Agrarische bedrijven kiezen voor de toekomst Evelyn de Zeeuw ontwerpt decemberzegel PTT Post Venrayse grond fors duurder llltOIFflM? [Rioolrenovatie fingelkruid zorgt voor overlast rediet voor De Gelderkoel Diefstal beurs Opel gestolen 'Overstap nieuwe stijl' ontvangt ƒ100.000 Nieuwbouw SSK in 2001 gereed Bestuur Wijkraad Antoniusveld compleet PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS GEBUNDELDE DIENSTEN GEVEN KRACHT A&A GROEP Stenen na bijna één jaar eindelijk weg Hans Dulfer razend populair v|3 DE GROOT B.V. 'EEL EN MAAS donderdag 25 november 1999 - Pagina 7 LLTB stelt visie Limburgse LandGoed op Alleen als de Limburgse land- tuinbouwsector er in slaagt ar aanwezigheid in het lande- k gebied en op de afzetmarkt te rantwoorden, biedt dat zeker- id voor de toekomst. Met dit nkbeeld in het achterhoofd eft de Limburgse Land- en inbouwbond (LLTB) een toe- ;m«tvisie ontwikkeld, met als "1 Limburgse LandGoed. Deze ie, die de dialoog met de omge- g en inzicht in de kwaliteit van productieketen centraal stelt, rd vorige week donderdag op algemene vergadering van de TB in Roermond gepresen- rd. [Agrarische bedrijven die voor -ze visie kiezen, kiezen voor de ;-.komst. Als katalysator zorgt de TB ervoor dat ontwikkelingen 'e in de sector al aan de gang zijn, rden versterkt en dat boeren en aders activiteiten ontplooien om ze ontwikkelingen brede navol- "*g te geven. CERTIFICAAT Zo wil de LLTB op korte termijn Tten met een eigen zogeheten |drijfsomgevingscertificaat waar de boeren en tuinders kunnen aan- en maatschappelijk verantwoord [ondernemen. Zowel hun produc- als hun productiewijzen voldoen nee bij het behalen van het cer- jicaat gegarandeerd aan de eisen de samenleving als duurzaam ent. Daarbij gaat het zowel om datieven binnen de productieke- (voedselveiligheid, milieu- en 'lzijnseisen) als om initiatieven die zijn gericht op omgevingskwali teiten (natuur, water en landschap). TOEKOMST In de visie van de LLTB hebben zowel de agrarische bedrijven die investeren in de diepte (toegevoegde waarde, specialisatie in Limburg een toekomst, als bedrijven die mik ken op verbreding, zoals door het professioneel opzetten van activitei ten op het gebied van streekproduc ten, agrotoerisme, agrarisch natuur beheer, etc. Elk bedrijf met toekomst moet zich voor zijn bedrijfsstrategie op deze vlakken kunnen onderscheiden waarbij het leveren van aantoonbare kwaliteit het uitgangspunt is. STRATEGIE Juist de soms moeilijke situatie van vandaag vraagt van agrarische ondernemers om visie en hel maken van heldere keuzes bij het uitstippe len van hun bedrijfsstrategie. Via een tiental projecten wil de LLTB hen hierin terzijde staan. Om de bedrijven bij het oppakken van deze projecten te ondersteunen, moet er een speciaal Limburgs agrarisch ontwikkelingsfonds komen. In dit fonds dienen die partijen samen te werken die baat hebben bij een gezonde en duurzame land- en tuin bouw in deze provincie en een levendig platteland. Voorzitter Kooien van de LLTB noemde het in zijn jaarrede essen tieel om vorm en inhoud te geven aan de dialoog met de samenleving en de consument. "Een nieuwe dia loog is nodig omdat we constateren dat de maatschappelijke betekenis van de agrarische sector de laatste jaren sterk aan kracht heeft ingeboet en voor deelsectoren zelfs de bestaansvraag aan de orde is. Zelf zijn we overtuigd van ons kunnen en hebben we een goed verhaal te ver tellen." NATUURLIJK LIMBURG De LLTB start de komende jaren tien projecten om de keten- en omgevingskwaliteit van agrarische bedrijven te verbeteren. Later kun nen er nog meer volgen. Twee van deze projecten zijn inmiddels in uit voering genomen. Via het project Natuurlijk Limburg wordt de inschakeling van agrariërs bij het natuurbeheer bevorderd. De LLTB streeft er daarbij naar om een provinciedekkende organi satie in het leven te roepen die als tussenpersoon kan dienen voor die boeren of samenwerkingsverbanden van boeren die hun bedrijfsvoering mede richten op het voortbrengen van