Peuterspeelzaal voor kinderen met taalachterstand Fracties tevreden over kunst-masterplan In de rij voor een griepprik Noodmeldpunt voor problemen millenniumnacht Human Insurance bv "plannen zijn niets, planning is alles" ZONWERINGEN Dronken chauffeur opgepakt Mercedes gestolen raadgevers in financiële planning Jeugdbrand weer van start Collecte Nederlandse Rode Kruis PEEL EN MAAS donderdag 28 oktober 1999 - Pagina 5 De gemeente Venray krijgt een peuterspeelzaal voor kinderen met een taalachterstand. Raffiki, de naam van de nieuwe peuter speelzaal naast basisschool De Flierefluit, wordt zaterdag offi cieel geopend. Tussen 10.00 en 12.00 uur is iedereen welkom om een kijke te komen nemen. Het hele project is een samenwerking van basisschool de Flierefluit, Synthese, het begeleidingscen trum onderwijs, de Gemeente Venray en de Stichting Peuterspeelzalen. De gemeente Venray heeft sinds 1998 een Onderwijs Achterstanden Beleid. Iedere gemeente in Nederland is verplicht zo'n vierja renplan te hebben om achterstanden in het onderwijs te voorkomen of te verhelpen. Uit een enquête onder basisscholen in Venray bleek een grote behoefte aan meer contact met peuterspeelzalen en dan met name die waar veel buitenlandse kinderen zitten. Het blijkt namelijk dat veel buitenlandse kleine kinderen met een taalachterstand de kleuter groepen van de basisschool binnen komen. Probleem is dan dat de taal achterstand tot gevolg heeft dat de kinderen niet luisteren, het boeit dus niet op school en daarom zitten ze niet stil. Ook het omgaan met aller lei materialen heeft soms een ach terstand en daar moet de kleuterjuf dan mee aan de gang terwijl ze eigenlijk andere dingen zou moeten doen. GERICHT ONDERWIJS |f Evelien Dreijkoningen is 'inhou- delijk coördinator' van de vier peu- zalen in Venray en ze bege- JKleidt de methodiek voor het project Bvan de eerste peuterspeelzaal in TlVenray voor kinderen die nauwe lijks Nederlands spreken: "Buitenlandse kinderen gaan te wei nig naar peuterspeelzalen, terwijl ze het eigenlijk hard nodig hebben. Gaan ze namelijk later naar de basisschool dan hebben ze achters tand, vooral op taalgebied, maar ook gewoon met luisteren, stilzitten of spelen met materialen. Dat probeer je hier op te vangen met heel gerich te speelmogelijkheden en ook taal aanbod." De veertien kinderen worden begeleid door drie leidsters: een Nederlandse, een Turkse en een Marokkaanse. De voertaal is Nederlands en men werkt volgens de 'Rode Draad'-onderwijsmetho- de. Evelien Dreijkoningen: "We wil len ze hier een basispakket aan woordenschat meegeven om zich zo beter op de basisschool te redden. Ze komen hier als ze drie zijn en blijven dus een jaar." De speelzaal zit heel bewust naast De Flierefluit in 't Brukske omdat dat de drempel om te komen lager maakt. De lei ding gaat altijd eerst bij de ouders op bezoek. KAMERAAD Raffiki is de naam van de nieuwe peuterspeelzaal en van het aapje uit de film De Leeuwenkoning. Het blijkt ook een Marokkaans woord te zijn dat 'mijn kameraad' betekent. Heel toepasselijk vindt iedereen. Het project staat in principe open voor alle kinderen uit achterstands situaties. dus ook Nederlandse. Op het ogenblik bestaat de groep uit kinderen van Turkse, Marokkaanse, Chinese, Afghaanse en Kosovaaxse afkomst. Nu, na zeven weken wen nen, begint het eerste taalprojectje voor de kids. "De gevoelige periode voor jonge kinderen om een taal te leren is tussen de twee en vijfjaar, dus nu leren ze het snelst een twee de taal", zegt Dreijkoningen. Drie morgens van half negen tot half twaalf zijn de kinderen bij Raffiki. Meer is nog niet mogelijk. "Uitbreiding is afhankelijk van het financiële plaatje. De ruimte is er dus we kunnen in de toekomst meer kinderen plaatsen. Ik hoop ook dat er op den duur uitgebreid kan wor den naar de wijk Veltum, ook daar is behoefte aan een peuterspeelzaal zoals Raffiki." 