urovisi€ I MODISCH GEKLEED... MINDER BESTEED!! 'Wat moesten onze voorouders betalen' Werkdag en ontdekkingsreis in de Peel Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese Werknet Uitzendbureau in Venray Oude Creër uw persoonlijke succes met NLP! 6 Vragen over de euro Studie-avond veiligheid in Venray groot succes Ook dit najaar steken wij u graag in een prachtige herfst/winter collectie Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 PEEL EN MAAS donderdag 23 september 1999 - Pagina 25 'EHl Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 550740; kapelaan: P. Hoedemaeckers, Whistlerstraat 1, tel. 582385; pastoor J. Berkemeijer, Whistlerstraat 1, tel. 511385. Priester in ernstig noodgeval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Eindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: 19.00 H. Mis overl. Janssen- Bol; Henk Schel (koll.); ;Lies Verhaegh- Voesten (koll.): overl. ouders Piet en Miet Vermeulen-v. Gerwen (koll.); Mathieu Coenen en overl. ouders Coenen-Cremer (koll.); overl. ouders Arts-Verkoeyen en overl. fam.; jrd. Gerrit Arts; jrd. Leo Koopmans; Marietje Swinkels-Verbeek (v.d. buurt); Jo Swinkels; jrd. Karei Cox. Zondag: 26e Zondag door het jaar. 9.30 Latijnse Hoogmis, jrd. Piet Janssen-Oudenhoven en overl. fam. Janssen-Oudenhoven; Joos v. Dijck; jrd. Johanna Coenen-Coopmans en echtgen.; 11.00: Gospelkoor One Name, One Heart; H.Mis; Mariet en Martha Goumans-Janssen; overl. fam. V.d. Steren-Hendrix; Joos Buyssen; Truus Weyers-Stevens; Maria Tijssen, die ern stig ziek is (namens fam. Tijssen). Maandag: 9.00 H. Mis voor slacht offers van oorlogsgeweld; Dinsdag: 9.00 H. Mis Grada Broers; Ben Schim van der Loeff en fam. En vrienden; Sraar Poels; Woensdag: 9.00 H. Mis Marietje Swinkels-Verbeek (vriendinnen); Donderdag: 9.00 H. Mis voor allen die het leven als zinloos en uitzichtloos ervaren; Vrijdag: 9.00 H. Mis Jac Backus en kleinzoon Roel; 14.00: Huw. Mis Marion Dik en Erwin Backbier. Dienbeurten: za 19.00: Jasper, Thorsten, Ingo en Stef B.; zo 09.30: Leon en Joost; 11.00: Arjan, Jacqueline, Paul en Laura. Lectoren: za. 19.00: A. Noyens; zo 09.30 J. Thiessen; 11.00 S. Manders. Vincent van Gogh Instituut Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: W. den Hartog. Lect.: B. Kuipers. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog. Lect.: K. Hilgers. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. 11.15 Liturgieviering in de Vincentiuskapel. Voorganger: B. Faas. Maandag: 10.30 Liturgieviering Den Heuvel. Voorganger: W. den Hartog. Woensdag: 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. Voorganger: B. Faas. 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog. Stiltecentrum: Maandag: 16.45-17.15 Yoga en medita tie, P. Zandvliet. Donderdag: 16.15-17.15 Yoga en medi tatie, P. Zandvliet. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30 uur, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmor gen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pas torie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. GEEN kinderwoorddienst; 18.00 Volkszang; Truus van Kaathoven- Cox (koll.); Piet v. Kessel; Truus Daemen-Hermans (koll.); fam. Hendriks-Hendriks; jrd. Toon Relouw en overl. fam.,; jrd. Harry Bouten; Nellie Hermsen-Jacobs en kleindochter Ellen Hikspoors; Zondag: 8.30 voor onze parochie Venray-zuid; 10.30 m.m.v. het Zonnelied; Barry Hermsen (koll.); Herman Scholten; uit dankbaarheid; 12.30 doop Sien Sybers, Gentiaan 19; 13.00 doop Bram Keunen. Sleutelbloem 46; Maandag: 18.30 voor alle slachtoffers van zinloos geweld; Dinsdag: 18.30 Giel Vermeulen; Woensdag: 18.30 Guido Voesten (koll.); Donderdag: 18.30 ouders Linders- Strijbosch en ouders Voermans-Leyssen; Vrijdag: 18.30 overl. fam. Slits; overl. fam. Janssen-Krijns; Simon Gieling; overl. fam. Thielen-Hendriks; Tony Ewals; In de maand oktober zal elke maandag t/m vrijdag om 18.10 uur de rozenkrans gebeden worden. Vredeskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57. Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur. tel. 580202. Misintenties voor de hierna volgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmor gen 10.30 uur. Ziekencommunie: in afspraak met pas torie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: Kinderwoorddienst. 19.15 Voor het geëstelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie Venray-Zuid; Kinderwoorddienst; m.m.v. Chrisko; overl. ouders Huisman-Pauilus en overl. kinderen; Nelly Seijkens-Bonants (koll.); Arnold Schwachöfer en Nelly Vermeulen; Han Donders; overl. fam. Willems-Maessen; To Sanders-v. Ooi (koll.); Martien Janssen; Chris Wijnhoven; jrd. Gijs v. Raaij. Vrijdag: Kapel: 14.00 Huwelijk Marian Dik en E. Backbier. Op dinsdag 28 september houdt de stichting 'Reik elkaar de hand' een kle- dinginzamelingsactie van 10.00-12.00 uur op het kerkplein van de Christus Koningparochie. Vooral lakens en dekens en kinderkleding kunnen goed gebruikt worden in een ziekenhuis, kin dertehuis en psychiatrische inrichting in Litouwen. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Piet Verheijen; overl. ouders Tijssen-Peeters; Zondag: GEEN H.Mis om 08.30; 10.30: uit dankbaarheid; overl. ouders de Ceuster-de Craan, broer Jan en broer Toon; overl. ouders Jeuken- Verhulsdonk, broer Martin, zus Jo en Gerda Janssen; (gem. koor, koor Harmony, kinderkoor en harmonie). Maandag: 9.00 tot bijzondere intentie; Dinsdag: 9.00 uit dankbaarheid t.e.v. Onze lieve Vrouw; Woensdag: 9.00 voor de vrede in de wereld (met Rozenkransgebed); Donderdag: 9.00 voor een ernstige zieke; Vrijdag: 8.30 Uitstelling van het Allerheiligste. 9.00 Jo Jeuken (met Rozenkransgebed); Misdienaarsbeurten: za 19.00: Luuk Gielens, Maarten Wijnhoven en Dave Moorrees; zo 10.30: Susanne Janssen, Maud Lepsi, Marloes Denissen en Floortje Gloudemans. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Dameskoor); Henny Geurts; st. overl. ouders Loonen-Raymakers; overl. ouders Joosten, Martens en Hoeymakers; Piet Rongen, Huberdina Strijbos en zoon Martien; Zondag: 10.00 Hoogmis (Herenkoor): Miel Janssen en overl. fam. Janssen- Jenniskens; Piet Loonen; overl. fam. Janssen-Kuijpers; Woensdag: 9.00 H. Mis voor de parochie; Vrijdag: 9.00 H. Mis tot bijzondere intentie; t.e.v. H.Hart en voor priester roepingen. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Nelly Classens- Janssenen Geert Classens; Roel Classens; Theo Jacobs; Har Friesen; overl. ouders Emonts-Geurts en kinde ren; overl. ouders v. Kuijck-Munsters. Misdienaars: za: Karlien, Marlou, Ilse en Sjors. Pastoor te Boekhorst is bereikbaar onder tel. 531270. Contactadres 'Zorggroep': Ans Kunen, tel. 571454 bgg. Grad Swinkels, tel. 571616. Parochie Leunen 26e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Lsm. Dien v.d. Berg- Vermeulen; Wim Litjens; Martien Jilesen; Frits Martens (v.w. neven en nichten fam. Martens-Ewals); Piet Martens en Mien Martens-Ewals; Jan v. Cuyck, echtgen. En overl. kinderen. Frans Rongen en overl. fam.; weekd. Piet Emonts (4); weekd. Nelly Bots- Aarts (3); 6WD. Mieneke