"Ik bewaar prettige herinneringen aan Venray PEEL EN MAAS Venrayse wint verhalen wedstr ij d 'Welkom in het jaar 2000' lelangstelling voor Jterair Café neemt toe Zes regionale toppers op Wanssum Live Boom Transport HACCP-gecertificeerd Open dag^ peuter speelzalen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Muziektoernooi Venrayse muziekverenigingen UW Oud-wethouder Henk Willems burgemeester van Heusden Sommigen zullen hem in herin- ering hebben als wethouder, nderen als raadslid, weer ande en als langharige luis in de pels an het ingeslapen, dorpse Venray an de jaren zeventig. In 1989 erd hij burgemeester van het rabantse Wouw. Na vijf jaar ing hij naar Drunen en per 1 inuari 1997 werd hij burgemees- rvan de heringedeelde gemeen- Heusden. Zijn naam: Henk fllems. Heusden is net als Venray ook ■n gemeente met veel kleine ker- :n, de afwijking is dat er meerdere ote kernen zijn: Drunen met I.OOO inwoners en Vlijmen met OOO." vertelt Henk Willems als in zijn kamer in het gemeente- s in Vlijmen zitten, "Het is de ootste niet-stedelijke gemeente n Brabant, tussen Waalwijk en en Bosch, we hebben geen stede ke functie en willen die ook niet bben. De kwaliteiten van de meente liggen gewoon ergens ders." Willems kwalificeert zijn nieuwe :k als 'een van de aardigste meenten van Noord-Brabant'. Het rakteristieke van Heusden is dat theel makkelijk, en duidelijk, in ie stukken op te splitsen valt. Het (ordelijke gedeelte, langs de Maas, een soort Hollands polderland- hap compleet met dijken, sloten i molens. In het zuiden ligt dan tit het natuurgebied, het nationaal- ik in oprichting Loonse en unense Duinen, met heide-, zand- bosgebieden. Daar tussen in is overstedel ij kt gebied, waar alleen izenbouw plaats mag vinden, fe moeten tussen de dijken blij- n is ons verteld. Daarom doen we ter aan inbreien dan aan uitbrei- BEDRIJVEN )e Gemeente Heusden bestaat s,behalve Vlijmen en Drunen, uit dnmfioJSJieuw-Kuiik. Vliedberg, arsteeg, Hedikhuizen, Herpt, iusden, Oud-Heusden, Doeveren Elshout. Samen levert dat 43.000 voners op met daarbij maar liefst ,000 arbeidsplaatsen. Wat in ver- uding veel is. "We hebben hier ike bedrijven" vertelt Willems housiast, "Jonker Fris, Michelin, «en Alcoa en vroeger hadden we tide scheepswerf van Verolme." tie werf ging failliet aan zijn lezandsleepzuigers, maar had in ütoogtijdagen wel 1500 mensen i dienst. Op de werf die is over iWeven werken nu nog 150 men- n,In een dergelijke grote gemeen- isnatuurlijk ook veel landbouw, tl melkveebedrijven zijn er te den, redelijk wat glastuinbouw gewone akkerbouw, maar bijna varkens- en kippenbedrijven." TREKPLEISTERS later meer mensen zijn die 'zijn' neente de aardigste van Brabant den, blijkt uit het aantal toeristen Heusden weet te trekken. Maar st anderhalf miljoen bezoekers Burgemeester Henk Willems van Heusden in zijn Brabantse vestingstad Heusden met uitzicht op een 'Hollandsemolen. per jaar die tussen de 25 en 30 mil joen gulden in de laatjes van de plaatselijke middenstand achterla ten. Twee grote attracties trekken daarbij de aandacht. Ten eerste Het Land van Ooit, dat volgens het (foute) gerucht bezocht zou gaan worden door burgemeester en wet houders van Venray, en ten tweede het vestingstadje Heusden. In de 17e eeuw telde Heusden 1600 inwoners, tegenwoordig 1500.' In 1974 werd begonnen met de restauratie van de stad met zijn prachtige vestingwer ken. Eind jaren 80 was dat