voor stap Frans Janssen FRANSOL ui; Stichting Stadspark gaat meer informatie verstrekken 0 Voorkeursrecht voor de Brabander 'De aard bewaard: Het Anna- en Servatiusterrein' Deze maand beslissing bouw Jerusaiemstaete H0-H0-H000 WAT GEEFT DE KERSTMAN HET LIEFST Eindelijk aarden wal bij Brukske ZONWERINGEN p' Zoo-Pare op schema en dus particulier verzekeren? Aben Assurantie Groep VERHAEGM Autodiefstal donderdag 16 december 1999 - Pagina 5 De fractie-voorzitters van de landere partijen in de Venrayse j| gemeenteraad hebben over het '■'algemeen wel begrip voor het terugtreden van wethouder B Janssen om gezondheidsredenen, daar waar de ene partij zijn een voud en nuchterheid roemt, ziet Ie andere partij het toch ook als een draaipartij om onder de dif- tar-problemen uit te komen. 'O/ CDA-fractievoorzitter Heidens heeft met spijt kennis genomen van het besluit om op te stappen: "Het is ;ker geen gemakkelijke beslissing, :t is een behoorlijke worsteling jeweest. Het werk wordt echter iteeds zwaarder, met de herstructu rering en diftar er bij. Zijn beslissing verdient respect." Bij de PvdA is men bij monde van t actievoorzitter mevrouw emmelings-Verheijen wel enigzins verbaasd dat Janssen terugtreedt, J 'Maar het is altijd moeilijk om I zoiets als buitenstaander te beoorde len". Zij kan zich wel voorstellen dat Janssen het fysiek niet meer aan kan. "Ik kan me er wel wat bij voor- i5 stellen, het is een zware job. Misschien heeft ook wel de verwe venheid met bijvoorbeeld de her structurering er mee te maken, dat is moeilijk." GESNEUVELD 'Bij de Fractie Van de Vorle blijkt fractievoorzitter Gerrit Lemmens niet echt onder de indruk van het gebeuren: "Hij heeft altijd goed z'n best gedaan maar hij sneuvelt natuurlijk op het diftar-gebeuren. Er zat een motie van wantrouwen aan te komen en het college draait er zo makkelijk mee weg." Lemmens ziet nu een vacuum ontstaan en vraagt zich hardop af wat er nog meer, behalve diftar, mis gaat lopen bin nen het college-program. Lemmens: "De opvolging ligt bij het CDA, maar de oppositie moet zich nu samen beraden op de situatie die ontstaan is." Een heel ander geluid komt van Fractie Samenwerking. Raadslid Busser: "Wat ons betreft is het jam mer dat een wethouder die zich ken merkt door nuchterheid en eenvoud opstapt. Hij had toch een bepaalde inbreng in het college. We hopen wel dat hij opknapt en zijn gezond heid herwint." Busser benadrukt ook dat Janssens terugtreden op een ongelukkig moment valt: "Jammer dat het op dit moment gebeurt, want diftar verdraagt het niet dat er iemand op dit moment aftreedt. Hoe gaat dat nu verder?". Hans Theunissen van D66 is kort en duidelijk in zijn commentaar: "Ik vind het heel begrijpelijk dat hij om gezondheidsredenen het werk neer legt. Alle begrip voor de situatie, want we kunnen ons voorstellen dat het hem erg zwaar valt." De VVD was op het moment van ter perse gaan niet bereikbaar voor een reac tie. OPVOLGING De grote vraag is nu 'wie volgt Frans Janssen op?'. De portefeuille is met de ontwikkeling van de dif tar- en herstructerering landbouw problematiek behoorlijk zwaarder geworden en een nieuwe wethouder zal toch wel moeite hebben zich snel in te werken. En in hoeverre speelt bij het CDA mee dat men iemand uit de dorpen in het college wil hebben. Wethouder Driessen verhuist tenslotte ook naar Venray, waar ook al de wethouders Houba en Kersten wonen. Er blijven dan bij wijze van spreken twee CDA-kandi- daten over. 'Het wedden kan beginnen' had de D66-fractievoorzitter Teunissen al geroepen en daar lijkt het wel op. CDA-voorzitter Jan Loonen nuan ceert dit beeld: "Er blijven acht kan didaten over en we gaan op een goede en verantwoorde manier voor vervanging zorgen. Iedereen binnen de fractie is beschikbaar maar ieder heeft ook zijn eigen afwegingen wat werk, gezin en dergelijke betreft." Loonen erkent dat Frans Janssen heeft aangegeven dat er een fiks pak werk voor zijn opvolger of -ster klaar ligt: "We moeten daar op een goede manier mee omgaan, niet geheimzinnig doen maar de mensen moeten wel de gelegenheid hebben om er rustig over na"te denken." Op 25 januari 2000 moet de opvolger geïnstalleerd worden. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 5 ii Ondanks het feit dat er tijdens ,^jle zware storm eind november r och vrij veel bomen en boompjes [j, omver gewaaid waren, liggen de werkzaamheden goed op schema het nieuwe Zoo-Pare Jverloon. "De meeste bomen, planten en onijstruiken staan nu in de grond," ert neldt woordvoerdster Bernou ge IVagenaar van het Overloonse die enpark, "en ook het Maydan- ;ebied is zo goed als af." In dit heu- elachtige gedeelte van het park, 3 éjmet een vallei ('Maydan' betekent en> vallei' in het Maleis) en een meer- zo1 Ije, komen onder andere bantengs en Indische antilopen. De verblijven voor de beermar- ters, otters, muntjaks en de kleine tanda's zijn ook af en de zoo- nanager van het dierenpark is nu in en iverleg met andere dierentuinen, in linnen- en buitenland, over de aan- 'chaf van dieren. Vaak gaat dit op :en zogenaamde 'breeding-loan' lasis, waarbij de ouderdieren ver- lfa huizen maar na het krijgen van jon- jen weer terug verhuizen. Bernou Hagenaar: "Er zitten behoorlijk bij- '.ondere diersoorten bij dus we heb ben het heel druk." Het is de bedoe ling dat in februari de eerste dieren aan de Stevensbeekseweg hun nieu we verblijven betrekken. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De Stichting Stadspark Venray heeft besloten meer bekendheid te geven aan haar activiteiten. Dat besluit werd mede gevoed door de vragen die diverse bestuursleden met name de afgelopen periode hebben bereikt. Verstrekken en nadere informatie zal op diverse manieren geschieden. De Stichting maakt gaarne van de gelegenheid gebruik die de redactie van Peel en Maas haar heeft gebo den om te komen tot een periodieke berichtgeving in Peel en Maas. De Stichting is Peel en Maas daarvoor bijzonder erkentelijk. Op deze manier kunnen op de eerste plaats onderwerpen aan de orde komen zoals doel en werkterrein van de Stichting, alsmede actuele onder werpen waarmee de stichting zich op dat moment bezighoudt, actuele gebeurtenissen en ontwikkelingen. Daarnaast hoopt de stichting ook ruime aandacht te kunnen schenken aan een stukje informatie over histo rie, cultuur-historische onderwer pen, landschappelijke waarden van gebieden en over allerlei zaken die bovenvermelde onderwerpen betref fen. ONTSTAAN De Stichting Stadspark Venray is voortgekomen uit een initiatief groep onder leiding van deken Buschman en Frits Ruyten die zich in 1990 verzette tegen de aanleg van de Noord-Tangent in het gebied tus sen de Grote Kerk en het gemeente huis, het voormalige klóoster Jerusalem. Die groep gaf daarbij ook aan hoe het gebied naar hun mening met andere elementen, waaronder een beeldentuin, kon worden ingevuld. Om het initiatief een gestructureerde opzet te geven werd eind 1990 de Stcihting Stadspark Venray opgericht. BESTUUR Het bestuur van de Stichting Stadspark Venray bestaat uit: F. Het hart van het Stadspark: het kerkepad met Schellepoortje. Nelissen (voorzitter), Ch. De Vilder (vice-voorzitter). A (Twan) van Els (secretaris), W. Lammertink (pen ningmeester), J. Boekelman, AF den Brok, A. Kateman, P. Kienhuis, B. Kruysen, F. De Roos, B. Ruyten, L. (Frits) Ruyten en F. De Vilder. Mocht u vragen hebben over de Stichting Stadspark Venray dan kunt u schrijven naar het secretariaat: Stichting Stadspark Venray, Engelenstraat 8, 5801 RT Venray. Met een kleine variatie op 'een nieuwe lente en een nieuw geluid' wordt het na zeven jaar wachten voor de wijk Brukse nu 'een nieu we eeuw en een nieuwe geluids wal'. Op 3 januari 2000 zal offi cieel de eerst kruiwagen met aarde omgekiept worden. Daarmee komt een einde aan zeven jaar touwtrekken om over een lengte van ongeveer een kilometer geen houten scherm te krijgen maar een groene, aarden geluidswal. Die zeven jaar had onder andere te maken met de prangende vraag wie er voor de kosten moet opdraaien. Uiteindelijk