Bezwaar tegen loonbedrijf ^La Waar is de kop van Henschenius? Veilig fietsen op Raayland Kerstmarkt DAC geslaagd Project huisvesting in Ysselsteyn Grootste gedeelte herfst-, wintercollectie 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PE2L EN MAAS BEZORGEN? Presentatie plannen over terreinen VvGI-instituut Venraynaar gewond Poging diefstal Pa PEEL EN MaAS donderdag 16 december 1999 - Pagina 7 De commssie voor bezwaar-, beroep- ti klachtschriften behandelde naandagmorgen het bewaarschrft van mr. P. Goumans (Stichting Rechtsbijstmd te Roermond) namens de leer Hoedemakers te Merselo tegn het besluit van het college van mrgemeester en wet houders vin Venray, waarbij onder vrijselling een bouwver gunning is verleend aan de heer G. De Muiter te Venray voor het bouwen vai een loods op het per ceel Endefoel 9 te Merselo. De gemeente Ynray wil dat het loon bedrijf ut het centrum van Merselo verdwijnt. Bijkomend voordeel i dan dat de gemeente vooruit kaï met industrieterrein Smakterhfde II. De gronl van de Endepoel is eigendom an De Mulder. Hij wil zijn bedrijfverplaatsen omdat hij op de huidge locatie aan de Schaapskoi klem zit en niet kan uitbreiden.Ook is het woonhuis van De Mulde aan de ambachtstraat in industriegbied Smakterheide II geprojecterd. Verder hebben de omwonenlen last van geluidsover last. Er \aren in plastic verpakte balen norig om een eind te maken aan de geuidhinder. BEZWAAR Eerderal tekende pluimveehouder Pubben fezwaar aan tegen de bouw- vergunnng. Hij vindt het onbegrij pelijk da burgemeester en wethou ders wllen meewerken aan de oprichting van een loonwerkersbe- drijf vlakbij zijn pluimveebedrijf. Volgens hem is de afstand tussen beide bedrijven veel te klein. Een loonbedrijf op nog geen veertig meter is in verband met infecties volgens de pluimveehouder een grote risicofactor voor zijn pluim vee. Ook is hij bang in zijn eigen mogelijkheden te worden beperkt als het loonbedrijf van De Mulder er gevestigd is en is het hem een doom in het oog dat De Mulder jaren terug een groot gedeelte van de bomen op het perceel zonder kapvergunning heeft geveld. Half oktober schorste de rechter in Roermond de bouw vergunning die de gemeente Venray had afgegeven aan loonbedrijf De Mulder omdat het perceel de bestemming bos heeft en daarin past geen loonwerkersbedrijf. Verder had de gemeente de president van de rechtbank onvoldoende duidelijk heid gegeven waarom er haast is geboden bij de bestemmingsplan wijziging. BOUWVERGUNNING Dit keer tekende Hoedemakers, een andere bewoner van de Endepoel, bezwaar aan tegen de bouwvergunning. Hoedemakers vindt dat een loonwerkersbedrijf niet in het buitengebied thuishoort. "De Mulder had ten aanzien van de verplaatsing twee eisen, de nieu we vestigingsplaats diende te zijn gelegen in zijn verzorgingsgebied en hij diende bij zijn bedrijf te kun nen wonen", vertelde Jan Zanders van de gemeente Venray. "Hel is ongewenst dat de grote logge loon werkmachines grote afstanden over de weg moeten afleggen, niet alleen uit tijdverlies maar ook vanwege de storende invloed op het verkeer. Vast beleid is intussen dat woningen van nieuwe bedrijventerreinen wor den geweerd om de gebruiksmoge lijkheden daar zo ruim mogelijk te houden. Derhalve vielen de bedrij venterreinen Smakterheide II en Agrarisch Bedrijventerrein Ysselsteyn af als mogelijk nieuwe vestigingsplaats." Vervolgens is volgens Zanders gezocht naar mogelijk op korte ter mijn vrijkomende agrarische bedrijfsbebouwing binnen het ver zorgingsgebied