Nieuw: de Studio de Studio PEEL EN MAAS "The dutch are all landlords" "Prijs ook goede promotie voor Venray" Mega-plantactie voor het herstel en aanleg van erven in Limburg Venray bedankt, )edankt, bedankt! Het Grote Millennium Gesprek Dodenherdenking op Duits soldatenkerkhof enniskens Naar school in het buitenland WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Derde boekje Jaap Goumans lp donderdag 2 september werd Venray een collecte gehouden, rde slachtoffers van de aardbe- in Turkije. Naast de mensen ie Turkse gemeenschap was er een groot aantal autochtone /illigers bereid om mee te col eren. En met succes. De tQtale rengst bedroeg 72.250 gulden, collecte bracht 20.250 gulden De werknemers en directie van fa brachten 52.000 gulden op. ox Venray, de gemeente Venray ndere bedrijven en particulieren Iten daarnaast hun bijdragen op peciaal hiervoor geopende lan- |ke rekening. In totaal is in ray een kleine 200.000 gulden deze actie bijgedragen. Het bedrag dat gestort werd op een spe ciale rekening van de Rabobank in Venray is inmiddels overgemaakt op de voor deze aardbeving in Turkije speciaal geopende rekening. De Turkse gemeenschap is erg blij met de brede steun van de Venrayse bevolking en het Venrayse bedrijfs leven. Met deze steun kan aan veel slachtoffers nog voor de winter nieuwe huisvesting geboden wor den. Langs deze weg wil de Turkse gemeenschap hun dank overbrengen aan iedereen die hier op wat voor manier dan ook aan mee heeft gewerkt. Türk Toplum Cemiyeti Venray - Stichting Turkse Gemeenschap Venray. even prominente Limburgers in de afgelopen en komende uitvoerig onder de loep i tijdens Het Grote hnium Gesprek. Het prek wordt georganiseerd r de Volksuniversiteiten van lo en Venray en vindt op zon- 21 november te Horst plaats. in de gesprekken nemen deel: Crombag, rechtspsycholoog de universiteit van Maastricht, lammede Azourgarh, voorzitter de adviescommissie van het i s t a I I a t i e warming elektra itilatie sanitair conditioning k Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum 0478-532441, fax 0478-532645 "iUenniskensinstallatie@Jewa.nl ministerie van justitie inzake de integratie van Marokkaanse jonge ren, Christine Crutzen, schrijfster, Chriet Titulaer, sterrenkundige en futuroloog, Funs van Grinsven, zan ger, tekstdichter, rustend zakenman en levenskunstenaar, Maria van de Hoeven, tweede-kamerlid voor het CDA en Huub Stapel, acteur en tv- presentator. De discussies vinden in twee ach tereenvolgende sessie plaats. Onder leiding van de journalist Jo Wijnen, zullen onderwerpen als het levens gevoel, onbehagen, geluk en welbe vinden, maar ook politiek, cultuur en wetenschap aan de orde worden gesteld. Het publiek zal nadrukkelijk bij de gesprekken worden betrokken. Het Grote Millennium Gesprek vindt plaats in zaal De Oude Lind te Horst en begint om 14.30 uur. Toegang gratis. Voor informatie kunt u van maan dag t/m donderdag tussen 09.00 en 14.00 uur bellen met Phil Verbeek, directeur Volksuniversiteit Venray e.o.. tel. 0478-580185. Bii de Studio vindt de interieurtrends van vanoaag. Zorgvu'oig gsselecteerce gordijnen, vitrages en vloerbedekking van Qropose topdesigners. Onze adviseurs ontwikkelen op basis van uw wensen en ideeën een creatief voorstel. Maken dat tastbaar met een schets en verschillende stalen. Zo ervaart u het effect van de stoffen en de kleuren. De vakmensen van de Studio zorgen er vervolgens voor dat de stof fen en de materialen op maat gemaakt en zorgvuldig gehangen en gelegd worden. Bij de Studio maakt u van de trend van morgen uw eigen persoonlijke stijl. INTERIEURSTYLISTEN Vanaf 1 dec geopend. Voor informatie of een afspraak kunt u nu reeds bellen 0478-582025. Paterslaan 5, Venray YFU International Exchange ver zorgt op zaterdag 20 november in Den Bosch een informatiebeurs over de mogelijkheden om een school- of studiejaar door te bren gen in het buitenland. De Go Global beurs vindt plaats in het unieke Macropolisgebouw in Den Bosch, aan De Weegschaal I2. Jongeren die erover denken om een jaar, semes ter of zomer naar een ander land te gaan, maar ook docenten en deca nen die hun leerlingen beter willen kunnen informeren, kunnen tussen 11.00 en 17.00 uur een kijkje komen