klaar dankzij 170 miljoen gulden rijks- geld en heel veel gemeentegeld. "Het kost nog steeds veel geld om het in stand te houden, maar de rekening is dat we van 'Europa Nostra' de onderscheiding gekregen hebben van Best Onderhouden Vesting", vertelt Henk Willems trots. Het stadje ligt ook op het breukvlak van Brabant, Holland en Gelre waardoor de geschiedenis af en toe nogal roerig was. De drie vochten regelmatig om de stad van wege de belangrijke strategische ligging en de graven van Holland hebben zich ingespannen om van Heusden een vesting te maken. In 1572 sloot de stad zich aan bij Willem van Oranje in zijn opstand tegen de Spanjaarden. Een stap die leidde tot een binding met het huis van Oranje die nog steeds voort duurt. LEUKE DINGEN Niet te vergeten natuurlijk het nationale park in wording, de Loonse en Drunense heide. Een prachtig gebied waar de wandelaar, fietser en ruiter uren kunnen genie ten van de natuur. De burgemeester wil de toeristische functie ook graag uitbreiden, maar "we willen rustige recreanten, want onze kwaliteit zit in de natuur". Een van de plannen voor de toekomst is de vorming, eigenlijk het terugbrengen van hout wallen in de gemeente. Daarvoor is Europese subsidie gekregen en men gaat nu met de plannen aan de slag. Andere 'leuke dingen voor de men sen' zijn het oude Autotron in Drunen, een ontwerp van Anton Pieck dat nu cultureel centrum is, een eigen wielerbaan in Nieuw- Kuijk en de schouwburg. Deze is niet zo groot omdat er in de buurge meenten voldoende grote schouw burgen aanwezig zijn. 'Voor eigen gebruik' heet dat. ENTHOUSIASME Henk Willems was in Venray de eerste PvdA-wethouder en een van de oprichters van de Werkgroep Inspraak. Acties werden ontketend tegen de Noord-Tangent, nu dus Stadspark, en tegen uitbreiding naar Venray West. "We waren tegen de patriarchale verhoudingen in Venray, tegen nepotisme en dergelij ke," herinnert Henk Willems zich, "Het ging er allemaal nogal fel aan toe." Toen hij jaren later wethouder werd in Venray hield hij zich bezig met het centrum-plan, "Dat is grap pig, want dat speelt nu ook in Drunen en Vlijmen en dan heb je die ervaring al. Het leuke is ook dat je veel mensen tegenkomt die je vroeger bij andere gelegenheden in Venray ook al tegenkwam." Hij krijgt nog wel af en toe bezoek uit het Venrayse: het bestuurssecretari- aat van Venray binnenkort, Venray Initiatief is geweest en vorig jaar vond een reünie plaats van de 'Hellegen van de Grote Kerk'. UITDAGINGEN Onder het motto 'burgemeester zijn is fijn' laat Henk Willems ver volgens enthousiast zijn gemeente zien. Over de polderdijken, langs de rietgedekte dijkhuizen, richting ves tingstad Heusden. Daar wandelen door het stadje, beklimmen stads wallen, vestingwerken, bekijken het strategisch vernuft van onze voorva deren met alle schietlijnen en andere strategische vindingen. In de gou- verneurstuin genieten we even van de rust, in de prachtig gerestaureer de haven van het uitzicht. Even stoort het hem dat er op een terras plastic stoelen staan in plaats van houten, zijn secretaresse maakt er een aantekening van. Dan gaan we weer verder in de (leen)auto, rich ting kunstwerken die aan de gemeentelijke herindeling herinne ren, langs de dijkdoorbraken, als ik me goed herinner Doeveren, het oude Autotron en het 'kanaal van niks naar nergens'. Op de meest vreemde plekken springen we even uit de auto om rond té kijken en uit leg te