Hermans- Manders; mndd. Nella Janssen-Litjens; gest. Jrd. Gerard Willemse en Anna Maria Janssen; Zondag: 10.00 Hgm. Corrie v. Berlo- Thijssen; Elly v. Berlo en Elly Loonen; Pierre Philpsen en Anna Philipsen- Lenssen; Maandag: GEEN avondmis; Dinsdag: 19.00 Lsm. Harry Geurts en overl. fam.: Beth de Louw-Thijssen (v.w. kaartclub); Woensdag: GEEN avondmis; Donderdag: GEEN avondmis; Vrijdag: 19.00 Lsm. Nel Swinkels- Peeters (v.w. KBO); Misdienaars: za 19.00: Juul Janssen en Luuk Voermans; zo 10.00 Benny Janssen en Jonas Vergeldt: weekbeurt: groep 1maandag, woensdag en donder dag-geen avondmis. Lectoren: za 19.00: Jan Reintjes; zo 10.00 Annie Reintjes; Gedoopt: Ruben Jenniskens, Tijm 6 Venray. Rectoraat Heide Zondag: 26e Zondag door het jaar. 9.30 Hoogmis voor Jan v. Vegchel v.w. de buurt. Misd.: Joost, Guus, Elian, Teun en Stan. Rectoraat Veulen 26e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. Mndd Jeu Derkx; Frans v. Staveren en dochter Nelly; 2e 6wd. Jacoba Klaassen; Peter Kusters en echtgen. En overl. fam.; Vrijdag: 8.00 le vrijdag v.d. maand; woorddienst t.e.v, H.Hart t.b.i. Misdienaars: za: Willem, Richard, Koen en Patrick. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 (Volkszang); jrd. Antoon Janssen; jrd. Wim Janssen; Gerrit Flinsenberg; jrd. Ties Peeters; pastoor Spreeuwenberg en overl. fam. Spreeuwenberg-Verlinden; jrd. Gerrit v. Hugtenen Trautje v. Hugten=Gulpen; Zondag: 10.00 (Ouderenkoor); Gon Verheijen-Versteegen (fam. Versteegen); jrd. Geradus v.d. Munckhof; Jan Dobbe; jrd. Tren Poels; Maandag: - 19.00 fam. Philipsen- Nijssen; Woensdag: 19.00 Jan Verstappen; Godefridus Vermeulen en Gertruda Jentjens; levende en overl. leden van de LLTB; Vrijdag: 14.00: Huwelijk René Arts en Mariëlle Mevissen. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Gijs en Paul; zo 10.00 Anneke, Daan, Bram en Dirk; ma 19.00 Linda en Ilaisa; woe 19.00 Mark en Niels; vrij. 14.00: Rob en Rian. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 jgt. Jac. v. Bistervelds en Anna M. v. Rijswijck; misd. Dirk de Brouwer en Ryan Relouw; Zondag: 10.00 voor de parochie; misd. Gonny v. Tilburg. Woensdag: 19.00 jgt. Peter Ger. Michels en Petronella Poels; Peter Mathijs Gielen, echtgen. En overl. kin deren; jgt. Sibertus Muysers en Maria Michels; Rectoraat Vredepeel Zaterdag: 19.00 voor de parochie; Zondag: 10.00 fam. Huijs-v. Enckevort: Maandag: 19.00 M. Jansen; Donderdag: 19.00 fam. Cornelissen- Hendriks; Misdienaars: za: Ellen en Laura; zo Karin v.d .H., Anita, Suzan en Josephine. Lezers: za: Josien Claessens; zo Maria Lenkens. Rectoraat Smakt Zondag: 10.00 Hoogmis voor Harrie Beckers (jgt.); Arnold Reijders; Arnold Groene; lectr.: Truus Goumans; dien- beurt: Susan Geurts; Woensdag: In de St. Jozefkapel t.e.v. de H. Jozef. 9.30 H. Mis; tot zekere intentie (B); uit dankbaarheid en welzijn van de kinderen; Vrijdag: 14.30 viering 25-jarig huwe lijk jub. Fam. Thijssen-Peters. Jehova's Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bij wonen van een bijbeltoespraak met als thema Heb vertrouwen in goddelijke zegenpraal in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11aanvang 10.00 uur. Gratis toegang; geen collecte. Oecumenische basisgroep Vieringen op de 2e en 4e zondag van de maand Aanstaande zondag 26 september is er een eucharistieviering van de oecu menische basisgroep Heel de Kerk Heel de Wereld. Het thema van de vie ring is: Voorganger is pastor Fr. Meyer. Plaats: kapel van het bejaardencentrum Het Schuttersveld. Bergweg te Venray. Tijd: 11.15 uur. Voor de kinderen is er een kindemevendienst. U bent van harte welkom. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activiteiten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hier voor geplaatst worden. GASTVROUW/HEER DISCO-ACTIVITEIT Synthese zoekt voor een behandelcen trum in Oostrum een gastvrouw/heer om tijdens het zwemmen de bewoners te begeleiden in het water en voor prakti sche hulp. Men stapt op in Oostrum (De Wendel); het zwemmen is in Venray. De werktijden zijn op zaterdagochtend van 08.45 tot 10.30 uur. Voor meer informatie Vrijwilligerscentrale, Merseloseweg 59, 5800 GA Venray, tel. 0478-516995. Werknet Uitzendbureau heeft vorige week een nieuwe vestiging aan het Schoutenstraatje 4 in het centrum van Venray geopend. Werknet is nu gespe cialiseerd in dienstverlening voor grote industriële en logistieke bedrijven. Het uitzendbureau voorziet onder andere in personeel voor de directe productie. Voorheen liepen alle contacten via de vestiging in Horst. De toename van het aantal eigen medewerkers was een belangrijke reden een ander onderko men te zoeken. Maar ook de groeiende bedrijvigheid en de toenemende vraag naar tijdelijke medewerkers in Venray, heeft Werknet doen besluiten zich in het centrum te vestigen. Omdat Werknet veel waarde hecht aan goed werkgeverschap hebben de accountspecialisten van Werknet veel oog voor het welzijn van de flexwerkers (uitzendkrachten) die zij van werk voor zien. Zij worden op dezelfde manier behandeld als vaste medewerkers en kunnen, na drie maanden werken, mee doen aan het Tempo-team AH Start pro gramma. Werknet is een onderdeel van de uitzendorganisatie Tempo-Team. Flexwerkers die via Werknet werken komen voor deelname in aanmerking. Het Tempo-team All Programma bevat allerlei aantrekkelijke regelingen voor flexwerkers. zoals scholingsmogelijkhe den, pensioenopbouw, aantrekkelijke hypotheekregeling, kortingen op com puters, mobiele telefoons, bladen etc. Met dit programma biedt de uitzendor ganisatie flexwerkers voordelen die mensen met een vaste baan (vaak) heb ben. De vestiging van Werknet is gevestigd aan het Schoutenstraatje 4 te Venray. Het kantoor is van maandag t/m vrijdag geopend van 08.30 tot 17.30 uur. Wie meer informatie wil, is vanaf 17 septem ber van harte welkom. Bellen kan natuurlijk ook. Het telefoonnummer is 0478-541888. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Een van de vele café's die Venray vroegerh was café 'de Nachtegaal'. Dit café was gele* aan het gelijknamige gehucht Nachtegaal aan Deurneseweg ter hoogte van Heide. Café Nachtegaal' was een gezellig en intiem café, men graag aandeed op weg naar Deurne. Deurneseweg was toen nog een zandweg mete karrespoor en de nodige kuilen. Vooral met wa weer smaakte een glaasje gerstenat dan oppj best. Naast het café had de handboogschutte Sebastianus hier haar schietbaan. Ook was ere beugelbaan, wat in deze streek tot de ontspa ningsmogelijkheden behoorden. Als een gehucht was er in 'de Nachtegaal' met Heid kermis dansen. Op het open terras zien we v.I.n.r.: moed Hanneke Willems-Janssen en Truus (in de ki derwagen), Nelly, Lies, Harrie, Ser, Antoc Drika, Mia Willems en de twee dienstmeisj Cato Seykens en Mina Arts. Rechts achteri Bert van Vechgel, Jacobus Janssen en de eigna van het café-boerderij Leonardus Willems. foto is van omstreeks 1915. Jan v.d. Putten De Nederlandse Genealogie- vereniging afdeling Overkwartier van Gelre. waartoe ook de regio Venray behoort, organiseert in samenwerking met de