ƒ11.95; PEEL EN MAAS Radio Wonderland weer in de lucht? c 300 piek boete? Dan maar brommen' Dierendag: een jaarlijks feest 'De Marke' wint natuurprijs Gemeente en provincie: plan Schaartven in orde ANiéVeis Opbrengst collecte spierziekten Dronken bromfietser bekeurd op de Kies voort F ecstpr marktmerk j Noord hollands belegen Verkoop beheerders woning Vlakwater Nieuwe cursus Home-Start WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Jenniskens_ Grote snor- en bromfietscontrole in Venray Tijdens een anderhalf uur urende brom- en snorfietscon- ole in het centrum van Venray erden vorige week vrijdagavond estien voertuigen aan een contro- onderworpen. Maar liefst 87,5 rocent van de gecontroleerde estuurders kreeg een proces ver aal. Zo werden er vijf proces irbalen opgemaakt vanwege een groot vermogen van de snor- of romfiets, vier keer had de eige- aar niet het benodigde romfietscertificaat, terwijl twee iensen tijdens het rijden geen jjm droegen. Een proces verbaal erd uitgedeeld omdat een foutief aatje werd gevoerd, terwijl een cstuurder te jong was om een rom/snorfiets te mogen berijden, en bestuurder tenslotte had cohol genuttigd en moest een jemtest afleggen. Omdat hij die eigerde kreeg ook hij een proces irbaal. Een sfeerimpressie van- I de werkplaats bij het politie- areau aan de Leunseweg. Juist daar worden de bestuurders snor- en bromfietsen 'opgepikt' x>r twee motoragenten. Het duurt in ook niet al te lang of een vol- :nd scooterbestuurder wordt bin- ngeleid. Een fraaie Aprillia Rally, et alles erop en eraan, wordt op de illenbank geplaatst. "Net te hoog", includeert Sanders, "Heb je dat jf gedaan." "Nee", antwoordt ichard Rongen uit Venray, het lij- tid voorwerp in deze, "Ik heb hem len opvoeren." Rongen is voor de jlitie geen onbekende. Al zo'n vijf ter eerder werd hij bekeurd. Rijden inder helm, 90 gulden boete, tuf- n door de Passage, 70 gulden iele. de een dag eerder 18 jaar worden jongeman kijkt niet op n boete meer of minder. "Ik maak eer niet zo druk om. Ik heb werk, is ik kan het goed betalen." AI eft hij toch schoorvoetend toe dat itgeen prettig veijaardagscadeau- CERTIFICAAT Sanders legt intussen uit waarom t in de controle te doen is. "We jken naar het vermogen van de romf- of snorfiets, of ie verzekerd de bestuurder een geldig omfietscertificaat heeft en of het iste plaatje op het voertuig wordt voerd. Een bromfiets heeft een iel plaatje en een snorfiets een anje." Het is die avond, zoals elke ijdag, koopavond. Drukte derhal- in het centrum van Venray. igeren die elkaar ontmoeten op ;Schouwburg- of Hensenisuplein. ibeide motoragenten hoeven niet raeken om brom- en snorfietsers lie kraag te vatten. Het volgende jtoffer is Ernest Yeboah. Hij op een spiksplinternieuwe 'amaha, een juweeltje van een rooter. Alles is in orde, alleen heeft jzijn bromfietscertificaat niet bij Tom Sanders onderwierp vrijdagavond de scooters aan een uitgebreide technische controle. zich. Hij heeft toch wel een bromfietscertificaat? Na enig aan dringen van Sanders komt de aap uit de mouw: "Nee, ik heb nog geen certificaat. Ik doe maandag examen, maar ik heb de scooter pas gekregen. Ik wilde hem even inrij den, uitproberen. Stom ja, het is mijn eigen schuld dat ik nu een boete krijg." Die is overigens niet mals, 120 gulden. "Ik ben de zak. Wat, moet ik nou ook nog lopen. Dat is wel heel ver." Ernest ziet de humor er wel van in. "Ach man, ik dacht, misschien vraagt hij er wel niet naar." VRUCHTEN In de werkplaats is het een komen en gaan van snor- en bromfietsen. Gierende banden op de rollenbank, ronkende motortjes, 'heerlijke' ben zinelucht; het jonge, Brabantse stel letje Ron en Karin