roen Links en SP scoren goed m Het moet een plek worden waar we samen iets doen" "Och, het zal toch allemaal wel meevallen" 'Eigen dorp eerst' verdeelt commissie Aan alle "vaders" Voor vader'n praktisch en duurzaam kado: wandel stokken ometrainers rollators knietafeltjes Bezorgen en installeren. Vertraging bouw nilieustation EEL EN MAAS EZORGEN? 99 van Venray en omgeving <S^> TOYOTA Presentatie ruimte voor Venray Aktie kenteken graveren in autoruiten De Ontmoeting komt terug GGW De Peel paraat voor Albanië Balans wint Limburgse toneel- amateurprij's Fusie scholen Dronken automobilist Auto uitgebrand nir SL EN MAAS aonaeraag 1 jum iyyy - Kagina 7 Lage opkomst Europese verkiezingen in Venray [ijdens de Europese verkiezin- ^heeft in Venray, zoals ver- it, het CDA de meeste stern- gekregen. Van de 7863 fiige stemmen gingen er 4033 jrde Christen Democraten. Jpvallend is dat de meeste stem- ïnaar vrouwen op de CDA-kies- fgingen: 1063 naar Hanja Maij- jgen en liefst 2650 naar Ria ten-Ruijlen. Als enige andere ij kreeg D66 voor een vrouw de ste voorkeurstemmen, lijsttrek- Lousewies van der Laan (252). PvdA en de VVD kregen in ray respectievelijk 1202 en 1142 stemmen. Dit houdt min of meer gelijke tred met de landelijke verde ling van het aantal stemmen. Ook nationaal blijft het CDA de grootste vertegenwoordiging in Brussel. Groen Links is de grote winnaar in de landelijke peilingen en ook in Venray kregen de 'groenen' de mees te stemmen (606). na de grote drie. De opkomst in Venray lag iets onder het landelijk gemiddelde. Slechts 28,39% van Venray's inwoners, ofwel 7892 mensen, maakte de gang naar de stembus. Voor heel Nederland lag dat gemiddelde op 29,9%, een historisch dieptepunt. Venray was voor de gelegenheid verdeeld in 22 stemdistricten. Een blik op de opkomstpercentages geeft een hoge opkomst aan in de kerkdorpen, wat niet verrassend is. In Venray-Rom werden de meeste stemmen uitgebracht in sportcen trum De Sprank (646). VERLIES D66 In vergelijking met de Europese verkiezingen vijfjaar geleden zijn Groen Links en de Socialistiese Partij (SP) dit jaar de grote winnaars in Venray. Groen Links behaalde nu 606 stemmen tegenover 179 in 1994, terwijl de SP met 369 stem men eveneens aanzienlijke winst boekte. De socialisten kwamen bij de vorige verkiezingen niet verder dan 85 stemmen. Ook de VVD boekte winst 1142 tegenover 907). De grootste verliezer was ook in Venray D66. De democraten kwa men niet verder dan 362 stemmen: vijfjaar geleden betuigden nog 868 Venraynaren hun steun aan D66. De twee grootste partijen. CDA en PvdA. leden eveneens verlies. Het CDA ging van 4519 naar 4033 stemmen, terwijl de PvdA daalde van 1421 naar 1202 stemmen. Behulpzaam In Comfort v winkel voor thuiszorgproducten [Winkelcentrum De Bleek nr 68 1 MD Venray TelTfax 0478-584840 De bouwwerkzamheden van nieuwe regionale milieustation Industriestation Smakterheide innen een maand later. De pro- Limburg kan op dit nent nog geen milieuvergun- afgeven omdat ze van de oitant, afvalverwijderaar uit Maastricht, meer infor- tie nodig heeft voor de mogelij- jeluidsoverlast voor de omge- provincie heeft de procedure stilgelegd. Als ze genoeg infor- heeft met betrekking tot de dijke geluidsoverlast gaat de gewoon even verder. Door het :horten van de procedure kan op zijn vroegst in november de nieuwbouw aan de aalweg beginnen. De afvalver- :raar krijgt van de gemeente ay immers pas toestemming om 171 touwen als de provincie een suvergunning heeft verleend. Is alles verder volledig volgens Hl verloopt, wordt het milieusta- in januari 2000 in