heemkundevereniging Maas- en Swalmdal op dinsdag 28 september een lezing met als thema 'Wat moesten onze voorouders aan belasting betalen' in de voormalige basisschool Den Roover in Reuver. Spreekster is Leny Aben- Nederpelt uit Nijmegen. De lezing begint om 20.00 uur. Voor meer infor matie over de vereniging of over stam boomonderzoek kunt u contact opne men met secretaris Lucien Pijpker, tel: 077-4722068. Hoe zou het voor u zijn wanneer u het geheim van het bereiken van succes zou kennen? Welke doelen zou u dan voor uzelf willen realiseren Denk u eens in wat dit zou betekenen voor uw persoon lijke welzijn en uw functioneren in de wereld! Geloof het of niet: er bestaat een methodiek/filosofie die een sleutel tot persoonlijk succes aanbiedt. Deze jonge wetenschap heet NLP (oftewel Neuro Linguïstisch Programmeren). De grond leggers van NLP, Bandier en Grinder, zijn in het begin van de zeventigerjaren begonnen met het analyseren van suc cesrijke personen. Zij ontdekten dat de experts die zij benaderden net zomaar wat deden, integendeel. Er zaten structu ren en patronen in de wijze waarop suc cesvolle mensen positieve resultaten wisten te bereiken. Vooral de manier waarop zij communiceerden met ande ren was hierin bepalend, evenals hun innerlijke communicatie, met andere woorden, hoe zij communiceerden met zichzelf. Gebleken is dat deze innerlijke, vaak onbewuste processen een essentië le factor zijn in het creëren van een gewenst resultaat. De grondleggers van NLP hebben dit alles beschreven, op een zodanige manier, dat vrijwel iedereen het zich eigen kan maken. Dit betekent dat elke persoon die dat wil in betrekke lijk korte tijd belangrijke gereedschap pen beschikbaar kan krijgen, waarvoor de experts vaak wel 20 of 30 jaar nodig hadden om ze te ontwikkelen. Zo geeft NLP bijvoorbeeld antwoord op de vraag, hoe u verschillende 'gebruiksaanwijzingen' bij anderen kunt herkennen, begrijpen en gebruiken. Het biedt manieren om uw stemming opti maal te beheren, zodat u onafhankelijker bent van de omstandigheden waarin u verkeert. U kunt vele situaties immer beter hanteren. Er bestaan technieken waarmee u eventuele beperkende over tuigingen kunt vervangen door overtui gingen die u helpen. Ook u kunt zich bewust worden van uw interne commu nicatie en deze effectief inzetten om een gevoel van welzijn te creëren en uw per soonlijke potentiëel te vergroten! Stel uzelf eens een doel en realiseer het ook! NLP geeft u aan hoe u dat kunt doen, zodanig dat het gewoon werkt. Door zijn grote functionaliteit geniet NLP inmiddels een steeds grotere popu lariteit in Nederland. Commu-Care is dé trainingsinstelling in Limburg die u kan laten kennismaken met de toepassings mogelijkheden van al het gereedschap binnen NLP. NLP wordt inmiddels nu al vaak ingezet in o.a. het bedrijfsleven, het onderwijs, gezondheidszorg en top sport. Daarnaast is NLP ook uitermate waardevol in je privé-leven, om bijvoor beeld de relatie met je kinderen, partner, vrienden enz. nog meer te verbeteren. Bent u nieuwsgierig en wilt u meer zien, horen en ervaren over NLP, bezoek dan op maandag 4 of dinsdag 12 oktober de informatiebijeenkomsten die plaats vinden in de Witte Hoeve, Gasstraat 5 te Venray. Aanvang 19.30, tot 22.00 uur. Belangstellenden kunnen zich dan evt. aanmelden voor de introductietrainingen NLP die binnenkort in Venray, Venlo en Roermond van start gaan. De trainingen van Commu-Care worden verzorgd door drs. Renate Janssen, psycholoog en internationaal erkend NLP-trainer, en Eric