krijgen. Weer terug voor het gemeentehuis in Vlijmen mijmert hij nog even na over zijn Limburgse tijd: "Ik ben een oud-Venraynaar die met veel plezier terugkijkt op zijn Venrayse tijd, ik heb daar heel veel Elezier gehad." Over teruggaan eeft hij het niet: "Er zijn hier nog heel veel uitdagingen na de herinde ling." Het thema van de gemeente- gids, 'Mensen werken voor men sen', sluit hier prima bij aan. Henk Willems is gewoon met hart en ziel burgemeester van Heusden. k belangstelling voor de activi teit van het Literair Café nray-Regio neemt nog steeds Begin oktober gaat het acht- seizoen alweer van start en telt ie actieve vereniging al meer 1150 donateurs. Doel van de eniging is om zoveel mogelijk nsen kennis te laten maken met s vormen van literatuur, ïn van de mogelijkheden is de Jndelijkse dichtregelwedstrijd het Literair Café Venray-regio dtin het weekblad Peel en Maas. fl mensen, zo blijkt uit de reac- doen aan deze wedstrijd mee. Literair Café Venray-Regio is met het gegeven dat de redactie Peel en Maas ruimte beschik- r stelt voor deze wedstrijd. Hel 'lopen jaar stond onder andere in 'eken van de herdenking van de e sterfdag van de Vlaamse pries- dichter Guido Gezelle. Veel 'sen hebben deelgenomen aan van de bijzondere activiteiten, tonder was ook de samenwer- Ssproductie met 'oertorganisatie Renirie van de stviering in de kathedraal van ttres in het Odapark. Het nieuwe oen heeft ook weer veel te bie- voor ieder wat wils. oi Literair Café Venray-regio een samenwerkingsovereen- 'st met Schouwburg Venray en Hercafé De Artiest om zoveel lelijk activiteiten te houden in de lr van Schouwburg Venray. In voor- en najaar komen drie tjvers naar Venray (14 okt: Leon Miers. 9 nov: Carolijn Visser en Jei: Herman Pleij) is er een bij- dere jeugdactiviteit door het ver- erscollectief Tiel "Van Apenkooi Apenstaartje (woensdag 6 okt) er een bijzonder poëzie-kerst- Wmma waaraan de volksmu- groep Mallemoer meewerkt dag 12 december). De uitrei van de jaarlijkse literaire prijs Kaadselige Roos vindt plaats op 23 januari met onder meer werking van het populaire cabaretduo Miel ik. Nieuw is dit jaar de extra wedstrijd Raadselige Eeuw. THEATER Donderdag 23 maart is in samen werking met Schouwburg Venray de theatervoorstelling Het Bureau naar het gelijknamige boek van J. Voskuil. Maandag 10 april is een bijzondere avond over twee in Venray geboren schrijvers. Herman Maas en Adriaan van der Veen. Tenslotte is er nog een jeugdactivi teit in april volgend jaar met de pre sentatie van het Groot Venrays Sprookjesboek. Het Literair Café Venray-Regio heeft verder een eigen schrijverskring en een poëzie- kring. Ook worden speciale poëzie- bijeenkomsten gehouden voor oude ren in Schuttersveld Venray. Mensen die het Literair Cafë Venray een warm hart toedragen kunnen altijd een Financiële bijdrage geven (bankrekening: 1325 94 250) of donateur worden voor 30 gulden per jaar. Donateurs krijgen voor elke activiteit een uitnodiging en krijgen reductie op de entree. Meer infor matie bij ons secretariaat: telefoon 582948. Specialist in geconditioneerd vervoer Op zaterdag 23 oktober a.s. reikt de heer A. Wintels, directeur van de Kamer van Koophandel Noord- en Midden-Limburg, tij dens een symposium in de Venrayse schouwburg aan Toon Boom, algemeen directeur van Boom Transport, het in de trans portwereld felbegeerde HACCP- certificaat uit. Het Venrayse bedrijf legt zich sinds