Cliëntenadviesbureau verenigt cliënten en familieorganisaties i ROWWEN HÈZE Ik regel mijn bankzaken wanneer het mij uitkomt. Multiculturele middag 'n feest voor jong en oud Korfbalsters maken frisse seizoenstart Kruising Kempweg- Westingel enige black-spot in Venray Politiek buigt zich over Annaterrein Vrijdag 8 okt. voorprogramma DE VROLIJKE JORDANEZEN Sint Anthonis aanvang 20.00 uur in de feesttent op de Brink Dronken achter het stuur Jongen (14) breekt been VAN OORSCHOT MODE Brommers blijven op fietspaden Merselonaar veroorzaakt ongeval peel en maas donderdag 6 oktober 1999 - Pagina 7 Inbreng cliënten onmisbaar bij het verbeteren van de zorg Het Cliëntenadviesbureau I Noord- en Midden-Limburg I opende op woensdag 6 oktober I officieel zijn deuren aan de Stationsweg 46 in Venray. Tijdens een feestelijke bijeenkomst, die om 15.00 uur begon met een wel komstwoord van de heer M. Van Haperen, vertelden de lidorgani saties iets over zichzelf. Het bureau, dat een eigen pr-plan zal ontwikkelen en op korte termijn een nieuwe vestiging wil openen buiten de terreinen van het VvGI, is het formele aanspreekpunt van de verzamelde zorgaanbieders (GGZ) in Noord- en Midden- Limburg en diverse 'overheden'. De Cliëntenraden van het Riagg Noord-Limburg, Riagg Midden- Limburg, het Vincent van Gogh Instituut en de Bewonersraad RIBW. de Familieraad van het VvGI en reguliere organisaties als de Cliëntenraad, Anoiksis, Ypsilon, Aan Den Lijve Ervaren en de 56! NMSD (vereniging voor manisch depressieven) werken samen in het Cliëntenadviesbureau. ACHTERGROND Eind 1997 zijn cliënten- en fami lieorganisaties in de geestelijke gezondheidszorg in Noord- en Midden-Limburg gestart met samenwerking. Dat heeft geleid tot een samenwerkingsovereenkomst in april 1998. Het Cliënten adviesbureau ontwikkelt zich verder tot een stevige regionale koepel in de sector van de geestelijke gezond heidszorg (GGZ) Gisteren (woens dag 6 oktober, red.) maakte het bureau afspraken over een duurza me samenwerking in verenigings- vorm. De aangesloten lidorganisa ties spraken zich formeel uit over de statuten en reglementen. REGLEMENT Het Cliëntenadviesbureau NML kan worden onderscheiden in twee delen. Enerzijds is het de vertegen woordiging van alle (potentiële) GGZ-cliënten en. betrokkenen in de regio, anderzijds herbergt het bureau in zich de algemene cliën tenraad van de stichting GGZ NML. Het bureau en de raad bewegen zich op terreinen van advies, medezeg genschap, regionaal behoefteonder zoek en kwaliteitstoetsing en ver nieuwing van de zorg. Het bureau wordt ingesteld door en voor cliën ten en betrokkenen en heeft zijn eigen professionale ondersteuning. REGIOVISIE De geestelijke gezondheidszorg gaat steeds meer regionaal opereren. Het zijn niet meer de afzonderlijke instellingen zoals de RIAGG of het psychiatrisch ziekenhuis (APZ), die zelf hun beleid bepalen. De plan ning en de ontwikkeling van de zorg gebeurd steeds meer in nauwe samenwerking met betrokken GGZ- instanties. Zo is er voor de regio Noord- en Midden-Limburg een regiovisie waarin de plannen wat betreft de geestelijke gezondheids zorg voor de komende jaren staan vermeld. Verder is er ook een Wet Medezeggenschap Cliënten Zorginstellingen, die instanties en instituten verplicht tot vergaande inspraak van hun cliënten. Cliënten en familieorganisaties gaan zich samen sterk maken in Noord- en Midden-Limburg. De vorm waarin het Cliëntenadviesraad opereert is landelijk uniek, omdat in het samenwerkingsverband een aan tal bureaucratische lagen bij elkaar worden gebracht en vereenvoudigd. Het Cliëntenadviesbureau was het initiatief van de Cliënten- en Familiraad van het Vincent van Gogh Instituut en groeit nu uit tot een stevige sparring-partner van instituten, instanties en overheden in de regio. Het bureau wordt in princi pe bestuurd door cliënten en naasten en regelt zijn eigen professionale en inhoudelijk ondersteuning. Voorverkoopadressen Bos All-in - 't Hert VVV-kantoren land van Cuijk en Venray Ajax poetst en boent in Castenray Drie schoonmakers van het Ajax Active Hygiëne Schoon- maakteam gaven maandagmor gen de kleedlokalen van de Recreanten