Venray krijgt ouderenadviseur FRANSOL Pater Thijs Smits viert 40-jarig priesterjubileum Duizend keer Peelgrass V s VOOR HET GEVAL WE VOLGEND JAAR WÉL EEN ZOMER KRIJGEN... Gemeente ergert Dingus Harold BI LENSSEN Nachtelijke verkoop van nieuw computerspel? Commissie: daling bezwaarschriften WVG Proef de Noord- Limburgse gastvrijheid Onderzoek juridische kwaliteit gemeente Onthulling klooster monument Gemeente gaat problemen 'hangplek' inventariseren 3agir PEEL EN MAAS donderdag 19 augustus 1999 - Pagina 5 De gemeente Venray gaat akkoord met de projectopzet •Ouderenadviseur, een samenspel tussen professionals en vrijwilli gers' om te komen tot ouderen- consulenten. Het project beslaat een periode van twee jaar, waarin •de ouderenadviseur en ouderen- consulenten' gestalte krijgen. In deze opstartfase dient een goede basis gelegd te worden voor een structureel sterk systeem van samenwerking tussen vrijwilligers en professional. In de projectop zet is gekozen voor (vrijwillige) ouderenconsulenten die worden ondersteund, gecoached en bege leid door een professionale oude renadviseur, die full-time aan de slag gaat. Deze adviseur is een medewerker van Synthese die behalve de coördi natie van het project ook de meer ingewikkelde adviezen voor zijn of haar rekening neemt. Er wordt van uit gegaan dat ieder kerkdorp (op termijn) een ouderenconsulent zal hebben, terwijl in Venray-kom een zestal ouderenconsulenten op wijk niveau actief zal zijn. Het project wordt begeleid door een werkgroep die bestaat uit afgevaardigden van de Seniorenraad. Synthese en de gemeente Venray. In september 2000 is een evaluatie van het project voorzien. KOSTEN De kosten die Synthese heeft gedurende de eerste twee jaar (l september 1999tot 1 september 2001) van het project worden geraamd op 352.304 gulden. De gemeente stelt uit het fonds sociale vernieuwing 35.000 gulden in 1999 en 15.000 gulden in 2000 beschik baar als startbudget ouderenconsu lent. Ook verstrekt de gemeente een éénmalig garantiebedrag van 10.000 gulden, en wordt op basis van het investeringsprogramma 2000 in de productbegrotingen 2000 en 2001 jaarlijks 75.000 gulden aangewend. all-mag-inspr: In de armoedenota van 1997 is uitgesproken dat er in Venray ouderenconsulenten moeten komen: vrijwilligers die ouderen de weg moeten wijzen en zonodig bij de hand nemen naar allerlei inko mensondersteunende voorzienin gen. Uit een notitie van de ANBO bleek dat daaraan onder ouderen behoefte bestaat. Met name ouderen blijken allerlei subsidie mogelijkhe den niet te zien als een recht maar als een gunst. In het kader van het armoedebeleid is besloten maatre gelen te nemen om het zogenoemde 'niet-gebruik onder ouderen' terug te dringen. Dit past ook goed bij het door de gemeente Venray geformu leerde ouderenbeleid: immers waar het de bedoeling is dat ouderen zolang mogelijk zelfstandig blijven wonen, is het zaak dat deze ouderen ook gebruik maken van de (finan ciële) voorzieningen die er (speciaal voor deze doelgroep) zijn. Het gaat dan om 'onbenutte rechten' op de terreinen welzijn, zorg en wonen. Het college van B&W van de gemeente Venray heeft organisatie bureau De Boer Ritsema Van Eek te Groningen opdracht verleend tot betuitvoeren van een onderzoek dat moet dienen als uitgangspunt voor en aanzet tot verbetering en verdere vormgeving van de juridische kwali teitszorg van de gemeente Venray. De uitgaven voor het onderzoek, dat uitgaat van 28 dagdelen en bestaat uit interviews met sleutelfiguren, bedragen 45.000 gulden, inclusief BTW en reiskosten. De reguliere budgetten van de commissie Bezwaar-, Beroep- en Algemene Juridische Zaken bieden geen ruim- e voor de dekking van de kosten, iet college gaat het bureau derhalve betalen met gelden uit de post 'onvoorziene uitgaven 1999'. Overigens dient de start nog nader bepaald te worden. Na zeseneenhalf jaar voorberei ding komt de onthulling van het kloostermonument aan de noord zijde van de St. Petrus Bandenkerk in Venray in zicht. Het monument wordt op zondag 12 september onthuld door mevrouw Theunissen-Janssen, de vrouw van de begin augustus overleden voorzitter van