PEEL EN MAAS u, u, u, u, u, en feest zoals we ons dat hadden voorgesteld Vu al recordjaar voor Schouwburg Geen koude vastelaovend COI\l>f4IMT Cultuur-historisch Platform Venray in oprichting HEEFT BENT KUNT ZIET WILT WIJ BIEDEN U, stimeh een eeuw bünk teren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Jenniskens_ Basement band op één podium met Mathilde Santing UW Rabobank Venray- Oostrum 100 jaar Mooi dat ik dat heb mogen mee- iaken. Juist tijdens de honderdste {fjaardag bij deze bank werken, lat een bedrijf 100 jaar bestaat is atuurlijk heel bijzonder. Dat komt ïlden voor. Het leuke is ook dat abobank Venray-Oostrum één van oudste Rabobanken is. abobank Almere bijvoorbeeld viert ijn eeuwfeest pas over pakweg 75 r," zegt Louis Moers, directeur i Rabobank Venray-Oostrum. Jammer, maar het feest zit er op." ouis Moers is dik tevreden. De Zangrijkste doelstelling was dat oveel mogelijk mensen op de één of ndere manier bij het feest betrok- en zouden worden. wIk denk dat daarin geslaagd zijn. We hebben iet opzet een reeks grotere en klei- rté publieksmanifestaties georgani- eerd. Daarmee hebben we een heel teed publiek bereikt. We hebben in der geval verder gekeken dan onze jgen klantenkring. We zijn immers 31 bank die zijn wortels heeft in de aneenschap. Dus laten we bij een slegenheid als dit eeuwfeest graag oveel mogelijk mensen delen in oze feestvreugde. We hebben er ok zakelijk geen slaatje uit willen ban. We wilden ook geen cadeaus rijgen. We wilden juist iets terug- oen. Dankzij de mensen in Venray, leide, Smakt en Oostrum bestaan re 100 jaar. Het is een echt emeenschapsfeest geweest." Itacties ie feestelijkheden rond het 100- arig bestaan van de bank zijn voor- ereid door een stuurgroep van ledewerkers van de bank en leden het Bestuur en de Raad van oezicht. Die heeft de grote lijnen itgezet. Daarnaast waren er com- nissies die de evenementen en de ublicireit organiseerden. Die men en hebben stuk voor stuk allemaal eel extra tijd geïnves teerd. "We hebben wel eens reacties gehad waarom we in juni 1998 zijn begonnen met vieren terwijl we pas op 16 juli 1999 honderd jaar wer den, Dat vonden mensen maar vreemd. Maar dat was bewust, we wilden gedurende het hele honderd ste jaar feestvieren. Ook dat we in juni begonnen en tor in september doorgingen begreep niet iedereen. Maar als je daar per jaar twee vakantiemaanden aftrekt, houd je twaalf maanden en dus het hon derdste jaar over. Steeds goede sfeer "Waar we erg blij mee zijn is dat de sfeer steeds heel goed is geweest. We zijn bij de organisatie steéds uit gegaan "Voor de organi satie van evene menten hebben wc contact gezocht met de horeca-onderne- mers en winke liers in Venray er Oostrum. Dat heeft goed gewerkt. Net als de samenwerking mét de muziekge zelschappen en bridgeclubs, bij voorbeeld. Ze hebben prachtig werk geleverd. Bijkomend voor deel is dat je met zo'n samenwer king weer heel nieuwe verban den legt. Goed voor het gemeen schapsgevoel. Samen ben je tot veel meer in staat dan wanneer iedereen op zijn éigen houtje aan de slag gaar. Piet Rutten, die mede de kar van het feestje getrokken heeft, heeft dat ook gemérkt. In een heel laat stadium dook het,idee van een expositie 'Honderd jaar Rabobank Venray-Oostrum' op. Toen bleek dat hij niet genoeg had aan Onze eigen archieven, waren er allerlei mensen die spulletjes in bruikleen wilden geven." Wij-gevoel "Natuurlijk hebben wj intern bij de bank ook feest gevierd. Mét de medewerkers en oud-medewerkers en met de beheerders en oud- beheerders van de bank. Dat is goed geweest voor het wij-gevoel van onze mensen. Het heeft ook opgele verd dat we tijdens het slotfeest op 26 september optraden als de Rabo LineDancers. Een vrolijke club! Het zou leuk zijn het over 100 jaar nog eens over te doen Al geldt daarvooi wel: 'See you in heaven!' En voor her moment: iedereen hartstikke bedankt!" D5ï artikel »s (het twaalfde en laatste wan een reeks ower ontwikkelingen binnen tOO jaar Rabobank Venray-Oostram. Ze verschenen van juli 199S t/m september 1999. van het thema: feest. Dat kwam ook prachtig tot uitdrukking in het jubi leumlogo: de ballonnen met daarin Rabo 100. Een leuk ontwerp van Rieky van der Putten en Leo Creemers. Er zijn al Rabobanken die hebben gevraagd of ze dit logo mochten gebruiken. De mensen heb- ben echt genoten van de muzikale evenementen op de pleinen. De avond van het mini-concert van René Froger, in juni 1998, was echt een onvergetelijk begin. Na weken van regen en somberheid brak rond een uur of zeven 's avonds de zon door. Speciaal voor ons, leek het wel. Het weer werkte wat minder mee tijdens de serie Zomeravond concerten afgelopen juni 1999. Tijdens de slotfeesten op 25 septem ber in Oostrum en op 26 september in Venray leek het wel alsof de weergoden aan het feest deelna men." tekst: Jansen &:Houbicrs ontwerf), opmaak e fotografie: Gé Hirdes i jubileumlogo: Rieky van der Putten «.ia».- Creemers Toneeltoren modernste van het land Donderdag 7 oktober begint het euwe seizoen voor de liouwburg Venray met de opera aTraviata' van Guiseppe Verdi, itgevoerd door Staatsopera ydgozscz. Een feestelijke ope- ng van het vernieuwde theater iet nu 700 stoelen en een ver- ieuwde toneeltoren, de modern van Nederland. Directeur Peter de Neef relativeert II laatste direct: "Dat blijft drie aanden zo. dan ben je alweer ach- "d." Voordeel blijft wel dat, ankzij de nieuwe techniek met ader andere 46 computergestuurde aren, het theater nu ook bereikbaar voor grote reizende producties. In jn vijfde jaar als directeur ziet eter de Neef de ontwikkeling in enray eigenlijk 'verheugd-ver- aasd' aan. In zijn eerste jaar lag het inial voorstellingen rond de zeven- ten het komende seizoen zijn dat maar liefst honderd en twintig, et seizoen 1998/1999 werd afge- oten met een totale verkoop van aar liefst 53.000 kaarten. Het vori- topjaar was 38.000 stuks. NIEUWSGIERIG "Vorig seizoen was echt een top- izoen, we kunnen echt niet veel eer groeien, vol is vol", geeft De eefaan. In vergelijking met vorig ar zijn er al 3.000 kaarten meer irkocht, het aantal abonnementen eeg van 2.247 naar 2.485 en het tntal Theatervrienden ging van m naar 468. De Schouwburg enray is 'gezond'. De stijging van et aantal bezoekers eind vorig jaar ej hij ook door de nieuwsgierig- fid van de mensen die alvast een jkje wilden nemen. De algemene toei komt volgens hem ten eerste MsaéVeis Eindstraat 12, tel. 581553 ÜWtis parkeren voor de deur uit de economische groei. "De men sen hebben meer geld te besteden, ze hebben meer tijd en het theater wordt weer ontdekt, zeker door de jongeren. En dat laatste is vooral te danken aan het mediujn televisie." De grootste uitbreiding van het aan tal voorstellingen zit in de hoeveel heid cabaret, de musicals en de pop muziek. De zaal telt nu 700 stoelen en wat geluidskwaliteit betreft doet de ruimte niet meer onder voor de echte muziektheaters. Het zwaarte punt in de programmering in Venray ligt bij cabaret/kleinkunst, populaire concerten en toneel. Vooral cabaret blijkt goed te liggen, "Ook de jon gere cabaretiers trekken al moeite loos volle zalen en we hebben nu een breed aanbod. Dat aanbod heb ben we trouwens ook in musicals." BUITENKANSJE "We draaien heel goed en we heb ben een grote regionale aantrek kingskracht. De helft van de,bezoe kers komt van buiten Venray, maar al die bezoekers maken gewoon de schouwburg in een relatief kleine gemeenschap betaalbaar", zegt De Neef. Voor de komende periode is hij optimistisch, "Je kunt achterblij ven met je programma-aanbod of gewoon mee gaan. Ik kies voor mee, mijn enige angst soms is of het publieksbereik er wel is." Toch wil hij niet op zeker gaan spelen, stil stand is achteruitgang, omdat hij vindt dat je als theater je publiek de mogelijkheid moet geven