van De Mulder, maar een bedrijf dat daarvoor in aanmerking kwam was niet geschikt en de eigenaar van het andere bedrijf wilde niet verkopen. RECHTBANK De president van de rechtbank stelde op 12 oktober Pubben in het gelijk."De president constateerde in zijn uitspraak dat sprake is van een forse inbreuk op de vigerende bestemming 'bos'", zei Jan Zanders. Ook het planologisch kader werd door de rechtbank als te mager beschouwd. "Een tijdens de zitting ingediende schets van een partiële herziening voor het perceel heeft kennelijk nog geen enkele juridi sche status. Gelet op de conclusies over inbreuk en toekomstig planolo gisch kader is evident dat stevige eisen moeten worden gesteld aan de mate van urgentie van het bouw plan." STRUCTUURVISIE Volgens Zanders was het ontbre ken van een planologisch document in de vorm van een structuurvisie of een voorontwerp-bestemmingsplan voor de rechtbank in Roermond van doorslaggevend belang om de bouwvergunning voor De Mulder, die op zijn beurt bezwaar heeft gemaakt tegen de bouwvergunning voor het logistieke bedrijf Schneider Electric op Smakterheide zolang hij zelf niet naar de Endepoel is ver huisd, te schorsen. "De gemeente heeft na de uitspraak van de rechter het accent gelegd op het ontwikke len van een voorontwerp-bestem mingsplan, dat intussen voorligt en waarover thans met spoed het stand punt van de provincie wordt gevraagd, waarbij de ingekomen bezwaren weer zullen worden voor gelegd. Wanneer de provincie met het voorontwerp instemt zijn wij van mening dat aan alle vereisten voor een artikel 19 Wro-vrijstelling wordt voldaan." In dat geval wil de gemeente Venray de bezwaren op formele gronden deels gegegrond verklaren, maar de vrijstelling en bouwvergunning met aanvulling van de onderbouwing in de vorm van een door de provincie geaccor deerd planologisch kader handha ven. De commissie stelde voor de zaak aan te houden totdat de nieuwe stukken beschikbaar zijn. Wil jij ofandere bladen zoals E3 JOURNAAL WSEKENDLOOP DE TELEGRAAF Nean dan contact op met (mPu Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Voorderhof 6 Venray Ere wie ere toekomt li het artikel 'Bundeskreuz' voir burgemeester Waals zijn enlele onjuistheden geslopen, die ondergetekende graag zou willen reditzetten. U heeft er voor zorg gedragen il Duitse jongeren hier op het jemeentehuis weiden ontvangen, fonge mensen die samen moeten wen aan één Europese gemeen- :hap, aldus de Duitse ambassa- lur." Dat heeft db ambassadeur liet gezegd, want ook deze verte- lenwoordiger van Duitsland weet in wist beter dat let niet burge meester Waals is geweest die de Duitse jeugd op het gemeentehuis heeft ontvangen, miar dat het de voorzetting is van ten traditie die door burgemeester Custers onder moeilijke omstandgheden werd begonnen in 1963, n een tijd toen de helft van de Vennyse bevolking nog de verwoestingm en het door Duitsland aangedan: leed nog niet had verwerkt. Zelfs .verd die jeugd uit Neder-Bayeren ra de ontvangst een koffietafel aangeboden, onder andere in lunchroom Verheugen later in Prinsenho' en zelfs de schouwburg: Ook d;t werd door de gemeente betaald. It 1968 was het burgemeester Dittriih van Meerlo- Wanssum die een tweede groep Duitse jongens op zijn gemeente huis ontving en ook door die gemeente werd aan le jongeren een koud buffet aangebden. Burgemeester Sctols en Defesche zetten die inmiddel traditie gewor den ontvangsten vort, wat nu als vanzelfsprekend w;rd beschouwd. Als men de enkele leren dat er