betaalt de gemeente Venray nu voor de uitvoering van het plan. Op de informatieavond kwamen 40 bewoners af. Zij kregen de ver heugende mededeling dat er nu echt gestart kan worden. In de periode begin januari tot april 2000 zullen tussen de 2500 en 2800 vrachtwa gens overtollige gemeentegrand naar het Brukske vervoeren. Zijn ze klaar dan ligt er een wal van twaalf meter breed, vier meter hoog en een kilometer lang. Terwijl hel werk aan de gang is komt er een hekwerk omheen zodat niemand de aarde kan lostrappen. De wijkraad bij monde van de heer C.Bijl is tevreden: "Wij zijn er als wijkplatform ontzettend blij mee. Na zeven jaar komt het er dan eindelijk van, ook dankzij de inzet van nieuwe mensen op het gemeen tehuis." Alleen zware regen, veel ijzel en sneeuw kunnen nu nog voor vertraging zorgen. Aben Assurantie Groep vergelijkt de tarieven en voorwaarden van alle Nederlandse ziektekostenverzekeraars en selecteert voor u de beste prijs en condities. Makelaar in assurantiën hodn. Bergmans Jansen Venray: tel. 0478-552600, Bakel: tel. 0492-345678 tnlo: tel. (077) 354 82 72, fax (077) 354 94 95, c-mail: abengroep@abengrocp.nl Gemeenten in Nederland kun nen stukken grond aanwijzen bin nen hun grondgebied waarvan zij vinden dat ze die nodig hebben. De eigenaar is vervolgens ver plicht de gemeente als eerste de kans te geven tot aankoop over te Deze aanspraak volgens de 'Wet voorkeursrecht gemeenten' heeft Venray op 2 december laten gelden voor de percelen die gelegen zijn in het gebied Brabander, waar zij. zoals bekend, een nieuwe wijk uit de grond wil stampen. Deze 'aanbie dingsplicht' geldt voor een periode van vijf maanden. Daarna is ieder een weer vrij om te verkopen aan wie hij maar wil. Binnen die vijf maanden moet de gemeenteraad de aanwijzing van de gronden bevestigen op basis van het vastgestelde bestemmingsplan. 'Belanghebbenden' kunnen tussen 3 en 17 januari volgend jaar hun mening naar voren brengen. Dat mag zowel schriftelijk als monde ling. Bezwaar maken moet binnen zes weken na dagtekening, 2 decem ber dus, van het besluit gebeuren. In zo'n bezwaarschrift moet worden opgenomen naam en adres belang hebbende, datum, omschrijving van het besluit waartegen het bezwaar is gericht en de gronden van het bezwaar. De lijst met aangewezen percelen, met de namen van de eige naren of rechthebbenden, ligt ter inzage op het gemeentehuis. HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN iiiiiwiiimi WlM Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 Vervolg van pagina 1 De gemeente Venray is de poten tiële koper van het St. Annaterrein. Gedeelten van het St. Servatiusterrein worden eveneens verkocht. Beide terreinen hebben grote cultuurhistorische en ecologi sche waarde. De gemeente en het Vincent van Gogh Instituut willen de uiteenlopende karakters van de terreinen zoveel mogelijk handha- UITGANGSPUNTEN Op het St. Servatiusterrein aan de Stationsweg zullen voornamelijk cliënten gaan wonen die van lang durende zorg afhankelijk zijn in nieuwe of gerenoveerde gebouwen. Er komt een gedeelte van het terrein vrij voor andere doeleinden. De Raad van Bestuur heeft gekozen voor meer integratie op het terrein. Dit betekent dat huisvesting en voorzieningen voor cliënten worden gecombineerd met woningen voor burgers uit Venray of omstreken. De provinciale Rijksmonumentendienst heeft enkele gebouwen op het ter rein voorlopig aangemerkt als monument, zoals het kenmerkende paviljoen G met de grijze koepels. Deze gebouwen voldoen niet meer aan de hedendaagse normen voor huisvesting van cliënten en zullen waarschijnlijk een andere bestem ming krijgen. BOMEN EN GROEN Bij de herontwikkeling van het terrein gaan VvGI en gemeente uit van de oorspronkelijke structuur. Dit betekent dat er zones komen met en zonder bebouwing waarin een belangrijke plaats gereserveerd is voor de monumentale bomen en groen. De totale hoeveelheid groen is echter op dit moment te veel; hierdoor is het terrein vol en donker. Dit houdt in dat er ruimte gemaakt