de Stichting Gedenkteken Kloosters, Harrie Theunissen. De plechtigheid ter gelegenheid van de onthulling begint om 1 1.00 .uur met een heilige "mis in de St. petrus Bandenkerk. De eucharistie- Bfjering wordt opgedragen door mcaris-generaal H. Schnackers van pet bisdom Roermond, deken Koenen van Venray en pater Falco [Thuis. Laatstgenoemde zal dan met name ingaan op de grote spirituele waarden die de religieuzen voor de Venrayse gemeenschap hebben [gehad en aangeven dat die inspiratie jook voor de komende generalies van pminent belang zijn. I Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat voorzitter Harrie jTheunissen van de Stichting [Gedenkteken Kloosters het monu ment in het bijzijrt van kunstenaar Sjel'Courtens zou onthullen. Na zijn feverlijden is zijn vrouw bereid gevonden om de onthulling voor haar rekening te nemen. Daarna zal door wethouder Bert Kersten van cultuur een bronzen plaquette wor den onthuld met de tekst die de [opdracht van het monument zal aan geven. Als afronding wordt het [kloostermonument ingezegend door «icaris Schnackers. Het monument is ontworpen door de Maastrichtse beeldhouwer Sjef Courtens. Het bestaat uit een brons gegoten mon- "ikfiguur, die de eerste religieuzen vertegenwoordigt die zich in deze streek hebben gevestigd en de ont wikkeling in gang hebben gezet. Op de hardstenen sokkel zijn aan drie dijden, in bronzen reliëfs werken van barmhartigheid afgebeeld, zie ken verzorgen, onderwijzen en hon- gerigen voeden. Het 3.50 meter hoge monument heeft 138.000 gul den gekost. Pater Thijs Smits (68), geboren en getogen in Venray, viert op zondag 29 augustus van 14.00 tot 16.00 uur in de Elisabeth Strouvenzaal van de verpleegkli- niek Klevarie te Maastricht zijn 40-jarig priesterjubileum. Smits, die reeds vele jaren al pastor voor de bewoners van de verpleegkli- niek Klevarie en het zorgcentrum Lenculenhof werkzaam is en tot 1955 in Venray woonde, werd veertig jaar geleden in Brazilië tot priester gewijd. Tegenwoordig vertoeft Thijs Smits nog geregeld in Venray, waar zijn broer Henk woont. "Ik ga regelmatig bij mijn broer op bezoek en soms ga ik nog wel eens een kijkje nemen bij het voetballen, bij SV Venray dus", vertelt pater Thijs Smits. De eerste jaren van zijn priester schap moeten voor hem van grote invloed zijn geweest op de rest van zijn leven. Als jonge priester had hij in Brazilië de zorg voor drie parochies, tientallen kapellen op het platte land en voor zo'n dertigdui zend gelovigen. Daar moet hij geleerd hebben om midden tussen de mensen te staan. Het is voor hem ten ene male ondenkbaar afstande lijk met hen om te gaan. NEDERLAND Nadat hij dertien jaar in Brazilië gewerkt had, keerde hij noodge dwongen naar Nederland terug in verband met de ziekte van zijn vader. Hij werd in die periode benoemd tot kapelaan in Haarlem en werd daar door heimwee bekr open. Zonder een opgewekt karakter en een groot relativerend vermogen, dat hij ook uit Brazilië moet hebben meegenomen, zou hij het in die dagen erg moeilijk hebben gehad. Pater Thijs Smits kwam er door heen. Swalmen en Einighausen volgden als nieuwe standplaats, evenals Maastricht, waar hij in 1978 tot pastoor werd aangesteld in de Hubertusparochie, en tenslotte nog Herten, waar hij eveneens met fran- sicaanse opgewektheid de gelovigen voorging. KLEVARIE Toen er een vacature openstond op verpleegtehuis Klevarie in Maastricht voor een rector en hij daarop mocht ingaan, werd er een oude traditie in ere hersteld. Het is de plaats waar vele franciscanen hem waren voorgegaan in het bijs taan van de zieke en stervende mens. Pastoor Smits heeft ooit gezegd: "Ik doe geen grootse werken, alleen als ik een beetje vrede en goedheid van Christus mag doorgeven, dan heeft mijn eigen leven pas echt zin". Degenen die hem in zijn werk op Klevarie en Lenculenhof mogen bezig zien, ontmoeten daar een ongecompliceerd en opgewekt mens. die elke dag voor alle inwo ners een opgaande zon probeert te zijn. PROGRAMMA Op zondag 29 augustus zal's morgens om 10.30 uur een plechti ge eucharistieviering worden opge dragen voor de bewoners van Klevarie. De receptie vindt