Joost en Hanna Bonants 50 jaar getrouwd Buurtbus Venray viert 20-jarig jubileum Voorontwerp milieustation ter inzage Venray verlengt contract met AVL Wachtlijsten zorgsector een grote chaos 'T VENROJS LARVE GETAEKEND Dierenkwelling in Merselo Uitbreiding Raedts Bouwbedrijf Onderdak voor vastelaoves- verenigingen ENORME KOLLECTIE Gemeente gaat problemen 'hangplek' inventariseren. peel en maas donderdag 26 augustus 1999 - Pagina 5 Komende maandag informatiebijeenkomst Het voorontwerp van het bestemmingsplan Milieustation Smakterheide' ligt gedurende vier weken ter inzage bij de afdeling publieksdiensten in het gemeente huis. Het plan heeft als doel de realisering van een regionaal milieustation op het bedrijventer rein Smakterheide. Het beoogde milieustation is gelegen aan de Metaalweg op het bedrijventer rein Smakterheide. Gedurende bovengenoemde termijn van vier weken krijgt iedereen gelegenheid zijn mening omtrent het vooront werpplan schriftelijk kenbaar te maken aan burgemeester en wet houders van Venray. Op maandag 30 augustus vindt om 19.00 uur in het gemeentehuis van Venray een openbare informatie-inspraakbij eenkomst plaats. Volgens het geldende bestem mingsplan, door de gemeenteraad vastgesteld op 25 juni 1997 en goedgekeurd door gedeputeerde sta ten op 21 oktober 1997. heeft het plangebied de bestemming 'Maatschappelijke doeleinden, rioolwaterzuivering'. Een gedeelte lijke bestemmingsplanherziening is daarom noodzakelijk. RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN l I 0478-511094 I \Top Support dakwerken V.O.E Zuivelweg 2D S X. Venray-Leuneny' Het college van B&W van de gemeente Venray gaat het con tract met Afvalverwijdering i Limburg (AVL) voor de inzame ling en verwerking van klein gevaarlijk afval (KGB) met twee jaar verlengen. Na ondertekening van de akkoordbevestiging wor den enkele nadere afspraken gemaakt met AVL en ROTEB/AVR over de inzamelrou- tes van de chemokar. Verwacht wordt dat enkele niet rendabele locaties uit de route worden geschrapt. De gemeente Venray sloot op I januari 1997 een contract voor de duur van drie jaar af voor het inza melen en verwerken van klein gevaarlijk afval door ROTEB/AVR. Voor de inzameling en verwerking van KGA worden maandelijks voor schotnota's gestuurd, waarna aan het einde van het jaar de eindafreke ning plaatsvindt. De tarieven zijn gedurende de hele contractduur gelijk zijn gebleven. GEMEENTEN In totaal hebben 25 gemeenten het contract met AVL ondertekend. De ROTEB/AVR heeft aangegeven dat indien minder dan 25 gemeenten zich aansluiten de tarieven maxi maal met 2,4% zullen worden ver hoogd. De kosten voor inzameling en verwerking van KGA gaan mogelijk in 2000 circa 111.000 gul den bedragen. Deze kosten zijn in de begroting 2000 meegenomen en worden doorgerekend in de tarieven voor de afvalstoffenheffing 2000. VOORDELIG De tarieven van uit contract zijn de laagste die aan de gemeente Venray zijn aangeboden. Het tarief in het contract bedraagt momenteel 1,05 gulden a 1,10 per kg. Bij een verhoging met 2,4% zullen de tarie ven 1,08 gulden a 1,13 gulden gaan bedragen. Enkele gemeenten beta len bij bepaalde inzamelaars 2,50 a 3,00 gulden per kg. Nadat de tarie ven van het contract met AVL in 1997 bekend werden, hebben enkele gemeenten bij hun inzamelaar prij zen bedongen van circa 1.50 a 1,60 gulden per kilogram. Voor de gemeente Venray blijft het finan cieel voordelig om akkoord te gaan met de verlenging van het huidige contract. Twee paarden zijn, terwijl