PEEL EN MAAS Kiwanisclub Venray in de appelpluk Geschiedenis leeft nog niet bij iedereen" Bezwaarmaker verdenkt ondernemers van drugsverkoop Spetterende finale 100 jaar Rabobank Venray-Oostrum Jongerenmanifestatie Take One in Venray Uitslag prijsvraag verkeerssituatie Henri Dunantstraat Holthese feiten AdAiCwrtv Prijsuitreiking Hij met een Ei Hardrijders op de bon Rongen ctè specialist sanitair voor en tegelwerken! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Harrie Weijenberg uit Holthees over zijn passie Harry Weijenberg uit Holthees eigenlijk al zo'n beetje met pen nen en eigenlijk zou hij tijd noeg moeten hebben voor zijn ibbies. Probleem alleen is dat n zaak, verkoop van allerlei jrenvoeders, nog steeds zo leuk it hij daarmee niet kan (en stoppen. Bovendien is hij in Veel dingen geïnteresseerd dat H (i dat al veel 'werk' betekent. R ,ch vallen die hobbies samen der één noemer: geschiedenis. Elke maand staat er wel een iroep in het dorpsblad van jlthees/Smakt met het verzoek de spullen zoals foto's en kran- iknipsels niet zomaar weg te >oien. De oproep is van Harrie •jjenberg, geboren en getogen in ilthees: "Er komt eigenlijk niet veel directe reactie op. Iedereen eet al dat ik foto's, knipsels en dachtenisprentjes spaar. Mensen limen op als ze weer gaan verhui- rin, maar dan zijn deze mooie spul- n vaak al weg." Van de prentjes >eft Weijenberg er inmiddels zo'n },500, uit binnen- en buitenland, leen het opbergen wil niet vlotten, r moet vanaf de oogst van 1993 Jg gebeuren. Te vaak wordt bij het pruimen van het huis van bijvoor- eld een overleden familielid woon alles in de vuilniszak of het 4 id papier geknikkerd. Weijenberg I' rtelt van een geval waar hij wat V dpaardenvoer weghaalde en toen toevallig in een zak oud pier wat gedachtenisprentjes lig- v n. Gelukkig mocht hij al het oud pier meenemen want er zaten Viaar liefst 483 van deze prentjes in trstopt. "Kom je er niet dan is alles eg" vervolgt hij, "en er zit van les tussen, uit Indonesië, Turkije Spanje. Ze worden vaak nog iruikt voor stamboomonder- Ik." HISTORISCH harrie Weijenberg werd geboren op een historische plek tegen Holthees aan, de windmolen die in 1924 gebouwd werd aan de weg tus sen Holthees en Maashees. Deze brandde af in de nacht van 15 op 16 oktober 1932. Grote indruk maakte het bombardement op 30 september 1944 op Holthees op hem. Vlak na de biecht op zaterdagmiddag doken de vliegtuigen op en toen ze weg waren bleven er twintig doden ach ter. Hef was aan het einde van de Tweede Wereldoorlog waarbij de Engelsen controle over de spoorlijn wilden. Holthees huisvestte veel evacues uit Overloon en Groeningen en zat eigenlijk overvol, vandaar het grote aantal slachtoffers. e kapel van Holthees dateen uit de 15e eeuw, het Barbara-klokje in de el is van 1639. Officieel heet het gebouwtje 'Onze Lieve vrouwe van ren Weeën' en het wordt al in 1520 vermeld. Na twee eeuwen leegstand rd het gebouw in 1848 weer in gebruik genomen. Op het ogenblik is het restauratie en daarna zal de kapel alleen nog voor huwelijken, manifes- s en het gilde gebruikt worden. Het onze Lieve Vrouwe Gilde van hees/Smakt is een heel oud gilde, men spreekt zelfs van 1340. Het e is in het bezit van een eeuwenoude papegaai, vermoedelijk van rond Holthees vormt nu een geheel met Smakt. De Sint Jozefskapel daar is sticht in 1699 door een van de Heren van Macken. Van de oude •obeekmolen in Smakt is een eerste vermelding gemaakt 'm 1347 in een rchief van Gelre. De molen is in 1918 verdwenen. Smakt