WVG-wachttijd al fors korter 'Het lijkt hier wel een achterbuurt' Monumenten verlanglijstje voor 21e eeuw Transporteurs uiten kritiek op parkeerverbod Kinderboekenweek gestart in Venray SSK wil gastouder bureau starten 'T VENROJS LARVE GETAEKEND je l Reconstructie Leunseweg kost ons handen vol geld ALLE ENORME COLLECTIE Strenge eisen voor aanvraag vergunning coffeeshop Venraynaren op de vuist Man rijdt tegen huis 5 'EEL EN MAAS donderdag 6 oktober 1999 - Pagina 5 Troosteloze bouwval op Eikenlaan BI 1.,, Toevallige voorbijgangers op de lingel zien dat de tamme kas tjes rijp zijn tussen de fraaie tene struikenmuur langs het ittoir. Dat is één kant van het >rhaal. De bewoners van het iatste stukje Eikenlaan en jodenstraat hebben een heel inder blikveld. Zij kijken uit op mwhekken met prikkeldraad, jpotte ruiten en een gebouw raar geen deur meer in zit. En Jat is nog niet het ergste: binnen iet oude schoolgebouw is het zo ■rvuild dat de ratten soms door buurt lopen. 'Als de bladeren vallen wordt het iog erger," zegt de familie Donders it de Lindenstraat, "dan zien we alles." De landbouwschool of biolo- >ische school is in 1994 in bezit iekomen van Bouwbedrijf Mertens 'n Weert. De scholieren hebben dat schooljaar nog keurig afgemaakt, en met Kerstmis^ ook hun traditionele kerststukje bij alle buren afgeleverd. In 1995 stond het gebouw leeg tot dat er een zwerver in trok. Deze werd er wel een paar keer uitgezet, de laatste keer in april van dit jaar. Het kwaad was echter geschied. Ijdens zijn verblijf raakten alle toi- etten vol, ook door andere onge wenste bezoekers, in de kelder kwam een heleboel water te staan en als het koud was stookte de man oud hout op. Op de oude speelplaats lagen de broden op de grond, in het gebouw stapelde het vuil zich op en dat was blijkbaar voor andere men- Vervolg voorpagina f GELE BORDEN Ook reageert de gemeente vol gens de ondernemers weinig alert als het om het weghalen van de bewegwijzering gaat. "De Zuivelweg was al drie" dagen geo pend voordat het gele bord van de omleidingsroute door de gemeente werd weggehaald", vertelt Lucassen. "Er is nog naar de emeente gebeld om te vragen of ie borden zo snel mogelijk wegge- haald konden worden. 'Het wordt meteen geregeld', kregen we te maar vrijdagavond stonden gele borden er nog steeds. Als ze een half uurtje langer hadden gewerkt om die borden weg te halen, hadden wij het in het week end een stuk drukker gehad aan de pomp, zeker omdat het die zondag ook nog koopzondag in Venray was. Maar ja, het zal wel 16.30 uur geweest zijn..." GEMEENTE VERBAASD De gemeente Venray reageert hoogst verbaasd op het verwijt van de ondernemers dat de gemeente slecht zou communiceren. Volgens woordvoerster Thea Koot hebben de ondernemers tijdens twee informa tiebijeenkomsten (op 17 mei en 19 augustus, red.) hun zegje kunnen doen en ook heeft volgens de woordvoerster Ger Beyers, het hoofd van het projectteam, recent nog contact gehad met Robert van Gorp, onder andere over het wegha len van de borden. "En verder hou den we de inwoners van Leunen via de gemeentepublicaties in Weekblad Peel en Maas zoveel mogelijk op de hoogte en zijn er afspraken gemaakt met ondernemers, onder meer over borden die mensen de richting wij zen naar bedrijven in Leunen. Beyers was dan ook zéér verbaasd dat de ondernemers nu naar de media zijn gestapt met het verhaal dat ze niet tijdig geïnformeerd wor den." Volgens de woordvoerster wordt ook het tijdplan zo goed en kwaad als het kan gevolgd. "We begrijpen