X Harold Of LENSSEN i Mathijs van Asten sportman van het jaar Bijdrage voor wildtunnels Hoje Woh, die jaore! Mogelijk fraude bij Venrays taxibedrijf Rode Kruis Venray huldigt vier jubilarissen Cliënten tevreden over j eugdgezondheidszorg PEEL EN MAAS BEZORGEN? Enjoy neemt deel aan revue Je bent aangehouden voor het overtreden van de vuurwerk- regels, wat nu.... Op Man verliest hand Heej en Weej in halve finale Nog twee ton nodig voor de toren J^ATTINGENbvl PEEL EN MAAS donderdag 23 december 1999 - Pagina 9 Katja Broers en Ons Genoegen in de prijzen In en bomvolle Schouwburg Venray werd afgelopen zaterdag tijdens het vierde Sportgala Venray Regio springruiter Mathijs van Asten uitgeroepen tot sportman van het jaar 1999. Atlete Katja Broers mag zich wederom sportvrouw van het jaar noemen en het eerste compoundteam van handboogvereniging Ons Genoegen werd sportploeg van het jaar 1999. Wil jij of andere bladen zoals Grens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Geacht college, Middels dit schrijven wil ik het volgende bij u onder de aandacht brengen. Reeds in het begin van dit decennium waren er ontwikkelin gen, politiek en maatschappelijk, die een voorvarende aanpak van het Open Jongeren Centrum ÖJC Dingus vereiste. U heeft uw verant woordelijkheid als gezagsdragers in deze niet genomen. Reden waarom anno 1999 er sprake is van veront- achtzaming van de culturele rechten van deze/onze jongeren. Ik stel u en uw college derhalve aansprakelijk voor de gerezen situ atie met betrekking tot het Open Jongeren Centrum OJC Dingus en daarbij de schending van de 'cultu rele' rechten van deze jongeren. Mogelijk ten overvloede wil ik wijzen op de culturele rechten, behorende tot de Rechten van de Mens die door het internationale recht beschermd worden. Deze welke hun grondslag vinden in de Universele Verklaringen van de Rechten van de Mens uit 1948, in het bijzonder de artikelen 22-27. Mogelijk ook ten overvloede wil ik u wijzen op de artikelen 4, 12 lid 1 en lid 2. 13 lid 1 en lid 2. 14 lid 1. 15 lid 1, 16 lid 1 én lid 2, 17. 18 lid 1 en lid 2, 27 lid 1, 30, 31 lid 1 en lid 2, 33 Verdrag inzake de Rechten van het Kind. Ik verwacht dan ook dat u -De stichting als volwaardig part ner benaderd en behandeld -Een onmiddellijke aanvang maakt met de in het vooruitzicht gestelde renovatie -Afspraken gaat maken met het huidige bestuur over verwezenlij king van de culturele plannen van de stichting en daarnaast over mogelijke samenwerking over de invulling van de zijde van de gemeente ten aanzien van jongeren -Het huidige bestuur schadeloos stelt voor de reeds geleden schade dan wel toegebrachte schade Ik zal u en uw college alsmede de inwoners van de gemeente Venray de beschamende details over het handelen van uw zijde (die nu al zo'n tien jaar duurt) op dit moment besparen Mocht een en ander niet tot bij stelling van uw beleid leiden zal ik niet schromen de zaak voor te leg gen aan de minister van Buitenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties alsook aan leden van de Tweede Kamer en aandrin gen op een diepgaand onderzoek in deze. Tevens ben ik voornemens als deze situatie niet op korte termijn een drastisch ander aanzien krijgt de situatie voor te leggen aan mensen rechtenorganisaties. H.M.J Elegeert Het NUBL (nadere uitwerking Brabant-Limburg) heeft besloten om 500.000 gulden te reserveren voor de aanleg van faunavoorzin- eingen zoals wildtunnels, rasters en dergelijke bij gemeentelijke wegen. Door de aanleg van wegen zijn in de loop der jaren veel natuurgebie den en leefgebieden van dieren doorsneden geraakt. Natuurgebieden zijn vesmipperd en onder dieren zoals de das vallen vele verkeersslachtoffers. Rijk en provincies hebben voor hun wegen de afgelopen