Molukkers in Venray bezorgd FRANSOL Relatiebemiddeling is zo vreemd nog niet" PEEL EN MAAS Veteranenziekte vooral gevaarlijk voor ouderen SERVICE EN KWALITEIT ZIJN BIJ ONS Z Hennep- cwekerij opgerold Uitslaande brand bij Klomp Zwembadtechniek ERIJ DE GROOT? SCHADUWZIJDE Open Monumentendag in teken van monumentaal groen Schooljaar: anti-pest jaar 99 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING 'Bedankt' DE GROOT B.V. Dronken automobilist Flyers Concert voor kinderen in Theehuis Woensdagmiddag om vier uur ten vertegenwoordigers van de olukse gemeenschap in herland aan tafel met minister- esident Kok om te praten over problemen op de Indonesische landengroep. Op landelijk veau is echter al geruime tijd de ichting 'Hulp Ambon in Nood' n het werk en in Venray zelf is plaatselijke gemeenschap heel lief. We zien allemaal regelmatig de elden van onlusten, geweld en mieling op onze televisie, maar lijkt er op alsof het voor veel jderlanders een 'ver van mijn bed is. En dat ondanks het feit dat de Molukkers of Ambonezen al ruim vijftig jaar gewoon onderdeel van 'Nederland' zijn. We zijn toe schouwers langs de zijlijn. Woordvoerder Siwalitty van de De Stichting 'Hulp Ambon in Nood": "Er is grote onrust en machteloos heid onder de Molukkers. We zijn ontzettend hard aan het werk, chris tenen en moslims samen, om in november een landelijke inzame lingsactie op te zetten en verder zijn we vooral bezig met het mobiliseren van de overheid." Men hoopt het kabinet zover te krijgen dat de druk op de Indonesische regering om wat te doen wordt vergroot, en dat er aandacht voor de Molukken komt bij de Europese Unie en de Verenigde Naties. BETROKKENHEID De Molukse moslimgemeenschap en de Molukse Evangelische kerken in Nederland zijn samen al maanden bezig goederen en geld in te zame len. Aan geld is inmiddels bijna anderhalve ton opgehaald, aan goe deren heeft de stichting tot nu toe voedsel, hulpgoederen, medicijnen en medische apparatuur kunnen opsturen. Volgens mevr. De Fretes- Kiriwenno van het secretariaat van de Moluks Evangelische Kerk in Venray leeft de situatie op Ambon heel erg bij de Venrayse Molukkers, "Je belt zo nu en dan eens om te vra gen hoe het gaat daar. Maar het is er heel moeilijk, alles is duur, er is geen werk en vooral eten is moeilijk te krijgen, zeker in de stad". Veel mensen sturen zelf goederen op naar familie en vrienden op Ambon om in ieder geval te proberen de ergste nood te lenigen. Als er een landelij ke inzamelingsactie komt zal men deze in Venray in ieder geval krach tig ondersteunen. Wie meer infor matie wil over het werk van de Stichting 'Hulp Ambon in Nood' of over activiteiten die de stichting gaal ontwikkelen kan contact op nemen met: Molukse Kerken Cen trum in Houten, tel. 030-6355220. De politie heeft woensdag in een de luinbouwloods aan de Haag in erselo een compleet ingerichte mnepkwekerij opgerold. De hen- epkwekerij bestond uit vijf kweek- amers met in totaal 1000 planten, lil verder onderzoek bleek dat de igenaar illegaal stroom aftapte; de vlega is dan ook gedupeerd en zal angik doen. De poli tie is nog op zoek naar de genaar van de hennepkwekerij. De dtnische apparatuur is door de lilie in beslag genomen en de inten zijn vernietigd. De GGD Noord-Limburg heeft t schooljaar 1999-2000 uitge- lepen tot het anti-pest-jaar. holen voor primair onderwijs innen in het kader van schoolge- ndheisbeleid ondersteuning ijgen bij het schoolgericht aan- akken van pesten: een probleem aar bijna 15% van de kinderen st van heeft. Pesten is een probleem