Korfbal Sport vereniging in Castenray een duch tige schoonmaakbeurt. Enkele weken geleden trok de ingezonden mededeling 'Sporters opgelet' in nationale en regionale dagbladen de aandacht van korfbalster Maria Classens. "Ik schreef een brief naar Ajax waarin ik opsom de waarom ons onderkomen wel een schoonmaakbeurt kon gebrui ken en uit de vele reacties werden wij uitgekozen. Erg leuk, want normaal gesproken maken wij zelf de kleedlokalen schoon." Voordat de schoonmaakactie begon, nam Maria Classens de 'Ajax Active Hygiëne Kampioen Frisse Seizoenstart'-beker in ont vangst. Volgens Ronald Sutmuller, pr- man van het Ajax Active Hygiëne Team, zoekt Ajax jaarlijks een ande re promotiemogelijkheid voor zijn produkt. "Maar ik moet zeggen dat het bezoeken van sportclubs me erg aanstaat, kijk maar eens hoe druk het hier is." Inderdaad, de kleedkamer van de Castenrayse korfbalvereniging zit tjokvol, en er wordt op deze vroege morgen al gebak met koffie geser veerd. "Dat is ook het mooie van deze actie", vindt Sutmuller. "Je hebt direct contact met je klanten en dat is leuker dan een gesprek met een directeur van een willekeurig geïnteresseerd bedrijf." VUILIGHEID Overigens viel het met de vuilig heid in de kleedkamers van de Castenrayse korfbalvereniging alleszins mee. Sutmuller lachend: r "Laatst waren we op bezoek bij een nigbyteam, waar we de vloeren van de kleedkamers gewoon wit zagen [worden. Hier hebben de schoonma kers eigenlijk een 'makkie'. Je kunt Op de lijst van black-spots in Limburg komt nog slechts een kruising in de gemeente Venray voor. Het gaat daarbij om de krui sing Kempweg-Westsingel waar in de laatste drie jaar (96 t/m 98) zes letselongevallen plaatsgevon den. Dit is meteen ook het criteri um om als black-spot te worden aangemerkt. Dit blijkt uit het jaarverslag 1998 van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Limburg (ROVL). De lijst in Limburg omvat 47 black-spots, de kruising Kempweg-Westsingel staat op een 45e positie. Op die kruising werden de laatste drie jaar 15 ongevallen genoteerd, waarvan 6 met letsel. De kruising in Ysselsteyn, die in voor gaande jaren een vrij prominente plaats innam op de lijst van black- spots, komt hier niet meer op voor. Dit is te danken aan het feit dat de kruising is omgevormd tot een rotonde. In 1998 vielen in de gemeente Venray in totaal 126 slachtoffers met letsel in het ver keer. In 1997 ging het nog om 143 slachtoffers. Het streven is om het aantal verkeersslachtoffers in het jaar 2000 verder terug te dringen naar 117. In heel Limburg zijn in de periode 1996-1998 1389 verkeersongeval len gebeurd op 47 black-spots, waarvan 356 met letsel (dodelijke afloop of ongevallen met gewon den). ten opzichte van de voorgaan- Maria Classens (r) van de Castenrayse korfbalvereniging nam trots de Ajax Active Hygiëne Kampioen Frissen Seisoenstart beker in ontvangst. merken dat de dames zelf de kleed kamers schoonhouden. Dat schoon maken gaat over het algemeen toch ietwat zorgvuldiger dan bij man nen." Ajax wil met de schoonmaakactie graag een handje meehelpen aan een frisse start van het nieuwe sportsei- zoen. "Maar Ajax wil ook graag alle vrijwilligers van de betreffende clubs, die vaak al jarenlang de accommodaties schoonmaken, een moment van rust gunnen", vertelt Sutmuller. "De vrouwen van de Castenrayse korfbalvereniging heb ben de hygiëne-beker dan ook zeker verdiend." Tegen een 24-jarige automobilist uit Venray werd proces-verbaal opgemaakt omdat hij in de nacht van donderdag op vrijdag in dron ken toestand over de Zuidsingel in Venray reed. Hij kreeg tevens een rijverbod van 10 uur uitgereikt en zijn rijbewijs werd ingevorderd. De man veroorzaakte op de kruising van de Zuidsingel met de Langstraat in Venray een aanrijding met mate riële schade en bleek teveel alcohol gedronken te hebben. De tegenpartij, een 33-jarige auto mobilist uit Venray, bleek eveneens teveel alcohol gedronken te hebben. Ook tegen hem wordt proces-ver baal opgemaakt en hij kreeg een rij verbod van vier uur opgelegd. de periode 1995-1997 is er sprake van een stijging van 34 procent, oftewel 349 ongevallen waarvan 80 met letsel. KWETSBAAR