zal worden met respect voor natuur. St. Servatius wordt aan de west en zuidzijde begrensd door een doorgaande weg TOostsingel/Henri Dunantstraat) en dichte beplanting. Aan de noordzijde ligt een parkach tige zone. Hier zijn in de jaren tach tig woningen gebouwd aan de open bare weg."OpTiet terrein zijn enkele waardevolle open ruimtes. Dit zijn een (groene) zone dwars door het terrein tussen de wijk Antoniusveld en de Oostsingel, een zone langs de oostgrens van het terrein (Kerkdijklaan/ Servatiusweg), en de noordwesthoek van het terrein (rotonde en hoofdgebouw). In dit hele gebied wisselen oude grote bomen elkaar af; zij zijn bepalend voor de sfeer en dus de moeite waard om te behouden. De ver keersstromen op, van en naar het terrein zijn nog onderwerp van stu die. In principe kunnen ze aanslui ten op de omringende wegen. Hierbij wordt op dit moment met name uitgegaan van bestemmings verkeer. De doorgaande routes zul len waarschijnlijk alleen langzaam verkeer toelaten. NOORDSINGEL Het St. Annaterrein aan de Noordsingel bepaalt het karakter van de noordzijde van Venray. Kenmerkend voor het terrein is de beslotenheid. Prachtige bomen en monumentale gebouwen vormen samen een indrukwekkend park- en boslandschap. Het samengaan van gebouwen en natuur is uniek. Samen vormen ze zogenoemde 'ensembles'. Zowel gemeente en het Vincent van Gogh Instituut maken zich sterk voor het behoud van dit unieke karakter. Wonen zal de hoofdfunctie van dit terrein worden. De gemeente en de Rijksmonumentendienst hebben verschillende gebouwen als monu ment aangeduid. Bijvoorbeeld het monumentale hoofdgebouw en de karakteristieke boerderij, maar ook de carrousel en de muziektent. Het prachtige paviljoen Eugene, ooit gebouwd voor welgestelde vrouwe lijke cliënten, staat ook op de gemeentelijke minumentenlijst. Dit alles betekent dat deze gebouwen zoveel mogelijk gehandhafd blijven en waar mogelijk een gebruikstbe- stemming krijgen. BEHOUD KARAKTER Het St. Annaterrein wordt aan de oost- en westzijde omsloten door bos. De noordzijde van het terrein wordt begrensd door een open eco logische zone. Het terrein is alleen vanaf de zuidzijde (de Noordsingel) toegankelijk. Aan de noord- en oost zijde doorsnijden zandwegen de omzoming van het terrein. Dit omsloten karakter blijft gehand haafd. Binnen de bosrijke randen blijft St. Anna bestaan uit een park- landschap met bebouwing langs de bestaande twee lanen in noord-zuid- richting. Eventuele nieuwe gebou wen op het terrein moeten op een vergelijkbare manier samengaan met de natuur. BIJZONDER LANDSCHAP St. Anna wordt hoofdzakelijk gekenmerkt door het landschap. Het groen is er van een bijzondere kwa liteit en de bomep zijn overwegend van hoge leeftijd. De wegen stam men uit de tijd zonder auto's. De karaktereistieke verhouding tussen bebouwing en groen, de structuur van de lanen, blijft behouden. De bijzondere kwaliteiten van het St. Annaterreinm vereisen een speci fiek plan voor een speciale plek in Venray. PLANTEN EN DIEREN De gemeente en het instituut star ten een onderzoek naar de planten en diersoorten die er voorkomen op het terrein. Die worden in kaart gebracht. Speciale aandacht vraagt nu al de das die gesignaleerd is op het terrein. Het landschapspark Smakterheide is het jaagterrein voor de das. VERKEER Als uitgangspunt wordt gehan teerd dat het verkeer van en naar St. Anna via de zuidzijde, dus via de Noordsingel, geleid zal worden. Naar alle waarschijnlijkheid komen er geen grote verkeersverbindingen aan de noord-, oost- en westzijde van het terrein. Dit alles om de beslotenheid van het gebied niet aan te tasten en om het landschap te beschermen. Bij het verkeer op het terrein wordt gedacht aan bestem mingsverkeer. De lanen worden als eenrichtingswegen gebruikt. De westelijke laan wordt doorgetrokken langs het hoofdgebouw. Voor voet gangers wordt een apart netwerk van wandelpaden aangelegd. Het parkeren bij de woningen zal zoveel mogelijk uity het zicht plaatsvinden: bijvoorbeeld ondergronds. OVERLEG