zij in het weiland aan de Beekweg ston den, met een scherp voorwerp mis handeld, aldus de 48-jarige eigenaar van de dieren. De dierenarts heeft naar de ver wondingen gekeken en geeft aan dat deze niet door het prikkeldraad kun nen zijn veroorzaakt. Een van de paarden heeft een snee op het ach terbeen en de andere drie sneden op de rug/bil. Dit is vermoedelijk gebeurd in de nacht van zaterdag op zondag. MOTIVATIE De gemeente Venray stemt in met de bouwplannen voor een regionaal milieustation op het bedrijventerrein Smakterheide. Een locatiestudie heeft uitgewezen dat het milieusta tion op deze locatie goed bereikbaar zal zijn door de nabijheid van de A73 en de hoofdontsluitingsroute Maasheseweg. Het station zal ook goed passen binnen de omgeving die de uitstraling heeft van bedrij vigheid en infrastructuur. Ook zijn er geen woningen in de buurt en is de oppervlakte van het plangebied afdoehde om een milieustation te vestigen. GROENAANPLANT Afvalverwijdering Limburg heeft te kennen gegeven dat het milieusta tion geheel omgeven zal worden met groenaanplant, zodat de activi teiten van af de weg nauwelijks zichtbaar zullen zijn. Vervolgens zullen de afvalcontainers, in ver band met de situering onder de bovengelegen hoogspanningslei ding, verdiept in een kuil staan waardoor de containers voor een groot deel aan het oog ontrokken zullen zijn. Vrees voor een lelijke Joost Bonants (78) en Hanna Bonants-Verrijdt (76) vieren op maandag 30 augustus hun gouden huwelijksfeest. Al zes jaar woont het jubilerende bruidspaar in een mooie bejaardenwoning op de Derpshei in Overloon. "We voelen ons hier helemaal thuis", vertelt een stralende Hanna Bonants. "Zeker als het weer goed is ver maken wij ons nog steeds uitste kend. Kaarten, fietsen en zwem men zijn onze grootste hobby's, maar ook met het bijhouden van de verjaardagen van onze zes kin deren en veertien kleinkinderen hebben we het maar wat druk." Al zes jaar wonen Joost en Hanna Bonants-Verrijdt in een mooie, rus tig gelegen bejaardenwoning in Overloon. De gouden bruidegom werd geboren in de Smakt. Op de Spurkt probeerde zijn vader als kleermaker en keuterboer de kost te verdienen voor zijn gezin dat zeven kinderen telde. Joost maakte de lange weg naar de school in Maashees tot er in Holthees een schooltje kwam. "Na zeven jaar onderwijs ging ik bij Van Bommel in Vierlingsbeek het schoenmakers vak leren", vertelt Joost Bonants. LEERSCHOOL Joost verdiende in de beginjaren twee kwartjes per week, later 1,25 gulden. Na een paar jaar ging hij in slaking en kwam uiteindelijk een loon van 3 gulden met zijn baas overeen. Daarbij kreeg hij ook nog een warme maaltijd. Op aanraden van zijn baas ging hij het vak-diplo ma halen. Toen Joost achttien jaar was vestigde hij zich als zelfstandig schoenmaker in Merselo. De kapot te schoenen werden vaak per fiets bij de klanten thuis opgehaald. Van zijn huidige bruid, die intussen in Well opgroeide, had Joost nog geen weet. Hanna is de dochter van de kantonnier van de gemeente Bergen. Ook hij keuterde er een beetje bij. Na de lagere school moest Hanna als oudste dochter al gauw het gezin draaiende houden. Geen kleinig heid, want haar moeder was zieke- aanblik is daarom niet terecht. Als alles volgens plan verloopt, wordt het milieustation in januari 2000 in gebruik genomen. De bouwwerk zaamheden starten op zijn vroegst in november. DE BRIER De ontwikkelingen op het bedrij venterrein De Brier, waar het milieustation nu tijdelijk is geves