zit zich ondertus sen te verbijten in een hoekje. Zij zijn die avond de onbetwiste topsco rer; twee keer 90 gulden voor het niet dragen van een helm en 120 gulden voor het niet in bezit hebben van een bromfietscertificaat; totale schade 300 gulden. Ron hangt een beetje de macho uit als hem gevraagd wordt of hij het geen zonde geld vindt: "Ik betaal toch niet, ik betaal al genoeg belasting. Dan maar 'brommen'. We gaan lek ker naar het centrum een jointje roken." Het is inmiddels ropd de klok van acht uur. De jongeren heb ben inmiddels via hun 'mobieltje' de politieactie aan elkaar doorgege ven. In het centrum wordt het opeens heel rustig. Het effect van de controle werpt al meteen die avond vruchten af. Het winkelend publiek kan weer rustig door de straten wan delen, de bewoners in het centrum zijn voor even verlost van het irri tante geluid van de voorbij razende snelheidsduivels die bovendien een gevaar zijn voor lijf en leden. Een eenmalig succes? "Nee", zegt Tom Sanders, "We gaan volgende week opnieuw aan de slag. Binnen het korps hebben zich enkele agenten aangediend die geregeld een derge lijke controle willen uitvoeren." VERFLUCHT Op het scheiden van de markt dient zich nog een 'grote vis' aan. Een 35-jarige Venraynaar lijkt ech ter de dans te ontspringen als blijkt dat zijn Aprillia Racing zo'n dikke banden heeft dat hij niet op de rol lenbank gecheckt kan worden. De man lacht wat, heeft er zichtbaar schik in dat de 'politie hem niks kan maken'. Hij heeft echter buiten de waard gerekend. Sanders sommeert hem in het bekende 'pijpje' te bla zen, nadat hij ondanks de doordrin gende benzinelucht ook een aan zienlijk alcoholluchtje waarneemt. De 'P' op het display van het pijpje betekent prima, de 'A' twijfelachtig en de 'F' fout. In dit geval zit de Venraynaar zelfs goed fout. 560 microgram per 'weet-ik wat', waar vanaf 200 microgram een strafbaar feit wordt gepleegd. De man moet mee naar het bureau om daar nog maals het alcoholpromillage in zijn bloed te meten. Na enige tijd komt hij 'overstuur' het bureau uitlopen en schreeuwt richting de' dienst doende agenten 'ik ben ziek, verf lucht, mijn maag, mijn maag'. Die proberen hem gerust te stellen, wat echter maar niet wil lukken. "Ik wil een advocaat, die verflucht maakt me ziek. Ik moet naar het zieken huis." Politieagent Dijkstra wijst hem haarfijn op zijn rechten en plichten. "Als u niet meewerkt, wordt dat aangemerkt als het weige ren van een alcoholcontrole en krijgt u de zwaarste straf. Het is beter dat u meewerkt. U kunt ook gaan, dan zijn de consequenties voor u." De man is niet voor rede vatbaar en even later loopt hij dan ook aan de zijkant van het politiebu reau de poort uit. Zijn fraaie bolide staat nog in de werkplaats; in beslag genomen. "Ja, ook dit soort zaken maken we mee", zegt Dijkstra. Bindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Prinses Beatrixfonds Hartelijk dank aan de contactper- inen in de kerkdorpen en alle 300 'llectanten die zorgden dat de Hegever zijn bijdrage in de col- Nebus kon stoppen. De prachtige im van ƒ16.634,72 is bijeen bracht, ƒ975,37 meer dan vorig r. De mensen met onwillige spieren eft het zeker extra moed en hoop igenezing of verlichting. De totale opbrengst van de meente Venray: Castenray 28,75; Heide ƒ430,90; Leunen •057.