Door de verwevenheid van beide terreinen met de burgers van Venray, is de betrokkenheid bij de herontwikkeling groot. Vanzelfsprekend voeren Vincent van Gogh Instituut'en de gemeente overleg met alle belanghebbenden: bewoners en medewerkers van het instituut, omwonenden en belangen groepen zoals Stichting Stadspark Venray, particuliere gebruikers van gebouwen op de terreinen, milieug roepen en de lokale pioitiek. Daarom is er een communicatietra ject vastgesteld dat garanties biedt voor inspraak. De bouw voorbereidingenvoor het appartementencomplex Jerusaiemstaete moeten onmidde- lijk stopgezet worden. Dit eiste de Venrayse tuin- en landschapsarc hitect Ruyten vrijdag in een spoedzitting bij de Raad van State in Den Haag. Volgens hem moet het bestemmingsplan Jerusalem voorlopig opgeschort worden, tot dat de Raad van State zich defini tief over alle bezwaren van onder meer de Stichting Stadspark heeft gebogen. Ruyten wees de Raad van State op de duizenden handtekeningen die destijds zijn verzameld tegen de bouw van het 'appartenon' (wat inmiddels tot Jerusaiemstaete is omgedoopt). Dit complex naast het gemeentehuis is inmiddels terugge bracht van 18 naar 8 luxe apparte menten, maar daarmee is de aantas ting van het historische stadhuis met zijn Engelese tuinen nog niet voor komen, meent Ruyten. STADSE SITUATIE Volgens hem spreekt ook de Monumentencommissie van een 'onherstelbare fout', wanneer het plan doorgaat. Ook het grote com plex aan de Raadhuisstraat voor 114 appartementen, dat onderdeel uit maakt van het bestemmingsplan, vindt Ruyten 'slecht voor Venray'. "Het worden enorme bouwmassa's die volledig uit verhouding zijn met het huidige beeld", zegt hij. "Dit dreigt naar een stadse situatie te gaan, terwijl wij juist het mooie dorpsbeeld van Venray willen behouden." Ruyten hekelde de aan pak van de gemeente, die volgens hem in het eerder opgestelde 'pro gramma van eisen' een heel ander beeld had voorgespiegeld. "In het vertrouwen dat dit de leidraad was, komt het bestemmingsplan ineens met dit bouwmonstrum en blijken de parkeerproblemen nog niet opge lost." Volgens Ruytens berekening zijn er nog minstens honderd par keerplaatsen in het plangebied bij moeten komen. "Dat zou betekenen dat nagenoeg alles wat groen is, als nog verhard moet worden." all-mag-inspr:Gemeentelijk woordvoerder F. Aarts bestrijdt Ruytens zienswijze. "Er is zeer uit gebreid gediscussieerd, extra studies zijn verricht en de burgerij is vol doende geïnformeerd over alle aan passingen", zei hij. "Het plan is zeer zorgvuldig tot stand gekomen., waardoor het juist allemaal veel lan ger heeft geduurd dan we aanvanke lijk dachten." Als het plan nu nog verder achterop zou raken, vreest Aarts nog grotere problemen op de Venrayse woningmarkt. Ook de pro vincie steunt een vlotte realisatie van het plan. Woordvoerder R. Drummen benadrukte juist dat Venray inmiddels een positie heeft van stedelijke kern in. Noord- Limburg. De projectontwikkelaar Bouw- en Vastgoedbedrijf Verhoeven liet advocaat H. Van Olden zijn belangen op de zitting vertegenwoordigen. Hij vreest grote schade bij extra vertragingen, omdat kopers dan claims kunnen indienen en kandidaat- kopers zich terugtrek ken. Van Olden pleitte dan ook voor afwijzing van het schorsingsver- zoek. "Dan kan de bouwvergun ning. die al enkele maanden bij de gemeente klaar ligt. tenminste meteen worden afgegeven en weten alle toekomstige bewoners waar ze aan toe zijn", zei hij. De bouwaan- vraag voor de resterende 114 appar tementen wil Verhoeven binnenkort indienen. De Raad van State doet over ongeveer twee weken schrifte lijk uitspraak. Dinsdagavond tussen 19.30 en 23.15 uur is vanaf het parkeerterrein aan de Maasheeseweg een BMW 525i gestolen. De auto is voorzien van startblokkering en centrale deurvergrendeling, maar kon deson danks worden weggenomen. Ook de persoonlijke papieren zoals pas poort en rijbewijs van de 44-jarige eigenaar verdwenen met de auto.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5