tigd, staan ook niet stil. Zo heeft het bedrijf Witron te kennen gegeven uit te willen breiden. Ook onderzoekt de gemeente Venray momenteel de mogelijkheid om een nieuwe brand weerkazerne op een centrale locatie in Venray te vestigen. Verder heeft NLW-bedrijven de geprivatiseerde buitendienst van de gemeente (Buitenbeheer BV) verplaatst naar het eigen terrein op het bedrijventer rein Smakterheide. Ook is de ver huizing van Theuws nog volop in beeld. Deze nieuwe ontwikkelingen bieden kansen om het bedrijventer rein De Brier een vestigingsgebied te laten zijn voor kleinschalige, schone bedrijvigheid, qua aard en maat passend binnen het stedelijk gebied. Joost Bonants en Hanna Bonants- Verrijdt vieren op maandag 30 augustus liun gouden huwelijksfeest. lijk en ze had zeven broers en twee zusjes. Dat was een harde leerschool die haar in haar latere leven goed van pas kwam. OORLOG In de herfst van het oorlogsjaar 1944 werd Joost door de Duitse bezetter weggevoerd als dwangar beider. Hij zag na vele avonturen kans via familie in Duitsland nog voor het einde van de oorlog in Nederland terug te komen en strand de in Well. De Maas over en terug naar de Smakt lukte niet. Uiteindelijk werd hij van daar uit via Duitsland geëvacueerd naar Groningen. Na de oorlog leerde Hanna Joost op de kermis in Well kennen. Na twee jaar verloving trouwden ze in 1949 en vestigden ze zich in Merselo. Op een paar zolder kamertjes woonden ze en de werk plaats was in een kippenhok. Later huurden ze een woning die ze uit eindelijk kochten. WINKEL Aan de woning werd een schoen makerswinkel gebouwd. Drukke jaren waren het, maar ook goede jaren. Joost had soms wel drie man personeel in dienst. In de zeventiger jaren kwam echter de klad in het schoenmakersvak. Geen nood, want Joost werd chauffeur op een vracht wagen en bracht schoolkinderen van huis naar school en weer terug. Ondanks haar drukke gezin zag Hanna nog kans om wat te verdie nen met kokkerellen, haar grote hobby, bij de paters in Smakt. Dat was één van de redenen dat de twee naar dat dorpje verhuisden. Joost werkte ook nog 11.5 jaar op de Rank Xerox. Toen ze het huis na er zestien jaar gewoond aan hun zoon overdeden verhuisden ze voor 3,5 jaar naar Vierlingsbeek, in afwach ting van hun vertrek naar hun bejaarden woning in Overloon. BODEMONDERZOEK Het bodemonderzoek, dat is uit gevoerd ten behoeve van de milieu vergunning, geeft aan dat er geen stoffen zijn aangetroffen die het gebruik van en milieustation in de weg staan. Bij de vestiging van een regionaal milieustation aan de Metaalweg, dient rekening gehouden te worden met hogere exploitatiekosten. Door de bouw onder een hoogspannings leiding en door een hogere grond prijs worden de extra kosten geraamd op 1,21 gulden per inwo ner per jaar. De deelnamekosten per jaar komen dan uit op 22.42 gulden. Op basis van een voorbereidings- besluit kan aan het bouwplan mede werking worden verleend, vooruit lopend op een herziening van het bestemmingsplan. In het totaalcon cept van afvalscheiding heeft de gemeente samen met nog andere regiogemeenten per 1 januari 1999 diftar ingevoerd. In dat kader dient het definitieve regionale milieusta tion zo spoedig mogelijk operatio neel te zijn. Met Afvalverwijdering Limburg zijn hier afspraken over gemaakt. HOBBY'S Hobby' s hebben de twee in over vloed. Joost was jarenlang fanfare lid en lid van het zangkoor in Smakt. Ook het repareren van kapotte schoenen kan hij nu nog steeds niet laten. Familie, vrienden en