gebruik Het nieuwe afvaldepot naast de zuiveringsinstallatie de Metaalweg H leen perceel van circa duizend kante meter. flMl BI g ÏlttyeyattcCetc De ontmoeting ikele dagen voor Venrayse ker- 1998 werd de Ontmoeting, ;e bij café In den Engel de ng van de Grotestraat gedeelte- blokkeerde, verwijderd. Het Uwerk zou beschadigd zijn door vrachtwagen. Het schijnt dat i al bekend was, dat De ij hoeting daar in de weg stond, t de gemetselde sokkel werd sen verwijderd, zodat de door- t naar de Grotestraat vrij kwam tde kermis. gaat men op zoek naar een waar veel mensen komen: dit schijnbaar niet het geval in de testraat. vens dank aan J. v.d. Vorle voor opsporen van dit geschenk van oen Noord Limburg'. Minten Venray >9 Wil jij of andere bladen tem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Bouw ontmoetingsruimte al in volle gang De radiatoren lagen er al bin nen een dag uit, deuren, ramen en stukken binnenmuur volgden de dagen er na. Om het vroegere gebouw van de Vrije Academie staan bouwhekken, alle tegels zijn verdwenen. Kortom: de verbou wing van het nieuwe Turkse en Marokkaans ontmoetingscentrum is in volle gang. Iets meer dan negen ton kost de verbouwing die noodzakelijk werd door de sloop van het voormalige Intervencollege aan de Leunseweg. Het karakteristieke gebouw aan de lommerrijke Beukenlaan wordt omgetoverd in een modern complex waarin zowel de Turkse als de Marokkaanse vereniging hun eigen ruimtes hebben. De Marokkaanse vereniging koos voor haar deel een indeling met meerdere ruimtes, zodat de verschillende groepen, jon geren en ouderen, hun eigen plek krijgen. Bij de definitieve bepaling van de indeling speelden aan Turkse zijde andere problemen mee. Daar con stateerde men een gebrek aan grote zalen voor de Turkse gemeenschap in Venray en omgeving voor het organiseren van grotere feestelijke bijeenkomsten, zoals bijvoorbeeld verlovingen. Gemeenteraadslid Cadirci sipt ook andere mogelijkhe den voor het nieuwe gebouw aan: "De zalen zijn belangrijk voor men sen zonder werk. want er worden regelmatig allerlei zaken overdag georganiseerd." De Turkse gemeen schap in Venray en omgeving is ongeveer twaalf- tot dertienhonderd zielen groot en een steeds groter wordend deel daarvan behoort inmiddels tot de 'senioren'. "Een ontmoetingscentrum moet meer zijn dan alleen maar een plek om koffie te drinken, we moeten ook echt din gen organiseren", meent Cardirci. Als voorbeeld haalt hij de kennis makingsmiddag aan die in samen werking met de Seniorenraad wordt georganisserd. Dat gebeurt op 3 juli, 's middags tussen twee en vier uur, in de moskee in Venray. Turkse- Venrayse ouderen en andere Venrayse ouderen kunnen hier ideeen uitwisselen en kennismaken met elkaar. EIGEN KARAKTER "Dit ontmoetingscentrum moet echt een plek worden waar we samen iets doen", benadrukt Cadirci. Zodoende is er ook ruimte voor het multi-cultureel platform gepland. Zij krijgen de oude ingang aan de kant van de Beukenlaan, met een geheel glazen voorkant. Het pand zal. ondanks de ingrijpende verbouwing, zijn geheel eigen karakter behouden. Geluiden om het maar helemaal af te breken en dan. voor meer dan een miljoen, een nieuw gebouw neer te zetten, wer den niet veel gehoord. Volgens een woordvoerder van Bouwbedrijf Koenen uit Holthees moet de ver bouwing begin oktober afgerond zijn. Op de markt is de kip geen daalder waard De gevolgen van de waarschu wing van het kabinet aan de Nederlandse bevolking voorlopig- geen Belgisch dierlijk voedsel zoals kip, varkensvlees, rundvlees en aanverwante producten als zuivel en bouillon te