enkele jaren toe op geconditioneerd transport en is in die tak van vervoer één van de weinig gecertificeerde bedrijven op de Nederlandse markt. Na het symposium zullen de gas ten ook - eventueel hernieuwd - kennis kunnen maken met directie en management van Boom Transport. Daarin naast de heer Toon Boom, Peter Boom, Marly Boom en Hub Bukkems. Zij leiden Boom Transport op basis van het kwaliteitsdenken naar het nieuwe millennium. Tijdens het symposium - waar voor Boom Transport het initiatief nam - spreken prof. Nico Douben en ir. Ton Barendsz. Douben zal een inleiding houden over logistiek als schakel tussen productie en con sumptie. Barendsz (TNO), lid van het College van Deskundigen van het HACCP-genootschap, gaat in op Op zaterdag 2 oktober van 10,00 tot 12,00 uur hébben in Venray de volgende peuterspeel zalen 'hun deuren wijd voor u open: peuterspeelzaal de Blok kendoos. Kruiden!aan 161. peu terspeelzaal de Paddestoel, Beu kenlaan 6a, peuterspeelzaal de Mierenhoop. Hubenhof 67 en op peuterspeelzaal de Hummeltjes- hoek;, Bach straat 14a. U bent van harte welkom een kijkje te komen nemen. J Lezing irisscopie Deze lezing, die wordt gehouden op dinsdagavond 12 oktober, bij de Volksuniversiteit in Venray, wordt verzorgd door Mw. V.d. Beek, iris- scopiste, opgeleid bij dr. R. Kaiser, bioloog. Mw. V.d. Beek is ook orthomoleculair voedingsdeskundi ge en zal aan de hand van iris-voor beelden verschillende ziektepatro nen en hun voedingsbehoeften respectievelijk -tekorten behande len. De IRIS van het oog is het regen boogvlies; het is het gekleurde deel van het oog direct om de pupil. Voor informatie kunt u bellen met de Volksuniversiteit Venray e.o. tel. 0478-580185. het belang van het HACCP-certifi- caat voor vervoerders die zich wil len onderscheiden in een zich sterk ontwikkelende en specialiserende markt. HACCP staat voor Hazard Analysis of Critical Control Points en is een kwaliteitssysteem dat garandeert dat het gecertificeerde bedrijf voldoet aarv wettelijke eisen die zijn neergelegd in de Warenwetregeling Hygiëne van Levensmiddelen. Onder meer als gevolg van de inspanningen voor het verwerven van het HACCP-certificaat maakt Boom Transport een stormachtige ontwikkeling door. In korte tijd is het aantal medewerkers gegroeid naar ruim dertig en het aantal voor geconditioneerd vervoer geschikte vrachtwagencombinaties tot ruim twintig. Deze zijn alle voorzien van FRC-opbouw en Carrier koel- en vriesaggregaten. De aggregaten kunnen worden ingesteld op tempe raturen tussen -30 en +18 graden. Alle combinaties zijn uitgerust met het zogenoemde Green Tracksysteem. Het registreert gedu rende het hele transport permanent de temperatuur in de laadruimte. Boom Transport heeft een eigen truck-wash die aan de hoogste eisen voor hygiëne voldoet. Boom zal in de loop van het jaar 2000 zijn bestaande faciliteiten voor gekoelde opslag uitbreiden tot full service geconditioneerde opslag (warehou sing). Op hei moment is het ook al actief in groupage-geconditioneerd vervoer. Boom Transport richt zich met name op bestemmingen in de Benelux, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Frankrijk. De chauffeurs zijn in het bezit van het CVV-getuigschrift Vervoer Bederfelijke Goederen. Boom Transport is een familiebe drijf, opgericht in 1922. Tot onge veer 1978 werkte het bedrijf hoofd zakelijk voor wegenbouwers en aannemingsbedrijven. Vervolgens zijn de