Presentatie plannen over terreinen VvGI-instituut <SS it» Victor Weijs wil zwartboek Palet Home Foto-expositie over Gonzaga RIJ DE GROOT? Verkoeijen: "Fietsers worden van de sokken gereden" OJC Dingus stuurt vrijwilligers open brief Politiek wil snel plannen voor mestbewerking 'Belevingsonderzoek allochtonen waardevol" Gemeente oekt horeca- exploitant Poging tot beroving DE GROOT B.V. Winkeldief opgepakt AddiCurru HET SUMMUM VAN COMFORT: Nieuw onderkomen JUM Aanbod afval overtreft verwachting Gewond na val Brand Automobilist gewond Pa;EL EN MAAS donderdag 9 december 1999 - Pagina 7 Woensdag 15 december informatiebijeenkomst De gemeente Venray en het ncent van Gogh Instituut vGI) hebben samen een folder maakt waarin de plannen voor herontwikkeling van de terrei- St. Anna en St. Servatius in beschreven. De folder ver- ijnt op woensdag 15 december, izelfde avond begint om 19.00 jr in de raadszaal van het ieentehuis een informatiebij- :omst. Tijdens de bijeenkomst 'en de architecten een toelich- op de plannen in de 'Nota van jtgangspunten' en bestaat voor lereen gelegenheid om vragen stellen en met de beleidsmakers n gedachten te wisselen. Tot 30 cember kan iedereen schrifte- k op de nota reageren. Het VvGI is eigenaar van twee terreinen in Venray: het St. Anna- terrein (circa 50 hectare) en het St. Servatius-terrein (circa 30 hectare). Het VvGI is door gewijzigd rijksbe leid voor psychiatrische voorzienin gen genoodzaakt haar zorgtaken in Venray te concentreren op één loca tieven gedeelte van het St. Servatius-terrein. Dit heeft tot gevolg dat het overbodig geworden gedeelte van het St. Servatius-ter rein en het St. Anna-terrein (gefa seerd) moeten worden afgestoten. De gemeente Venray en het VvGI hebben een samenwerkingsovereen komst gesloten om een globaal ste denbouwkundig plan uit te werken voor de herbestemming of heront wikkeling van beide terreinen. Beide partijen zien het belang van het behoud van de cultuurhistori sche waarden in. Deze zijn daarom vastgelegd in de 'Nota van Uitgangspunten'. Op basis van deze nota wordt een globaal stedenbouw kundig plan ontwikkeld voor St. Anna en St. Servatius. BESLUIT De gemeenteraad van Venray beslist op basis van het stedenbouw kundig plan, volgens de huidige planning, uiterlijk op 1 juli 2000 over het al dan niet door de gemeen te aankopen van het St. Anna-ter- rein. Het St. Servatius-terrein wordt in principe niet gekocht door de gemeente. Het VvGI beslist op het zelfde moment of een deel van dit terrein aan derden wordt verkocht. Om met name een goede communi catie naar buiten toe te waarborgen, is een projectgroep in het leven geroepen en een communicatieplan gemaakt. De planontwikkeling wordt begeleid door een stuurgroep met vertegenwoordigers van de gemeente Venray en het VvGI. Wethouder Bert Kersten van Venray is voorzitter van die stuurgroep. Het plan voor het St. Servatiusplein wordt ontwikkeld door Onno Greiner Martien van Goor Architecten BV en Buro Mien Ruys Tuin- en Landschapsarchitecten, beide uit Amsterdam. De Architecten Werkgroep uit Tilburg ontwikkelt in samenwerking met Karres en Brands Landschaparchitecten een plan voor het St. Anna-terrein. Alle rapporten en de 'Nota van Uitgangspunten' liggen ter inzage bij de gemeente. Snel Betrouwbaar i STOMERU REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN I Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 De gemeente Venray is al enige d bezig om een horeca-exploi- nt te vinden voor het gebouw n het voormalige raadhuis op Grote Markt. 