eten, zijn bij Poeliersbedrijf Joan Kuijpers tij dens de drukbezochte Venrayse markt goed voelbaar. "De ver koop van kip ligt 70 lager dan normaal, laat één van de verko pers maandagmiddag triest weten. "Waar we ook komen, er komt geen 'kip' naar onze kraam. De mensen laten zich veel te veel beïnvloeden door de berichten in de media. Je denkt toch niet dat het vlees dat wij hier op de markt in Venray verkopen besmet is met dioxine. We verkopen überhaupt geen kip die afkomstig is van onze zuiderburen, maar maak dat je consumenten maar eens duidelijk. Vorige week lag de omzet al beduidend lager, maar vandaag is het helemaal om te huilen. De dioxine-affaire is gewoon erg opgeblazen door de pers en de gevolgen daarvan zijn voor ons duidelijk voelbaar in onze porte monnee." De verko per van het poeliersbedrijf heeft inderdaad niets teveel gezegd. In de tien minuten dat de verslaggever 'post' bij de kraam van het poeliers bedrijf brengt welgeteld één klant, mevrouw Jeanette Porretja uit Noordwijk, die in het Venrayse van een korte vakantie geniet, een bezoek aan de kraam om een stukje kip en andere vleeswaren in te slaan. "Ik neem aan dal het vlees goed is, want anders zouden ze hel toch niet verkopen", vertelt de Noordwijkse. Ik denk dat de hele zaak erg over trokken is. Met je auto in een file staan en de uitlaatgassen van ande ren opsnuiven is ook niet goed voor je gezondheid, maar over de gevol gen daarvan hoor je niemand. Nee, ik durf mijn vlees rustig op de markt of in de supermarkt te kopen. Volgens mij is er weinig aan de hand." VENRAYSE SUPERMARKTEN Bij Plusmarkt G. van Dijk aan de Kruidenlaan werden vorige week in allerijl zo'n 120 artikelen uit de schappen gehaald. "Maar in de loop van de week keerde het grootste deel daarvan snel snel terug", vertelt medewerker Mark Nabuurs. "Vooral zuivelprodukten zoals pudding, koffiemelk en ook mayonaise heb ben we nu wat minder in de winkel. Het rare is dat de mensen ook de Nederlandse kipprodukten niet kopen. Met de Friki kipfilet is bij voorbeeld niets aan de hand. maar verkopen... ho maar." Bij een rond gang door de Edah aan de Bleek in Venray vallen enkele lege plekken in het schap, waar normaliter hon derden flesjes koffiemelk staan, het meeste op. "De klanten in Venray reageren over het algemeen heel begrijpend en nuchter op de kwes tie", vertelt één van de medewerkers van de Edah. "Vorige week woens dag hebben we uit voorzorg enkele Belgische producten uit de schap pen gehaald. Van de producten die uit de schappen zijn verdwenen, geldt dat wij van de producent geen antwoord hebben gekregen op de vraag of deze producten niet besmet zijn met dioxine. Als we geen zeker heid hebben, nemen we de artikelen uit de handel. Maar in de loop van de week zijn de meeste producten weer teruggekeerd op hun vertrouw de plek. Alle Belgische producten die wél in de schappen liggen zijn niet besmet en kunnen zonder pro blemen geconsumeerd worden." Mevrouw Smits uit Broek- huizenvorst. die met een volle kar met tal van vleesproducten door de Edah loopt, maakt zich niet druk over het wel of niet dioxine-vrij zijn van de artikelen in haar kar. "Och. het zal toch allemaal wel meeval len". vertelt ze. "Ik heb de berichten in de krant wel gelezen en je denkt dan wel even 'hoe is het toch moge lijk'. maar daarna ga je toch weer gewoon over tot de orde van de dag. Ik ga echt niet bij elk product kijken of het uit België komt of niet. Wat in de winkel ligt, zal toch wel goed zijn. Daar ga ik tenminste maar van uit." NUCHTER Ook de AH-huismerken zijn inmiddels allemaal