Samenwerking Venray redt college "Het is zaak dat alle detaillisten meedoen" Bond: werkgevers bedreigen personeel Wijkfeest verbroedert culturen cv servicemonteur erstellen oe je zelf Vrienden over de grens 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Bejaardentehuis voor honden in Smakt Gemeente verdient prettig meer geld )9p, el en maas donderdag 1 juli 1999 - Pagina 5 S... ing buil me [e gaip' rul Un ibeifi ton Brak berg ei arte loopl rs' tertuu> locajim rte,] angié, slaa; Come-back 'eigen dorp eerst' let was misschien niet de loeling, maar de beide heren de fractie van Samenwerking iray speelden de hoofdrol in de jp "Herinvoering tochtoniteitsbeginsel'. En net in een echte televisieserie is het haal nog niet afgelopen, want irjaar 2000 komt er een lande- ie wet die het Venrayse besluit ;r vernietigt. 'DA-woord voerder Michiels inde de schermutselingen over onderwerp door duidelijk te tón dat de fractie blij is met het voorstel. '"We hebben het in i8 abusievelijk te vroeg afge- iaft omdat er een nieuwe wet zou men, maar omdat die er nog niet lis er alle reden om het autochto- litsprincipe weer in te stellen". CDA wil de dorpen niet dicht- mieren maar wenst een pragmati- oplossing voor de eigen bewo ont in het eigen dorp te kunnen iwen. Via de verkoop van itaande woningen en uitdeling huurwoningen zien de christen- locraten voldoende instroom van itenaf. "En als niemand uit het een kavel wil, dan mogen linden kopen." BREED FRONT taadslid Lemmens (Van de Vorle) s de eerste in de rij van fracties duidelijk tegen het voorstel zijn. En mmens benadrukte het standpunt de t van zijn fractie: omwille van de leefbaarheid van de dorpen is instroom van buiten af positief, het voorstel strookt niet met de Europese wet die vrije vestiging van individuen regelt en de Nederfands wet die hetzelfde doet, maar nog bij de Eerste Kamer ligt. "Angst is een slechte raadgever", hield hij het col lege voor. "bovendien zijn bijvoor beeld stromannen een bedreiging van het systeem. Biedt toch gewoon wat kavels meer aan." Van de PvdA-fractie is bekend dat zij fel tegen elke 'Eigen dorp eerst'- regeling is, en het dus in feite oneens is met de eigen wethouder. Linskens: "De komende landelijke wet biedt meer keuze voor de indi viduele burger. Kenmerkend is het principe van vrije vestiging zonder sociale of economische voorwaar den of iets dergelijks. Herinvoering is voor ons gevoel de knop terug draaien. Zoals het nu gaat met loting gaal het toch ook? Herinvoering is overbodig!" "De overheid mag geen onder scheid maken tussen burgers, het herinvoeren van de autochtoniteit voor korte tijd wekt valse verwach tingen" aldus D66'er Teunissen, "En door herinvoering verdwijnt bijvoorbeeld de overloopfunctie van dorpen zoals Leunen. D66 is niet overtuigd van de noodzaak tot her invoering." VVD-fractieleider Van Hooft pleitte er voor eerst maar eens de loting te handhaven totdat deze in september gevalueerd is. Zijn fractie hecht geen enkele waarde aan autochtoniteit. "Hel is een slecht bouwsel, bovendien is hel strijdig met Europese regelgeving en een overhaast en onnodig voorstel." Van Hooft betwijfelde of iedereen in de dorpen wel zo tegen mensen van buiten is. Het liberale beginsel van vrijheid weegt zwaar voor Van Hooft: "We mogen mensen niet het recht ontnemen naar een gezellig dorp te verhuizen. We hebben ten slotte ook wethouder Driessen niet verboden naar Venray te verhuizen." SLEUTELROL "We zijn niet verdeeld, we stem men alleen