tien jaar al de nodige maatregelen genomen. PROBLEMEN Veel problemen doen zich nog voor bij gemeentelijke wegen. Met het beschikbaar stellen van een sub sidie wil NUBL gemeenten stimule ren zoals dassen- en wildtunnels aan te leggen. Dieren zijn dan weer in de gelegenheid om zich op een veilige manier binnen hun leefgebied te verplaatsen. Om in aanmerking te komen voor een subsidie moet aan bepaalde voorwaarden worden vol daan. Gemeenten hebben tot 1 december 2000 de gelegenheid om subsidie aan te vragen, die maxi maal 50% van de kosten bedraagt. De gemeenten in het NUBL-gebied worden door het programmabureau NUBL hierover geïnformeerd. NUBL is een samenwerking tussen de provincies Noord-Brabant en Limburg, alsmede de ministeries van LNV, VROM en V&W. Het NUBL-gebied omvat Noord- en Midden-Limburg en Midden- en Oost-Brabant. In het eerste halfjaar van 1999 hield het Groene Kruis Noord- Limburg een tevredenheidsonder- zoek onder de bezoekers van het consultatiebureau. De uitslag van dit onderzoek kwam onlangs beschikbaar. En de resultaten mogen er zijn: 96,8% van de ondervraagden gaf aan de dienst verlening van de jeugdgezond heidszorg van het Groene Kruis aan anderen aan te bevelen. De aanleiding van dit onderzoek was het destijds behalen van het kwaliteitscertificaat van de Landelijke Vereniging voor de Thuiszorg. Wil men kwalitatief goede zorg verlenen, dan moet men ook weten wat de cliënt verstaat onder kwaliteit. Het doel van dit onderzoek was dan ook het verkrij gen van een indruk van de tevreden heid van de cliënten. De resultaten van het onderzoek zullen dienen als leidraad om de geboden zorg zo optimaal mogelijk af te stemmen op de wensen van de cliënten en daar waar mogelijk deze zorg te verbete ren. RESULTATEN De opvallendste resultaten uit het onderzoek waren de volgende: 91,9% van de cliënten geeft aan tevreden te zijn over de dienstverle ning tijdens het consultatiebureau, 96,8% geeft aan het consultatiebu reau aan anderen aan te willen raden. Uit het onderzoek kwamen daar naast enkele punten naar voren waaraan door het Groene Kruis gewerkt gaat worden: de telefoni sche bereikbaarheid van de dienst zal verbeterd worden doordat een wijkverpleegkundige Jeugdgezondheidszorg dagelijks van 11.00 tot 16.30 uur telefonisch spreekuur zal houden via het centra le telefoonnummer, het terugdrin gen van de wachttijden zal de hoog ste prioriteit krijgen en in de eerste helft van 2000 zullen de te nemen maatregelen hun beslag krijgen. Toon van Soest, voorzitter van de revue Aostrum speuls nor 2000, en Lidy van de Voorde, directeur behandeling en zorg van de TBS-kliniek, nemen op zondag 26 december om 19.00 uur de offi ciële opening van de revue voor hun rekening. Naast tal van Oostrumse artiesten ,neemt ook de Venrayse show- en dansgroep Enjoy onder leiding van Denice Hansen deel aan de revue. Overigens zijn er geen kaarten meer verkrijgbaar voor het spektakel. Op dit moment wordt er nog koortsach tig gewerkt aan de laatste voorberei dingen rond de opvoering van de revue. De sportzaal van de TBS-kli niek is omgetoverd tot een ware schouwburg. Omdat er rond en tijdens de jaar wisseling vaak ongelukken gebeu ren en overlast veroorzaakt wordt door het gebruik van vuurwerk, moet her streng en adequaat tegen opgetreden worden, het HALT- bureau zet daarom hieronder de belangrijkste punten nog even op een rijtje: Goedgekeurd vuurwerk is alleen te koop op: 29, 30 en 31 december; bewaar het vuurwerk op een veilige en droge plaats, niet in de broek zak!; lees de gebruiksaanwijzing, ga niet experimenteren; gooi nooit vuurwerk naar mensen/dieren toe; steek vuurwerk dat niet is afgegaan nooit opnieuw aan; ruim na afloop de rommel op en maak weigeraars onschadelijk. Je mag