zich ver der te ontwikkelen. "Als je alleen maar denkt, hoe krijg ik die zaal vol, dan ga je na een paar jaar onderste boven. Er moet keuze zijn. Ik hou altijd wel nieuwe trends in de gaten, zo weetje bijvoorbeeld dat op een gegeven moment, jazz en toneel weer terug komen." Ook houdt hij scherp de buitenkansjes in de gaten, zodat hij weer ineens een beroemde artiest, zoals Art Garfunkel vorig jaar, naar Venray kon halen in een extra voorstelling. WERELDWONDER Wie nu in zak en as zit omdat hij of zij geen abonnement heeft en ook de voorverkoop miste, en toch een voorstelling ziet waar hij heen wil, die hoeft toch niet te wanhopen. Het idee ontstaat al gauw dat 'alles toch wel uitverkocht zal zijn'. Peter de Neef ontkent dit met klem: "Er zijn eigenlijk bijna altijd nog wel kaar ten over. Ze komen terug van de abonnementen of soms van de imp resariaten. Dus mensen moeten het gewoon proberen, zelfs vaak op de avond van de voorstelling." De Neef kijkt echt uit naar het komende seizoen en hij heeft ook wel een paar favorieten voor het komende jaar, niet alleen bekende maar ook een paar onbekende. De bekenden zijn gauw genoemd: Herman van Veen, Spirit of Dance met zes voorstellingen. De grote verrassingen zitten echter in de 'onbekende' hoek. Zo staat op 30 november, in de woorden van Peter de Neef, 'een dijk van een pianist gecontracteerd'. Dat is de Griek Anastasios Papas. "Hij treedt maar op zes plaatsen in Nederland op en neemt een heel symfonieorkest mee. Papas speelde in de Carnegie Hall, hij is zo geweldig en zo onbekend. Maar de mensen zullen niet weten wat ze horen!" Hetzelfde enthou siasme heeft De Neef voor het 12- jarige aanstormende talent Stanislaw Drzewiecki uit Polen. Deze fabelachtige pianist betitelt hij als 'wereldwonder dat het Concertgebouw in Amsterdam al op zijn kop heeft gezet'. BIJZONDER "We doen ook mee aan een heel bijzonder project, de Dansestafette waarin een aantal Nederlandse moderne dansensembles een soort eenacter brengen." Op dinsdag 25 april 2000 komen dan drie Nederlandse topgezelschappen naar Venray, Het Nationale Ballet, Dansgroep Krisztina de Chatel en Leine Roebana. "Als je echt iets bijzonders wil zien in moderne dans, dan moetje hierheen" vertelt Peter de Neef enthousiast, "Moderne dans is niet meer zo abs tract als vroeger, het is veel toegan kelijker." Helemaal speciaal zijn de culinai re muziekshows 'Lynn's Dinner Show'. Theaterzangschool Lynn Steverink organiseert dan in samen werking met de Schouwburg en Theatercafé De Artiest een fantas tisch avondje uit. Maar liefst 35 artiesten uit Venray en omgeving doen mee terwijl de bezoeker zit te genieten van de culinaire toverkun sten van De Artiest. Peter de Neef: "Van de eerste voorstelling van dit seizoen maken we iets speciaals, iets feestelijks. Maar het is de bedoeling van alle voorstellingen iets feestelijks te maken. Je moet gewoon een avondje uit kunnen, met na afloop nog wat vertier en muziek in het theatercafé. Kortom een totale uitgaansavond, waarbij misschien de artiesten ook naar voren komen. Het moet leuk zijn, geweldig, dat is de boodschap voor het komende seizoen." Peter de Neef vol trots in de meest moderne toneeltoren in Nederland DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1999 - NR. 39 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG De Waerkels Inc. Winnen liedjesfestival Als het aan de jongens van De Waerkels Inc. Ligt hoeft niemand deze vastelaovend kou te lijden. Met het nummer "Hedde gillie 't kald" won deze Venrayse vrien dengroep afgelopen zaterdag met glans het liedjesfestival van vaste- laovesvereniging De Piëlhaas. Behalve dat "Hedde gillie 't kald" een lekker vlot nummer is, waarvan het refrein makkelijk mee te zingen lis, was ook de act van De Waerkels Inc. (Afgeleid van de Amerikaanse ;Weathergirls) een echte "meestam- -per". Op klompen werd in .het refrein vrolijk het