dat de atste jaren meer en meer aandacht ijgt. Een belangrijke reden hier- loris dat de gevolgen van pesten leds duidelijker worden. Kinderen t gepest worden hebben vaker oblemen met leren en raken achter hun sociaal-emotionele ontwik- ling (weinig zelfvertrouwen, faal- gst, geen relaties kunnen opbou- W.d.). Bij een groot aantal van n werkt dit door tot ver in de vol- issenheid. Landelijk onderzoek eft aangetoond dat 1 op de 7 kin- ren tot 12 jaar in meer dan norma- mate gepest worden (2 tot 3 per is). ANTI-PEST-PROJECT 3e GGD heeft een project ont- kkeld oor een schoolgerichte npak van pesten. Dit project staat uit drie belangrijke onderde- i. Allereerst wordt op school een entarisatie gemaakt van het pest- ibleem. Dit gebeurt aan de hand i vragenlijsten voor leerlingen cn irkrachten. De inventarisatie 'ert een gedetailleerde beschrij- 'g op van het pestprobleem op looi en per klas: wie pest er, wie 'rdt er in welke mate gepest en ar? PLAN VAN AANPAK Op basis van de inventarisatie ont- kkelt de GGD vervolgens samen 't de school een plan van aanpak. erin wordt aandacht besteed aan aatregelen die de school kan Neri (preventief en curatief). De latregelen hebben betrekking op school als geheel, de leerkrach- I' de leerlingen (pesters, meelo pen gepesten) en de ouders. Er ,rdt bij de invulling gebruik maakt van bestaande voorzienin- programma's van onder meer AGG, het BegeleidingsCentrum 'derwij en Opvoeding (BCO) en GGD. fijdens de uitvoering van hel anti- s'project wordt regelmatig de ans opgemaakt met de school en hen nodig vindt bijstelling plaats. ?e GGD gaat het anti-pest-project komende weken aanbieden aan Noord-Limburgse scholen voor 'mair onderwijs. Consulente B. van de Voort uit Venray Relatiebemiddeling wordt in het algemeen beschouwd als een laat ste redmiddel. Voor veel alleen staanden is het inschakelen van een relatiebemiddelingsbureau een grote en onzekere stap. Maar waarom eigenlijk? Waarom wach ten sommige alleenstaanden op die ene ontmoeting, terwijl met de diensten van een relatiebemidde lingsbureau al op korte termijn een partner gevonden kan wor den. "Relatiebemiddeling is zo vreemd niet", aldus mevrouw B. van de Voort, als regioconsulente werk zaam voor Stichting Date, het groot ste en een van de oudste relatiebe- middelingsbureau's in Nederland. "In het begin is men vaak sceptisch, maar na een korte omschrijving van onze werkwijze kijkt het merendeel al met enthousiasme uit naar de eer ste afspraak. Het samenbrengen van mensen is een uiterst gevoelige zaak. Juist omdat het inschakelen van een bureau een moeilijke beslis sing kan zijn, mag het vertrouwen van de mensen op geen enkele manier beschaamd worden." Van de Voort beschouwt haar werk als con sulente dan ook als een uiterst seri euze taak, waarbij zij zoveel moge lijk wil voldoen aan de verwachtingen van haar cliënten. En verwachtingen mag men hebben. In een periode van bijna 30 jaar heb ben al meer dan 80.000 mensen via Stichting Date een partner gevon den. Het slagingspercentage ligt hierbij op een gemiddelde van 75%. Volgens Van de Voort ligt het succes van Stichting Date in de betrouwba re werkwijze. "Alle mannen en vrouwen die serieus op zoek zijn naar een duurzame relatie, worden geaccepteerd. De discrete en onge dwongen wijze van relatiebemidde ling bevalt alleenstaanden bijzonder goed." Zij heeft dan ook bewust gekozen voor Stichting Date. "Met dit werk ontstaat er een band met je cliënten en die wil je goed van dienst zijn. Dat kan alleen bij een organisatie waar je als consulente