natuur en landschap. Deze orga nisatie zal ook zoeken naar nieuwe mogelijkheden van natuurbeheer en combinaties van mogelijkheden zoals met recreatie. ACTIEPUNT Als eerste actiepunt heeft de LLTB opdracht gegeven om te onderzoeken in hoeverre boeren in Zuid- en Midden-Limburg effectie ver kunnen worden ingeschakeld bij het zogeheten hamsterbeheer. De vraag doet zich voor of hiervoor grond aan de landbouw moet wor den onttrokken of dat het hamster- beheer meer is gebaat bij een exten sieve vorm van landbouw. Uiteindelijk komen hamsters in het wild alleen voor in combinatie met landbouw. Het is dus zaak de meest optimale combinaties te vinden. Verwacht wordt dat het opkopen van landbouwgrond ten behoeve van de hamster een zeer langdurige pro cedure kan worden, terwijl juist voor het welslagen van het red dingsprogramma op korte termijn resultaten moeten worden geboekt. De LLTB verwacht dat als er maar een redelijke vergoeding tegenover staat, een voldoende aantal boeren bereid is op korte termijn hamster- beheer binnen hun bedrijfsvoering in te passen. MARKETING CONCEPT Het Mineralen Marketing Concept Limburg is een project dat zich tot doel stelt via mestbe- en verwerking te kómen tot hel ontwik kelen van nieuwe afzetmarkten voor organische mest in zowel de akker en tuinbouw als voor de energiepro ductie. Naast evenwicht op de mest- markt, leidt dit tot een kwalitatieve meerwaarde voor de Limburgse vee houderij, omdat de omslag wordt gemaakt van een afvalprobleem naar nieuwe vermarktbare produc ten. In het Mineralen Marketing Concept wordt een samenhangend geheel van initiatieven op de rails gezet, waarmee tegelijkertijd mest verwerking op bedrijfsniveau, aan vullende centrale verwerking en het creëren van nieuwe afzetmogelijk heden worden uitgewerkt. Een pro ject waar zowel gemeenten, de pro vinciale overheid als het landbouwbedrijfsleven gezamenlijk hun schouders onder zetten. ivervolg van pagina 1) TEGENSLAG )ok de heer Nieuwpoort, de uit- :rder van Insituform, erkent dat bedrijf met geheel onverwachte, hnische tegenslag te maken had. freesinstallatie om de riolering te harden en de huisaansluitingen te boren begaf het plotseling, n het zijn nogal specialistische jaraten die niet zo één-twee-drie ichikbaar zijn. De werkzaamhe- zouden eigenlijk twee dagen ren, maar door deze onvoorziene jenslag heeft het helaas veel lan- f geduurd. Het weer heeft geen tele rol-gespeeld bij het uitlopen ii de werkzaamheden." Volgens jiuwpoort hebben de medewer- js van het bedrijf vrijdagavond tot po uur doorgewerkt om er maar pr te zorgen dat de waterafvoer jt de woning in het weekend weer normaal mogelijk werkte. "En is gelukt. Vrijdagavond konden bewoners weer normaal gebruik iken van de waterafvoer. Hebben bewoners hiervan geen brief ont- igen? Dan moet ik de verant- lordelijke man eens even aan zijn gaan trekken, want dat is natuur- erg vervelend." tensdagmiddag (gisteren, red.) erde het bedrijf de laatste na- pectie uit aan het riool. De bewo- :s kunnen dus eindelijk weer met i gerust hart gebruik maken van douche, wastafel en het toilet. gemeente Venray gaat een bouwingskrediet van 222.000 den beschikbaar stellen voor verbouwing van gemeen- lapshuis De Gelderkoel in ide. Meteen na de start van de bouwing wordt dan het priva- 'ringstraject ingezet. 'oor o.a. fondswerving, eigen ïnciële middelen, zelfwerkzaam- den een inbreng uit het gemeen- ik onderhoudssysteem wordt het bedrag van de totale kosten .000 gulden) van de verbou- betaald. Eventuele opbreng- uit andere fondsen zullen wor- ïngezet voor de inrichting en de kleding van de omgeving rond- het pand. dert eind 1997 wordt met het ur van De Gelderkoel, de enige leenschapsaccommodatie met ecagelegenheid in Heide, over- over de mogelijkheid om het ouw op te knappen. Dankzij een 'e mate van zelfwerkzaamheid is lijks een sluitende exploitatie gelijk. Onderhoud heeft zich in ^gelopen jaren beperkt tot alleen Noodzakelijke reparatie en ver- gings werkzaamheden Evelyn de Zeeuw (27) uit