Jongeren zijn de meest kwetsbare groep in het verkeer. Uit het ROVL- jaarverslag blijkt dat 41 procent van de slachtoffers valt onder jongeren tot 25 jaar. Bij 70 procent van de verkeersongevallen waarbij jonge ren betrokken zijn, wordt - juridisch gezien - door jongeren de fout gemaakt. Om die reden is het ROVL tevreden met het aantal afgesloten convenanten binnen het onderwijs. Ook met het duurzaam veilig inrich ten van de Limburgse wegen is in 1998 winst geboekt. Alle Limburgse gemeenten beschikken nu over een verkeersveiligheidsplan. In dit plan zijn alle wegen gecategoriseerd. Tussen alle gemeenten heeft afstem ming plaatsgevonden om knelpun ten op te sporen en op te lossen. KOPLOPER In 1998 vielen er in Limburg 216 verkeersslachtoffers minder dan in 1997. In totaliteit waren er in 1998 3229 slachtoffers te betreuren waar onder 99 doden. Limburg is er in geslaagd het aantal verkeersslacht offers te reduceren met 16,8 pro cent. Landelijk gezien is de provin cie hiermee koploper in het streven om het aantal verkeersslachtoffers terug te dringen met uiteindelijk 25 procent. 'Allerheiligen' in Commissie Stedelijke Ontwikkeling De leden van de commissie Stedelijke Ontwikkeling mogen zich volgende week dinsdag over twee stevige agendapunten met betrekking tot onroerend goed buigen. De exploitatieovereen komst voor het St. Jozefterrein staat genoteerd, plus de vaststel ling van de samenwerkingsover eenkomst voor het St. Anna- en St. Servatiusterrein. Verhoeven Vastgoed uit Venray heeft bouwplannen ontwikkeld voor bebouwing van een deel van het St. Jozefterrein bij het voormalige St. Jozefklooster. Zevenendertig koop appartementen en negenentwintig ondergrondse parkeerplaatsen plant Verhoeven en daarbij moeten aan de westkant van de Heuvelstraat nog 109 openbare parkeerplaatsen komen. Verhoeven moet daarvoor bijna 400.000 gulden aan de gemeente betalen. Daar tegenover staat dat de gemeente de kosten moet dragen van de 71 parkeerplaat sen in het plan Jerusalem en dus weer ruim 527.000 gulden aan Verhoeven zal overmaken. De exploitatieverordening beschrijft ook dat Verhoeven de aanleg van"- voorzieningen van openbaar nut' zelf moet aanleggen, waarbij een symbolische vergoeding van één gulden als aanneemsom geldt. De ondergrond van de aan te leggen voorzieningen wordt ook tegen een symbolische vergoeding aan de gemeente overgedragen. ST. ANNA Het Vincent van Gogh Instuut is eigenaar van twee grote terreinen in Venray, het St. Annaterrein met 50 hectare, en het St. Servatiusterrein van ongeveer 30 hectare. Overheidsmaatregelen dwingen de stichting de activiteiten op een loca tie te concentreren en dat wordt een gedeelte van het St. Servatiusterrein. Het overbodig geworden gedeelte van dit terrein en het hele St. Annaterrein moeten dus op termijn worden verkocht. Dat zit al even in de pen en volgende week dinsdag legt het college de samen werkingsovereenkomst ter vaststel ling aan de Commissie voor. De belangrijkste afspraken zijn: - de gemeente stelt samen met het Vincent van Gogh Instituut een nota met uitgangspunten en een globaal stedenbouwkundig plan op voor alle twee de terreinen. - grond- en bouw- exploitatie van St. Anna wordt door de gemeente opgesteld, St. Servaas door Vincent van Gogh Instituut, - de gronden van het St. Servatiusterrein zullen in principe niet door de gemeente worden gekocht, - de gemeenteraad dient uiterlijk voor 1 juli 2000 te beslissen over het al dan niet aankopen van grond van het St. Annaterrein, - de Wet Voorkeursrecht Gemeenten blijft rusten op het St. Annaterrein, daarnaast is in de samenwerkings overeenkomst dit voorkeursrecht nog een keer privaatrechtelijk vast gelegd.. - als de gemeente geen eigenaar van deze grond wordt mag het doorverkocht worden, - de ont wikkeling van beide terreinen is aan elkaar gekoppeld, - wordt de grond aan iemand anders verkocht dan krijgt de gemeente een vergoeding van tien procent van de opbrengst als vergoeding voor de gemeentelij ke kosten. De vergadering begint om 19.00 uur in het gemeentehuis. Een 14-jarige jongen uit Venray brak zondag zijn been bij een onge val in zijn woonplaats. De jongen figtste omstreeks 19.50 uur over de Kruidenlaan en wilde op de kruising met de Klaproos linksaf slaan. Hij verleende echter geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 54-jarige man uit Venray, waarna een botsing volgde. Betalen en ontvangen via Rabo Tele bankieren Extra is gemakkelijk en goed koop. U betaalt eenmalig ƒ110.