Senssen. Master in NLP. Wilt u meer informatie en/of zich aanmelden, belt u dan gerust met Commu-Care, tel. 077-3514433 of 0475-420470. Komende zaterdag gaat Werkgroep Behoud de Peel voor de tweewekelijkse Peel werkdag met haar werkgrage groep vrijwilligqrs/natuurliefhebbers weer eens heel diep de rimboe in. het gaat naar het afgelegen en zelden betreden centrum van de Deurnese Peel. Het is er altijd een beetje avontuurlijke tocht, want zelfs de meest doorgewinterde Peelkennerts kennen hier nauwelijks de weg. Hoe dat kan? De toegankelijkheid van padeii en de doorwaadbaurheid van ondiepe wateren variëren met het sei zoen en een veranderd beheer van de waterlopen maakt de onvoorspelbaar heid groter dan ooit. Een andere oorzaak hebben we allemaal aan onszelf te wij ten: veel van onze oriëntatiepunten zijn in de loop der tijd door ons eigen werk verdwenen. We werken immers aan een zo weids en open landschap door veel berken om te zagen. Nu de gemakkelijk bereikbare plekken al zo'n beetje zijn afgewerkt, moeten we bovendien zowat een uur lopen alleen al om de werkplek ken te bereiken. Leest u nog door? Bent u nog niet geschrokken9 Dan is dit soort expedities net wat voor u. we herhalen nog eens dat IEDEREEN van harte welkom is: boe ren, burgers en buitenlui, jeugd en grijs aards. nieuwelingen en oudgedienden, groepen en eenlingen en verder iedereen met ten hoogste twee houten benen. Speciale kracht, handigheid, ervaring of fanatisme zijn nergens voor nodig en voor gereedschap wordt gezorgd. Wel raden we iedereen aan om laarzen aan te doen en vragen we nieuwkomers om zich van tevoren even te melden bij onderstaande telefoonnummers. Verzamelen a.s. zaterdag 25 september 1999 om 09.00 uur bij de kerk van Liessel, laarzen meenemen. Aanmelding: bel 0492-515683 of 0493- 319610. PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD Bestaat er na 1 januari nog een wisselkoersrisico tussen de valuta's uit het eurogebied? Nee. Een wisselkoersrisico bestaat alleen tussen valuta's die ten opzich te van elkaar kunnen bewegen. U koopt bijvoorbeeld een valuta tegen koers X, en als u een paar weken later wilt verkopen, is de koers gedaald tot X-3. Dan lijdt u koersverlies. Sinds 1 januari 1999 ligt de waarde van de valuta's van alle landen die euro invoeren, definitief vast ten opzichte van de Euro én ten opzichte v elkaar. Deze valuta's kunnen dus niet meer bewegen ten opzichte van Euro en ook niet ten opzichte van elkaar. Dat betekent dat u geen wissel koersrisico meer loopt als u zaken doet binnen het eurogebied. Zijn mijn guldens na 1 juli 2002 nog iets waard? Uiterlijk 1 juli 2002 is de gulden geen wettig betaalmiddel meer en kuntu alleen nog met euro's betalen. Daarom zullen de meeste mensen ervoor zorgen dat zij hun guldens op tijd hebben ingewisseld voor euro's. Moctï u na deze datum echter nog guldens hebben, dan kunt u deze nog eer tijdje inwisselen bij uw bank. Op een gegeven moment zullen vrijwel ale guldens zijn omgewisseld voor euro's, zodat de banken deze service zul len staken. Gelukkig kunt u daarna met uw guldens nog een hele tijc terecht bij de Nederlandsche Bank. Tot wanneer kan ik in de winkels met guldens terecht? Na de start van de Economische en Monetaire Unie (EMU) op 1 januan 1999 kunt u in winkels voorlopig alleen nog in guldens betalen. Contante betalingen in euro's zijn pas mogelijk als de bankbiljetten en de munten beschikbaar zijn. Dat is uiterlijk op 1 januari 2002. Vanaf die datum kuntu gedurende maximaal zes maanden zowel met