achter staat en waarvan je weet dat je cliënten correct en met enthou siasme geholpen worden." PROFIEL Aan de andere kant kiest Stichting Date zorgvuldig haar regioconsulen ten. Op dit moment werken er in Nederland zo'n 70 regioconsulenten voor Stichting Date. "Elke consu lente vertegenwoordigt de gedegen en betrouwbare aanpak van ons bureau"; aldus Ton van Hoof, alge meen directeur van Stichting Date. "Een nauwkeurige selectie van con sulenten is noodzakelijk omdat rela tiebemiddeling betrekking heeft op mensen én gevoelens. Wij zoeken dan ook naar mensen die zich kun nen inleven in de situatie van een alleenstaande en die op een enthou siaste en vooral eerlijke wijze hel pen bij het vinden van een partner, mevrouw Van de Voort voldoet in alle opzichten aan het gestelde pro fiel van een succesvolle consulente." "Het samenbrengen van mensen geeft mij een enorme voldoening, vooral omdat je te maken hebt met verschillende karakters en persoon lijkheden", aldus Van de Voort. Omdat het initiatief wordt overgela ten aan de alleenstaande zelf. blijkt uiteindelijk iedereen één of meerde re gezamenlijke interesses te heb ben. Of het nu gaat om een hobby, het beroep of de woonomgeving. Vaak is zo'n gemeenschappelijke uitgangspositie een succesvol begin van een langdurige relatie. Stichting Date biedt alleenstaanden een heel toegankelijk systeem. Ton van B. van de Voort: "De werkwijze van Stichting Date is eenvoudig maar succesvol" Hoof: "Voor het inschrijvingsbédrag wordt een bijdrage naar draagkracht gevraagd. Hiermee creëert ons bureau een maatschappelijk draag vlak met als resultaat het grootste aantal inschrijvingen van Nederland. Alleenstaanden hebben dankzij dit systeem bij Stichting Date een maximale kans van slagen. Gedurende een periode van veertien maanden heeft iemand de gelegen heid in alle rust en eigen initiatief in ons bestand de juiste partner te vin den." INITIATIEF Van de Voort licht een en ander toe. "De werkwijze is succesvol doch zeer eenvoudig. Wie zich bij Stichting Date inschrijft, krijgt het zogenaamde partnerboek mee naar huis, zodat men zich in de vertrouw de omgeving kan oriënteren." Aan de hand van korte beschrijvingen krijgt men een idee over leeftijd, beroep, geloof woonomgeving, hob by's en andere gegevens van de ver melde 4000 personen. Namen, adressen en telefoonnummers blij ven echter geheim, totdat iemand geïnteresseerd is. Dan kan hij of zij contact opnemen met de regiocon sulente, die vervolgens, na eventu eel advies verstrekt te hebben, tele foonnummers doorgeeft. Schrijven, dit loopt via het hoofdkantoor, kan ook. De volgende stap. De eerste afspraak. Ook hier neemt de alleen staande zelf het initiatief. De regio- consulente kan echter op verzoek vaak goede en heel praktische adviezen geven. "Het is met name belangrijk, dat iemand van de eerste afspraak geen wonderen verwacht", aldus Van de Voort. "Het blijft een eerste kennismaking." Veel eerste ontmoetingen eindigen in een goede vriendschap, terwijl juist andere afspraken voor beide personen 'een schot in de roos' blijkt te zijn. In het algemeen vindt een groot deel van de ingeschreven alleenstaanden via dit systeem een partner die bij hem of haar past, of hel nu gaat om een goede vriendschap, een weekendre latie of een huwelijk, ook al lukt dit niet altijd de eerste keer. Van de Voort wil de alleenstaanden onder steunen in de zoektocht naar een partner. Niet omdat zij het zo zielig vindt, maar puur en alleen omdat ze zich betrokken voelt bij haar werk. Voor meer informatie of een vrijblij vend gesprek kunt u contact opne men met: Barbara van de Voort, telefoon (0478)588691. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1999 - NR. 35 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Vorige week woensdag brak tegen de avond brand uit bij Klomp Zwembadtechniek op industrieterrein Keizersveld. De brand werd omstreeks 17.20 uur gemeld en ontstond waarschijn lijk in het magazijn aan de achter kant van het bedrijf aan de Maasheseweg. Daar lagen verschillende soorten kunststoffen en lijmen opgeslagen die bij de productie van zwembaden worden gebruikt. Op het moment dat de brand uitbrak, was er nie mand binnen. Na een half uur sloe gen de vlammen metershoog uit het dak en gele rookwolken waren op kilometers afstand zichtbaar. De productiehal brandde volledig uit. maar bleef wel overeind staan. ROOKWOLKEN De brandweer kon voorkomen dat het vuur zich uitbreidde naar het kantoorgedeelte. Rond 20.00 uur 's avonds was de brandweer het vuur meester. Het nablussen heeft nog tot laat in de avond geduurd. De Venrayse brandweer kreeg bij het blussen hulp van de collega's uit Meerlo-Wanssum. Vanwege de mogelijk giftige rookwolken werden de meetploegen van de korpsen uit Sevenum en Bergen ingezet. De Maasheseweg werd door de politie uit voorzorg over een afstand van een halve kilometer afgesloten. Door de wind uit het zuidwesten dreef de rook in de richting van industrieterrein Smakterheide. De vlakbij gelegen woonwijk Landweert en de naastliggende bedrijven op Keizersveld hadden geen last van vuur en rook. Kopieerapparatenfabriek Xerox aan de overkant van de Maasheseweg kreeg het advies ramen en deuren te sluiten en het ventilatiesysteeem uit te zetten. Bewoners van Overloon meldden stankoverlast. De giftige stoffen in de rook leverden echter geen gevaar voor de gezondheid op. De brandweer was uren in de weer om de uitslaande brand bij Klomp Zwembadtechniek meester te worden. Onder het motto 'Bedankt' houdt de Nederland Kankerbestrijding/ Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) van 6 t/m 11 september haar jaar lijkse collecte. Het KWF staat dit jaar stil bij zijn 50-jarig bestaan. Het bedankt alle collectanten van de afgelopen 50 jaar voor hun vrijwilli ge inzet. Ook alle gevers worden bedankt voor hun steun. Mocht u de collectant missen dan kun u de Nederlandse kankerbestrijding steu nen via giro 26000 of bankrekening 70.70.70.007. Van elke gulden die het KWF ont vangt komt 88 cent rechtstreeks ten goede aan kankeronderzoek, ook onderzoek naar nieuwe behandelin gen en aan voorlichting en begelei ding. In 1996 kreeg de Nederlandse Kankerbestrijding als één van de eerste organisaties, het officiële keurmerk van het Centraal Bureau Fondsenwerving. Wie vragen heeft over kanker en kankebestrijding kan bellen met de Hulp- en Informatielijn van het KWF: 0800-0226622. bij de Nederlandse Kankerbestrijding zijn brochures verkrijgbaar over onder zoek en behandeling van veel voor komende soorten kanker, over pre ventie en vroege ontdekking. Ook via www.kankerbestrijding.nl is informatie verkrijgbaar. Mevr. Stoks-Steijvers, tel. 586659. Stilstaand water en vieze leidingen oorzaak Steeds vaker hoor je berichten over besmetting met de legionella- bacterie, ook veteranenziekte genoemd. Hele volksstammen tegelijk zoals bij de West-Friese Flora maar ook een enkeling kan besmet worden. De naam 'Veteranenziekte' is in 1976 ontstaan toen een groep Vietnam veterenenen na een reünie allemaal ziek werden. Uiteraard Het summum van ontspannen. En het wordt extra