cUettafett Nieuwe schakel in Venrayse fietsroute vraagt extra aandacht Krasactie met ƒ10.000,- aan prijzen Vogelvoerdecoraties bij Intratuin v Unieke brochure voor mensen met een verstandelijk handicap ^RATTINGEN bv PEEL EN MAAS donderdag 18 november 1999 - Pagina Grote Kerk Deken: J. Coenen. Eindstraat 6, tel. 550740; kapelaan: P. Hoedemaeckers, Whistlerstraai 1. tel. 582385; kapelaan W. v. Dijck, Dr. Poelsstraat 4. tel. 550790; pastoor J. Berkemeijer (ass.), Whistlerstraat 1. tel. 511385. Priester in ernstig noodgeval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Eindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: 19.00 H. Mis voor Teng v. Meyel; Jo Beerkens en Willy Beerkens- v. Meyel; Annelies Beterams en overl. Fam.: Harrie Rongen-Swinkels (verj.dag.)- Lies Verhaegh-Voesten (koll.); Coby Beemer; Lucy Raedts; ;Mathieu Coenen en overl. Fam.; Zondag: 9.30 Latijnse Hoogmis voor fam. Pouwels-Maessen; Diena Verstraaten en fam.; mw. Gossens_Janssen; Toon Jenneskens; 11.00 H.Mis opgeluisterd door draaior- gelmuziek; voor: Theodora v. Haren- Zegers; Theodora Zegers-Jans en Jeanne Zegers-Verwater; overl. Fam. P. Janssen-Oudenhoven; Theo Linssen (koll.): overl. Ouders Janssen-van Daal, broers Piet en Wim en een bijzondere intentie; Kees Alkemade en fam.; Jo Verstraelen en overl. Fam. Verstraelen-v. Meyel. Maandag: 9.00 H. Mis voor het geeste lijke en tijdelijk welzijn van onze parochie. Dinsdag: 9.00 H. Mis voor Grada Broers; overl. fam. Weys-Houben. Woensdag: 9.00 H. Mis voor alle men sen die lijden door ziekte, een handicap of door een groot verdriet in hun hart, dat zij de moed niet verliezen en nooit denken van Go en de medemens verla ten te zijn. Donderdag: 9.00 H. Mis overl. ouders Jansen-Huijbers; Vrijdag: 9.00 H. Mis Herman Nagelhout; Dienbeurten: za 19.00: Stef v. D.; Jacqueline; Marjoleine P. en Ingo; zo 09.30: Ties K. en Koen V.; zo 11.00 Marijn, Anja, Sjoerd en Jesper; Lectoren: za. 19.00: G. de Groot; 10 09.30: P. v.d. Broek; 11.00: T. Verbeek. Viering voor jongeren Zaterdag 20 november a.s. is er weer een viering voor jongeren in de Grote Kerk om 19.00 uur. Het thema is: durf jezelf te zijn. Je bent van harte welkom! Vincent van Gogh Instituut Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: W. den Hartog. Lect.: G. Olislagers. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog. Lect.: H. de Jong. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. 11.15 Liturgieviering in de Vincentiuskapel. Voorganger: B. Faas. Maandag: 10.30 Liturgieviering Den Heuvel. Voorganger: W. den Hartog. Woensdag: 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. Voorganger: B. Faas. 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog. Stiltecentrum: Maandag: 16.45-17.15 Yoga en medita tie, P. Zandvliet. Donderdag: 16.15-17.15 Yoga en medi tatie, P. Zandvliet. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering. Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30 uur. Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmor gen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pas torie, tel. 580202 ma l/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: 16.30 Doop Sophie Jeuken, Zandakker 15; 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 Kinderwoorddienst; m.m.v. Chrisko; Piet v. Kessel; jrd. Jo van Els. Zondag: 8.30 voor onze parochie Venray-zuid; 10.30 m.m.v. het Zonnelied; pastoor Kemmere: Johannes v. Kuijk (koll.); Truus Claes-Wismans (koll.); overl. fam. Versteegen-Swemers; voor alle leden en overl. leden van het Zonnelied; 12.00 doop Quint van Dijk, Veltumse Kleffen 154; 12.30 doop Esther Lap, Mambostraat 146; Maandag: 18.30 voor alle slachtoffers van natuurrampen; Dinsdag: 18.30 Lisa Hoes- Kouwenberg; fam. Springintveld-Geurts en Konings; Woensdag: 18.30 voor alle slachtoffers van oorlogen; Donderdag: 18.30 Enny Jongen-Spronk (koll.); jgt. Giel Vermeulen en overl. fam.; Vrijdag: 18.30 Piet Spee van Osch en overl. kinderen. Vredeskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur, tel. 580202. Misintenties voor de hierna volgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmor gen 10.30 uur. Ziekencommunie: in afspraak met pas torie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: GEEN Kinderwoorddienst. 19.15 Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie Venray-Zuid; Elisabeth Geurts en Gerlach van Ass en overl. fam.; Nelly Kreijfelt-Wels (koll.); Pierre Kupers; Truus van Steen; Dina en Harry Linders; Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Lies Jansen-Wolteis; jrd. They Vandevenne; gest. Jrd. Sjeng v.d. Pasch, Wim Keijsers; (koor Harmony); Zondag: 8.30 voor het geestelijke en tij delijk welzijn van de parochie; 10.00: jrd. Overl. ouders Janssen-Peeters; gest. Jrd. Toon Kleuskens (herenkoor); Maandag: 9.00 tot bijzondere intentie; Dinsdag: 9.00 t.e.v. Onze Lieve Vrouw uit dankbaarheid: Woensdag: 9.00 voor de vrede in onze gezinnen (met rozenkransgebd); Donderdag: 9.00 gest. Jrd. Overl. ouders Janssen-Tacken; Vrijdag: 8.30 Uitstelling van het Allerheiligste. 9.00 Jo Jeuken en voor eenjarige: Misdienaarsbeurten: za 19.00: Luuk Gielens, Maarten Wijnen, Guus ,-p den Camp en Peter Fleurkens; zo 08.30 Marloes Derksen en Danielle Engels; 10.00: Anne Basten, Elke Euwes, Ireen Schlepers en Floor Gloudemans. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (J.G. koor); overl. ouders Wim en To Vogelzangs-Jeurissen; uit dankbaarheid (L.); jrd. Wim Janssen; Wiel v.d. Pasch; voor de leden en overl. leden van muziekver. Ons Genoegen. Zondag: 10.00 Hoogmis (Herenkoor); overl. ouders v. Rijswijck-Baltussen en zoon Mathieu; overl. ouders Bouwmans-Linsen; t.e.v. H. Machutus (V); sluiting van het feest van de H. Machutus. Woensdag: 9.00 H. Mis overl. ouders v. Rijswijck-Martens; Vrijdag: 9.00 H. Mis t.e.v. O.L.Vrouw van Lourdes (G). Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 jrd. Leonard Heidens en Anna Driessen; overl. ouders Janssen-Emonts en kinderen; overl. ouders v. Kuyck-Verrijdt en kinderen; jrd. Overl. ouders Maes-Baeten zoon Martien; leden en overl. leden fanfare de Dorpsklank. Deze dienst zal muzikaal worden opgeluisterd door onze fanfare. Misdienaars: za: Tim, Marlou, Ilse en Astrid. Pastoor te Boekhorst is bereikbaar onder tel. 531270. Contactadres 'Zorggroep': Ans Kunen. tel. 571454 bgg. Grad Swinkels, tel. 571616. Parochie Leunen Zaterdag: 14.30 Doopviering Luc Kewijsers en Ilse Keijsers; 19.00 Kindemevendienst; lsm. Wiel Philipsen; pastoor Jan Hafmans; overl. Ouders Kusters-Weerts; overl. Fam. Claessens- v.d. Wijer; maandd. Frans Fleurkens en overl. Fam. Fleurkens-Peeters; Zondag: 10.00 Hgm. Gerard Thijssen en Fien Thijssen-Hesen en dochter