anders", meldde raadslid Busser achteraf. Tijdens de behan deling van het autochtoniteits-voor- stel stelde de tweemansfractie zich inderdaad zeer pragmatisch op: "Op zich is er niks op tegen zolang de nieuwe wet er nog niet is. maar aan de andere kant: het oude besluit van loting was zo gek nog niet dus laat maar zo." In de analyse van woord voerder Busser was de kern van het probleem de gunning van de bouw- kavels. Hij vond dat autochtoniteit niet bij het gelijkheidsbeginsel past en vroeg of hel college bereid en in staat is om kavels op volgorde van inschrijving uit te delen. Collega Verkoeijen hield zijn mond. In zijn beantwoording bleek dat wethouder Kersten wel had gewor steld met de geest van deze tijd en de Europese beginselen van gelijk heid. "Je moet mensen zelf laten beslissen maar sturen waar dat nodig is." Belangrijk voor het colle ge was echter het feit dat de provin cie zo weinig kavels aan de dorpen toewijst, de provincie hanteert het principe van 'bouwen voor eigen behoefte minus 15 procent'. En dus moet je wat regelen. Toetsing aan bestaande wetten leverde geen pro blemen op. ook omdat de wet op de vrije vestiging nog niet vastgelegd is. Kersten: "lk respecteer wat de verschillende fracties gezegd heb ben maar we houden vast aan ons voorstel. Het laatste wat we willen is verschillen lussen burgers creë ren." De tweede termijn bracht geen nieuwe gezichtspunten naar voren en dus moest er gestemd worden. Op verzoek van Verkoeijen van Samenwerking Venray gebeurde dat hoofdelijk. Alle tien de CDA'ers waren voor. plus de beide wethou ders van VVD en PvdA en de helft van de fractie Samenwerking Venray. Met dertien tegen twaalf stemmen sleepte het college de 'autochtoniteit' weer het Venrayse binnen. Totdat er in het voorjaar van 2000 een landelijke wet komt die dat weer verbiedt en dan volgt de volgende aflevering van deze 'soap'. De Cliëntenbond afdeling iord-Limburg startte vandaag onderdag 1 juli, red.) voor enten in de GGZ met een infor- atiebijeenkomst over |L ierstellen doe je zelf" in de imte van het formatiecentrum Geestelijke izondheidszorg (IGG), Itionsweg 46 te Venray. In aalf bijeenkomsten worden iiten op weg geholpen naar een jfstandiger bestaan in de maat- appij. "De bedoeling van de enkomst is dat cliënten door garingen uit te wisselen en aar feedback te geven weer- arder en sterker te worden", telt de heer Jacobs. [Het project 'Herstellen doe je if van de heer H. Jacobs is een liatief door en voor cliënten en eg tijdens de rehabilitatiemani- J itatie in oktober de aanmoedi- Vngsprijs Rehabilitatie, als een kenning voor de eigen ervarings- skundigheid van cliënten in de estelijke gezondheidszorg. De er Jacobs zal samen met erva- igsdeskundigen voor cliënten in v GGZ het project 'Herstellen doe kjj zelf' inleiden, uitwerken en ver- J lidelijken. ZELFSTANDIG Het bijzondere van deze cursus is tdeze door ex-cliënten is bedacht ook wordt uitgevoerd. Tijdens b. bijeenkomst staat een bepaald derwerp centraal. De thema's tieren van de rol van cliënten in maatschappij tot toekomstver- ichtingen en steun ontvangen."De rsus is niet opgezet om de hulp deskundigen af te wijzen, maar Bde cliënt versterken in zijn eigen lipak van de problemen", vertelt heer Jacobs. "Herstellen is iets fl persoonlijks. Je kunt zeil' je len hulpproces maken. Een hulp- flener kan je de hand reiken, maar I cliënt moet zelf de stappen Jnen. Herstel ligt in de persoon |f. Het is op zelf zoek gaan naar |i sprankje hoop, risico's