-; Merselo ƒ704,05; Oirlo 58.95; Oostrum ƒ1.071,10; nakt/Holthees ƒ440,35; Veulen 97,55; Vredepeel ƒ199,90; selsteyn ƒ1.399,80; Centrum 986.37, totaal opbrengst: 5.634,72. hopen, bij leven en welzijn tot "00. van 10 t/m 16 september weer uw hulp en bijdrage te mogen lenen. Een gezond jaar' met hartelijke Wen, Lies v. Bavel-v. euwenhoven, Albionstraat 9, 09 AB Leunen, tel. 582193. Venrayse gewond j een verkeersongeval op de nloseweg in Horst is vorige week nderdagmiddag een automobiliste 1 Venray gewond geraakt. De "uw werd met onbekende ver dingen ter behandeling naar het Renhuis gebracht en kon vervol- weer huiswaarts keren. Het entoffer werd door ambulance- toneel in samenwerking met de ündweer uit haar zwaar bescha- d voertuig gehaald. De automo- ste was achterop een auto van I 37-jarige automobilist uit ifeld gebotst die door de nood- w van het verkeer moest afrem- Boxmeer en de provincie Noord-Brabant zijn er van over tuigd dat aile voorbereidingen voor het plan Schaartven in Overloon in orde zijn. Dit bleek onlangs bij de Raad van State in Den Haag. Daar werden opnieuw de bezwaren van omwonenden tegen de plannen behandeld. De Raad van State had nog enkele vragen voor de gemeente, maar was vrij snel klaar met de behan deling mede omdat de bezwaar makers niet kwamen opdraven. Gemeentelijk woordvoerder G. Fleuren had het idee dat de afwezig heid van de bezwaarmakers wel te maken kon hebben met de eerder gevoerde schorsingsprocedure. In deze procedure zijn de bezwaren van de omwonenden afgewezen. Na onderzoek door onafhankelijke des kundigen zijn er wat kleine wijzi gingen aangebracht in de plannen, maar de kern blijft overeind: bij de recreatiepias moeten de voorzienin gen worden aangepast aan het door de jaren heen ontstane intensievere gebruik. Dat betekent volgens de gemeente onder meer dat er meer toezicht moet zijn. Door de bouw van een horecagelegenheid, die het jaar rond open kan zijn is dit moge lijk. Ook komt er een aantal natuur- kampeerplaatsen, waardoor er met eenvoudige voorzieningen gekam peerd kan worden. 'Het gebruik van de plas is niet terug te draaien', zo hield Fleuren de Raad van State voor. 'We moeten er nu voor zorgen dat de voorzienin gen aangepast zijn aan de omstan digheden. De toiletten die er nu staan, zijn absoluut onvoldoende voor het aantal bezoekers dat hier neerstrijkt'. De omwonenden, vooral agra riërs, waren vooral bang dat hun uit breidingsmogelijkheden door meer recreatie zouden worden beperkt. Ook de hoeveelheid auto's levert volgens hen een probleem op. Maar de agrariërs worden niet getroffen door de uitbreiding van het Schaartven, is de mening van gemeente en de provincie. 'Uitbreiding was toch al niet moge lijk vanwege de aanwezigheid van burgerwoningen'. De parkeerproblemen zijn vol gens de gemeente ook onder contro le. Er komt betaald parkeren voor ongeveer 400 auto's. Als die plek ken op uitzonderlijk drukke dagen- vol zijn dan wordt parkeren elders mogelijk, maar de toegang tot deze parkeerplaatsen is doorgaans afge sloten. 'Als mensen desondanks toch hun auto langs de weg neerzet ten dan zal daartegen opgetreden worden', aldus Fleuren. De definitieve uitspraak door de Raad van State wordt binnen lee maanden verwacht. Als de Raad de bezwaren afwijst dan kan de bouw van het paviljoen en de toiletvoor zieningen in principe beginnen. Als alles meezit betekent hel dat er vol gend jaar betere voorzieningen bij het Schaartven zijn dan nu het geval Vrijdagavond is een 35-jarige bromfietser uit Venray betrapt met teveel drank op. De politie contro leerde de man op de Julianasingel. De man werd meegenomen naar het bureau maar weigerde daar mee te werken aan een ademanalyse. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal en zijn rijbewijs is ingevorderd. 