Truus; Harrij Heesen; Bert Custers en overl. Fam.; jrd. Door Jenniskens- Reintjes en Gerrit Reintjes; gest. Jrd. Overl. Ouders Josef Litjens en Petronella Litjens-Nabuurs; gest. Jrd. Piet Vullings en echtgen.; gest. Jrd. Drikus Claessens en Marie Claessens- Willems; Maandag: GEEN avondmis; Dinsdag: 19.00 Lsm. Uit dankbaarheid en voor overl. Fam. Bouman en overl. Fam. Jenniskens; Dien v. Osch- Vullings; Bert Geruts en overl. Fam.; Woensdag: GEEN avondmis; Donderdag: 19.00 Lsm. Voor het wel zijn van onze parochie; Eduard en Stans Dietz; Frans Baltussen en overl. Fam. Baltussen-Loonen; gest. Jrd. Peter Loonen en Johanna Willemsen; Vrijdag: GEEN avondmis; Misdienaars: za 19.00: Diane v. Gorp en Inge Theunis; zo 10.00 Max Baeten en Yvonne Theunis; weekd. Beurt groep 3; dinsdag 23 nov.: Jop en Juul Janssen; ma-woe en vrijdag GEEN avondmis. Lectoren: za 19.00: Elly Theunis; zo 10.00 Harrie Bovée; Huwelijksafk.: Wilbert Heidens uit o.p. en Heidi Hendrix uit Merselo (le roep). Rectoraat Heide Zondag: laatste zondag door het jaar. 9.30 Hoogmis voor Johannus v. Kempen en overl. fam.; gest. Gez. Jgt. Voor Maria Welles-Camps; Grad Janssen en overl. ouders v. Meyel- Seijkens en zoon Leo. Misdienaars: Ivo, Joost, Manon, Teun en Sandra. Rectoraat Veulen 19.00 Hgm. Sef Janssen; 5e 6wd. Jacoba Klaassen; Mientje Jenneskens en Grad Jenneskens en Tilla; 2e 6wd., Bert Cremers. Dinsdag: 19.30 Ceciliafeest; woorddienst. Misdienaars: za: Steffan, Frank, Bram en Daan. Lektor: za: A. Classens. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 14.00: Huwelijk Frank Weijs en Elisabeth Lemmens; 19.00 (Vivace) Viering van Caecilia; overl. leden van het kerkelijk zangkoor; Maria Geertruida v. Dijck-Wismans; ouders Pouwels-Voesten; Frans Stiphout; Gon Verheijen-Versteegen; Zondag: 10.00 (Vivace) Janus en Gijs Broeders; overl. ouders Winnen-Arts; Maandag: 19.00 Rien Gommers (vrien den); Woensdag: i 9.00 Gon Verheijen- Versteegen (vrienden); t.e.v. H.Oda bij het 65-jarig bestaan vazn de LVB. Vrijdag: 19.00 Ser Willems; Willem Smeets en zoon Jac; uit dankbaarheid; Misdienaarsbeurten: za 14.00 Linda en Rinske; za 19.00 Bram en Dirk; zo 10.00 Sandra, Marian.. Daan en Gijs; ma 19.00 Maartje en Ilaisa; woe 19.00 Mark en Rob; vrij. 19.00 Rian en Niels. Rectoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 voor de parochie; Zondag: 10.00 fam. V. Vegchel- Janssen; ouders Arts-Kuypers: Maandag: 19.00 dankbaarheid fam. V.d. Heuvel-Peters; Dinsdag: Ceclia-avond; 19.30 voor levene en overl. leden van het kerkkoor; Donderdag: 19.00 H.Mis. Misdienaars: za: Karlijn en Suzan; zo Karin, Ellken, Koen en Frank; Lezers: za: Josien Claessens; zo Jan Classens; Rectoraat Smakt Zondag: 10.00 Hoogmis voor Herman Jansen; overl. fam. Versteegen-Kuijpers en Dora Versteegen-v. Kempen: vader en moeder Koopmans en Leo; Martien Hendrix; Pastoor Gerits en Chrettien; lectr.: Truus Goumans; dienbeurt: Susan Geurts; 14.00 Doopviering Quincy Rommen. Woensdag: In de St. Jozefkapel t.e.v. de H. Jozef. 9.30 H. Mis tot zeker intentie (B); Mie Kersten-Bongaerts (van de buurt); bijzondere intentie. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag 21 november, de Laatste Zondag van het Kerkelijk jaar zal in het Zonnelied. Kiosk 6 te Venray, dhr. J. van Gelderop uit Nijmegen voorgaan in de dienst. In deze dienst gedenken wij de overleden gemeenteleden van het afge lopen jaar. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en er wordt kindemevendienst gehouden. Na afloop wordt u hartelijk uitgeno digd een kopje koffie te blijven drinken. Jehova's Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bij wonen van een bijbeltoespraak met als thema in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang; geen collecte. Oecumenische basisgroep Vieringen op de 2e en 4e zondag van de maand Aanstaande zondag is er een eucharistieviering van de oecumenische basisgroep Heel de Kerk Heel de Wereld. Het thema van de viering is: Voorganger is pastor Fr. Meyer. Plaats: kapel van het bejaardencentrum Het Schuttersveld, Bergweg te Venray. Tijd: 11.15 uur. Voor de kinderen is er een kindemevendienst. U bent van harte welkom. Rehoboth Ned. Hervormde Evangelisatie op GG. Gebouw Rehoboth: Cuppenpedje 2a, Horst. Evangelist: Clapvaeren 4, Horst, tel./fax: 077-3987786. E-mail: J.A.J.Bals@students.theo.uu.nl Diensten: D.V. Zondag 21 november om 10,00 en 14.30 uur: Ds.G.Meuleman, Oudorp. 's-Morgens is er kinderoppas. Zangkoor: Op donderdagavond 18 november is er repetitie van het zang koor. Aanvang 20.00 uur. Bijbel/Contactavond: Op donderdag 25 november is er weer Bijbelcontactavond voor ieder die maar zin heeft. De avond begint om 20.00 uur en iedereen is welkom Leden van het kerkelijk zangkoor v Castenray gefotografeerd omstree 1932. Zij stellen zich aan u voor. Onderste rij v.l.n.r.: Handrie Dingh Jacob Rambags en Jacob Emonts. Midden: Sjaak Kuypers, Petr Philipsen, Cobus Geurts, Tinus Strijb* Bér Kuypers, Handrie Kuypers en Pi Philipsen. Achteraan: Tinus Kuypers, J Rambags, Gerrit Rambags en Te Emonts. Jan v.d. Putten Veilig Verkeer Nederland-afd. Venray vraagt weggebruikers om extra aandacht voor gewijzigde verkeerssitu atie bij de brom- en fietsoversteek op de Stationsweg in Venray. Nu de gemeente Venray op de Stationsweg wederom een nieuwe verkeersmaatregel heeft gereali seerd,betekent dit voor de weggebrui kers een nieuwe situatie. Het wegge deelte ter hoogte van het fietspad St. Servatiusweg-Fluitekruid is ingrijpend gewijzigd. Was dat gedeelte in het verle den een voorrangsweg, vanaf 16 novem ber 1999 is dit niet meer zo. Automobilisten die over de Stationsweg rijden, komende uit de richting Oostrum, krijgen nabij de T-kruising St. Servatiusweg eerst te maken met een Voetgangers Oversteek Plaats. Zij die nen aan alle voetgangers die aanstalten maken of oversteken vrije doorgang te verlenen. Na ongeveer 25 meter komt dan de nieuwe oversteeksituatie voor bromfietsers en fietsers. Bestuurders dienen bij de oversteek aan alle brom fietsers en fietsers die vanaf het fietspad Fluitekruid of St. Servatiusweg overste ken voorrang te verlenen. In navolging van de Henri Dunantstraat is het ook in deze nieuwe verkeerssituatie even een kwestie van wennen en aangepast rijge drag. Bromfietsers en fietsers op de Stationsweg dienen nu voorrang te ver lenen aan hen kruisende bromfietsers of fietsers die vanuit beide woonwijken de Stationsweg oversteken. Het is juist die gewijzigde verkeerssituatie die extra aandacht vraagt van alle weggebruikers. Bromfietsers komende uit de woonwij ken Antoniusveld en Landweert dienen dan ook extra aandacht voor deze nieu we situatie te hebben. De nieuwe situ atie beoogt juist om de veiligheid