vuurwerk alleen afste ken op: 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur. Bij overtreding van de regels volgt er een proces verbaal of een verwijzing naar het HALT-bureau. Als je mocht denken dat jij je niet aan de regels hoeft te houden dan kost je dat, als: je vuurwerk te vroeg afsteekt ƒ110,-; je vuurwerk op een publieke plaats bij je hebt ƒ110,-; je in het bezit bent van 1-100 strijkers ƒ170,-; je in het bezit bant van 101- 300 strijkers 280,-. Jongeren van 12-15 jaar, die van wege vuurwerk in aanraking zijn gekomen met de politie, krijgen GEEN politietransactie aangeboden, maar deze krijgen de keuze tussen de HALT-afdoening of een afhande ling via justitie. Jongeren van 16 en 17 jaar kunnen wel een politietrans actie aangeboden krijgen, maar ook kiezen voor een HALT-afdoening of een afhandeling via Justitie. In alle gevallen zal het resterende vuurwerk afgenomen worden. Deze regels gelden alleen voor 'eenvoudige' zaken. Als de zaken een ernstiger karakter dragen, bij voorbeeld bij letsel, schade of han del, zal er afgeweken worden van bovenstaande handelswijze. De zaak zal dan via de Officier van Justitie afgehandeld gaan worden. Voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar is er dus de mogelijkheid om de straf via het HALT-bureau af te doen. Hier zijn echter strenge voor waarden aan verbonden en het is dus niet voor iedere jongere moge lijk dit traject te volgen. Informatie hierover kunt u ver krijgen bij het HALT-bureau Steunpunt Venray, Paterslaan 12, 5801 AS te Venray, tel. 0478- 514127. Millenniumviering leëwig Oeldere De Oirlose millenniumvoorstel ling Ieêwig Oeldere wordt op 9 januari 2000 twee keer opge voerd. De laatste 100 jaar passe ren de revue. Alle artiesten komen van eigen bodem en brengen een uniek programma. De dorpsomroeper, ongetwijfeld een boer want Oirlo bestond in die tijd immers uit bijna allemaal boe rengezinnen, belicht de geschiede nis van Oirlo. De eerste auto in Oirlo, of de eerste zwart-wit tv, met veertig kinderen ervoor met kinder uurtje op zaterdagmiddag, die beel den komen terug. Hoe groot is de invloed van het klooster in Oirlo geweest? De dorpsraad, wat bete kent haar inzet nu, en hoe was dit vroeger? PROGRAMMA Karei Steeghs, voorzitter van de dorpsraad, verzorgt de opening van leëwig Oeldere. Hij brengt onge twijfeld een toost uit op de nieuwe eeuw. Het volkslied van Oirlo en nog een ander lied vormen de inlei ding naar een prachtig programma. Het dorpscafé Gillekes Jan staat centraal als het Jong Garde Koor en toneelvereniging Oirato een passage van de laatste eeuw belichten. Lei van Soest, schrijver van dit doipsto- neelstuk, heeft zich volledig inge leefd in de personages. "De sfeer, de reuk, de kleding, het decor, alles ademt de lucht van de titel: D'n leste druppel", zegt Lei. "Natuurlijk moet er hard gerepeteerd worden maar het toneelstuk zal staan als een huis." PROGRAMMA Het totale programma, waar ruim 150 mensen bijna één jaar aan gewerkt hebben, is fantastisch geworden. Opgevoerd door ama teurs op topniveau, alles voor hun eigen dorpsgenoten. Het applaus is straks voor de artiesten, de eventu ele winst voor de dorpsraad. De organisatie van leëwig Oeldere is een samenwerking tussen verenigin gen en de dorpsraad. De unieke samenwerking heeft de nominatie Kern met Pit gekregen. De voorstellingen op 9 januari zijn helemaal uitverkocht. Grad en Petran met hun nieuwe programma Hoje woh, die jaore! KEUKENINRICHTING (0478)539020 T*r> op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2 b Wanssum De rechtbank eiste vorige week donderdag anderhalf jaar gevan genisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk en een boete van 50.000 gulden, tegen de drie lei dinggevenden van een taxibedrijf