genieten door de vele accessoires waarmee u uw stoomcabine kunt uitbreiden. Een radio bijvoorbeeld. Maar het beste kunt u zelf eens komen stomen bij De Groot, Een handdoek en een badjas liggen klaar. U kiest niet 20 maar voor De Groot. Oal doel u om de uitstekende service. Dat doel u om het brede assortiment gerenommeerde merken. En natuurlijk om het advies op moot van onze deskundige medewerkers. J bouw - tegels - sanitair frrtds A Afe» ^«"^3 Kloosterstraat 18,5844 AN Stevensbeek, Tel. (0485) 38 23 05 dacht men eerst dat het met hun gezamenlijke Viernam verleden te maken had. maar zorgvuldig onder zoek wees uit dat het water in de lei dingen van hun hotel verantwoorde lijk was. Dc legionella-bacterie kan zich het makkelijkst vermenigvuldi gen in stilstaand water met een tem peratuur tussen de 20 en 60 graden. Vooral als er een natuurlijke biofilm in de leidingen is ontstaan kan de bacterie zich razendsnel ontwikke len. De infectie wordt overgebracht, zo neemt men aan. door het inade men van kleine waterdruppeltjes met daarin de bacterie. Een besmet ting van mens naar mens is niet mogelijk. Woordvoerdster mevrouw Knippenberg van de Hygiëne afde ling van het St. Elisabeth Ziekenhuis: "En een uurtje in bad gevuld met water uit een leiding die regelmatig gebruikt wordt, zoals bij gewone mensen gewoon thuis, is ook niet gevaarlijk." Het blijkt dat we uit ons erg schone water uit de leidingen altijd wel wat van deze bacterie binnenkrijgen, zonder dat we meteen ziek worden: "Die 1 of 3 bacteries niesen we wel uit of wor den vernietigd door ons maagzuur." OUDEREN Twee lot tien dagen na de besmet ting krijgt men last van de eerste ziekteverschijnselen, en vooral ouderen zijn gevoeliger voor de gevolgen dan jongeren, dat komt omdat hun weerstand lager is en ze dus bevattelijker zijn voor griep en longontsteking. De ziekte begint met een snel opkomende hoofdpijn, spierpijn en een ziek gevoel. Daama volgt een longontsteking met koorts van boven de 39 graden. De patiënt hoest ook veel, heeft last van kort ademigheid en kan last hebben van overgeven en diarree. Met de juiste behandeling, met antibiotica, is de ziekte over het algemeen echter goed te behandelen. Dat de ziekte tegenwoordig meer lijkt toe te slaan, komt volgens mevrouw Knippenberg omdat de legionella zo vaak in hel nieuws is geweest. "Er wordt tegenwoordig meteen naar gekeken" zegt ze, "en als er veel mensen bij elkaar zijn is er altijd meer risico, maar we hoeven nu echt niet ineens bang voor water te zijn." Wie meer wil weten over legionella en de gevaren kan een brochure aan vragen bij Postbus 51 in Den Haag. Deze brochure ligt ook op het post kantoor en bij de bibliotheek. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag op de Paterslaan in Venray een 33-jarige automobilist uit Veghel op alcohol gecontroleerd. De blaasproef wees uit dat de man te veel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod van 2 uur en betaalde de boete van 390 gulden onmiddellijk. 'nfttnef U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie voor ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites providerdiensten Bekijk alvast onze internetsite: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw partner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo - 0478-546293 - lngevdBorght@flyers.nl In de kapel van het Vincent van Gogh Instituut op het St. Annaterrein vindt op zaterdag 11 september de officiële opening plaats van de Open Monumentendag die dit jaar in het teken staat van monumentaal groen. Cultuurwethouder