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Een 29-jarige man uit Venray is pjy zaterdagnacht aangehouden op ver denking van rijden onder invloed. De man reed over de Kruidenlaan en verloor ter hoogte van de Akelei de D [nacht over het stuur, waardoor hij en ineen plantsoen tot stilstand kwam. De verdachte liet zijn auto achter en p ging te voet naar huis. De politie zocht de man de man thuis op en na idemanalyse bleek dat hij met eveel alcohol op achter het stuur was gestapt. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt, zijn rijbewijs is ngevorderd en hij kreeg een rijver- iod voor 10 uur. De komende dagen en weken zullen vele inwoners van de gemeente Venray met opgestroop te mouwen voor hun huisarts staan. Met vredelievende bedoe lingen natuurlijk, want het is weer tijd voor de jaarlijkse 'griepprik'. Natuurlijk krijgt niet iedereen een kaartje met oproep van de huisarts. "Iedereen die het risico loopt om met het krijgen van griep in een slechte lichamelijke conditie te raken, komt in aanmerking voor de griepprik." legt huisarts mevrouw Keijzer-Bors uit Ysselsteyn uit "En dat zijn dan alle 65 plussers, jonge kinderen, mensen met chronische aandoeningen zoals astma, diabetes, longpatiënten of mensen die net behandeld zijn met een chemokuur." De griepprik is inmiddels al tiental len jaren een begrip, maar pas de laatste vijf jaar worden de oproepen gericht via de huisarts rondgestuurd. Hoeveel precies is niet uit de losse pols te melden, "Ze staan netjes in de computer en wij prikken gewoon. We gaan wel naar bejaardentehuizen toe en mensen die slecht ter been zijn, dus het in de rij staan valt wel mee," lacht de Ysselsteynse huisarts, "Bovendien vinden de meesten het wel gezellig, het is bijna een sociaal gebeuren. Het is heel gemoedelijk." Dankzij het oproepsysteem hebben de huisartsen een beter zicht op wie er in aanmerking voor de prik komt en wie het echt nodig heeft, "Je kunt beter actief ingrijpen als iemand niet komt". Door deze persoonlijke benadering is de inentingsgraad heel hoog. Dat sommige 65-plussers zichzelf gewoon te fit voor de prik vinden, daar hebben de huisartsen wel begrip voor. OOSTERSE COCKTAIL Het samenstellen van de inhoud van de griepprik, de zogenaamde 'cocktail', is geen natte-vinger- werk. Aan de hand van informatie r« tji De gemeente Venray biedt op 31 Jtlecember vanaf 22.00 uur onder- Ifljlak aan de medewerkers van een Hokaal Noodmeldpunt die de even- w tuele problemen in de 'millenni- iranacht' dienen op te lossen. Dit noodmeldpunt wordt vanuit de de gemeente Venray bemensd door onder andere twee medewerker 'oor communicatie via het natio naal noodnet, drie medewerkers yoor bodedienst en twee mede- I «erkers voor telefonie en automa ting. Vanuit de regio worden iiier aan toegevoegd: één politie man, één brandweerman en één uisarst. Zodra dit mogelijk is zal ae regiocommandant in Venlo het «oodmeldpunt in de millennium nacht weer afschalen. De gemeente Venray richt zich op regionale instructies die voor schrijven één Noodmeldpunt per gemeente in te richten. Op het nomem dat daartoe aanleiding bestaat zal de bezetting van de gemeente Venray worden opge schaald en wordt het Gemeentelijk Actie Centrum (GAC) ingericht. Dit GAC zal onder andere bestaan uit: de burgemeester, de secretaris, de voorlichter en diverse ondersteu ningsgroepen. De burgers zullen zo optimaal mogelijk worden geïnfor meerd door middel van een special thema in de uitgave van de Gemeentekrant die uitkomt in de maand november. De gemeente heeft tevens een lokaal millennium platform in het leven geroepen dal als primaire taak heeft om burgers, via de wijk- en dorpsraden, instel lingen en het bedrijfsleven te infor meren en van advies te dienen. Het platform is inmiddels twee keer bij een gekomen en zal voor het