van fietsers en bromfietsers te verhogen, maar wanneer met name snor- en brom fietsers vanuit beide woonwijken de Stationsweg niet voorzichtig naderen is het alleen maar wachten op de eerste ernstige aanrijding. Bromfietsers en fiet sers welke over de Stationsweg rijden dienen er alert op t zijn dat zij in de nieuwe situatie voorrang dienen te ver lenen i.p.v. zoals in het verleden het te krijgen. Ook vraagt VVN extra aandacht voor de ter plaatse aanwezige Voetgangers Oversteek Plaats welke een aangepast rijgedrag noodzakelijk maakt. Daarom wordt brom- en snorfietsers, rijdende over de Stationsweg, met klem gevraagd om daarmee rekening te hou den. Immers 'Venray verkeersveiliger, dat doen we samen'. Prijsvraag Netwerk 2000 Win een van de tien VVV-bonnen! Veilig Verkeer Nederland afd. Venray vraagt weggebruikers om extra aandacht voor de gewijzigde verkeerssituatie bij de dinsdag geopende nieuwe brom- en fietsoversteek op de Stationsweg in Venray. Om dit te benadrukken hebben VVN afd. Venray en Netwerk 2000 een prijsvraag uitgeschreven. Onderstaand ziet u drie verkeerssituaties met darbij een vraag. Kruis de juiste antwoorden (ja of nee) aan en stuur de antwoorden voor uiterlijk donderdag 2 december 1999 naar het secretariaat van Netwerk 2000. p/a Luzerne 7, 5803 JZ Venray. Uit de goede inzendingen worden tien winnaars getrokken die ieder een VVV- bon ter waarde van 25 gulden krijgen. Dus doe mee en win! Vraag 1: Moet u als bromfiet sers de voetganger die gaat oversteken voor laten gaan? 0 ja 0 nee Vraag 2: Moet de auto deze fiet ser voorrang verle nen? 0 ja 0 nee Vraag 3: Moet deze fietser de brom-fietsers die hem over het fietspad Fluitekruid-St. Servatiusweg naderen voorrang verlenen? 0 ja WinkelCentrum Venray pakt flink uit Morgen gaat 'ie weer van start. De najaarskrasactie 'Handje contantje' van WinkelCentrum Venray. Als u aankopen doet bij een van de 50 onderstaande winkels, dan krijgt u een of meer kraslo ten waarmee u kans maakt op een prijs. Er is in totaal voor maar liefst f 10.000,- te winnen. De prijzenpot bestaat onder andere uit 400 prijzen van f 10,- en 200 prijzen van f 25,- handje contantje. De winkelier betaalt u dan uw prijs meteen uit. Heeft u geen prijs? Dan kunt u nog meedingen naar de waardecheque van f 1000,-. Hoe kunt u daarop kans maken'? Schrijf uw naam en telefoonnummer achter op uw lot en deponeer het in een van de bussen bij HEMA, AH of Primafoon. Op 27 december is de trekking van de waarde cheque. Deze cheque is te besteden bij de deelnemende winkels. De krasactie loopt tot en met vrijdag 24 december. Voor de loten geldt overigens wel: op=op! EXTRA KOOPZONDAGEN- EN AVONDEN Met de feestdagen in het vooruitzicht, zijn er in het Venrayse winkelcentrum extra koopzondagen- en avonden. Voor Sinterklaas is dat zondag 28 november, woensdag 1, donderdag 2 en vrijdag 3 december. Voor uw kerstinkopen kunt u ook terecht op zondag 19 december, dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 december. Tijdens koopzondag 19 december is er trouwens van 12.00 tot 17.00 uur een kerstmarkt op de diverse Venrayse pleinen. De kerstman zal dan met zijn arreslee door de straten rijden. Verder zijn er op het Schouwburgplein optredens van ondermeer Ouderenkoor Crescendo, Kinderkoor De Bandelieren. Groot Vocaal Ensemble Ars Musica, Jeugdharmonie