nemen, Iuitdaging aangaan om te leren jelf weer te waarderen." ONDERSTEUNING In de Cliëntenbond delen en dersteunen mensen hun ervarin- n in de geestelijke gezondheids- rg met elkaar. Dit met het accent een zo groot mogelijke maat- lappelijke integratie, participatie zelfstandig functioneren van de enten zelf. De Cliëntenbond lartigt de belangen van de cliën- jl binnen de GGZ zowel individu- als collectief. Voor meer infor- tie over deze cursus, tel: 3 IX-569069. Zo'n 150 mensen bezochten afgelopen zondag het wijkfeest in de buurt Veltum. Ze kregen een programma voorgeschoteld dat in het teken stond van een 'kennis making met eikaars cultuur'. "En die doelstelling is zonder meer gehaald", zegt stagiaire Mimount Yahiaoui van Synthese, de welzijnsinstelling die het Multicultureel Platform Venray en de wijkvereniging Veltum onder steunde bij de organisatie van het evenement. De wijk Veltum is bij uitstek geschikt om een eerste proefballon op te laten als het gaat om het organiseren van een feest dat in het teken staat van integratie. In de wijk wonen naast Nederlanders ook Turken en Marokkanen, Spanjaraden en Molukkers. Een bonte mengeling van culturen die zich uit in het programma. De ver schillende groeperingen dragen hun cultuur uit met behulp van kleding, dansen, muziek, hapjes en drankjes. "Het feest is bijzonder geslaagd", zegt Mimount. "Want de aanwezi gen hebben nadrukkelijk kennis gemaakt met eikaars culturen. Het is een eerste activiteit met het oog op de integratie van culturen. In de loop van het jaar worden soortgelij ke activiteiten georganiseerd in de wijken Brukske en Venray-cen- trum." Of het project zich verder uitbreidt naar andere wijken in Venray is nog niet duidelijk. "Na afloop van de eerste drie activiteiten wordt het verloop ervan geëvalu eerd. Aan de hand daarvan wordt gekeken of. en in welke vorm. dit initiatief een vervolg krijgt. We wer ken in ieder geval aan het tot stand brengen van een multiculturele samenleving. Afgelopen zondag hebben we een eerste stap in die richting gezet." LOZO introduceert VIPChip voor zelfstandige ondernemers Om het teruglopend marktaan deel van zelfstandige detaillisten een halt toe te roepen, ontwikkel de de LOZO als belangenbehar tiger van het mkb - samen met enkele partners - een splinter nieuw en baanbrekend spaar- en betaalsysteem, speciaal bedoeld voor zelfstandige ondernemers om zich tc wapenen tegen het grootwinkelbedrijf. VIPChip heet voortaan de nieuwe manier van sparen en betalen in Limburg. "Het is niet de zoveelste spaarkaart waarmee je alleen maar punten kunt scoren", vertelt Piet de Haas, manager van het 'Voordelig Limburg Programma' en coördinator van de dagelijkse gang van zaken rondom de VIPChip en de promotieprogram ma's. Onlangs hield de LOZO een informatiebijeenkomst in de Witte Hoeve in Venray, waarbij zo'n der tig Venrayse detaillisten aanwezig waren, waaronder Maurice Pasch. "Ik vond de opkomst tegenvallen", vertelt Maurice Pasch. "Maar ik vind het een goed initiatief van de LOZO. Het is een hele aparte, per soonlijke kaart, waarmee je spaart, maar ook kunt betalen bij de aange sloten bedrijven. En dat is het nieu we. De klant ziet direct resultaat. Als zelfstandig ondernemer moetje hard aan de weg timmeren om te kunnen concurreren met de groot winkelbedrijfven en Nederland is een land waar spaarzegeltjes en punten erg in trek zijn. Het verhaal dat de LOZO hield over de VIPChip klonk erg goed, maar het is wel zaak dat er zoveel mogelijk detaillisten