einde van het jaar nog minstens één keer bij elkaar komen. MAATSCHAPPELIJKE IMPACT Binnen de gemeente Venray zijn een aantal vitale producten onder scheiden. Het zijn producten die een grote maatschappelijke impact heb ben en daarom veel aandacht van het bestuur vragen. Voor elk vitaal product is (waar nodig) een nood plan uitgewerkt. De aanwijzing van de vitale producten en de noodplan nen zijn onder begeleiding van Novius in een aantal sessies tot stand gekomen. Een noodplan bestaat uit de omschrijving van mogelijke preventieve maatregelen die eind 1999 getroffen zullen wor den en noodscenario's die in wer king kunnen treden als er per 1 janu ari 2000 aanleiding voor is. De noodplannen zijn erop gericht om de dienstverlening aan de klanten in 2000 ongestoord voortgang te laten vinden. Om onafhankelijk vast te laten stellen of de gemeente Venray de noodzakelijke maatregelen heeft getroffen in het kader van het mil lennium werd het gespecialiseerde bureau NCP aangetrokken om een zogenaamd millenniumonderzoek uit te voeren. De bevindingen, knel punten en aanbevelingen werden opgenomen in een onderzoeksrap port. uit de hele wereld wordt een bepaal de mix samengesteld waarbij het belangrijk is om te weten dat het Westen griepgolven later krijgt dan het Oosten. Ook het feit dat griepvi russen een bepaalde cyclus hebben, telt mee. Een virus van bijvoorbeeld tien jaar geleden kan nu weer de kop opsteken. Maar het is niet te voor spellen welke griep ineens opduikt. Mevrouw Keijzer-Bors: "Je hoopt dat je met dit beleid minder mensen verliest door de griep." Zeker is wel dat het aantal slachtoffers door griep dankzij het actieve entingsbeleid behoorlijk gedaald is. Wie dus niet kan op de aangegeven tijd op zijn oproepkaart, kan gewoon een afspraak maken met de huisarts. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard In de nacht van zondag op maan dag is in de Hoedenmakerstraat een grijze Mercedes C22D gestolen. De auto, met een geschatte waarde van 80.000 gulden, stond geparkeerd op de oprit naast-de woning van de 47- jarige eigenaar. inkomensplanning vermogensplanning estate planning hypotheken pensioenen empbyée henefits ons motto is: Leeuwstraat 4 5801 BA Venray Telefoon 0478 51 59 73 Fax 0478 51 59 74 Aanstaande zaterdag 30 oktober is het dan eindelijk zo ven de Jeugdbrandweer Venray gaat offi cieel van start. Öm tien uur gaat de vlam in de pan met een woord van welkom door brandweercom mandant Harrie van Oosterhout. Daarna krijgt burgemeester Waals van Venray het woord en na zijn vlammende betoog zal hij de nieu we tenue's aan de leden van de jeugdbrandweer overhandigen. Voordat dan alle belangstellenden en genodigden tot bezichtiging van het jeugdhonk kunnen over gaan, zullen de jeugdige spuitgas ten eerst door middel van een spuitbalde toegangssleutel te pakken zien te krijgen. De kazer ne aan de Acaciastraat zal de hele ochtend liet brandpunt van de fes tiviteiten zijn. f Ruit aan diggelen Vorige week woensdag werd op het Henseniusplein een ruit vernield van een horecagelegenheid. Een groep van ongeveer twintig perso nen was steentjes aan het gooien naar een jongen die voor het gebouw stond waarbij de ruit werd geraakt. De jongeren namen de benen toen een van de medewerkers naar buiten kwam om hen aan te houden. De raadsfracties reageerden dinsdagavond tijdens de gemeen teraadsvergadering tevreden over het Masterplan Beeldende Kunst. De leden van de raadsfractie van de VVD waren afwezig. Mevrouw Van het Reve (D'66) stelde wel dat ook kunsteducatie een wezenlijk onderdeel van het kunstbeleid moet vormen en dat daar ook sub sidies beschikbaar voor zijn. 