bekenden trekken nog regelmatig bij de voormalige schoenmaker aan de bel om een neus, een hak of een zooltje van een schoen te repareren. Samen fietsen, zwemmen en kaarten de twee jubilarissen nog regelmatig en Hanna neemt graag een hand werkje ter hand. Eén keer in de week rijden we met onze eigen auto naar Vierlingsbeek om te kaarten, te handwerken en te praten. "In de tijd dat we in Vierlingsbeek woonden, hebben we daar vel mensen leren kennen. Het is altijd gezellig in Vierlingsbeek en we hebben de dinsdagmiddag dan weer op een nuttige en leuke manier gevuld", vertelt Hanna. Ruzie hebben de twee in al die jaren eigenlijk nooit echt gehad. "Meningsverschillen wel", lacht Joost. "Maar die duur den nooit lang. Nee, de jaren zijn werkelijk omgevlogen. Op maandag 30 augustus vieren Joost Bonants en Hanna Bonants- Verrijdt hun gouden huwelijksfeest. Om 14.00 uur is er een heilige mis in de Theobalduskerk te Overloon. Iedereen is van harte welkom op de receptie van het gouden paar, van 18.30 tot 20.00 uur in het Pelgrimshuis te Smakt. De gemeente Venray ggat akkoord met het bouwplan van Raedts Bouwbedrijf tot het ver groten en veranderen van het pand aan de Mgr. Hanssenstraat 576 te Oostrum. Raedts wil de bestaande bedrijfswoning herbe- steminen als kantoorruimte en tevens het gehele pand uitbreiden. Het bouwplan heeft geen verdere consequenties voor het uitbrei dingsgebied Oostrum. Volgens de gemeente is er genoeg fysieke ruimte om de bebouwing goed in te passen. Bovendien wordt de straatwand hierdoor gedicht, wat een stedebouwkundige verbetering oplevert. Door de uitbreiding wordt het wat rommelige beeld, dat in de bestaande situatie aanwezig is. aan het beeld onttrokken. Tevens is het van belang voor de bedrijfsvoering van Raedts Bouwbedrijf BV dat dit bouwplan doorgang kan vinden. Op 27 augustus 1979 startte de eerste rit van de buurtbus in Merselo en Vredepeel. Het buurt busproject Venray en Omstreken was van start gegaan en zou de jaren daarna uitgebreid worden met halteplaatsen in Smakt, Holthees, Maashees en Oirlo. Het is nu precies twintig jaar later en dus tijd voor een feestje. Het hele plan achter de buurtbus sen is om toch te komen tot een vorm van openbaar vervoer in die gebieden waar normaal openbaar vervoer verdwenen is. De buurtbus dus om 'landelijke gebieden te ont sluiten'. Omdat de kosten voor deze vorm van vervoer voor rekening van het Rijk komen heeft het Ministerie van verkeer en Waterstaat criteria opgesteld waaraan de projecten moeten voldoen. Alleen als erkend buurtbusproject heb je recht op geld. Een van de mensen van het eerste uur is Cor Huijs uit Vredepeel. Hij is vanaf het begin betrokken bij het project, eerst als chauffeur en vanaf begin dit jaar als voorzitter. Op 1 januari van dit jaar is het buurtbus- comitee namelijk omgezet in een vereniging, waardoor nu ook de aansprakelijkheid geregeld is. PROJECT Gereden wordt er met acht-per- Het blijkt nog steeds niet moge lijk om precieze cijfers te krijgen voor de wachtlijsten in de oude renzorg in Noord-Limburg. Op 1 juni openden de drie ouderenor- ganisaties, ANBO, PCOB en Unie KBO een actie tegen de steeds lan ger wordende wachtlijsten. Even leek het allemaal goed te komen want staatssecretaris Vliegenthart beloofde het heft in handen te nemen. Agressieve bromfietser In de nacht van vrijdag op zater dag heeft de politie een acttienjarige Venraynaar aangehouden omdat hij weigerde mee te werken aan een ademtest. Vanwege zijn agressieve gedrag