activiteiten langzaam ver legd in de richting van het vervoer van voedingsmiddelen als zuivel en voorgebakken frites. Nu is koel- en vriestransport de kernactiviteit van het bedrijf. DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 - NR. 39 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Zes regionale toppers zijn zon dag 3 oktober present tijdens de eerste editie van het festival Wanssum Live 1999. Het festival in café De Klein in Wanssum begint om 16.00 uur. Niet alleen de bands staan in de belangstelling maar ook de maan denlange voorbereiding die organi sator Ad de Klein trof vormen een leuk en speciaal item tijdens het fes tival. Met zijn videocamera is De Klein maanden op pad gegaan om tijdens repetities van bands en/of sessies een leuk visueel beeld te creëren wat hij als een compilatie op videoband heeft laten zetten. Het festival wordt live opgenomen en vervolgens verschijnen de beste opnamen op een compilatie-cd waar alle bands van Wanssum Live op te horen zijn. De band Full of Fun is een Wanssumse formatie die niet over het hoofd gezien kan en mag worden. De punkformatie is een begrip in de regio en opent het festi val met hun stevige en strakke jmnk. Kaja wordt gevormd door twee vocale virtuosen, Karlijn en Janine, die al menig Limburger hebben weten te hypnotiseren met hun accoustische muziek als K's Choiche en Anouk. Jellygoose brengt met name covers van oude legendes als bijvoorbeeld John Denver. Zij brengen hun helden weer terug tot leven en zullen op hun manier de oude hits reanimeren tot een eigentijds recept. From Beyond zijn oude lokale helden die elkaar sinds 1995 uit het oog verlo ren. maar voor Wanssum Live wor den verenigd. De inmiddels welbe kende drummer Michael P., die ook deel uitmaakt van Jellygoose, zet samen met zanger Nick K. een ener gieke set neer waar nummers van bands als Antrhax, Pantera en Metallica te horen zijn. Noisy Stuff maakte de afgelopen jaren behoor lijke furore met hun strakke, mod dervette rap-metal met een energie ke en soms akelige podium-act. De band gaat in november de studio in om hun debuutcd op te nemen met acht tot tien nummers van eigen makelij. Diep Sjit is aanwezig op ieder concert waar het feest is. Vrolijke Tex-Mex in het Wanssumse dialect is hun formule voor een knallend en spetterend optreden. Meer festivalinfo:Internet: http://members.tripod.lycos.nl/wans sumlive - tel 0478 691398 Café De Klein Wanssum - Brugstraat 7. Michael Poels drumt zondag in drie van de aanwezige bands op Wanssum Live. Marjo de Maat-van der Heijden uit Venray heeft onlangs een lan delijke schrijfwedstrijd gewonnen die in het teken stond van '1999 - Het jaar van de Kat'. Met haar verhaal 'De Kat' won zij de eerste Erijs van 500 gulden. Daarnaast is aar winnende verhaal gepubli ceerd in een boekwerkje dat in een exclusieve oplage van 250 exemplaren is verschenen. De grensoverschrijdende wed strijd, ook Duitse schrijvers konden een verhaal insturen, werd georgani seerd door de stichtingen De Coppele en Hamalandgilde in samenwerking met enkele boekhan delaren. De Coppele en Hamalandgilde zijn beide gevestigd in Bredevoort, sinds een jaar of vijf het Nederlands/Duits boekenstadje bij uitstek. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum werd een literaire wedstrijd uitgeschreven in de Nederlandse en Dyitse taal met als thema de Kat, omdat volgens de Chinese/Vietnamese Dierenriem het jaar 1999 in het teken staat van dit dier. Het verhaal 'De Kat' van Marjo de Maat werd beloond met de eerste prijs. Voor de Venrayse was het niet de eerste keer dat zij in de prijzen viel. Driejaar geleden won zij al de publieksprijs in de Venrayse literaire wedstrijd De Raadselige Roos en vorig jaar werd een verhaal over Isabella Allende beloond met een tweede prijs in een wedstrijd van de gezamenlijke Libris-boekhandels. In het uitgege ven boekje staat het verhaal 'De Kat' samen met de winnende Duitse inzending en tekeningen en gezeg des, gemaakt door kinderen. "Het verhaal vertelt van een eenvoudige kat die, in tegenstelling tot andere katten als een Birmaan of Burmees. geen spannende verhalen weet te vertellen over zijn land van her komst", vertelt Marjo de Maat in een notendop het verhaal, "Dit tot groot verdriet van zijn eigenaar. De Marjo de Maat kijkt trots hoe het certificaat wordt gemaakt, dat zij ontvangt voor de eerste prijs in de literaire wedstrijd. kat besluit op reis te gaan om zo ook later interessante verhalen te kunnen vertellen, zodat zijn baasje trots op hem kan zijn. Al snel komt de kat weer thuis, sluipt naar de zolder en gaat fantaseren over de spannende dingen die hij had kunnen meema ken. Net zo lang. totdat hij genoeg verhalen heeft om ook indruk te kunnen maken. Net als al die andere Uitslag loterij Missieclub Comeo De uitslagen van de loterij van Missieclub Comeo, van het Vincent van Gogh Instituut. Trekkingsdatum 26 september jl. 0208 le prijs Sony videocamera. 0370 2e prijs Sharp Combi-magne tron. 0482 3e prijs Libertel IZI mobiele prepay telefoon. 0701 4e prijs Sony port. cd/radio/cass. 0338 5e prijs Tefal Festinade gourmet. 0150 6e prijs Sony discman. 0774 7e prijs Philips FM hoofdtelefoon. 1305 8e prijs Braun koffiezetauto- maat. 1513 9e prijs Tefal waterko ker Vitesse. 1290 10e prijs Supertech wekkerradio U kunt de eventueel door u gewonnen prijs ophalen bij: dhr. P. v. Ooi, Pr. Hendrikstraat 8, Venray, tel. 581538. De ouders van een baby die in 2000 wordt geboren, kunnen een kleine attentie van de gemeente Venray tegemoet zien. Het gaat om een verzilverd bewaardoosje met de tekst 'Welkom in het jaar 2000 Venray'. In het doosje treft de bur ger een tekst aan van het bedrijf Studio Negen, waarin staat aangege ven dat men de tekst gratis kan laten vervangen door bijvoorbeeld de tekst 'mijn eerste tandjes' of 'mijn eerste haarlokje'. De gemeente ver wacht op basis van de aantallen in In tegenstelling tot het artikel van vorige week over het Muziektoernooi van de Venrayse muziekverenigingen is de aanvangstijd op zaterdag en zondag, 2 en 3 oktober niet om 19.(X> uur maar om 18.00 uur. De organisa tie van dit toernooi is dit jaar in handen van MMSK St. Petrus Banden en wordt gehouden in de foyer van de Venrayse schouwburg. voorgaande jaren dat in 2000 onge veer 1000 geboorteaangiften wor den gedaan. De kosten voor de aan schaf van 1000 doosjes gorden geraamd op een bedrag van iets meer dan tien mille. Vooralsnog betreft het een eenmalige actie in het jaar 2000. De attentie voor de ouders van geborenen in het millen niumjaar betekent voor de gemeente Venray wel een eerste aanzet tot een soort van 'attentiebeleid'. Voor nieuwkomers in de gemeente is de afdeling publieksdiensten samen met de afdeling voorlichting bezig met het samenstellen van een aange past verwelkomingspakket. PEEL EN MAAS WEEKBLAD

Peel en Maas | 1999 | | pagina 19