'Is het onderwijs hiervan wel op de hoogte?', vroeg ze aan cultuur wethouder Kersten. D'66 kan zich vinden in de bedragen die voor de realisering van de projecten van het Masterplan Beeldende Kunst zijn uitgetrokken. De heer Busser (Samenwerking Venray) vindt het Masterplan een uitdagend, maar ook een gevaarlijk plan, dat hij wél met 'genoegen gelezen had'Hij hoopt wel dat de de kunstwerken vandaalbestendig en onderhoudsvriendelijk zullen zijn. Een kritische noot richtte hij wel in de richting van wethouder Kersten, die volgens Busser na de voorlichtingsbijeenkomst toegezegd zou hebben dat het plan in zijn geheel met subsisies en sponsorgeld gefinancierd zou worden. "Het zou Venray niet veel geld gaan kosten en financieel dekkend zijn", zo stelde Busser, "kan de wethouder die toe zeggingen nog steeds nakomen." TEVREDEN Ook de heer Emonts van de raads fractie van de PvdA toonde zich tevreden over het Masterplan. "Ik ben vooral blij dat het plan breed gedragen wordt", aldus Emonts, "met dit plan hebben we een stevig fundament voor invulling van de cultuur in Venray." Ook hij vindt kunsteducatie voor jongeren van belang. "Het is belangrijk dat de jeugd opgevoed wordt in het kunst beleid. De PvdA vindt het een uit stekend plan, gedurfd maar met visie." Wel stelde Emonts dat in de ogen van de leden van de PvdA- fractie niet alle kunstwerken tegelijk in het centrum gerealiseerd zouden dienen te worden. "En na 2003 zou den we ook aandacht dienen te besteden aan kunsttoepassingen in de dorpen en wijken, zodat die ook een eigen gezicht krijgen." HERKENBAAR Ook de fractie Van de Vorle kan zich vinden in het Masterplan, maar Van de Vorle zelf plaatste wel enke le kanttekeningen. "De kunst moet herkenbaar zijn, 'iets dat van Venray is', en de mening van de burgers moet doorslaggevend zijn." Volgens Van de Vorle zou de Kunstacademie een belangrijke bijdrage aan het kunstbeleid kunnen leveren. Hij zei te hopen dat er op het Schouwburgplein een herkenbaar kunstwerk zou komen 'waarbij de burgers bij de keuze betrokken wor den'. Van de Vorle vond overigens de hele situatie rondom de beschadi ging van het kunstwerk 'De Ontmoeting' een 'rare situatie'."Iedereen weet wie het kunstwerk omver gereden heeft. De schade (11.000 gulden, red.) dient betaald te worden door de dader." De raadsfractie van de CDA is blij dat de coalitie het Masterplan Beeldende Kunst steunt. "We die nen het plan wél op een goede financiële wijze te onderbouwen, zodat er een goede basis ligt. Subsidies dienen gegenereerd te worden", meende mevrouw Teeuwen. "We stemmen als CDA in met het Masterplan Beeldende Kunst." TEVREDEN Wethouder Kersten vond het 'tevredenstellend' dat de partijen positief reageerden op het kunst- f)lan. "Het plan getuigt van visie en ef, maar kunst blijft natuurlijk altijd en moeilijk onderwerp." Volgens Kersten heeft het college een helder financieel plan tot en met het jaar 2003 opgesteld. "Maar het is een illusie dat iedereen zegt dat elk kunstwerk mooi is. Maar we moeten ons ook een beetje kwetsbaar op durven stellen." Wat betreft de sub sidie voor het kunstwerk op het Schouwburgplein (100.000 gulden) zei Kersten dat het hem duidelijk geworden was dat de provincie waardering heeft voor het voorstel van de gemeente Venray. "De pro vincie vond het een voorstel met visie en een samenhangend ver haal", aldus Kersten, "maar daarmee wil ik niet de indruk wekken dat alles gesubsidieerd en gesponsord wordt. Zover zijn we nog met. Ook met de Mondriaanstichting zijn we nog in overleg." CENTRUM Ook Kersten heeft zich geërgerd aan de gang van zaken rondom de vernieling van 'De Ontmoeting'. "Maar het heeft zo lang geduurd omdat de kunstenaar moeilijk bereikbaar was. Hij was in Finland en Japan. Die 11.000 gulden zijn deels bedoeld voor reparatie en deels voor herplaatsing. Voor het einde van het jaar is 'De Ontmoeting' terug." Met betrekking tót de vraag van mevrouw Van het Reve (D66) over het educatieve aspect van kunst voor jongeren liet wethouder Kersten weten dat de vraag vanuit het onder