01 per kilo nu I lUö g [lIlK 0 ook bij u op de markt maandags: IX.00-16.00 u. markt voor Schouwburg, vrijdags: 09.30-18.00 u. op het Henseniusplei mmm De. familie Wismans, de huurders van de beheerderswoning van de vroegere camping Vlakwater, wil graag het huis en de grond kopen. Na het faillissement van de camping halverwege de jaren tachtig kreeg de gemeente de woning in bezit en sinds 1987 is het pand verhuurd. De commissie Stedelijke Ontwikkeling mag zich volgende week donderdag over dit verzoek buigen. Het college heeft geen problemen met de ver koop. Ten eerste omdat Venray een 'eerste recht van koop' heeft bedon gen, ten tweede omdat er een reëele prijs overeengekomen is. In het ver leden werd bij de verkoop van huur woningen een verkoopprijs ruim onder de vrije marktwaarde gehan teerd. Home-Start in Venray start dins dag 12 oktober een nieuwe voorbe reidende cursus voor vrijwilligers die enkele uurtjes per week bereid zijn om deze vrijwilligersorganisatie te steunen. Afgelopen dinsdag hield Home-Start een inloopmiddag in de bibliotheek in Venray om eventuele belangstellenden te informeren over haar doelstelling: het helpen van ouders met jongeren in moeilijke tij den. "Wie we nodig hebben?", zegt Jeannette Janssen, coördinator van het Home-Start project in Venray, "Zijn mensen met een luisterend oor, een warm hart en een goed humeur. Vooral het eerste aspect is zó belangrijk om ouders met jonge kinderen te helpen. Als vrijwilligers alleen al door te luisteren die men sen een steuntje in de rug kunnen geven, is dat fantastisch." Op dit moment zijn bij Home-Start veer tien vrijwilligers actief die zestien gezinnen op jaarbasis steunen. Als Home-Start een meer regionaal karakter gaat krijgen, is er nog meer vraag naar vrijwilligers. Mensen die meer willen weten over Home-Start en de voorbereidende cursus kunnen contact opnemen met Synthese Venray. telefoon 583100 (vragen naar Jeannette Janssen). MELEN MAAS 'n abonnement waard DONDERDAG 7 OKTOBER 1999 - NR. 40 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Programmaraad Palet Kabelcom bekijkt aanvragen Het geduld van de Veulense radiomannen Hayke Hendrix, Bert Muysers, Hem Bouweriks en Willem Janssen wordt al jaren danig op de proef gesteld. De ini tiatiefnemers van Radio Wonderland, de voormalige etherpiraat uit Veulen, ontvingen voor de zomer van 1998 reeds een vergunning van het Commissariaat voor de Media om als commercieel radiostation de lucht in te gaan. Of Wonderland daadwerkelijk terugkeert is ech ter afhankelijk van het oordeel van de programmaraad van Palet Kabelcom, de beheerder van het kabelnet in de gemeente Venray, die de aanvragen van de diverse radiostations volgens Palet-mede- werker René Wingen begin november één voor één zorgvuldig gaat bekijken. "We hebben alleen nog de toe stemming nodig van Palet Kabelcom", vertelt Bert Muysers, "en als we het daarna met Palet eens kunnen worden over de prijs die we als radiostation moeten gaan betalen voor de verbinding tussen de zender en het verdeelstation en voor het kanaal op het kabelnet, kunnen we direct starten met uitzenden. We staan al jarenlang te popelen om te beginnen." BEDRIJFSPLAN Radio Wonderland heeft de offi ciële stukken die bij de vergunning horen dus al ruim een jaar in han den. Inmiddels hebben de initiatief nemers hun bedrijfsplan opgesteld. Daarin maken ze een kostenraming en geven ze aan hoe ze het radiosta tion willen Financieren. Wonderland zal als commercieel station geen subsidie of lokale opslag van de omroepbijdrage vragen. Ook het zendbereik komt aan de orde. Volgens Hendrix richt Wonderland zich aanvankelijk op Venray en wel licht Horst, en wil de zender het bereik later gaan vergroten. TOEKOMST Uit de tijd dat Wonderland als piraat uitzond, heeft het radiostation voldoende zendapparatuur overge houden om meteen aan de slag te kunnen. De initiatiefnemers zijn overtuigd van het