dat de werkzaamheden overlast bezorgen en dat er omzetverlies is voor de ondernemers, maar daar kunnen wij als gemeente helaas weinig aan doen. De omleidingen en afzettingen tijdens de reconstructié zijn nodig om onveilige situaties op de Leunseweg te voorkomen, en dat ls toch ook in het belang van de ondernemers." De oude Biologische School biedt thans een verloederde aanblik. sen een makkelijk excuus hun eigen vuilniszakken er ook maar te dum pen. Op een gegeven moment liepen de ratten in de buurt rond. PUBLICITEIT Ook eind vorig jaar was de situ atie al onderwerp van gesprekken tussen buurt en politie. Eigenaar Mertens heeft in overleg met buurt bewoners wel maatregelen geno men, zoals bouwhekken om het ter rein met daar boven op prikkeldraad. Alle binnendeuren werden er uit gehaald en af en toe wordt het groen buitenom onder houden. De ramen zijn niet dichtge spijkerd. De buurt heeft vorig jaar ook een handtekeningactie gehouden waarin de gemeente om maatregelen gevraagd werd. Diverse media wer den ingeschakeld om de betrokken partijen op de situatie te attenderen, "Maar het helpt allemaal niks", ver zucht de familie Donders, "Ook de wijkraad heeft al van alles gepro beerd, maar die komen ook niet ver der. Misschien dat dit artikel wat helpt." GEEN SLOOP Wat is nu precies de bedoeling? Henk Weering van Bouwbedrijf Mertens: "We hebben vorige maand een gesprek met wethouder Kersten gehad en zijn in afwachting van een brief van de gemeente over wanneer en wat er precies gebeuren kan op die locatie. Wij willen er een aantal woningen realiseren en dat hebben we vaker dan eens besproken, en het is ook vaker dan eens weer naar achteren geschoven." De optie van slopen ziet Mertens niet zitten, "Wij willen wachten met sloop tot we wat van de gemeente horen en er is toe gezegd dat we volgende week een brief krijgen." De buurt zou overi gens wel blij zijn met sloop, veel bewoners hebben liever een tijdelij ke parkeerplaats voor de deur dan de tragedie die zich nu voor hun ogen afspeelt. Inmiddels heeft Bouwbedrijf Mertens al wel gesprekken gehad over de woningbouw, en de verkoop daarvan, met makelaardij Zeelen Van de Burgt. Woordvoerder Hulsken: "Het is nog allemaal pre matuur, gewoon een idee. We heb ben wel al verkennende gesprekken met Mertens gehad en als er gebouwd gaat worden hopen wij de verkopende makelaar te zijn." Frappant is dat buurtbewoners die toevallig op zoek waren naar een huis, al te horen kregen dat de plan nen rond waren. Buurtbewoner Barents: "Ik heb nog gezegd, 'Als je hoogbouw doet kom je mij weer tegen'." WONINGBOUW De gemeente Venray zit klem tus sen hun planning van de bestem mingsplanwijziging voor het gebied, de wensen van Bouwbedrijf Mertens en de overlast voor de buurtbewoners. Voorlichtster Thea Koot van de gemeente: "De oor spronkelijke planning was 2002 zodat er in 2003 gebouwd zou kun nen worden. De gemeente is nu aan het bekijken of we dit naar voren kunnen halen omdat als het gebouw tot 2002 of 2003 blijft staan de pro blemen voor de buurt tot die tijd blijven bestaan." En dat wil de gemeente niet meer, hoewel de rat ten op het ogenblik blijkbaar niet rondlopen, ziet men bij de gemeente wel degelijk in dat de situatie ond- houdbaar kan worden. Thea Koot: "De gemeente wil wel degelijk van de overlast voor de buurtbewoners af. We zijn. aan het bekijken hoe we de wijziging in het bestemmings plan naar voren kunnen halen, maar daar zijn we nog niet helemaal uit." Bouwbedrijf Mertens krijgt vol gende week