in Oostrum, dat een dependance heeft in Maastricht. De leidinggevenden van het bedrijf, het echtpaar P. (57) en (59) en zijn dochter P. (33), zouden de belastingdienst en de bedrijfsvereni ging tussen 1993 en 1996 voor bijna 400.000 gulden hebben opgelicht. Met behulp van de computer heeft justitie getracht te achterhalen hoe veel het taxibedrijf werkelijk heeft omgezet. ANONIEM Na een anoniem telefoontje ging justitie op zoek naar mogelijke frau de. Chauffeurs die in de afgelopen jaren voor het bedrijf gewerkt heb ben, waren niet al te vleiend over hun voormalige werkgever. De drie verdachten bestreden tijdens het drie dagen durende proces dat ze ook maar iets fout gedaan hadden. De officier beschuldigde advocaat J. Römpkens van vertragingstactiek. In een eerdere zitting van de recht bank had de advocaat de automati seringsmiddelen gekraakt die justi tie had gebruikt om de fraudezaak te reconstrueren. Dat leidde tot een extra besloten zitting van de recht bank. Ook wilde de advocaat, die vrijspraak pleitte wegens gebrek aan bewijs, de beschikking hebben over de rittenstaten die justitie had mee genomen. Als de rechtbank de beschuldigingen wel bewezen zou achten, dan zouden de drie verdach ten volgens de advocaat in het uiter ste geval schuldig verklaard moeten worden zonder oplegging van straf. Uitspraak 29 december. Tijdens de jaarlijkse kerstmid dag voor gasten van de Welfare werksters van Jiet Nederlandse Rode Kruis in de zaal van Dansschool Janssen werden onlangs maar liefst vier vrijwillig sters gehuldigd voor vele jaren inzet voor de medemens Uit handen van vice-voorzitter Ad Swinkels en bestuurslid Peter Pouwels kreeg mevrouw Nelly Schrooten-Hendrickx de medaille met gesp voor dertig jaar trouwe dienst. Mevrouw Schrooten was jarenlang voorzitster van het welfa re-werk en meer dan tien jaren bestuurslid van het Rode Kruis Venray. Ze is nog steeds actief in het vrijwilligerswerk. Ze staat bekend als een wandelend archief. JUBILARISSEN Mevrouw Fien Claessens uit Venray kreeg de onderscheiding voor tien jaar trouwe dienst. Zij heeft jarenlang de werkgroep Merselo geleid, waar tot voor kort elk jaar nog een verkoop van eigen producten plaatsvond. Ook de medaille voor tien jaar kwam toe aan mevrouw Kappel uit Venray. Mevrouw Kappel heeft de gave om gemakkelijk met zieken en bejaar den te kunnen omgaan en staat altijd klaar om iets te maken of te doen. Mevrouw Tonny Claessen uit Oostrum heeft er al twintig jaar Een 33-jarige man uit Heide is zondagmorgen omstreeks 09.15 uur ernstig gewond geraakt toen hij met een hand in een versnippe- raar terecht kwam. Vermoedelijk was het apparaat te vol geraakt en heeft het slachtoffer de afsluitklep geopend om het afval los te maken. Zijn hand werd hierbij gegrepen door een hakselmes waar door de hand van het lichaam werd afgerukt. Hij werd met spoed per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis en meteen geopereerd. Het ongeval deed zich voor in een tuindersbedrijf waarvan het slacht offer mede-eigenaar is. De politie stelde de Arbeidsinspectie in kennis die ter plaatse kwam. De versnippe- raar welke diende om paprikaplan- ten te vernietigen werd op last van de Arbeidsinspectie stilgelegd. opzitten en mocht voor dat feit eveneens een medaille met oorkon de in ontvangst nemen. Zij staat bekend om haar grote inzet voor haar gasten en haar correcte afwik keling van zaken. APPLAUS Onder luid applaus van de circa vijftig gasten werden de vier dames daarna in de bloemetjes gezet. Tijdens deze middag verzorgde pas toor Jenniskens uit Ysselsteyn de kersttoespraak, terwijl het trio de Smelezangers, eveneens uit Ysselsteyn, de aanwezigen verraste met mooie wijsjes van vroeger. Het Smeletrio zorgde voor de muzikale achtergrond, terwijl bestuurslid Peter Pouwels verhaalde over de ontwikkelingen binnen het Rode Kruis en de vernieuwingen die daar mee gepaard gaan. Gelukkig zal het voor de gasten blijven zoals het was, dat wil zeggen dat vrijwilligers van het Rode Kruis zieken en gehandi capten blijven bezoeken voor een praatje of wat handwerk, maar ook voor een dagje mee uit te nemen. Het trio Heej en Weej uit Venray is een van de 51 liedjes die de eerste voorselectie van het Limburgs Vastelaoves Leedjeskonkoers heb ben doorstaan.