bestaansrecht van Wonderland. "Ik weet zeker dat we onszelf financieel kunnen bedrui pen". zegt Bert Muysers zelfverze kerd. "Radio Wonderland werd als piratenzender al door veel mensen uit de hele regio beluisterd. Het ver- zoekplatenprogramma 'De Muziekfabriek' draaide bijvoor beeld als een trein. Vele mensen uit de regio blijven ons vragen wanneer we weer gaan beginnen met uitzen den en de nodige bedrijven hebben ons al toegezegd dat ze bij ons wil len adverteren." Maandag 4 oktober; jaarlijks dé (dieren)dag waarop vele duizenden (huis)dieren, zoals honden, katten, marmotten, konijnen en paarden door de dierenliefhebbers in Nederland uitbundig in het zonnetje worden gezet. Een extra kluif, een suikerklontje of een lekker snoepje; het was feest in dierenland! Op enkele kleuter- en basisscholen in Venray mochten de kinderen afgelo pen maandag zelf een huisdier mee naar school nemen en de kinder boerderij in Veulen kreeg onder andere een vluchtig bezoekje van de peuters van kinderdagverblijf De Knuffelbeer uit Vierlingsbeek.. De kinderen van kinderdagverblijf De Knuffelbeer vermaakten zich maandag prima in en om de kinder boerderij in Veulen. 'Grof vuil' Naar aanleiding van het artikel inzake het 'grof vuil'-probleem wil len wij de heer Tacken graag bijval len in zijn kritiek op de gemeente. Wij, kunnen ons niet voorstellen dat de heer Tacken in het signaleren van het probleem alleen staat. Na een (telefonische) klacht bij de gemeente werd ons destijds te ver staan gegeven dat we onze buren of familie maar moesten inschakelen voor de afvoer van het grof vuil. Wij vinden dit een ongepast afschuiven van verantwoordelijk heden. We zijn best bereid te betalen voor het ophalen van grof vuil, maar wij vinden dat dit wel een zaak van de gemeente is. Wij verwachten van de gemeente dan ook dat zij op korte termijn zal voorzien in een regeling dienaangaande G. Schim van der Loeff E. Hendriks Infopanelen Het meest opvallende aan de onlangs in het centrum van Venray opgehangen historische info-pane- len is wel, dat ze helemaal niet opvallen. Zo schiet men wel zijn doel voorbij en had men beter de borden van de ANWB (met zijn jarenlange ervaring en zijn subsidie) kunnen nemen. Of de toerist nu veel zal missen waag ik te betwijfelen. De informatie op de info-panelen is uit historisch oogpunt dubieus of onjuist en textueel gezien 'onhan dig'. Dit geldt voor de meeste van de opgehangen panelen. Men neme als voorbeeld het paneel 'Latijnse School'. De onwetende toerist denkt bij het lezen van dit opschrift, dat er in ons dorp op deze plaats nog 'latijn' onderwezen wordt. Ook als men de historische juiste benaming 'Latijnsche School' hier gebruikt had. was het opschrift ook onjuist, omdat dit gebouw alleen maar in de 18e eeuw als 'Latijnsche School' in gebruik is geweest. Daarvoor was de school gehuisvest in een gedeelte van het oude raadhuis en het huis van Peter Driessen (laatste helft van de 17e eeuw) en nu schuilgaande achter de rechtervleugel van het Het aftellen is begonnen!!! VERKOOP VERHUUR SMOKING JAN STEENSTRAAT 60, BOXMEER TEL 0485-576226 oude raadhuis. Waarom wordt de toerist het inte ressante verschijnsel van 'het oerl de boeuf aan de achtergevel onthouden en waarom wordt de steeds weer terugkerende vraag over de twee groene 'blinde' deuren 'onder de Boog' genegeerd. Dit is toch interes santer dan alle andere architectoni sche gegevens van dit gebouw. Waarom in dit geval niet gewezen op identieke bouwconstructies in Sevenum, Horst. Helden, Straelen en Nijmegen, die misschien de 'afkomst' van dit gebouw kunnen ontraadselen. Bij het paneel van het 'Schellepoortje', dat op zichzelf al veel