'De markt willen we nog meer n horeca-functie geven en het louw van het oude raadhuis zou ir een prachtig onderdeel van inen zijn", vertelde wethouder iiba maandagavond in de com- jssie Financiën als antwoord op vraag van Truus Kemmelings IA). "We zijn al enige tijd bezig een horeca-exploitant te vinden, lar we moeten leven met de werkingen van het gebouw en de brme verbouwingskosten die wij i gemeente niet voor onze reke- ng willen nemen. We zijn nog met ,acl n paar mogelijke gegadigden in 'sprek, en hopen op redelijke korte rmijn op dit onderwerp terug te innen komen. Hetzelfde geldt voor t gebouw van de voormalige itijnse school." ■les Een 16-jarig meisje uit Venray maandagmiddag rond 13.45 r op de Noordsingel mishan- "WB ld door 2 onbekende jongens. rot, e fietsster werd gedwongen te oppen door de twee jongens die lar de weg versperden, waarna n van hen haar vastgreep en de idere haar schopte en haar geld 'RAAI ste. Het meisje kon snel wegfiet- n nadat de jongen haar losliet. Het signalement van de jongens idt: Een jongen was ongeveer 1.90 ng, mager, had korte zwarte haren droeg een zilveren neusringetje. j droeg verder een bruin lederen ck met rits, een blauwe spijker- loek en bruine Nike sportschoe- n. De andere jongen was ongeveer 78, mager, had korte blonde haren dragen in met gel rechtopstaande HO ukken (blond/geel van kleur). Hij id een litteken boven zijn rechter- ig/wenkbrauw en hij droeg een 'arte stoffen jas met op de Imker- Ij irst het Nike-teken in wit en een i-arte trainingsbroek. Beiden HNI aren ongeveer 19 20 jaar oud. W Getuigen kunnen contact opne- 'EN, in met de politie in Venray: 0478 II 11. De die dag al gedecoreerde Jos Waals ontvangt na het openen van de expositie uit handen van Gé Hirdes een inge lijste foto van Waals in Brazilië, die op verzoek van Hirdes werd toegevoegd aan de expositie. Pasen was een groot feest in Gonzaga, Brazilië. De bevolking en de stichting Venray-Divinolandia vierden feest toen najaren hard wer ken de waterzuivering eindelijk opgeleverd kon worden. De Venrayse fotograaf Gé Hirdes heeft van dit feit een prachtige foto-repor tage gemaakt. Naar aanleiding van de oplevering en de opening van een 'Venrayse straat' in Gonzaga, wor den een dertigtal foto's van dit pro ject van 22 november t/m 22 januari 2000 in de bankhal van de Rabobank getoond. De officiële opening van de expo sitie werd vorige week verricht door burgemeester Waals en Rabobank- directeur Louis Moers. Burgemeester Waals is onlangs samen met de heer Melskens in Brazilië geweest ter gelegenheid van de opening van de 'Venrayse De aanwas van nieuwe abon nees maakt internetten via de kabel erg langzaam. Palet@Home, een samenwer kingsverband van internetaanbie der AtHome en Palet Kabelcom, biedt momenteel ook in Venray via de kabel Internet aan. Het sur fen zou volgens het bedrijf vele malen sneller moeten gaan dan via een telefoonverbinding. De praktijk is momenteel volgens Victor Weijs nog steeds anders. De Venraynaar, directeur van een bedrijfsadviesbureau, wil in navolging van het Casema zwart boek over internetten, graag een zwartboek Palet@Home gaan samenstellen. In een ingezonden brief aan de redactie waarschuwt Victor Weijs toekomstige internetters via Palet@Home. 