^Met het nummer 'We hebbe nog noeït zo'n schik gehad as maergenaovend' (tekst en muziek van Will Kremers) gaan de Venraynaren een gooi doen naar een van de finaleplaatsen. De finale is op vrijdag 11 februari in de Rodahal in Kerkrade. Restauratie toren Petrus' Bandenkerk De toren van de Petrus' Bandenkerk is hard aan een gron dige restauratie toe. Het gaat om een omvangrijk project dat zeven ton gaat kosten. Vijf ton daarvan hebben de Stichting tot Behoud van de Grote Kerk en het kerkbe stuur al bij elkaar gebracht. Via giften, subsidies, de toren is een rijksmunument, en bijdragen van sponsors. Voor de resterende twee ton doet de Stichting met een aan tal acties een beroep op andere bronnen. Onder andere de Venrayse burgers. De bedoeling is dat de toren in de loop van het voorjaar 2000 in de steigers gaat. De toren heeft een rijke historie en is de kroon op de kerk die ook wel de Grote Kerk of Parel van de Peel wordt genoemd. Als sinds de vijftiende eeuw. de eerste eeuw van haar bestaan, heeft de toren diverse herstelwerkzaamheden ondergaan na schades als gevolg van oorlogs geweld, blikseminslagen en bran den. De laatste restauratie dateen uit de periode 1960-1962. Nieuwe restauratie noodzakelijk Nu, rond het jaar 2000, is een nieuwe restauratieronde noodzake lijk. Het voegwerk en betondelen hebben ernstig te lijden gehad. Bij de bouw begin jaren zestig was de kennis over zure regen en betonrot nog onvoldoende aanwezig om de huidige problemen te kunnen voor zien. Ook de aardbeving uit 1992 heeft de nodige schade aangericht. Onderzoek heeft uitgewezen dat restauratie op korte termijn absoluut noodzakelijk is. Het is wenselijk dat de herstelwerkzaamheden in één keer worden uitgevoerd. Dat is uit eindelijk goedkoper. Bovendien voorkomt het dat de toren bij herha ling in de steigers staat. Dat zou zonde zijn van zo'n imposant en beeldbepalend monument als de toren van de Petrus' Bandenkerk. Helpt u mee? De Stichting tot Behoud van de Grote Kerk begint in de loop van vooijaar 2000 met de restauratie. In maart zal de Stichting meer van zich laten horen. Een van de projecten die geld moeten opbrengen is de verkoop van een miniatuur bronzen torenspits, gemaakt door de kunste naar Piet Hermans. Het is zonder meer een bijzonder kunstvoorwerp. Wilt u nu al op een andere manier meehelpen? U kunt uw bijdrage overmaken op bankrekeningnum mer 579.71.95.45 van de Stichting tot Behoud van de Grote Kerk. Daarmee helpt u mee met het behoud van het cultureel-maat- schappelijk erfgoed van Noord- Limburg. VENRAY UW&-582579 KANTOOR HENRI DUNANTSTRAAT 37 5807 ES OOSTRUM-VENRAY TELEFOON 0478-582579 FAX 0478-584210 AFVALOVERSLAG METAALWEG 7 VENRAY TELEFOON 0478-585002 Van het begin tot het einde kunnen wij u hulp bieden bij bouw- of verbouwwerkzaamheden: Mobiele kranen en machines voor graafwerkzaamheden Vrachtauto's voor aan- en afvoer materialen Puin en afval containers van 6 mJ tot 35 m3 open en gesloten Magazijn containers voor tijdelijke opslag Stratenmakers voor de nette binnenkomst Tevens kunnen wij diverse materialen leveren zoals zand, grind, rode en grijze split en in eigen compostering gewonnen groen-compost.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9