- entree- kosten en vervolgens ƒ6.- per maand. De kosten zijn veel lager dan van handmatig betalen. Bovendien beschikt u voortaan altijd - 7 dagen per week, 24 uur per dag - over actuele rekeninginformatie. Voor meer informatie loopt u gewoon even binnen bij onze bedrijvenbalie. Of maak een afspraak met een van onze bedrijvenadviseurs. Die helpen u graag ver der. Rabo Telebankieren Extra. Snel en goedkoop uw bankzaken regelen wanneer 't u uitkomt. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530253 tel.(0478)530300 peelmaas@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl Ruim 1000 mensen hebben zon dag de multiculturele middag 'Samen in de wijk' in wijkcen trum De Kiosk in het Brukske bezocht. "Boven verwachting goed. We hebben van bezoekers, standhouders en vrijwilligers aan de manifestatie louter positieve reacties gehad", zegt voorzitter Jöhan Thomassen van de Aktiviteitenvereniging Brukske Aktief, de vereniging die samen met het Multicultureel Platform garant stond voor een per fecte organisatie. Tijdens de middag stond de verbroedering tussen cultu ren centraal. Op het programma stonden diverse activiteiten zoals dansgroepen, hapjes en drankjes, shows, spellen voor kinderen, infor matiestands en muziek. "Het was ontzettend gezellig en beslist voor herhaling vatbaar. Ondanks het feit dat de manifestatie binnen was, zijn er toch heel veel mensen op af geko men", aldus Thomassen. Afgelopen zomer vond een soortgelijke cultu rele manifestatie plaats in de wijk Veltum. Zowel het feest in Veltum als het Brukske wordt gezien als een testcase voor een groots opgezette culturele dag in het centrum in Venray. Deze activiteit zou in het jaar 2000 moeten plaatsvinden. Een lezing die door Kees Moerkerk van Synthese Venray wordt bevestigd: "Na de wijken Veltum en Brukske is eerst Landweert aan de beurt. We zijn nu bezig met het leggen van contacten in die wijk en als alles meezit, is het mogelijk om in het voorjaar van 2000 ook in Landweert een soortgelijke manifestatie op touw te zetten. Al deze manifestaties De vrouw van nu koopt mode bij,. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. dienen als proef om in 2000 een grootse culturele dag in het centrum van Venray op te zetten." De cultu rele dagen in Veltum, Brukske en mogelijk Landweert en Venray-cen- trum staan niet op zich. Moerkerk: "Daaruit moeten van tijd tot tijd ver volgactiviteiten voortvloeien. Al zullen die misschien kleinschaliger zijn." Het proefproject waarbij brom fietsen op de openbare weg moe ten rijden, ook als er fietspaden langs deze weg liggen, is succes vol afgesloten. Vooruitlopend op landelijke maatregelen m deze richting hebben sommige gemeenten, zoals Venlo. al beslo ten deze maatregel in te voeren. In Venray is het nog niet zo ver: "We hebben er nog geen beleid op," meldt voorlichtster Thea Koot, "maar we hebben wel al bepaalde maatregelen getroffen voor als het zover is." Op plekken waar nieu we verkeersvoorzieningen worden aangelegd wordt met de splitsing van het langzame verkeer al reke- yning gehouden. Bij een verkeersongeval op de kruising van de Korte Heide met de Lange Heide in Maasbree is dinsdagmiddag rond 13.00 uur een 43-jarige man uit Maasbree gewond geraakt. Het slachtoffer raakte bekneld in zijn personenauto en werd na ruim één uur uit zijn benar de positie bevrijd door de brand weer en het ambulancepersoneel. Hij werd met onbekende verwon dingen per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis. Een 21-jarige man uit Merselo verleende als chauffeur van een vrachtauto gela den met bieten op de kruising geen voorrang aan de 43-jarige automo bilist uit Maasbree. Het verkeer werd gedurende enkele uren omge leid en door de politie wordt een technisch onderzoek ingesteld.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7