'Sinds twee jaar ben ik regelmatig en tevreden gebruiker van Internet via het telefoonnet. Op basis van de publicaties en toezeg gingen over snelheidsverbetering van Palet@Home heb ik in novem-, ber besloten om via de kabel te gaan internetten. En toen begon de ellen de.' KABEL Drie aanmeldingen per e-mail lei den volgens Victor Weijs tot geen Het summum van ontspannen. En het wordt extra genieten door de vele accessoires waarmee u uw stoomcabine kunt uitbreiden Een radio bijvoorbeeld Maar het beste kunt u zelf eens komen stomen bij De Groot Een handdoek en een badjas liggen klaar 11 kiest niet zo moor voor gerenommeerde merken De Groot. Dol doet u om de En notuurlijk om het advies op uitstekende service. Dol doel moot von onze deskundige u om het brede assortiment medewerkers bouw - tegels - sanitair «t «Ér» Kloosterstraat 18, 5844 AN Stevensbeek, Tel (0485) 38 23 05 enkele reactie. 'Na twee weken maar eens gebeld en toen lukte het. Binnen één week aangesloten op de kabel. Op zaterdagmiddag diezelfde week binnen één uur twee telefoon tjes als reacties op mijn aanmelding per e-mail, met de mededeling: 'wij kunnen u aansluiten op de kabel'. En dit terwijl ik al lang en breed aan het internetten was.' PRBLEMEN De eerste week had Victor Weijs regelmatig problemen met internet ten en ook de tweede week kon hij een groot gedeelte van de maandag niet internetten in verband met pro blemen bij Palet@Home. "Tot op heden heb ik regelmatig problemen met de snelheid. Vaak langzamer dan in het verleden via de telefoon", aldus Weijs. Op 8 november stuurde hij weer een mailtje met een vijftal klachten aan Palet@Home. 'Op 10 november kreeg ik per e-mail reac tie op één van de klachten en een toezegging dat er binnenkort een e- mail verstuurd zou worden met mededelingen over de problemen met de snelheid van Internet via de kabel. Tot nu toe geen enkele reac tie. Ook op de 12 november ver stuurde reactie geen enkel commen taar.' BEREIKBAARHEID De telefonische bereikbaarheid van de supportafdeling is volgens Weijs ronduit slecht. Wachttijden van meer dan tien minuten zijn vol gens hem geen uitzondering. 'En dan te bedenken dat Palet@Home binnenkort ook de zakelijke markt wil veroveren', aldus Weijs, 'Ondernemers: Laat u niets wijsma ken. Wie heeft er interesse om, in navolging van het Casema zwart boek over internetten via de kabel, problemen te inventariseren bij andere 'klanten' van Palet@Home zodat er een zwartboek Palet@Home samengesteld kan worden. Reacties naar victor@Weijs.nl. "Fietsers worden meer en meer van de sokken gereden. Het leidt steeds vaker tot gevaarlijke situ aties op die weggedeelten waar fietsers voorrang hebben." Dit zei G. Verkoeijen (Samenwerking) maandagavond in de commissie Stedelijk Beheer. Verkoeijen doelde onder andere op de fiets oversteekpaden op de Merseloseweg en Kruidenlaan en de vierkante rotonde op de Stationsweg. "Daar gebeuren veel ongelukken. Is het mogelijk om dit aantal in beeld te brengen." J. Niessen (VVD) wees aanvullend op de 'donkere spots' in Landweert waar fietsers, die voorrang hebben, vanuit tunnels komen en daarbij wegen kruisen. Voor automobilisten vaak een onoverzichtelijke situatie en voor fietsers levensgevaarlijk. Wethouder Jan Driessen was niet overtuigd van de opmerkingen van Verkoeijen. Volgens Driessen is het aantal ongelukken op die punten zelfs drastisch teruggebracht. "Natuurlijk gebeurt er weieens een kop-staart-botsing, maar we willen graag het tegendeel bewijzen dat het aantal ongelukken waarbij fietsers zijn betrokken, is afgenomen. Als we die cijfers hebben, willen we ze graag presenteren." Een 37-jarige man uit Venray is maandagmorgen aangehouden op verdenking van diefstal uit een win kel aan de Grotestraat. De man pro beerde de winkel te verlaten zonder een boormachine van 120 gulden af te rekenen. Hij werd hierbij tegen gehouden door de afdelingschef en overgedragen aan de politie. De ver dachte is overgebracht naar het bureau waar hij een valse naam opgaf. Uw winkel