telde rond 1840 >eteld negen huizen en er werd ook gemalen voor de omliggende dor- Eigenlijk vind hij zelf dat toen zijn interesse in de geschiedenis is ontstaan. Daarna begon hij kranten knipsels en foto's over Holthees te verzamelen. Najaren heel actief te zijn geweest in het verenigingsleven van zijn dorp, begon hij mee te wer ken aan de Stichting De Oude Schoenendoos. Deze historische vereniging probeert de geschiedenis van de dorpen in de oude gemeente Vierlingsbeek te achterhalen. Twee jaar geleden verscheen de dikke pil 'De Grenzen Verlegd' waarin uit voerig de geschiedenis van het gebied beschreven is. Over Holthees zelf is niet veel bekend. Er is ook nog geen apart boekje over versche nen. Het blijkt ook dat in archieven van de gemeente of van het streekar chief van Grave slechts heel weinig over Holthees te vinden is. OUDE KAPEL Holthees zal ongeveer 7 a 8oo jaar oud zijn, het gilde is van 1340. Over die tijd is weinig bekend, over het heden iets meer. "We laten nu bij voorbeeld oude foto's bijmaken en zoeken dan van alle gebouwen en mensen de gegevens en namen er bij. Maar ja, je kunt vaak niet te lang wachten, want de mensen die het nog weten zijn meestal oud", vertelt hij. Het nieuwe onderzoek van De Oude Schoenendoos gaat over de oude paden die tussen de dorpen gelopen hebben en waarvan de meesten met de ruilverkaveling ver dwenen zijn. Tussen Maashees en Holthees liepen er een heleboel die nu allemaal weg zijn, eigenlijk ver vangen door de Rieterweg. Weijenberg: "Het is wel gek dat er niks in de overheidsarchieven is. Zaken zoals het monument en de oude kapel leven in Holthees en de geschiedenis zelf ook wel, maar als ze iets willen weten of moeten uit zoeken dan komen ze meteen naar mij toe." Leuk voor hem was bij voorbeeld dat met de komst van nieuwe eigenaars in het voormalig kasteel Makken de mensen wat meer over het kasteel wilden weten. "Makken hoort eigenlijk bij Holthees, alleen kerkelijk bij Smakt. Boerderijen zoals Hoeve de Knol en de Meeuws behoorden bij het kas teel en dus Holthees. De mensen wisten ook niet dat er nog een slot gracht te zien was, met een eiken- wal." Het wekken van interesse in de geschiedenis van het dorp en de streek is heel belangrijk vindt hij daarom zal hij nog wel een tijdje actief bij de Oude Schoenendoos blijven. En daarom zal zijn oproep om in Holthees en Smakt vooral geen oude knipsels en andere papie ren weg te gooien nog lang in het dorpsblaadje staan. Behulpzaam In Comfort Winkelcentrum De Bleek nr 68 5801 MD Venray TelTfax 0478-584840 Aangemeten of uit voorraad leverbaar: De Ideale zitfauteuil van Fitform en dreamline massage superstoel NU BESTELLEN OVER ENKELE WEKEN LEVERBAAR Mevr. Boumans-Joosten uit oxmeer was vorige week de ver- iste winnares van een ei- en eipro- uctenpakket van de stichting Blij iet een Ei. Evenals vele andere van de ruim evenduizend bezoekers van lemo'99 in Meerlo deed zij mee en de prijsvraag in de stand van de ^pluimveehouders uit Limburg, •ie informeerden de bezoekers over ekip en het ei. Een van de onderwerpen gaat over leiligheid. Pluimveehouders doen talles aan om hun dieren gezond te ouden en dus ook het eitje, laarover ging ook de prijsvraag: Vat betekent 1KB? 1KB staat voor ntegrale Keten Beheersing en is het eurmerk voor een kwaliteits-zeker- eid-systeem. Pluimveebedrijven die meedoen oldoen aan strenge, hygiëne-eisen n worden extra gecontroleerd, fevr. Bouwmans was een van dege- e" die het antwoord vond op de iformatiepanelen. Wie ook