dus zijn brief van de gemeente. Misschien dat het bouw bedrijf dan ook de goede wil aan de buurtbewoners wil tonen en alvast tot sloop wil overgaan. Dan zal de zinsnede uit de brief eind vorig jaar van de gemeente aan de buurtbewo ners misschien eindelijk waar wor den: "(Dat) de locatie een bestem ming krijgt die voor gemeente en bouwbedrijf acceptabel is. De belangen van de buurt wegen daar zwaar in mee." De invoering van het parkeer verbod voor vrachtwagens op de openbare weg en de komst van een betaald parkeerterrein stuit op nogal wat bezwaren van trans porteurs. Volgens een groep van circa twintig transporteurs is het betaald parkeren voor trucks niet gebruikelijk in Nederland. Ook vinden de transportondernemers het vreemd dat de gemeente Venray vooraf geen overleg heeft gepleegd met de branche. De transportondernemers kunnen het wel begrijpen dat ze uit de woonwijken weg moeten, maar de kritiek richt zich vooral op de prak tische uitvoerbaarheid. "Chauffeurs gaan bijvoorbeeld vaak met de vrachtauto even thuis of bij het bedrijf langs". Iaat J. Martens van het gelijknamige Venrayse trans portbedrijf weten. "Maar vanaf 15 oktober riskeren wij daarmee- een bekeuring van minstens vijfhonderd gulden." ALTERNATIEF Het alternatief van de gemeente, een speciaal terrein waar vrachtau to's betaald kunnen parkeren, wijst de groep chauffeurs volgens Martens resoluut van de hand. "Maximaal drieduizend gulden per jaar voor een vrachtwagenparkeer plaats vinden we te duur. Wij vinden parkeerstroken voor vrachtauto's in de dorpen en gratis parkeren op de openbare weg op de industrieterrei nen in Venray een betere oplossing." Volgens de Venrayse transporton dernemer is dat ook gebruikelijk in Nederland. ONTHEFFING AANVRAGEN In de hele gemeente Venray mogen vanaf 15 oktober tussen 18.00 en 08.00 uur geen vrachtau to's en bussen meer op de openbare weg geparkeerd staan. Met het ver bod wil de gemeente Venray tege moetkomen aan de jarenlange wens vanuit de woonwijken en de poli tiek. Geparkeerde vrachtauto's kun nen zorgen voor gevaarlijke situ aties en overlast. Bovendien is het geen fraai gezicht in een woonbuurt. Bezwaarmaken tegen het besluit van college van B&W is niet moge lijk. Wél kunnen de transporteurs bij de gemeente een ontheffing aanvra gen, bijvoorbeeld voor een kort bezoek van een chaufffeur aan z'n baas. Weigert het college zo'n ver zoek, dan kunnen de ondernemers wél bezwaar aantekenen. gemeente slecht geïnformeerd over kinderbeleid Een aanvraag voor de Wet Voorziening Gehandicapten (WVG) wordt bij de gemeente Venray langzamer afgehandeld dan wettelijk is toegestaan. De wettelijke termijn bedraagt 40 werkdagen, maar de gemeente Venray heeft een gemiddelde afhandelingsduur van 101 werk dagen. Gemeenten met een verge lijkbare grootte als Venray heb ben een gemiddelde afhandelingsduur van 50 werkda gen. Dit blijkt uit het CNV-onder- zoek naar de uitvoering van de bijzondere bijstand, de Wet Voorziening Gehandicapten en de kinderopvang door gemeenten in 1999. Volgens de gemeente Venray kloppen de cijfers van het onder zoek inmiddels niet meer en valt 80% van de ongeveer 14.000 woningen in de gemeente onder die afspraken (een aanvraag van een gehandicapte om een hulpmiddel of een aanpassing wordt volgens de gemeente dus wél binnen de wette lijk gestelde termijn van 40 dagen afgehandeld). BIJZONDERE BIJSTAND In de gemeente Venray, waar 11% van de aanvragen voor bijzondere bijstand wordt afgewezen, is sprake van een overschot in de