van 14.00 tot 16.00 uur plaats in de Elisabeth Strouvenzaal van de ver- pleegkliniek Klevarie, Polvertorenstraat 6 te Maastricht. Zondag 29 augustus feestelijk jubileumprogramma Omroep Venray presenteert op zondag 29 augustus een feestelijk jubileum ter gelegenheid van de 1000-ste aflevering van het count- ryprogramma Peelgrass. Het programma wordt tussen 13.00 en 18.00 uur rechtstreeks uit gezonden vanuit Partycentrum De Witte Hoeve, Gasstraat 5 te Venray. Tijdens de middag zijn er optredens van de artiesten Mary Kee Country Company, Rene Janssen, Jos Hoebers en Jany Szabo. Verder kan er genoten worden van countrymu- ziek en -dansen. De eerste 350 bezoekers krijgen de CD single "The same old train" mee naar huis. De toegang is gratis. REIN De naam van presentator Rein Wortelboer is onlosmakelijk ver bonden met Peelgrass. Rein werd geboren in Gouda, is getrouwd en heeft twee zonen.Hij werkt sinds 1973 voor Document Company Xerox in Venray als Quality Environmental System Engineer. Rein maakt sinds juli 1982 radio programma's. Er werd bij de Venrayse Zieken Omroep begonnen met nieuws en verzoekplaten. Daarna werd de sport erbij gevoegd en in januari 1987 kwam daar het toen nog naamloze country pro gramma bij. In april 1990 werd de naam PeelGrass geïntroduceerd. Rein vond de tune op een LP die door de gemeente Venray was uitge geven. Deze bluegrass tune werd gespeeld door twee Venrayse artie sten. Buiten het feit dat de tune zeer geschikt is, is de naam ook prima gekozen: het eerste gedeelte "Peel" geeft uitstekend weer dat Venray in het natuurreservaat de Peel ligt en "Grass" herinnert aan het speciale gras dat daar groeit en is natuurlijk ook terug te vinden in 'Bluegrass'. In november 1991 werd Rein gevraagd om voor de Lokale Omroep Venray een per week een country programma te maken, de keuze was niet moeilijk. Op 1 mei 1992 startte Rein met twee uur per week en sinds april 1998 verzorgt hij vier uur per week. ONDERSCHEIDINGEN De programma's van Rein Wortelboer zijn informatief en geva rieerd. Op zondagmorgen wordt om 10.00 uur begonnen met een blu egrass of een gospel programma gevolgd door een uur gevarieerde rustige country met een per maand de Music World (plaatselijke CD zaak) Country Top 10. Op maandag en vrijdagavond wordt een uur ver zorgd met o.a. de Country Artiesten Evenementen Kalender (wat gebeurde er in het verleden gedu rende deze week op country blu egrass gebied mei muziek van betreffende artiesten groepen) .Een of twee per maand wordt ook een interview of live optreden uitgezon den. Sinds 1992 onderhoud Rein contacten met vele artiesten, promo tors en platenmaatschappijen. Hij geeft eenieder antwoord en play- list(s) (brief, Email, fax) die hem materiaal opstuurt (muziek, bio's enz.). Sinds mei 1999 heeft PeelGrass zijn eigen website (www.xs4all.nl/~peelgras). In 1995, 1996, 1997, 1998 ontving Rein de Airplay International King Eagle Award voor Country Music Presenter Personality Of The Year. In 1997 ontving hij de Arizona CMA European Man Of The Year award, de Ohio CMA European Country Music Programmer Of The Year award, de Virginia CMA European Man Of The Year award en de Nebraska CMF Overseas goodwill Ambassador award. Het Tracker Magazine (Nashville Tennessee) beloonde Rein met de DJ Of The Month July 1999 award. Rein Wortelboer in een voor hem vertrouwde omgeving, de radiostu dio. De afdelingen Openbare Werken en Welzijn van de gemeente Venray en de jongeren werker van de politie gaan bin nenkort bekijken wat ze kunnen doen aan de overlast die jongeren veroorzaken bij de overdekte doorgang van de Aronskelk naar de skatebordbaan tussen Fluitekruid en Bereklauw in Landweert. De tunnel dichtmaken is volgens woordvoerster Thea Koot van de gemeente (nog) niet aan de orde: "Er wordt eerst bekeken hoe groot de problemen zijn. Aan de hand van de inventa risatie zal de gemeente dan pas sende maatregelen nemen." Er zijn meerdere malen inciden ten geweest met jongelui, die de 'onderdoorgang' in de wijk Landweert gebruiken om te schui len. Ze hangen er rond en zorgen volgens de buurtbewoners voor veel overlast. In 1997 