vermeldenswaardigs in zich heeft, wordt onnodig uitgeweken naar het klooster Jerusalem, waar door het net is of het poorfje er al van 1422 af geweest is en of de Augustinessen er ook al sindsdien gewoond hebben. Beide feiten kun nen pas 'historisch' vastliggen, als de zusters in 1467 de regel van Augustinus aannemen en zij de clausuur (dus kloostermuur met poortje) voor de bezoekers krijgen. Bij het paneel van het 'Freulekeshuus' gat men er gewoon van uit dat de beide dames ;freules' waren, hetgeen nog steeds niet aan getoond is. Wie zegt niet, dat rector Tröling's naam voor de naam van 'Frölingshuus' gezorgd heeft. Jammer, dat dit het enige vermel denswaardige is uit de 500-jarige geschiedenis van deze locatie, waar eens de moeder van Henschenius geboren is. Van de toerist wordt gemakshalve aangenomen, dat hij weet, dat hij nu voor de voormalige achtergevels staat en dat er in de voormalige voorgevel (nu achterkant) een prachtig St. Josepbeeld staat. Dat interesseert hem toch meer dan schildaken en namen van archi tecten. Bij het paneel van 'de Swaen' wordt aan de informatie toege voegd, dat er een jeneverstokerij gevestigd was. Ik zou toch wel eens willen weten, hoe men aan deze wijsheid gekomen is. Denkelijk ziet men in elke ketel een distilleerketel om jenever te stoken. Bovendien 'concurreert' het betreffende paneel met de reeds aanwezige geelkope ren plaquette van Bart van de Zwaan, als wij op het paneel lezen, dat de herberg sedert de 16e eeuw en op de plaquette al vanaf het einde van de 16e eeuw bestond. Volgens mij is het laatste preciezer. Waarom niet de witte Zwaan boven de ingang gemeld in plaats van de oninteressante vermelding van een pannendak. Tot slot ben ik wel benieuwd, wat er op het laatste paneel 'de Clockert' in deze serie gaat verschijnen, nu onlangs bij opgravingen daar een 16e eeuwse riolering te voorschijn kwam. L.M. Rutten Beheerder 'De Marke' van het Venrayse gemeentelijke natuur schoon heeft bij de toekenning van de 'A. de Wever Prijs voor natuurbeheer' een tweede prijs gekregen van het Limburgs Natuurhistorisch Genootschap. August de Wever was een beroemde botanicus uit de tijd van Jac. P. Thijsse en hij heeft veel in Limburg gewerkt. Het Natuurhistorisch Genootschap in Limburg heeft zijn naam aan een prijs verbonden die bedoeld is voor organisaties die aan natuurbeheer doen 'niet zijnde professionele orga nisaties'. In september werd er een gros-lijst van 25 organisaties gepu bliceerd, met gemeenten, water schappen en vrijwilligersorganisa ties, en daaruit kwamen vijf genomineerden. Een van deze geno mineerden was de gemeente Bergen en het resultaat was een tweede plaats als erkenning voor de manier waarop Bergen samen met Stichting De Marke het beheer van vennen, bos en heide in de gemeente ter hand heeft genomen. Ido Borkent van De Marke: "Op ons grondgebied ligt het Nationaal Park Maasduinen en dat omvat stuk ken grond van de gemeente, het Limburgs Landschap, o.a. De Hamert, van Staatsbosbeheer en van nog wat particulieren. De gemeente beheert iets meer dan een derde en voor dat natuurbeheer en de natuur ontwikkeling daar hebben we die prijs gekregen." Ido Borkent kreeg op 18 september de prijs uitgereikt in Maastricht, een medaille met oor konde: "We gaan op dezelfde voet verder, in goede samenwerking met de gemeente, maar watje nu ziet is natuurlijk het resultaat van een jarenlange ontwikkeling. Het is echt een project van de lange adem. van tien tot vijftien jaar. We hebben bij voorbeeld het heidebeheer vijfjaar geleden ingezet, nu pas zie je de effecten, wantje moet echt geduld hebben." installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13