ritme meebepaald wat bij het publiek en de jury duide lijk in de smaak viel. Het nummer is overigens geschreven door Fun Sijbers (tekst) en Jo Derks (muziek). Het was voor het eerst dat De Waerkels Inc. (Ton Alders, Theo Philipsen, Huub Janssen, John Aben en Fun Sijbers) meededen aan het liedjesfestival. Naast "Hedde gillie 't kald". zul len nog drie nieuwe nummers op de cd van De Piëlhaas worden opgeno men. Op de tweede plaats eindigde de groep "Now weej" met het num mer "Aens per jaor", geschreven door Serge (muziek) en Bets (tekst) Koenen. Now Weej scoorde vorig jaar ook al met het nummer "De vastelaovestreijn". Heej en Weej doet al vele jaren mee met het liedjesfestival maar wist zaterdag pas voor het eerst de top 4 en dus de cd te behalen. Met het nummer "We hebbe nog noeët zo'n schik gehad als maergenao- vend", geschreven door Wil Kreemers werd het trio uit Leunen fraai derde. Het laatste nieuwe vastelaoves- nummer op de cd, die in November tijdens het traditionele Haezepaeper wordt gepresenteerd, is "Schuuf efkes dur!" van Peter Teeuwen. Op initiatief van de gemeente Venray kwamen onlangs verte genwoordigers van diverse groe pen, stichtingen en verenigingen bij elkaar om te praten over deel name aan een nieuw Cultuur Historisch Platform Venray. Koos Swinkels van de Stichting Kapellen en Kruisen zat deze eerste bijeenkomst voor, "Maar ik ben geen voorzitter of ad-interim voor zitter, ik ben gewoon even de woordvoerder." De vergadering was bedoeld om een inventarisatie te maken van alle groeperingen die allemaal onder de paraplu van het nieuwe platform zouden kunnen vallen en om te kijken wat er samen gedaan kan worden. Swinkels: "Het Platform is een samenwerkingsver band voor groepen op historisch en cultuur-historisch gebied in Venray. Het draagvlak moet zo breed moge lijk zijn maar iedere organisatie heeft zijn eigen zelfstandigheid." Als het potentiële deelnemersveld in kaart is gebracht krijgt iedereen een uitnodiging. Eind november hoopt men dan alle reacties terug te heb ben zodat er een definitieve verga dering kan komen om de zaak op de rails te zetten. Swinkels: "Van de gemeente mogen we onze koers zelf uit zetten, maar we willen meer zijn dan een club die de activiteitenagen da's vergelijkt. We zullen gezamen lijke activiteiten plannen, zoals bij voorbeeld een Nieuwsbrief over de geschiedenis van Venray voor het middelbaar onderwijs. Ook het feit dat het in 2001 alweer 400 jaar gele den is dat Hensenius werd geboren is een aangrijpingspunt. We zijn nu nadrukkelijk nog in de aanloopfa se." De rol van het Freulekeshuus wordt buiten beschouwing gelaten omdat dat in principe los staat van het Platform. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl De Venrayse Basementband heeft een eervolle uitnodiging ontvangen om op vrijdag 8 oktober te spelen op een concert voor een goed doel in congrescentrum De Reehorst in Ede. Tijdens een zogeheten 'Doctors Dinner', waarvoor de aan wezige gasten maar liefst 400 gul den per persoon moeten neertellen, wordt geld ingezameld voor de ver nieuwing van ziekenhuis 'De Gelderse Vallei' in Ede. Op het pro gramma staan diverse (muzikale) activiteiten. Zo schildert kunstena res Patty Harpenau ter plaatse een schilderij dat per opbod wordt ver kocht. De gelukkige eigenaar van het nieuwe kunstwerk zal daarvoor tenminste 10.000 gulden op tafel moeten leggen. Op het fundraising- concert treedt naast de Venrayse big band ook de bekende Nederlandse zangeres Mathilde Santing op. PEEL EN MAAS WEEKBLAD gevoel voor kleuren geïnteresseerd in woondecoratie originele ideeën aandragen wat in afwisselend werk graag met mensen omgaan voorlopig een part-time baan. Onze voorkeur gaat uit naar een man/vrouw. Voor informatie kunt u bellen en vragen naar Stan Reijnders woondecoratie Paterslaan 7, Venray telefoon 0478-582810

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13