twee groepen jongeren w;rden ontvangen bij elkaar optelt lomt men tot de vaststelling dat er neer dan 40 groe pen door een birgemeester' van Venray werdei ontvangen. Burgemeester Cusers komt de eer toe dat hij de mcd opbracht om over de graven heei de hand ter ver zoening wilde reilen aan die jeugd ,die eerst na de oorbg geboren werd. De herdenkingn op het Duits oorlogskerkhof vorden door de Duitse ambassadeverzorgd en daar zijn de Nederlandes de gasten. Als men Peel enMaas vanaf 1963 heeft gelezen kan nen zien dat Peel en Maas van al dieontvangsten keu rig verslag heeft gedaan aan de lezers en daarom "ere wie ere toe komt', wat niet wegneemt dat bur gemeester Jos Wials daar waar mogelijk, alles zal loen bruggen te bouwen met onze oisterburen. Hopelijk dat e recht wordt gedaan aan al diepnen die sinds 1963 zich hebben iigezet om over de graven heen te /erken aan een toekomst, met als del vrede tussen beide volkeren. Frits Hovens Onlangs ontmoette ik op het Henseniusplein Bernard Kruysen. Waarover praten dan twee men sen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van Venray en in het bijzonder over Godefridus Hen schenius. Immers binnenkort (om precies te zijn 21 januari 2001) gedenken wij dat hij 400 jaar geleden in Venray werd geboren. Toen de Duitsers de toren van de Grote Kerk opbliezen in oktober 1944 liep Bernard Kruysen met zijn vriend Piet Wintels over het Henseniusplein. Zij hoorden een grote klap en dachten dat de Grote Kerk gebombardeerd was. Zij liepen er snel heen, want zijn ouders woon den dicht bij de kerk. Toen hij had vastgesteld dat zijn ouders onge deerd waren en bij slager Goemans in de kelder zaten, liepen ze terug naar het Henseniusplein. BEELD KAPOT Ze zagen toen dat het beeld van Henschenius totaal kapot was. Het bovenste gedeelte was in puin en tussen dat puin lag de kop nog rede lijk intact. Kuyswen besloot die kop mee te nemen. Er stonden op het Henseniusplein bij D'n Droal ook een aantal Duitsers en die bevalen hen naar de andere kant van het plein te komen. Bernard Kuysen legde snel de kop van Henschenius weg tegen de zijgevel van de slage rij van Coenders. Het bleek dat ze de Duitsers moesten helpen een paar gesneuvelde kameraden op een wagen te laden. Toen dat gebeurd was, mochten ze weer gaan. Kruysen liep direct naar Coenders, Wie weet waar de kop van Henschenius (foto) is? maar tot zijn verwondering en teleurstelling was de kop van Henschenius verdwenen. Hij heeft overal nagevraagd, maar niemand kon hem op het spoor brengen van de verdwenen kop. OPROEP Wij spraken af een oproep te plaatsen in Peel en Maas. Wie weet wordt de kop van Henschenius toch nog gevonden. Misschien ligt hij wel bij iemand op zolder of achter in het schuurtje, Wij zouden ieder een die enig vermoeden heeft wat er met de kop van Henschenius is gebeurd, willen vragen dat aan één van ons bekend te maken. Anton Kroft. mede namens Bernard Kruysen. Meestal goed zicht van Venrayse leerlingen Elke dag, bij weer en wind, fiet sen bijna 2000 leerlingen van het Raayland College naar hun 'werk', en 's avonds gaan ze alle maal weer terug. Omdat het nu vroeg donker wordt gaat de school extra aandacht besteden aan de veiligheid van de leerlin gen. Dat gaat op drie manieren gebeu ren. Ten eerste hebben de Venrayse opticiens Van Meurs Opticiens, Mijling Speciaal Optiek, Optiek Verhoeven en Rob van Dijk Optiek zonder aarzelen gratis bij alle brug klasleerlingen het gezichtsvermo gen bepaald. Je moet tenslotte ook een beetje goed