voor thuiszorgproducten Winkelcentrum De Bleek nr 68 5801 MD Venray Telefax 0478-584840 uw eigen Fitform Relaxfauteuil op maat! - Sta op - - rugverstelling - - voetenbankje - ONTDEK HET VERSCHIL De Jeugd Uit Merselo (JUM) krijgt onderdak in de nog te bou wen accommodatie van de plaat selijke voetbalclub. Ook jeugdver eniging De Natuurvrienden en de Merselose tennisclub gaan gebruikmaken van het gebouw, dat tevens als een soort van dorps huis voor tal van andere groepen gaat dienen. De clubs willen komend voorjaar met de bouw van de accommodatie starten. De verenigingen hebben het idee voor een gecombineerde accommo datie zelf bedacht en het plan samen met ambtenaren van de gemeente Venray opgesteld. In verband met de bouw plannen van het sportpark moest het jongerencentrum zijn onderkomen opknappen of een andere plek voor zijn activiteiten zoeken. Het opknappen van het huidige gebouw zou 750.000 gulden kosten en dat vindt de JUM veel te duur. Door het aansluiten bij de nieuwe kantine en kleedlokalen van SV Merselo wordt de hele operatie 200.000 gulden goedkoper. De hele bouw gaat zo'n miljoen gulden kos ten. Het jongerencentrum dient van dat bedrag 100.000 gulden voor zijn rekening te nemen. De sportclubs moeten 50.000 gulden bijdragen. De gemeente Venray stelt de rest van het bedrag beschikbaar voor de nieuwbouw van het jeugdhuis. De hoeveelheid afval per aan bieding op het milieustation over treft ook in 1999 alle verwachtin gen. "Het blijkt dat mensen minder keren komen, maar dan wel meer afval meebrengen", ver telde projectmanager Backx van de gemeente Venray maandag in de gecombineerde commissiever gadering Financiën en Milieu. Waarneming ter plaatse wijst vol gens de gemeente Venray uit dat er sprake is van ontwijkgedrag en oneigenlijk gebruik. De gemeente overlegt met AVL om deze onge wenste ontwikkelingen door een verscherpte selectie aan de poort het hoofd te bieden. Het bedrag per aan bieding per 1 januari 2000 zal wor den verhoogd van 10 tot 15 gulden. Ook moeten mensen die zich niet kunnen legitimeren als inwoner van Venray of Meerlo-Wanssum vanaf 1 januari 2000 55 gulden betalen. "We willen door deze maatregel het 'afvaltoerisme' in de regio tegen gaan", aldus Backx. Verder wil het college van B&W de onderlinge verhouding tussen de vaste en varia bele component in de afvalstoffen heffing aanpassen. Daarmee wordt de burger volgens het college nog meer in staat gesteld door zijn eigen afvalgedrag de hoogte van de afval stoffenheffing te beïnvloeden. Een 31-jarige inwoonster van Venray is maandagmorgen gewond geraakt doordat ze van de trap is gevallen in een pand aan de Stationsstraat. De vrouw heeft zich vermoedelijk verstapt toen ze onder weg was van de eerste verdieping naar de begane grond van het gebouw. Zij is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. Donderdagavond is een brand ont staan bij een houten schutting aan de achterzijde van een woning aan het Fluitekruid. De brand, vermoe delijk ontstaan doordat onbekenden een doos met papier in brand heb ben gestoken in de buurt van de schutting, werd tijdig gemeld door een attente buurtbewoonster, waar door een grote brand voorkomen kon worden. De schade aan de schutting is nog onbekend. Op maandag 13 december om 11.30 uur wordt in de gemeentelij ke commissie voor bezwaar-, beroep- en klachtschriften het bezwaar van OJC Dingus tegen de gemeente Venray behandeld. "Dingus heeft recht op een geren oveerd pand, niet meer en niet min der. We hebben de afgelopen jaren hectoliters water bij de wijn gedaan", zegt bestuursvoorzitter Pieter