schreven de omwonenden van de skatebaan al een brief aan wethouder Driessen waarin ze hun bezwaren uitten tegen de door het college van B&W geko zen locatie voor de skatebaan. De kwestie van het ferme 'nee' van de gemeente Venray tegen het tijdelijk beschikbaar stellen van accommodatie door OJC Dingus aan de Türkse gemeenschap, sud dert nog na bij de jongeren. In een uiterst kort briefje van 6 juli aan Dingus schrijven B&W: 'Wij hebben kennis genomen van uw reactie op ons standpunt over uw verzoek tot tijdelijke ingebruikge- ving van de door u gehuurde accom modatie aan de Turkse gemeen schap. Wij delen uw opvattingen terzake niet en zijn van mening dat we zorgvuldige en juiste afwegin gen hebben gemaakt.' Was gete kend: burgemeester. Kermis en andere perikelen ver hinderden even een antwoord van Dingus maar nu is het bestuur toch weer in de pen geklommen. De ver ontwaardiging blijkt nog niet voor bij. Dingus vindt nog steeds dat de gemeente geen enkel redelijk belang had 'om het standpunt in te nemen dat u toen heeft gedaan'. De accom modatie van Dingus zou gewoon beschikbaar zijn voor de Turkse gemeenschap, omdat er voor 1 okto ber toch nooit aan de voorwaarden voor 'een heel ander jongerencen trum', lees: verbouwing, zou wor den voldaan. Dingus wilde gewoon helpen en was bereid daar veel moeite voor te doen. GEEN VERVANGING Weliswaar had het bestuur van de Turkse gemeenschap met de gemeente Venray afgesproken dat er geen vervangende ruimte voor hen zou worden geregeld, maar Dingus vraagt zich af waarom de gemeente tegenover een klein groepje mensen, die niet met vakantie waren, toch zo'n hard standpunt wilde innemen. Het 'probleem' was volgens Dingus makkelijk op te lossen en de jonge ren wilden in alle oprechtheid de helpende hand toe steken. Helemaal verbaasd was men toen later de net leeggekomen dependan ce van de muziekschool aan de Marktstraat alsnog als tijdelijk onderkomen aan de Turken werd toegewezen: "Gelet op het boven staande kunnen wij niet anders con cluderen dat het er U inderdaad enkel om te doen is OJC Dingus (verder) in een isolement te dringen, en ten aanzien van haar alles onmo gelijk te maken, terwijl voor alle anderen -dit mede gelet op de zeer vele en hoge investeringen elders in de cultuur- en welzijnssector-, alles (kennelijk dus echt alles) wel moge lijk is!" Knorrig schrijven voorzitter Gijsbers en secretaris Schaeffers dat ze met deze brief de kwestie defini tief afsluiten: "We zullen dit voorval verder beschouwen als een van de incidenten in de hele reeks die zich in de, voor ons onverkwikkelijke, story 'Dingus' heeft voorgedaan". De ergernis van Dingus richt zich echter alleen tegen de gemeente Venray. Van de rest van de betrokke nen hoopt men dat ze geen aanstoot aan de brief zullen nemen. t/i KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Free Record Shop in Venray wacht gespannen af In honderd Free Record Shops in heel Nederland is in de nacht van 25 op 26 augustus het compu terspel 'Command Conquer: Tiberian Sun' verkrijgbaar. Ook in Venray, maar of het ook meteen te koop is hangt af van de gemeen te. De gemeente moet namelijk toe stemming geven om af te kunnen wijken van de openingstijden zoals vastgelegd in de winkelsluitingswet. In Venray is die vergunning inmid dels aangevraagd en mocht het zo ver komen dan staat de nachtelijke koper wel het een en ander te wach ten. Op een groot scherm zal de 'Tiberian Sun' video te zien zijn, bezoekers kunnen het spel spelen, er is gratis Coca-Cola en de grotere filialen zullen krijgshaftig uitgedost worden. Tot tanks aan toe. NIEUWE VERENIGING Tot nu toe heeft Free Record Shop voor 30 van de 100 aanvragen de vergunning tot nachtelijke verkoop gekregen. Woordvoerder Rob Hermens heeft echter een heuglijke mededeling voor de overige 70 filia len: "Gelukkig kwam ineens de Vereniging Free Raiders bij ons langs. Zij wil in een groot aantal plaatsen waar we geen toestemming hebben, de winkel die avond en nacht huren. Bezoekers kunnen gra tis lid worden van de vereniging en zich meteen inschrijven voor de cur sus 'Tiberian Sun'. De cursus wordt dezelfde avond