jegens de politieagenten werd hij overgebracht naar het poli tiebureau in Venlo en ingesloten. Kort voor zijn aanhouding was de Venraynaar in Castenray met zijn bromfiets tegen de achterkant van een taxi gereden. Hij wilde niet meewerken aan het regelen van de schade en reed weg, op de voet gevolgd door de taxichauffeur, die de politie waarschuwde. Man fietst tegen auto Een 53-jarige inwoner van Venray is dinsdag onder invloed van alcohol met zijn fiets tegen een geparkeerde personenauto gereden. De man viel daarbij op de motorkap en veroorzaakte schade. Hij werd staande gehouden en moest bij de terplaatse komende politie blazen. Nadat bleek dat de man dronken was werd hij overgebracht naar het bureau waar hij een rijverbod van veertien uur kreeg. Bij controle bleek dat de man nog een rijontzeg ging had tol 29 april 2000. Hij kreeg een transactie aangeboden van 220 gulden, die hij voor 14 september betaald dient te hebben. Zoniet, dan zal zijn zaak op 17 november voor komen. soonsbussen en die zijn inmiddels een vertrouwd beeld in de dorpen rond Venray geworden. Er is een vaste dienstregeling en een route die in overleg met de dorpen is vastge steld. Cor Huijs: "De buurtbus wordt gekenmerkt door het feit dat deze wordt gereden door vrijwilli gers die zich belangeloos inzetten, al twintig jaar lang." Het enthousias me van de ongeveer twintig chauffeurs draagt het project want zij zorgen er voor dat dag in dag uit de dienstregeling aangehouden kan worden. Sommigen doen het voor de afwisseling of voor de aanspraak. Maar voor de meesten is het het allerbelangrijkste dat ze op deze manier hun steentje bijdragen in het leefbaar houden van de dorpen. Huijs: "De gebruikers zijn hoofdza kelijk oudere mensen die zich op deze manier nog kunnen verplaatsen naar familie, winkels, ziekenhuis en dergelijke." Per dag legt het busje 330 kilome ter af, deze afstand wordt opgedeeld over drie chauffeurs. De dorpen Vredepeel, Merselo, Smakt, .Holthees en Maashees worden vijf keer per dag aangedaan, het dorp Oirlo vier keer. Momenteel maken ruim 400 mensen per maand gebruik van de buurtbus, dat zijn er De ouderenzorg loopt vast consta teerden de organisaties: 23.000 ouderen wachten op ondersteuning van de thuiszorg en bijna 20.000 staan op de wachtlijst voor het ver zorgingshuis. Voor komend jaar staat een plan van aanpak van het Ministerie van Volksgezondheid gepland en 'Den Haag' beloofde meer geld om tot een betere regis tratie en beheer van de wachtlijsten te komen. ONBETROUWBAAR De landelijke cijfers die de oude renbonden bij de gelegenheid pre senteerden blijken echter (nog) niet betrouwbaar. Door het extra geld zou het wel mogelijk moeten wor den om tot een betere registratie en een beter beheer te komen. Volgens dhr. Bernsen, woordvoerder van het Zorgkantoor VGZ in Noord- Limburg, zit er nog niet veel schot in de zaak: "Het wachtlijstenbeheer is er op gericht de lengte van de lijs ten terug te dringen. Het zorgkan toor gaat dit op zich doen. maar er is nog geen geld uit Den Haag dus we kunnen nog maar weinig doen met onze beperkte middelen." Bijkomend probleem blijkt te zijn dat de gegevens van de lijsten in het hele land onzuiver zijn. Daarmee staat tegelijk vast dat eigenlijk nie mand een idee heeft hoe lang de lijs ten zijn. Bernsen: "Pas als je heel actief en goed het beheer doel kun je een goed overzicht krijgen. Het komt wel goed, maar het gaat heel langzaam." Misschien dat dan ein delijk ook de toestand van de wacht