Gijsbers. "Maandag slaat het uur van de waarheid." In een open brief aan alle vrijwil ligers leggen de bestuursleden van het jongerencentrum uit dat ze tij dens de zitting 'wel duidelijk' maar ook 'low profile' gaan spelen. De rechtsgang tegen de gemeente begint volgens het bestuur 'nu pas goed'. "We weten allemaal dat er voor ons geen enkele andere weg openstaat om dit Dingus te laten overleven en te proberen om tot ver zilvering over te gaan van datgene waarop Dingus al veel langer recht heeft. Toch heeft het geen enkele zin om tijdens de behandeling van ons bezwaar met modder te gaan gooien als dat niet strikt noodzakelijk is. Het is straks ook wel weer de gemeente met wie we, als het enigs zins mogelijk is, weer snel een oplossing moet worden bereikt. Maak je geen zorgen: Met Synthese als leverancier van onze medewer kers willen wij echter nooit meer iets te maken hebben', schrijft het bestuur van Dingus in de open brief. Het bestuur van het jongerencen trum laat haar vrijwilligers verder weten dat het er maandag tijdens de zitting nogal 'technisch' aan toe zal gaan. 'Het heeft geen zin vrij van werk en/of school te vragen of te nemen voor deze zitting. Wil je wel komen (je dient je wel fatsoenlijk te gedragen) dan mag dat natuurlijk. Laat het ons dan van tevoren weten', aldus het bestuur. De nood is het jongerencentrum inmiddels tot aan de lippen geste gen. Dit blijkt uit de open brief aan de vrijwilligers. Gijsbers: "De klap pen die de gemeente, met medewer king en in samenwerking met Synthese, heeft uitgedeeld, zijn hard aangekomen. We zijn nog maar twee dagen per week open, lijden doorlopend verlies en we werken momenteel met,geld van buitenaf. Ondertussen staat het gebouw zo'n beetje op instorten. Maar Dingus staat er nog steeds, ook na maan- "l De heer Remmers uit Venray maak te vorige week donderdagavond in de commissie Welzijn gebruik van het spreekrecht. Hij uitte 'opbou wende kritiek' met betrekking tot het belevingsonderzoek allochtone ouderen dat door Synthese onder allochtone ouderen op de gebieden van wonen, werken, welzijn en gezondheid werd verricht. Remmers begon zijn betoog met te zeggen dat hij het positief vond dat er een onderzoek onder allochto nen is gehouden. "Het belevingson derzoek bevat een groot aantal gege vens die erg waardevol zijn. Het is goed dat het onderzoek is inge steld." Toch plaatste hij wel enkele kant tekeningen."Het onderzoek heeft wel erg lang geduurd. De eerste gesprekken hebben al plaatsgevon den in 1996. Dat is dus al bijna dus vier jaar geleden als we de voorbe reidingstijd meetellen." Ook zette Remmers vraagtekens bij de validiteit en representativiteit van het rapport omdat er volgens hem essentiële gegevens ontbreken BELEVING Mark Vincken van Synthese ver weerde zich voor de lange duur van het onderzoek door te stellen dat het doel in eerste instantie was een onderzoek te doen onder allochtone mannen. "Pas daarna is de opdracht gesplitst en zijn ook de allochtone vrouwen in het onderzoek meegeno men. Daarom heeft het allemaal wat langer geduurd. Ook hebben we nooit gepretendeerd een weten schappelijk onderzoek te verrichten. Het was de bedoeling te onderzoe ken wat er leeft onder allochtone mannen en vrouwen. Dat was cruci aal in het hele verhaal." WAARDEVOL Mevrouw Theeuwen (CDA) zei het belevingsonderzoek erg waarde vol te vinden. Mevrouw Beijers (D66) meende dat het nou zaak is om van het rapport 'een soort van beleid' te maken, maar ze vond het gevaarlijk om met dit soort aanbeve lingen alleen naar het multicultureel platform te stappen. "Het platform bestaat uit