gecontroleerd. "Geen vuiltje aan de lucht", zegt woordvoerder Muller van Albert Heijn. "Blijven de A-merken die we verkopen over. Bijvoorbeeld Belgische mayonaise, al kan die best gemaakt zijn met Nederlandse eieren. Als blijkt dat er besmette eieren in het spel zijn. halen we die producten meteen uit de schappen." Het enige product dat bij Albert Heijn voorlopig is gesneuveld zijn de marshmellows van Corona, waarvan een deel van de ingrediën ten mogelijk niet koosjer is. "Verder hebben we nog geen zaken gevon den die we uit de schappen zouden moeten halen", zegt Muller. Dat allemaal onderzoeken, moet toch een hels karwei zijn. "Klopt", ver telt cén van de medewerksters van de AH in Venray. "Maar de gezond heid van onze klanten staat voorop. We hebben vorige week bijvoor beeld een aantal Mora-producten uit de handel gehaald en later weer in de verkoop gedaan. Over het alge meen reageren de klanten heel nuchter, al krijg je wel veel vragen hoe ze de Belgische producten die besmet kunnen zijn met dioxine kunnen herkennen." Bij aankoop van een Toyota* ontvangt u een paar exclusieve van Bommel autoschoenen gratis (waarde 300.-) -vanaf ƒ30.000,- Bij aankoop van een paar Capretto Herenschoenen ontvangt u de cheque voor een gratis proefrit in een nieuwe Toyota naar keuze 3c/wcicn £r dé gezelligste schoenwinkel van Groleslraot 11, Venray OOSTENDORP KEIZERSVELD 69 VENRAY TELEFOON 0478 - 514141 De Commissie Stedelijk Beheer was niet blij afgelopen maandag avond. De vergadering duurde te lang en belangrijke stukken waren te laat ontvangen. Bovendien bleek het plan om het 'autochtoniteitsbeginsel' weer in te voeren de commissie sterk te verdelen. VVD-woordvoerder Oosterbeek wenste vanwege de late toezending van de stukken de discussie over het nieuwe systeem van kaveltoewij zing uit te stellen. Inspreker Zeegers uit Merselo pleitte krachtig voor snelle herinvoering van het systeem, omdat het systeem met loting vooral de mensen dupeert die al lang inge schreven staan. Het voortdurend uit stellen van allerlei plannen voor nieuwe bouwkavels had tot deze situatie geleid. Hij pleitte er voor om eerst de mensen die het langst op de lijst staan een kavel te geven. Een tweede probleem in Merselo blijkt te zijn dat er van de zestien kavels maar liefst acht naar een plaatselijke aannemer gaan. Die deze overigens wel, zoals later uit de discussie bleek, eerst aan mensen van de lijst moet verkopen. Deze projectmatige bouw past, volgens de gemeente, precies in haar streven naar een evenwichtig stedebouw kundig beleid. PLUSSEN Wethouder Kersten ontkende niet dat er aan zowel het systeem van loting als dat van 'volk uit eigen dorp eerst' bezwaren kleven. CDA- er V.d. Ven vroeg zich hardop af waarom het lotingssysteem weer afgeschaft werd: "We hebben autochtoniteit toch verlaten omdat het onwettig was. Wij zijn er wel voor, maar we zijn dus blijkbaar vroeger bewust op het verkeerde been gezet." D66-er Schapendonk wees de wethouder er op dat vorig jaar het 'autochtoniteitsbeginsel werd losgelaten, vooruitlopend op nieuw beleid van de regering op dit gebied. Dat beleid is al door de Tweede Kamer heen en nu draait Venray de regeling weer om! 'Zwalkend beleid' noemde hij dat. Ook woordvoerder Linskens van de PvdA was niet erg enthousiast over het voornemen van de wethouder. Hij vroeg zich af wie het 'eigen dorp eerst'-idee naar voren had gebracht: gemeente, ambtenaren of de dorps raad. Bovendien zag hij problemen met de overloop-functie van bepaal de dorpen. "Met de her-invoering timmer je deze dorpen dicht voor overloop", voorspelde hij. ZWALKEND Lemmens (Van de Vorle) was ook niet blij met het voorstel, hij vond dat de geloofwaardigheid van het college in het geding komt door dit zwalkende beïeid. Hij kwam met een nieuwe invalshoek van de pro blematiek door te wijzen op de Europese regelgeving. 