wijs zou moeten komen, "maar ik zal de suggestie en de mogelijkhe den binnenkort aan de scholen voor leggen. Maar het is en blijft een idee waarmee ze zelf aan de slag moe ten." De wethouder vertelde verder dat de eerste kunstwerken in het cen trum van Venray geplaatst worden, maar dat in de jaren daarna wordt 'uitgeweken' naar de wijken en dor pen. "Maar in de nieuwbouwijken zullen we de kunst vanaf het begin mee laten lopen", aldus Kersten. FREULEKESHUUS De CDA raadsfractie kan zich vinden in de nota 'Museum 't Freulekeshuus'. "Het plan geeft ruimte voor een gewenste vernieu wing van 't museum 't Freulekeshuus die past bij de schaal en de mogelijkheden van Venray", meende mevrouw Teeuwen. Het is volgens het CDA wel noodzakelijk dat er een professionele medewerker komt. die een spilfunctie gaat ver vullen. De partij wil in een vroegtij dig stadium op de hoogte gebracht worden van de financiële uitwerking van de nota. Ook de fractie Van de Vorle heeft vertrouwen in het Lokaal Historische Platform. "Met goede ondersteuning van de vrijwil ligers kan het museum een meer waarde voor Venray betekenen. Het Freulekeshuus is voor de historie goed en belangrijk voor Venray", aldus Van de Vorle. LOCATIE Ook de heer Busser (Samenwerking Venray) benadrukte het belang van een professionele conservator voor 't Freulekeshuus. "We zijn enthousiast, maar hebben nog wel een opmerking over de huisvesting. Wellicht is de Vredeskerk een nuttige bestemming voor het museum", aldus de heer Busser. Ook voor D'66 blijft de locatie van 't Freulekeshuus punt van aan dacht. "In overleg met het museum bestuur moet er een goede locatie studie plaatsvinden", vertelde mevrouw Van het Reve, "en ook zou volgens D'66 de historie van de psy chiatrie opgenomen dienen te wor den in het museum." Wethouder Kersten, die tevreden constateerde dat de partijen zich positief uitlieten over de nota, ver telde dat het museumbestuur in het geheel een belangrijke functie ver vult. "We zullen de lijn van het bestuur van het museum volgen en met elkaar overleggen en de moge lijkheden bekijken. Het overleg met het museumbestuur verloopt open een eerlijk, maar wat we nu bieden is het maximale bedrag. We zullen de raad stap voor stap over de ont wikkelingen informeren." De jaarlijkse huis-aan-huiscollec- te van het Nederlandse Rode Kruis heeft in Venray dit jaar een bedrag opgeleverd van ƒ25.541,45, inclu sief een grote gift van ƒ5.000,-. Het bestuur van de afdeling Venray bedankt alle collectanten voor hun inzet en ijver, die geleid hebben tot dit succes, ondanks het feit, dat een aantal wijken 'niet gelo pen' zijn. Het bestuur maakt zich zorgen voor het feit, dat er steeds minder mensen bereid zijn om één avond per jaar te collecteren voor dit goede doel. Veel van de collectanten zijn reeds als vrijwilliger aan het Rode Kruis verbonden, maar daar kan ook geen onbeperkt beroep op gedaan worden. Wie zich één avond per jaar voor het Nederlandse Rode Kruis wil inzetten, gelieve zich te melden bij Rein van Wijk, de cam pagneleider, Westsingel'44, Venray, tel. 0478-582847. Laat de Rode Kruis slogan 'Zorg voor elkaar' ook hier gelden. De opbrengst is als volgt: Castenray ƒ517,85; Heide ƒ480,35; Leunen 1.112,85; Oostrum ƒ1.109,20; Ysselsteyn ƒ1.189,90; Oirlo 802,05; Veulen f277.20; Merselo ƒ760,30; Smakt ƒ124,45; Vredepeel ƒ158,85; Venray-Kom ƒ9.382,95; Actie giro e.a. ƒ9.625,50 Uitgesproken ideeèn over inrichten beperken zich niet tot de woning. Welbeschouwd maakt een tuin deel uit van de totale woonbeleving. Waarom dan niet Rien van Mierlo geraadpleegd. Uw wensen en zijn scheppend vermogen komen samen in een tuinontwerp dat onmiskenbaar uw persoonlijk stempel draagt Wen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur «w«g IM 57 Si P H DtutR* Ttl. 044} 3M591

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5