uitgaven voor bijzondere bijstand ten opzich te van de begroting van 1998. Het overschot wordt volgens de gemeente veroorzaakt door onder benutting. De gemeente Venray stort het overschot, net zoals 30% van de BEVESTIGINGSMATERIALEN BOSMAAIERS - KETTING ZAGEN - BOUTEN -MOEREN SCHROEVEN - LASARTIKE- LEN - COMPRESSOREN TRAPPEN - STEIGERS ELECTR. GEREEDSCHAP KEIZERSVELD 61 VENRAY TEL 0478 - 5S 33 55 gemeenten van vergelijkbare groot te, in een apart fonds om zo zeker heid te hebben over de bestemming van de gelden. Een aanvraag voor bijzondere bijstand wordt door de gemeente wél binnen de wettelijke termijn van 40 werkdagen afgehan deld. Gemeenten met een vergelijk bare grootte hebben een gemiddelde afhandelingsduur van 29 werkda gen. KINDEROPVANGBELEID Uit het CNV-onderzoek blijkt ver der dat Venray slecht geïnformeerd is over het eigen kinderopvangbe- leid. De gemeente geeft geld uit voor de opvang van kinderen, maar kan geen recente cijfers achterhalen en weet niet van het bestaan van een wachtlijst voor kinderopvangbeleid of buitenschoolse opvang. De gemeente gaat binnenkort met de vakbond praten over de resultaten van het onderzoek 'Hoe sociaal is lokaal'. Bekendmaking coffeeshop De gemeente Venray telt nog geen dertig rijksmonumenten en het budget daarvan is daarom bij de provincie Limburg onderge bracht. Elk jaar mag Venray een 'prioriteitenlijst van restauratie plannen rijksmonumenten' indie nen. Deze keer is de periode 2000- 2005 aan de beurt. Voor deze periode hebben alle eigenaren, bewoners en gebruikers een brief gekregen met het verzoek om hun restauratieplannen in te die nen. Vijf nieuwe of bijgestelde plan nen staan nu op het Venrayse ver langlijstje. Opvallend is dat vier van de vijf projecten kerken betreft. De restauratie van de St. Catharinakerk in Leunen is al in volle gang, maar bij de aanbesteding in april bleek dat de restauratiekosten f 140.842 hoger uitvallen dan bij het opstellèn van de begroting een half jaar eerder berekend was. Het verzoek is om een aanvullende subsidie van bijna een ton. Voor de St. Jozefkapel in Smakt is een plan ingediend tot een totaalbedrag van 350.000 gulden. Dat kan een subsidie opleveren van maximaal f245.000. De restauratie kosten van de H. Gertrudiskerk in Oirlo zijn geïndexeerd naar het hui dige prijspeil tot een bedrag van f 150.000 en de globale aanpassing van de plannen voor de St. Matthiaskerk in Castenray brengt daar het totaalbedrag op drie ton. Voor de boerserij 'Martieneplats' in ^lerselo is een compleet restauratie plan in voorbereiding, maar een eer ste schatting maakt al wel duidelijk dat de kosten rond de f 200.000 lig gen. Bij een subsidiepercentage van 50 procent bedraagt de subsidie dan maximaal f 100.000. Omdat het indienen van de gemeentelijke prioriteitenlijst voor 1 oktober elk jaar weer problema tisch is, stelt men de commissie voor om het vaststellen van de 'gemeentelijke prioriteitenlijst res tauratie rijksmonumenten' over te dragen aan het college van burge meester en wethouders. Elk jaar blijkt het weer moeilijk te zijn, mede vanwege de vakanties, om de noodzakelijke gegevens van eigena ren op tijd te krijgen. Het indienen van de ontwerplijst moet nu nog altijd gevolgd worden door vaststel ling van het voorstel door de raad. De Stichting Samenwerkende Kinderopvang (SSK) heeft bij de gemeente Venray een vergunning aangevraagd tot het oprichten en houden van een gastouderbureau. Een gastouderbureau bemiddelt tus sen de ouders van maximaal vier kinderen die