nemen. Ook mensen die meer willen weten over het ontvangen van een buitenlandse scholier in hun eigen gezin zijn van harte welkom. Jongeren, die zelf een uitwisse- lingservaring achter de rug hebben, vertellen over hun ervaringen en er worden informatieve presentaties gegeven over de verschillende mogelijkheden. YFU-medewerkers zijn aanwezig om de zakelijke aspecten van uitwisseling toe te lichten en een workshop te geven over het leven in een andere cultuur. Verder zijn er stand met specifieke informatie over elk werelddeel, ver zekeringsmogelijkheden en de YFU-lerarenreis naar Japan die in 2000 wordt georganiseerd. Via meer dan 50 pe's kan de hele middag life gechat worden met jongeren die op dit moment in het buitenland ver blijven en YFU-vertegenwoordigers over de hele wereld! YFU is een organisatie die zich al meer dan 40 jaar bezighoudt met uitwisselingen tussen 30 verschil lende landen. Het is mogelijk om je ter plaatse met korting in te schrij ven voor alle programma's. Meer informatie over het programma en hoe de beurs bereikbaar is, is te vin den op de website van YFU op http:Avww.yfu.nl/nieuws/go_glo- bal_beurs DONDERDAG 11 NOVEMBER 1999 - NR. 45 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Boerinnen uit Kenia en de Filipijnen bezoeken regio het Duits soldatenkerkhof in Isteyn vindt zondag de jaarlijk- odenherdenking plaats. Die dag vanaf 11.00 uur stilgestaan bij ;evallenen in de oorlog. Na een tocht onder begeleiding ,v.an erecompagnie uit Budel begint plechtigheid met het lied arom' door gemengd koor ice uit Ysselsteyn. Vervolgens is dankwoord door Katja eithauer van de Afcentschool, ;ebed door pater Sohn, opnieuw :d door Vivace en een gedenk- door locoburgemeester Jan ïssen van Venray. Na een muzi kale bijdrage van een muziekkorps neemt Georg-Wilhelm Adamo- witsch van de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen de herden kingsplechtigheid voor zijn reke ning met aansluitend de kransleg- ging. Dit gebeurt ih het bijzijn van onder ahdere generaal buiten dienst Brackel, generaal Schouten en wet houder Driessen van Venray. Na afloop is er het gebruikelijke treffen in het gemeenschapshuis in Ysselsteyn. Tijdens de plechtigheid op zondagmorgen is voor de Timmermannsweg eenrichtingsver keer ingesteld. Elly Swinkels markantste horecaondernemer van Nederland Elly Swinkels van Zowyzo in Venray heeft dinsdag tijdens het jaarcongres van Koninklijke Horeca Nederland in sportcen trum Papendal in Arnhem de Koninklijke Nederland Award 1999, prijs voor de meest markan te horecaondernemer ontvangen uit handen van juryvoorzitter en burgemeester van Zwolle J. Franssen. De award is bestemd voor een horecaondernemer met zeer markante en innoverende ideeën over ondernemen in de horeca. Elly Swinkels heeft de prijs gekregen omdat zij naast een veel zijdig horecaondernemer dé stuwen de kracht is achter de horeca in Venray. Swinkels strijdt bovendien actief tegen oneerlijke concurrentie. Zij doet dit niet vanuit een verdedi gende houding, maar zoekt naar win-win-sit'uaties. 'Ze is vakvrouw, heeft een bedrijf met een authentiek karakter en producten van hoge kwaliteit. In haar bedrijf staat de dienstverlening hoog in het vaan del', zo oordeelde de jury. LANDELIJKE WINNAAR De voorronden léverden dit jaar zeven regionale 'meest markante horecaondernemers' op. Uit deze regionale winnaars heeft de jury Elly Swinkels als landelijke winnaar gekozen. De markant-verkiezing is een ini- Elly Swinkels is bekroond tot 'Meest markante horecaondernemer van Nederland' tiatief van het horecavakblad Horeca Entree en Koninklijke Horeca Nederland. Het is de enige prijs waarvoor alle horecaonderne mers in aanmerking kunnen komen. De kandidaten worden veelal voor gedragen door collegaondernemers, organisaties en bedrijven, die betrokken zijn bij de bedrijfstak horeca. KWALITEIT Elly Swinkels jaagt volgens de jury in alle opzichten kwaliteit na. Snelle bediening, alert, attent en vriendelijk, daar draait het bij haar om. De kwaliteit van de keuken doet de rest. Elly Swinkels gelooft heilig in samenwerkipg. Zij is één van de drijvende krachten achter de profile ring van horèch-Venray als één klantgerichte organisatie. Alleen door