Euterpe, Muziek- en Majoretten Showkorps St. Petrus Banden, Venrays Mannenkoor en Djambo. De deelnemende winkels van de kras actie zijn: A&S Intersport Venray, Bloemenhuis Ang le. Brood- en Banketbakkerij Pierre Pijpers, Chic Choc, Chris 1 uur Foto's, City Stomerij Venray, De Venrayse Postzegelhandel, Drukshop Venray, Echte Bakker Gommans, Electronica Team, Elektro Martens Detail bv. Enorm Leo Hendriks, Etos van den Heuvel, Foto Hoedemaekers, Foto Video Rini van de Leur, Holland International Reisburo. Iris Mode, Jamin Venray, John's Jeans Shop, Jos Arts Jeugdmode, Juwelier Henri Camps, Kijkshop Venray, Lifestyle. Livera Foundations, Marius, Martin Cuypers Kantoorboekhandel, Martin Cuypers Boekhandel, Mijling Speciaal Optiek bv. My Way, New Look, Nimco House of Shoes, Old Charm, Olympic Sport, Parfumerie Cocon, Pasch Luxe .Geschenken, Pearle Opticiens, Primafoon Venray, Rabobank Venray-Oostrum, Reisbureau Vice Versa, Ricor, Rozemarijn Thijm, September Bloemsierkunst, Schols Sigaren, Secondo, Vakfotografie Frido Smeets, Boekhandel Van den Munckhof bv. Van Meurs Opticiens. Van Mil Herenmode. Van Oorschot Mode bv en Van Opbergen Damesmode. Wanssumse gewond Bij een verkeersongeval op de Venrayseweg raakten een 19-jarige jon gen en een 41-jarige vrouw uit Wanssum gewond. Het ongeval gebeur de doordat de jongen door nog onbeken de oorzaak tegen de achterzijde van de auto van de vrouw botste die op dat moment voorgesorteerd om linksaf de Postbaan op te gaan. Door de botsing is het voertuig van de vrouw terechtgeko men op de weghelft van het tegemoet komende verkeer uit de richting van Venray. waarna een 50-jarige bestuurder uit Deume de auto niet meer kon ontwij ken en nog een aanrijding ontstond. De man raakte niet gewond bij het ongeval. De 41-jarige vrouw is met rug- en nekletsel overgebracht naar het zieken huis. De zomer is voor alle vogels een waar paradijs. In tuinen, bossen en parken vinden zij genoeg voedsel om de zomer tijd door te komen. De strenge winter daarentegen is voor veel vogels een kwestie van wel of niet overleven. Er zijn weinig of geen zaden te vinden en vooral bij strenge vorst hebben vogels meer vet nodig om de kou letterlijk en figuurlijk van het lijf te houden. Om de natuur een handje te helpen, kunt u op verschillende manieren de vogels in uw tuin voeren. Maar u helpt hiermee niet alleen de vogels, ook uw tuin zal er op die manier nog gezelliger uitzien. Wel belangrijk is dat u de vogels pas gaat bijvoederen als het echt koud is. Anders worden ze lui en kunnen ze in het voor jaar niet meer zelf hun vóedsel zoeken. Extra decoratief is hel om een krans te maken met bijvoorbeeld doppinda's die u vervolgens aan de wand oi' voordeur kunt hangen. Hiervoor heeft u nodig: moskrans (kant-en-klaar) of een stro- krans omwikkeld met mos), doppinda's. vetbolletjes, raffia, naald, (rijg)draad, binddraad, krammetjes. Rijg de doppinda's met een stevige naald aan een draad. De slinger van de doppinda's vervolgens om de krans heen wikkelen. Deze zet u vast met de kram- metjs. De vetbolletjes kunnen d.m.v. de krammetjes in de krans worden gesto ken of met binddraad vastgezet worden. Hang de krans met een mooie raffiastrik op. Meng de vogelzaden met het gesmol ten vet. Giel het mengsel in een taart vorm, strijk de bovenkant glad en ver sier de taart met de doppinda's en