zicht hebben als je op de fiets zit. Woordvoerder Onno van Meurs: "Bij het overgrote gedeelte constateren we geen bij zonderheden. Ongeveer 20 a 30 pro cent zou eigenlijk een schoolbril moeten dragen en klein gedeelte is gewoon erg kippig." Deze laatste groep draagt eigenlijk wol een bril maar vertikt het om die ook op te zetten. Van Meurs: "Pas als er een vliegtuig voor hun voeten neerstort merken ze het. Ze zien echt bijna niks." Nu is het, vanaf dinsdag, de beurt aan de fietsen zelf. Bijzonder is dat deze controle gedaan wordt door ouderejaars leerlingen van de afde ling voertuigentechniek van het Raayland College zelf. Alle fietsen van de ruim 500 brugklassers wor den gecontroleerd op veiligheid en geschiktheid voor gebruik in het verkeer. Om ook de verkeersregels op te frissen krijgen alle leerlingen uit de brugklassen ook nog eens een videofilm te zien over het verkeer. Daarna moeten ze opdrachten maken en vragen beantwoorden uit het werkboek. Op deze manier wil het Raayland College de leerlingen wijzen op zaken die belangrijk zijn voor de verkeersveiligheid van al haar leerlingen en de andere wegge bruikers. Voorvallen zoals vorige week waarbij een brugklasleerlinge geschept werd door een auto, die vervolgens doorreed, hoopt men zo in de toekomst te voorkomen. 100 Bezoek burgemeester aan Divinolandia Omdat ik zelf al een keer of 5, met een gemiddelde verblijfsduur van 2-3 weken, Divinolandia heb bezocht heb ik de recente verslag- gevingen en het reisverslag van de burgemeester met meer dan gemiddelde interesse gevolgd Het zal duidelijk zijn dat een eer ste bezoek van slechts enkele dagen nooit voldoende kan zijn om een juiste en objectieve indruk te vor men van het leven in een voor ons volkomen andere wereld en cultuur. Zonder details te treden wil ik echter opmerken dat, als ik meerde re malen lees dat de burgemeester de Rua Venary in Gonzage heeft geopend, deze Rua Venray niet in Gonzaga maar in het 20 kilometer verder gelegen Divinolandia de Minas ligt. Ch.H.J. Darmstadt. Sparta motorrijwiel In Peel en Maas van vorige week stond een foto met onderschrift van de auto van Wiekes Dien. Volgens dit onderschrift zou de foto in 1952 genomen zijn. Naar mijn mening klopt dit niet helemaal. Ik heb namelijk op 23 maart 1953 mijn rij bewijs gehaald, en ik had toen een Sparta motorrijwiel met 250 cc tt Victoria motorblok. Het aan mij toe gekende provinciale nummer was P 48341Op de foto zie je deze motor met de nummerplaat nog op het voorspatbord. Later mocht dit niet meer, omdat dat te gevaarlijk was in verband met aanrijdingen. Nog later, wanneer dit was is na te vra gen in Veendam, verdween het pro vinciale nummer, (P stond voor Limburg) en werd dit vervangen door een onpersoonlijk kenteken. Op onze tractor, een Fordson major op petroleum, hadden wij het provinciale nummer P 48342. Dit nummer behoorde toe aan mijn vader Handrie van Lipzig, die bij de allereerste groep van vijftien Ysselsteynse Peel pioniers behoor de. Het Sparta motorrijwiel van Piet van Lipzig- Het Dag Aktiviteiten Centrum (DAC) organiseerde vorige week vrijdagmiddag een grote kerst markt in haar gebouw. Tientallen nieuwsgierige bezoekers snuffel den naar hartelust tussen de diverse koopjes voor de kerst. Het DAC was voor deze dag omge toverd in een sfeervolle, gezellige koop- en doe-markt. Verschillende verenigingen, organisaties, hobbyis ten en natuurlijk ook het DAC boden hun waar te koop aan. De kinderen konden genieten van span nende verhalen van een