meer wil weten over kip pen eieren kan kijken op de inter- letpagina van de stichting "(ww.blijmeteenei.nl. Ook op •hampignon Culinair op 3 oktober "Horst zullen de pluimveehouders weer present zijn. Het nieuwe Internetcafé aan de Patersstraat in Venray kan alleen een sluitende exploitatie hebben als er softdrugs verkocht worden. Dat stelde de advocaat van bezwaarmaker Van der Leur uit Venray maandagmorgen tegen over de gemeentelijke commissie Beroep en Bezwaar. Van der Leur had bezwaar aange tekend tegen de komst van het nieu we horecabedrijf. De vertegenwoor diger van de gemeente gaf te kennen dat er wel degelijk "is nagedacht over een weigeringsgrond". maar overleg met de politie en de jonge ondernemers gaf eigenlijk geen enkele reden tot het weigeren van een vergunning. "Wij moeten duide lijke aanwijzingen hebben en die zijn er niet en een ondernemings plan mogen we alleen vragen als er reden is om te denken dat er iets niet pluis is", aldus de gemeentewoord voerder. De beide horeca-onderne- mers reageerden tamelijk verbol gen: "Ik weet niet waar ze vandaan halen dat dit een coffeeshop is, laat ze het maar bewijzen." Wel bleek dat een van de twee al langere tijd geleden een aanvraag heeft inge diend voor het starten van een cof feeshop, maar daar is de gemeente nog mee bezig en dat gebeurt in goed overleg met gemeente en poli tie in alle openheid. Volgens de beide ondernemers loopt het Internetcafé boven verwachting goed. Zaterdag 18 september Het Hensenius- en Schouwburgplein in Venray staat zaterdag 18 september in het teken van de jongerenmanifestatie Take One. Een evenement voor, maar vooral door jongeren. Met de hele dag een gevarieerd aan bod van activiteiten. Het programma van Take One ziet er veelbelovend uit. Demonstraties, muziek, zelf activiteiten ontplooien, informatiestands, een loterij, hel is een gevarieerd en aansprekend pro gramma voor de jeugd van 12 tot en met 23 jaar. Het middagprogramma duurt van 13.00 tot 18.00 uur. In het oog springend zijn demonstraties van de brandweer met een echte autobrand, rolstoeldansen, de politie met (drugs)hond en taekwondo. De jon geren kunnen zelf actief bezig zijn met laserschieten, virtual reality, kleefwand, skatebaan, beachvolley- bal, glas buigen, cyberlab, scooter race, metamorfose, rasta vlechten en een eigen radioprogramma maken. Slechts een kleine greep uit de vele doe-activiteiten die middag. En, alles gratis. Alleen de grotere att- tracties zoals bijvoorbeeld cyberlab en metamorfose kosten 2,50 gulden. Er zijn echter ook speciale kaarten verkrijgbaar waarmee de jeugd aan vijf attracties voor een tientje kan deelnemen. Met zo'n kaart kan de jeugd vanuit de kerkdorpen gratis gebruik maken van een busverbin ding naar Take One en weer naar huis. Het avondprogramma start om 19.00 uur en omvat optredens van vijf groepen: de punkbands Migraine en Cleech, de rappers van Dennis en Total Domination en de top 40-formatie Square 609. In het politiedistrict Venray wer den op donderdag 8 september een drietal snelheidscontroles gehouden. Tussen 09.15 uur en 10.30 uur werd er gecontroleerd aan de Beekweg in Merselo. Hier kwamen 150 voertuigen voorbij waarvan er 17 in overtreding waren. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 106 km per uur terwijl ter plaatse een maxi mum snelheid van 80 km per uur geldt. In Heide aan de Deumeseweg werd gecontroleerd tussen 11.15 uur en 12.30 uur. Hier kwamen 795 pas santen voorbij waarvan er 54 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg liefst 146 km per uur tewijl ter plaatse een maximum snelheid geldt van 80 km per uur. Tenslotte werd er tussen 13.45 uur en 15.30 uur nog gecontroleerd op de Stationsweg in Venray. Hier wer den 580 bestuurders gecontroleerd waarvan er 84 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 88 km per uur terwijl men ter plaatse niet harder dan 50 km per uur mag rijden. TKGLLS SANITAIR TKGKLYVKRKKN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze nieuwe showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1999 - NR. 37 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Leden steken handen uit de mouwen voor goed doel Fruitbedrijven 'De Boerderij' van familie Drabbels-Martens en 'Het Volen' van de familie Drabbels-Fleurkens in Heide zul len op zaterdag 18 september de leden van de Kiwanisclub Venray e.o. ontvangen die bij hun gaan werken in de appelpluk. Voor de Kiwanisleden gaat het erom, naast het jaarlijkse Jazzfeest in juni, een geldbron te hebben voor het goede doel. Wim Drabbels, bij wie de leden te gast zijn, vertelt: "Wij hebben sympathie voor het initiatief van de Kiwanisclub die door zelf te werken goede doelen wil ondersteunen. En wij kunnen de publiciteit goed gebruiken. Onze bedrijven zijn voor een deel afhankelijk van de inkomsten van de inkomsten uit de huisverkoop van groenten en fruit. En ook de sector kan wat extra aandacht gebruiken. Maar voor niks gaat het niet: we steken er tijd in want de leden van de Kiwanisclub moe ten we goed instrueren om kwali- teitsbederf te voorkomen. En als het goed gaat, kunnei) we ook nadenken over iets dergelijks voor volgend jaar." Beide bedrijven liggen in hartje Heide. Fruitbedrijf 'De Boerderij' heel romantisch met zwanen en wilde eenden in de 'brandkoel' (de enige brandwatervijver nog in Venray) schuin tegenover 'Het Volen'. Thea Wim's echtgenote, en José aan de overkant houden de winkels draaiende: allerlei soorten appels, peren maar ook groenten en zachtfruit liggen er kleurig en geu rig gereed voor verkoop in kisten en zakken. "Zonder de huisverkoop is het niet te doen", zegt Thea. "Druk? Ja, dat wel, maar het mooie van het werk is dat we veel contact hebben met de mensen." SLECHTE PRIJZEN Opnieuw gaan broodjes rond en Wim schenkt nogmaals koffie. Wim: "De oogst? Uitmuntend dit jaar. goede kwaliteit, veel kilo's maar dan houdt het op. Want de prijzen zijn ronduit slecht. Een fruitbedrijf is veel handwerk: de snoei en de oogst is handwerk, dat kun je niet machinaal doen. Dat kost arbeid en er komen allerlei kosten bij van vei ling en heffingen." En Sjang, de zoon des huizes en beoogd opvol ger, voegt eraan toe: "Nederland zit vol met fruit. Niet alleen Europees fruit, uit Frankrijk, Spanje, Italië etc., maar ook Nieuw-Zeeland en Zuid-Amerika. Het is voortaan een wereldmarkt met een geweldige overproduktie. Het is dus heel moei lijk. Maar we gaan gewoon door. Nu is er de pluk. Die doen we met huis vrouwen, 65-plussers, scholieren en studenten maar ook met vrijwilli gers. Het lijkt op de oogst van de druiven in Frankrijk." ENTHOUSIAST Gerard Reijnders is voorzitter van de commissie fondswerving van Kiwanis. Hij is heel enthousiast over het plan: "we hebben dit plan in het najaar van '98 met Wim goed besproken. Sjang is met zijn neef Jos en José op onze vergadering geweest en gedrieën hebben ze uit gelegd hoe er gewerkt moet worden en hoe een fruitbedrijf werkt. Dat geld voor het goede doel is natuur lijk heel mooi maar belangrijker vind ik dat we als club