'Als in heel het verenigde Europa vrije vestiging van mensen, goederen en diensten geldt, waarom dan niet in Venray?' was zijn vraag. Als de loting gehandhaafd blijft, wil zijn fractie dat mensen die een keer uitgeloot zijn de keer daarop meer kans heb ben. "De dorpen hebben nieuwe instroom van mensen nodig om leefbaar te blijven" betoogde hij, "Autochtoniteit werpt hiertegen een te grote drempel op." Samenwerking Venray is voor herinvoering. Hun grootste zorg is dat de aannemer in Merselo de woningen kan verkopen aan wie hij maar wil. Dat laatste kon wethouder Kersten meteen weerleggen, vol gens hem zijn de bewoners van Merselo het eerst aan de beurt bij verkoop. Verder reageerde hij licht gepikeerd op de beschuldiging van het CDA: "We hebben niemand bedonderd met de invoering van de wet, we hebben achteraf gewoon pech dat de Eerste Kamer z'n werk niet aan kan. We hebben niemand fout voorgelicht, we zijn altijd eer lijk geweest." HAAST Het idee van de herinvoering komt van de dorpsraden die onge lukkig zijn met de manier van toe wijzen van bouwkavels in de Venrayse kerkdorpen. Zij wilden dat eerst mensen van de wachtlijst uit het eigen dorp een kans krijgen. Dat het college het voorstel nu al pre senteert heeft alles te maken met het feit dat kort na de zomervakantie de loting op stapel staat voor kavels in Merselo en Castenray. Wethouder Kersten wil ook dolgraag snel de discussie voeren en tegelijkertijd afronden tijdens de raadsvergade ring van 29 juni aanstaande. Of het college dan een meerderheid krijgt is echter nog maar zeer de vraag. De mensen op de wachtlijsten in Castenray en Merselo kunnen alleen maar afwachten. "De gemeente Venray moet een presentatieruimte krijgen waar we prominent kunnen laten zien waar we mee bezig zijn." Dit zei burge meester Waals in de commissie Algemene Zaken. Waals denkt daar bij aan een ruimte waar gasten van andere gemeenten, maar ook verte genwoordigers uit het bedrijfsleven en particulieren op een representa tieve wijze ontvangen kunnen wor den.Volgens Waals moet die presen tatieruimte er op korte termijn komen, omdat de gemeente op dit moment niet beschikt over een der gelijke voorziening. In die ruimte moeten, zo vindt Waals, bijvoor beeld de uitbreidingsplannen en andere ontwikkelingen in Venray duidelijk in beeld worden gebracht. "Op die wijze kunnen we gasten een indruk geven wat er zich in onze gemeente afspeelt", aldus de burge meester. Er bestaat weer de mogelijkheid om uw auto te laten grave ren tegen diefstal. Alle ruiten worden in 5 minuten voorzien van het origineel kentekennummer (kleine dunne letters en onuitwisbaar). Hierdoor wordt een auto een stuk minder inte ressant voor diefstal, men kan nu niet meer met de kente kenplaten knoeien of men zou alle autoruiten moeten ver vangen, een kostbare en tijdrovende zaak voor een autodief. Deze methode wordt aanbevolen door o.a. Verzekerings maatschappijen, Politie en ANWB. Voor slechts 25,- per auto worden alle ruiten gegraveerd. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. vrijdag 18 en zaterdag 19 juni in Venray op de parkeerplaats nabij conferentieoord De Witte Hoeve" van 10.00-17.00 uur. De gemeente Venray hoopt nog voor de winterperiode het kunst werk 'De Ontmoeting' in het cen trum te kunnen herplaatsen. Dat is de uitkomst van een overleg tussen de gemeente, de woningstichting en kunstenaar Wim Rijvers. Het kunst werk gaat nu terug naar ijzergieterij Eijsbouts in Asten, waar het wordt hersteld.Zo dient er het nodige las werk te worden verricht en het kunstwerk moet tevens opnieuw gepatineerd worden, een tijdrovende bezigheid. Over het kostenplaatje bestaat nog geen duidelijkheid, al lijkt de schade mee te vallen. Een kostenraming moet uitwijzen hoe duur het uiteindelijk gaat worden om 'De Ontmoeting' in de oorspron kelijke staat terug te brengen. De gemeente draait op voor de kosten, maar heeft inmiddels van de Stichting Wonen Noord-Limburg de toezegging dat die financieel bij- springt.Op verzoek van de kunste naar krijgt het kunstwerk een plaats in het centrum van Venray waar 'veel mensen komen en verblijven'. De Groep Geleide Wapens De Peel, onderdeel van de Koninklijke Luchtmacht, heeft opdracht gekre gen een transportdetachement samen te stellen in het kader van de operatie Albanien Force (AFOR). De uit te zenden eenheid krijgt de opdracht humanitaire transporttaken te verrichten vanuit de Albanese havenstad Durrës. Het detachement zal bestaan uit ongeveer 90 militai ren van GGW De Peel met 45 voer tuigen. Het detachement dient een transportcompagnie van de Koninklijke Landmacht af te lossen en wordt in principe voor zes maan den uitgezonden. De KL-transport- compagnie wordt dan ingezet voor operaties in Kosovo. De geplande deelname van de Groep Geleide Wapens aan de internationale oefe ningen Roving Sands in de Verenigde Staten en Central Enterprise in Duitsland wordt door deze opdracht nauwelijks beïnvloed. Toneelvereniging Balans uit Venray heeft op 6 juni, tijdens een bijeenkomst van de LFA, de Limburgse Federatie Amateurtoneel, in Velden de eerste prijs in de categorie 'Volksvermaak' in de wacht gesleept. Bij de LFA zijn zo'n 160 amateurgezelschappen uit heel Limburg aangesloten, waar van 21 clubs in zeven categorieën genomineerd worden. De jury oor deelde dat de Venrayse vereniging van de drie genomineerden in de categorie 'Volksvermaak' het beste toneelschap van Limburg was. "We wisten het publiek het beste te ver maken", vertelt voorzitter Andriessen van de vereniging. "In ons toneelstuk stond de politie cen traal; we wistenop een ludieke manier een kritische boodschap aan het publiek over te brengen. We zijn erg trots dat we deze Limburgse amateurprijs, een bronzen beeldje in de vorm van een theatergordijn, gewonnen hebben." In het artikel over de fusie van de dr. Poelsschool en basisschool De Kemp is vorige week abusievelijk een verkeerd jaartal met betrekking tot de ingebruikname van een nieuw pand in de uitbreidingswijk Brabander genoemd (2002). Directeur Th. Hoebergen van de Dr. Poelsschool schat dat dat zeker niet vóór 2006 het geval zal zijn. "Maar afhankelijk van de leerlingenprog noses kunnen we zeker nog tot 2016 in ons huidige onderkomen - de voormalige locatie Noord van Focus aan de St. Ursulastraat - terecht. Dus haast hebben we niet." Kort voor 01.00 uur controleerde de politie op de Noordsingel vorige week woensdagnacht een 42-jarige automobilist uit het Engelse Leiston Suffolk. De blaasproef wees uit dat de man teveel gedronken had. Hij kreeg een rijverbod van 6 uur en een proces-verbaal. Op de A-73 bij de afslag Venray/Helmond is dinsdagmor gen rond half negen een auto in brand gevlogen. De brandweer heeft de auto geblust. De brand is waarschijnlijk in het motorblok ontstaan. Het verkeer heeft tijde lijk geen gebruik kunnen maken van de afrit.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7