verha- lenvertelster en verder konden ze zelf aan de slag aan de doe-tafel. Ook bracht de Kerstman een bezoek aan de markt er waren er tal van live-optredens. Vele bezoekers brachten vorige week vrijdag een bezoek aan de kerstmarkt in het DAC Bij het plaatsen van een rookaf voer op het dak van een woning aan de Koningin Julianastraat in Baarlo is maandagmiddag rond 12.30 uur een 41-jarige man uit Venray gewond geraakt. De man, werkne mer van een verwarmingsbedrijf in Venray wilde na het plaatsen van de rookafvoer weer naar beneden afdalen en gleed uit over de gladde dakpannen. Hij viel vervolgens circa 2 meter naar beneden en kwam op een vuilcontainer terecht. Met enkele kneuzingen en schaafwond- jes werd hij voor onderzoek meege nomen naar het ziekenhuis. In de nacht van zaterdag op zon dag zag een werknemer van een bedrijf aan het Keizersveld rond middernacht dat er een auto achter de zaak stond. Hij nam poolshoogte en zag dat een auto van het bedrijf met forse schade tegen een paal van de afrastering stond. Kennelijk heb ben autodieven geprobeerd de auto te stelen en wilden zij daarmee dwars door de afrastering rijden. Daarna is de autoradio gestolen. Sinds enkele jaren is door Wonen Venray samen met de gemeente Venray en een vertegen woordiger uit Ysselsteyn, actief gezocht naar een locatie voor de bouw van een seniorencomplex in de appartementensfeer voor Ysselsteynse senioren. Een derge lijke locatie dient aan hoge eisen te voldoen zoals ligging, ontslui ting en afstanden tot de verschil lende voorzieningen. Met de aan koop van de opstallen van gebroeders Keijsers bv Installatietechniek heeft Wonen Venray zich een uitstekende loca tie kunnen verschaffen, pal aan het centrale Lovinckplein in het dorp, die aan deze eisen voldoet. Op de plek van het bedrijf Keijsers en de twee aangrenzende vrijstaande woningen aan de Kerkweg, heeft Wonen Venray het voornemen om circa twintig appar tementen te realiseren. HUUR EN KOOP Zowel huur- als koopwonmingen zullen deel uitmaken van het plan. De huurwoningen zullen worden gebouwd in de betaalbare huurklas- se, de koopwoningen worden gebouwd in het hogere koopseg ment. Het project zal worden voor bereid door de projectorganisatie van het moederbedrijf van Wonen Venray, Wonen Noord-Limburg. Deze projectorganisatie heeft een ruime ervaring in de ontwikkeling van dit soort plannen. Vanzelfsprekend zullen eisen aan duurzaam bouwen, seniorenlabel, politiekeurmerk en eisen voor gebo den toegang in het plan worden opgenomen. Wonen Venray zal huurders en kopers straks service pakketten aanbieden om zorgeloos en comfortabel wonen mogelijk te maken. VOORBEREIDINGEN De voorbereidingen van het bouwplan zullen binnenkort worden opgestart en de gemeente Venray zal worden gevraagd medewerking te verlenen voor wijziging van het bestemmingsplan en subsidiëring van de huurwoningen. In de tussen lijd zal het bedrijf gebroeders Keijsers bv Installatietechniek, wat volgend jaar 100 jaar bestaat, een nieuw bedrijfspand ontwikkelen op het nieuwe bedrijventerrein Ysselsteyn. Bij een goede doorloop van de voorbereidingen, procedures en ver gunningen van beide nieuwe bouw- initiatieven, kan omstreeks 2000 worden begonnen met de sloop van de bestaande opstallen en nieuw bouw van de appartementen. Een jaar later, omstreeks eind 2001, zal het nieuwe seniorencomplex wor den opgeleverd Venray Grotestraat 93, tel, 0478-581214 a.s. zondag geopend van 12.00 tot 17.00 uur

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7