goede samenwerking weet de gast de weg naar Venray te vinden. "En dat gaf voor de jury de door slag", vertelt Elly Swinkels. "De andere horecaondernemers werkten ook wel samen, maar ik ben er een voorstander van om met alle onder nemers uit het hele centrum van Venray samen te werken." De jury leden waren unaniem in hun oor deel. "Ja. dat was een hele verras sing. Ik had nooit gedacht dat ik zou winnen. Er waren immers ook hele grote zaken genomineerd, maar dat maakt bij deze verkiezing niets uit. Het gaat om ondernemers die, naast dat zij hun vak uitstekend verstaan, zich onderscheiden van hun collega ondernemers. We hebben met het personeel tot in de late uurtjes feest gevierd." PROMOTIE Inmiddels heeft Swinkels van het college van burgemeester en wet houders een mooi bloemetje ontvan gen. "Ze feliciteerden me en schre ven dat ik door het winnen van deze prijs Venray een plaats op de land kaart van Nederland heb gegeven." De komende dagen en weken heeft Elly het, als ambassadeur van de horeca in Nederland, druk met tal van promotieactiviteiten. "Komende .^zondag ben ik bijvoorbeeld in het tv-programma van Harry Mensch te zien en ook in diverse kranten en uitzendingen van omroepen wordt aandacht besteed aan de uitverkie zing. Het is een leuke promotie voor mijn zaak én natuurlijk ook voor Venray!" Horeca Nederland afdeling Venray biedt Elly Swinkels een receptie aan om iedereen in de gelegenheid te stellen haar te felici teren. De receptie vindt plaats op maandag 15 November van 19.00 tot 20.30 uur in restaurant Buitenlust in Venray. Succesvolle actie aankleding Limburgs erf het kader van het uitwisse sprogramma Vrouw en rijf van de LLTB, 'Triangel' aamd, zijn op dit moment twee innen uit de Filipijnen en drie (enia enkele weken op bezoek jmburg. Na een kort verblijf tal van werkbezoeken aan ral agrarische bedrijven in fl.en Midden-Limburg logeren vrouwen sinds afgelopen indag in een vakantiewoning boerderij-camping De Pionier sselsteyn. e vijf boerinnen hebben een :ke tijd achter de rug en ook de lende dagen is hun agenda goed ild. Zo bezochten de dames in Igelopen week bijvoorbeeld een en-, melkvee- en paprikabedrijf, AOC -Limburg in Horst en de ing in Grubbenvorst. Komende lag brengt het vijftal een bezoek het Duitse kerkhof in Ysselsteyn |e Wereldwinkel in Venray en dag wonen de boerinnen, die i in de Engelse taal goed kunnen len, een mis in Ysselsteyn bij en ien ze een kijkje in streekmuse- De Locht een Melderslo. UITWISSELINGSPROJECT )m de twee jaar organiseert de B een uitwisselingsproject met ivikkelingslanden om kennis uit /isselen en begrip voor elkaar te hen", vertelt Jan Janssen, wiens iter Conny vakantieboerderij De nier runt en de buitenlandse ies een week onderdak ver- ift. Twee jaar geleden gingen :le LLTB'ers uit de regio een je nemen in Kenia en over twee vindt het volgende uitstapje van ,LTB naar dit Afrikaanse land lis. "Het is een hele organisatie het verblijf van de vrouwen tot Ie puntjes te organiseren, maar is ook erg leuk om te doen", ver- Janssen. "We proberen ze te n zien hoe er hier gewerkt wordt egelen dan ook vooral 'uitstap- naar bedrijven in de agrarische tuinbouwsector, maar we gaan oorbeeld ook naar het Duitse De drie Keniaanse en twee Filipijnse boerinnen genieten samen met Jan, Nelly en Conny Jansen van de fraaie natuur. oorlogskerkhof in Ysselsteyn." all-mag-inspr:De vrouwen zijn onder de indruk van de ijver en de kennis van de Nederlanders, zo blijkt uit het gesprek met Eunita Majiwa uit Kenia en Ma.neri B. Pampilo uit de Filipijnen. "We zijn nu twee weken in Nederland en heb ben al heel wat van Limburg gezien", vertelt Majiwa uit Kenia in vloeiend Engels. "Zelf hebben mijn man en ik een veeteeltbedrijf met koeien in Kenia, maar intensieve veeteelt zoals hier kennen we in ons land niet. Onze koeien lopen gewoon in de buitenlucht rond." Lachend: "Het valt me op dat er hier zo hard gewerkt wordt. Iedereen heeft ook een horloge en dat is bij ons zeker niet het geval. 