Oostrum heeft een van de laatste twintig decemberzegels van de eeuw van PTT Post ontworpen. Haar inzending, een engel met een harp, blonk uit door een verras sende eenvoud. De decemberze gels zijn vanaf dinsdag 30 novem ber verkrijgbaar. Een jaar geleden deed PPT Post een oproep om suggesties te doen voor het ontwerp voor de laatste twintig decemberzegels van de eeuw. Bijna 6000 Nederlanders stuurden een ontwerp in. Een jury bestaande uit bekende Nederlanders met onder andere tv-presentatrice Hanneke Groenteman, (tv-)kok Joop Braakhekke, soapsterren Guusje Nederhorst en Reinout Oerlemans en PTT Post-directeur Bert van Doom maakte de uiteinde lijke keuze. Evelyn de Zeeuw over haar inzending: "Ik had over die actie gelezen achter op het velletje postzegels. Toen ik op een gegeven moment niets te doen had, ben ik gaan zitten en heb ik iets gemaakt. Het was nog december, dus ik was in de sfeer. Het ging eigenlijk van zelf. Ik maakte op de computer een engeltje dat muziek maakte. Heel gezellig." De keuze voor haar ont werp vindt ze leuk, maar ze ligt er niet wakker van: "Het is verrassend, maar meer ook niet. Er is ook geen prijs aan verbonden, ik doe het met de 'eer"', zegt de Oostrumse. Op de Grafische School in Eindhoven had zij al eerder als opdracht een postze gel ontworpen. "Ik wist dus zo'n beetje de richtlijn die voor een goede postzegel gelden. Dat kwam wel goed uit. In ieder geval dient de afbeelding niet te klein te zijn en zonder al teveel details." Evelyn de Zeeuw is werkzaam bij het Venrayse bedrijf Metro Media Technologies (MMT), een produ cent van levensgrote billboards. De door klanten ontworpen bestanden worden door haar productieklaar gemaakt om een billboard te ver vaardigen. Als DTP-er vindt ze het leuk om voor zichzelf dingen te maken achter de computer. "Maar of ik genoeg ideeën heb om van ont werpen ooit mijn beroep te maken, weet ik niet." Gemeente wil graantje mee pikken De grondprijzen in Nederland stijgen fors en de gemeente Venray wenst daar een graantje van mee te pikken. Bij de vaststel ling van de grondprijzen voor 1999 was in de gemeenteraad het begrip 'marktconform' al inge burgerd geraakt en dat leidde toen tot de vraag of een verhoging van 40 procent ineens wel poli- tiek-maatschappelijk verant woord was. Het uiteindelijke raadsbesluit kwam er op neer deze verhoging over twee jaar uit te smeren. Dat leidt voor de grondprijzen voor het jaar 2000 weer tot stevige verhogin gen voor de mensen die in de vrije sector willen bouwen. De prijs per m2 stijgt van f 245 naar f 298, een stijging van ruim 20 procent. Voor kavels in de Brabander, ook die nog dit jaar worden uitgeloot, geldt ook deze prijs van f298. Voor dit nieuwe gebied echter is de prijs gebaseerd op een kostendekkende exploitatie. De goedkope koopwoningen tot f 200.000 gaan per m2 slechts f 5 meer kosten, dit wordt f 155 per m2. Voor de sociale woningbouw, met een geplande huur van f 875, stijgt de prijs van f 140 naar f 145 per m2 en diezelfde prijzen gelden voor grond die voor de bouw van sociaal- culturele voorzieningen bestemd is. INDUSTRIETERREINEN Dankzij het goede wegennet om Venray heen profiteert de gemeente optimaal van de economische vitali teit van de 'B.V. Nederland.' Dat blijkt onder andere uit de grote belangstelling van bedrijven om zich in Venray te vestigen. De markt is dus goed en Venray steekt dan graag wat extra flappen in de achter tas. Het college van b&w stelt voor om de prijzen met tien procent per m2 te verhogen, met uitzondering van Smakterheide II, daar wordt het slechts 5 procent. Dit laatste omdat de prijs daar nog maar kortgeleden is vastgesteld. Ook de zichtlocatie op het Keizersveld blijkt schaars en gaat daarom 14 procent omhoog (naar f 125 per m2). Voor de rest van Keizersveld wordt f 110 per m2 betaald, behalve onder de hoogspan- ningsleiding, daar is het f 85-f 77. Voor Smakterheide I worden de bedragen f 100 voor de A-locaties en f 82 voorde B-locaties, terwijl de prijs voor Smakterheide II uitkomt op f 110 per m2. Het experiment voor f 150 per m2 voor kantoorach tige gebouwen in de strook van Keizersveld langs Landweert is mis lukt omdat de vraag minimaal is. De prijzen in het centrum worden slechts gedeeltelijk aangepast. Wie wil kopen in de zogenaamde blauwe en gele deelgebieden betaalt 10 pro cent meer. 