aan dit nieuwe spaar- en betaalsys teem meedoen. De klant moet bij alle detaillisten in Venray met de VIPChip kunnen sparen en betalen, dan wordt het voor zowel de klant als de detaillist interessant om mee te doen. Het is zaak dat alle Venrayse detaillisten meedoen. Ik hoop van ganser harte dat de VIPChip het gaat redden in Venray." PROMOTIETEAMS De LOZO ging niet over één nacht ijs. Er werd een stichting Loyalty Limburg in het leven geroe pen met 25 medewerkers die in ver schillende regio's door middel van speciale promotieteams de kaart onder de aandacht van het grote publiek gaan brengen. De opvallen de Smart-autootjes in speciale Corneille -look zullen vanaf sep tember overal in Limburg te zien zijn. "Er komt een breed" opgezet loyaliteitsprogramma waarbij kaart houders elektronische punten - ofte wel Vips - kunnen sparen., die ze - als ze dal willen - direct weer kun nen gebruiken door met de kaart te betalen", legt Piet de Haas uit. Kaarthouders gaan profiteren van talloze speciale acties die de LOZO op touw gaat zetten, zoals bijvoor beeld gratis parkeren of parkeren met flinke kortingen op bepaalde tijdstippen. Of ballonvluchten alleen voor kaarthouders, of toegangs kaartjes voor een concert voor de helft van de prijs als je met een VIPChip betaalt. Er komen thema's: 'Voordelig Limburg'. Gastvrij Limburg, etc. "In het krijgen van al deze extra's zit hem het slimme van de VIPChip. Kaarthouders worden zo naar de aangesloten bedrijfen toe gelokt", vertelt Piet de Haas. GEBRUIKERSVRIENDELIJK Daarbij is hel voor ondernemers én consumenten een gebruikers vriendelijk systeem, dat gaandeweg steeds meer toepassingen zal vinden in het dagelijks leven van alle Limburgers. "De ondernemer die mee wil doen. hoeft geen hoge investeringen te plegen", vertelt Maurice Pasch. "Hij sluit een con tract af en krijgt het uitleeskaartje voor de kaart ter beschikking gesteld. Hiermee kan hij kaarten van klanten uitlezen. Alle data worden 's nachts automatisch doorgegeven naar een centrale computer waar alle gegevens worden opgeslagen." TECHNIEK De achterliggende techniek van de VIPChip werd in samenwerking met Datelnet ontwikkeld. Door de uitgebreide technische mogelijkhe den die de moderne elektronica biedt, profiteren de deelnemende ondernemers van een grotere toe stroom aan klanten, en beschikken ze te\ens over waardevolle gege vens. die inzicht verschaffen in dc tijdstippen van aankoop, de beste dingen per klant en andere interes sante marketinginformatie. Ze krij gen antwoord op de vraag 'wie komt waar vandaan', 'wat koopt hij', 'wanneer en hoe vaak'. De VIPChip levert dus naast klanten binding ook heel veel klantenkennis op. Ruim de helft van schilders in staking Er is een opvallend verschil in stakingsbereidheid van de schil ders in Venray en omgeving. Bij de grotere bedrijven wordt vaak gestaakt, bij de kleinere bijna niet. Volgens actiecoördinator Ton Rutten ligt dat aan intimidatie door de werkgevers Rutten: "De schilders weten heel goed waar het om gaat en hun actie bereidheid is heel groot, ondanks alle dreigementen." Rutten beschul digt de werkgevers van met name kleinere bedrijven er van dat ze soms ontslag door laten schemeren als er gestaakt gaat worden. "Die mensen zijn kwetsbaarder. Bij veel kleine bedrijfjes werkt de baas ook zelf mee waardoor de relatie werk gever-werknemer sterker is." Schildersbedrijf Gommans is zo'n klein bedrijf, twee man personeel, en daar wordt bevestigd wat actie coördinator ook zegt: het verschil in stakeingsbereidheid tussen grote en kleine bedrijven is groot. Gommans: "Ik denk dat bij kleinere bedrijven misschien de lonen iets hoger zijn en de werkomstandigheden wat soe peler. De jongens doen vandaag gewoon hun werk." Rutten beweert desondanks dat toch veel werknemers van kleine bedrijven staken en schat dat bijna de helft van alle werknemers in de schilderssector de eerste dag het werk heeft neergelegd. Dinsdag was de dag dat kader- en bestuursleden van de Bouw en Houtbond langs de 'werken' trokken om de mensen er van af te halen, woensdag worden zogenaamde 'controle acties' gevoerd. ACTIES Bij Schildersbedrijf Reijnders werken slechts twee van de 27 werknemers. De ploeg verzamelde eerst in het bedrijf, waar de Bond op bezoek kwam. en is daarna naar Tegelen gegaan om zich als staker te laten inschrijven. Binnen het bedrijf is de actie ook uitvoerig doorge sproken. Reijnders: "De stakers hebben zelf de klanten ingelicht, om ze niet de dupe te laten worden van deze staking. Jullie staken, dus jullie bellen ook maar, hebben we gezegd." Bij Reijnders heeft men geen idee hoe lang het allemaal gaat duren. Men hoopt op twee dagen. "Morgenochtend praten we hier weer over. We zijn heel blij dat we gewoon goeie contacten hebben met de werknemers, als er bijvoorbeeld een spoedgeval is staan ze wel klaar." Bij Schildersbedrijf Kateman wordt weliswaar door slechts twee van de 35 werknemers gestaakt, maar woordvoerder Toon Kateman is niet zo optimistisch over het ver loop van de onderhandelingen. Volgens Kateman vinden de eerste gesprekken tussen werkgevers en werknemers pas eind volgende week plaats. "Het verschil waar het over gaat is minimaal, eigenlijk is het geen staking waard. De twee groepen onderhandelaars moeten er volgens mij zo uit komen." Actiecoördinator Ton Rutten ziet niet zo snel een oplossing. Donderdag is er in Utrecht een grote landelijke actie gepland, waarbij 'De Aardappeleters' van Vincent van Gogh 'nageschilderd' wordt. "De deelnemers hieraan trekken ook echt een oude outfit aan, het wordt echt fantastisch", meldt hij. Hoe lang de staking gaat duren is hem niet bekend, "De actiebereidheid is groot en ik ben tot nu toe tevreden over hoe het loopt." Bonbruck ontmoet Ysselsteyn Sinds 35 jaar onderhouden de dorpen Bonbruck in Beieren en Ysselsteyn nauwe contacten met elkaar. Wat begon als een vrien denhand tussen de beide toenma lige pastoors August Kohl en José Janssen is uitgegroeid tot een ware vriendschapsband tussen beide dorpen. Reeds vele malen hebben er uit wisselingen plaatsgevonden. Het was in augustus 1966 toen Ysselsteyn voor de laatste maal met een bus vol gastvrij ontvangen is in Bonbruck. Inmiddels de hoogste tijd vooreen tegenbezoek. In beide dor pen draagt een speciaal opgericht comité zorg voor de organisatie. Sinds enkele weken zijn zij volop bezig om voorbereidingen te treffen voor een gastvrije ontvangst. De 50 gasten uit Bonbruck worden daartoe ondergebracht bij een 20-tal gastge zinnen. Op vrijdag 2 juli (morgen) zullen zij om circa 19.00 uur ont vangen worden met een uitgebreid warm eten. aangeboden door de Ysselsteynse gemeenschap. Hierna volgt het officiële welkom, waarbij ook Venray's burgemeester dhr. Jos Waals aanwezig zal zijn. Hij zal zijn welkomstwoord onder andere mogen richten aan de burgemeester en onderburgemeester, de voorzitter van de dorpsraad de voorzitter van de sportvereniging, de voorzitter van de oorlogs- en soldatenvereni- ging. de voorzitter van de vrouwen bond en verder vele jeugdige voet ballers en leden van de landjeugd en brandweer. Na dit welkom volgt een Een glaasje teveel Een 33-jarige man uit Overloon werd zaterdag omstreeks 05.45 uur op dc Witte Vennenweg in Oostrum aangehouden op verdenking van rij den onder invloed. De man viel op door zijn rijgedrag en een ademana lyse wees uit dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een rijverbod voor zes uur. De zaak werd verder via snelrecht afgehandeld. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard eerste kennismaking met de gastge zinnen. Op zaterdag 3 juli zal om 10.30 uur een korte officiële plech tigheid met kranslegging plaatsvin den op het Duitse Oorlogskerkhof in Ysselsteyn. Na de middag om 14.30 uur staat een bezoek aan het gemeentehuis in Venray op hel pro gramma. waarna omstreeks 16.00 uur de middag wordt afgesloten met een bezoek aan het museum 'De Peelstreek' in Ysselsteyn. Om 19.00 uur zal de huidige pastoor Jenniskens van Ysselsteyn de gasten opwachten in de H.Mis. het mag uiteraard geen toeval heten dat het ook nog eens kermis is in Ysselsteyn. Met name de vele jeug dige gasten uit Bonbruck zullen hier dan ook dankbaar gebruik van maken. Als iedereen op zondagmor gen weer 'boven water' is zal de terugreis naar Duitsland aangevan gen worden. Ongetwijfeld zullen tij dens deze ontmoeting weer vele vriendschapsbanden aangehaald worden en nieuwe contacten gelegd worden. Het organiserende comité nodigt dan ook iedereen van harte uit om deel te nemen aan de diverse activiteiten. Tijdens de raadsvergadering dinsdagavond bleek dat de gemeente op een prettige manier meer geld verdient aan het Antoniusveld. Ten eerste heeft de projectontwik kelaar blijkbaar spontaan 141.000 gulden overgemaakt, te besteden aan verbetering van de infrastruc tuur. ten tweede mag de gemeente negen in plaats van zes huizen bou wen omdat de gebroeders Claassens hun bezwaren hiertegen hebben laten vallen. Bewoners van de buurt vinden de Anna Blamanstraat te smal voor bebouwing aan twee kan ten, vinden dat de huizen te dicht aan de kant komen te staan en vre zen dat bijvoorbeeld de brandweer moeilijker ter plekke kan komen, ook door het gebruik aan ruimte om te parkeren. Wethouder Kersten ant woordde dat de ontsluitingswegen volgens de normen waren gebouwd en dat hij geen knelpunten ver wachtte. Parkeren leek hem hele maal geen probleem omdat de kavels groot genoeg zijn voor par keren op eigen terrein. Wij zijn een middelgroot installatiebedrijf, dat onderdeel is van de Versleijen Holding en installeren centrale verwarming, sanitair en loodgieterswerk voor particulieren, bedrijven en in de woningbouw in Noord Limburg en Noord Brabant. Door een gestage groei is ons service team aan uitbreiding toe. Wij zijn op zoek naar een m/v Wij bieden u: Zeer afwisselend en zelfstandig werk. Een ongedwongen werksfeer. Evt. mogelijkheid voor verdere scholing. Prima salaris en toeslagen. Diverse extra's. Wij vragen: Ervaring als installatie- of storingsmonteur. In bezit van rijbewijs BE. Wonen in de regio Venray-Horst. Ben je de vakman die ons team wil versterken en ons bedrijf verder mee uit wil bouwen? Stuur dan je sollicitatiebrief naar: Versleijen Installatie techniek B.V., t.a.v. de directie, Castenrayseweg 14 5808 AG Oirlo Voor info bel 0478-571941 en vraag naar Paul Versleijen. Versleijen installatietechniek bv Castenrayseweg 14. 5808 AG Oirlo Tef. 0478-571941

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5