jonge mensen die gezien hun cultuur niet echt veel te zeggen hebben naar ouderen toe. Een allochtone ouderenconsulent met die taak belasten zou in die culturen in mijn ogen beter werken omdat naar zo iemand geluisterd wordt." VELDWERKERS Wethouder Driessen vond dat Beijers de spijker op de kop sloeg. "Dat heb ik ook in mijn speech bij de opening van het Turks- Marokkaans ontmoetingscentrum gezegd. Maak gebruik van de veld werkers die er zijn. Ook bij het maken van het actieplan hebben zij een voorname rol. Zij weten hoe de culturen in elkaar zitten. Het multi cultureel platform moet in het hele proces een soort 'denktank' vor men." Mark Finke van Synthese vertelde blij te zijn dat mevrouw Remmers, één van de ouderenconsulenten van Synthese, zich ook gaat bezighou den met het 'begeleiden' van allochtone ouderen. "En dat is een perfecte situatie. Het werk sluit prima op elkaar aan." TAALLES Mevrouw Beijers (D66) vroeg zich af in hoeverre het aanbod van taallessen aansluit op de wensen van allochtone vrouwen. "Mijn ervaring is dat vrouwen niet willen deelnemen aan onderwijs als er mannen bij aanwezig zijn of de les door een man gegeven wordt. Ook willen allochtone vrouwen het liefst van september tot april/mei leren, want in de zomerperiode willen ze geld verdienen, bijvoorbeeld op aspergevelden. Het Vrouwencentrum kan hierin in mijn ogen een grote rol spelen." Mark Vincken van Synthese ant woordde hierop dat Synthese al met het afstemmen van het onderwijs aan de slag is. De leden van de commissie Agrarische Economie en Milieu willen zo snel mogelijk medewer king voor de plannen van agra riërs voor mestverwerking. Dat bleek vorige week woensdagavond in de commissie Agrarische Economie en Milieu. Alle politie ke partijen vinden dat er spoed noodzakelijk is en dat nieuwe ini tiatieven snel duidelijkheid ver dienen. Volgens wethouder Janssen, die de noodzaak van een snelle voort gang erkende, heeft de gemeente Venray echter ook te maken met de geldende bestemmingsplannen en milieuregels. Drie bedrijven hebben aanvragen ingediend voor verschillende vor men van be- en verwerking van mest. Behalve Nijsen/Bouwman dat aan de Steegsepeelweg met een be en verwerkingsbedrijf wil starten, heeft ook Houbensteyn plannen aan de Ysselsteynseweg en wil het bedrijf Strijbosch/Jenniskens vanuit het bedrijf aan de Deurneseweg bewerkte kippenmest gaan exporte ren. MEDEWERKING Uit de nota 'Aanpak mestbe- en verwerking Venray' blijkt dat de gemeente Venray voorlopig niet wil meewerken omdat de initiatiefne mers niet aan de huidige regels vol doen. De gemeente geeft voorlopig alleen medewerking aan kleinschali ge be- en verwerking op het eigen bedrijf dat past binnen de huidge wetgeving. Dat betekent dat alleen een vierde initiatief, dat mest scheidt in een dunne en dikke fractie en die respectievelijk meststof voor kassenteelt en bodemverbetering gebruikt, zonder problemen verder kan. De andere bedrijven dienen te wachten tot een provinciale aanpak klaar is, en dat duurt nog zeker enkele maanden. Bij een verkeersongeval op de Deurneseweg is maandagmiddag rond 16.30 uur een automobilist uit Milheeze (leeftijd onbekend) gewond geraakt. De man is met een lichte hersen schudding overgebracht naar het ziekenhuis en kon na behandeling weer naar huis. De aanrijding ont stond toen de man achter een traktor reed en deze via het fietspad aan de rechterkant van de weg in wilde halen. Hij verloor de controle over het stuur toen hij met een van zijn wielen in de greppel terecht kwam en over de kop ging.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7