'Rood' blijft gehand haafd. De prijzen worden dan respectievelijk f 1.500, f 550 en f 325 per m2. De gelukkige die kans ziet een of meerdere vierkante meters groenstrook aan de gemeente te ontfutselen moet daarvoor nog steeds f75 per m2 betalen, inclusief overdrachtsbelasting. Vrijdagmiddag is een 55-jarige Venraynaar in de Grotestraat aange houden nadat hij een portemonnee uit een winkel had ontvreemd. De man bekende de diefstal en kreeg hiervoor een boete van 240 gulden." In de nacht van donderdag op vrij dag is aan de Veltumse kleffen een groene Opel Kadett gestolen. De auto stond geparkeerd op een par keerplaats voor een flat. De geschat te waarde van het voertuig, eigen dom van een 34-jarige "man uit Venray, bedraagt 1500 gulden. Het project 'Overstap nieuwe stijl' voor Limburgse varkenshou ders krijgt van de provincie Limburg 100.000 gulden subsidie. Het initiatief van de Limburgse Land- en Tuinbouw Bond (LLTB) voorziet in trajectbegeleiding naar nieuw werk van met bedrijfssluiting geconfronteerde ondernemers uit de varkenssector. Deelnemers kunnen facultatief gebruik maken van zaken als: emotionele opvang, sollicitatie training, intensieve individuele begeleiding, deelname in jobclubs, opleidingsbemiddeling, arbeids- keuzebemiddeling en beroepskeu zetraining. De LLTB verwacht tenminste 65 van de 75 deelnemers naar passend nieuw werk te kunnen begeleiden. Voor de tien andere agrariërs zal worden gestreefd een bevredigende situatie buiten het arbeidscircuit om. De volledigheid van deze scholing en begeleiding is, meer dan wat arbeidsvoorziening en het groene arbeidsbureau normaal gesproken aan dienstverlening kan bieden. Dit vormt dan ook direct de meerwaarde van dit project 'Overstap nieuwe stijl'. Het opsporen van in aanmer king komende ondernemers gebeurt vanuit het groene arbeidsbureau LLTB en vanuit het sociaal-emotio neel begeleidingsteam. De verdere inkrimping van de agrarische sector maakt de evaluatie van hetbnproject van grote waarde. Want bij verdere bedrijfssluitingen, die vermoedelijk op grote schaal zullen plaatsvinden, kan opnieuw de dan opgedane ervaring worden gebruikt voor de begeleiding van deze ondernemers. Het project 'Overstap' nieuwe stijl' heeft een looptijd van twee jaren en kost in totaal 1 miljoen gulden. Dit geld wordt bijeengebracht door Arveidsvoorziening, de Rijskoverheid, de Europese Unie en de provincie Limburg. Deze maand wordt de definitie ve verkoop van de gronden en panden van de Stichting Samenwerkende Kinderopvang (SSK) aan de Beukenlaan via de gemeenteraad afgewikkeld. SSK streeft er nu in principe naar alle panden af te breken en tot volledi ge nieuwbouw over te gaan. Daarbij wordt nadrukkelijk geke ken naar zo flexibel mogelijke invullingen van het nieuwe gebouw, rekening houdend met toekomstige ontwikkelingen in de kinderopvang. De komende maanden wordt met kracht gewerkt aan het programma van eisen en vervolgens wordt een en ander omgezet in concrete bouw plannen. Planning is dat de bouw medio 2000 zou moeten kunnen starten en dat in de zomer van 2001 de nieuwbouw betrokken zou moe ten worden. De SSK zal, in overleg met het Multicultureel Platform, bezien of en op welke wijze er geza menlijke afspraken te maken zijn over het gebruik van eikaars par keerruimten. Dat is van belang in verband met het goed functioneren van het binnenkort te openen multi cultureel centrum aan de Beukenlaan. Stichting Wijkraad Sint Antoniusveld heeft de eerste alge mene jaarvergadering achter de rug. Het doel van de vergadering was het benoemen van een officieel bestuur, een kascontrolecommissie en een stemcommissie om alles in goede banen te leiden. Van te voren was een oproep verspreid