tijden in Noord-Limburg duidelijker worden. Iedereen werkt mee aan het plan van aanpak, maar het probleem is dat zelfs de extra middelen nog onvoldoende zijn. De ouderenbon den zijn positief gestemd dat het probleem is opgepakt, maar zijn negatief omdat het weer te weinig is allemaal. Rond Prinsjesdag worden de volgende acties met betrekking tot de wachtlijsten in de zorg gepland." minder dan twintig jaar geleden. Volgens Cor Huijs heeft dat te maken met het toenemen van het auto-bezit: "De mensen worden steeds mobieler, ook de ouderen en dat merken wij in de buurtbus." FEEST In de afgelopen twintig jaar zijn er in totaal meer dan 125 chauffeurs actief geweest. Tot voor kort was er nog een chauffeur van de eerste lichting op pad en Huijs weet zeker dat als de leeftijdsgrens van 70 jaar niet ooit was vastgesteld, dat aantal nog hoger zou zijn geweest. Het gemeentebestuur van Venray vindt het twintig jarig bestaan van de buurtbus een prima aanleiding om iedereen eens in het zonnetje te zetten. Dat gebeurt op vrijdag 27 augustus, tussen half vijf en zes uur in de Raadzaal. Alle vrijwilligers zijn uitgenodigd, plus het bestuur plus vier jubilarissen. Deze vier zijn ook al twintig jaar als vrijwilliger actief, op allerlei gebied in het pro ject. Het betekent wel dat er vrijdag vanaf half vier 's middags geen burtbussen rijden. De dag erop maakt het hele gezelschap een uit stapje naar Zuid-Limburg. De vie ring van het jubileum wordt daar afgesloten met een feestelijk diner. Joos Verbeek, voorzitter van de Stichting Vastelaoveshal Venroj, is een blij mens dezer dagen. Vlak voor de fatale datum van 1 sep tember is het dan toch nog gelukt een nieuw onderdak te vinden. Nu kunnen de carnavalsverenigingen weer aan het werk met de wagens en kunnen er weer attributen opgeslagen worden. Reddende engel in het geheel blijkt Inalfa Industries b.v. die een gedeelte van haar hallen aan de Nieuwhuisweg beschikbaar stelt voor het stationeren en bouwen van de jaarlijkse Prinsenwagens. Dit tij delijke onderdak duurt volgens Fred Welschen, directeur van Inalfa, tot dat de stichting de bouw van een eigen hal heeft kunnen realiseren. Ook wat deze nieuwbouw betreft kan Joos Verbeek z'n geluk niet op, want: "De plannen ontwikkelen zich positief." Verbeek heeft inmiddels zijn ach terban gemobiliseerd en komend weekeinde al vindt de verhuizing plaats. De spullen die sinds half juni in een hal van Maessen b.v. zijn ondergebracht zullen vrijdag en zaterdag met vorkheftrucks, een platte wagen met tractor en veel mankracht van zowel Pielhazen als Hazekeutels naar de nieuwe behui zing worden overgebracht. VOOR ALLE BEDRIJVEN BEVESTIGINGSMATERIALEN BOSMAAIERS - KETTING- ZAGEN - BOUTEN -MOEREN SCHROEVEN - LASARTIKE- LEN - COMPRESSOREN TRAPPEN STEIGERS ELECTR. GEREEDSCHAP KEIZEBSVELD tl vt'JRAV :-:?S ff CURSUS ONTSPANNINGSMASSAGE TE HOLTHEES In de praktijk voor LICHAAMSGERICHTE PSYCHOTHERAPIE werkt Leo Oome als BIODYNAMISCH THERAPEUT en verzorgt hij 'n cursus ontspanningsmassage/anti-stressbehandeling. In september 1999 starten er nieuwe groepen. In 12 bijeenkomsten leer je hoe je jezelf, je huis genoten en je vrienden op biodynamische wijze door massage kunt helpen diep te ontspannen. Ook leer je hoe je meer ontspannen in het leven kunt staan en je je onafhankelijk welzijn kunt bevorderen. Voor informatie bel je 0478-636287 Leo Oome, Biodynamisch Therapeut Gouden bruidspaar in Overloon Busje komt zo!

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5