de handen uit de mouwen steken. Dat is goed voor het clubverband." Kiwanisclub Venray gaat komen de zaterdag appels plukken voor een goed doel. Drie weken geleden konden lezers van Peel en Maas deelnemen aan een verkeersprijsvraag waarbij een drietal verkeerssituaties bij de nieu we fietsoversteek op de Henri Dunantstraat, tussen de wijken St. Antoniusveld en Brukske, het onderwerp waren. Het verheugt de werkgroep dat veel lezers hun ant woorden hebben ingezonden. Onder de goede inzenders werden een tien tal prijswinnaars getrokken, die inmiddels een VVV-bon ter waarde van ƒ25,- hebben ontvangen. De goede antwoorden waren: De prijswinnaars zijn: Gardo Claassens, Pavanestraat 72, Venray; Jasper Geurts, Kattestaart 31, Venray; Erica Pelzer, Bolderik 42, Venray; Ralf Janssen, Weth. Reintjesstraat 1, Leunen; G. Linders, Pater Tulpstraat 24, Ysselsteyn; Paul Jeurissen, Deumeseweg 173, Ysselsteyn, Judith Simons, Clara Wichmannstraat 61, Venray; E. Nelissen, Vendel 3, Venray; Petra Kallen, Menuetstraat 9, Venray en Stefan Boshoven. Lathyrus 15, Venray. Amazing Amerikaans Slotfeest Het weekend van 25 en 26 sep tember zijn Venray en Oostrum helemaal in Amerikaanse sferen. Dan is de afsluiting van de hon derdjarige viering van Rabobank Venray-Oostrum met het Amazing Amerikaans Slotfeest. Van de vroege uurtjes tot laat op de avond is het twee volle dagen feest. Dat begint op zaterdag 25 sep tember in Oostrum al om 10.30 uur met de feestelijke klanken van har monie Sub Matris Tutela die met cheerleaders door het dorp trekt. Achtereenvolgens zijn er in en rond om de Monseigneur Hanssenstraat een groot Western Spektakel door de westemgroep Double Action, een American Cars Motorbikes Show en een huifkarrentocht. Natuurlijk ontbreken de typische American Sweets Snacks niet. Voor de jeugd is er een basketbaldemonstra tie. 's Avonds barst de feestvreugde helemaal los met een mini- Woodstockfestival in het Allemanscafé en met live-muziek in de Karklingel. GROTE FINALE Zondag verplaatsen de festivitei ten zich naar het Venrayse centrum. De dag opent om 11.00 uur met een gospelmis door One Name, One Hart in de Petrus Bandenkerk. Daarna zijn er op het Schouwburgplein en in de winkel straten optredens van harmonie Euterpe, de Evergreen Jazzband, King Size Trio, Ars Musica, Dixie Aces, Frans Theunisz. Venray's bar bershop-ensemble Oktetnog en het Muziek- en MajoretteKorps MMSK en zijn er American Dances Showblocks. Voor de kinderen is er op de Bleek het Kinderprobeercircus Didoedel. 's Avonds zingt Geert Pelzer de sterren van de hemel. Verder treden The Working Girls op en is er de giganti sche Bloose Brothers Revue Show. De avond wordt afgesloten met een spetterend, uniek optreden door de Rabo Linedancers waarna de grote finale de honderdjarige viering van de bank afsluit. En dat allemaal for free! MODESHOWS Verder is er op zondag 26 septem ber een modekoopzondag met om 13.00, 14.00. 15.00 en 16.00 uur modeshows op de Grote Markt met medewerking van Secondo, Ricor, Iris Mode, The Style Company, Berden Mode en September Bloemsierkunst. De winkels zijn dan van 12.00 tot 17.00 uur geo pend. Op het Henseniusplein is een boekenmarkt met boeken, platen, bladmuziek en religieuze voorwer pen. De lokale omroep Venray heeft die dag overigens open huis vanwe ge haar intrek in haar nieuwe pand aan de Langeweg 92 en zendt de hele dag vanuit het centrum uit. The Working Girls, een van de muzikale gasten tijdens het Amerikaans slotfeest

Peel en Maas | 1999 | | pagina 17