nog gehouden en in het bijbehorende lespakket is de CD-Rom 'Tiberian Sun inbegre pen." Dat Free Record Shop blij is met deze 'vereniging' zal iedereen dui delijk zijn. Voor de consument, de enthousiaste spelletjesspeler, bete kent 'Tiberian Sun' het einde van lang wachten. Na de succesnum mers 'Command Conquer' en 'Command Conquer: Red Alert' zal 'Tiberian Sun' de geschiedenis ingaan als de grootste presentatie op dit gebied van de eeuw. Hermens: "Die nacht wordt het spel wereld wijd gepresenteerd en de doelgroep weet dat. na twee jaar wachten en een jaar uitstel, de game er nu einde lijk is." ROKEND HOOPJE AS Voor de niet-gamers onder ons: de Command Conquer serie behoort tot de zogenaamde 'real time strate gy' spellen. Je doet dus niet eerst een zet en wacht af wat de computer doet, maar op elke actie en elke beslissing volgt direct een tegen reactie. Kort samengevat: als jouw tank op een vijandige tank schiet en je mist dan heb je slechts een fractie van een seconde om het vege lijf te redden. Anders blijft er niets anders van je over dan een rokend hoopje as. Om dat te voorkomen is een cur sus wel nodig. Het aantal behandelde zaken van de commissie Bezwaar-, Beroep- en Klachtschriften van de gemeente Venray en Meerlo- Wanssum ligt in zijn algemeen heid in dezelfde lijn als in het ver slagjaar 1997. Dat blijkt uit het jaarverslag van de commissie. Alleen wat betreft bezwaarschrif ten in de WVG (Wet Voorziening Gehandicapten), betrekking heb bende op o.a. woningaanpassing en vervoersvoorzieningen is een beduidende daling te zien met circa 45% (1997 23/ 1998 13 bezwaarschriften). Met name het overleg tussen de gemeenten en de stichting Boncura, die bestaat uit de verpleeg- verzorgingshuizen Beukenrode in Venray, Elzenhorst in Horst en Zorgcentrum De Wietel in Panningen, heeft tot een betere afstemming geleid. Bij de gemeente Venray werden in totaal 37 bezwaarschriften en twee klachtschriften ingediend, waarvan zes bezwaarschriften door de bezwaarmakers werden ingetrok ken. Een drietal bezwaarschriften is door de commissie niet-ontvankelijk geadviseerd en 22 bezwaarschriften zijn ongegrond geadviseerd. Eén klachtschrift is ongegrond ver klaard. Op 31 december 1998 was bij het secretariaat van de commis sie nog één bezwaarschrift in behan deling voor formele schriftelijke afdoening. Het aantal ingestelde beroepen bij de bij de rechtbank in 1998 betrof bij de gemeente Venray vijf zaken, waarvan twee zaken conform het advies van de commissie ongegrond zijn verklaard en één zaak gegrond is verklaard in afwijking van het advies van de commissie. Eén beroepsschrift is door appelant inge trokken en één beroepschrift is nog in behandeling bij de rechtbank. In het tweede deel van deze reportage worden twee onderene mers onder de aandacht gebracht die zich weer op een heel andere manier bezighouden met agrotoe- risme. HUIFKARTOCHTEN In Ysselsteyn is de familie Van Rosmeulen actief aan de slag met het verzorgen van arrangementen waarbij men vervoerd wordt met een huifkar. Voorbeelden hiervan zijn een excursie naar een agrarisch bedrijf of een tocht maken door de mooie en natuurlijke omgeving van de gemeente Venray. Het is in ieder geval zeker de moeite waard om eens te informeren naar de vele mogelijkheden die de familie Van Rosmeulen te bieden heeft. Voor informatie kunt u altijd bellen: tel. 0478-542210 b.g.g. 06-22844193 DE QUEBEC Aan de andere kant van Venray in het natuurgebied 't Venrays Broek vindt u de ijsboerderij van de fami lie Van Lankveld. In deze boerderij genaamd de Quebec wordt op ambachtelijke wijze, dus zonder geur-, kleur- en smaakstoffen, van de eigen koeienmelk heerlijk room ijs gemaakt. Zeker het proeven waard zijn de sorbets. Het lekkere roomijs in combinatie met het verse fruit resulteert in een overheerlijk tussendoortje als u aan het fietsen of wandelen bent. Voor meer informa tie over al dit lekker ijs kunt u con tact opnemen met de familie Van Lankveld, tel. 0478-514417. Pater Thijs Smits viert op zondag 29 leum in Maastricht. augustus zijn 40-jarig priesterjubi

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5