opvang voor hun kin deren zoeken en ouders die graag kinderen willen opvangen. "Het bureau is bedoeld voor mensen die door allerlei omstandigheden geen gebruik kunnen maken van de hui dige kinderopvang en bijvoorbeeld zoeken naar opvang voor hun kinde ren in de avonduren en/of in het weekend", vertelt voorlichtster Thea Koot van de gemeente Venray. De aanvraag en de daarop betrekking hebbende stukken liggen met ingang van vrijdag 8 oktober gedu rende vier weken ter inzage bij de afdeling publieksdiensten in het gemeentehuis. FEEL EN MAAS 'n abonnement waard Twee jongemannen (17 en 18 jaar) uit Venray hebben vrijdag avond onenigheid gekregen.in een horecagelegenheid aan de Prins Bemhardstraat. Dat werd buiten op straat voortgezet en daarbij vielen over en weer rake klappen. De 17- jarige viel daarbij op zijn hoofd en raakte even buiten bewustzijn. Hij is met een ambulance naar het zieken huis gebracht. Daar bleek dat hij geen aangifte wilde doen omdat hij volgens eigen zeggen zelf schuld had aan de vechtpartij. Ook de ande rejongeman deed geen aangifte. Zaterdagavond is een 34-jarige man uit Ysselsteyn met zijn auto op de Langstraat tegen een woning gebotst. De man bleek onder invloed te zijn. Hij is door de politie aangehouden en meegnomen naar het bureau. Daar weigerde hij zijn medewerking aan een ademanalyse. Zijn rijbewijs is ingevorderd en hij kreeg behalve een proces-verbaal- ook een rijverbod voor twaalf uur. Of er schade is ontstaan aan de woning is nog niet bekend. Vertellerscollectief oRare trad woensdagmiddag op initiatief van het Literair Café Venray-regio en de Venrayse bibliotheek op in de foyer van de Venrayse schouw burg vanwege de start van de jaarlijkse Kinderboekenweek. Tientallen Venrayse kinderen genoten van een één uur durende voorstelling van Eric Borrias en Adrie Glaudemans. Het thema van de Kinderboekenweek is dit jaar Van @penstaartje tot apenkooi, verwij zend naar de diverse soorten activi teiten die op scholen plaatsvinden. Het thema diende als raamwerk voor twee vertellingen van Eric Borrias en Adrie Glaudemans. Borrias verhaalde over de apenko- ning die dankzij zijn apenstaart zijn volk weet te redden. Glaudemans vertelde over een tovenaarsleerling die met bomen leert praten. Dit verhaal liet de kinderen vooral zien - en horen - dat er meer manie ren zijn om met elkaar te communi ceren dan via de computer. De kin deren werden ook actief betrokken bij het muziekgedeelte. Vertellersgroep oRare bestaat uit zeven vertellers en een musicus. De groep, waar Borrias en Glaudemans deel van uitmaken, brengt theater voorstellingen waarin de kunst van het verhalen centraal staat. De col lectieve voorstellingen zijn raam vertellingen, gebaseerd op mythen, sprookjes, en andere verhalen uit de zogenaamde orale traditie, gebracht in een acterende vertelstijl. Het woord 'oreren' betekent in alle een voud 'vertellen'. Orare staat echter ook voor humor, muziek, ontroering en theatrale effecten. Vertellerscollectief Orare opende woensdagmiddag de Kinder boekenweek in de foyer van de Venrayse schouwburg. KLEUREN GAAT H TE BUITEN Uw voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rien van-Mierlo in een adembenemend schouwspel: Een tuin zó ingericht dat u zich in oosterse sferen waant Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tol in lengte van jaren z'n ultieme bekoring behoudt. Rlen van Mlerlo geeft uw tuin een eigen signatuur ridfsewtg Hl 5?St Daurne Tel.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5