om toch vooral mee te denken en mee te doen in bestuur en commissies. Tot grote vreugde van iedereen bleken er voldoende mensen beschikbaar te zijn. Bij de volgende vergadering zullen de bestuurstaken verdeeld worden. Aangemeld heb ben zich onder andere Theo Arts, Jody Curfs, Vivienne Dinghs, Bea Driessen, Anja Houben, Erik van Meijel, Ivo Niessen. Janny Niessen, Ferry Slagmolen, Wim Thielen en Henk van Waayenburg. Bij deze vergadering wordt ook het lijstje met aandachtspunten doorgenomen, zoals de speel- en groenvoorzienin gen, een honden-uitlaatvoorziening, redactie wijkkrant, veiligheid en de bestaande en nieuwe ondergrondse afvalcontainers. ACCOUNTANCY ADVIEZEN FISCAAL/IURIDISCHE ADVIEZEN BEDRIJFSKUNDIGE ADVIEZEN AUTO MATI SERIN GS ADVIEZEN LOONSERVICE en PZ-CONSULTANCY ACCOUNTANTS EN ADVISEURS REGIOKANTOOR: Leunseweg 51 5802 CG Venray tel.: (0478) 582 556 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN, HORST, MAASTRICHT, PANNINGEN, ROERMOND, S1TIARD, VALKENBURG, VENLO en WEERT Vervolg van pag. 1 Poesiat erkent dat er een conflict is met de sportschool: "De sport school wilde uitbreiden en wij ston den hier in eerste instantie positief tegenover, NBC was zelfs bereid om 2,5 ton in te investeren in de finan ciering van het casco. We hebben toen een aantal afspraken gemaakt, onder andere over,huurverhoging en over het feit dat niet NBC maar de sportschool opdracht tot de bouw moest geven. De mensen kunnen dit soort zaken het beste zelf in de hand nemen." Volgens Poesiat sleepten de gesprekken zich daarna voort omdat de sportschool begon 'te zeuren over futiliteiten'. Na een jaar onder handelen was de maat voor NBC op 1 maart 1999 vol en kreeg de sport school te horen dat als ze voor 6 maart niet het huurcontract onderte kend terugstuurden dan de hele zaak niet door ging. Poesiat: "Elke keer kwam de sportschooleigenaar weer terug op zijn woord, op een gegeven moment was de maat vol, we had den geen zin meer want we kwamen geen stap verder." Voor NBC betekent het dat, als de stenen weer keurig op hun plaats liggen, het bedrijf de nu lege gara geboxen weer gaat verhuren. Blijkbaar waren de boxen voordien gewoon in gebruik genomen door iedereen, in één er van woonde zelfs iemand die er zijn eigen potje kook te. Aan het illegale hoekje dat de sportschool er bij gebouwd heeft doet NBC niets: "Als de gemeente er niet moeilijk over doet dan wij ook niet." Dat de sportschoolhouder heeft aangekondigd een advocaat op zijn dak te sturen, doet NBC-direc- teur Poesiat weinig: "Hij doet maar." Tientallen jazz- en bluesliefheb bers brachten zondag een bezoek je aan de Witte Hoeve in Venray, waar saxofonist Hans Dulfer het nieuwe muziekpodium op zijn eigen spectaculaire wijze opende. Tevens presenteerde Dulfer, die één van de weinige Nederlandse jazzmusici van zijn generatie is die open staat voor nieuwe ont wikkelingen in de dansscène, zijn nieuwe cd 'Papa's Got A Brand New Sax'. De organisatie hoopt van het muziekpodium, dat één keer in de maand gehouden wordt, een traditie te maken. De officiële opening was een groot succes. Hans Dulfer liet het jazz- en blues-hart van menig bezoeker sneller kloppen. De orga nisatie was er trots op dat Dulfer de opening van het nieuwe muziekpo dium verrichtte. En terecht, de lief hebbers in de Witte Hoeve swingden als nooit tevoren Saxofonist Hans Dulfer opende zondag het nieuwe muziekpodium in de Witte Hoeve in venray. U bent op zoek naar passend sanitair? U wilt een compleet geïnstalleerde badkamer? Of gewoon wat leuke accessoires? Bij de Groot vindt u alles op het gebied van sanitair. Voor ieder wat wils, dus ook voor u. Komt u zelf maar eens kijken. J bouw - tegels - sanitair Kloosterstraat 18, 5844 AN Stevensbeek, Tel. (0485) 38 23 05 m U kiest niet zo moor voor De Groot. Dat doet u om de uitstekende service. Dat doel u om het brede assortiment gerenommeerde merken. En natuurlijk om het advies op maat von onze deskundige medewerkers.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7