gerstslingers. Laat de lekkernij afkoelen tot het vet gestold is. Plaats de taart op een zinken bord op uw tuintafel. Een heerlijke traktatie voorde vogeltjes en een mooie tuindecoratie voor uzelf. Een vogelklok is een bloempotje, gevuld met zaadjes en vet, en dat onder steboven opgehangen aan bijvoorbeeld een tak. Benodigdheden: terracotta bloempot(je) met gat onderin, zaden en pinda's, kaas. rozijnen en cake-kruimels, gesmolten rund-, kip- of varkensvet, touw. Werkwijze: zet het bloempotje op z'n kop met het gaatje naar boven. Laat door het gaatje een stuk touw zakken. Dit touw dient als rustplaats voor de vogels maar u kunt hiermee de vogel- klok straks ophangen. Vul het bloempot je met de zaden, pinda's, kaas, rozijnen en cake-kruimels. Giet er vervolgens heet vet op tot aan de rand van de pot. Laat het geheel hard worden. Draai de klok om en hang hem op een geschikte plaats waar kleine vogels gewend zijn om voedsel te vinden. Zaterdag 20 november van 13.30- 16.00 uur vindt er bij Intratuin in Venray een demonstratie plaats. IE SERVICE ESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGST TARIEVEN AA/ra! Zandakker 24 5801 DV Venray Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Stichting de Wendel uit Venl gespecialiseerd in dienstverlening ai mensen met een verstandelijke hand cap, heeft sinds enige tijd een brochi re in huis, speciaal ontwikkeld voo mensen met een verstandelijke hand cap. Deze brochure, met als titel 'Hi leven lonkt', is uniek omdat hij mei sen met een verstandelijke handica direct en op hun eigen niveau aai spreekt. Met de brochure 'Het leven lonkt' la de Wendel zien welke visie zij heef to het werken met mensen met een vei standelijke handicap. Zo is de Wendel- veel aan gelegen de voorwaarden creëren waaronder mensen met een vo standelijke handicap een hogere kwali teit kunnen bereiken in hun deelnaiti aan het volle leven (vandaar de titel!), de brochure leggen we de nadruk opd mogelijkheden die mensen hebben. 0 zoveel mogelijk mensen met een vo standelijke handicap te bereiken is interactief element toegevoegd: een sti ckervel met pictogrammen, waardoor d cliënt tekst en boodschap zo zelf. of m ondersteuning van een begeleider, ki combineren. De brochure 'Het leven lonkt' is m alleen een tastbaar resultaat van de vis van de Wendel, hij past ook in de tijds geest van de zorg- en dienstverlengmj aan mensen met een verstandelijke ha» dicap. Immers, werden deze mensa vroeger nog zoveel mogelijk uit hi zicht van de samenleving gehoudea tegenwoordig integreren zij samenleving. Bij het streven naar zo'n volwaardige- positie hoort feitelijk od een eigen brochure. PEE3LENMAAS 'n abonnement waard VENRAY (M78-582579 KANTOOR HENRI DUNANTSTRAAT 37 5807 ES OOSTRUM-VENRAV TELEFOON 0478-582579 FAX 0478-584210 AFVALOVERSLAG METAALWEG 7 VENRAY TELEFOON 0478-585002 Van het begin tot het einde kunnen wij u hulp bieden bij bouw- of verbouwwerkzaamheden: Mobiele kranen en machines voor graafwerkzaamheden Vrachtauto's voor aan- en afvoer materialen Puin en afval containers van 6 m3 tot 35 m3 open en gesloten Magazijn containers voor tijdelijke opslag Stratenmakers voor de nette binnenkomst Tevens kunnen wij diverse materialen leveren zoals zand, grind, rode en grijze split en in eigen compostering gewonnen groen-compost. ISIV

Peel en Maas | 1999 | | pagina 22