'Time is money', dat geldt zeker in Nederland." LEVENSSTANDAARD Volgens de praatgrage Keniaanse is het uitwisselingsprogramma 'Triangel' een goede gelegenheid om elkaar en de werkwijze in de landbouw beter te leren kennen. "Het is beter dat wij hier komen kij ken en in ons eigen land vertellen wat we gezien en geleerd hebben, dan dat er een manager uit Nederland naar Kenia komt die ons wel even zal vertellen hoe we het beste kunnen werken. Zo'n man blijft maar even en vertrekt dan weer naar Nederland. Wij kennen ons land door en door en van ons nemen andere Keniaanse boeren veel meer aan." De Filipijnse Ma.neri B. Pampilo is vooral onder de indruk van de hoge levenstandaard in Nederland. Iedereen heeft volgehs haar een eigen auto en een mooi huis. Ook de tuinen vindt de Filipijnse overal prachtig. "The dutch are all land lords", klinkt het olijk uit haar mond. eigenaren van erven zich bij de Stichting Het Limburgse Erf. Uiteindelijk stelden landschapsarc hitecten voor 362 erven beplan tingsplannen op. Het gaat om plan nen die karakteristiek zijn voor de boerenerven en het landschap in die streek. In totaal zullen komend najaar in Limburg meer dan 250.000 struiken en 7000 bomen geplant worden. Hiermee worden bijna 25 ha aan hoogstamfruitbomen en 22 ha aan singels rond de boerderijen gerealiseerd. De totale lengte van de hagen die door middel van deze actie worden geplant, bedraagt meer dan 45 kilometer. Tijdens de plantdag in Bergen op 13 november ontvangen de eerste 60 eigenaren van boerenerven de gewenste bomen en struiken. De organisatie van de plantdag is mede iri handen van de plaatselijke LLTB afdeling Bergen. Afgelopen zomer gingen een aan tal landschapsarchitecten de boet: op. voor het opstellen van de plannen. De eigen bijdrage van de eigenaar bestaat uit een bedrag van 250 gul den aan plankosten. Verder verplicht de eigenaar zich tot het tijdig geschikt maken van de grond en het uitvoeren van de aanplant van de bomen en struiken. Voorts hebben de eigenaren aangegeven dat zij dit groen in stand zullen houden door regelmatig onderhoud. De plannen bestaan uit een grote diversiteit van groene elementen. Het gaat onder meer om houtsin gels, bosjes, lanen, solitaire bomen, heggen en hoogstamboomgaarden op en rond het erf. Deze ertbeplantingsactie geeft op diverse plaatsen een grote groene impuls aan het voor tamelijk open buitengebied. Naast het feit dat pas send en stijlvol inheems groen een lust is voor het oog. biedt het veel kansen voor vogels, vlinders, bijen en kleine zoogdieren. De gebouwen worden ook beter ingepast in het landschap. Bovendien schept een erfbepianting privacy en beschermt het tegen zon en wind. De totale kosten van het project Het Limburgse Erf bedragen 800.000 gulden. Naast de eigen bij drage van 250 door de eigenaren, dragen de gemeenten 350 gijlden per erf bij. Het resterende bedrag, ongeveer 1600 gulden is afkomstig van DLG. NUBL, WCL, LVZ, pro~- vinciale en Europese,gelden. Het is de bedoeling dat het project Het Limburgse Erf voor de komen de jaren voortgezet wordt in de pro vincie Limburg. Voor meer informa tie: LLTB Roermond, tel. 0475-381840. Venraynaar Jaap Goumans pre senteert zaterdag 13 november het eerste exemplaar van zijn derde boekje 'Ook dit was Venrav'. Daarin behandelt hij in 67 hoofd stukjes het oud en verouderd Venray s kerkelijk gebeuren. Goumans biedt het eerste exem plaar aan deken Coenen van x^Venray aan.J Dit najaar vindt in Limburg de meest grootschalige aanplant plaats van erfbeplantingen in de buitengebieden. Tijdens acht plantdagen worden maar liefst 362 erven verspreid over heel Limburg massaal in het groen gestoken. In 1998 waren dit 217 erven. Voor zover bekend zijn in zo'n kort tijdsbestek, nooit eerder zoveer erven hersteld, dan wel aangelegd. Het startsein voor de erfbeplantingsactie wordt op zaterdag 13 november in Bergen gegeven door de heer C. van Rooij, voorzitter van de Stichting Het Limburgse Erf. De plant-actie is onderdeel van het samenwer kingsproject 'Het Limburgse Erf van de Limburgse Land en Tuinbouwbond, LLTB, de Dienst Landelijk Gebied, DLG en de stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen, IKL. Acties tol het herstel en de aan plant van groen rond erven in het buitengebied blijken buitengewoon aan te slaan. Afgelopen jaar meld den meer dan 500 belangstellende gratis parkeren voor de deur

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13