 maart 2000. De eerste commissievergadering zit er op voor kersverse wethou der Lei Helderis. Hij werd direct geconfronteerd met een oude bekende van het Venrayse gemeentehuis, de heer Nellissen, maar wist deze op gepaste wijze te pareren. De vergadering zelf kab belde voort en omdat de agenda kort was stond iedereen al weer voor achten buiten op de stoep. Besproken werd het keuzemodel Product Aanbod van de GGD, maar de commissieleden Welzijn bleken hier weinig op tegen te hebben. De GGD gaf aan dat zij dit jaar met een Voorjaarsnota gaat werken waarin zij wijzigingen in het aange boden dienstenpakket zullen voor leggen aan de gemeenten. Dit is belangrijk als er binnen de gezond heidszorg nieuwe ontwikkelingen zijn. De leden waren wel bezorgd omdat een aantal jaarverslagen van 1998 op gezondsheidszorggebied nog niet uitgereikt waren. Heidens beloofde dat 1998 en 1999 gecom bineerd gaan worden zodat de ten densen beter gesignaliseerd kunnen worden. De leden van de Commissie Welzijn zien wel met enige angst en beven de aanpassingen van de over heid op het gebied van de toeslagen en verlagingen AWBZ tegemoet. Gemeenten betalen hier nu zelf 10 procent van maar de overheid wil dat opkrikken naar 25 procent. Wethouder Heidens gaf aan dat het nu om hele kleine bedragen gaat, en dat de gemeente geen invloed heeft op de hoogte van de uitkerin gen. De druk die in 2002 door deze maatregelen kan ontstaan op de gemeentebegroting baarde de com missieleden wel zorg. Men vroeg zich af of de bijdrage uit het gemeentefonds op dit punt dan ook omhoog gaat. Daar bleek nog wei nig over te zeggen. De gemeente krijgt meer verantwoordelijkheden wat betreft toekenningen en zal daardoor meer invloed hebben op het aantal uitkeringen, het volume dus, aldus het ambtelijk apparaat. "Het onderhoudsbudget is met meer dan de helft verlaagd. Is dit makkelijk boekhouden om KEERpunt te halen en krijgen we op termijn dan geen problemen op ons dak? J. Reintjes (CDA) maakte zich donderdagavond in de commis sie Cultuur, Onderwijs en Sport zor gen over de onderhoudsbudgetten zoals de Bibliotheek Venray die hanteert. Voor 2000 heeft de 'bieb' het onderhoudspotje met 20.000 gulden verlaagd. Ook J. van de Vorle van de gelijk namige fractie deed een duit in het zakje: "Het gebouw is 40 jaar oud en 15 jaar geleden voor het laatst gerenoveerd. Wanneer nu wordt bezuinigd op onderhoud, komen we ons later tegen." De 'bieb' wil de bezuinigingstaak stelling van 70.000 gulden halen door 20.000 gulden minder te ramen voor onderhoud. De overige 50.000 gulden probeert men binnen te halen door de invoering van leengeld. Cultuurwethouder B. Kersten was van mening dat de gemeente Venray zich niet al te nadrukkelijk moet bemoeien met de aanpak van het bibliotheekbestuur: "We hebben ze de verantwoordelijkheid gegeven om hun eigen toko te runnen." Volgens Kersten wordt er door de gemeente ieder jaar gekeken naar de onderhoudstoestand van het gebouw. "En als het bestuur nalatig is met het onderhoud, dan hebben we een appeltje met ze te schillen." Mazda beschadigd Een groene Mazda 323, eigendom van een 24-jarige vrouw uit Venray is vorige week woensdag door onbe kenden ernstig beschadigd. De auto was geparkeerd in een parkeerstrook op de Eindstraal. De linker portieren en dorpel zijn fors beschadigd. Gezien de schade is de auto vermoe delijk geraakt door een vrachtauto. Wethouder Kersten in commissie Woordvoerder G. Reintjes van de CDA-fractie liet donderdagavond in de commissievergadering Cultuur. Onderwijs en Sport weten dat de fractie tegen het huisvestingsplan van de basisscholen stemt als de gemeente Venray niet met een bete re oplossing komt voor De Meent in Leunen. De school is dringend toe aan een renovatie, maar de gemeen te heeft voorlopig alleen geld om de bouw van twee noodlokaïén te beta len. Enkele oppositiepartijen steunden De Dorpsvereniging Maashees is vorig jaar gereanimeerd en heeft zich inmiddels ontwikkeld tot een slagvaardige organisatie. Een van de meer tastbare activiteiten is het uit brengen van de 'Informatiegids Maashees 2000'. De gids geeft een overzicht van alle verenigingen, instellingen, openbare voorzienin gen. bedrijfsleven en accommoda ties die in en om Maashees functio neren. Aardig is dat onderaan elke pagina een 'Wist u datstaat met een wetenswaardigheid uit de histo rie van Maashees. De geschiedenis van het dorp zelf wordt ook bespro ken, compleet met overzicht van de elf pastoors die er in Maashees waren. Van deze elf hebben er, tot nu toe, slechts twee de eer gehad dat er een straat naar hen werd genoemd. De Goeij en Swinkels. De, gratis, informatiegids sluit af met de tekst van het Maashese volkslied. het CDA. maar wilden nog niet zeg gen of ze het hele plan om zeep wil len helpen. Het huisvestingsplan, waarover de raad op 29 februari een beslissing neemt, meldt welke scho len de komende jaren extra lokalen of een opknapbeurt krijgen. De overkoepelende stichting Primair Onderwijs Venray (SKPOV) heeft het plan goedgekeurd. Het bestuur van De Meent vindt dat de hele school een opknapbeurt nodig heeft en dat extra lokalen noodzakelijk zijn. Volgens Reintjes is er nu geen sprake van een adequate huisvesting en noemde die zelfs "belabberd'5". Een totale renovatie is volgens wet houder Kersten binnen het budget, dat unaniem door de gemeenteraad is vastgesteld, niet aan'de orde. Kersten deed wel de toezegging dat de SKPOV en het schoolbestuur in Leunen nog deze maand de zaak zullen bespreken. a cJfax*e*< HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIG MACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOM REINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 Boshuijze Brabander Oostrui Biirggraal Brukake

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5