guldens als met euro's betalen. De contante euro is dan wettig betaalmiddel. Betalingen in euro munten en -bankbiljetten mogen dan niet langer worden geweigerd. Na 1 juli 2002 kunt u alleen nog met euro's betalen. In die overgangsperiode bestaan de gulden en de euro naast elkaar. Het zal om praktische rede nen niet altijd mogelijk zijn om zowel in guldens als in euro's te betalen. Zo kunnen parkeermeters en sigarettenautomaten niet allemaal tegelij worden omgezet. Het is dus handig om tijdelijk zowel guldens als euro's bij u te hebbi Vanaf 1 januari 2002 kunt u alle girale betalingen (via cheques, pinpt creditcard en dergelijke) in euro's doen. Maar vanaf uiterlijk 1 juli 2002] dit verplicht. Wat gebeurt er met de koers van de Duitse mark wanneer op financiële markten buiten de EMU na 1999 een grote vraag naar Duitse mark ontstaat? Wat is dan het gevolg voor de Nederlam gulden? Na 1999 liggen de koersen van de munten van de EMU-landen opzichte van elkaar onherroepelijk vast. De gulden/mark-koers kan dan] dus niet meer veranderen. Een grotere vraag naar D-mark betekent.' feite een grotere vraag naar euro's. De externe waarden van de euro t( opzichte van bijvoorbeeld de dollar en de yen neemt daardoor toe. koersverhoudingen binnen de EMU veranderen niet. Moet ik gaan betalen als ik mijn guldens In euro's omwissel? Nee. De banken worden gezien als een uitvoerende instantie van over heidsbeleid. Het is waarschijnlijk dat de overheid voor de te maken kos ten zal moeten opdraaien. In ieder geval zullen deze kosten niet aan de consument in rekening worden gebracht. Vanaf welke datum moet ik in winkels in euro's betalen en wisselgeit in euro's accepteren? Vanaf 1 januari 2002 schakelt Nederland volledig over van de gulden naar de euro. Vanaf dat moment is de contante euro wettig betaalmiddel; be talingen in euromunten en -bankbiljetten kunnen dus niet worden gewei gerd. Pinnen, chippen en betalen met creditcard gebeurt vanaf januari 2002 in euro's. Banken zetten de systemen voor elektronisch betalen automatisch over; de burger hoeft daar niets voor te doen. Deze rubriek is samengesteld door de Rabobank. Industrie, aannemingsbedrijven en andere ondernemingen worden in toene mende mate geconfronteerd met eisen op het gebied van veiligheid, arbeids omstandigheden enz. omdat de wetge ver steeds meer verantwoordelijkheden en aansprakelijkheid bij de werkgever heeft neergelegd, wordt de bedrijfsvoe ring steeds gecompliceerder. Met dat voor ogen, heeft de techni sche groothandel Verhaeg Bouw en Techniek in Venray een studie-avond georganiseerd met als thema veiligheid binnen bedrijven. De aanleiding daar voor is dat Verhaeg onder andere veilig heidsvoorzieningen en beschermings middelen levert, en voor haar klanten steeds meer een vraagbaak wordt voor vragen op Arbo- en veiligheidsgebied. De studie-avond werd bijgewoond door een 30-tal geïnteresseerden. Tijdens de studie-avond werden fata kanten van beschermingsmiddelen zo Arkon, Gerba en Fristads, veiligheil bureau SCM, en eigen specialisten in| zet. Het bleek dat bij de deelnem onduidelijkheid bestond over het goe gebruiken van apparatuur, en de ai sprakelijkheidsverhoudingen. De studii avond bleek uitermate geschikt om dm delijkheid te scheppen. De reacties op de geboden informal) waren van dien aard, dat Verhaeg int toekomst vaker studie-avonden zal org; niseren over techniek, veiligheid andere onderwerpen. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard IM IV!

Peel en Maas | 1999 | | pagina 28