Bert Kersten verricht om even na 11.00 uur de openingshandeling. Verder komen ook Frits Ruyten (voorzit ter comité Open Monumentendag Venray), Twan van Els (Stichting Stadspark), Theo van Esch (archi tect), Harrie Vriens (kunsthistori cus) aan het woord. Strijkorkest Adagio onder leiding van B. Grootemaat zorgt voor de muzi kale opluistering. Wie in Venray aan monumentaal groen denkt, denkt ongetwijfeld meteen aan het St. Annaterrein, een gebied waar de schoonheid van de monumentale gebouwen nog meer spreekt door de imponerende bomen die de gebouwen omringen. Een gebied waar de historie van Venray tastbaar aanwezig is. Waar eens de terreinen gesloten vestigingen waren, kan nu iedereen rondwande len. Ook tijdens de Open Monumentendag kunnen liefheb bers om 14.00, 15.00 en 16.00 uur onder leiding van Twan van Els, Harry Vriens en G. Lucassen deel nemen aan een rondleiding. BOEK EN FILM Het comité Open Monumentendag Venray probeert jaarlijks voor de Open Monumentendag een actueel thema te kiezen, dat aan discussie onderhe vig is danwel meer dan gewone aan dacht verdient. Dit heeft het comité dit jaar gevonden in de discussie rond het St. Annaterrein. terwijl zij daarmee tegelijkertijd aansluit op het landelijke thema van de Open Monumentendag: monumentaal groen. Tijdens de Open Monumentendag wordt een boekje uitgegeven waarin een beschrijving staat van het land schap en dc gebouwen op het St Annaterrein en het Odapark aan de Merseloseweg. Ook is er doorlo pend een film van F. De Roos over de landschappelijke waarde en de historie van Venray te zien. Jan van der Futten toont in de kapel de door hem met veel zorg opgezette foto tentoonstelling over monumentaal groen in de gemeente Venray. Op zondag 5 september om 15.30 uur zal cellist Ernst Reijseger in het Theehuis in het Odapark een concert geven voor kinderen. Hij doet dat samen met percussionist Alan Purves. Beiden zijn bef aamde jazz- en improvisatiemusici die ter plekke met de kinderen muziek verzinnen en uitvoeren. Met name Reijseger is een vir tuoos die met zijn cello alles doen kan wat er maar mee te doen valt: nu een plukt hij dc noten uit de cello als was het uit een boom, dan weer gebruikt hij zijn instrument als een gitaar maar steeds gaat het om improvisaties die muzikaal interessant zijn. Spontaan toegevend aan stemmingen en verbeel dingen in zichzelf en oij zijn gehoor, gebruikt hij bestaande thema's en creëert hij muziek die enthousiast maakt en een vrij beeld geeft van mense lijke mogelijkheden. Daarbij hanteren beide musici de traditionele begren zingen van "muziekgenres - jazz. klassieke muziek e.d. - eerder als moge lijkheden dan als beperkingen. Erkenning valt allerwegen hera ten deel: recent nog samen met zijn bewonderende oud-leraar Anne Bijisma te zien op tv, speelde hij met ande re grootheden als Yo Yo Ma in het afgeladen Concertgebouw in Amsterdam en werd hem in 1985 de boy Edgar Prijs toegekend vanwege zijn muzikale bijdrage op de Nederlandse Jazzpodia. Dit concert is een van de activiteiten die het cultureel Platform Venray organiseert in het kader van de heropening van het uitgebreide Theehuis. Hel is na de kinderopera Baba Jaga die op 23 juni jl. onder fantastische belangstelling is gegaan, de tweede manifestatie voor kinderen. De derde, een theatervoorstelling, vindt plaats op 22 september a.s. Kaarten a ƒ5,-, uitsluitend voor kinderen vanaf zes jaar, zijn te koop bij de ingang van het Theehuis of te reserveren op telefoonnummer 582472 of ^513690.j

Peel en Maas | 1999 | | pagina 17